BINNENLAND. is rijn beleid geweest op den linkervleugel van het Russische leger bij de laatste ge vechten om Meeleden, toon lui niet zijno vier Chineeache legerkorpsen, die hii bijna ongeschonden uit den strijd heeft gebracht, j den slag tot staan bi icht en den terugtocht, van de beide overige legers dokte, door ook voor Tieling den vijand tegen te hooiden en hem zware verliezen te berokkenen." Van do vreemde militaire attachés bij het Russische hoofdkwartier zijn drie. een En- gclsche en twee Anierikaansche officieren, in Japansche gevangenschap geraakt. Van den Oostenrijkschen luitenant-kolonel von Csdc- serics is bericht ontvangen, dat. hij zich te Charbin bevind Van den anderen attaché van het Oostcnrijksche leger, kapitein graaf Saaeptycki, is sedert het laatst van de vorige maand geen bericht ontvangenwaarschijn lijk is hij ook in Japansche gevangenschap gekomen. In Potersburg bestrijden de oorlogspartij en do vredespartij elkaar even hardnekkig als de Russische cn Japausclie troepen dit doen in het veld, cn tusschen hen in staat dc Czaar als een riot, dat zich nu naar do eene. dan naar dc andere ziVdo buigt. Een gevolg daarvan is, dat- geheel tegenstrijdige berichten over de vredeskan.se 11 hun weg vin den in de pers; daarin spiegelen zich de af wijkende inzichten af van de kringen, waar uit. zij geput zijn. Do Pctersburgsche correspondent van de Köln. Ztg. bericht, dat men in dc toongeven de kringen er aan vasthoudt-, dat do oorlog moet worden voortgezet, totdat een door slaand succes verkregen is. Ook de weigering van de Fransche banken om geld te verschaf fen heeft daaraan nieta kunnen veranderen, ofschoon daardoor in het eerste oogenblik grooto ontsteltenis en ergernis werd verwekt. Daarentegen is aan do Times bericht, dat het vertrek van Koeropatkin van het oorloge- tooBccl, de benoeming van Linjewitsch, ge paard mot liet fiasco van de leening van de toenemende binnenlandschc onlusten aan de zuak des vredes een verbazen den stoot hebben gegeven. De overtuiging dringt zich op, dat de overwinning on mogelijk, do oorlog nutteloos, de vrede onvcrmijdeliik is. Wel ngclichte perso nen verwachten, dat binnen een maand de staking van de vijandelijkheden is te ver wachten om cene gedacbtenwisseling over de vredesvoorwaarden mogelijk te maken. Volgens een bericht van dc Times uit Tokio heeft do minister-president Katöure in eene rede op een feestmaal lot viering van de overwinning bij Moekdcn gezegd„Men zou onverstandig doen te verwachten, dat Rus land om vrede zou verzoekenJapan moet er op voorbereid rijn den rorlog tot het uiter ste voort te zetten". Anders klink het gezegde van de in Europa ver toe venden oud-minister baron Soeiematsoe. dat de Parijeche Matin aldus vermeldt..Het moge een staat als Rusland zwaar vallen ons om vrede te verzoeken, maar dat is nu een maal uiet anders." Allerlei vHet. 6e Congres der .Studc-ntencomm is- sie voor de verv 1 aamsching van de Gentsche hoogcschool" zal den 26en Maart a. s. te Gent worden gehouden. Het hoofdbestuur van Peter Benoit fonds te Antwerpen heeft besloten voor zijn 3e jaar feest (17 en 19 Augustus aanstaande) Benoits Oratorium „Lucifer" uit te voeren. Daaren boven zal in den loop der maand October con buitengewoon feest worden gevierd, met de uitvoering van „De Oorlog". v Do welbekende Nooraohe schrijfster, Anielie Skram, is te Kopenhagen overleden in don ouderdom van 57 jaren. Tot hare meest bekende werken be hoor en ..Sjur Gabriel". „To Venner „S. G. Mvre", „Askom", „Lucie". „Forraadt". „ProleeJOr Hiercnvmus". „Paa St.-Jörgen", enz. vTe Sakkarah, in Egypte, de plaats van het oude Memphis, hebben inlandsche arbei ders, die er aan "t graven waren, een oud koningsbeeld op een troon met twee bronzen leeuwen gevonden, alsmede een fraaie bron zen stola. Die merkwaardige voorwerpen zijn naar het. museum van oudheden te Caïro gebracht, waar zij nader onderzocht zulle» worden. vCarnegie, do boekerijenstichter, hooft aan de Enge lach sprekende volken 1290 biblio theken gegeven, van welke 779 in de Ver een igde Staten zijn. Die gebouwen hebben tezamen ongeveer 48 iniltioen gulden gekost. Drie vierden van die som zijn in Amerika uitgegeven en het ove rige in Groot-Brittanuië en Canada. Men berekent, dat de milde milionnair on geveer 18 percent der inwoners dier landen van boeken heeft voorzien. vVerscheidene aanzienlijke Engelsche dames achten zich niet to voornaam om met werken geld to verdienen. Do gravin van Liberick o. a. doet thans een concertreis door de Vcrcenigd© Staten oin geld te verwerven voor het stichten van ion muziekschool te Dublin, en te Londen zal lady Wimborne, vlak bi» baar fraai groot huis in „Mayfair", een boekwinkel openen. vTe New-Orleans ltecft een hevige brand aan dc kaden gewood. die O. a. 20.000 balen katoen hooft, vernield, eene schade van 20 millioon guldon. Dc Staatscourant van Dinsdag 21 Maart bevat de volgende Kon. besluiten benoemd tot ontvanger der directe belas tingen te Utrecht B. C Charbon, ontvanger derzelfde middelen te Groningen benoemd tot ontvanger der invoerrechten en accijnzen en van de waarborg cn de be lasting di r gouden en zilveren werken, te 'sGravenhage M. J. Römer, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen tc Kampen benoemd tot ontvanger der directe belas tingen on accijnzen te Winschoten (buiten gemeenten) J. II. van Barreveld, ontvanger dei zelfde middelen te Slochteren benoemd tot ontvanger der invoerrechten en accijnzen en van don waarborg en de be lasting der gouden en zilveren werken le Arnhem A. L. Thierens. ontvanger der direc te belastingen, invoerrechte" en accijnzen to Tilburg; benoemd tot ontvanger der accijnzen en i van dea waarborg en do belasting der goude» en zilveren werker, te Rotterdam R van der Feem, ontvanger der directe belastingen 2e afdeeling aldaar; benoemd tot ontvanger der invoerrechten eu accijnzen en va.i den waarborg en de be lasting der gouden en zilveren werken te Leeuwarden, P. A. do Roehefort, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Leeuwarden (buiten gemeenten) benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en accijnzen te Hoosden P. A. van Andel, ontvanger der zelfde middelen te Grootgast ingetrokken de benoeming van den ontvan ger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen S. Schimmelpenning, te Edam, tot ontvanger der directe belastingen en accijn zen te Hcusden, met bevestiging in zijne te genwoordige betrekking als ontvanger te Edam. Een nieuwe ridderorde. Hare Majesteit de Koningin, hande lende in deze als Hoofd van het Iluis van Oranje-Nassau, heeft eene Huisorde inge steld. waarvan de naam zal zijn„Huisorde van Oranje". Grootmeester der Huisorde is Hare Majes teit de Koningin. De orde is verdeeld in vijf klassen, welker leden den titel dragen vanI. Grootkruis, II. Grootofficier, UI. Commandeur, IV. Of ficier en V. Ridder. Gelijk in rang met de tweede klasse, die der groot-officieren, staan diegenen, wien is toegekend de gouden eere-medaille voor Kunst en Wetenschap; gelijk in rang met de vierde klasse, die der officieren, staan diegenen, wien is toegekend deze medaille in zilver. Het versiersel der orde bestaat in een glimmend gouden kruis, gebiesd met. rood email, in bet midden van het kruis een mat gouden hartschild, vertoonende aan de voor zijde het wapen van Oranje in émail, aan de keerzijde, en relief, een gekroonde W. tusschen de armen, in een doorloopenden dubbelen gouden ring, op wit émail, in gou den letters de kenspreuk „Je Maintiendrai". De eere-medaille voor Kunst en Weten schap, ter middellijn van 50 millimeter, is van goud of zilver, vertoonende aan de voor zijde den beeldenaar, naar links gekeerd, van. Hare Majesteit de Koningin, aan de keer zijde het wapenschild van Oranje, waarbo ven de kenspreuk „Je Maintiendrai" en waaronder de woorden„Voor Kunst en Wetenschap De versierselen der orde. alsmede de eere medaille voor Kunst en Wetenschap, worden gedragen aan een Orauje-lint. Aan dames kan dc orde worden verleend, doch zonder aanduiding van klassehaar titel is alsdan: Eeredame in de Huisorde van Oranje. Het versiersel is voor haar het kruis der orde, gelijk aan, doch een weinig kleiner dan dat der Ridders, gedragen aan een strik van het ordelint, op den linker schouder. Bovendien bevat de orde nog diegenen, die door den Grootmeester worden begiftigd met 1. het gouden of zilveren kruis van verdien ste, zijnde het ridderkruis, geheel van glim mend metaal, zonder émail, met de ken spreuk op een grond van hetzelfde metaal, gedragen aan een lint als dat der Ridders. 2o. de eere-medaille, ter middellijn van 30 millimeter, in glimmend goud, zilver of brons, vertoonende aan de voorzijde een hartschild met het wapen van Oranje, waarboven de kenspreuk„Je maintiendrai'' en waaronder twee gekruiste oranjetakken, aan de keerzijde een gekroonde W, waarboven de woorden „Voor verdienste" «.n waaronder ter weerszij de oen kleine oranjetak, gedragen aan een lint als dat der ridders. Met het gouden of zilveren kruis van verdienste, alsmede met do eere-madailles, kunnen ook dames begiftigd wordenhet kruis is voor haar het boven- omschrevene, doch een weinig kleiner, de me dailles zijn dezelfde als de boven-omschreven©. '**uis of medaille worden door haar gedragen op dezelfde wijze als de eere-dames in de huis orde van Oranje dit doen.. Het hartschild op het versiersel is het wa pen van het oude prinsdom Oranje, de kleu ren van het kruis zijn die van het Huis Cha- lon, dat het Prinsdom in het Huis Nassau overbracht de kenspreuk„Je Maintien- drai" is het oude devies der Prinsen van Oranje, zoowel uit het Huis Chalon als later uit het Huis Nassau. H. M. de Koningin heeft benoemd: a. tot kanselier der Huisorde van Oranje, Z.Exc. den heer A. J. C. Baron van Pallamdtr- Neerijnen opperceremomemeester van H. M. de Koningin, en b. tot griffier der Huisorde van Oranje, den heer professor dr. F. J. C. Kramer, direc teur van het Koninklijk Huisarchief. H. M. de Koningin-Moeder vereenigde gisteren aan een diner ten paleize o. a. de gezanten van Oostenrijk, Noord-Amerika, lxniovens de zaakgelastigd van Zweden en Noorwegen, verder tien heer Rooseboom, laatstelijk gouverneur-generaal van Ned- Indië, staatsraad mr. Cort van der Linden en verschillende dames en hoeren van het civilie en militairo Huis van H. M. de Ko ningin. H. M. do Koningin en H. M. de Ko ningin-Moeder hebben aan regenten van de Diaconie-gestichten der Ned. herv. gemeente to 'sGravenhage een welkome bijdrage doen toekomen ten behoeve van de kleedingoollecte voor beide gestichten. In verband met een eventueel bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins aan de haven-inrichtingen te Rotter dam in het laatst dezer maand, wordt, naar de N. R. Ct. verneemt, liet stoomschip Pots dam van de Holland-Amerikalijn, dat den len April naar New-York vertrekt cn thans nog in de Maashaven ligt, in gereedheid ge bracht om met een koninklijk bezoek ver eerd te worden. De minister van financiën maakt be kend. dat op 11 Maart 1905 bij de betaal meesters in kas was f 2.269.388.63J en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. llbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 13.226.656.60. De crisis aan Buitenlandsche Zaken. Men schrijft uit 'sGravenhage Van bevoegde zijd© wordit de opmerking gemaakt .dat het minder juist is de aftreding van den minister van Buitenlandsche Zaken in verband te brengen met de wijziging, in dertijd van het reglement van orde voor den ministerraadde benoeming van hoofden van zendingen en van secretarissen-generaal bij alle departementen is altijd onderworpen ge weest aan de goedkeuring van den minister raad. De internationale gebruiken vereischen overigens volstrekt met den titel van minis ter-president om het hoofd van het kabinet introductie of gehoor te verleenen bij bui tenlandsche monarchen of vreemde Staats mannen. Voldoende is 't daarvoor dat men samensteller zij van het kabinet om als zoo danig in de bedoelde kringen toegang te heb ben en politieke besprekingen te kunnen voeren. De medewerker in Den Haag van de Middelb. Ct. schrijft: De Standaard dementeert ons bericht over de extra-ordinaire toestanden aan het depar tement van buitenlandsche zaken al op zeer onwaardige wijze. Wij „fantaseeren"de door ons vermelde feiten zijn verzinsels' Boven dien maakt het blad zich schuldig aan „valsch citeeren". Waar wij schreven dat tijdens dr, Kuyper's afwezigheid geen belangrijk stuk kon worden afgedaan, daar maakt De Stand aard ervan: ..geen stuk kon worden afge daan". Tusschen „geen" en geen belangrijk stuk" is nog al verschil. Dit ons toegedicht „verzinsel" blijkt dus te bestaan uiteen verdraaiing onzer woorden door Do Standaard, die zich nota bene druk maakt over onze „verzinsels". Men moet maar durven Verder ontkent het blad dat er buiten minister Van Lynden om een tractaat met een buitenlandsche mogendheid op initiatief van dr. Kuyper zou zijn gereed gemaakt. Daar het orgaan geen gevoel voor zekere discretie schijnt te hebben, zullen wij nu rnmar man en paard noemen. De hier bedoelde gezant is de heer Van Hecckeren van Keil. onze gezant bij de Noor- sche rijken, die op particuliere instructies van dr. Kuyper, in strijd met de instructies van 'het departement, over het later door De Standaard zoo zeer geprezen adbitrageverdrag onderhandelingen had aangeknoopt. En nu het orgaan toch zoo slecht op de hoogte blijkt te zijn, willen wij hieraan wel toevoegen dat deze gezant, die zelfs zonder verlof van het departement zijn standplaats verliet, zeer waarschijnlijk door den verant woordelijken leider onzer buitenlandsche be trekkingen voor ontslag uit den dienst zou zijn voorgedragen als het minister-president schap „cum effectu diplomatioo" van dr. Kuyper hem niet gered had. Volgens De Standaard zal ook dit wel weer een „verzin sel" zijn, maar als object van een ernstig on derzoek bevelen wij het toch in de volle aan dacht van het blad aan. „Verzinsel" no. 3 bestaat hierin, dat door de vreemde gezamten zou zijn geklaagd. Na het Carnegie-gejammer en hetgeen ver der alzoo op het Buitenhof is afgespeeld, moet men wel over een benijdenswaardig „toupet" beschikken om het klagen der gezanten over deze toestanden a's „verzinsel" te noemen. Als de afwezigheid van dr. Kuvuer zonder éénigeni invloed op den gang van zaken aan het Buitenhof was, waarom stelde dan de pre mier b. v. in December a. p. ziïn voorgeno men heis naar het buitenland uit? Wij houden dan ook van A tot Z vol wat wij over de buitengewone toestanden aan het departement van buitenlandsche zaken schre ven en daar het blad onze berichten ,.na on derzoek" tot „verzinsels" stempelt, ligt het vermoeden voor de hand. dat De Standaard man niet "bij dr. Kuyper maar bij den buur man van dr. Kuyper op „onderzoek" is uit geweest. Een andere conclusie zou grievend voor den premier zijn. De Berlijnsche correspondent van de „N. Ct." schrijft d.d. 18 Maart j.l. In het jongste „Vaderland"-interview sprak de geïnterviewde de veronderstelling uit, dat wij nu door de diplomatie van dr. Kuyper tot de risée van Europa zijn gewor den. Voorzoover Berlijn betreft, kan ik dit jammer genoeg bevestigen. Men kende hier den onhoudbare» toestand reeds eeuigen tijd, niet alleen aan buitenlandsche zaken, maar ook aan andere ministeries. In do gesprekken, welke ik den laatsten tijd met een hooggeplaatst persoon gehad heb over onderwerpen van geheel anderen aard, bracht deze het gesprek meer dan eens op onze „beide" ministers van buitenland sche zaken en het droevige figuur, dat de „of- fioieele" verantwoordelijke titularis in het oog van de buitenwacht maakte door toedoen van den „officieusen" onverantwoorde! ij ken titularis te schermen. Een goed verstaander heeft maar een half woord noodig. Men behoefde waarlijk geen geoefend gedachten lezer te zij|n, om uit hetgeen mijn vis a vis over „l'affaire" zeidie, meer nog uit hetgeen hij niet zeide, maar uit zijn trekken cn uit de ondeugende oogen was op tc maken, de gevolgtrekking te ma ken, dat men zich hier over de Buitenhof crisis zeer geamuseerd heeft. Wat een Jan boel daar in Den Haag! zal men gedacht heb ben. Decrisis aan Buitenlandsche Zaken. Het. Vad. kan met stelligheid mede- deelen, dat Woenrdag een interpellatie in de Tweede Kamer te wachten i9. Er is sprake van de plaatsing van een legatierand bij het gezantschap te Konstan- tiuopel, als titularis waarvoor genoemd wordt de gezantschapsraad graaf Van Limburg Stirum, chef van het kabinet aan Buitenl. Zaken, thans met verlof. De staatscommissie, belast met het ver- vaardigon van ^en ontwerp voor het „Ho- nioeop.it hisch bijvoegsel tot de Nederland- sche Phannacopeo", heeft hare eerste mede- deeling in druk rondgezonden, waaruit o. m. blijkt, dat 143 homoeopathische geneesmid delen officieel zullen worden opgenomen. De bereiding der stamtincturen wordt be schreven en eveneens die der vcrwrijwingen Dezo eerste officieel© mededeoling is on- derteekend door den voorzitter der staatscom missie, dr. S. van Roijen, te Utrecht, en den secretaris P. van der Wielen, lector in de artsenijbereidkunde aan de universiteit te Amsterdam. Dbl. v. Gouda. Men meldt aan de N. Ct. uit Amster dam Naar wij vernemen, is door de kiesveree- niging De Grondwet een candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer aanga boden aan mr. W. H. de Beaufort, die de candidatuur heeft aanvaard. De Grondwet zal nu met dezen liberalen candidaat uitko men in district VI, tegenover den christelijk- hittorisohen heer Röell, burgemeester van Eomnes, die in district VI dc candidaat der kerkelijke partijen wordt. Naar het Hbld. verneemt, willen vel© geneeskundigen te Amsterdam dr. Blooker candidaat gesteld zien voor de Tweede Ka mer. Eerstdaags hoopt het blad nadere me- dedeelingen te doen betreffende stappen, die ter bevordering dezer candidatuur zullen ge daan worden. Breukèlen. De christelijk-democra- tische partijl te Maarssen heeft besloten van verdere propaganda en candidaatstelling voor de a. s. Kamerverkiezing af te zien. De heer Pynacker Hordijk, lid der Tweede Kamer voor Den Haag III, heeft zich tot het einde dezer maand naar hen zuiden van Frankrijk begeven. Te Vlaardingen is benoemd met 9 van do 15 stemmen tot gemeente-ontvanger de heer P. van der Grijp, thans in gelijke be trekking te Hoorn. Op den heer J. H. Lein- weber te Wageningen, no. 2 der aanbeveling, waren 5 stemmen uitgebracht. Voorafgegaan door eene deputatie van de Kon. Vereeniging „Het Eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen", en gevolgd door een langen stoet van marine-autoritei- ten. waaronder zich bevonden de minister van marine, vioe-admiraal Ellis, de oud-mi nisters, ge pens. vice-admiraals Gericke en jhr. Röell, de oud-vioe-admiraals Van Al phen en Mac Leod, de gepens. schout-bij nacht Van Rossum en meer andere actief dienende of gepens. aee-officieren, zoomede de referendaris aan het marine-departement, de heer Huart, werd gisteren voormiddag op Nieuw Eik-en-Duinen te 'sGravenhage ter aarde besteld het stoffelijke overschot van den oud-minister van marine, den heer W. F. van Erp Taalman Kip. Overeenkomstig het verlangen van den thans ontslapene, geschiedde de begrafenis op hoogst eenvoudige wi^e en werd aan de groeve niet gesproken. Een der familieleden dankte voor de be toonde belangstel ling. Mr. J. H. van Mier 1 o. Op 88- jarigen leeftijd is te Breda overleden de heer mr. J. H. van Mierlo, oud-presadont der arrond.-rechtbank aldaar. De „heeren" en de „petten." Naar aanleiding van de mededeeling van „Het Volk", dat het in de S. D. A. P. al bo tertje tot den boom is, schrijft „Het Volks dagblad" Wij wenschen allerminst in troebel water to visschen en zullen ons dus op het oogen blik onthouden van het publiceeren van tal van feiten, waaruit de oneenigheid in de S. D. A. P. die de heer Tak, zeer begrijpelijk trouwens, niet wil erkennen, onomstootelijk zal blijken. Alleen willen wij deze pertinente vraag tot „Het Volk" richten: Erkent gij of ontkent gij, dat in verschil lende afdeelingen wij noemen hier slechts Haarlem, Rotterdam, Utrecht en Den Haag, om van Amsterdam nu niet te spreken, do Federatie dl r S. D. A. P. feitelijk in twee allesbehalve vriendschappelijk riaast elkaar staande fractiën bestaat, welke men kort zou kunnen aanduiden als die der „heeren" en die der „petten"-mannen. Bestrijding der tuberculose. Op initiatief van prof. dr. W. Nolen en dr. J. Bruining werd te Leiden een commissie ge vormd om te komen tot de oprichting eener Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. In een vergadering van genoodigden, die voorgezeten werd door den burgemeester, mr. N. de Ridder, zette prof. Nolen uitvoerig het doel uiteen der op te richten vereeniging en gaf de motieven aan, die er hem toe ge leid hadden het initiatief in deze zaak te nemen. Na dezo rede werd besloten tot de oprichting der vereeniging over te gaan. Ver volgens werden de statuten en een huishou delijk reglement vastgesteld en een defini tief bestuur gekozen. Mr. N. die Ridder werdl tot eere-voorzitter benoemd. Nodierlandsche Mettra y. Ten huize van den president jhr. mr. J. Röell werd gisterenmiddag te 's Gravenhage de jaarlijksche algemeen© vergadering ge houden van de vereeniging „Nedelandöche Mettray". De aan de beurt van aftreden zijnde be stuursleden, jhr. Röell, W. van Oordt en W. J M. de Bas werden herbenoemd. Voorts werd vastgesteld de rekening over 1904. Het ledental verminderde in het afge>- loopen jaar met 7, hetgeen voor do vereeni ging ten gevolge heeft een verlies van f 60 aan contributiën. Van H. M. de Koningin werd een bedrag van f 100 ontvangen en de contributiën be droegen over 1904 f 685.50. Hierbij gevoegd do gemaakte rente, beliepen de ontvangsten f 1068.94. Tegenover de vermindering der contribu tiën met f 60, hetgeen door het bestuur be treurd werd, kon de president wijzen op een gelukkig verschijnsel, dat, naar hii hoopte, navolging zal vinden, n.l. clat in het begin deze-) jaars door wijlen den heer Randebroek aan de vereeniging is gelegateerd' een bedrag van f 2500. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat, met ingang van 1 April as., gelegenheid zal bestaan tot het overmaken van gelden per telegrafischen postwissel en het verkeer met Nederlandsch- Oost-Indië. Een volksstemming. Te Bor- gen-op-Zoom is, hangende de beraadslagin gen in den gemeenteraad over het leggen van de stoomtram al of niet door {Se stad, eene volksstemming over deze vraag uitgeschre ven voor 'i-e neringdoenden. Er heeft zich een voorloopig comité gevormd, dat trachten zal een waarborg fonds bijeen te brengen voor een in de twee de helft van September te Amsterdam te houden internationale bakkerij-tentoonstel- ling, ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van den Nederlandschen Brood-, Koek en Banketbakkersbond. De heeren H. Fran ken, Fred. C. Stahle en Paul C. Kaiser zijn or resp. voorzitter, secretaris en penning meester van. Goed onder commando! De Helmondsche Ct. bevat aan het hoofd van het blad de volgend© mededeoling „De geestelijke overheid heeft ons hare af keuring te kennen gegeven over ons hoofd artikel van Zaterdag 11 Maart en ook over vorige artikelen. „Gaarne nemen wij het af keu rings waar dige terug en wij stellen er prijs op bij dezen uitdrukkelijk te verklaren, dat wij ons in liet vervolg altijd en in alles aan onze gees telijke overheid zullen onderwerpen." Toontje-solidair is niet dood zegt de N. Gron. Ct. Dit kan voorzeker gezegd worden van het personeel op een werkplaats hier ter stede (te Groningen.) Za terdagmiddag verloor een der gezellen bij hot naar huis gaan des middags zijn pas ontvan gen weekloon, en zijn pogingen om het terug te vinden vruchteloos. Zijn collega's, met het lot hem en zijn gezin overkomen, bewogen, maakten terstond een lijst en het duurde niet lang of de man was weder in het bezit van het verloren bedrag, ongeveer f 10.50, door de vrijwillige bijdragen van de met hem werken'do gezellen. Hongeren. In het Papuss-zaaltje van het Paleis voor Volksvlijt wordt thans weer gehongerd, meldt het N. v. d. D„ nl. dcor den Duitschen jongen, die met de be- roopshongerlijdster Flora Tosca een wedden schap" aanging in „De Vereeniging" in de Warmoesstraat. Hij ontving toen na twaalf dagen hongerlijden slechts een paar guldens, die spoedig uitgegeven waren. Door den hon ger gedreven gaat Karei Weber in de Warmoasstraat heette hij Sacco weer een tijdje hongeren, thans vijftien dagen. Hij vertelde nu er zeker van te zijn iets te ont vangen, want er was ongeveer f 150 gedepo neerd bij een bank te Amsterdam. Zondag avond werd de jongen ingemetseld. Er was niet veel belangstelling. De Hooge Raad heeft afgewezen het revisie-verzoek van Petrus Neyssen te IJzen- dijke, door het gerechtshof te 'sGravenhage op 1 April 1902 veroordeeld tot 1 jaar ge vangenisstraf, wegens meineed in de straf zaak tegen den landbouwer Buyssen te Bier vliet. (Het betrof een onderzoek in zake de beweerde mishandeling van Buyssen). Levensgevaarlijke verwon ding. Men meldt uit Eindhoven van 20 dezer aan de N. R. Ct. Gisterenavond te 12 uur vonden een paar heeren op de Keizersgracht, alhier, bij hun naar huis gaan een spoorwegarbeider, bewus teloos liggende en badende in zijn blood. De rijkspolitie werd onmiddellijk gewaarschuwd en de gewonde in de maréchausséeskazerne binnen gebracht. Daar' bleek de man eene diepe snede aan den hals, eene aan den lin kerbovenarm en eene aan den pols te hebben. Een arts was spoedig aanwezig en op zijn last werd de door bloedverlies uitgeputte man naar 't Liefdehuis overgebracht. De getroffene is do 23-jarige W. uit Stra tum, los arbeider aan het spoor alhier. Als vermoedelijke dader is gearresteerd de 19- jarige v. B. alhier, die eerst gisteren uit het huis van bewaring was ontslagen, waar hij wegens bekeuring een paar dagen was opge sloten. W. zocht verkeering met een familielid van v. B., waar deze op tegen had. Dit nu werd gisterenavond door v. B. gewroken. W.'s toestand is hoogst ernstig. Op den Oorsprong biji .Oosterbeek ontmoe ten de maréchaussees van Arnhem gisteren nacht stroopers, die hun geweren op hen af vuurden. De maréchaussees sohioten terug, waarbij de strooper H. Jansen in het dij been werd getroffen.. De gewonde werd in het Ziekenhuis te Arnhem opgenomen. Inbraak in een stadhuis. Ter wijl Zaterdagavond te 11 uur de nachtwaker van 't stadhuis te Haarlem zijn ronde maak te op de stadsbibliotheek, zag hij op het Prinsenhof twee mannen, waarvan de een achter een boom ging staan, terwijl de an dere over het hek klom, dat toegang ver schaft tot het bureau gemeentewerken. De nachtwacht waarschuwde de politie die de beide mannen arresteerde. Zij gaven een valschen naam op. Een raam van het bureau was reeds geforceerd en geopend, zij zijn in arrest gehouden. Inbraken. Zondagavond is metval- sche sleutels ingebroken in den kruideniers winkel van J. Maarten, aan de Eerste Pijnaokerstraat te Rotterdam. Uit een linnenkast in de voorkamer werd ontvreemd een geldkistje met f 225 en een spaarpot met f 10, benevens een portemon- naie met eenig geld en een koperen slot. Uit de toonbanklade werden alleen enke'o guldens ontvreemd en liet men de kwartjes eu dubbeltjes liggen. De dieven hebben alle kasten overhoop gehaald. Zondag namiddag is er te 'sGravenhage tweemaal ingebroken en wel aan de Groot- Hert oginne laan en aan de Regenteskeai n hoek do Gheijnstraat. De dieven, die zich door middel var Vi-1- sche sleutels toegang hadden verschaft, hei ben zich in de eerstgenoemde woning ter gemaakt van gouden en zilveren siera den, zilveren eetgerei, geld en Antwerpsche loten, alles te zamen een waarde van f 1100 vertegenwoordigende. De nummers der Antwerpsche loten zijn: serie 16214 no. 20 en 21; serie 16213 no. 22 en serie 15954 no. 13. In de woning aan de Regentesselaan heb ben zij eveneens gouden en zilveren sieraden en geld gestolen, ter waarde van f 500. Brandstichting. Een landbou wer te Schotterhuizen, gemeente Zuidwolde, wiens huis de vorige week afbrandde, is door de politie gevangen genomen, daar men ster-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2