BINNENLAND; opdat in de havenwcrkplaatsen rustig zal kunnen gewerkt worden T if li*, 3 Maart. Tot tijdelijk gouverneur- generaal in de stad en het gouvernement Bakoe, waar de staat van beleg is afgekon digd, werd de adjudant-generaal Amilaehavar aangewezen. De vertegenwoordigers van de Moskousehe beurs zenden den Keizer een adres van ver knochtheid. waarin zij hunne gehechtheid aan het beginsel der alleenheerschappij uitdruk ten. De Keizer antwoordde den len Maait, dat het hem in dit jaar van zware beproevin gen bijzonder verheugde, dat deze stand aan do oude grondslagen van het Russische staats leven trouw bleef. In Zarskoje Selo is in een hotel een jonge man gevangen genomen, die zonder legitima tiepapieren was. maar een geladen revolver bij zich droeg. Hij gaf zich uit voor oen noef van generaal Fock. een der verdedigers van Port Arthur, en beweerde, dat hij kwam uit hot verre oosten en in Zarskoje Selo vertoef de tot bezichtiging van de bezienswaardighe den. De Matin ontvangt uit Petersburg be richt, dat haast niemand aandacht schenkt aan de gebeurtenissen in Mandsjoerij© of aan den terugkeer van generaal Stoossel. De aan dacht wordt geheel in beslag genomen door de vrees voor de nieuw aangekondigde on lusten. die tegen Zaterdag verwacht worden. De correspondent van het Fransche blad ziet de toekomst duister in. Do revolutionaire beweging wordt hoe lan ger hoe sterker. Volgens inlichtingen, door de maatschappij der slaapwagens ontvangen, neemt men aan, dat de werkstaking van het spoorwegpersoneel Donderdagavond zal be ginnen op de geheele lijn naar Warschat, om vervolgens naar andere lijnen over te slaan. Het zal dan niet meer mogelijk zijn, het land te verlaten, en de gedwongen op schorting van het postvervoer dreigt gevolgd te worden door een werkstaking der telegra fisten. De kalmste mcnschen achten den toestand thans gevaarlijk. Over acht dagen begint de vasten, en naar gewoonte zal driekwart van de Russische bevolking in de eerste week daarvan niet werken. Hoe zal dat dezen keer gaan? Volgens den Petersburgschen correspon dent van de New-York Herald spreekt men daar druk over het bericht, dat het keizer, lijkc jacht Standard zeilklaar gemaakt wordt. Turkije» Konstantinopel, 2 Maart. Er is bericht ontvangen, dat de steden Ibb (of Aab) en Yerim, ten zuiden van Sanad, in handen van de opstandelingen gevallen zijn. A li Riza pacha is met vijf ba tail lans ver sterkingen den 28en Februari vertrokken uit Akaba naar Hodeida. Japan. In de afscheidsrede, die de voorzitter, mar kies Salengi, van de oonstitutioneele partij na de sluiting der zitting van het parlement tot. de leden hield, waarschuwde hij hen te gen het hechten van waarde aan valsche vredesgeruchten Het is noodig den oorlog voort te zetten, totdat het doel volledig is bereikt, dat den duurzamen vrede waarborgt. Verecnlgde Staten. Op een© vraag van den gezant van Haiti verzekerde staatssecretaris Hay uitdrukkelijk, dat de boncisregecring niet de bedoeling had Haiti of Sint Domingo bij de unie in te lij ven of op eenige andere wijze gebied in be zit to nemen of den Amerikaanschen invloed in deze richting uit te breiden. De oorlog in Oost*Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Saehetoen, 3 jtiaart. (Petersburgsch tele- graafagentsciiap.) De hardnekkige gevechten duurden den geheelen dag voort. Op den uitersten linkervleugel vielen de Japanners op twee plaatsen onze afdeeÜDgen aan, voorts ook bij den Gocroelin-pas waar de door onze voorhoede verlaten versterking heden morgen weder in onze handen overging. De Japan ners zetten het bombardement op onze beide flanken en ons centrum voort. In het rayon van den Poetalowheuvel werden wij lieden met minstens 2500 projectielen uit de stuk ken belegering*- en veldgeschut overgoten. De granaten van de twaalf duims mortieren waren kenbaar aan hunne reusachtige ont- ploffingskracht en groote scherven. Te gen den avond gingen de Japanners over tot den opmarsch tegen don rechtervleugel, waar zich een hevige strijd ontwikkelde, die nu nog voortduurt. Petersburg, 3 Maart Een telegram van generaal Koeropaikin van 1 Maart meldt De Japanners vielen onze stelling bij Oebene- poesa aan. Onze afdeeling behield de stelling. Aan den Toensiniholinpas was het gevecht tot des avonds aan den gang. Heden hervat ten wij de aanvallende beweging Het ge schutvuur duurt over het geheele front van het. tweede en derde leger voort Een telegram van generaal Koeropatkin van 2 Maart meldt Onze afdeeling bij Oebcnopoesa behield na hevig gevecht de stel ling. De chef van den generalen staf van de voorhoede Nojeiko is gesreuveld De Japan ners. die do rechterflank van de afdeeling aanvielen, werden met groote verliezen terug geslagen. Bij Tomagoesjan werd een de ge heele vlakte bchecrschende heuvel door de Russen genomen. Ook de rechtervleugel der Japanners 1 Kandaligaloe werd teruggesla gen. Een aanval op den Poetilowlieuvel wen eveneens 'oor de Ruisen afgeslagen. De Rusische verliezen op 1 Maart zijn om- 1 steekenend. De offensieve beweging aan de Luo duurt voort. Maatregelen tegen een omtrekkende bewe ging zijn genomen. Toh'o, 3 Maart. De correspondent van Reu ter bij het leger van Okoe bericht van den 2enDe Japanners hebben de loopgraven bij Apatai genomen na een verwoeden bajo. netaanval tegen eene overmacht. De 'orliezcn waren dozen dag bij bet leger van Okoe 2000 man; die van de Russen waren grooter. De beschieting langs den spoorweg duurt voort. Er woedt een hevige sneeuwstorm. Tokio. 3 Maart De beschieting vu» de hoofdstellingen der Russen door de Japan ners duurt voort; daarbij worden zware ka nonnen gebruikt Vele Russische stellingen zijn zoo zwaar versterkt, dat men moet re werk gaan als bij een beleg, voordat zij kun nen genomen worden. Londen, 4 Maart. De Japanners hebben Sjantao bezet na een harüuckkig bajonet gevecht. Zij hebben in 't geheel negen mijlen van de Russiche rechtorstelling bezet. In Mandsjocrije schijnt thans de geheele legermacht hijecn gebracht te zijn, die Ja pan voor een oorlog buitenslands beschikbaar kan stellen. In Japan zelf zijn geen linietroe pen meer, doch slechts reservetroepen. Port- Arthur heeft nog een zwakke bezetting van veldtroepen In Korea schijnen zich slechts reserve-regimenten te bevinden, ter bescher ming van de verbindingslijnen en ter bezet ting der steden. De verliezen, die de troepen van het front lijden, worden uit de depóts en de reserves voortdurend aangevuld. De uiterste rechtervleugel van de Japan, sche strijdmacht in Mandsjoerije wordt ge vormd door het eerste leger onder generaal Koeroki, dat aan de Yaloe streed, later de passen van het Motienlinggebergte nam en bij Liaojang tegen den Russischen linkervleu gel ageerde, waardoor generaal Koeropatkin tot den terugtocht werd gedwongen. Ook in de gevechten van September streed het op den rechtervleugel ui hield het de Russische omtrekkende beweging tegen. Het bestond eerst uit de garde, de 2e en 12e divisies en moet volgens Russische opgaven thans met vier reserve-brigades versterkt. De sterkto van het eerste leger is. volgens Russische ge gevens. 85,000 man met 306 stukken geechut. Ten westen sluit zich aan dit 'eger het vierde leger onder generaal Nodzoe aan, ter sterkte van 65,000 man en 198 kanonnen. Dit leger staat aan do Sjaho tegenover het Russische centrum. Nog meer westelijk tot de Hoenho liggen het tweede leger onder ge neraal Okoe. en het derde, het belegeringsle ger van Port Arthur, onder generaal Nogi. In het geheel moeten tusschen de Hoenho en den straatweg van Liaojang naar Moek- den zeven division en drie reserve-brigades staan De sterkte wordt aangenomen op 125,000 man met 432 kanonnen. Het geheele Japansche leger zou duB 275,000 man met 936 kanonnen sterk zijn. Hierbii is niet gerekend het zware geschut en het van Port Arthur weggehaalde bele geringsgeschut. De Times verneemt uit Petersburg, dat den 5en Maart, dus morgen, oen krijgsraad zal worden gehouden, d e moet beslissen of gene raal Koeropatkin al da» niet zal worden te ruggeroepen, en wie eventueel zijn opvolger zal worden. Onder de candidate» worden grootvorst Nicolaas Nikolajewitscb en de grij ze Dragomirow genoemd. De Echo de Paris verneemt uit Peters burg. dat generaal Gripenberg zal moeten verschijnen voor eene commissie van onder zoek, die in naam onder voorzitterschap van den Keizer zal bijeenkomen, en feitelijk door generaal Loebowinski zal worden gepresi deerd. Over de opvatting die men in Amerika heeft van den toestand op het oorlogstooneel, wordt aan de Neue Frcie Prcsse bericht, dat daar steeds werd voorspeld, dat op het kri tieke oogenblik de eervolste rol aan Koeroki ten deel zou vallen. Men gelooft nu, deze voorspelling vervuld te zien. De militaire cri tici zijn eenstemmig van meening, dat Koe- roki's log r zioh bezig houidt met operatiën, waarvan het hoofddoel geen andor kan zijn, dan eene Russische nederlaag, die wordt ver wacht. in eene volstrekte ramp om te zetten. Ook meent men thans het veelbesproken ge heimzinnige noordwestelijke leger van de Ja- pannners aan het werk te zien. Het wordt niet betwijfeld, dat de groote veldslag, die beslis send moet zijn voor dezen oorlog, reeds be gonnen is in hetzelfde bergachtige terrein, waarin de soldaten van Koeroki zich altijd zoo onderscheiden hebben. In de diploma tieke en de regeeringskringen te Washington wordt met nadruk beweerd, dat in het geval van een Japansche overwinning de Russische regeering ni,et zou aarzelen zonder dralen bij Japan naar de vredesvoorwaarden te in- formeeren Mr. Loomis, de vioe-staatssecreta- ris, verklaarde in het staatsdepartement, dat de vrede mogelijk veel dichter bij is, dan zeer velen aannemen. De Japanners zijn in 't bezit van Talin. Zij bezetten daar eene stelling van ongeveer dezelfde beteekenis voor de operatiën tegen Moekden. als Motienling was voor de opera tiën tegen Liaojang. Londen, 3 Maart. De Britsche regeering heeft de vordering ingediend tot sdhaueloos- stelluig van de slachtoffers van het Noord zee-incident. Het geheele bedrag is 65.000 pond sterling Allerlei vNaar aanleiding der voltooiing van de» Sun pion-tunnel herinnert de Zwjtser- sche theoloog prof. Bertholet, te Basel, in do ,,Züricker-2£ntung', aan een tunnel te Jeruzalem, welke misschien, voor zoover be kend. de oudste ter wereld is en dagteekent uil het laatst der 8e eeuw vóór Christus. Die tunnel werd op laat van Koning Hiskia gegraven om het, water van de bui- ton Jeruzalem gelegen Mariabron naar de stad te leiden. Een oud, nog slechts gedeeltelijk leesbaar opschrift, in 1880 toevallig door badende knapen ontdekt, verhaalt de voltooiing van het werk, toen eindelijk het houweel der mannen van de Noordzijde op dat der man non van de Zuidzijde sloeg en hoe de man nen van weerszijden, toen er nog 3 ellen te doorgraven waren, elkanders stemmen hoor den Ook toen werd dus van beide kanten tege lijk gewerkt. Men heeft, met de primitieve werktuigen misschien langor over dien tun nel gewerk dan over don Simplon-tunnel en daarenboven door onzekerheid omtrent de richting voel meer werk gedaan dan noodig waswant de lengte van den tunnel is 535 meter en do eigenlijke afstand tusschen be gin en einde is slechts 335 meter De tunnel ri tusschen 80 on 60 centimeter breed en de hoogte wisselt af tusschen 3 meter aan den Zuidelijken ingang waar vermoedelijk een natuurlijke rotsspleet werd gebruikt, en 46 centimeter. Aan de Noordzijde is de hoogte weder 1.S0 meter. ..In elk geval", zoo besluit de Bazelsche theoloog, bstrel't het hier een werk, waar voor ook wij, verwende modernen, nog ©eni gen eerbied mogen koesteren." vDe Amerikaaosche onderzoekingsreizi ger luitenant Peary, die den 15cn Juli zijn nieuwen tocht naar de Noordpoolstreken on derneemt, zal op dien tocht gebruik maken van draadlooze telegrafie. Dit zal de eerste maal zijn. dat deze nieuwe uitvinding op zulk een expeditie wordt toegepast Peary hoopt op doze wijze telegrafische gemeenschap te verkrijgen tusschen New- York en -len 83en breedte-graad en aldra ter stond alle berichten omtrent zijn reis aan de beschaafde wereld te doen toekomen. vGeneraal Booth, van het Leger des Heils, heeft gisteren van Londen uit zijne vierde reis naar Australië aanvaard. Hij nam Woensdagavond in Exeter Hall afscheid van zijn volgelingen. In September hoopt hij terug te zijn. Dan stelt hij zich voor opnieuw oen automobiel- tocht, door Engeland te ondernemen en daar na zulk een tocht te doen door Duitschland, misschien ook nog door andere landen. vDe rentenier Scheidt te Dusscldorp, heeft aan zijn vaderstad «én half millioen mark geschonken voor ten zoölogischen tuin. vEen beschermer van de Anthropolo- gisohe School te Parijs, do heer André Le- fèvre, heeft per testament aan die school zijp hoofd vermaaktaangezicht, hersenpan en hersenen, „en zelfs nog meer als het van dienst kan zijn." Hij voegde bij dat legaat nog een som van 30,000 francs. vUit Honolulu wordt het overlijden be richt van de million,airsweduwe Mrs. Jane Stanford, eene om hare liefdadigheid bekende dame. Men gelooft, dat haar dood aan vergif moet worden toegeschreven. Mrs. Stanford laat een vermogen van f 48,000,000 na, hetwelk nu voor het grootste gedeelte zal worden geërfd door de „Leiand Stanford Junior Universiteit", welke zij met haren overleden echtgenoot heeft gesticht. vDe commissie voor verkeerswegen te New-York stelt voor onder de stad een net van tunnels van 160 K.M. lengte te bou- weu, waarvoor zij de kosten op 125,000,000 dollar schat. vTe Leicester, in Engeland, heersoht, ten gevolgevan een droogen herfst en winter watergebrek. De aanvoer naar de huizen is tot terug gebracht. Men gaat voor het doorspoelen van riolen en voor straatreiniging water uit de rivier Soar oppompen. De bevolking der stad telt 264,000 zielen. Pogingen worden gedaan om door buiten gewone maatregelen in het gebrek te voor zien. vIn het proces Bon martini te Turijin heeft Tullio Murie uitvoerig verhaald, hoe hij zijn zwager graaf Bonmartini doodde. Als eenige reden voor zijn misdaad geeft hij op, dat de graaf zijne zuster Linda onge lukkig maakte. Hij bevestigde de verklaringen van zijn vriend, dr. Naldi, dat deze al het mogelijke deed om hem van moordplannen af te brengen. Tullio kwam, zoo verhaalde hij, in ceno hevige woordenwisseling met graaf Bonmar tini en gaf hem een slag in het aangezicht Toen de graaf daarop een mes greep en hem aan den arm wondde, ontrukte Tullio rijp zwager dat wapen en stiet het hem, na een lievige worsteling, herhaalde malen in het lichaam. vIn Berlijn neeft een 18-jarig dienst meisje haar 32-jarige meesteres, de vrouw van een koopman, met een keukenmes ver scheidene wonden toegebracht. Vervolgens trachtte zij zich If met een mes van kant te maken. Het meisje had wel eens iets ge stolen cn scheen te vreezen, dat zij deswege kennis zou maken met de justitie- Bedden zijn gevaarlijk gewond, de meesteres aan het achterhoofd, en het dienstmeisje aan den hals. De dokters hopen evenwel beiden in het leven te kunnen houden. De Staatscourant van Zaterdag 4 Maart 1905 bevat de volgende Kon. besluiten: eervol ontslagen uit den dienst de officder- machinist le kl. bij den marine-stoomvaart dienst M. Zwart; bevorderd tot officier-machinist le kl. de off.-machinist 2e kl. A. van Aanholt opgedragen de betrekking van oommies van aanneming der marine te Rotterdam aan den gepensionneerden kapitein-luitenat ter zee M. van Nassau benoemd en aangesteld tot officier van ge zondheid 2e kl. bij den geneeskundigen dienst van het Ned.-Ind. leger J. H. F. E. van Hunsel benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Loenen N. W. baron van Till, than9 in gelijke betrekking te Druten te Medemblik T. Jansen van Gelder, thans in gelijke betrekking te Texel; te Maarssen I. van Praag, thans in ge lijke betrekking te Zeveuaar; te Druten Z. de Kleijn; te Elburg L. G. J. H. Hamelberg; te Zevenaar D. Veendam te Gennep A. A. Versluys; te Holwerd H. Bakker; te Texel M. C. Roos te Horst J. C. Versluys, laatstgenoemden allen thans surnumerair der registratie en domeinen op zijn verzoek is aan C. G van Hattum, te Amsterdam, met ingang van 1 Mei 1905, eervol ontslag verleend als landmeter van het kadaster. vergunning verleend tot het aannemen van de medaille 2e klasse voor daad van moed en zelf opoffering. hem geschonken door Z. M. den Koning ven België, aan den roeier bij het loods wezen te Vlissingen J. de Buck H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins bezochten Donderdagavond tegen 10 uur de soiree dansante, welke ten paleize van H. M. de Koningin-Moeder gegeven werd en zijn er tot 11 uur gebleven. Tot. deze partij, die tot 12$ uur duurde, waren genoodigd een gedeelte van het diplo matieke corps, de leden der hofhoudingen cn tal van dames en heeren uit do verschillen de kringen der resddentio H. M. en Z K. H. reden gisteren voor middag naar den Huizo Raaphorst uit. al waar het dejeüner werd gebruikt. Kamerverkiezingen. Mr. P. J. Troelstra. door de gezamenlijke afdeebn- gen der S. D. A. P. in het district Tietjerkst3- radeel candidaat gesteld voor het dmaat- schap der Tweede Kamer, heeft die candi- i dati ur aangenomen. Mr. G. J. Sybrandv te Almelo, door de anti-rev. candidaat gesteld in de distric ten Veendam er, Hoogezand, heeft de candi- datuur voor het district Veendam aangeno men. De heeren mrs. C. Vermeer, A. C ven der Feltz en Reeser Cuperus te Deventer, uit tredende of op het punt staande van uittre den als leden van de kiesvereeniging Vrij heid en Hervorming, op grond van de be kende motie in zake het steunen van de can- didatuur-Marchant, hebben een uitnoodig'.r.g aan geestverwanten gezonden, ten ein-'e be sprekingen te houden over, en over te gaan tot het stellen van een candidaat van eigen richting. N R Cl De anti-rev. kiesvereeniging te Hengelo heeft 4 leden geroyeerd, omdat deze bchoo- ren tot de christen-democratische partij. Een der 4 betrekkelijke personen heeft protest aangeteekend, op grond, dat hierbij valsche stemming gepleegd zou zijn. (Zw. Ct.) Verkiezingsorranen. Door de anti-revolutionairen te Haarlem zal voor -e verkiezingen een orgaan worden uitgegeven, dat „Voor Land en Vol'k"' zal heeten Iii de gisteren onder voorzitterschap van den oommissaris der Koningin mr. Pa rijn gehouden zitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland, werd behandeld uefc ont werp-besluit van Gedeputeerden tot vasts:el ling der voorwaarden van het rent^ois voor schot tot f 288,000 aan de Westlandsche Tramweg-maatschappij, in verband met het verzoek dier maatschappij tot verhooging van het. maximum renteloos voorschot tot pl. m. f 545,000. Aangenomen werd, nadat Ged. Staten ver klaard hadden zich daarmede te kunnen ver eenigen, het voorstel der oommissie uit de Staten te dezer zake en dat strekt in de eerste plaats Gedeputeerden uit te noodigen Provinciale Staten inlichtingen te verstrek ken omtrent de oorzaken van de overschrij ding der oorspronkelijke raming a f 1.017,000 voor den aanleg van de nieuwe lijnen en die inlichtingen vergezeld te doen gaan van zoodanige voorstellen, als zij dan geraden zullen achten, en voorts tot gewijzigde goed keuring van de overeenkomst met de Westl. Stoomtramweg-maatschappij tot regeling der voorwaarden der verstrekking van het rente loos voorschot. Bij de korte discussie, die de aanneming van dat voorseel vooraf ging, drong de heer Hogenboom er op aan, dat het onderzoek zich ook moest uitstrekken tot de omlegging der tramlijln buiten de kom der gemeente Monster, in het belang zoowel eener recht- streeksche verbinding met den Hoek van Holland en .met de spoorlijn, als uit een oog punt van veiligheid, waartegenover echter het lid van Gedeputeerden, de heer Krap. be toogde, dat de gemeente en de belanghebben den zich te dezer zake rechtstreeks tot de Westlandsche stoomtram-maatschappij kun nen wenden, die zeker wel tot oplossing zal willen medewerken. Analphabeten. Van de in 1904 bij de militie te land tot eerste oefening in dienst gestelde miliciens, die dte meeste school jaren hadden doorgebracht in de hierna ver melde provinciën, kan, naar het Hbld. meldt, het achter elke provincie aangeduide pro cent niet lezen noch schrijvenNoord-Bra bant 2.91 pet., Gelderland 2.74 pet., Zuid- Holland 0.81 pet., Noord-Holland 1.03 pet., Zeeland 2.20 pet., Utrecht 1.16 pet., Friesland 2.37 pet., O.erijsel 2.44 pet., Groningen 3.94 pet., Drenthe 7.46 pet., Limburg 2.49 pet. De 119de algemeene vergadering de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen za. gehovden worden op Woensdag 26 April c.k., onder voorzitterschap van prof. mr. j F. Houwing. Behalve voorstellen van het hoofdbest uui ter verdere uitvoering en hernieuwing van vroeger genomen besluiten, worden de /o'- gende nieuwe voorstellen gedaan. A. Voorstellen van het hoofdbestuur: 1 Het hoofdbestuur te machtigen, zich met een adres te wenden tot de Volksvertegen woordiging, waarin de bezwaren der maat schappij togen het wetsvoorstel tot wijziging den wet op het lager onderwijs, uiteengezet in het Januari-nummer der „Mededeelingen" blz. 4955, worden aangewezen en de wcnsch wordt uitgesproken, dat de Tweede Kamer het voorstel niet aanneme. 2 In het te vormen waarborgfonds tot het dekken der onvermijdelijke kosten van het vanwege de Nationale Vereeniging voor handelsonderwijs in 1905 te houden congres van handelsleeraren bij te dragen tot een maximum van f 500, in dier voege, dat van dit bedrag zooveel zal worden uitgekeerd, als na afloop van het congres noodig blijken zal. 3 Het hoofdbestuur te machtigen, het eigen gebouw der maatschappij, 27 Klove niersburgwal, te verkoopen, het bureau der maatschappij en de vergaderingen van het hoofdbestuur en commissiën over te brengen naar te huren lokalen en aan den algemee- nen secretaris eene vergoeding voor gemis van vrije woning te geven, ingeval een en ander kan geschieden zonder geldelijk nadeel voor de maatschappij. 4. Voor het dienstjaar 1905'06 een be drag van f 500 beschikbaar te stellen, ten einde aan het hoofdbestuur de gelegenheid te geven, aan te koopen de noodige exempla ren van die werken, door de „Maatschappij voor goede en goedkoope lectuur" uit te ge ven. welke geschikt zullen geoordeeld wor den voor volksbibliotheken of biblotheken voor jongelieden en van deze werken, waar van dc titels in de „Mededeelingen" zullen worden bekend gemtakt, op verzoek van de departementen, een exemplaar kosteloos aan deze toe te zenden, ten behoeve van hunne respectieve bibliotheken. 5. Het hoofdbestuur op te dragen het be vorderen van de oprichting van herstellings oorden (in den zin van de Duitsche „Gene- suugsheimo") door de departementen en mede door departementen opgerichte en bestuurde vereenigingen; en voor siubsidiën tot dat doel, onder voorwaarden, door het hoofdbe stuur vast te stellen, voor het dienstjaar 19051906 beschikbaar te stellen f 500. 6. Aan het hoofdbestuur op te dragen moreeleu en c. q. financieelen steun te ver- leenen, op voorwaarden door het hoofdbe stuur vast te stellen, aan departementen en mede door departementen opgerichte en be stuurde vereenigingen, die pogingen aanwen den, om speelterreinen beschikbaar te stel len en wel voornamelijk, door aan het vor men van leiders voor de spelen bevorderlijk te zijn en behulpzaam te wezen bij het aan schaffen van speelgereedschappen. en voor een cn ander op de begrooting. 19051906 beschikbaar te stellenf 500. Voorstel van het departement Lochem De algemeene vergadering noodige hot hoofdbestuur uit 1. eene prijsvraag uit te schriwen voor een zoo eenvoudig mogelijk Volks-sanatorium, voor lijders aan tuberculose, van 100 patiën ten, met indiening van plan, gedetailleerde opgaaf van kosten, van bouw en exploitatie, benevens berekening van de verplegingskos- ten per dag en per persoon. 2. voor de kosten van eene oommissie van deskundigen, ter formuleering en beoordee ling der prijsvraag en tevens voor een of meer prijzen aan de best gekeurde antwoor den, een bedrag beschikbaar te stellen van f 600. Aan de besturen van landbouwvereeni- gingen en landbouwbonden in Nederland is namens de Nederlandsche Commissie ter be vordering der belangen van het dezen zomer te Luik te houden internationale congres, gewijd aan de behandeling der vraagstukken, samenhangende met het gebruik van werk tuigen in den landbouw, eene circulaire ge richt betreffende die tentoonstelling. Het ligt toch in de bedoeling dezen zomer, ter gelegenheid van de te Luik te houden internationale tentoonstelling, daar ter stede een congres te houden, gewijd aan de be- spreking der vraagstukken, samenhangende j met het gebruik der machine in het land bouwbedrijf. Dit congres zal het eerste van dien aard zijn en blijkens het onlangs verschenen pro gramma belooft het zeer belangrijk te wor den. Het beoogde doel is: medewerken tot de verbetering van werktuigen op het gebied van landbouw en zuivelbereiding; op te wek ken tot meer algemeene toepassing, alsmede bevordering van de fabricage van en den han del in landbouwwerktuigen. Landbouwers, directeuren van zuivelfabrieken, ambachts lieden, fabrikanten en handelaren ;n land bouwwerktuigen, zij allen zullen dus wat van hun gading vinden. Het congres zal in drie afdeelingen wer ken. In de eerste zullen hoofdzakelijk behan deld worden onderwerpen, verband houdende met het onderwijs in landbouw-werktuigkun- de, proefstations en landbouwwerktuigen, als mede tentoonstellingen en wedstrijden. In de tweede afdeeling zullen meer alge meene zaken aan de orde worden gesteld, zooals: het beramen van middelen, ojn het meer algemeen gebruik van werktuigen in den landbouw te bevorderen, alsmede de toe passing van stoom en electriciteit in het landbouwbedrijf. In de derde afdeeling zul len meer economische vraagstukken wjviJöj behandeld, zooals de toepassing van coöpe. rati'- bij het gebruik van landbouwwerktui gen en dergelijke zaken. Nu in bijna alle beschaafde landen de handarbeid hoe langer hoe schaarscher wordt en bijgevolg de arbeidsloonen stijgen, treedt de vraag steeds meer op den v op grond op welke wijze de handarbeid het best door de machine ware te vervangen rtn einde zoodoende de rentabiliteit van hst- be drijf te verhoogen. Een commissie heeft zich tot een comité gevormd ter bevordering van de belangen van het congres. Op grond daarvan wendde zij zioh tot de besturen van laudbouwvereeni- gingen en tot belangstellende particulieren, met het verzoek tot het lidmaatschap toe te treden. Bedoelde commissie bestaat uit de heeren: F B. Löhnis, voorzitter; P. J. A. de Bruïno, W. de Clercq, mr. A. Ferf, L. Haan. J. Hei- dema, J. Mesdag, J. H. van der Torren en 8. Laks, secretaris. In den loop van heit vorige jaar, gelijk wij reeds eerder gameid hebben, is onder den naam „Tariefvereeniging' opgericht een uit leden van verschillende politieke en kerke lijke richting bestaande vereeniging, welke zich ten dool stelt juiste beg -ippen omtrent handelspolitiek te verspreiden en het goede, hetwelk het tariefontwerp-Harte van Teck- lenburg bevat te verdedigen tegen de een zijdige en onjuiste bestrijding, die dit ont werp ontmoette. Tot dit doel worden door de Tariefver- eeniging blaadjes verspreid. De eerste drie warden ons ter kennisgeving toegezonden en wij voldoen gaarne aan het verzoek tot be kendmaking van den korten inhoud. Van het tweed© gaven wij reeds een uittreksel. Zooals men zich herinneren zal, heeft in dertijd de Kamer van Koophandel te Rotter dam bij breedvoerig request aan de Tweede Kamer betoogd dat de aanneming van het aanhangige tariefontwerp noodlottig zoude zijn voor de scheepvaart in onze havenste den. dat onze handel zou worden gefnuikt en dat kostbare vrijhaven-inrichtingen zouden noodig zijn om nog zooveel mogelijk van dieo handel te behouden. In het eerste geschrift der Tariefvereeni- ging nu, wordt door een, blijkbaar met de douati©-form alitef"ten volkomen bekend schrij ver. holder en tot in kleine bijzonderheden nauwkeurig aangetoond, niet alleen dat de voorstelling, in het bewuste request gegeven, onjuist is, doch dat de nieuwe Tariefwet niet de minste wijziging zal brengen in de wijze van lessing en behandeling der goederen in onze zeehavens Twee feiten, in diit geschrift genoemd, zijn al aanstonds voldoende om de juistheid dier bewering aan te toonen. In de eerste plaats is onjuist de bewering, dat Nederland thans „vrijjhandel'' heeft Niet

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2