W\ SGO. Dinsdag 21 Maart 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. EEN PRINSES. 3d* Jaargang. «HERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per.SuHMumdexi voor Amersfoort f 1.35. Idem francoper poet- 1.75. Afzonderlijke nummers-0.05. Doze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Adrertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: Utrechtschestraat 1. VALKHOFF O. Intercomm. Telephoonnummer 66. PKIÏS DEB ADVERTfiNTCBN': V^n l«-*$ regels - Eike regel meer Groote letters naar plaatirnimte. Voor handel en bedrijf bestaan vóójjewjw beptifalgw "Mtt het herhaald adverteren ih Sft Blad bijj abonnejneftt Béne circulaire, bevattende dé Voorwaarden, wordt'OJt TtftöVHIf toegezonden. Aan hendie met I April a9. op dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand Maart nog zullen verschijnenKOSTE LOOS toegezonden. Politiek Overzicht De scheiding van Kerk en Staat in Frankrijk. Een der groote hervoimingsmaatregelen, die in Frankrijk aan de orde zijn, heeft haar beslag gekregen. Twee malen is de wet op den militairen dienstplicht bij den Senaat en even vele malen bij, de Kamer aanhangig geweest. Nu is er een einde gekomen aan het overleg tusschen de beide takken van de ver tegenwoordiging de Kamer heeft het wets ontwerp, zooals het laatst was teruggeko men van den Senaat, zonder eene enkele wij ziging aangenomen. Daarmede heeft do zaak haar beslag gekregen; de wet, die den twee jarigen diensttijd bij het leger voor de dienstplichtige jongelingschap van Frankrijk eene aanzienlijke verlichting van dtruk, want tot dusver was de diensttijd drie jaar zal brengen en tevens de absolute gelijkheid van alle burgers bepaalt wat de wijze van ver vulling van den dienstplicht betreft, kan nu worden afgekondigd. De overgang van den bestaarden op den nieuwen toestand zal nog een jaar van voorbereiding vorderenmet 1 April 1906 zal dus de nieuwe wet in wer king treden, die eenerzijds den diensttijd van drie tot twee jaren terugbrengt, anderzijds aan het privilege der eenjarige vrijfwilligers een einde maakt. Bij de eindstemming, in de Kamer werd de wet aangenomen met 519 tegen 32 stemmen. De langdurige strijd is dus geëindigd met eene volkomen overeen stemming; men heeft hier niet met eene partijwet te doen, maar met eene in waar heid nationale wet. Terstond na de eindstemming over de wet op den dienstplicht bij het leger heeft de Kamer den dag bepaald voor het aan de orde f tellen van een anderen hervormingsmaat regel van groot gewichthet wetsontwerp tot regeling van de scheiding van Kerk en Staat. Dientengevolge komt heden die zaak in behandeling. Het debat zal worden geo pend met de beraadslaging over een drietal motiën van prealabelen aard; twee daarvan vragen uitstel van de behandeling tot na de verkiezingen voor de Kamer in 1906; de derde motie, van pastoor Gayraud, wil aan de regeering opdragen door middel van eene commissie de bedienaren van de verschillen de ©erediensten te hooren, alvorens met de behandeling voort te gaan. Eerst nadat deze motiën zullen zijn afgedaan, kunnen de alge meen© beraaclslaging(an beginnen, waarvoor 62 leden zich reeds hebben laten inschrijven. De loop van deze zaak is anders geweest dan men zich diien had voorgesteld. Maanden lang is er tegen het kabimet-Combes een hevige strijd, gevoerd, waarvan de bedoeling was met den val van dit kabinet tevens do groote strijdvraag van de scheiding van Kerk en Staat van de baan te brengen. Het blijkt nu echter, dat de val van het kabinet-Com- bes juist bevorderlijk geweest is voor het spoedig aan de arde stellen van deze strijdvraag. Het ministorie-Rouvier wil zich er niet toe leencai de beslissing op do lange baan te schuiven. Het heeft het wets ontwerp van zijn voorganger niet overgeno men:, maar heeft met bekwamen spoed een eigen wetsontwerp ingediend. Het is daar over in overleg getreden met de commissie van de Kamer, met het gevolg, dat regeering en commissie op alle puntten tot overeen stemming gekomen zijn en gezamenlijk het wetsontwerp voor de Kamer en later voor den Senaat zullen verdedigen. Dit ontwerp bevat eenige gewichtige wij zigingen, bij de vroegere wetsontwerpen ver geleken. De kerkelijke gemeenten krijgen het recht zich tot een enkel, het geheel© land omvattend kerkgenootschap aaneen te slui ten. De overgangstoestand is op billijker wijze geregeld; de op het oogenblik waarop de band tusschen den Staat en de kerkge nootschappen verbroken wordt, in dienst zijnde geestelijken krijgen, wanneer zij minstens 25 jaren in functie zijn geweest, een levenslang jaargeld van minstens 400 en hoogstens 1200 frs. De kerken en pastorieën blijven gedurende twee jaren gratis en in de tien volgende jaren tegem eene geringe huur bij de kerkelijke gemeenten in gebruik. In andere opzichten is dit wetsontwerp daar entegen weer strenger: zoo b.v. wat de be paling betreft, dat de kerkelijke gemeenten geen grooter vermogen mogen bezitten dan het bedrag, dat in de laatste vijf jaren door- cengenomen jaarlijks voor den eeredienst is uitgegeven. Voor de clericalen is het wetsontwerp na tuurlijk onaannemelijk. Aan dén anderen kant is het voor een deel van de uiterste linkerzijde veel te vrijgevig. Van die zijde is een tegen-ontwerp ingediend, dat niet hoo ren wil van beschikbaarstelling van kerk gebouwen en pastorieën aan de kerkelijke gemeenten en alle roerend en onroerend ver mogen van de kerkbesturen wil overdragen aan den staat om voor werklieden verzekering to worden aangewend. De rapporteur va/n do commissie, Aristide Rriand, begroet het door de Kamer mot 347 tegen 245 stemmen go- nomen besluit als eene uitdrukking van haren vasten wil om de scheiding vlug ten uitvoer te brengen. Of de Kaaner werkelijk met dien wil bezield is, zullen de debatten, die heden beginnen, moeten leeren. In ieder geval zal zij dien wil niet kunnen doen gelden da.n na een hevigien en langdurigen strijd. Duitschland. Berlijn, 20 Maart. In aansluiting aan de berichten van de Köluische Ztg. en de Standard betreffende het bezoek van den Keizer aan Tanger, alsmede aan hetgeen de Times daarover gezegd heeft, zegt de Nord- deutsche Allgem. Ztg.„Wij kunnen bij deze gelegenheid er aan herinneren, dat de Keizer reeds eenigen tijd geleden, in Vigo, tijdens de ontmoeting met den Koning van Spanje, zonder voorbehoud verklaard beeft, dat Duitschland in Marokko geen territoriale voordeelen, op welke wijze ook, nastreeft, doch er voor te zorgen heeft, dat wij bij voortduring op maatschappelijk gebied op den voet van gelijkheid behandeld zouden worden. Tot heden hebben wij geen aanleiding om te vermoeden, dat de Sultan van Marokko van plan is verplichtingen aan te gaan, welke zijne onafhankelijkheid zouden beperken en hem in de toekomst verhinderen zouden alle handeldrijvende volken in zijn gebied een gelijke behandeling ten deel te doen vallen. Overigens brengt de toestand van Marok ko met zich mede, dat bij deze quiaestie de be langen van het wereldverkeer te pas gebracht zullen worden. Berlijn, 20 Maart. De Rijksdag nam in tweede lezing aan het wetsontwerp tot ver hooging der vredessterkte van het leger, zoo als het door de commissie was voorgesteld. Tegen stemden de sociaal-democraten, do vrijzinnige volkspartij en de Polen. Berlijn, 20 Maart. Minister Hammerstein is heden middag te half vier overleden. (Hammerstein was minister van binnen- landschc zaken van Pruisen.) Engeland. Londen21 Maart. Het Lagerhuis keurde met 200 tegen 138 stemmen eene krediet-aan vrage goed voor 21.500.000 pond sterling. In de loop van het debat verklaarde minister Lyttelton, dat Transvaal in het volgende dienstjaar vermoedelijk een overschot zal hebben, voortkomende uit de hoogere op brengst van de belasting op de Premier dia mantmijn en door de vermeerderde opbrengst van de belasting op de goudmijnen. Hij was daarom van meening, dat Engeland goede kans had in de naaste toekomst eene bijdra ge van Transvaal te krijgen in de oorlogskos ten. Rusland. Voor het in het buitenland verspreide be richt, dat de minister van financiën Kokow- som zijm ontslag zal nemen, ontbreekt volgens den Petersbuigsohen correspondent van de Vos- sischo Ztg., de bevestiging, ofschoon 'het be richt was uitgegaan van ambtenaren van het ministerie van financiën. Kokowzow en zijn ambtgenoot voor binnenlandsèhe zaken, Boe- lygin, hebben dezelfde inzichten over de her vormingen ©n zijn tegenstanders van eene constitutie. Berlijn 20 Maart. Volgens een particulier bericht uit Petersburg zijn de onderhande lingen over eene 5 pets. bi unenlandsclie lee- uing van 200 mil li oen roebel in gang maar nog niet geëindigd. De koers van uitgifte is nog niet vastgesteld. Een bedrag van 150 miLlioen wordt overgenomen door de Russi sche bank voor den buitemlandsehen handel, de Petersburgsche discontobank, de Wolga. en Karna handelsbank, en de petersburgsche in ternationale handelsbank 50 millioen neemt de rijlks-spaarkas. Van de 400,000 soldaten, die tegen Japan moeten worden gemobiliseerd, zijn 150,000 be schikbaar, die sedert Januari zijn geoefend; de overigen zullen in drie termijnen, Maart, Mei en Juni, onder de wapenen geroepen wor den. De aanhangers van de oorlogspartij on derschatten de moeielijkheden, die voor de deur staaiu De socialistische bond verspreidt oproepingen om de mobilisatie met alle mid delen te beletten. In Petersburg worden ern stige onlusten niet verwacht vóór half April. Do in hechtenis genomen en krankzinnig verklaarde page van den Keizer is, volgens de Vossisclie Ztg., als gewoon soldaat naar liet veldleger Verschillende berichten schijnen een her leving van de troebelen iu Rusland aan te duiden. De directie varn den Weichselspoorweg heeft dreigbrieven ontvangen, naar aanleiding waarvan maatregelen genomen zijm tot be scherming van de spoorwegbruggen en troe pen zijn aangevraagd ter bewaking van de lijn. Te Moskou, zijn in verband met <3e ont dekking eener geheime bergplaats van wapens cu ontploffingsmiddelen, een honderdtal per sonen in hechtenis genomen. Geheimraad Sweginzew is door het Russi sche ministerie van binnenlandscho zaken uit gezonden, om do boerenopstanden te onder drukken en de oorzaken der onlusten na te sporen. Volgens de Slowo heeft Sweginzew de volmacht van een gouverneur-generaal, en zal hij ook hot recht hebben, de schuldigen naar oen krijgsraad te verwijzen. Dó gouverneurs van Witóbsk, T&jernigow, Koersk en andere Russische provinciën heb ben dringend de aandacht der regeering ge vestigd op de steeds wassende onlusten onder de boerenbevolking. Ook in Ressarabië, Orel, Tambow, Koersk en Vitebsk trekken de boe ren plunderend rond. Helsingfors, 20 Maart. (Ritzau's bureau). Een onbekend, ongeveer 25-jarig man schoot op den gouverneur van Wiborg, Mjasojedow, en wondde hem levensgevaarlijk. Tweede bericht. De man, die den moordaanslag op den gouverneur Mjasoje- dow te Wiborg pleegde, is in hechtenis. Hij heet Matti Reinikka. Hij heeft drie schoten gelost op den gouverneur in diens bureau. Men gelooft thans, dat de wonden van den gouverneur niet levensgevaarlijk zijin. Marokko. De Fransche reiziger de Segonzac, die, naar 't schijnt, in 't geheim met een politieke zending in Marokko belast was, is door de inboorlingen in den omtrek van Mogador gevangen genomen. China. De Morning Post verneemt, dat Chao-er- tsjen door do Chineesche regeering benoemd is tot onderkoning van Mandsjoerije. De nieuwbenoemde zal, na een onderhoud met den Japanschen gezant te Peking, onverwijld naar Meeleden vertrekken. Vereenigde Staten. Bij de beraadslaging in den Senaat over het verdrag over Sint-Domingo zeide de sena tor Teller, dat hij gehoord had, dat de reden wjiarom van den Senaat de onverwijlde be krachtiging werd verlangd was dat anders waarschijnlijk eene vreemde regeering, name lijk de Duitsche, een inval in Sint-Domingo zou doen. Hij was echter van meening, dat dit beweerde gevaar eene mythe was en dat Duitschland tevreden was met de handelwijze van de Vereenigde Staten betreffende Sint- Domingo. Een voorstel van Teller om den president uit to noodigen zekere ophelderingen over Sint-Domingo te geven, werd aan de commis sie voor buitenlandsche zaken gezonden. De Senaat, verdaagde 7.'ine zittingen daarop voor onbepaalde® tijd, zonder verder een besluit te nemen. Venezuela. Washington, 20 Maart. De Fransche gezant te Caracas, handelende in opdracht zijner rogeering, heeft de Vcnezolaansclie regeering kennis gegeveu, dat zij moet nalaten verdere stappen te doen tot intrekking van de con cessie der kabelmaatschappij of tot beslagleg ging op de eigendommen van die maatschappij Do Fransche oorlogsschepen ,,Dupleix" en „Jurien de la Gravière", thans in de Middel- landsche Zee, hebben order gekregen rich met spoed naar Venezuela te begeven om daar te handelen volgens de aanwijzingen van den gezant. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichte* Petersburg, 20 Maart. Do bladen maken melding van een hier loopend gerucht, dat Koeropatkin op zij|n verzoek tot bevelhebber van het eerste leger in Mandsjoerije is be noemd. Dit bericht moet met groote voor zichtigheid opgenomen worden; in ieder ge val bevindt Koeropatkin zich nu op weg naar Petersburg. Petersburg, 20 Maart. Van toonaangeven de zijdie wordt gemeld, dat Koeropatkin lot bevelhebber van het eerste leger benoemd is. Petersburg, 20 Maart. Generaal Linewitsch meldde gisteren avond to negen uur aan den Czaar: „Volgens bericht van den comman dant van het tweede leger liaddcu daarbijl geen gevechten plaats. De rapporten van heb eerste en het derde leger zijn niet binnen gekomen. Ik heb de uit Rusland aangekomen troepen geïnspecteerd. Hunne houding was uitmuntend en de gezondheidstoestand was goed. Londen, 20 Maart. Het Japanse he gezant schap maakt het volgende telegram uit Tokio van heden bekend: Om 4 uur in dien morgen van den 19. be zette eeno afdeeling van onze troepen Kair- guan, 20 mijlen ten noorden van Tieling; de vijand beproefde later een tegenaanval, maar werd teruggeslagen. Do vijaud heeft de bruggen op den hoofdweg ten zuiden van Kairguan verbrand en vernielde ook een ge deelte van den spoorwegbrug. Een aantal Russische l;-nonnen werden bij Moekden be graven gevonden. Petersburg, 20 Maart. (Petersburgsch tele graaf agentschap.) Van heden wordt uit Gontjocling berichtSinds heden ochtend wordt hier kanongebulder gehoord uit die streek tien werst ten zuiden van Tieling. Over den persoon van den nieuwen opper bevelhebber van het Russische leger, gene raal Linjewitsch, wordt bericht, dat. hij nu 67 jaar oud is. Eivonals Koeropatkin, heeft hij het grootste gedeelte van zijn diensttijd in den Kaukasus en in de Aziatisclie bezit tingen vau Rusland doorgebracht. Voor moed en beleid in den Russisch-ïurkscheai oorlog heeft hij een gouden oeresabel en het kruis van St.-George ontvangen. In 1895 werd Linjewitsch bevelhebber in het Oessoeri- district en in 1900 kreeg hij het bevel over het Siberische legerkorps; ook was hij de aanvoerder van de Russische troepen in den veldtocht tot bevrijding van de Europeanen in Peking. Voordat Limjewitsah bij de door het vertrek van Gripenberg veroorzaakte op schuiving van do commando'9 het bevel kreeg over den linkervleugel vau het leger va® Koeropatkin, had' hij het bevel gevoerd in WiadiwostOk. De Petersburgsche correspondent van de Küln. Ztg. bericht over generaal Linjewitsch „Wat zijn persoonlijk karakter betreft, i9 hij uitmuntend. Door zijne manschappen, die hem niet anders noemen dan „papasdha", wordt hij vergood. Ondanks zijn gevorder den leeftijd, is hij nog zeer kras. Overal waar hij gevochten heeft, toonde hij oen be zonnen, kloeke en volhardende aanvoerder te zijn. Linjewitsch is een soort Blücher-na- tuur, van wiens aanvoering het Russische leger gerechtigd is het beste te verwachten. Zijn geheele optreden gedurende den tegen- woordigeu veldtocht wordt van militaire zijde als vlekkeloos genoemd. Uitmuntend 25 Roman van MORITZ VON REICHENBACH. In de beste stemmiug kwamen de dames op Chlopodwicko terug, waar tante Anna ze met een ernstig en bekommerd gezicht te gemoet trad, om de prinses het zooeven ont vangen bericht omtrent het mislukte paar- den-tra,nsport mede to deelen. „Lewosky is er geheel door vau streek," zeide tante Anna, „en toch is 't waarlijk niet aan hem te wijten! Wie had uu, ook kunnen denken, dat de mensclien, die de paarden ge leidden, om de uitvoerrechten te ontduiken, de dieren over de grenzen zouden willen smok kelen-" „Is er iemand Hi' omgekomen?" vroeg de prinses verbleekend. „Neen, dat, God zij! dank, niet, maar- de paarden, die arme dieren, zijn door de grens wachters, die het transport bemerkten, neer geschoten." „Het is een vreeselijk verlies," klaagde do prinses. „Laat Jasch dadelijk binnen komen, ik moet hem zelf spreken." Jasch kwanr en viel dè prinses te voet, ter wijl hij schreiend zijn onschuld betuigde. Het transport was een dag vroeger aange komen dan men gedacht had en het ongeluk was aJl gebeurd, vóór hij op de bestemde plaats verscheen. Lewosky, die nog altijd ziek was, had zich het gèbewrde zoo aangetrokken, dat bijl op 't oogenblik met de koorts te bed lag. De arme man zuchtte ©n klaagde, dat hij nergens meer voor deugde en zeide, dat het maai* het beste zou zijn, als men hem een kogel door het hoofd! joeg. De prinses, die in 't eerste oogenblik zelf vreeeelijk opgewonden was, werd tegenover zulke jammerklachten weder geheel bedaard. „Gedane zaken nemen geen keer," zeide zij'. „We zullen in 't vervolg voorzichtiger zijn, dat is het eenige! De fokmerrie, die het duurst was, kunnen wij voorloopig wel missen maar de andere paarden had ik noodig en 't zal maar 't verstandigst wezen, mijn waarde Lewosky. dat gij die zelf, zoodra ge weer beter rijt, gaat koopen niet alleen, maar ook zelf over dè grenzen, brengt. Houd u dus bedaard eu tracht- maar suoedïg op de been te komen, vrieudlief1 Ee.11 ongeluk, waaraan men part noch deel hoeft en dat ook met den besten wil van de wereld niet meer te verhei pen is, behoeft men zich niet zoo vreeselijk aan te trekken." Dit gezegd hebbende, liet zij Lewosky al leen met zijn gedachten, die vol waren van wroeging over het gebeurde, maar tevens van heerlijke plannen voor de toekomst. Voor den glans van die toekomst verdween het gevoel van wi'oeging meer en meer, en Lewbsky's overtuiging, dat hii, de prinses niet zoozeer had benadeeld als hij de opkomende ster zijner familie had begunstigd, stelde hem wel dra volkomen: gerust. HOOFDSTUK VU. Tante Anna had liet huis, dat zij in oen provinciestad van Silerie bézat, voor jaren achtereen verhuurd. Zij was aan die stad niet bijzonder gehecht, aangezien de kennissen, die zij daar voornamelijk in militaire kringen had gehad, de een na den ander, waren overgeplaatst geworden en zij zelve zich ook gedurende de laatste levensjaren van haar vriendin, de prinses RaritoWska, van alle conversatie had onthouden. Zij bad ook op haair reizen met Masoha te veel gezien en to veel geleerd om een verblijf in een klein- sleodsoke villa nog aangenaam te kunnen vinden en zoo had zij dan ook weinig of geen bezwaren gemaakt, toen Masclia haar voor stelde om te Berlijn een eigen huishouden op te richten. ..Op Chlopodwicko ben ik thuis, te Berlijn zult u het zijn," zei de prinses. „Des zomers is u dan bij mij, des winters ben ik bij u en tussohentijds reizen wij naar plaatsen, waar het hart ons heentrekt." De wederzijdsdhe verhouding der beide dames had iets eigenaardigs. Tante Anna be schouwde zichzelve als Masciha's moeder, maar zij was cr zoo aan gewloon geraakt om Mascha's zin te volgen en stond, wat ont wikkeling en geest betrof, zoover bijl Masclia ten achter, dat zij zooWat overal voor Ma scha's gezelschapsdame doorging. Het was niet mevrouw de weduwe von Holladc, die met de prinses Razitowska optrad, maar 't was veeleer van de prinses met hare „goed© tante Anna", dat iedereen sprak, die ook maar tcrloop6 met die twee had kennis ge maakt. Toon het ruwe weer begon, trokken de dames naar de Noord-Duitsche residentie, werwaarts de heer von Lewosky ze begeleid de om voor do installatie te zorgen. ■Daarop ontsloeg de prinses hem voor den loop van den winter uit haar persoonlijken dienst, en zond rij hem naoff zijn broeder, don pachter. „Oefen ui in dien tijd maar goed in het accuraat boekhouden," sprak zij„het blijkt mij meer en meer, dat ik een rentmeester- secretaris noodig heb en ik zou u het befst daartoe benoemen. Uw broeder op Chlopod wicko heeft zijjn boeken, registers, rekenin gen en kwitanties in dè best© orde, leer van hem, hoe go daartoe te handelen hebt, want ik zou iu 't vervolg uiet gaarne eeu vreemd gezicht om mij heen willen hebben, en 'tzou mij bovendien genoegen doen uw werkkring en uw inkomen ccnigszins te kunnen ver- grooten." Dankbaar kuste Lewosky de hem toege stoken hand on rijn geweten pijnigde hem wel eon weinig tegenover zooveel good ver trouwen, maar hij bracht het als gewoonlijk tot zwijgen met de redeneetring, dat hij im mers nooit do prinses ernstig 7/ou benadèelen cn dat hijj later, als rijn lievelingswensdh maar eerst vervuld was, ook iu kleinigheden de striktste eerlijkheid zou betrachten. In 't begin van November bevonden do prinses en tante Auna rich in een kleine, met zeer veel smaak ingelichte villa in een der Berlijnsche wijken in de nabijheid van den Thiergarten. Tante Anna had den om gang met hare vroegere kennissen, die voor 't meerendeel thans tot de hoogo militaire kringen behoorden, weder aangeknoopt, en de prinses zette haar in den zomer begonnen sohilderstudieën ijverig voort. Een der fami lies, door tante Anna bezocht, had haar be middeling verleend tot het in contact komen met een jongen, talentvollen schilder, wiens atelier de prinses nu, vergezeld vau tante Anna, op de daarvoor bestemde dagen be zocht. om onder rijn kunstvolle leiding haar talent verder te oefenen. In do officiierBkringen. Waar taai te ver keerde, Was men ook de prinses op de vrien delijkste wijjae te gemoet gekomen, doch deze voelde zich niet geheel en al op haar plaats iu die dikwijls enge kwartieren met hun be drieten gezichtskring en vrij alledaagschen conversatietoon, zoodat de schilderkunst voorloopig vrijwel het eenige was, waarin rij belangstelde. De schilder, een zekere heen Schroder, was eeu aardig, geniaal mensch, die met rijn pen seel even goéd en vast overweg kon, als met eeme elegante en amusante conversatie. Hij was lang in Rome geweest, had door Grie kenland en Egypte gereisd en bezat de gave van boeiend en zelfs leerzaam te vertellen. Zijn atelier was een hoog, ruim en rijk vertrek, met eon slechts schijnbare, doch inderdaad- schilderachtige verwarring van gobelins en reusachtige, gedroogde palmtak ken, Perzische stoffen, schitterende wapen tropeeën, prachtig gebeeldhouwde, oud-Du it- sche meubels, kleine rnarmergroepon en flu- wceldraperieën van diepen toon. Daartus- schen hingen ©n stonden schilderijen in fraaie lijsten en vluchtige schetsen, oude portefeuilles, waaruit het geel geworden pa pier om ©en hoekje kwam kijken en enkele rechtstandige schilderezels mot fraaie studie koppen. Het gebeel was op hot eerste gezicht dos to verrassender, omdat men, ton eindo in dit wonderland te komen een smal Ion, door booge muren omringden tuin door moest en twee hoekige, donkere trappen op van het aan 't einde van den tuin gelegen achterhuis. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1