KOLONIËN. "BINNENLAND. Brltsch-Indlfi. Calcutta, 6 April. Eeuo aardbeving veroor - zauktc gisteren reusachtige verwoestingen in het noordelijk deel van Indië, van Agra in hot ruiden tot Simla in het noorden. De eer ste schok om 6 uur 10 minuten, duurde drie minuten en werd nog door tien anderen ge volgd. De schade is inzonderheid groot in Lahore, Mussoorie en Agra. De bewoners van Lahore, door eene paniek aangegrepen, verlie ten in allerijl hunne huizen, die wankelden en instortten. Men vreest, dat er talr-ke slachtof fers zijn gevallen. De torens van de gouden moskee moeten ingevallen zijn, de moskee van Nazir khan is deerlijk gehavend. Er is haast geen enkel gebouw in Mussooriq, dat niet beschadigd is. De linkervleugel van het Savoy-hotel is ingestort. De nieuwe katholie ke kerk is verwoest. Er worden aardstooten gemeld uit verscheidene plaatsen. Delhi en Simla hebben ook geleden eu in de districten Debradun en Rvjpur zijn groote verwoestin gen aangericht. De oorlog in Ooet-Azi6. Van den oorlog mjn de volgsnde berichten Ludovic Naudeau, de oorlogscorrespondent van het Journal bij het Russische leger, die bij Moeteden door de Japanners gevangen werd genomen, seint aan zijn blad: Allo vreemdelingen, dio ooggetuigen waren van don oorlog, zijn thans overtuigd, dat vrede onvermijdelijk is. De Russische solda ten gaan met gelatenheid in den dood, want zij twijfelen nu aan hot nut en de rechtvaar digheid der zaak die zij verdedigen. De offi cieren beseffen, dat het onmogelijk is met het leger, zooals het nu is, de overwinning te behalen. In de tegenwoordige omstandigheden den oorlog voortzetten, zou regelrecht naar oen ramp leiden. Uit Petersburg wordt aan do Echo de Pa ris geseind, dat de uitgevers der voornaam- sto couranten door don directeur der Russi sche persoensuur zijn bijeengeroepen en dat hun verzocht is met kracht het denkbeeld van een oorlog tot het uiterete te ondersteu nen. De vooruitzichten van het herstel van den vrede blijven niet zeer bemoedigend, al blijven geruchten over vrede in de naaste toekomst loopen. Den eenen dag spreekt, ge heel Petersburg van oen wapenstilstanddie ophaJidon moet zijn. Den volgenden dag waait do wind. uit oen geheel anderen hoek ou wordt er verzekerd, dat de vrede geheel afhangt van den Ozaar zelf, die, hoewel zich ton volle bewust van de nutteloosheid om den oorlog in bet verre oosten voort te zet ten, er niet 0 o kan komen zijne eigen idea len af te breken en zijn land te vernederen, door den eersten stap te doen tot staking van do vijaindolijkhedon. Zeker is het, volgons den correspondent van do Daily News te Petersburg, dat de oor logs- partij, met do commissi© van grootvorst Ni- colaas aam het hoofd, beslist voor de voort zetting van don veldtocht is. Het wordt er- kond, dat do Czaar in een zenuwachtigcn toestand is en men bericht, dat groote pressie op hem wordt uitgeoefend door den groot vorst. Van «en aanzienlijk ambtenaar, die in nairwo aanraking is met vele leden van do keizerlijke familie, vernam deze correspon dent, dat do Ozaar dikwijls buien van ver schrikkelijke wanhoop heefthij barst dan uit in tranon en in vlagen van machtoloozo woede. Ruslands alleenihoerscher heeft het vertrouwen verloren in rijno zeemacht, in zijn landleger, in den raad van zijne nabe staanden en in zich zelf. Uit Tokio heeft dc Daily Telegraph verno men, dat dc haven van Wladiwostok den 5on dezer geheel vrij van ijs zal zijn. Allerlei vGraaf dc la Vaulx, do welbekende Franscho luchtreiziger, hooft don verleden jaar ingestelden „Afstandsbeker" verworven door een tocht te volbrengen van ruim 1000 kilometer. Hij steeg Saint-Cloud op en daalde tanken 'crlijn en Leipzig neder. De houder van den lieker was de heer David, te Nantes, die 798 kilometer had af- gelegd. vDe heer Salomon te Pari je heeft bij de fDlitie van Montmartre aangifte gedaan, dat ij op den „boulevard" een diamanten hals snoer en zevon ..chatelaines" Ier gezamenlij ke waarde van 850,000 francs, heeft verloren. vTe Liegnitz is een losse locomotief in botsing gekomen met een trein, welke uit drie waggons roet landverhuizers en een aan tal goederenwagens bestond. Ben conducteur werd gedoodvier men- schen werden zwaar en dertig andere licht gewond. Door het ontvlammen van uitstroamend gas geraakten een wagen met spiritus en de vernielde waggons in brand. vTe Charlton, in Jowa (Veroenigde Sta ten), hoeft de 65-jarige vrouw van een 78jarig gepensioneerd oud-strijder haren man met- do geboorte van een paar gezonde tweelingen verblijd. Dat- zal president Rooeervelt zeker wel niet onbeloond laten, te meer, dat het de achtste maal is, dat des» onvermoeide moeder bet leven aan tweelingen schenkt. OOST-I NDIÊ. Blijkens uit Indië ontvangen telegra- phische berichten, zijn sedert de jongste me- dedeelingen dienaangaande in de Nederland- sche Staatscourant van 4 Maart 1905, no. 54 bij de krijgsverrichtingen in Atjeh en onderhoorighode n gesneuveld do fnselier A. F. Gordijnzwaar gewond de fuselier J. Klare; licht gewond de sergeant K. W. J. Rrammertz en de fuseliers W. Wagenaar, J. J. van Hout cn J. A. Gorseling en onbedui dend gewond de sergeant Th. \YRoland. Kameroverzicht Tweede Kamer. Alweer is een gebeelen dag besteed aan do algemeeue beschouwingen over de onder wijs-novelle. De Voorzitter begon al bij de opening met een dreigement, dat hij ©en avond-zitting zou houdeu, als de sprekers in eesten aanleg gisterenmiddag niet om 4 uren gereed waren. Dat schijnt te hebben geholpen, want he den Woensdag to 10 uur is do minis ter van binneulandsche zaken aan het woord. De. eerste spreker van heden was de heer T a 1 m a, die opkwam tegen do feiten, die door den heer Ketelaar genoemd waren, als voorbeelden van pressie op de oudeTS uitge oefend om de kinderen naar de bijzondere scholen te zenden. Wel echter moest hij er kennen, dat de diaconie-besturen te Utrecht er op aandringen om dat te doen, wat Spr. afkeurde. Verder verdedigde hij het wetsontwerp te gen de bestrijding door de linkerzijde cn noemde het ontwerp een daad van plichts betrachting tegenover het geheel© Nederland- sche volk. Het ontwerp voor te stellen als een partijidaad, noemde Spr. belachelijk. Voorts vroeg hij den bestrijders, die meer waarborgen voor de deugdelijkheid eischen, op den man afwaar zijn do bewijzen voor de klachten over het bijzondere onderwijs? Spr. durfde beweren, dat de waarborgen voor het bijz. onderwijs beter zijn dan die van bet openbare, dat absoluut geen waarborg geeft voor geschiktheid. Met deu heer Schokking is Spr. het eens, dat het christelijk karakter in de volksschool gebracht moest worden, doch Spr. gelooft te vens, dat dit onbereikbaar is. Daarom wil hij aan de vrije school de vrije baan laten. Ten slotte hoopte hij dat dit ontwerp met groote meerderheid door de learner zou worden aan genomen. De heer S m e e n g e wees er op, dat dit ontwerp ongrondwettig is, wordt dit ook door de rechterzijde ontkend. Verder zette hij uiteen, dat de actie tegen dit ontwerp is uitgelokt door de rechterzijde. Ook hij vreesde, dat door do toeneming van het aantal bijzondere soholeu de open bare school achteruit zal wordeu gezet. Aan het slot zijner rede deelde hij nog eenige voorbeelden mede om het bewijs te leveren, dat de bijzondere school onverdraagzaamheid kweekt, die zich voortplant bij anderen. Do heer Van Dedem bestreed de finan- cieele beschouwingen van den heer Röell. De heer Lieftinck herinnerde er aan, dat hij een der weinigen is geweest die tegen de wet-Mackay hebben gestemd en het doet hem nu nog genoegen, dat hij er niet is in- geloopen. Spr. kon zich niet begrijpen waar om in het bijz. onderwijs meer christelijke geest zit. En men diende eerst aan te too- neu dat het onderwijs beter is, alvorens er 2J millioen voor te durven vragen. Voorts wees hij er op, dat dr. Kuyper van geen pa- cificatio wilde weten en tot pacificatie zal het niet komen zoolang de openbare school nog niet is leeggepompt. De laatste spreker was de heer DeKlerk die er tegen opkwam, dat de anti-revolutio naire partij, die zich zoo gaarne uitgeeft als draagster der wetten, de grondwet maar zoo op zij zet. Haar plicht is het tot verdraag zaamheid aan te sporen in plaats van twee dracht te zaaien, gelijk op de bijzondere school gedaan wordt. Zooals in het 'egin reeds gezegd is, is heden dr. Kuyper aan het woord. Donderdag morgen te 10 uur ia de inter pellatie-Heemskerk over de mededeel ing, dat een officier niet voor bevorderng in aanmerking kan komen, indien 'hij zijn kin deren niet liet doopen aan de orde. Berichten. Do Staatscourant van Woensdag .5 April 1906, bevat de volgende Koninklijke besluiten benoemd bij den geneeskundigen dienst der landmacht tot reserve-officier van gezondheid/ 2e klasse H. F. Dubois, arts; benoemd tot adjunct-directeur bij den dienst der telegrafie W. P. Zeilmaker, thans com mies der telegrafie lo klasse te Nijmegen; op verzoek eervol ontslagen uit 's lands dienst, onder dankbetuiging voor de langduri ge diensten door hem aan den lande bewezen, jhr. W. H. W. de Koek, lid der Algemeen© Rekenkamer van Ned.-Indië op verzoek eervol ontslagen uit 'a lands dienst, mder dankbetuiging voor de langdu rige diensten aan den lande bewezen, mr. G. H. Barnet Lyon, lid van den Raad van Be stuur en agent-generaal in Suriname, met ver lof hier te lande. De gewone audiëntie van den minister van bitinerilandsch© zaken zal op Zaterdag 8 April e-k. niet plaats hebben. Do Perzische gezant te 's Gravenhage, Mizza Khan, zal nog deze maand den gezant- schapspost te Parijs aanvaarden. Zijn opvolger te 's Gravenhage, een diplo maat, werkzaam bij het Perzische gouverne ment te Teheran, is tegelijkertijd aangewe zen. Baron Van Hecakeren van KeJl, lid der Eerste Kamer, gezant te Stockholm, be vindt zich sedert eenige dagen hier te lande en was ook in Den Haag. In een druk bezochte vergadering van de Burgerkiesverecniging te Groningen ia met algeincene stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld prof. mr. J d'Aulnis de Bourouill, hoogleeraar te Utrecht. Een conferentie tus6ch©n commissies uit de besturen der chr.-hist. en antirevolution aire partijen in de provincie Friesland, die j.l. Maandag is gehouden, heeft tct geen re sultaten geleid. Van antirevolutionnairo zijdo wordt vast gehouden aan de candidaatstelling van zit tende leden, welk beginsel voor het kiesdis trict Dokkinn door de chr.-hist. partij niet wordt geaccepteerd. N. R. Ct. In de Maandagavond gehouden verga dering dor Centrale Vrijzinnige Kieavereeni- ging in het ddstrct Beverwijk is definitief eandidaat gesteld mr. J. Limburg te 's Gra venhage met 341 stemmen, tegen den heer J. R. Wentholt, die slechts 69 stemmen ver kreeg en mr. P. Tvdcm&n één stem. In de Maandag gehouden vergadering van het Centraal Comité van do anti-revolu- tiannaine kiesvereem^ingen in het kiesdis trict Gorinchem is definitief eandidaat gesteld de heer mr. L. van Andel, lid der Provinciale Staten. Gomeentoambbeua r en-Ka rn er Ie den. B. en W. van Amsterdam hebben piac-advios uitgebracht op het voor stel var. de hoeren Caroli en Fabius, strek kende om tc bepalen, dat hoogleeraren aan de gemeentelijke- universiteit, die het lid maatschap van de Tweede Kamer aanvaar den, zoolang hun lidmaatschap duurt, in het genot der helft van hun jaarweddie blijven, en op het voorstel van den heer Smit om die regeling ook toe te passan op ambtenaren, beambten en werklieden der gemeente, die tot Kamerleden worden gekozen. Over eerstgenoemd voorstel is vooraf de meening van curatoren der universiteit ge vraagd, die van oordeel zijn, dab het lidmaat schap der Tweede Kamer met het hoog leer aarsambt onvereemgbaar te achten is dat de hoogleeraar, die het lidmaatschap aanvaardt, door een ander zal moeten wor den vervangen, terwijl het belang van het onderwijs niet gedoogt, dat dit geschiedt door een lector of een buitengewoon hoog leeraar, maar dat het volle tracbement van den betrokken hoogleeraar disponibel zal dienen te zijn om in de vacature to voor zien; dat indien de gemeenteraad daarbij nog een bedrag wenscht te stellen voor den hoogleeraar, die het Kamerlidmaatschap aanvaardt, daartegen van het standpunt der universiteit bezien alleen dit bezwaar be staat, dab de kosten van de universiteit wor den verhoogd zonder dat dit dkx>r haar belan gen wordt geëischt. Indien echter van de aan neming van het den Raad gedane voorstel het gevolg moest rijn, dat de plaat® van den hoogleeraar-Kamerlid niet door een gewoon hoogleeraar wordt bezet, dan moeten zij zich, zeggen curatoren ten slotte in hun advies, beslist tegen dat voorstel verklaren. Met het oordeel kunnen B. en W. rich voor zooveel het belang van het ouderwijs aan de universiteit betreft, geheel vereeni gen. Zij me enen edhber verder dan curatoren te moeten gaan en aau den Raad zonder eenig voorbehoud de aanneming van het voorstel van do hoeren Caroli en Fabius te moeten ontraden. Waar toch het Kamerlidmaatschap van een hoogleeraar niet alleen niet door de belangen der universiteit, maar ook door geen andere belangen van de gemeente wordt ge vorderd, daar kunnen rij niet adviseeren to dier zake geheel onverplicht aan de ge meentekas eenigen financieelen last op te leggen. Wat. het voorstel van den heer Smit be treft, evenals tegen het door de hearen Ca roli en Fabius gedane voorstel moeten B. en W. rich oak tegen dit voorstel verklaren. De bezwaren, welke bestaan om een hoog1- leeraar toe te staan het lidmaatschap der Tweede Kamer te aanvaarden, zonder dat een ander ter zijner vervanging wordt be noemd, gelden ook ten aanzien van alle an der-* ambtenaren der gemeente, die ©enigs zins belangrijke funotiën of althans funetiën van eenigen omvang hebben te vervullen. In het belang van den goeden gang van dienst, waaraan rij werkzaam rijn, zouden toch ook voor deze ambtenaren bij een eventueele aanvaarding van het lidmaatschap der Tweede Kamer, anderen ter hunner ver vanging moeten worden benoemd. Ten aanzien van de ambtenaren met niet hooge bezoldiging, en der beambten en werk lieden is de voorgestelde bepaling ook daar om niet aannemelijk, omdat, waar toch we gens het lidmaatschap der Tweede Kamer uit 's Rijks kas een vergoeding van f 2000 wordt genoten, een uitkeering daarenboven van de helft van de gemeen te-bezoldiging ten gevolge zou hebben, dat de betrokken amb tenaren, beambte of werkman veel meer, in sommige gevallen zelfs meer dan bet dub bele van de door hem tot dusverre genoten bezoldiging zou ontvangen, hetgeen naar B. en W. mogen aannemen, niet door den voor steller kan rijn bedoeld. Zij geven daarom den Raad in overweging het voorstel der heeren Fabius en Caroli en ook van den heer Smit niét aan. te nemen. Reservskador bij de infanterie en de vesting-artillerie. De minister van staat, minister van oorlog, brengt door deze ter kennis van belangheb benden lo. Het examen van hen die wenschen te worden toegelaten tot do verbintenis als vrij williger voor hit reservekader bij de infante rie of de vesting-artillerie, zal dit jaar plaats hebben op 19 Juli a.s. en zoo noodig op een of meer volgende dagen 2o. Het toelatingsexamen wordt geliouden in de plaatsen waar de staven der korpsen infanterie en die der vesting-artillerie geves tigd zijn, ten overstaan van de door de be trokken korpscommandanten te benoemen commissiën 3o. Adspirantn behooren de kennisgeving, dat zij aan het examen wenschen deel te ne men (ingericht op de wijze als bij het in de Staatscourant no. 81 voorkomende model is aangegeven) in dier voege in te zenden, dat zij vóór 5 Juli 1905 ontvangen wordt door den commandant van het corps waarbij dé adspirant zich wenscht to verbinden; 4o. Bij voormelde kennisgeving moet wor den overgelegd een- extract uit het register der geboorten of een ander authentiek stuk, waaruit de leeftijd van den adspirant blijkt; 5o. De adspirant die aanspraak wenscht te maken op gedeeltelijke vrijstelling van het examen, legt bij de sub 4o. vermelde kennis geving tevens over het bewijs, waaruit oe rechtmatigheid dier aanspraak blijkt; 6o. Aan liet examen kan ook worden deel genomen door hen die, in het jaar 1888 gebo ren zijnde, op den dag of op een der dagen waarop het examen wordt gehouden, den leeftijd van 17 jaren nog met hebben bereikt; 7o. Vestigt er ten slotte de aandacht op, dat, ingevolge het bepaalde bij het Kon. be sluit van 3 Februari 1905 no. 21, do inge schrevene voor de militie voor de lichting van 1906, die zich in 1905 bij het reservekader heeft verbonden, zoo hij bij die militie moet worden ingelijfd, in. zijne verbintenis bij het reöervekader wordt gehandhaafd, mits hij daartoe vóór zijne inlijving den wensch ken baar maakt aan den commandeerenden officier van het korps, met dien verstande, dat bij de infanterie en de vesting-artillerie vorenbe doelde verbintents zal moeten rijn gesloten vóór 1 September 1905 8o. Verwijst, voor verdere bijzonderheden naar de regeling voor het reservekader bij de infanterie en do vesting-artillerie,' vastgesteld bij Kon. besluit van 12 Mei 1902 no. 22 en gewijzigd bij Kon. besluit van 7 December 1904 na 31. Te 's Gravenhage is op 76-jarigen leef tijd overleden jhr. mr. H. A. C. de la Bas- seoour Caan. De overledene is jaren lang lid geweest van den Haagschen gemeenteraad en de Provinciale Staten van Zuid-Holland, die hem langen tijd een plaats aanwezen in het college van Gedeputeerde Staten van dat gewest. Als Gedeputeerde heeft hij veel gedaan in het belang van het openbaar onderwijs, ten tijde dat de provinciale kas nog open stond voor subsidiën voor dat onderwijs. Twens was hij commissaris van den Rijks straatweg 's Graveohage-Monster. Zijn arbeid voor gemeente en gewest werd gewaardeerd door rijn benoeming tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. De ter aar debestel ling van het stoffelijk overschot van jhr. mr. De la Bassecour Caan zal Donderdag plaats hebben op (oud) „EÜk en Duinen", om 114 uur van het sterfhuis. Spaar- en Ondersteunings fonds der Nederlandsch Zuid- 1 Afrikaansche Spoorwe g-M aat- s c h a p p ij. De directie der Nederlandsch Zuid-Af rik aansche Spoorweg-Maatschappij heeft in Mededeeling no. 13 van 31 Maart 1.1. kennis gegeven, dat zij over wenscht te gaan tot de verdeeling van de nog i'n het Spaar- en Ondersteuningsfonds der maatschap pij aanwezig zijnde gelden, zijnde op 1 April 1.1. f 693.000 cn zij hiervoor de volgende re gelen heeft gesteld lo. het in de kas van het Spaar- en Onder steuningsfonds aanwezige geld wordt verdeeld onder de als op 31 Maart 1901 gehuwd of weduwnaar mei kinderen beneden 18 jaar in het personeelregister der maatschappij be kend staande verzekerde ambtenaren en be ambten, volgens een schaal, waarbij zij, die op 31 December 1899 27 p. st. of mindler per maand vaste bezoldiging genomen 1 deel en zij die meer salaris hadden voor iedere 5 p. st. deel meer met een maximum van 34 dteel voor hen, die op genoemdten datum meer dan 92 p. st. 's maand/S salaris genoten. 2o. degenen, die op 1 April 1905 met hun gezin in Zuid-Afrika wonen, zullen beschouwd worden als dlaar gevestigd, hun deel zal dientengevolge in verhouding tot dat der an deren staan als het in art. 9 genoemde mi nimum van 42 p. st. staat tot het minimum van f 300. 3. de uitbetaling zal geschieden aan do in Zu id-Afrika ge vestigden in ponden sterling te Pretoria en aan de overigen in guldens te Amsterdam; 4. het onder 1. bedoelde deel bedraagt voor de in Afrika gevestigde 50.8 en voor de overigen f 360; 5. zoo spoedig doenlijk zal aan ieder, van wieu vermoed wordt, dat hem op grond dezer regelen een bedrag zal kunnen worden toe gewezen, eene verklaring en kwitantie wor den toegezonden met aanduiding van tijd, waarop, indien do verklaring voldoende wordt bevonden, over het geld ten kantore der maatschappij kan worden beschikt. Ter toelichting deelt de directie o. m. mede, dat het aanwezige geld op verre na niet toe reikend is om aan de gehuwden de voordee- len der betr. regeling te waarborgen, zelfs met om ben in staat te stellen ten behoeve van hunne vrouwen en kinderen premievrije verzekeringspolissen te koopen. Daarom moet liet geheele aanwezige saldo ten bate der ge huwden worden aangewend en blijft er niets over voor de ongehuiwden ex-verzekerden. MonumentKarel v. d. He ij den. I De Amh. Ct. verneemt, dat het monument voor generaal Karei van der Heijden op den Berkenheuvel te Arnhem nagenoeg voltooid is. Het medaillon met de „buste en relief" van den veldoverste is onlangs aangebracht; alleen de wapenschilden zijn nog niet geheel gcreec(. Men hoept dat deze week de werk zaamheden zullen zijn afgeloopen. Met het gelijkmaken van het terrein is men ook reeds bezig. Honderd en één jaar oud. De heer C. Dubbelman, te Hooge Zwaluw*?, is Zondag 101 jaar oud geworden. De man is nog heel kras en gezond. De Delftsche schutter ij- kwestie. De officieren van de schutterij te Delft zullen niet het voorbeeld volgen van hunnen commandant. Wel echter hebben rij besloten, naar men verneemt, geen dienst meer te prestoeren. De staking der confectie werk e r s te Groningen. In een nieuwe samenkomst van de firma Van Dam, te Groningen, met het stakingscomité en de besturen der drie bestaande kleermakersver- eenigingen, verklaarde de firma geen loons vermindering te zullen invoeren, en dat de costumes van f 1.60 niet zonden aangeboden worden aan de stakers, maar wel aan hen, die aan het werk waren gebleven voor f 1.40. Do stakers bleven niet aandringen op het ontslag der zoogenaamde onderkruipers, maar besloten onder die voorwaarden niet aan het werk te gaan. Door vertrek en door het werknemen bij andere firma's is het getal stakers vermin derd De uitkeering bedraagt f 6 aan gehuw den en een kwartje voor elk kind en f 4 aan ongehuwden. Men vermoedt, dat op andere ateliers voor de firma Van Dam gewerkt wordt. De „winkelvergaderingen", welke gehou den worden, toonen aan dat op andere con- fectiewerkplaatsen ook pogingen tot loons- verhooging zullen worden gedaan. De verduistering bij de Re kenkamer. A. s. Donderdag dient voor de strafkamer der Haagscke rechtbank de ver volging van den klerk bd\ de Algemeone Re kenkamer, beklaagd van verduistering van obligation De moord in de Driekonin genstraat te Amsterdam. Het on derzoek in deze zaak wordt nog steeds ijve rig voortgezet. De omvangrijke corresponden tie van de weduwe CerÜjn is thans geheel en al doorgelezen. Het bericht, dat daarbij brieven zouden zijn gevonden van de familie De Haan of Wagenaar, de gearresteerde die venbende in de Driehoekstraat, ia niet juist. Er rijn echter wel eenige, niet onderteeken- de, briefjes aangetroffen, waardoor dc indruk is verkregen, dat de dader of daders van den moord niet vreemd rijn aan dit geschrijf. Zekerheid, dat de gearresteerden betrokken rijn bij den moord, is nog niet verkregen, doch even - in is het tegendeel gebleken. Dc nasporingen van de politie hebben nog aan het licht gebracht, dat de gearresteerden behalve drie inbraken, nog drie rijhvieldief- stallen op hun geweten hebben, "n verband met deze laatste feiten is nog een medeplich tige gearresteerd, zoodat thans vier mannon en drie vrouwen in voorarrest zitten. (Tel.) Misdaad? Men schrijft uit Delft aan de Tel. De gedachte, dat den student K., die r.u reeds sedert een maand vermist wordt, een ongeval zou zijn overkomen, begint lang zamerhand plaats te maken voor het vermoe den, dat men voor een misdaad staat. Men heeft thans aanwijzingen, die er op duiden, dat de vermiste den dag van zijn verdwijning een bezoek moet hebben gebracht aan den Parallelweg te 's Gravenhage, een buurt, die bii de politie in minder goeden reuk staat. Dit, gevoegd bij de bekende ge schiedenissen in die buurt, meermalen met Delftsche studenten afgespeeld, maakt het waarschijnlijk, dat men niet aan een ongeval moet denken. De moord te Keent. Men schrijft uit Balgoiji«dd. 4 April aan de N. Arnh. Ct. Het onderzoek onder leiding van den kapi tein Mos der koninklijke marechaussee te Nijimegen brengt nog niet veel licht in deze duistere zaak, doch wordt met den meesten ijver voortgezet. Gebleken is, dat do verdachte Leonardus van Berkel met rijn vader en knecht des avonds waren geweest in de her berg van Keent. Verdachte wra daar zeer opgewonden en zocht herhaaldelijk twist met zekeren D., die ook aldaar vertoefde. Hii liet zicli herhaaldelijk uit dat hij doo- den zou maken en vertelde tegen eenige per sopen wanneer morgen dooden worden gevon den, dan heb ik het gedaan. Met den versla- gene heoft hij echter niets gehad, zelfs kon hij niet weten dat deze aldaar vertoefde, daar deze zich met 2 andere personen bevond in het keukentje achter de gelagkamer. Toen verdachte met rijn vader en knecht vertrok, raakte de eersten hem al spoedig, terwijl hun weg voerde langs een heg, kwijt. Het schijnt nu dat de verdachte gedacht heeft dat zich in de keuken o. a. bevond de hem vijandige D.dat hij toen vermoedde, dat dezo wel spoedig zou komen en zich daar om achter de heg heeft versoholen. D. was echter reeds vroeger, onder den invloed vam drank verkeerende. vertrokken en op eenigen afstand van de heiberg in het land in slaap gevallen. Van de in het keukentje vertoeven de personen moest de verslagene den weg naar Balgoij op, d. i. langs d© plaat® waar de verdachte zich vermoedelijk verscholen had. Waarschijnlijk heeft de verdachte, toen den kende dat het G. was, G. Frank, een zijiner vrienden, aangevallen, althans een worsteling schijnt te hebben plaats gehad, daar de ver slagene Frank eenige meters van die heg achter een boerenhofstede is gevonden. De steek was toegebracht aan de buiten- rijde van het been en kwam aan de binnen zijde ter hoogte van de lies uit, zoodat hij bijna onmiddellijk dood is geweest. Wellicht heeft .hij toen ingezien, dat hij den verkeerde had geraakt, daar het lijk heel netjes met het hoofd op de pet was gelegd, als op een kussen. Door ziiine uitdrukkingen viel 's morgens dadelijk de aandacht op Van Berkel, doch deze ontkende pertinent. Met het lijk geconfronteerd viel hij flauw en kroop op handen en voeten van het lijk af. Hij blijft echter tot heden ontkennen. Vrijdagavond laat is hij onder geleide van de marechaussee met het lijk naar Nijmegen vervoerd, waar Zaterdag de justitie uit Arn- hetm zich bevond en waar de schouwing plaats had. Eergisteren is bij naar Arnhem overge bracht, doch reeds in den namiddag stevig geboeid weer teruggekeerd, daar het onder zoek door de marechaussee wordt voortgezet. Kwaadwilligheid. De groote hoeve „'t Zand" onder Esbeek, gemeente Hil- varenbeek (N.-Br.), welke verleden jaar af brandde en herbouwd werd, is thans ander maal geheel door brand vernield. Men ver moedt dlat, evenals toen, boos opzerb in het spel is. De hoeve, eigendom van den Oranjebond van Orde, wa® tijdelijk onbewoond. Dit is de tweede onbewoonde hoeve, die binnen eenige weken in de asch gelegd! werd. Op de markt te Zutphen schrikte gis terenmorgen het paard van een huzaar voor eene scharensliep. De berijder viel achter over op de straatkeien en het paard kwam gedeeltelijk op hem te liggen. Ernstig aan het hoofd gewond, werd de huzaar een© apo theek binnengedragen en vandaar per draag baar naar de militaire ziekenkamer ver voerd. Zijn toestand is zorgelijk. School- en Kerknieuws. Acte-examens talen. De minister van binnenlandsch© zaken brengt voorloopig ter kennis van belanghebben den, dat in 1905 de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor lager onderwijs in de Fransche taal zullen worden gehouden in de maand Augustus, zoo noodig ook in het laatst van Juli, en die voor middelbaar onderwijs in de maand December, ©n zoo noodig aanvangende in het laatst van November, met dien verstande, dat voor diegenen welke voornemens zijn zich dit jaar aan het examen B, middelbaar onder wijs voor Fransche taal en letterkunde te onder werpen, gelegenheid zal bestaan om, zoo zjj dit wenschen, het taalkundig gedeelte van dit exa men af te leggen in de maand Juli, terwijl het letterkundig "gedeelte op den gewonen tijd, n.l. de maand December, bepaald blijft. In het eer ste (taalkundig) gedeelte van het examen B voor de Fransche taal zal ook worden opgenomen „de letterkunde der middeleeuwen", wanneer zulk® door de adspiranten wordt gewenscht. De examens voor de Hoogduitsohe en Engel- •che talen, zoowel voor het lager als voor het middelbaar onderwijs, zullen worden gehouden in de maand Augustus, zoo noodig aanvangend© in het laatst van Juli dio voor de gymnastiek, zoowel voor de akte lager onderwijs (vak b), bedoeld in a r. 65 van de wet op het lager onderwijs, als voor het mid delbaar onderwijs in do maand Augustus, zoo noodig ook in de corste dagen v/W September die voor lager en middelbaar onderwijs in do land- en in de tuinbouwkunde en voor middel baar onderwijs in do houtteelt in de maand Au-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2