KOLONIËN. BINNENLAND. voor het gevecht in bergachtig gebied en toon de hare superioriteit boven de RussiscQe ca valerie. De wintersteiling van den Japanscheo rech tervleugel waa bij Pensihoe en strekte zich van daar uit langs den zuidelijken oever van de Sjako en den westelijken oever van de Taitse-ho. In de operatie van gisteren voerde eone afdeeling troepen, van Pensihoe opruk kende, een omtrekkende beweging uit naar het noordoostenzij dreef de Russen voor zich uit. De Japanners hebben nu een sterke linie bezet van zuidwest naar noordoost, die den Russischen linkcrvlougel bedreigt en ge deeltelijk ten oosten van de Taitse-ho is ge- legcu. Generaal Ronnenkampf voerde bevel ov3r anderhalve divisie cavalerie, eene divisie in fanterie en eene afdeeling soherpschutters met het bijbehoorende getal kanonnen. Het voornaamste gevecht had plaats ten noordoosten van Tsing-ho-tsjeng, waar de Russen met kracht hunne verschanste ste'- lingen verdedigden Verder bericht deae correspondent nog van heden: In hot geveaht van Tsing-ho-sjeng lieten de Russen 203 dooden op het slagveld achter. In het geheel worden de Russische verliezen geschat op 2000 man De Russen verloren verscheidene maxims. Vrijdagnacht namen do Japanners den Tekitkiheuvri. ten zuiden van de Sjaho en op korten afstand zuidwestelijk van Witosom gelegen. Londen28 Fe.hr. Het Japansche gezant schap ontving bericht, dat de Japanners den 24en Tsing-ho-sjeng hebben genomen. De vijand verloor i50 dooden. Drie maxims, con aantal geweren en een voorraad munitie wer den buitgemaakt. Gemor aal Stoessel is bij zijn komst te Mos kou aan het station ontvangen door den gou verneur met vele autoriteiten en officieren. Kolonel Dimanchy van het regiment, waarbij generaal Stoessol vroeger diende, bracht i" ©ene toespraak den generaal hulde voor de schitterende verdediging van Port Arthur Aan mevrouw Sfcoeeeel worden bloemen aan geboden en prins' Troebetakoi bood den gene ra 1 brood en zout aan op een zilveren sdho- tel met het inschriftl>e Mookousche adel aan de roemrijke verdedigers van Port Ar thur. Generaal Stoessel bedankte met enkele woorden, waarbij hij verklaarde dat de troe pen in hot Verre Oosten met vertrouwen de overwinning afwachten. Volgons een beriaht van de Times uit Petersburg hoeft hot nazenden van troepen naar het oorlogstooneel in den laatsten tijd groot© vertragingen oudergaan. De vierde brigade, die voor oen paar maanden Odessa verliet, moet nog in Omsk liggen; het vierde korps, dat Minsk eene maand geleden ver liet, heeft Aldobariam nog niet bereikt; de derde brigade, die reeds vóór nieuwjaar werd gemobiliseerd, moet nog uit Kiew vertre-k ken. De laatste naar het oorlogstooneel op geroepen troepenoonheden zijn voor een groot deel ontleend aan de bezettingstroe pen van den Kauka&us, die in 't geheel met 18,000 bajonetten, 7000 sabels en 64 kanon nen verminderd zullen worden. Londen. 28 Fehr. Reuters bureau ver neemt, dat er eeno bespreking heeft plaats gehad tusschen minister Lansdowne en den Russischen gezant Benckendorf over het be drag van Re door Rusland in zake het Noord- zee-incident te betalen schadeloosstelling. Moeilijkheden zijn niet te vreezen. Men meent, dat het geheele bedrag tusschen 75.000 en 100.000 p. st. zal bedragen. Allerlei vVolgens een bericht, uit Leipzig zal gravin Montignoso, de gewezen echtgenoot van den Koning van Saksen, haar jaargeld van het Saksische Hof blijven genieten. Het Ho. heeft besloten niets meer om trent deze treurige zaak openbaar te maken. vDe zoogeuaamdo opzienbarende moord op een meisje te Berlijn is geen moord ge blekenHet verhaal van het vinden van het lijkje op de Jungfernheide is gezogen uit den duim van ecu Berlijnsch reporter. Wol is het kind mishandeld, maar de man heeft zijn slachtoffer losgelaten toen hij ge vaar liep dat het gehuil van het meisje de aandacht op beiden zou vestigen. vTe Montpellicr heeft een bruidspaar, teiugkeorende van het stadhuis, bevonden dat zijn woning gedurende de huwelijksplech tigheid geplunderd was door inbrekers, die er alles hadden gestolen wat steel baar was en hot overige haddon vernield, zoodat de jonggetrouwden elders hun intrek moesten nemen voor de wittebroodsweken. vNauwelijks is het reuzenwerk van dt. doorboring van den Simplontunnel volbracht of er heeft, een ernstig ongeluk plaats ge had. Een ingenieur wilde eenige collega's en invitó's het punt laten zien, waar de doorbo ring had plaats gevanden. Toen men echter een eindweegs de tunnel was ingereden, moest men terug, doordat al de aanwezigen zich on wel begonnen te voelen. Het geheele gezel schap moest naar het ziekenhuis worden ge bracht, terwijl van de ingenieurs de een reeds is overleden en de andere in levensgevaar ver keert.. De overigen zijn herstellende. Men schrijft het ongeval toe aan de ont wikkeling van giftige ga&sen en de hooge tem peratuur. die niettegenstaande de ventilatie in de tunnel heerscht. Een andere lezing van het geval luidt, dat. do ingoniour, die kort na de doorboring van den laatsten sclicidswand daar aanwezig was. door de grootte hitte, die door een stoornis aan de lokomobiele. die de ventilatoren dreef, een hartverlamming kreeg en daaraan over leed. vIn de haven van Genua heeft een brand twaalf Lichters, alsmede een groote hoeveel heid ziido en olie vernield. De schade wondt geschat op 1,500,000 lire Het deel van Hot Springs (Arkansas. Ver. Staten). dat. aooala gemeld is, L afge brand, was voor het. grootste gedeelte een volkswijk. Het besloeg ongeveer een vijfde d. r geheele stad. Van de groote hotels is geen enkel verbrand Zondagavond is weer een hevige brand uit gebroken in de dokken van St-uyvesant aan den Hudson te New-Orleans Negen groepen gebouwen, loodsen enz. van den Illinois Cen tralspoorweg, een aantal arbeiderswoningen, alsmede twee graanpakhuizen (van welke het eene 1.000.000 bushel graan bevatte) en hon derden waggons met 20.000 balen katoen, tienduizenden kisten suiker en een groote hoeveelheid andere waren, ziin vermeld. Voorts zijn twee stoomschepen zwaar be schadigd. Do gezamenlijke schade wordt geschat op 5 millioem dollars (f 12,500,000). OOST-IN Dl Boni. Het Soer. Hbld. meldt dat op last van don minister, gouverneur Kroesteu zelf de eischen van de regeering zou stellen aan den vorst von Boni, volgens welke deze zich te houden zal hebben aan de bepalingen van hot continet, Dij weigering waarvan een ultimatum, zou worden gesteld. Mocht de vorst daaraan ook niet voldoen, dan zou oon expeditie plaats vinden. De Java-Rode van 23 Januari meldt: He pantserschip Koningin-Regentes, dat te Soerabaja in reparatie Ligt, zal, naar wij ver nemen, tegen den 5eu Februari weder gereed zijn voor den dienst, en zich dan vermoedelijK bij de Java-divisie voegen. Zooals uit een, uit Oleh-leh ontvangen teie- grami blij.kt, zullen heden avond de pantser- deksoliepen Gelderland, Utrecht en Noord- Brabant koers zetten naar Tandjong Priok, vergeesedd van de drie torpodobooten Hydra., Scylla en Sphinx. Met het pantsorschip Her tog Hendrik en de te verwachten Koning* n- Regentes zullen wij dan op de reede van Tandjong Priok zoowat de geheele Java-divi- sie bijeen krijgen een paar dagen later ie- kent men ook nog pp de komst van het., den 15en Januari uit- Nederland vertrokken, paut- serdeksdhip Zeeland. Dan kunnen oek nog :n den loop der volgende maand het pantser- schip De Ruytor en het pamtserdeknchip Friesland aankomen. Deze verplaatsing van ©en belangrijk deel onzer zeemacht naar Ja va's Noordkust, wijst er op. dat de Indische regeering, zooals wij altijd gemeend hebben, de Russische vloot, onder admiraad Rodjrst- wansky te goeder tijd verwacht in het Zu de- lijk d!eel van. onzen archipel en met door de straat van Malakka. Naar wij vernemen, is door den gouver- nemenjt&secretaris, op last van dein landvoogd, aan de verschillende residenten op Java en M&doera een aanschrijving gezonden, met verzoek am bij vacatures van beambten exp hunne en andere gouvemements-kantoren zooveel mogelijk die vacante betrekkingen te doen vervullen door gegageerde sergeanten dan wel korporaals, die het examen van ser geant met goed gevolg hebben afgelegd, zul lende dezen zich niet meer behoeven te on derwerpen aan het zoogenaamd klein-ambte- n aars-examen. Soer. Ct. Kameroverzicht Tweede Kamer. De Tweede Kamer zou gisterenmorgen om 11 uur do motie van den heer Van Kol be treffende den arbeid in de mijnen behande len. Om half 12 echter waren er maar 45 leden present, zoodat de vergadering werd geschorst tot 1 uur. Do heer Van Kol lichtte zijn motie, <lie ten doel had den arbeidsduur in de mijnen wettelijk op 8 uur bepaald te zien, uitvoerig toe. Hij heeft eenige mijnen in Limburg be zocht en is tot de overtuiging gekomen, dat er veel valt te verbeteren. Een werktijd van 8 uur is meer dan voldoende. Deze werktijd is ook in vele budtenlandsche mijnen aange nomen. Ook voor de veiligheid dienen z. i. maat regelen genomen te worden, want men gaat er heel onvoorzichtig met dynamiet om. Er wordt zelfs in de mijnen gerookt en dikwijls worden daar de mijnlampen aangestoken. Ook de luchtverversching en de reinheid lieten te wenschen over. Verder voerde hij nog een aantal grieven aan betreffende toe standen boven den grond, o. a. tegen het be heer der ziekenfondsen. Nationalisatie van alle mijnen zou Spr. de beste oplossing vin den, maar in ieder geval moeten er maatre gelen genomen worden. De heer Nolens erkend© dat vele klach ten gerechtvaardigd waren, en ook hij achtte het de taak der regecring om daaraan tege moet te komen. Hij was het met den heer Van Kol eens, dat wij binnen enkele jaren een wettelijken arbeidsduur van 8 uur zullen hebben in de mijnen. Tegen de motie van den heer Van Kol had hij echter eenige be- ewaren, zoodat hij het beter achtte die motie niet aan te nemen. Zijnerzijds stelde hij een gewijzigde motie voor, luidende De Kamer, van oordeel, dat het noodzakelijk is een maximum van den arbeidsduur in de mijnen vast te stellen, acht het wensdhelijk 1. dat arbeiders zooveel mogelijk niet lan ger dan acht uren, maar in geen geval lan ger dan negen uren in ieder tijdvak van 24 achtereenvolgende -ren onder den grond mogen verblijven, behoudens tijdelijke uit zonderingen voor buitengewone omstandighe den, too te staan door de daarvoor aangewe zen autoriteiten 2. dat voor personen, die reparatiën ver richten aan een schacht of bii het transport door een schacht 9einen geven, en voor per sonen, werkzaam op te natte plaatsen of eene temperatuur erscht boven een te be- f>alen warmtegraad, dit minimum worde ver- aagd 3 dat als verblijf onder den grond worde gerekend de tijd verloopende tusschen het begin van de afdaling van een ploeg tot het einde van liet weder boven kamen van de zelfde ploeg. De Minister van Waterstaat, H. en N. deelde mede, dat een voorontwerp reeds in zijn handen is, dat is verzonden of Verzonden zal worden aan verschillende autoriteiten en besturen óm advies. Veel zou de minister dan thans ook niet over de motie en de aangevoerde grieven zeggen. De klacht over d© slecht© ventilatie was vroeger den minister reeds ter oore gekomen en onmiddellijk is toen daarin verbetering gebracht. Nadat de heer Schaper nog het woord gevoerd had, verklaarde de heer Van By- landt, dat hij vertrouwen steüle op de toe- zegging van de regeering. Om de Kamer in de gelegenheid te stellen dit eveneens te doen, stelde hij de volgende motie voor „De Kamer, vertrouwen stellende in de toezegging der regeering, in zake de regeling van den arbeidsduur in de mijnen, gaat over tot de orde van den dag." De heer Van Kol bracht toen weer eene wijziging in zijne motie. Besloten werd lieden de beraadslaging over deze aangelegenheid voort te zetten. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 1 Maart 1905 bevat de volgende Koninklijke besluiten. benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Maastricht ter standplaats Heerlen, J. W. Dolmans, candidaat-notaris te Meers- s©n op verzoek eervol ontslagen de burgemees ter van Grathem, L. P. li. Sclireurs; op verzoek eervol ontslagen als burgemees ter van Borgharen en Ittercn A. P. Sche pers; bevorderd tot luitenant ter zee le klasse de luitenant ter zee 2c klasse C. J. J. de Nev©; benoemd tot adjunct-commissaris der lood sen te Willemsoord C. Valkenburg; op verzoek eervol ontslagen uit den zee dienst de luitenant ter zee le klasse M. J. van Alphen de Veer; benoem^ tot referendaris bij het bureau van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der lanumacht de hoofdcommies bij gemeld bureau H. Schuiting; benoemd tol predikant bij do Protcstant- sche gemeenten in Ned. Indië D. Hoveling, thans predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Terhorne. In de schitterend verlicht© zalemi van het Hotel den Ouden Doelen t© 's Graven- hage werd gisterenavond het tweede casino bal gehouden. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins kwamen even voor tien uur op het bal, na- dat. een oogenblik te voren H. M. de Ko ningin-Moeder was verschenen. De eerste quadrille werd gedanst door H. M. de Koningin met Haren grootmeester, baron Sirtema van Grovestins; Z. K. H. de Prins met mevr. bar. Sirtema van Grovestins, terwijl de beide overige paren in deze qua drille d'honneur gevormd werden door graaf Van Randwiick met de gemalin van den Italiaanschen gezant, mevrouw Tugini, en door vice-admiraal jhr. F - :11 met mevrouw Von Schlözer, echtgenoot© van den Duitschen gezant. Een honderdvijftigtal personen uit de hoog ste kringen der residentie namen aan dit bal deel. Omstreeks half twaalf verlieten de vor stelijke personen het bal. H. M. de Koningin-Moeder bezocht gisteren avond de casino-soirée in Hotel Ouden Doelen te 's Gravenhage. H. M. zal hedenavond den muziekavond ten paleize in liet. Noordeinde bijwonen. Donderdagavond a. s. is er ten paleize van H. M. de Koningin-Moeder een thé dansant Ten hove dineerden gisteren jhr. mr. Van Karnebeek, oud-minister van buitenl. zakenL. R. baron Tacts van Amerongen, kamerheer i. b. d. van H. M.baron Van Wassenaer van Catwijckjhr. Repelaer van Driel, administrateur van het kroondomein, deze allen met hunne damesgravin Van Limburg Stirum geb. Fagel en mr. J. H. baron van Zuylen van Nyevelt, kamerheer i. b. d. Naar met zekerheid wordt medege deeld zal op 1 Maart a. s. te Soeraibaia een Christelijk Militair Tehuis worden geopend. Voor de stichting en voorloopige exploitatie werd o. a. ongevraagd een bijdrage ontvan gen van H. M. de Koningin-Moeder. De gewone audiënties van de ministers van financiën, marine en. binneniandsohe zaken zullen dezo week niet plaats hebben. Generaal Bergansius is gisterenmiddag voor het eerst sedert eene afwezigheid van bijna twee maanden, voor een paar uur op het ministerie van oorlog geweest. Gisteren avond is uit Berlijn in de residentie teruggekeerd de missie, bestaande uit baron Van Pal landt Neerijnen, cpper- ceremiomieimecster van H. M. de Koningin, mr. J. P graaf van Limburg Stirum, Hr. Ms. kamerheer in buitengewonen dienst, chef van het kabinet van den minister van Buitem- landsohe zaken, welke missie H. M. de Ko ningin vertegenwoordigd heeft bij de inwijd ding van de Nieuw-Evangelische Dom te Ber lijn. Naar wij uit 's Gravenhage vernemen, is dloor Z. M. den Koning vaai Zweden en Noorwegen, in plaats van den heer von Oli- vecrona, die overleden is, tot lid van het Permanente Hof van Arbitrage benoemd de heer Ivaz Afzelius, oud-raadsheer in den Hoogen Raad van het Koninkrijk Zweden, lid der Eerste Kamer van den Rijksdag. In hotel des Indes te 's Gravenhage is aangekomen de heer del Visa, secretaris van de Aigentijnsche legatie te Brussel en te Den Blaag. Gouda. Aangezien alle op de gros lijst geplaatste candidaten gemeld hebben, geen candidatuur te aanvaarden, zal door de liberale kiesvereeniging ..Burgerplicht" een nieuwe vergadering worden gehouden tot het stellen van candidaten. Tietjerksteradeel. De heer mr. H. Goeman Borgesius heeft de candidatuur der vereenigde vrijzinnige kiesvereenigingen in het district Tietjerksteradeel aangenomen. Hoogezand. Wegens het bedanken van den. heer J. C. Wirtz Czn. is door de Centrale Antirev. Kiesvereeniging in het district Hoogezand tot candidaat voor het lid maatschap der Tweede Kamer gesteld de heer mr. G. J Sybrandy te Almelo. Naar men aan de N. C. meldt, is in het district Winschoten thans de eerste stap tot organisatie der vrijzinnigen gedaan. Db Vrijz.-Dem. Kiesvereeniging te Winschoten heeft tal van vrijzinnigen uit het district opgeroepen tot een vergadering. Daar zal o. m. aan de orde worden ge steld a. Is samenwerking bij de a. s. verkiezin gen voor vrijz.-dem. en liberalen mogelijk cp den voet van het program van actie? b. Is het mogelijk en wenschelijk in het district Winschoten een blijvend verband te schappen tusschen vrijzinnige kiesvereeni gingen Verder wordt aan de orde gesteld het stel len van een candidaat voor de Tweede Ka mer. De minister van Binnenlaniclsdh© zaken Gelet op de a-rtt. en 2 van do bij Konink lijk besluit van 24 Februari 1905 no. 40, vast gestelde instructie voor de inspecteurs en de adjunct-inspecteurs voor het toezicht op de naleving van de Drankwet (Staatsblad 1904, no. 235); Heeft goedgevonden met ingang van 1 Maart 1905, in afwach ting van nadere regeling, voorloopig: lo. als ambtsgebied voor den inspecteur J. A. Franken en de adjunct-inspecteurs J. Balkestein en A. J. de Jong aan te wijzen: het geheele Rijk 2o. als standplaats aan te wijzen: voor den inspecteur J. A. Franken s Gra venhage voor den adjunct-inspecteur J. Balkestedn Haarlem voor den adjunct-inspecteur A. J. de Jong Amsterdam. Op verzoek van den heer J. Berrevoets ia de resolutie van den minister van koloniën 10 September 1904 no. 38, waarbij hij ter beschikking va.n den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië werd gesteld, om te worden benoemd tot onderwijzer der 3de kl. bij het openbaar Europe each lager onderwijs daar te lande, voor zooveel 'hem betreft, in getrokken. Bij beschikking van den. minister van binnenlandschc zaken, zijn benoemdmet in gang van 1 Maart 1905, bij het Algemeen Rijks-archief te 's Gravenhage, tot stoker, M. Gordijn, en tot zaalwachter H. Th. Arts, beiden te 's Gravenhagetot amanuensis bij het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, J. Koene, te Leiden; en met ingang van 1 April 1905. tot amanuensis bij het patholo gisch laboratorium aan de rijksuniversiteit te Groningen, G. M. Bootsgezel, thans amanuen sis bij de geneeskunde aan die universiteit. Gisterenochtend vroeg werd het. stoffe lijk overschot van den kamerheer in buiten gewonen dienst van H. M. de Koningin, H. A. Z. baron van Knobelsdorff van de Gelder en Nijenkuis, van het sterfhuis aan den Kneu terdijk te 's Gravenhage naar het Staats spoorstation aldaar overgebracht, ten vervoer naar Heino in Overijssel, om daar in het familiegraf te worden bijgezet. In den stoet bevonden zich de vertegenwoordigers van H M. de Koningin, de kamerheer-ceremonie meester (baron Taets v. Amerongen) en van Z K. H. den Prins (luitenant-ter-zee jhr. von Mühlen). Onder een aantal bloemstukken was een groote krans van de Koningin en den Prins. Aan het station bevonden rich nog enkele vrienden van den ontslapene, o.a. het Ka merlid baron Van Dedem en baron J. D. van Wassenaer van Rosande. In de wachtka mer le klasse verzocht een der familieleden aan de vertegenwoordigers van de Koningin en den Prins den diepgevoelden dank der betrekkingen aan H. M. en Z. K. H. te wil len overbrengen voor de bewijzen van deel neming en belangstelling. J. Spruyt Landskroon. f Zon dagavond jl. is te Amsterdam overleden de heer J. Spruyt Landskroon, arts, practisee- rend geneesheer, speciaal op het gebied der dermatologie. De overledene, die 31 Juli 1850 te Doornspijk, waar zijn vader geneesheer was, werd geboren, werd in 1869 student om te worden opgeleid voor den militairen ge neeskundigen dienst in Ned.-Indië. Op 13 Aug. 1876 tot officier van gezondheid 2e klasje benoemd, werd hij, kort daarna in Indië aangekomen, achtereenvolgens werk zaam gesteld te Salatdga en Menado en in 1879 naar het oorlogstooneel in Atjeh gezon den. Daar nam hij onder den generaal Yan der Heyden o. a. deel aan den tocht naar Samalan.gan, bij welke krijgsverrichtingen hij zich zoodanig onderscheidde, dat hij bij kon. besluit van 2 Dec. 1881 eervol werd vermeld. Zijn verderen militairen dienst deed hij ach tereenvolgens verder op Java. nl. te Batoe- Toelia eai Buitenzorg, waarna hij op 20 Juni 1882 op verzoek eervol uit den militairen dienst werd ontslagen in verband met zijne benoeming tot lijfarts van Z. H. den Soesoe- koenan van Soerakarta. Gedurende zeven jaren, was de overledene aan het hof van den Indisohen vorst werk zaam en in 1889 keerde hij naar het moeder land terug en vestigde hij zich te Amsterdam. (Hbld.) Leger-avolutie. De Nieuwe Vrijzinnige Kiesvereeniging ,.'s Gravenhage" hield Zaterdagavond in de Oranje-Sccietcit een algemeene vergadering (met introductie), waarin als spreker optrad de heer L. J. W. K. Thomson, kapitein der infanterie, uit Leeuwarden, met het onder werp: „Leger-evolutie in demccratischen zin." De vergadering was zeer druk bezocht; biina alle politieke partijen waren vertegen woordigd. De voorzitter der vereeniging, mr. H. Goe man Borgesius. leidde met een kort woord den spreker bij zijn. gehoor in. De heer Thomson betoogde o. a., dat de geest van samenwerking en eenheid in het volk. zoowel als in het leger, hier al te zeer wordt gemist. Onze weerkracht zal nooit op de hoogte geL bracht worden, waarop zij staan moet, wan neer niet. toenadering tusschen leger en volk van beide zijden wordt gezocht en door het volk in al zijn deelen 1 langstelling wordt ge toomd in het leger. Do belangstelling zaïl alleen komen, wan neer inderdaad het geheele volk belang heeft bii liet leger. Dat dit reeds nu do vrucht had kunnen zijn van de militiewetten van 1901 hoe be scheiden d e poging dan ook nog geweest is staat voor Spr vast. Maar zoolang de uitvoering dezer wetten opgedragen is aan een man als den tegenwoor- diiigen bewindsman die hoezeer ook een kun dig man. in verouderde militaire begrippen is vastgegroeid, kan de militie wet van 1901 niet tot haar recht komen en is er nog veel min der kans op een voortgaan in den geest, dien deze wetten ademen. Alleen door verkerten oefeningstijd, door verkorting van het kazerneleven en éénheid van vorming kan de weg gebaand worden tot een volksleger in den waren zin des woords. Uitvoerig zette Spr. de mogelijkheid en voordeelen van een verkorten oefeningstijd uiteen; bij oordeelkundige toepassing kunnen de vooroefeningen de premie zijn voor dienst- bekojting. De verkorte oefemngstijd is echter alleen bereikbaar, wanneer de opleiding der miliciens wordt ontdiaan van alle ballast, van al wat naar parade en vertoon zweemt. Dan cok alleen is men verantwoord tegenover de oeoomamiische belangen der bevolking. Spr. zag op grond van de reactie, die zich t' ','U den verkorten oefeningstijd openbaart, de toekomst donker in. In dit verband wees Sur. ook op den teleurstellenden inhoud van de aanhangige onderwijswetten, waarin aan dc vorming van eetn weerkraohtig, jong Neder land bijna geen aandacht is geschonken. Om tot bezuiniging te komen, moet in de eerste plaats aangestuurd worden op af schaffing van het blijvend gedeelteverder ap opheffing van hft depot van discipline; op practisoher inrichting van manoeuvres en exercitiënbezuinigng bij den vestingbouw beperking van de herhaalde verplaatsingen en uniform-wisselingenhet steeds meer inkrim pen va.n beroepskader, enz. Maar al ware dit alles op één slag te ver krijgen, dan nog zou ons leger niet uj demo cratische n zin gereorganiseerd zijn, zoolang niet gebroken zou worden met den geest, waarin ons leger bestuurd wordt en die ten ©enenmale in strijd is met de begrippen van vrijheid en recht, waarop wij als Nederlan dera trotsck zijn. Spr. heeft het oog op de zon derlinge begrippen omtrent de krijgstucht, op de belemmering in de uitoefening van het ki- echt door militairenop de rechtsonze kerheid in het leger en de steedis groote pro porties aannemende vrijheidsbeperking, die alle critiek, ook de meeet opbouwende, »oo goed als onmogelijk maaJkt. Natuurlijk dacht Spr. hierbij aan de be kende Aseensche kwestie. Waaraan die verkeerde begrippen in hoofd zaak te wijten zijn? Spr. meende aan de avereohtsche gezags. ideeën, die in het leger de overhand heb ten. 't Gezag moet. wortelen in wederzijdsch ver trouwen, maar hoe is dat bestaanbaar, wan neer bevelen worden uitgevaardigd, die on uitvoerbaar zijn, wanneer orde-maatregelen wrrden voorgeschreven, die niets anders zijn dan kleingeestige vrijheidsbeperkingen, plar gerijen, die een geest vam onbevredigdheid m het leven roepen. Gezonde krijgstucht is een onmisbare be staansvoorwaarde voor elke legerorganisatie voor een volksleger even goed als voor een leger van het oude model. Maar een gezag, dat in verouderde begrippen wortelt en de vrijheden en rechten der ondergeschikten miskent, is in een volksleger onbestaanbaar. Lang stond Spr. vervolgens stil bij de be treurenswaardige vérloochening van het volks leger door minister Kuyperden grond, dien de minister aanvoerde voor die veranderde denkwijze (de bekende uitlating van den heer Van Kol), achtte Spr. van zeer geringe be- teekems. Immers niet. alleen is het de vraag of de heer Yan Kol in die los daarheen geworpen interruptie de meening der sociaal-democra tie weergaf, waaraan Spr. op grond van ver schillende feiten meende te mogen twijfelen, maar ook mag aangenomen worden, dat juist het streven naar een volksleger tegelijkertijd zal meebrengen een steeds meer betrachten van groote voorzichtigheid, waar het geldt het gebruik maken van geweld om ordeverstorin gen te keeren. En dat in de ure des gevaars de sociaal democraten rich in de eerste plaats goede vaderlanders zullen betoonen en eerst daarna aan hun wereldburgerschap een stem in het kapittel zullen geven, daarvan was Spr. ten volle overtn'gd. Het- volksleger zal zeker eer het gevaar van die ziide keeren, dan de tegenwoordige legertoestanden. Spr. eindigde met te wijzen op de ernstige belangen, die hier op het spel staanhet geldt de toekomst van ons volk het wel en wee van onze zonen. Dreigende wolken verduisteren nog den hennel. Er zijn er, die heil willen zoeken in nog meer dwang, noch meer isolement. Zelfs om de doodstraf wordt weer geroepen en dat in het belang der krijgstucht. Maar ondanks veel strijd en veel teleur stelling moeten zij, dlie gel o oven in het volks leger der toekomst de-n moed hoosr houden en al hun krachten inspannen om dat ideaal naderbij te komen tot heil van het ons allen dierbaar vaderland. Een langdur'g, daverend applaus was het antwoord der vergadering op d© gloedvolle rede van den spreker. Na de pauze werd een kort debat gehou den, waarop door den inleider word geant woord, waarna de vergadering werd gesleten. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat. met ingang van 7 Maart f905, de Rijlcstelephoonbureeleu te IJsselstein en Vreeswijk met de eventuesi aan deze bureelen rechtstreeks aan te slui ten peroeelen en openbare spreekcellen wor den opgenomen in het telephoonverkeer met de Belgische telephoonnetten, wlke tot de telephoongemeenschap met Leerdam rijn toe gelaten. De prijs van een enkelvoudig gesprek be draagt f 1,45. Overigens gelden de regelen en voorwaar den, welke voor het telephoonverkeer tus schen Nederland en België vastgesteld en in den Rijksgids vermeld rijn. De directeur-generaal der posterijen, en telegraphie brengt ter kennis van belangheb benden, dat, wegens later vertrek lit Rot terdam van het stoomschip Ophir der stoom vaartmaatschappij Rotterdamsche Lloyd, een verzending van brieven en andere stukken naar Nederlandsch Oost-Indië langs den reohtstreekschen zeeweg met dat stoomschip zal plaats vinden 8 in plaats van 4 Maart e.k. Postnachttreinen. Naar wij ver nemen, js thans door de regeering een defini tieve overeenkomst gesloten omtrent de in stelling van postnachttreincn tusschen Am sterdam en Rotterdam. Nadat de onderhan delingen aanvankelijk waren afgebroken, is door krachtig optreden zirdens het hoofdbe stuur der posterijen, ten slotte overeenstem ming verkregen.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2