Uit den omtrek. STADSNIEUWS. De gewone audiëntie» van de ministers van financiën, buiten kindse he zaken, kolo niën,' marine en binnenlandsche zaken, zullen "deze weck niet plaats hebben. Naar men verneemt maakt het bij de regeering een punt van overweging uit, om voortaan do wedertoelating te verbieden van de uit Nederland herkomstige, in België ton invoer aangeboden runderen, «-elke door de autoriteiten in laatstgenoemd rijk uit hoofde van tuberculose mochten worden geweigerd. Mem meldt uit 's-Gravenhage Schout-bij-nacht Kouwenberg, chef van den marinestaf aan het departement van marine, is benoemd tot oommandant der zee macht en chef van het departement van ma rine in Ned.-Indië, ter vervanging van den schout-bij-nacht Tadcma. De nieuwbenoem de zal omstree1 25 dezer per „Prins Hen drik" van Amsterdam naar Indië vertrek ken. De minister van marine, vioe-udmiaal Ellis, geeft heden een afscheidsdiner aan schout bij-nacht Kouwenberg, waaraan ook genoodigd zijn verschillende chef van diensten bij het. departement van marine behoorende. Men meldt uit '^Gravenhage De heer H. Ch. Vegtel, die algemeen in het district Alkamar als de oandidaat der christelijke partijen wordt beschouwd', zal Vrijdag a.s. in een openbare vergadering met debat optreden. De heer Vegtel zal 29, 30 of 31 dezer in een vergadering van de afdecling Gouda van het algemeen Nederlandse!) werkliedenver bond een red© houden over „professorale voorlichting." Prof. mr. Troub zal dien avond met hom in debat treden Mr. A. Kerdij k. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de heer mr. A. Kerdijk, oud lid der Tweede Kamer, dio voor ©enigen tijd om gezondheidsredenen verplicht was, zich uit liet politieke leven terug te trekken, Zon dag 5 Maart 1.1. zijne woonplaats Laren ver laten eu is sedert, dien niet teruggekeerd. Men vreest, dat hem oen ongeluk is overko men. De Katholieke Volkspartij tc En schede en Hengelo heeft voor het district Enschede het aftredend Kamerlid, den heer II. van Kol, weder voor de Juni-verkierin- gen oandidaat gesteld. Bij koninklijk besluit van 14 Maart 1905, no. 9, is machtiging verleend aan den commissaris der Koningin in de provincie Gronngon tot het bijeenroepen van do Sta ten van dat gewest in buitengewone verga dering op Dinsdag 18 April 1905, ten einde alsdan aan de orde te stellen de benoeming van oen lid van het College van Gedeputeer de Staten, ter vervulling van do vacature, ontstaan door het overlijden van dr. T. Fol- mor Reddingius, lid van dat college. Haagse beraad. Blijkens Maandag aan den gemeenteraad van 's Gravenhage ge dane medodeeling zijn benoemd met ingang van 1 Mei a.s. tot commies ter gemeentesecre tarie, mr. A_ L. Scholtens en mr. H. H. Oor- neliasen, coanmies-redacteur aan de gemeente secretarie, respectievelijk te Arnhem en te Leiden. Goedgekeurd zijn de verzoeken van do leeraren aan do hoogere burgerschool me^ drie-jarigen cursus en van do directrice en dc leeraresseni aan de hoogere burgerschool voor meisjes, om gelijkstelling van liU'Uie jaarwedden met doe van het onderwijzend personeel aan de hoogere burgeiuchool met vijfjarigen cursus. De betrekkelijke verorde ning is dienovereenkomstig gewijzigd. Een voordracht tot goedkeuring van het plan tot aanleg van straten op de terreinen ten noordoosten van de Statenlaan, resp. toe- behoorende aan do Maatschappij Neerlandna, mr. A E. H. Goekoop en de gemeente on tot verkoop van een deel van den gemeente grond, werd door B. en W. teruggenomen, na dat een voorstel van den heer Van Liefland, die dear voorgestelden prijs van f 12 per AP. te laag vond. was aangenomen, welk voorstel strekt© om den verkoop niet goed te keuren. De raad van Geldermalsen heeft gis teren tot ge meent©-secretaris benoemd den lieer C. «T. Eijma, le ambtenaar ter secretarie to Leerdam. Op de aanbeveling voor gemeente-ont vanger to Vlaardingen. zijn geplaatst 1. P. van der Grijp, gemeeute-ontvajiger te Hoorn2. J. H Leinweber, gemeente-ont vanger te Wageningen. De Minister van Marine brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat in dit jaar bij do opleiding van adspirant-machinisten te Hellevoetöluis, na vergelijkend examen, der tig jongelingen kunnen worden geplaatst als adspira n t-m achin ist Tot. bedoeld examen kunnen alleen worden toegelaten jongelingen, die geboren zijn tus schen 1 September 1887 en 1 September 1891. Het examen, dat te 's-Gravenhage zal plaats hebben, vermoedelijk in de maanden Juni en Juli a s., wordt gesplitst in een schriftelijk en ©en mondeling gedeelte, te houden op ver schillende tijdstippen. Het schriftelijk examen ■wordt aan alle adspiranton gelijktijdig afge nomen en duurt audorhalven dag. Daarbij worden aan allo adspiranten deze'f do vragen ter behandeling gegeven. Voor nadere bijzonderheden zie men de Staatscourant no. 61. Aan den vioe-admiraal «Macleod te Rijswijk, die het lijk van president Krugcr naar Pretoria begeleidde, zal als hulde door de inwoners van Pretoria worden aangebo den een album met stadsgezichteu, benevens oen schilderij. Do heer Emous bericht, dat ds. P. van Hoorden en generaal P. H. Kritringor heden te Amsterdam komen, en boden avond naar Londen vertrekken. De beide Afrikaners komon uit Duitschland, waar hun optreden weinig financieel succes heeft gehad. Naar men zegt., heeft de directie der Harmonie t© Groningen voor de betrekking van orkeatdirocteur de hoeren Kwast, Kuiler. Vain Anrooy, Brants Buijs uit. Zutpheoi en Wenaink uit Deventer voorgedragen en be akten, dat die sollicitanten een vergelijkend ra amen zullen ondergaan. Do Zangverecna gingen Caecilia en Gruno doen pogingen om Van 't. Kruijs te bewegen vair uit Den Haag wekelijks de repetities te komon leiden, wat echter wel niet zal gelukken. Naar men verneemt'organiseert het be stuur van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap eene kleine tentoonstelling van ethnografische voorwerpen, welke Zaterdag middag 18 dezer, des namiddags van 2—6 uur, voor de leden en geïntroduoeerden van het Genootschap toegankelijk zal zijn. De tentoonstelling wordt gehouden in een der restauratiezalen van Artis te Amster dam en omvat een aantal voorwerpen, verza meld door de wetenschappelijke expedities in het binnenland van Suriname in de jaren 1903 en 1904. Grootendeels zijn deze voor werpen afkomstig van de diep in het binnen land en in de aangrenzende streken van Bra zilië verblijf houdende indianenstammen. De heer C. H. de Goeje, luitenant ter zee, deelnemer aan beide expedities, zal gedu rende den .duur der tentoonstelling aanwe zig zijn. om de noodige inlichtingen te ver strekken. Do Vondelkork te Amster dam. Naar de Tijd verneemt, zijn ernstige moeilijkheden gerezen bij de plannen tot her bouw van den toren op de kerk van het Allorh. Hart in de Vondelstraat te Amster dam. De gemeentelijke bouwpolitie zou namelijk geweigerd hebben, met bet oog op brandge vaar. dat dc toreu opnieuw van hout zal worden opgetrokken en voor een stoenen to ren zou de draagkracht van don onderbouw niet groot genoeg zijln. Men deelde aan het blad mede, dat men deze moeilijkheid hoopt te kunnen onder vangen door het aanwenden van dusdanig geprepareerd hout, dat dit onbrandbaar zou kunnen geacht worden. Onderzoekingen in het buitenland worden thans gedaan en proe ven genomen. Het Centrum spreekt dit bericht echter be slist tegen. Het bestuur der Haagsohe Pro-Boer- Verceniging heeft ontvangen de som van f 1169.19, zijnde afrekening van het sub comité te Batavia*, voorzitter de heer Van dén Zanden Bakhui jzen. Betooging tegen de school- w e t-n o v e 11 e. „Volksonderwijs" deelt me de, dat het hoofdbestuur der vcreeniging van dien naarn een bijeenkomst heeft gehad met de gedelegeerden van de hoofdbesturen der navolgende onderwij zersvereenigingen in ons landhet Ned. Onderw.-Genootsckap, den Bond van Ned. On dei-wijzers, de venee- niging van hoofden van scholen i» Neder land en het Landelijk Onderwijscomité. Eenstemmig is in die bijeenkomst beslo ten aan den vooravond vau de eindstemming in de Tweede Kamer over de sohoolwetuovel- le eene gemeenschappelijke betooging in den Haag te houden. Een groote vergadering zal worden bzelegd, waarin nog eenmaal de be- teekenis van het ingediende wetsontwerp, zoowel van een onderwijskundig als van een staatkundig standpunt bezien, in het licht zal gesteld worden. De aangesloten hoofdbesturen zullen hun ne afdeclingcn in alle deelen van het landi krachtig opwekken, gedelegeerden naar (pe moeting te zenden. De Nederl. Banketbakkersvereenigmg voerde 1 Februari jl. een stelsel in voor leer lingen en :t afnemen van examens in het banketbakkersbedrijf. Het eerste examen werd Donderdag 9 Maart j.l. afgenomen door die hoeren Rups uit Najjmegeni en \V. van Veen te Utrecht, aan den oandidaat Nico van Tol, the dat examen deed in de werkplaats van rijn leermeester, den heer George H. Figi, banketbakker en kok te Zeist. Na praktisch en theoretisch gedaan onderzoek slaagde deze eerste oandidaat in dafc vak voor het diploma als le ban'ketbakkerabedionde, hetgeen kan aangemerkt worden als een succes voor de Ned. Bank Ver. eai als ecu stap in de goede richting, door een dusdanig stelsel in het leven te roepen, dat in hoodzaak voorberead eia in elkander gezet is door den heer W. Berkkcff, banketbakker tc Amsterdam. Spiegelbeelden in stemloka len. Een inzender in het N. v. d. D. deelt mede, dat allerlei voorschriften in de Kieswet om het geheim der stemming te bewaren zooals afstand, richting enz. ten opzichte van de tafel, waaraan liet stembureau rit, niet beletten kunnen, dat ook in, het stemlokaal met spiegelbeelden wordt gewerkt. „In een dorpje nl. in de Hoeksche Waard" schrijft hij prangt een spiegel in de raadkamer, juist tegenover den stem lessenaar, zoodat in den spiegel kan worden waargeno men, welke oandidaat door den stemmer wordt zwart gemaakt. Dit viel bij de laatste aldaar plaats gehad hebbende stemming zoo op, daar oen der leden van het stembureau zonder on derscheid, bij eiken koer, dat gestemd werd, oen nauwkeurigon blik in den spiegel wierp, waaruit men opmaakte, dat die vriend een middel had gevonden om liet geheim der stemming te ontsluieren. Zou het nu niet goedi zijn dat bij kon. be sluit werd bepaald, dat voortaaJi bij de stem mingen in de localiteit dc spiegels moeten worden afgenomen of omgekeerd? óns dunkt van welwant zoo geeft het theoretische, ge heim geen waarborg meer voor de praktijk. Een zeldzaam incident heeft in de r.-k. kerk te Wageningen plaats ge- had. Een kerkgangster bemerkte dat haar buurdame oen socialistisch boekje zat te lezen. Zij waarschuwde den pastoor, die den koeter last gaf zich van de verboden lectuur meester te maken. Dit Was echter makkelij ker gezegd dan gedaan, want de jonge dame hield het letterkundig product stevig in de handen. De koster moest onverrichterzako tcrugkeeren. De dame verliet na een oogen- blik toevens d» kerk. Te Eindhoven is weer oen pokkenlij- der overleden en tevens weer een nieuw ge val geconstateerd. De A mstordamscho recht bank heeft tot drie weken hechtenis veroor deeld den overwegwachter H. v. d. Pol. te Bussum. die op 2 Januari verzuimd had tijdig de afsluithoornen neer te laten van den spoor wegovergang aan den Zwarteweg. nabij het station NaardenBus»urn, door welke nala tigheid de sneltrein van Amersfoort naar Am sterdam in botsing kwam mot een disselwagen, welke juist den spoorweg overstak. De moord te Amsterdam. 't Is gebleken, dat- aan de vermoorde wed. Oerlijn, behalve de diepe snijwond in den hals, ook nog steekwonden in de borst en den rug zijn toegebracht. Ook waren verwon dingen aan de vingors, wat er op wijst, dat zij, vóór haar de doodelijko steek werd toege bracht, afwerende bewegingen gemaakt heeft. Volgens den Aanst. correspondent van de N. R. C. 19 het geval met den man, die zich Vrijdagavond bij een bewoner van een an dere steeg tusschen Singel en Heerengraclit vervoegde, meeneudo dat hij terecht was bij de Wed. Oerlijn in de Dtriekoningenstraat, reeds verklaard. Do werkman is nl. opge spoord en bleek inderdaad, in opdracht van zijn patroon, naar do woning van de ver moorde te zijn gegaan, om daar herstellingen te verrichten. Eenig nieuw feit is voorloopdg in deze treurige zaak niet opgespoord. Moord. Men schrijft uit Mil aan de „L. K.", d.d. 13 Maart: Een ontzettend voorval houdt sedert gis teren de gemoederen in deze streek bezig. Terwijl de heer Lenders, koster en organist in den naburige Escharen, bij welke functiën hij tevens die van brievengaarder en gemeen te-ontvanger uitoefende, omstreeks half 12 na het eindigen der hoogmis huiswaarts keer- de, ging zijne echtgonoote even vóór 12 uur naar de kerk, om het Angelus te luiden. Wie schetst den schrik der vrouw, toen zij bij hare terugkomst haren man geheel ontzield met afgesneden hals in den geitenstal vond. Men verdiept zich in gissingen, wat de oor zaak van dit ontzettend drama kan geweest zijn. Of hier moord of zelfmoord in het spel is, zal de justitie hebben uit te maken. Omtrent den moordaanslag te Overasselt wordt nog het volgeude gemei i De dader A. v. H. ontkende aanvankelijk, maar legde Maandag voor den officier van justitie tc Arnhem een volledige bekentenis af. Hij had met zijn zuster over een geld kwestie een woordenwisseling gehad, haalde in woedo een mes, en bracht haar daarmede, terwijl zij de koeien molk, verschillende steken toe. Toen zijn zuster raar de buren liep, ontdeed h'j ziel"1 snel van zijn bebloede kleeren, die hij in een schuur onder ouden rommel verborg en ging, na zijn han den en het mes gereinigd1 te hebben, op de vlucht. De toestand der gewonde was giste renmorgen zeer zorgelijk. Moordaanslag. Men schrijft uit Waalwijk aan het D. v. N. Zondagavond ongeveer 10 uur heeft er zich in onze anders zoo stille gemeente oen bloedig tooneel afgespeeld. Een zekere D„ colporteur van het „Nieuws blad voor Nederlandhad Zondagavond reeds eenige malen met verschillende personen twist gehad. Toen hij op den Dijk was, kreeg hij 'met een zekeren v. E„ een reeds zeer bejaard man, over een nietigheid twist, die zoo hoog liep, dat zij aan het vechten geraakten. Van E. moet daarna D. een steek met een mes heb ben toegebracht, welke, naar men zegt, de long heeft geraakt. Db is Maandagmorgen naar het gasthuis gebracht, terwijl v. E. zich zelf bij de politie' heeft aangegeven. Naar wordt gezegd, dacht hij, dat hij zijn tegenstander dood had gestoken. Van E. ia Maandagavond door de marechausséo's naar de gevangenis tc 's Hertogenbosch gebracht. Het vergiftigiugsgeval te Rit them. In het geval van vergiftiging, te Ritthem voorgekomen, is thans bekend ge worden, dat het gerucht, als zou in het brood arsenicum zijn gevonden, bevestigd is. De gearresteerde 15-jarige zoon moet n.l. bij zijn verhoor voor den rechter van instructie verklaard hebben, werkelijk dit vergif in het brood te hebben gedaan, met het doel zijn vader te vergeven. Valsche bankbiljetten. Men meldt ons uit Zutphen Tegen het vallen van den avond hebben een Duïtsclier en een Hollander hier bij en kele winkeliers valsche bankbiljetten in be taling gegeven. De politic kwam echter spoe dig achter hunne praetijken. Het gelukte baar den Hollander te pakken te krijgen; de Diiitscher wist echter zich uit de voeten te maken. De gearresteerde moet iemand hier uit de bururt zijn, zekere B., naar men mij meedeelde, uit Baak, die op den terugreis uaar ons land met den Duitsclier te Duisburg in kennis kwam. Deze laatste moet toen B. overgehaald hebben de biljetten samen uit te geven. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. (N. R. Ct.) Bedriegelijke bankbreuk. Te Middelburg, ten kantore waar hij werkzaam is, is door de rijksveldwacht aangehouden P. S., vroeger photograaf, thans kantoorklerk, verdacht van bedriegelijke bankbreuk. Hij werd naar het gerechtsgebouw geleid en la ter naar het huis van bewaring overgebracht. (M. Ct.) Spoorwegdiefstal. Uit een goe derentrein tusschen 's Hertogenbosch eai Utrecht zijn ontvreemd: 1 pak gemerkt V G 117, inhoudende 7 paar dames-, heeren- en jongeaislaarzcnvoorts 1 pak gemerkt M H 526, inhoudende 24 bukskin pantalons en 3 andere pantalons, en verder nog een pakket, gemerkt S 23, inhoudende 12 vellen kalfs leder. Brandstichting. Uit Ouddorp schrijft men aan do „N. R. Ct." De raad dezer gemeente looft f 100 uit aan hem of haar, die zoodanige aanwijzingen doen omtrent den aanstichter der menigvuldige branden, dat deze wordt ontdekt, en een ver- oordeelen vonnis volgt. Dat het slechts een en dezelfde persoan is, kan haast als zeker worden aangenomen. De politie heeft gedaan, wat ze kon. Nacht op nacht, twee winters achtereen, is er gewaakt, maar tevergeefa Dacht men eerst aan wraakneming op een bepaald persoon, de laatste branden hebben het tegendeel bewezen. Het opzet is klaarblij kelijk, een groot deel der gemeente aan de vlammen prijs to geven. Altijd ontstaat de brand bij horigen wind, en altijd, wanneer de wind de vlammen en vonken naar het dorp jaagt. Steeds is do tijd Zaterdagavond om streeks hajf tien, tegen den t-iri van het slui tingsuur der herbergen. Verboden colportage. To Haarlem zijn gisteren twfee matrozen van Hr. Ms. „Zeeland", die niet pamfletten colpor teerden, door de politie gearresteerd en aan de militaire autoriteiten overgeleverd. Opruiende kinderlectuur. Twee knapen te Watergraafsmeer hébben Zondagmorgen de ouderlijke woning verla ten, naar zij in een achtergelaten briefje me dedeelden, om naar Australië te gaan, waar toe zij vermoedelijk zijn gekomen door de lezing van een boek, waarin de reis van een paar knapen naar Spanje beschreven wordt. De vader, erg ongerust, ging Zondagavond' even uit, om naar zijne kinderen te zoeken, doch ia sedert niet weergezien Men doet thans ook onderzoek naar den vader. Inmiddels is van de beide ontvluchte kna pen een prentbriefkaart ontvangen uit Naar den, waarin zij melden, dat zij den nacht van Zondag op Maandag in het Naarder bosch hebben doorgebracht cn dat tot dusver alles goed ging. Pa en moe moesten maar niet ongerust zijn, als ze het niet konden uithouden, kwamen ze wel terug. Men heeft thans maatregelen genomen otm de beide knapen op den weg van Naarden naar Hilversum op te vangen. To water geraakt. Men schrijft uit Montfoort: In cle Liuschotervaart in Cattenbroek bij Montfoort, is gisterenmorgen het lijk opge haald van den ruim 13-jarigen boerenknecht W. R„ een oppassende zoon van den koop man P. W. R. te Montfoort. Maandagavond is hij per rijwiel gegaan naar zijn broer in Cattenbroek, komende van eene bijeenkomst der Chr. Jongelings-vereen, en schijnt door het een of ander toe va' (wind of duisternis) met rijwiel en al te wa ter zijn geraakt. Nadat heden morgen het rijiwiel in het water was gezien, is eenigen tijd gedregd, met het gevolg, dat het lijk van den jongeling werd opgehaald. Verdronken. Op hiet Haringvliet te Rotterdam is gisteren de schipper V. door een windvlaag overboord geslagen en ver dronken. Omtrent de vermoedelijke oorzaak van den brand aan de Prin- sessegraoht te 's Gravenhage, ten huize van jhr. mr. H. A. C. de la Bassecour Caan, kan zoo schrijft men ons het volgende wor den gemeldZaterdag was een loodgieter in de nu uitgebrande kamer geweest om een lek in de gasleiding voorloopdg te herstellen, terwijl de herstelling Maandag zou worden voltooid. Toen hij zijn werk had verricht, verwijderde hij zich, na vooraf tot voorzich tigheid te hebben aangemaand. Zaterdagavond kwam een dér bewoonsters met licht op de bewiuste kamer. Eiene gas ontploffing volgde, waardoor kaar kleeren in brand geraakten en de kamer in een oogenblik tijds in lichtelaaie stond. Niet alleen dé zoon, maar ook de 60-jairige heer dies huizes heeft ernstige "brandwonden aan hoofd en voeten, eni werd verder door val lende glasscherven gekwetst Beider toestand is ernstig. De zuster van den bewoner heeft vreese- lijke brandwonden, vooral aan het hoofd. Haar toestand is zeer bedenkelijk. Gisterennacht liet in de oliesla gerij der firma Van "Woerden en Stoor vogel nabij Delft de knecht een brandende lamp in het reservoir vallen, waardoor de olie vlam vatte. Onmiddellijk schoof men het luik dicht en alarmeerde de brandweer van Hof van Delft. Ook de stoomspuit der Nederi. Gistfabriek versoheen. Inmiddels werden de zolders, waar een voorraad lijnkoeken lag, leeg gemaakt en pompte men andere reservoirs leeg. Toen men, daarmede gereed, zich opstelde met de straalpijpen om na de opening van het luik het vuur aan te tasten, bleek het dat de vlammen gesmoord waren. De aanvaring teVlissingen. Het Engelsche stoomschip „Oriël", dat Za terdag te VUsaingen werd aangevaren, is Zondag met 4 sleepbooten naar Antwerpen gesleept. Uit de dierenwereld. Men' schrijft uit Oijen Sedert eenige dagen komen hier 's avonds talloos vele spreeuwen aan. In groote vluch ten komen zij tegen zonsondergang van alle zijden aan/vliegen. Zij vallen dan op boomen en ander houtgewas neer. Na een korte ruist vliegen rij echter weer op en voeren dau allerlei zwenkingen uit. Het is alsof een leger aan het exeroeeren is. Levert dit een niet onaardig schouwspel op, vooral dan, wanneer zich een of andere roofvogel, een sperwer of havik, vertoont, wordt het merk waardig. In een ondeelbaar oogenblik wor den de gelederen gesloten en vertoont rich do massa als een groote bal of als een lucht ballon. Hoe vaak de vijand ook rijn aanval herhaalt en niet zoo heel gauw geven deze dieren het op zelden of nooit gelukt het hem een prooi te bemachtigen. Het rijzen en dalen gaat zoo bliksemsnel, de gelederen rijn zoo goed gesloten, dat het niet mogelijk is één enkelen vogel te grijpen. Eindelijk trekt de vijand dan ook af en gaan de vogels naar het Waardenhout, waar de nacht wordt doorgebracht. Men hoort dan echter nog lang een sóórt gesjilp vóór dé rust gevon den is. Goed en Kwaad! Eene vrouiw uit Andijk, Goed genaamd, gaat deze week ver huizen ern krijgt dan vrouw Kwaad tot naaste buurvrouw. School- en Kerknieuws. - De leeraren aan de H. 'B. S. te Wageningen ontvingen dezer dagen van den directeur der school de volgende mededeeling De minister van waterstaat verzoekt mij u mede te deelen, dat u verlof wordt verleend tot! het geveu van privaatlessen en van onderwijs aan andere scholen dan rijks-inrichtingen onder de volgende voorwaarden lo. zonder toestemming van den inspecteur mogen geen lessen worden gegeven aan leerlin gen der school, noch aan hen, die in de termen zouden vallen om de school te bezoeken 2o. het wekeljjksch getal lesuren aan de H. B. S., aan andere scholen en aan privaatlessen raag het' getal 35 niet te boven gaan 3o. telkens wanneer privaatlessen of hot geven van onderwijs aan een andere dan aan een rijks inrichting door u worde» aangenomen, móet daarvan aan mij worden kennis gegeven 4o. dat de belangen van het onderwijs aan de H. B. S. op den voorrond moeten staan, zoo dat, indien het noodig is, ingeval door ziekte of ontstentenis van een of meer leeraren, om een leeraar, wien bovengenoemde vergunning is ver leend, buitengewone lessen op te dragen, deze steeds verplicht zal rijn, daarvoor zoo noodige privaatlessen, lessen aan andere scholen en werk zaamheden aan andere door hem bekleede be trekkingen verbonden, op te geven. Mij wordt opgedragen nauwkeurig aanteeke- ning te houden van gegeven privaatlessen, les sen aan andere scholen en de naast het leeraars- ambt bekleede openbare en bijzondere betrek kingen. Verder wordt wqj medegedeeld, dat aanvaar ding van een, uit' provinciale-, gemeente- of wa terschapskas bezoldigd ambt zonder machtiging van de Koningin wordt beschouwd als aanvrage om ontslag als rijksambtenaar (K. B. v. 5 Nov. 1851, St.bi. 141). fWbld. v. Gymn. en M. O.). I Bij dc Hooge Regeering zijn als nieuwe gereformeerde gemeenten aangegevenHeiden- schao (Fr.), Melissant, St. Pancras, Pijnacker en Nootdorp, Nieuweroord. De classis Zujphen der geref. kerken heeft praeparatoir geëxamineerd den heer ±1. Enserink, te Eefde, cand. aan de Vrije Univer siteit en beroepbaar gesteld bij de Geref. kerk. De heer Enserink wenscht vooralsnog nog niet! in aanmerking te komen voor ©ene beroeping, daar hy zijn studie hoopt voort te zetten. Op de eerstvolgend© vergadering van de Friesche Predikantenvereeniging, welke is be paald op Woensdag 17 Mei a. s., zal een refe raat worden gehouden over het Concept Alge meen Reglement voor de Nederlandscho Her vormde Kerk van dr. J. R. Slotemaker de Bruine en ds. L. J. Klaiison Henkemans. Hier toe is uitgenoodigd dr. A. Troelstra, pred. te Utrecht, terwijl ook dr. J. R. Slotemaker de Bruine de vergadering hoopt bij te wonen om aan de discussiën deel te nemen. Het doel van de samenkomst is, er zich rekenschap van te geven, welke houding men op a. s. classicale ver gaderingen heeft in te nemen tegenover genoemd Concept-Reglement. De vereeniging zag gaarne de strooming Gunning-Hoedemaker en de stroo ming Slotemaker de Bruine-Blanson Henkemans zooveel mogelijk in eene bedding geleid. Naarden. Dé vereeniging „Naanden's Belang" heeft aan den gemeenteraad ver zocht een weekmarkt in te stellen. De dames Th. M. van Kreijl en P. J. M. J. van de Loo slaagden te Utrecht voor het examen Nuttige Handwerken. Voor onze lezers, die zulks kau inte resseeren, deelen wij hier mede, dat de exa mens voor beroeps- en kantoorstenograaf (150 en 200 lettergrepen), van weg© dé „Vereeni ging van leeraren in de stenographic", op 10 Juni a.s. te Amsterdam worden gehou den. Inlichtingen verstrekt de alg. secretaris, de heer M. S. Vaz Dias, Raamgracht 12 Am sterdam. In ons verslag van de vergadering der vereeniging Handel en Nijverheid komt het volgende niet voor; Een der leden wijst er op, dat hij en an deren dé dupliek van den heer Fiedel'diy Dop tegenover den heer Sinnige, na zijn lezing over coöperatie, niet fair vonden. De voorzitter zegt, zich dit als verwijt aan te trekken, want daaruit zou blijken dat hij in bedoelde vergadering niet naar behoo- ren gepresideerd heeft. Hij verzoekt daaromi bovenbedoeld: lid zijn woorden terug te ne- mon. Dit lid houdt zijn opinie omtrent den heer F. D. staande, zonder den voorzitter een verwijt te willen maken. Het meerbedoeld lid verzocht ons heb bo venstaande nog te willen vermelden, waaraan wij bij dezen voldoen. Aan de leden van de instelling „On derwijs" van de coöperatieve vereeniging „Voor Allen" der H. IJ. S. M. zal Vrijdag a.s. in de komediezaal van de sociëteit Ami- citia een kunstavond worden aangeboden door leden en leerlingen van de vereeniging tot beoefening van vocale en dramatische kunst te Amsterdam, onder leiding van mevr. Cato Esaer. Uitgevoerd worden o.m. fragmenten' uit Julius Cesar, Lucifer en Gijsbrecht van Aan stel. Verder „de brand in de Mijn" van Ada Negri en het uit het Fransoh vertaalde blij spel in een bedrijf „De Muis". .La Souris). Men verwacht een zeer druk bezoek. Herinnerd rij nogmaals aan de Nuts lezing, heden avond te 8 uur in Amicitia. De oude muntbiljetten beginnen lang zamerhand uit de circulatie te geraken. Hon derdduizend, stuks van 10 gulden, model 1894, zijn reeds bij de Algemeene Rekenka mer opgeborgen, terwijl twaalf duizend van 50 gulóen, model 1885, een zelfde lot onder gingen. De Amersfoortsohe kermis valt dit jaar in de week tusschen 22 ©n 29 October. In verschillende bladen treft men van tijd tot tijd artikelen aan, waarin de dames modes worden besproken. De heeren-kleeding sohijnt men gewoonlijk van minder belang te achten, althans bespreking hiervan krijgt men maar zelden te lezen. En toch valt op dit gebied ook nog wel het een en ander bijzon ders op te merken. Wie dit tot heden nog niet inzag, zal zeker tot andere gedachten komen, wanneer hij de nette, keurig bewerk te prijscourant eens doorbladert, welke zoo- even door den heer L. Houbaer is uitgege ven. Hierin zijn de „nieuwste ideó's" en de „nieuwste vindingen" betreffende moderne heeren- en kinderkleeding voor 1905 opgeno men. Burgerlijke stand. Geboren: Cornelia, z. v. C. Eijkelboom en E. de Graaf f. Hendrikus, Leonardus, z. v. J. van Mee- teren en F. van Veeuendaal. Albertha Johanna, d- v. J. Maas en A'. Hagenbeuk. Frans Adolphe Johan, z. v. A. P. H. J. van Weezei Ehrens en G. C. F. Kiepe. Marktberichten. Amersfoort, 15 Maart. Aan de veemarkt werden stuks vee en schapen aange voerd do prijzen waren, voor: Vetto kooien f 140 k 220, Guste koeien f 110 ft 140, Kalf- kooion f 180 190, Kalfvaarzen f 90 a 150,. Kalveren f i\ Guste vaarzen f 70 A 90, Pinken f 50 k 70, Stieren f 40 a 60.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2