BINNENLAND. vervolging, dio au roods negen dagen duurt en zich over tachtig mijlen uitstrekt met particolo gevochten na den grooten tien daagse hen slag. Dagelijks warden er eenige gevangenen gemaakt. De correspondent bij het hoofdkwartier van Okoo bericht van den 18en: De Rus sen zotten hun terugtocht voort. De vervol gende Japanners hebben gisterenavond Ta- koemen, ven noordwesten van Tieling, bezot. Grooto colonnes trekken terug naar Kaiyen uit bet zu idweeten Verder txjricht de correspondent bij het leger van Okoo nog: De poging, door de Russen beproefd om dc spoorwegbrug over do Hoonho te vernie- nielen, is slechts gedeeltelijk geslaagd; de voorloopige herstellingswerken zijn nagenoeg voltooid. Binnen oen wook zullen do trainen van Dalny kunnen rijden tot Moekdon on nog verder. De Japansche legatie ontving te 's Gra- venhago het volgende telegram uit Tokio: Donderdag verstrooiden onze troepen aan den rechterover der Liaoho acht Russische escadrons, die geschut medevoerden, waarop wij eon hoogte bi zetten ten noorden van Tit ling, aan den rechteroever der Liaoho en den terugtrekkende» vijand, bestaande uit eeno divisie infanterie en tien escadrons cavalerie met kanonnen beschoten. Over het bezetten van Tieling door do Japanners schrijft do deskundige medewer ker van de Temps, dat daardoor volstrekt, niets aan den algemeonen toestand veran derd wordt; de terugtocht van de Russen wordt er evenmin d'oor bedreigd als ver haast. Tieling bevindt zich aam den ingang van een dal. waarvan de uitgang tien K.M. verder noordelijk is bij het dorp Santoepoe. Deze natuurlijke gang verlengt zich over eene breedte van slechts 2 K.M tusschen den linkeroever van de Liao en de lijn van hoogten, die de eigenlijke stelling van Tie ling uitmaken. Deze nauwe gang scheidt de beide partijende Russen zullen zioh er on getwijfeld van bedienen om de Japansche vervolging te vertragen en den staart van hunne colonnes in staat te stellen meer ruimte te krijgen in de richting naar het noorden. Dat de stelling van Tieling cn liet venset van do achterhoede moesten dienen om den vijand tegen te houden, bewijst hot feit. dat do Japanners den 15en des avonds Tieling zijn binnengetrokken, terwijl hunne vervolging don lOoii begonnen was; zij heb ben dus zes dagen noodig gehad om een af stand af te leggo-n van twee normale nuurseh- dagen. Dio tijd is besteod kunnen worden 01» dc orde in de Russische colonnes te her stellen. I>o afstand van Tieling tot öbarbdn is ■192 K.M. Ten noorden van Tieling is het land niet meer zoo vruchtbaar als tusschen Moekdon en Tieling en het w trdt hier en daar golieol woest, totdat in het dal van do Soongari weer bebouwd gebied begint. Over de Soongari voort eene brug van tien bogen, dio Japansche spionnen bij herhaling be proefd bobben in do lucht te doen sprin gen, echter steeds vruchteloos. Nu zullen do Russen 't misschien zelf doen, nadat zij de rivier zijn overgegaan. Volgens ceno schatting van den Petorsburg- schon correspondent van de Times beschikt Linjewitsch nog over 300.000 man, daaron der begrepen de sjworwogwaabt. het garni zoen van Wladiwostok en hot thans aanko mende viordo legerkorps. Tot 14 Maart wer den naar het noorden gezonden: 13'9 gowondo on 433 zieko officieren, 56,723 ge wonde en 4965 zieke soldaten. In Mookden bleven 800 zwaar gewonde Russen en 350 Japanners. Peteribug, 19 Maart. In verband met de mobilisatie van eenige troependeelen is bij keizerlijk besluit in 22 districten van de Cirornomontcn behoorende tot do militaire rieten Odessa, Warschau en Moskou, een paardenkeuriug gelast. Yokohama19 Maart. (Telegraph). Gedu rende een storm hebben de Japanners oe»n torpedojager verloren voor de kust van In dochina. De Japansche gezant te Londen, burggraaf Hajashi. heeft in een onderhoud met een medewerker van de Times over de kans op vrede zich aldus uitgelaten„Er is één punt in de besprekingen van Fransche zijde over do mogelijkheid van een spoedigen vrede, dat mij schijnt het gevolg te zijn van eeno verkeerde meening over het Japansche volk. Gij zegt tot ons: ..Sluit vrede, de behaalde roem kan u voldoende zijn. De plaats, dio ge u door uwe overwinningen onder de grooto mogendheden hebt veroverd, moet u aanlei ding zijn tot grootc voldoening. Ge hebt bet recht zoor trotach to zijn, de gohoelo be schaafde wereld bewondert u, weest dus edel moedig." Dit gezichtspunt kan bet onze niet zijn. Wij, Japanners, achten ons niet hooger dan vóór den oorlogwij zijn thans niet trot- scher dan een jaar geleden. Het Japansche volk, dat voor den oorlog den vrede liefhad cn gewelddadigheden verfoeide, rekent zich volstrekt niet hooger gestegen op eenig punt, noch sociaal, nch moreel, integendeel, het betreurt, dat het zijn toevlucht heeft moe ten nemen tot de slachting van zooveel men- scben. tegen wie het geen vijandschap voedde. Wanneer er sprake zal zijn van vrede, dan is het niet, omdat we rekening houden met „room", dien wij behaald of de „hooge posi tie" die wij volgens u hebben ingenomen". Jlruxxrt, IS Maart. Een dor bladen bericht, dat do Japansche gezant een onderhoud hoeft gehad met den heer Nya, professor in het internationale pecht, over verschillende toe komstige punten in zake Ren vrede tusschen Rusland on Japan. Het bericht, dat Engeland 100,000 p. sfc. schadevergoeding verlangt van Rusland voor liet in den grond boren van de Knight- Com mander, dwingt de Nowoje Wreanja dc ver zuchting af. dat er een tijd geweest is, waar op Rusland dergelijke pogingen tot afpersing als één man beantwoord zou hebben met wa pengekletter. Thans is de toestand anders; het is echter de vraag, waarheen het tot di»- vcr gevolgde stelsel van concessiën Rusland zal leiden. Allerlei vVolgens de Saksische bladen wordt er druk geteekend op Lijsten die door de „Mon>- tignose-partij" in omloop gebracht zijn om geld bijeen te brengen voor gravin Montig- nuse. Zaterdag was er reeds 41.000 mark bijf- eengebracht. Dit groote bedrag wekt opzien, en maakt de zaak onaangenaam voor het Sak sische hof, waar men zich do Montignoeo- partij als veel onbeteekenender voorstelde. vTe Londen is Vrijdag Manuel Garcia, de uitvinder van den keelspiegel, die thans honderd jaar is geworden, op allerlei wijze gevierd en gehuldigd. 's Morgens werd hij in het Buckingham- palcis ontvangen, waar Koning Edward hem golukwenschtc. Daarna volgdo de feestviering van het Laryngologische Genootschap en internatio nale hulde. Daar bracht de Spaansche zaakgelastigde hem Koning Alfonso's gelukwenschen over, met do hem verleende ridderorde. Prof. Fran ke! overhandigde hem namens Keizer Wil helm de gouden medaille van wetenschap en een lange reeks van Engelsche en buiten- landsche deputaties kwam hem adressen en brieven van gelukwensching ter hand stollen. De President van het Japansche Genees kundige Genootschap zond den jubilaris ook een telegram. Voor het portret van Garcia, door Sar- gcant geschilderd, hetwelk hera wordt aan- geboden, is bijgedragen door 20 genootschap pen en 800 mannen van naam en aanzien. De honderdjarige, die nog gezond en flink is hij geeft pas sinds vier jaren geen zang les meer dankte in hartelijke bewoordin gen, maar niet al te zeer ontroerd', voor de hem bewezen eer. Garcia's feest viel juist op den dag van St.-Patrick, Ierland'» beschermheilige,. Daily News wenscht hom toe, dat hij zoo gezoend als nu, ©ven oud moge worden als die Hei lige, namelijk 126 jaren. vHet uitvoerende comité van de aan staande wereldtentoonstelling te Luik vindt het tijdstip gekomen om de aandacht op de belangwekkende onderneming te doen vesti gen en noodigt hiertoe de journalisten van verschilde nde landen bij beurten uit om zioh van den omvang der plannen in den stand der werken op de fipogte te komen stellen. Gisteren heeft do pers der huren in het noorden en het oosten ontvangen, een zestig tal Duitschers en een vijftiental Nederlan ders, die, na den avond te voren de gasten van het comité aan oen schitterend feestmaal te zijn geweest, des voor- en namiddags cene wandeling over de enorme terreinen hebben gedaan, de wandeling door oen dejeuner in een tentoonstellingsrestaurant afgebroken. Degenen onder de gasten, die in Januari de tentoonstelling hebben bezocht, tegelijk met den kroonprins van Belgie. konden zich over tuigen dat er zeer hard wordt gewerkt. Wel blijft er nog veel te doen, maar het comité verzekerde, te verwachten dat het noodzake lijke op tijd zal gereed ri:«. vTe Samara, in Rusland, is een spoor- weg-rooversbendc in heohtenis genomen. De bende, die al een paar zomers giewerkt had op de Wolga-stoom boo ten, had den laatsten tijd haar gemeen© bedrijf verlegd naar de spoorwegen in Oost-Rusland. Ze bestond uit verscheidene mannen en vrouwen en was goed georganiseerd. Gewoonlijk nam een elgeant gekleede dame, een lid der bende, in een ooupé plaats bij het uitgekozen slachtoffer, begon met hem een levendig gesprek en bood hem ten slotte iets te drinken aan. In dien drank was een verdoovingsmiddcl gemengd, de reiziger viel in slaap en werd dan door andere leden van de bende, door de elegant gekleede dame gewaarschuwd, tot zijn laatste kopeke uitgeschud. Het was de vorige maand met deze rooverijen zoo bar geworden, dat de politie inzag ijveriger te moeten optre den, om de daders op het spoor te komen. En daarin is ze dezer dagen geslaagd. De Staatscourant van Zondag 19 en Maandag 20 Maart 1905 bevat de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot burgemeester van Ridderkerk J. G. de Zeeuw; benoemd tot loc raar in de geschiedenis van het Nederlandscbe Zeewezen bij het Kon. In stituut voor de Marine te Willemsoord H. J. Boldingh, gewezen luit. ter zee 2e klasse en is aan den len luitenant der infanterie A. H. P. Blaauw, leeraar in de geschiedenis bij dc Cadettenschool t© Alkmaar, en aan K J. Pen, doctorandus in de letteren on wijsbe geerte, leeraar aan het gymnasium te Alk maar, opgedragen liet geven van onderwijs rosp. in Vadcrlandsche geschiedenis en in Ned. Taal- en Letterkunde aan het Kon. Instituut voornoemd; benoemd tot ridder 4o kl. M. W. O. de luit. ter zoo le kl. J. J. Ram bonnet; eervol zullen worden vermeld de luits. ter zee 2e kl. N. Maats en J. W. A. Muller en de korporaal-ziekenverpleger L. Verkoren. benoemd tot ridder 4e kl. M. W. O. de gegageerde sergeant der infanterie van het Ned.-Ind. leger J. M. den Besten, waarne mend instructeur bij bet corps gewapende politiedienaren op Timor, allen ter zako van hun gedrag bij de excursiën op Flores en A don are in do maanden Aug., Sept. en Oct. 1904. H. M. de Koningin en do Prins zijn Zaterdag naar het Loo vertrokken. Heden avond komt het Koninklijke Echtpaar in de residentie terug. Men schrijft uit 's G raven li ago aan Do Tel.: Het. driedaagscho verblijf vam H. M. d© Koningin en Z. K. H. den Prins op Het Loo bondt verband mei een onlangs op het zomerverblijf van H. M. gerezen kwestie. Tijdens het voorlaatste bezoek van Ko ningin en Prins aan Het Loo hooft o. m. liet kappen van boo men op groote schaal in het Koninklijk Park in hooge mate 't mis noegen van den Prins opgewekt, te meer daar op tal van plaatsen, o. a. nabij do vorstelijke vijvers, op eigen gezag was ge kapt. Kort daarna werden eenige arbeiders ont slagen, doch toen bleek dat niet deze, maar hooger en zeer hoog geplaatste ambtenaren de schuldigen maren, werd hot ontslag op last van IL M. weor ingetrokken. Ton ©inde oen volledig onderzoek te kun nen insttllen, (ook geldelijke aangelegenhe den moeten in het. spel zijn.), heeft het Ko ninklijk Echtpaar zich nu Zaterdag naar Het Loo begeven. Hoogstwaarschijnlijk zullen enkele ambte naren worden ontslagen, of in rang verlaagd. Ten endo aan Hr. Ms. jagermecster, den hoer F. W. J. Loudon, voortaan minder ver antwoordelijkheid te geven, is deze, zooals Zaterdag reeds gemeld, van het beheer der bosschen ontheven en deze functie opgedra gen aan den rentmeester van het Kroon domein, den heer G. E. H. Tutein Nolthe- nius. Men. meldt: Zoo goed als zeker zullen H. M. de Ko ningin en Z. K. H. de Prins na Hun bezoek aan Amsterdam de huwelijksplechtigheid van den Duitschen kroonprins met de hertogin van Mecklenburg, eindo Mei of begin Juni, gaan bijwonen. De Koningin>-Moeder op de bloembolle n tentoon stelling te Haarlem. H. M. de Koningin-Moeder heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan dé bloembollenteutoonstelling te Haarlem. H. M. liet zich tal van inzenders voorstel len, en vroeg dan naar de cultuur van het tentoongestelde en de wijze van kweeken, en vooral bijzonder belangstellend informeerde Zij daarnaar bij het perk z.g. „bijgoed", in de groote zaal van den heer Tubbergeu, waarin nu, gelijkelijk bloeiend, bijeen staan lx>lgewassen, waarvan de bloeitijd reeds lang is geëindigd en andere, waarvan die tijd eerst in Augustsu komt. Met den heer A. Roezen onderhield H. M. zich ge ruimen tijd over zijn perk hyacinthen in potten, in de groote zaal, waarvan de prachtige kleurschakeenmg Haar vooral be viel. Ook met don heer Krélage sprak H. M. langen tijd over zijn expositie Darwintulpcn. Toen de heer Roozcn wees op de fraaie exemplaren in zwarte kleur, zei H. M., die als éénlingen wel mooi te vindon, doch dat Zij daarvan toch niet gaarne een heel perk zou bijoen zien. Op de bovenzalen trokken zeer Haar aan dacht de aard-orchideeën, waarvan de cul tuur door den heer De Hoog werd geëxpli ceerd). Ook de daar geëtaleerde bloemstuk ken en losse bloemen werden langen tijd aan schouwd. H. M. betuigde vóór Haar heengaan, Haar groot© ingenomenheid met het/ geizdeme aan den heer Went holt en sprak de hoop uit, dat dc bollenhandëlaars een goed jaar zoudeu hebben. Buiten stond een groote menigte in den regen te wachten. H. M. liet de kap van Haar rijtuig neerslaan, zat toen zelf ook in den regen en werd door het voor die goed heid dankbare publiek luido toegejuicht. (Tel) De geschorste onuerwijzer te Amsterdam. Verschenen is een voor dracht van B. en W. van Amsterdam, om den wegens insubordinatie geschorsten onder wijzer aan de openbare lagere school le kl. no. 63 M. Barendregt uit zijn betrekking te ontslaan. Bij Kon. besluit is ingesteld een on- dersaheidiugsteeken voor de op of na 31 Augustus 1905 actief dienende officieren-ma chinist tot erkenning van een eervollen, lang durige», onafgebroken effectieven diensttijd bij den marine-stoomvaartdienst, bestaande dit eereteeken in een zilveren kruis in vorm en afmetingen gelijk aan het ondërscheidings- teekeu voor langdurigen Nederlandschen ef fectieven dienst ais officier. Het kruis wordt gedragen aan een blauw met oranje, wit blauw verticaal g.-streept lint. Het is bestemd voor officieren-machinist, die 15 en meer dienstjaren als bovenbedoeld kunnen doen gelden, na afloop van hunne opleiding bij de marine-stoomvaartdienst. De minister van marine brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat in dit jaar bij den aanvang van de nieuwe cursussen op 1 October a.s., bij de opleidingen van monteur en geweermaker op 's Rijks werf te Amster dam, kunnen worden geplaatst, respect ie ve'i;< 12 en 3 jongelieden, die ambachtsscholen voor metaal- of houtbewerking hebben verla ten met een gunstig diploma en niet oud^r zijn dan 20 jaren. Zij, die bij een dier opleidingen wenschen te worden geplaatst, moeten, na geneeskun dig te zijn goedgekeurd, eene proef afleggen, en bij gunstigen uitslag eene verbintenis aan gaan om het land 10 jaren bij de zeemacht te dienen (waarin de opleidingsjaren zijn be grepen), tegen genot van eene premie van f 100. uit te betalen in twee gedeelten gedu rende het verblijf bij de opleiding. Elk der opleidingen duurt 4 jaren. Voor verdere bijzonderheden kunnen be langhebbenden zich wenden tot den directeur en commandant der marine te Amsterdam en den commandant van het wachtschip al daar. Het Kon. besluit van 30 Maart 1904, is bij besluit van 22 Februari 1905, zoodanig gewijzigd dat aan de ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen ont slag wordt verleend, wanneer zij den voor het recht op pensioen gevorderden leeftijd hebben bereikt en voor hun ambt niet meer ten volle geschikt worden geacht. Zoowel in het belang van den dienst als in dat van de ambtenaren acht do min. van financiën het wenschelijk in bovenbedoeld geval bijzondere omstandigheden daarge laten het ontslag te doen ingaan met 1 Mei. In verband hiermede worden de direc teurs uitgenoodigd telken jare vóór 1 October aan het departement een gemotiveerd voor stel in te dienen tot het, verleenen tegen 1 Mei d. a. v. van ontslag aan de ambtenaren van alle rangen, op wie voormeld gewijzigd artikel van toepassing Li te achten. De inspecteurs zenden ieder voor zijn dienit kring, jaarlijks vóór 1 September de noodige voorstellen aan hun directeur. De heer G J. van Heek te Enschede heeft van den Koning van Pruisen de Ko ninklijke Kroonorde 3e klasse ontvangen. Tot inspecteur der bosschen op het Kon. domein het Loo is benoemd de heer G. E. H. Tutein Nolthemus, thans rentmees ter van het Kroondomein. Tot kameilheer van H. H. M. de Koningin is mede benoemdi de heer J. Loudon, jager- meester in de provincie Gelderland. Te Roterdam is overleden de heer J. Drort, wethouder voor het onderwijs in die gemeente, als hoedanig hij zioh buitenger woon verdienstelijk, heeft gemaakt. Boven dien was hij president, secretaris of commis saris van tal van handelsondernemingen en ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. Te Delft is Zaterdagnacht op 67-jarigen leeftijd plotseling overleden de heer W. H. B. Wilkens, lid van den gemeenteraad sinds 1901, wethouder van financiën sinds 1902. De overledene was van 1880 tot 1900 gede tacheerd bij de artillerie-inrichtingen te Delft, laatst als hoofd der stapelmagazijnen. Hij werd 1 Januari 1900 geipen sdonneerd als luitenant-kolonel met den rang van kolanel. Hij bekleedde meerdere openbare betrekkin gen en was zeer geacht niet alleen bij katho lieken, waartoe hij behoorde, dóch ook bij andere partijen. In de vergadering van de Vereeni- ging ter beoefening van de Krijgswetenschap op Vrijdagavond den 24. Maart, des avonds te half acht uur, in het gebouw der Vrijmet selaarsloge te '9 Gravenhage te houden, zal de discussie plaats hebben over het door den gepensaonneerden majoor N.-I. leger D. J. Ruitenbach, op den 16en December 1904 be handelde onderwerp, getiteld: De verwijde ring en de middelen tot toenadering tusschen leger en volk. Het bestuur van de Ned. Vereeniging voor psychiatrie en neurologie is voor 1905 vastgesteld als volgt: Prof. dr. C. Winkler, voorz,dr. W. P. Ruysch, onder-voorz.dr. J. C. L. van der Hagen, le secr.dr. A. Th. Moll, penn.; dr. L. Bonman^ 2e seor.en dr. Th. E. Fry- linck, bibliothecaris, terwijl als commissie voor het afnemen van examens aan verple gers en verpleegsters zijn aangewezen de vol gende heeren: dr. Th. E. Frylinck, voo.i G. J. Marcus, secr.dr. L. S. Meyer, penn. J. Gooesens en dr. W. 5. Cox. Te Groningen is onder leiding van den heer dr. J. Bergsma, eene af dee ling op gericht van het Algemeen Nederlandsch Ver bond. Men verzoekt bet volgende te willen opnemen -. „Het hoofdbestuur van de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland ver neemt, dat in den laatsten tijd bij verschil lende gelegenheden door de voorstanders van het ontwerp tot herziening van de wet op het lager onderwijs, in hunne disoussiën met tegenstanders daarvan, een beroep gedaan wordt op het oordeel van de Vereeniging voornoemd, waarbij dan citaten worden ont leend aan artikelen, door de beide redacteu ren van het Nieuwe Sahoolblad geschreven en met hunne initialen geteekend. Aanne mende. dat door do kampioenen voor d© on- derwijsnovelle te goeder trouw wordt ge dwaald en ten eindo verdere misvattingen to voorkomen, stelt het hoofdbestuur er prijs op, hier de verklaring af te leggen, dat be doelde beschouwingen in het N. S. alleen het persoonlijk gevoelen uitdrukken van de beide redacteuren en dus niet op rekening mogen worden gesteld van de Vereeniging van H. v. S. Het hoofdbestuur, dat volstrekt niet identiek is met de van de vereeniging onafhankelijke redactie, heeft reeds in No vember 1904 een adres met een uitvoerig© me morie tot de Tweede Kamer geriaht, waarin oen twintigtal wenschen en bezwaren tegen het wetsontwerp worden geformuleerd en toegelicht. Het zij den ondergeteekenden vergund, voor den aanhef van deze memorie een plaatsje te verzoeken, opdat moge blij ken, hoe hunne Vereeniging, evenals trou wens de redactie van het N. S., beslist po sitie gekozen heeft tegen de onderwijsno- veile „Het hoofdbestuur der vereeniging voorn, wenscht, alvorens tot de opsomming van de in zijn adres bedoelde wenschen en opmer kingen over te gaan, zijn leed/wezen uit te drukken over het indienen van dit ontwerp tot herziening van de Wet op het Lager On derwijs, overtuigd als het is, dat Wat er ook aan rao^i gewijzigd worden, geen verande ring aangebracht kan "Orden in geest en strekking, die beide volgens de meening van het hoofdbestuur beslist nadeelig rijn voor de voortgaande ontwikkeling van ons volks onderwijs, voor de instandhouding en beves tiging onzer volkseenheid en daarmede voor het welzijn van den Staat. „Ons openbaar volksonderwijs is nog niet, wat het zijn moet, het eischt in meer dan één opricht nog verbetering; maar het heeft zioh vooral sedert 1857 ontwikkeld in de goede richting, het mag zich verheugen in een toeneemenden bloei, en waar men het Ne der landsche volk om zijn verdraagzaamheid op het gebied van godsdienst en politiek aan vele andere natiën ten voorbeeld kan stellen, daar zal niemand ontkennen, dat het vooral de openbare volksschool is, die deze ver draagzaamheid heeft ingeprent aan haar leerlingen. „De huidige politieke omstandigheden geven echter geen hoop, dat de meerderiieid det Wetgevende macht rich met bovenstaan de beschouwingen 2a! vereenigen en dus het ontwerp tot herziening der Wet op het La ger Onderwijs om geest en strekking zal ver werpen; daarom acht het H.B. het plicht, uw aandacht te vragen voor eenige verbete ringen van technischen aard, die, worden rij aangebracht, het ontwerp voor de voorstan dera van goed volksonderwijs wel niet aan nemelijk, maar todli minder*verwerpelijk zul len maken." Tot den Nationalen Bond voor Vreem delingenverkeer in Nederland (secretaris de liter A. van Eysden Jr., te Utrecht) rijn toegetreden de Vereenigingen tot bevorde ring van het vreemdelingenverkeer te Oos- terwolde, Franeker en Doesburg. De Bond telt thans 58 afdeelingen. De oneenigheid ir, de S. D. A. P. Het Volk, dat vooraf mededeelt, dat de hoofd redacteur van de Telegraaf, voordat hij die betrekking kreeg, lid der S. D. A. P. was en poogde aan de redactie van Het Volk verbon den te worden, zegt, dat het dc praatjes van «le Tel. maar onmiddellijk zal stuiten. Het do';t dit aldus „Tak dan heeft geenerlei kwestie van wel ken aard ook met het partijbestuur gehad. „De onnoozelheid van het praatje omtren> Schaper blijkt wel het best hieruit, dat deze eenige „linksche" propagandisten in zijn dis trict zelf heeft wonen. Het praatje heeft ge- loopen, maar is door Sohaper zelf beslist als leugen gequalifioeerd. „Dat er te Utrecht geschil is omtrent de candidatuur-Oudegeest is juist. De voorstol ling er van door de Tel is echter onjuist. De candidatuur is definitief gesteld. „Het bedanken van mevr. Roland Holst cn Henri Polak als partijbestuurders eindelijk Heeft niets met eenige „oneenigheid" in de partij te maken. De eerste treedt, voor zoo ver wij weten, af omdat de eisohen van haar gezondheid haar in 't algemeen meer rust voorschrijven, de laatste omdat de vakbewe ging hem steeds meer in beslag neemt en hij meent, dat een partijvoorzittér zich meer aan die functie moet kunnen wijden dan met hem het geval is." De schouwburg te Maas tricht. In eene vergadering der sohouw- buxgvereeniging te Maastricht is met alge- mee ne stemmen besloten1. het bestuur op te dragen de werken uit te voeren, die ge vorderd worden door den burgemeester in zijn missive van 28 December 1.1., ten einde de schouwburgzaal met een beperkt aantal plaatsen te kunnen openstellen; 2. het be stuur op te dragen den gemeenteraad te ver zoeken het voor de openstelling van de schouwburgzaal met volledig aantal zitplaat sen, gevorderde balkon met bijkomende wer ken van gemeentewege te laten uitvoeren, en 3. aangaande het aanhangig© prooes tegen den burgemeester, betreffende dieais sluitings bevoegdheid, geen besluit te nemen, doch dit voorloopig te schorsen. Tooneel-wedstrïjd. D© uitslag van den toonee 1 wedstrijd, uitgeschreven.' door de rederijkerskamer Zwolle, is als volgt: Tooneelspel1. prijs een som geld en een eere-medaHle, aangeboden door H. M. de Ko ningin Ado, te 's Gravenhage, met „Eenzame Menschen"; 2. prijs een som geld en een verguld zilveren medaille van Z. K. H. Prins Hendrik: Kunst na den Arbeid, te 'sGra venhage, met „Op Hoop van Zegen"3. prijs West-Frisia, van Hoorn, met „De Overstroo ming (Ueber den Wassern). Blijspel: 1. prijs Ado, met „Onder Ons; 2. prijs West-Frisia, met „De twee Invalie- den"extra derde prijs Willem van Zuylen, te Amsterdam, met „In Politiek". De prijs van uitnemendheid werd behaald door Ado, terwijl de medaille voor de beste uitspraak aan West-Frisia werd toegekend. Als beste tooneelspelers in het tooneelspel verwierven een onderscheidingmevr. D. Haus, te 's Gra venhage, en de heer Joh. Wilson, te Hoorn. Als beste tooneelspelers in het blijspel kwa men voor een personeelen prijs in aanmer king mevr. D. Haus en Joh. Wilson. De jury bestond uit de heeren mr. J. van Setten en F. G. van Pesch te Zwolle, en dr. Abeleven, van Kampen. De aandacht wordt gevestigd op eem in de Nederlandsclie Staatscourant opgeno men .ericht van den directeur van het Bureau voor den industrieelen eigendom, luidende De directeur van het Bureau voor den in dustrieelen eigendom te 's Gravenhage, ves tigt er de aandacht op, dat het voor hen, die fafbrieks- en handelsmerken wenschen te doen inschrijiven bij het Bureau voor den in dustrieelen eigendom, van belang is, alvorens daartoe over te gaan, onder overlegging of eene afbeelding of nauwkeurige soheteteeko- ning van het merk met opgave van de waren waarvoor het bestemd is, bij genoemd Bureau te doen onderzoeken of er bezwaar tegen die inschrijving bestaat in verband met reeds vroeger voor diezelfde waren ingeschreven merken. De kosten van zoodanig onderzoek bedragen 50 oents per merk. De overgelegde schetsteekening blijft bij voornoemd Bureau berusten en wordt in geen geval teruggegeven. T u i n b o ui w^f e d e r a t i e. Men meldt Nu de verschillende daartoe uitgenoodigd© vereenigingen uit hujj midden leden hebbent aangewezen om zitting te nemen in de oom missie welke het statuten-vraagstuk ter hand zal nemen, kan worden medegedeeld, dat deze commissie is samengesteld als volgt G. Bar ron de Senarclens de Grancv te Vucht, voor zitter; Corn, van Aken te Oudenbosch, C. P. Bont te Grootebroek, mr. J. C. van Briel- Sasse te Schiedam. D. rret te Boskoop, M. Knipping te Lent, M. K. Lautenibach te Bla- ricum, G. J. van Marrewijk te Loosduinen, A. van Namen Hzn. te Zwijndrecht, A. Nobel te St. Pancras, G. van Noordt te Boskoop, H. Peters te Venlo, Jac. Smits te Naarden, J. II. Wentholt te Haarlem, K. Wierama te Naaldwijk, eni Ernst H. Krelage, secretaris. Als een bewijg, Li© zeer men in de Betuwe verlangt naar betere verbimEmgen, diene, dat teen te Bemmel in tegenwoordig heid van een groot publiek de "entegarantie voor de Overbetuwsche tram door den raad' was aangenomen, het publiek «n em buiten' de raadzaal in een „hoera" losbrak, dat over al de vlag werd uitgestoken en dat de Har monie U. D. I. den nog vergaderden raad een ovatie bracht, waarbij speeches werden afge stoken Het Aekingaveld. Te Appelscha ligt eene uitgestrektheid zandheide van ruim 664 H.A. Onverdeeld is het tot nog toe was, heeft men bij onderling overleg en goedvin den een opmeting gedaan, waardoor het per ceelsgewijze voor een publieken verkoop ge reed is gekomen. Heden is het geheel© veld als zoodanig in koop toegewezen aan den heer O. M. Meek, wethouder van Ooststellingwerf te Donker broek, en mede voor de heeren IJ. W. Feike- ma, burgemeester van dezelfde gemeente te Oosterwolde, en mr. L. G. Verwer, grondeige naar te Zorgvlied (Dr.), voor de som van f 5006. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, is het aangekocht met de bedoeling het ge- hooi voor den kostenden prijs over te doen aan de administratie van het Staatsboech- belieer. Mocht dit een feit worden, dan zal deze overdracht van groote beteekenis zijn voor de betrokken streek: 1. zullen zandver stuivingen tot het verleden behooren, en 2. een kostelijk© gelegenheid Worden geopend! voor de vele werkzaamheden, welke aian do

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2