BINNENLAND. Naar aanleiding hiervan heeft de Japan- obe gezant te Washington verklaard, dat ipan geen annexatie van de Philippijnen .•oogt, maar veeleer won^cht met de Ameri- uien in goede buurschap te leven on naar iun voorbeeld de beschaving van de Korea- en en Chineezen aan te vatten. Eer. ..geel evaar bestaat dus voor Amentia volstrekt uiefc. Oe oorlog in Oosi-Azië. Van den oorlog »]n de volgende berichten Petersburg, 33 Maart. Hot Petersburgscho Telegraaf agentschap maakt het volgende te legram van gisteren uit Sipingai bekend ,.l>o terugtocht der Rusaon naar het Noor den riep onder de vreedzame bevolking, die op een overwinning van het Russische leger gehoopt had en thans met. vrouwen en kin deren vluchten, een paniek in het leven. Bij het doortrekken van de Russen door do Chineesehe steden sloten de bewoners de deuren. Zij trokken echter met hunne in feestkleedij gestoken vrouwen en kinderen de Japanners tegemoet. De Japanners behandelen do Chineezen bij voortduring zeer slecht, en passen zware straf fen toe te Liaojang en tc lnkou. Zelfs Chineezen, die enkel maar verdacht worden, dat de Rut-sen op een of andere wijze in vriendschappelijke verhouding stonden tot hen, worden bewaakt. Chineezen, die naar het noorden gevlucht ziju, worden gefolterd een tolk is ter dood gebracht. Kooplieden, welke in et bezit zijn van Russisch geld, worden de handen afgehakt, zelfs ambtenaren, welke met de Russen voor dienstzaken verkeerden,"worden niet.-orrtzitrfr De eerst© gouveriïeur van Liaojang Sjan wordt in Haitscheng gevangen gehouden, de twee Tscheng werd gepijnigd en naar Port Arthur verbannen; zijne familie word even eens gepijnigd en zijn bediende ter dood ge bracht. De Chineesehe kolonel Dshao werd met zijn nocf in lnkou ter dood gebracht, omdat rij vroeger met Russen omgegaan hadden De Chineesehe officier Shu werd op het. bloote vermoeden, dat hij betrekkingen on derhouden had met de Russen, zonder ge rechtelijk onderzoek ter dood veroordeeld De Chineezen. die de wraak der Japan ners duchten, durven aan de Russen geen le vensmiddelen verkoopen. Het Russisch telegraaf agentschap bericht uit Goentsjoeling van den 22en In den nacht is het langs het geheele front rustig geweest Ka -juen is og niet door de Japanners bezet Van Japansclie zijde was die bezetting wel bericht. De verklaring van die schijnbare tegenstrijdigheid is, dat de Japanners het station Kai-juen bezet hebben en niet de stad van dien naam, die 10 K.M. ten N O van dat station ligt. Het heele bericht heeft dus niets om het lijf. Tokio, 23 Maart. ''Officieel telegram). Onze den vijand vervolgende afdeeling rukte den 21cn in den namiddag Sjangtoe binnen Groot© troepen van den vijand trekken in wanorde terug in noordoostelijke richting langs den spoorweg. Een gedeelte van de vij andelijke kavallerie hield drie K.M ten noor don van Sjangtoe halt. Bij de Japanschc legatie tc 'sGra- venhage is heden het volgende telegram uit Tokio ontvangen Ons detachement, dat den vijand vervolgt, trok 21 Maart Chantu, twintig mijlen ten noorden van Kaiohnan, binnen. De vijand met zijn langen tros trekt zich in wanorde terug noordoost waart s van den spoorweg. Volgens oen telegram uit Petersburg. heb ben de Russen b:: Moekden alleen 2000 offi eieren aan dooden, ge-Wonden en vermisten verloren. Het Russische ministerie van oorlog laat verkondigen, dat het mn meening is, dat de Japanners niet in staat zullen zijn de ver volging door te zetten. Do „Rusb" zegt. dat het terugtrekkende Russische leger gemiddeld olf K.M. fer dag aflegt. In welingelichte kringen voorziet men in <fo naaste toekomst geen gevecht. Pnrt-Louir, 23 Maart Een stoomboot van Colombo, die hier is aangekomen, rapporteert dat zij in den nacht van den I6en Maart oeno Russische torpedoboot ontmoette, ge volgd op cenigen afstand door eene vloot., waarvan zij de samenstelling en de nationali teit niet kon- onderscheiden. Weder is een voor Wladiwoetok met eene landing steenkolen bestemde stoomboot door de Japanners in beslag genomennamelijk de Engelsche stoomboot. Harberton. Allerlei vJules Verue, de welbekende schrijver, ligt te Amicus zeer bedenkelijk ziek. Volgens de laatste berichten was er eenige beterschap in zijn toestand, zoodat men nog hoop had op zijn behoud. Maar hij telt reeds 77 jaren. vTe Parijs heeft eon duel op don degen plaats gevonden met 23 „reprises"' en dat twee uren geduurd heeft. 't Was tusschen twee journalisten, de h.h Rouzier Dordiicres van do „Education Phy sique en Raoul Vauthier. van „La Petite République." Na die twee uren arbeid verklaarden de getuigen, dat beide tegenstanders van ge lijken moed hadden blijk gegeven en dat aan do eer was voldaan, waarop nog het verstan digste volgde, namelijk, dat de boer Vauthier eerlijk bekende ongelijk gehad te hebben en men elkander de hand gaf. v— Eenigcn tijd geleden overleed te Dol lys, in Algerië, ec-oe weduwe die naar men meende rijk was maar in wier nalatenschap nagenoeg geen geld werd gevonden, hoe nauw keurig de op Malta wonende erfgenamen ook alles lieten onderzoeken. De inboedel werd publick verkocht, en eenigen tijd later begon een arme drommel Perez genaamd, die twee oude leuningstoe len had gekocht, op grooten voet te leven. Hij kocht gronden, liet huizen bouwen, enz Dat wekte de achterdocht van do erfgena men dor weduwe. Zij dienden eere aanklacht tegen Perez in, en doze wer<j in hechtenis genomen, juist toen hij terugkeerde van een reisje naar Spanje. Men gélcMtfr tLVc¥Minstens een som van 100.000 francs is geweest in de oude leuuiugs'.ccle», welke door Perrf wei den gekocht. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag 23 Maart. Geopend ll| ure. Aftreden Minister van Buiten- landsohe Zaken. Dj heer Van Kol vTa-agt en bekomt ver lof, op nader te bepalen dag, aan do Regee- riug inlichtingen te vragen naar de redenen, die aanleiding hebben gegeven tot het aftre den van den Minister van Buitenlandse he Zaken (Melvil van Lynden), en het tegen woordig beheer van dat Departement. Lager O n d e r w ijs. De algemeeue beraadslaging over ie Otider- wijs-novelle wordt voortgezet. De hoer Bos vervolgt zijne rede, en betoogt dat de Regeering zich bi) dit ontwerp zeer eenzijdig toont, ten aanzien van het volks onderwijs. Streven moest zijn steeds -vooruit te gaan, maar daarvan is geen spoor te be speuren. Er wordt eenvoudig meer geld ge vraagd voor het bijzonder onderwijs zonder dat naar*Spr.'s oordeel daarvoor een afdoende reden wordt opgegeven. Hierna betoogt Spr. dat de paedagogische factor een groote beteekenis heeft als steun voor de opvoeding in het. huisgezin. Groote vrijheid wil ,Sjpr.. aan de ouders in. de opvoeding mn hun kind. Staatspaedagogie acht hij iets onbestaanbaars. Hieruit volgt, dat. het onmogelijk is het onderwijs zóó te maken dat. liet. ieder voldoet, maar het opval lend karakter moet worden uitgebreid. Is het mogelijk gelift de heer De Visser wilde den godsdienst in het leerplan op te nemen? Spr. wijst er op, dat reeds nu domines en pastoors godsdienstonderwijs aan de school kunnen geven. De heer De Visser Juist, kunnen geven. I)e heer Boa Feitelijk komt dat toch op hetzelfde neer. Alleen worden de ouders vrij gelaten of zij hunne kinderen van dat gods dienstonderwijs dat na afloop der lessen wordt gegeven, gebruik willen laten maken. Spreker heeft niets tegen het steu nen van het bijzondere onderwijs, maar wil als maatstaf daarvoor hot aantal kinderen, dat onderwijs ontvangt. Dit moet zoodanig zijn dat aan een behoorlijk ingerichte school voldoend paedagogisch onderricht kan wor den gegeven, waartoe het aantal Lerlingcu de onderwijskrachten niet te boven mag gaan Met citaten zot Spr. uiteen, hoe van de over zijde de openbare school wordt afgebroken Alsiru komende tot den voorgestelden steun die hier voor het bijzondere onderwijs ge vraagd wordt, vraagt- Spr zich af. of hier in derdaad de waarborgen voor goed onderwijs gegeven worden. Door den heer Lohman is gezegdwij zul len go©d ondorwijs geven, daar hebben wij immers zalf Ljhiiuj.buj. Spr. neemt «it gaarne gccfL fcj&L de voorkeur in waar- bWgfctt Vttortdwreesfc Spr. van dit ontwerp St-AYwIemfctfiolwf, wanneer van de ouders ze f minder opofferingen gevraagd zullen worden Men zal er toe moeten komen de leerplannen aan het. toezicht der Rijks ambtenaren te onderwerpen, ten aan zien van de kennis en ontwikkeling. Spr houdt zich overtuigd dat. de gevolgen van dit ontwerp voor ons volk niet gering zul lei zijn. Door het ontstaan van tal van die kleine scholen zal dat staat voor Spr. vast het peil van het onderwijs dalen. Wat de opleiding dier onderwijzers be treft, wijst hij er op, dat die, voor 1 vo» het platteland, van zeer groote beteekenis is De Reg. had dit beter in de oogen moe ten zien en oveneens de schoolgeldheffing. Had men het. bijz. onderwijs in zijn geheel herzien, Spr. zou, zoo verklaart hij teu slotte, zelfs niet tegen hooger subsidie hebben opgezien Do heer Ketelaar acht voor ieder vriend van goed volksonderwijs den tijd ge komen om zijn stem ten aanzien van dit wetsontwerp te motiveeren. Spr. is -geen te genstander van bijz. onderwijs, mits dit goed zij en daarvoor verlangt hij waarbor gen, welke dit ontwerp hem niet geeft. Spr. geeft na deze inleiding een historisch over zicht van de ontwikkeling der openbare school en, de sohoohquaestie. Volmondig moet Spr. erkennen, dat de wet van '878 een poli tieke misvatting is geweest en veel had kun nen voorkomen worden, waaneer destijds meei naar de wenschen van de minderheid geluisterd was Vervolgens leest Spr. de adviezen van Groen van Prinsterer voor in 1829, waaruit blijkt, dat deze de neutrale school best-reed tegen de katholieken. In 1848 erkende hij echter, dat de inrichting van het openbare cmd CT wijs een hoogc trap van ontwikkeling had bereikt. Hierna scnefcst Spr. de hou ding der katholieken tegenover de neutrale school, toen zij voor hun katholieke scho len gekregen hadden wat zij we nachten. Nu wordt liet van de rechterzijde een vragen om geld en meer geld, niet eens in de goede lijn van het Unie-rapport, maar voor een groot deel ter wille van Rome. Kloosters en kapellen zullen kunnen worden uitgebreid met staatsgeld. En is nu de openbare school inderdaad zoo slecht al* men het der goê gemeente wil wijs maken? Spr. betwist dit. Spreker zet. hierna uiteen, dat er eene andere richting m de paedagogiek is gekomen, nl. dat de neutraliteit niet be tracht moet worden ter wille van de ouders, maar ter wille van het kind zelf. Dat de dog mata de kinderen zeer goed begrijpen, beter dan w ij (ouderen) zelf wi '.en. neemt Spr. niet aan. De prwetijk als onderwijzer loert hem het tegendeel. Hi» zou hier willen herhalen, wat hij eens op eene vergadering zeide: zij begrijpen er geen .snare" van. Alsnu komt Spr. tot het ontwerp zelf, en verklaart, dat als hij in 1889 in deze Kamer geweest ware, hij voor de wet-Mackay zou gestemd hebben. Hij is zelfs ook nu bereid meer sulndic te geven, wanneer hem voldoen de waarborgen werden gegeven. Den rechts grond rusten. Meer bevoegden zul len daarover ongetwijfeld nog wol het woord voeren. Zeker is het evenwel, dat wanneer van l'bra'e zijde een wetsontwerp ware voor gesteld tot verbetering van het volksonder wijs, daarbij tevens de noodige waarborgen waren aangeboden. Spr. ontveinst zich niet, dat het vinden van waarborgen niet zoo heel eenvoudig is, maar met den wil daartoe had den zij wel gevonden kunnen worden. Een den zij wel gevonden kunnen worden. Dat. de salarissen en de rechtsposi tie van den bijzonderen onderwijzer verbeterd zullen worden, verheugt Spr., maar de waarborgen voor die rechtspositie komen hem wel wat zwak voor. Bijzonder diep is de minister voorts niet op de waarborgen inge gaan. Vooral vestigt. Spr. er de aandacht op, dat al wat in art. 21 der wet voorkomt, niet an toepassing is op de bü. onderwijzers. Nog even komt pr. terug op de salarissen en wel op die van de hoofden der scholen. En bijz. en openb. onderwijzers hebben zioh stellig verklaarj tegen de voorgestelde clas sificatie. Ook meent men dat eerder de sala rissen der klasseonderwijzers verhoogd' moe ten worden dan die van do hoofden van scho len. Waarom geen verbetering gebracht in die salarissen der klassen-onderwijzers? Het groote gevaar van dit ontwerp ziet ook spr. in, die kleine schooltjes met één onderwijzer voor 6 klasjes. Dat die kleine schooltjes er zullen komen, daarvan houdt spr. zich overtuigd en evenzoo, dat zij ver deeldheid zullen te weeg brengen. Ten slotte een zeer enkel woord over den drang, naar het bijz. Onderwijs. Spr. erkent dat er velen zijn die van ce openbare school geen gebruik wenschen tc maken en hij er kent ook dat voor lieri gelegenheid moet be staan om onderwijs të genieten, maar dat de drang zoo groot is, geeft hij niet toe. Voor concurrentie is spr. niet bevreesd zoo lang het beginsel tegenover beginsel gaat, maar hij vreest voor oneerlijke wapens, zooals veelal ten plottenlande gebruikt wordon en niet alleen ten plattenlande, maar zelfs in steden als Utrecht, waar een weduwe (hot schijnt d'at men veelal pressie op weduwen uitoefent) gedreigd werd met. inhouding van diaeonalen steun, wanneer zij haar kind niet naar een bijzondere school stuurde. Verschillende voorbeelden worden door Spr. nog medegedeeld. Zoo kwam er onder meer eens een neef van een schoolopziener een •bezoek brengen aan de kinderen ecner openb. school, die zioh op de speelplaats bevonden, en deelde daar tractoaatjes uit van alles be halve verdraagzame richting, en die neef van dien schoolopziener bleek te zijn... het hoofd eener bijzondere school Aan dit wetsontwerp, dat het openb. onderwijs zal benadeelen, dat kloosters en kapellen zal doen verrijizcn, kan Spreker zijn stem niet geven. (Bravo's). De heer Tvdema n, wijzende op de be teekenis van. dit ontwerp, zegt dat hij een dergelijk voorstel van dezen minister die wel eens wordt genoemd den opvolger van Groen van Prinsterer niet had verwacht Wel zegt do minister dat het sohoolvraagstuk niet meer is den inzet bi* de -stembus, maar terecht heeft de heer Schaper gisteren reeds de onjuistheid van die bewering aangetoond. Wat het ontwerp zelf betreft, wijst Spr. er op. dat het wel gelijkt of men, het vraagstuk van het lager onderwijs niet aandurft. Niet anders toch wordt hier voorgesteld, dato eene nieuwe dotatie aan het bi'z. onderwijs. Over den rechtsgrond zal Spr. thans niet uit weiden. Het is sic volo sic jubeo (zo< wil ik, zoo beveel ik). Waar de Regeering voorts zegt, dat de wet van 1889 algeheele gelijkstelling wil met het. openb. onderwijs zal liet- geen dotatie worden van 6 maar van 8 millioen. Is het inderdaad waar dat- het beginsel in 1889 is uitgevochten, dan geldt het maar alleen een quaestie van minder of meer. waartegen men slechts oppositie kan verwachten van een zoo verouderd man als spreker. (Gelach). Uitvoerig, gelijik aan zijn beschouwing bij de on derwi jzerspensioenwetten ont wikkelt Spr zijne zienswijze omtrent het woord „rechtsbegrip"'. Aanhalende hetgeen in liet jaar 1889 is gezegd, wijst Spr. er op, dat de toenmalige regcering in de Mem. van Antw. op het ont- werp-Mackay categorisch heeft verklaard, dat alles verkregen was wat men meende dat binnen de grenzen der Grondwet te verkrij gen was. Thans na 15 jaren zijn wij op den weg der pacificatie achteruitgegaan. Thans neemt men aan het recht van het bijz. on derwijs en wil dat door den Staat laten be talen. Thans komt Spr. tot den grond wettigen kant van het voorstel en hij betoogt, dat juist de Grondwet bestaat met het oog op de machtsverhoudingen der partijen, zoodat men die wet maar geen geweld kan aan doen. al kunnen zicb de inzichten over de interpretatie van een artikel wijzigen. Met verbazing heeft Spr. de Grondwetsuitlegging van den heer Lohman gehoord bij de onder wijzerspensioenen. De heer Lohman noemde Spr. een oude juffrouw. Hij zal goen kwaad met kwaad vergeldqn, maar de heer Lohman maakte ditmaal dep indruk van een jeugdi gen spring in 't veld. Bij de Grondwetstoe passing moet men zich aanpassen bij de om standigheden. zeide de heer Lohman. Zij zijn Worker dan de papieren Grondwet. Had de heer Loh an zitting gehad in het kabi net. dat hier de Grondwetsherziening ver dedigde, dan hadden wij wellicht een arti kel gekregen. Vrijmaking van alle hoofdstuk ken der Grondwet." Ten slotte nog oen enkel woord over het ontwerp, dat Spr zou willen noemende conversie der openbare school. Immers de heer Lohman zeide de open bare school moet achter de deur blijven staan. Welnu, iets dat men bij de hand wil hebben zet men achter de deur, maar niet iets wat men dagelijks gebruiken wil. De heer Z ij 1 m a behandelt de finan- ciecle gevolgen van dit ontwerp voor de ge meentekassen en zet uiteen, dat de gelde lijke zorgen zeer ongelijkmatig zullen druk ken. Spr. verklaart tegen het ontwerp te zullen stemmen. Heden te 11 uur voortzetting. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 24 Maart 1905 bevat do volgende Koninklijke be sluiten benoemd tot notaris te Amsterdam A L. Haremaker on A. Roos. beiden candidaat notaris aldaar op non-activiteit gesteld de kapitein der in fanterie W. A. Verhoeven, administrateur van het milit aire hospitaal te Utrecht eervol van het beheer ontheven de direc teur van het post- en telegraafkantoor te Werkendam D. B. Jochems op verzoek eervol ontslagen de adjunct directeur bij den dienst der telegraphie n. Dorrlinger te 's Gravenhage op verzoek eervol ontslagen als Rijks havenmeester voor de Nieuwe Maas en de Koningshaven en ontheven van het politie toezicht op die wateren, C. C. Vermeer Ie Rotterdam voor ten hoogste 5 jaar gedetacheerd bij het Ncd. Ind. leger do lo luitenant G. Voüte en de 2e luitenant H. W. Matthes, beiden van de infanterie in het leger hier te lande, inge deeld bij de Koloniale Reserve op verzoek eervol uit 's lands dienst ont jagen met dankbetuiging voor de langdurige door hem aan den lande bewezen diensten, mr. W. A. P. F. L Winckel, president dei- do hooge gerechtshoven in Ned.-Indië. 1 H. M. de Koninginnen en Z. K. H. do Prins woonden gisterenavond in het Ge- j bouw voor Kunsten en Wetenschappen te 3 Gravenhage de uitvoering bij van de zang- j •eroeniging met het gemengde koor „Jacob Kwast" u;t Wognuan. Men schrijft uit Apeldoorn; Naar men verneemt is de komst van het Hof op het paleis het Loc thans bepaald en vastgesteld op Zaterdag 1 April Ln den mid- - I Gisteren waren bij H. M*. de Koningin- Moeder o. a. te di nee ren eenige hofdames; de voorzitters van de beide Kamers der Sta- ten-Generaalde minister dr. Kuypcr en enkele oud-ministers, sommige met hunne dames. De Huisorde van Oran e. Men schrijft aan de N. Ct. Het doel van de instelling dezer huisorde is klaarblijkelijk om verdiensten van per soonlijken aard aan Harer Majesteits Huis bewezen, te kunnen erkennen, zonder uit sluitend over te moeten gaan tot het bej^f- tigen met een staatsorde, dat natuurlijk voor Hare Majesteit zoowel als voor de re geering geheel doeltreffend en aaugenaam moet worden geacht. Bij het ontwerpen van het model dezer orde is blijkbaar rekening gehouden met e geschiedenis van het Doorluchtig Stamhuis. Het is een Latijnsch kruis met de kleuren geel (rood) en goud. de kleuren van Clia- lon, omdat het prinsdom Oranje door de Chalons aan het Huis Nassau gekomen is. Het hartschil is dat van het wapen van Oranje, een gouden schild met den horen waarvan het mondstuk naar rechts, he raldisch links, gekeerd is, met zilveren ban den en rood (keel) snoer, zooals de horen sedert de 16e eeuw op het wapen gevoerd werd. Aan de achterzijde een gekroonde W, omdat Hare Majesteit als hoofd van bet ge slacht de orde heeft gesticht en daarvan het grootmeesterschap aanvaard heeft. Eigenaardig is zeker de zinspreuk „Je Maintiendrai", omdat die van den tijd van René van Chalons af, door de "Prinsen van Oranje met of zonder een bijvoeging van den geslachtsnaam is gevoerd. „Je Maintien drai Chalon" .Je Maintiendrai. Nassau" en later „Je Maintiendrai.'V ,P( Ook de zuivere Oranje-kleur van het lint is historisch en heraldisch volkomen passend gekozen. Dat Hare Majesteit aan Hare Huisorde uitsluitend de herinnering aan Oranje heeft willen verbinden is zeker althans voor Nederlanders een zeer gelukkige gedachte. Het ontslag van minister Van Lynden. Naar de N R. Ct. verneemt, is het ontslag van den minister van Buitenlandsche zaken bij. Koninklijk besluit van 7 Maart met in gang van 9 Maart verleend, reeds den 18en Februari aangevraagd Sedert <ue aanvrage heeft de heer Van Lynden geen ministerraad meer bijgewoond. In het Hotel des Indes te 's Graven hage is aangekomen de heer M. J. de Lizardi, nieuw benoemd zaakgelastigde van Mexico bij het Nederlandsohe en het Belgische Hof. In een gisterenavond gehouden verga dering van den oentralen raad der negen cfts- tricts-kiesvereenigingen van Vooruitgang te Amsterdam, heeft het centraal-comité mede gedeeld, dat zijn onderhandelingen met de twee andere vrijzinnige groepen te Amsterdam tot een gunstig resultaat hebben geleid,. Tus schen de kiezersvereeniging Grondwet, de Vrijzinnig Demokratische Vereeniging en Vooruitgang is derhalve in beginsel besloten tot samenwerking bij het stellen der candi- daten in de negen districten voor de aan staande Tweede Kamer-verkiezing. De Liberale kiesvereeniging te Zie rik - zee heeft met algemeen© stemmen mr. R. J. H. Patijn, administrateur der generale the saurie aan het departement van financiën te 's Gravenhage, candidaat gesteld voor ae Tweede Kamer. Thans wordt bericht, dat het openbaar debat tusschen de heeren Treub en Vegtel is vastgesteld op 29 dezer te Gouda. De zitting van den gemeenteraad van Rotterdam werd gisteren door den burge meester geopend met een woord van hulde aan de nagedachtens van den over" den wet houder, den heer J. Drost, welke rede door den Raad staande werd aangehoord Tot de belangrijkste voorstellen, welke aan de orde waren, behoorde het voorstel tot het I dempen van het water bij de Groote Markt i tot even voorbij de spoorwegviaduct en in aansluiting daaraan van de Steögcrgracht tot de Hoofdsteeg, waarvan de kosten geraamd zijn op f 184.000, alsmede dat tot vernieu wing van de Schiebrug, waarvan de kosten geraamd zijn op f 62.500, doch waarin de j „Rottend Elector. Tramwegmaatschappij I f 30.000 zal bijdragen. Beide voorstellen werden aangenomen. Op de voorloopig vastgestelde kiezers lijsten der gemeente s Gravenhage voor het jaar 1905/06 bedraagt het aantal kiezers 27493, tegen 24107 over het jaar 1904/05, al- zoo een vermeerdering met 3386 kiezera. De politiek schijnt ook al een rol ge speeld te hebben bij de benoeming van een gemeente ontvanger te VIaardingen. In de Raadszitting werd, voor dat de be noeming plaats had, door don heer De Witte opgemerkt zco lezen we :n de N. R. Ct. dat hem uit de dcor B en \Y. opgemaakte lijst was gebleken, dat B en W. den sollici tanten naar hun godsdienstige en politieke richting hadden gevraagd. Spr. was daardoor onaangenaam getroffen Het kwam er z. niet op aan, welke richting men tooegedaau was, doch' alleen of men voor de betrekking de noodige bekwaamheid had. Hij meende, dat B. en W. buiten hun bevoegdheid wattn gegaan en in een verkeerde richting gingc.-!. Ton slotte vroeg spreker in hoeverre de op gaven daaromtrent op de nominatie van in vloed waren geweest. De voorzitter antwoordde, dat de beant woording der vragen ran geen overwegenden invloed was geweest. De wethouder Van Dam zeide, dat B. en W. meenden iemand te moeten aanbevelen, die zich op politiek en godsdienstig gebied niet te veel op den voorgrond stelde, vandaar de door hen gedane vraag. Spreker verklaarde dat zij niet gesteld was geworden om aan iemand van zekere richting of godsdienstige overtuiging de voorkeur te geven. De heer De Witte betwijfelde dit. Sprekei gelooft, dat het zijn van paganist of sociaal- j democraat geen aanbeveling kan zijn geweest. In de hoogere rangen bij het personeel van den Rijks-waterstaat zullen binnenkort, naar men uit goede bron verneemt, eenige bevor- i deringen plaats hebben door het verlaten van den dienst van den inspecteur-generaal in de 2e inspectie C. F. M. H. Schnebbelie, te 's Gravenhage. In verband daarmede zou de hoofdinge nieur-directeur in de 2e en 3c direetiën B. Koogenboom, toe 's Gravenhage, ernstig in aanmerking komen voor de benoeming van inspecteur-generaal. Voorts zal de hoofdin genieur-directeur in de 7e directie E. R. van Nes van Meerkerk, te 's Hertogonbosch, over geplaatst worden in gelijke betrekking te 's Gravenhage, om dienst te doen in de 2e en 3e direetiën. De arr.-ingenieur in het lo rivier-arrondissement te Nijmegen, de hoofd ingenieur jhr. C. J. de Jongh van Beek en Donk, wordt alsdan benoemd tot hoofdin genieur-directeur en krijgt hoogstwaarschijn lijk 's Hertogenbosch als standplaats. L. on V. De commissie voor de Rembrandt-hulde te Leiden heeft, behalve van H. M. de Ko ningin, ook van H. M. de Koningin-Moeder een belangrijke bijdrage ontvangen tot on dersteuning van haar plannen. Verdere bijdragen blijven steeds welkom. Zij kunnen gezonden worden aan den pen ningmeester, notaris Van Hamel te Leiden, of aan den secretaris, dr. Martin, te 's Gra venhage. Sic tra nsit Men schrijft uit Delfzijl Onze eens zoo groote zeilvloot is thans ge heel verdwenen. Den 31en December *1863 hadden wij nog 26 reederijen met 36 schepen en wel 1 brik, 7 schoeners en 17 galjoten. Het laatste zeilschip, de 3-mast schoener Neptunus, kapitein R. Bee, is nu verkoent aan den heer R. Pais te Harlingen, die het vaartuig zal sloopen. Armenzorg. Te Nijmegen ia op initiatief en onder leiding van de predikan ten Slotemaker de Bruine en Hoog een voor loopig comité gevormd voor organisatie van armenzorg onder de protestanten. Een tiental vereenigingen hebben zioh reeds aangesloten en haar medewerking toegezegd. De bedoe ling der organisaties is om, bij handhaving van eigen zelfstandigheid, meer contact te verkrijgen met de gezamenlijke armen. En voorts het bespreken van die vraagstukken, die in onaniddelliiik verband staan met armen zorg. In eeni Maandagavond gehouden verga dering werd overgegaan oprichting van eene vereeniging en werd een definitief be stuur gekozen. Zondagsrust voor slagers gezellen. Men schrijft uit 's Graven hage: Daar nog een klein deel van de Haagsche slagerspatroons weigerachtig bleef om te vol doen aan hot verzoek van den Haagschen Bestuurdersbond om gedurende de winter maanden hun personeel Zondagsrust te geven en hunne zaken op Zondag gesloten te hou den, heeft genoemde Bond per circulaire bet koopend publiek uitgenoodigd geen inkoo- pen te doen op Zondag en niet te koopen bij de nog weigerende patroons, en voorts aan laatstgenoemden kennis gegeven, dat de Bond genoodzaakt is b'inne firma's bekend te maken bij het koopend publiek op grond van de billijkheid van den eisch der slagers gezellen. T ij del ij k ontslag. Een aantal jon gelieden, tijdeliik werkzaam aan de Staats spoor te Amsterdam, hébben, volgens het Nbl. van Ned. aanzegging gekregen dat zij 1 April ontslagen zijn. Het zijn allen jonge lui van 19 a 21 jaar. Hun is medegedeeld dat zij op 23-jarigen leeftijd weer mogen sol- liciteeren. De reden van dit ontslag kon het blad niet te weten komen. Uit de diamantindustrie. In eene gisterenavond gehouden huishoude lijke leden-vergadering van den Alg. Nederl. Diamantbewerkersbond, werd door het bonds- bestuur gewezen op het gevaar, dat voor de Amsterdamsche diamantindustrie gelegen is in de voortdurende en stelselmatige opdrij ving der looncn, welke de personeelen, bui ten het bondsbestuur om, doorzetten. De werklieden zoo heet het maken feite lijk misbruik van het oogenblikkelijk gebrek aau werkkrachten in deze nijverheid en spe len den eeneu werkgever tegen den anderen uit Commissies uit de personeelen treden doodeenvoudig in de plaats van het bonds bestuur en er lieerscht daardoor in de orga nisatie een volkomen anarchie op het gebied der loonen. Een zelfde waarschuwing deed het bonds bestuur reeds vroeger in het Weekblad hoo- ren; dat ze in den wind geslagen is, blijkt uit eene staking, die deze week uitbrak on der het personeel der firma Asscher. Het resultaat der besprekingen over dezen toestand tusschen de besturen van de Am sterdamsche Juwelicrsvereeniging en van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond is geweest een voorstel van de A. J. Y. om de loonen, die thans betaald worden aan de brillant- en kapslijpcrs en verstellers, voor den tijd van drie maanden vast te leggen. In dio

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2