BINNENLAND. delingen om te komon tot het sluiten van den vrede gedurende de laatste dagen gere geld voortgang liebbon gehad Op gemeenschappelijk verzoek van Groot Brittannie cn Frankrijk, vriendschappelijk gesteund door de Vereenigde Staten, hebben Japan en Rusland aan hunne diplomatieke vertegenwoordigers in Londen en Parijs ver klaringen gezonden over de voorwaarden voor den vrede, die de regeeringen wel in overweging zouden willen nomen. Frankrijk, en Engeland trachten thans do weder: ijd- acho verklaringen met elkaar in overeen stemming te brengen om ze te doen dienen als een grondslag voor vredesvoorwaarden, die voor beide oorlogvoerende partijen aan nemelijk zouden zijn. Allerlei V— lil de Lambrate, bij Milaan, is dezer dagen oen prachtige sarcophaag uit den tijd van Rome s verval gevonden, welke volgens oen oudheidkundige Santainbrogio de saroo phaag is, waarin het stoffelijk overschot van TheodoMus den Grooto heeft gelegen vóór liet naar Constantinopcl werd overgebracht. vnagelaten werken van den beroem den Duitachen schilder Menzel -schetsboe ken cn ongeveer 5000 schetsen, teekeningen, enz. wordt op een millioen Mark geschat. De erfgenamen geven hot bestuur der ..Xational-Galerie te Berliin de voorkeur tot het aankoopen van de verzmeling. vDe Belgisclie beeldhouwer ©n schilder ponstan tin Meunior is to Brussel overleden, in den ouderdom van 74 jaren vBen Amerikaansch motorbootje „Gregor heeft de reis van New-York over den Atlantischen Oceaan afgelegd. Het kwam Dinsdag bij de Azorische eilanden (Punta Delgrada) aan en begeeft zich van daar naar Gibraltar en Frankrijk. YTe Antwerpen zijn Dinsdag 100 Rood huiden uit Amerika aangekomen, die op do aanstaande wereldtentoonstelling te Luik te zien zullen zijn. vTe New-York zal nu van overheids weg-» een gezondheids-onderzoek worden in gesteld naar aanleiding van hot reeds ver- meldo veelvuldig voorkomen van hersenvlies ontsteking en "andere daarmede verwante ziekten, die reeds 700 slachtoffers hebben gemaakt. Honderdvijftig inspecteurs zullen do stad rondgaan, alle inwoners onderzoeken eu alle huizen inspccteeren of zij voldoen aan do cischen, welke men mot het oog op de ge zondheid der bewoners mag stellen. vAangaande de aardbeving in En- gelsoh-Indië, melden de eerste berichten, dat heel het land van Agra tot Simla verwoest is.Men heeft elf afzonderlijke schokken waargenomen, waarvan er een. de hevigste, 0 minuten aanhield Geen onderaardsch ge- rommel had het verschijnsel aang ondigd en plotseling werden bij den tersten schok de Hindoes, die zittend hun pijp rookten, met het gelaat tegen den grond geworpen. De eerste berichten over ue aardbeving be reikten Engeland door een telegram van het Exchangeagentschap Reuter kwam erg ach teraan en zoodoende wilde men eerst niet «aan do ramp gelooven. Een ondernemend journalist kwam echter op den inval om prof Milne te Skide. op het eiland Wight, te gaan interviewen. Deze beveetigde dat er een ern stige -nrdbeving op zijn seismometer stond aangegeven en maakte uit de aldus verkre gen gegevens op. dat de stoornis had plaats gehad in het district Lahore. De aardbeving, zetide de professor, heeft plants gehad om een uur 's ochtends Dat. zou gelijk staar met 5.41 '«ochtends, volgens den tijd van Bombay. Er valt niet aan te twijfelen. De schokken zijn opgeteekond door mijn instrumon De profes-or liet nu de fotografische plaat zien. Daarop zag men hoe de bewegingen eerst gering waren, gaandeweg sterker werden in een tijdsverloop van 30 minuten en ten slotte overgingen in hevige bevingen Deze laatste hielden vijf minuten aan. daarna stierf de beweging, intermittecrend, weg. Prof. Milno zeide. dat 1/i den tijd van de aardbeving vermoedelijk juister kon opgeven, dan men in Indië kon doen. Een seismogram is dikwijls beter dan een telegram. Uit de opmetingen, dio bij op het seismogram deed, m.aakte de professor op, dat do aardbeving begonnen was op een plaats ongeveer 75 gra den O.L. en 30 graden N.B. of even ten Z van Kashmir. vTe Zeigler. Illinois (Vereenigde Star ton), zijn in de kolenmijn van Joseph Lei ter 20 mcnschen gedood door oen gasontplof fing on 18 gewond. vIn het vorig jaar hebben te Londen 361K branden plaats gehad, waarvan 67 ern stig waren. Voor do blussching zijn aange- wend 20 millioen ton water. Drie-en-negentig personen lieten het leven bij deze branden. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag 5 April. Geopend 10} ure. O n d e r w ij s ti o v e 11 e. De algemeen© beraadslaging wordt voort- gazet. DoMinistor vanBin non I. Zaken (dr. Kuyper) lirengt ook bii dit ontwerp hui- do aan de nadegedachtenis van den heer Van Kampen, die de verrekeningen ontwierp van art. 4 van dit ontwerp. De minister zal niet alle 35 ïcdovocringer. beantwoorden welke hij het genoegen had aan te hooren. Op de redevoeringen van do hoeren Roessingh en Treub sou de minister diep kunnen ingaan, maar hij zal dit nalaten. Do rede van den hoer Roessingh toch was een moderne theolo gische verhandeling; die van don heer Treub oen terugtreden in do algeineene beschou wingen der Staatsbcgrooting. Beide redevoe ringen gingen eigenlijk over liet ontwerp hoen. Den heer Schaper doe., de minister opmerken dat. hij zich vergiste bij de aan haling uit een brochure van den minister, ten aanzien van Thorbecko. De minister er kent dat hij zich in 1875 en 1876, uit dien tijd dateert de brochure zich zeer sterk tegen subsidie aan het bij®, onderwijs hoeft verzet. Dat kwam omdat de minister geen aalmoes wilde aooeoteeren, maar slechts ploitt© voor het restitutieetelsel. Do minister herinnert, aan een Nota. door hem in die dagen mede onderteekend, waarin wordt aan gedrongen op precies dezelfde desiderata als in dit ontwerp zijn vervat. De minister thans komende tot dit ontwerp, zegt zich daarbij te zullen bepalen tot drie hoofdpunten, nl. den grondslag van het ontwerp; de gevaren die men beweert dat het medebrengt en do winsten die het, naar 's ministers overtui ging, kan brengen voor volk en v.aderland. Wat het eerste punt aangaat de grondwet tige quaestic daaromtrent is geen princi pieel maar een gradueel verschil. Het is hier als met een thermometer van Celsius on Fah renheit. Het kwik stijgt of daalt bij beiden op dezelfde manier, maar alleen de scüaal is anders ingedeeld, doch de invloed op het object is het zelfde Aan de ouders vraagt de Grondwetwelke school wilt gij Daarvan hangt- alles af. Ten onrechte wordt beweerd, dat liicr strijd wordt gevoerd tegen de openb. school. Nooit is in ons land strijd govoerd tegen de openb. schoolnooit is hier een onaangenaam woord gehoord tegen de openb. school. De heer Schaper. Dat is sterk De Minister. Als de openb. school roomsch-kath. onderwijs gaf. zouden de katho lieken haar met beide ha.-den aangrijpen. Tegen de openb. school «als inrichting is nooit iets gezegd. Wat inrichting betreft, kan do 'ojenb. school en ook de bijz. school, gerust elke vergelijking mot het buitenland door staan. Laat de Minister echtef het woordje i n weg en komt hij tot de richting der school, dan wordt liet. anders. De Minister komt nu tot de pacifi catie, die hier zeer eigenaardig wordt gein- terpreteerd. De Minister acht hen. die voor de wet van 1S89 gestemd hebben, niet ge bonden voor dit ontwerp te stemmen. Doch welke interpretatie is in 1901 aan de wet van 1889 gegeven De heer Tahna wees er reed op. dat toen de ruimst mogelijke in terpretatie is gegevenvolkomen gelijkstel ling v n openbar© en bijzonder onderwijs. Het ontwerp van 1901 w«as geen ui tv' eisel van de Leerplichtwet, maar, gelijk de heer Tyde- man het uitdrukte, een feestgave bij gelegen heid van de Leerplichtwet. De wet van 1901 heeft aan de bijz. school meer avances ge geven, omdat die ook gegeven werden aan de openbare school. In 1901 is vervolgd, hetgeen in 1889 is begonnen Dit zoo zijnde, vraagt mn zich «af: hield de pacificatie van 1889 in, dat men zou blijven, m o©9t blijven staan op het fixum van 1889 Het ontwerp van h t jaar 1901 heeft daaroo reeds liet ont kennend «antwoord gogeven. De Minister herinnert er aan, dat in 1901 door den heer Mackay oen motie is aangeboden gesteund door de hecren Lohman, De Visser en Van Alphen waarin precies hetzelfde werd ge vraagd als in dit ontwerp Wel een bewijs, dat men in 1889 niet liad aangenomen, dat niet verder gegaan zoude worden. Van het Unierapport spreekt de Minister niet eens. Thans komt de Minister tot de waarbor gen en hij durft beweren, dat het ontwerp bomt met kolossale waarborgen. (Gelach). Zeker. Thans komt het ontwerp met waar borgen omtrent behoorlijk salarieeren van de onderwijzers, dienst-contract, reohfc van appèl en strengere eischen bij bouw van nieuwe scholen. Er wordt gezegder wordt een directe aanslag op de openbare school gepleegd. Het was de heer Borgesius die dit zeide. Maar, vraagt de minister, wanneer zou die aanval kans van slagen hebben? Alleen als de natie niet meer aan de openbare school gehecht is. Is zij dit wel, en nog wel in die mate als de heer Borgesius en anderen beweren, wel nu, dan zal de aanval worden afgeslagen. Er werd van pressie gesproken en tal van staal tjes werden door den heer Ketelaar en an deren genoemd. De minister keurt elke pres sie af en verzekert dat elke materieele pres sie om de bdjtz. school te doen bezoeken door dc Regeering zal worden belet of tegenge gaan. Togen het leegpompen der openb. school doo' middel van niet schoolgeldheffing zal gewaakt worden. Zoo noodig zal daartegen een wettelijke maatregel worden gemaakt, zooals dit bij do wet op het H. O. is gedaan. Ook de oprichting van» kleine school tjes wordt vreeselijPt overdreven. Bij het bijz. onderwijs bestaan zij zoo goed a's niet als een gevolg van de geldquaestie. Niettemin houdt de minister wel van die kleine school tjes, daar hij zelf de eerste 6 jaren zijne op leiding aan zoo'n klein schooltje genoot. Voor ons land heeft men zich wel eens op het buitenland beroepen. Welnu, de minis ter is ook eens in het buitenland gaan kijken en kwam tot liet. resultaat, dat in Pruissen zijn 26,700 openbare scholen, waarvan 21400 met één onderwijzer. In Saksen, het fijnste land op het, gebied van het. L. O in Duitsch- land, zag de minister 2006 openbare scholen, waarvan 905 met één onderwijzer. En dat waren geen scholen met 25 kinderen, maar klassen met80 kinderen. In Zwitserland ziet men hetzelfde. Daar varieert het aantal kinderen onder één on derwijzer van 80 tot 40. De minister komt nu tot het laatste punt de winsten voor volk. on -vaderland. Dit wetsontwerp is ingediend onder de signatuur dor verdere vrijmaking van bet onderwijs. Bestond daartoe aanleiding? De minister verwijst naar hetgeen hij te dien aanzien bij de ouderwijzera-pensioeuwetten beeft gezegd. Reeds meermalen werd ook van do libe rale zijde gezegd: laat ons voorzichtig zijn eu niet in naam strijdende voor de vrijheid, de vrijheid vernietigen. Welnu is het dan geen winst wanneer de Regeering tracht de banden die de vrijheid belemmeren to doen vallen Is het geen winst, dal zij poogt de binding des estes te ontbinden. Do een heid der natie zal daardoor bevorderd wor den en het geld daarvoor uit de schatkist gegeven zal niet weggeworpen zijn. De schoolstrijd is niet uitgelokt door de rechter zijde maar door de linkerzijde die landweer en landstorm heeft opgeroepen oni zich naar de loopplaats te begeven en den strijd weder aan te binden. Do Min. zet ten slotte uiteen, dat de een heid der natie niet bevorderd wordt door eenheid van school Maar wanneer men dan zegt: het zou toch zoo mooi, zoo liefelijk zijn, dan zegt de Min aekcr, dat zou bet ook maar dat is onmogelijk. \yi!de men geen ver deeldheid heh&n. dan zou er één kerk moe- teu zijn. Doch waar de natie van de wieg tot het graf verdeeld is en toch eenheid kan be staan gelijk bij de Transvaalquaestie is ge bleken daar behoeft men niet bevreesd ziju dat verschil van scholen de eenheid der natie zal verbreken. Neen, die eenheid wordt alleen verbroken door rechtsverkrachting, aanranding der vrijheid en kwetsing van de bij andere diep ingewortelde overtuiging. Dit alles heeft de Reg. bij dit wetsontwerp zorgvuldig vermeden. De Minister van Financiën (do heer Harte van Teckelenburg) ontkent ge zegd to hebben dat deze Kamer geen belas ting verhooging wil. Alleen heeft hij betoogd, dat de Kamer op dit oogenblik geen belasting- verhooging schijnt te willen. De Min. wijst er op dat eerst in 1907 het. eerst de druk van dit ontwerp, dat. aanvankelijk f 248.900 zal eischen, zal gevoeld worden. Er bestaat rede lijke grond om aan te nemen dat wanneer behoefte aan meer geld zich doet gevoelen de Tariefwet zal zijn aangenomen. De mogelijk heid ©staat dat deze Reg. na de verkiezin gen niet terug komt maar ook dan zullen de financiën geen gevaar loopen, mits een vol gende Regeering haar plicht doet en in de twee j«aar die zij voor zich heeft maatregelen neemt. Den weg door den heer Borgesius aange geven eerst de middelen hebben en dan de wet uitvoeren kan de Minister niet volgten. volgen. Er bestaat geen aanleiding om met de invoering van het ontwerp te wachten tot de middelen aanwezig zijn, evenmin als in 1901. Replieken. De heer Bos zegt o. a dat de heer Talma met een minachtend gebaar slechts excla maties heeft gesteld tegenover hetgeen ern stige mensclien van de linkerzijde hebben gozegd. Tegenover die minachtende uitlatin gen, zegt Spr., dat niet altijd hoog staat uij die op anderen laag neerziet. Spr.- handhaaft zijne bezwaren en acht die d.or 's Ministers rede in het minst niet ont zenuwd. Hij komt er tegen op, dat de heer Lohman betoogde, op te trekken onder de nationale vlag. Eerder vindt hij die aan deze zijde. Aan de overzijde ziet Spr. slechts groen en zwarthier het rood van de socialisten, in het midden het wit van het blanco-artikel en het blauw der oud-liberalen (Gelaoh). In do openbare school, onder controle van den Staat, blij/ft Spr. den besten waarborg zien voor goed onderwijs en de meeste eer biediging van anderer godsdienstige over tuiging. Spr. blijft aandringen op waarborgen, dio het onderwijs in maatschappelijken zin waar borgen. Een aantal amendementen oon daar toe te komen heeft Spr. ter griffie gedepo neerd. De heer Roessingh komt er tegen op, dat men hem verwijt hier de godsdienst^ quaestie in het debat te hebben gebracht. Hoe kan de coalitie, die altijd deze zaak op den voorgrond brengt, hem daarvan een ver wijt maken. Hij ontkent een ander inzicht te hebben omtrent de neutraliteit van het onderwijs dan de heer Ketelaar. De heer Schaper vraagt wat de rechter zijde nu eigenlijk bedoelt met een matig subsidie. Dat woord is zoo rekbaar moge lijk. Do geheele philippïca tegen zijn re-o ach' hij ongemotiveerd.Had men zijn rede gelezen, dan zou. die achterwege zijn geble ven. Spr. heeft duidelijk gezegd, dat hij geen kerkelijk gekleurd onderwijs voor z ij n kin deren verlangt, maar dat hij overigens ge lijk recht voor allen wil ook op het gebied van onderwijs en opvoeding van het kind. Spr. verdedigt voorts het socialistische standpunt in de onderwiisquaestie en zegt dat de socilisten vooralsnog geen behoefte hebben aan socialistische scholen. Zij wor den niet begeerd, zoolang de openb. school aan hun eischen van onderwijs nog voldoet. Spr. protesteert er tegen, dat men de open bare school schildert als een broeinest van socialisme, omdat er onder de onderwijzers socialisten zijn. Thans komt Spr. tot de redevoering van den heer Talma, een model van een ver kiezingsrede, maar even dun als agitato risch. Grenzeloos onbillijk was de heer Talma met rijn citaten van den heer Gerhard tegen over de socialistische partij; hij weet heel goed dat er ook bij de soc.-dem. eene meer derheid en een minderheid is en z. i. gaat liet n:et aan bet gevoelen cener minderheid! hier voor te hangen als het gevoelen der partij. Stelt men de anti-revol. partij ook verantwoordelijk voor alles wat de heer Staalman zegt. Sjfr. ontkent dat het de sociar listen alleen te doen is om kiezers te lokken hij komt er tegen op, dat de heer Talma reeds vooral begint do amendementen der linkerzijde te discrediteeren. Heden te 10 uur interpellatie-Heemskerk- Berichten. Do Staatscourant van Donderdag April 1905, bevat de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in het int Zuid-Afrika geldende materieele en formeele privaatrecht in verband met de beginselen van het Engelsehe recht en in het in Zuid-Afri ka geldende materieele en formeele strafrecht» in verband met de beginselen van het Ea- gelsohe recht en in de Engelsehe bewijsteer, M de Villiers te Kaapstad; eervol ontheven van den verderen duur der det«acheering bij de landmacht in West- Indië de le luitenant der infanterie J. H. Lamour. gedetacheerd bij die landmacht voor drie jaar gedetacheerd bij de land macht in West-Indië, de le luitenant W. N. de Koning, van het regiment infanterie benoemd tot regeeringscommissaris bij de Naaml. Vennootschap Kon. Paketvaartmnat- saliappij te Amsterdam dr. E. B. Kielstra, gepensiouneerd luitenant-kolonel van de genie van het Ned.-Indische 'eger. H. M. de Koningin-Moeder bracht gisteren met gevolg een bezoek aam de ten toonstelling van werken van werkende leden in. Pulchri Studio te 's Gravenhage. H. M. werd rondgeleid door den voorzitter van het genootschap, den beer H. W. Mesdag. De hofdame van H. M. de Koningin, jonkvrouw© A. barones Schimmelpcnninck: van der Oye, is verloofd met den ordonnans- officier van H. M jhr. H. A. van Reigersberg Vcrsluys. Dc gewone audiëntie van den minister van Binnenlandsche zaken zal op Zaterdag 8 April e. k niet plaats hebben. Op 5 April 1905 heeft op het ministerie van Buiten land soli e zaken de onderteckeniug plaats gehad v«an eene overeenkomst met Bel gië, betreffende de verbetering van de ver lichting der Westcr-Schclde en hare mondin- gen. Als nadere toelichting van het be richt, dat de heer Hubert, lid van de Kaïmer van afgevaardigden voor het Ardennen-de partement, naar Den Ha«ag zal komen als voorzitter van eene commissie, belast met do regeling van het Marowijncgeechil, deelt de Temps mede, dat het rivierbed moet worden vastgesteld van dezen stroom, de grensrivier tusBchon Nederlandsch en Fransch Guyana, en dat op de punten van overgang van de ri vier posten moeten worden gevestigd tot uit oefening van politietoezicht. In Neder- landsch Guyana bestaat namelijk een uit voerrecht op goud, dat lager is dan het in Fransch Guyana toegepaste recht, hetgeen ten gevolge heeft, dat al het in de Fransche kolonie gewonnen goud gaat over het Ne- derlandsohe gebied. De heer Hubert zal den 25en April naar 's Gravenhage vertrekken, vergezeld van de beide andere commissarissen, ambtenaren van het Fransche departement van koloniën. Als Noderiandschc commissarissen noemt do Temps de heeren Schook, directeur van de Surinaamsche bank, Gastman, oud-secreta- ris-generaai van koloniën, en jhr. Van Pan- huyi. Naar men verneemt, zal de Eerste Kamer nog in de volgende week bijeenkomen om onder meer nog de Hooger-Onderwijs-wet af te do°-n. Ten einde den minister van binnenlandsche zaken gelegenheid te geven aan de discussies deel te nemen, zou de Tweede Kamer dan voor een paar dagen zich met sectie^arbeid en enkele andere zaken, waarbij de minister niet is betrokken, bezig houden. Het voornemen moet bestaan om de ver gaderingen van de Tweede Kamer op Vrijdag 14 dezer te schorsen tot het begin van Mei, en zulks onverschillig of de behandeling der onderwijsnovelle op genoemden datum al dan niet zal zijn afgeloopen. (L. en V.) Men schrijft uit 's Gravenhage In j arlementaire kringen wordt verzekerd dat het voor behandeling aan de orde stellen van het arbitrage-tractaat er op zou wijzen, dat althans vóór de afdoening van die aangelegen heid door de Staten-Genera-l, de benoeming van een definitieven minister van buitenland- sche zaken niet te verwachten is. Kamer-Agenda. Onder dit opschrift schrijft de Nieuwe Courant .,Het voorstel van den voorzitter der Tweede Kamer om na afloop van de alge- mee ne beraadslagingen over de Lager-Onder wijswet, dus vermoedelijk binnen weinige da ssen, het wetsontwerp tot goedkeuring van het met Denemarken gesloten algemeen arbi trage-verdrag in behandeling te nemen, is Dinsdag aangenomen. Wij zijn zeer ingenomen met dit besluit.ii Het ware toch een bijna onvergeeflijk yer-j zuim geweest, indien onze Staten-Generaal dit uit internationaal oogpunt zoo belangrijke onderwerp voor onbepaalden tijd hadden uit gesteld, hetzij wegens zoogenaamd tijdsge brek, hetzij wegens de omstandigheid dat het ambt van minister van buitenlandsohe zaken vacant is. Een vrij onnoozel persbericht verklaarde gisterenavond, dat het aan de orde stellen van dit ontwerp in parlementaire kringen de overtuiging had gewekt, dat deze vacature niet vóór de afdoening van het tractaat m. a. w. niet vandaag of morgen zou wor den vervuld. Inderdaad zal het zoodra mo gelijk", dat dr. Kuyper Ir" de behandeling der interpellatie-Van-Kol uitsprak, wel niet in dien hoogst urgenten zin op te vatten ge weest zijn. Thans rijst evenwel de vraag wie met do verdediging van het wetsvoorstel zal worden belast. Be heer Ellis, minister ad interim? Met alle waardcering voor zijn bekwaamheden mag gevraagd worden, of hij de man is om den leden te woord te staan over de tamelijk ingewikkelde volkenrechtelijke en grondwet telijke quaesties, ter zake van het wetsont werp gerezen en in de gewisselde stukken behandeld. Dr. Kuyper dan? Maar zelfs voor een man van zijn krachten zou het al te bezwaarlijk zijn te mooten optreden als woordvoerder voor een departement-, dat hem (blijkens rijn jongste verklaringen) zoo te eenenmale vreeand is als dat van Buitenlandsohe Za ken. En dan nog wel ter verdediging van een tractaat, hetwelk (volgens diezelfde ver klaringen) ondanks bet feit dat gewichtige instructies aan Nederlandsche gezanten in den ministerraad plegen te werden behan deld en goedgekeurd, voorbereid en gesloten w geheel „a son insu". Dat is dus niet aan te nemen. Vermoedelijk is alzoo de benoeming van een regeeringscommissaris te verwachten en dit zou naar onze meening ook aanbeveling verdienen. Zou de regeering niet van de aan wezigheid hier te lande van baron Van Heeckeren van Keil, die de onderhandelin gen met do Deensche regoering gevoerd en het tractaat namens onze Koningin get ee kend hoeft, gebruik kunnen maken om deze met de verdediging van het ontwerp in de Staten-Qfeueraal te belasten? Of zal men wellicht de half-mytische figuur van den heer Von Weckherlin voor deze gelegenheid zich buiten de muren van het departement op het Buitenhof zien begeven en in de ge daante van minister zonder portefeuille of verantwoordelijkheid zich achter de regoe- ringstafel zien vertooneu «aan do Kamerle den, die branden van verlangen om met hen» kennis te maken2 De heer Bos heeft voorts aangedrongen op de behandeling der reeds lang aanhangige vrij zinnig-democratische motie betreffende staats exploitatie van spoorwegen. De voorzitter beeft het voornemen niet haar aan de orde te stelle», maar misschien zal de lieer Boe een voorstel doen Ons dunkt, indien hot. juist is, dat de Kamer op 14 dezer de behandeling 1 der Lager-Onderwijswet zal schorsen, om daarmede in haar bijeenkomst van de eerste dagen van Mei voort te gaan, kan zij den tijd die haar na afdoening van dat ontwerp voor haar uiteengaan nog mocht overschieten, nut tiger besteden dan aan uitvoerige discussies over een onderwerp, dat in de tegenwoordige omstandigheden van louter academisch be lang is. District I van de Nieuwe Vrijzinnige Kiesvereeniging ,,'s Gravenhage" plaatste gisterenavond op de groslijst van voorloopige candidaten voor de a. s. Tweede Kamer-ver- kiering, de heerenmr. H. Goeman Borge sius, lid van de Tweede Kamer voor Zutphen 0. Lely, afgetreden gouverneur van Surina me mr. J. Limburg, advocaat te 's Graven hage; mr. R. J. H. Patiju, administrateur der generale thesaurie aan het departement van financiën; en dr. W. P. Ruijsch, hoofd inspecteur vao de volksgezondheid voor %iid- Holland en Zeeland. Slecht gas. Aan het einde van de vergadering van' den gemeente raad van Amsterdam hield gisteren de heer Boissevain eene interpellatie over de kwaliteit van het gas. Hij klaagde over onvol doende lichtsterkte en warmtege»vend vermo gen van het gas en over d omstandigheid dat heel dikwijls opeens het gaskomfoor of do gaskachel uitging. B. en W. erkenden bii monde van den wethouder Heemskerk, dat die klachten niet ongegrond waren. De oorzaak lag aan de ver menging met watergas. ten deele ook aan de slechtere kolen die tijdens de staking in het Ruhr-bekken gestookt weaden. Maar de hoofdzaak was de vermenging met watergas, noodig, omdat de productie van het gewone kolengas te gering was, niettegenstaande de twee fabrieken ieder per dag 160.000 M3 gas produceerden. Van de vermenging was men nog niet geheel op de hoogte in wélke ver houding dit kon geschieden. Tengevolge van de vermenging was het warmtegevend vermo gen geringer en eveneens de lichtsterkte, ten aanzien waarvan de lieer Heemskerk zeide, dat men natuurlijk niet alle verbruikers kon dwingen om gloeiiicht te branden, maar dat .het bezigen van gewone branders toch afge raden moest worden. Verbetering kon eerst worden verwacht van de opening eener derde fabriek, die boog noodig is en daarvoor dan ook wel spoedig voorstellen zullen worden gedaan. Vervuiling van vaarten. In den gemeenteraad van Enschdé werd gisteren avond door den burgemeester voorlezing ge daan van het exploit, waarbij baron van Heeckeren van Wassenaor te Ambt-Delden de arr.-rechtbank te Almelo verzoekt de gemeen te te veroordcelcn om dadelijk op te houden met den aanvoer van vuile stoffen. De gemeente is gedagvaard tegen 12 April 1905, 10 uur, voor de rechtbank te Almelo. Het exploit werd voorloopig voor kennis geving aangenomen. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter kennis van belangheb benden, dat aan bet Rijkslandbouw-proefsta- tion te Goes met 1 Mei a.s. te vervullen is de betrekking van scheikundige. Jaarwedde f 1400 met drie twee-jaarlijik- sche verhoogingen van f 200. Zij, die voor deze betrekking wenschen in aanmerking te komen, gelieven zich, met overlegging hunner sollicitatiestukken en met opgave van hunnen leeftijd, bij gezegeld tot voornoemden minister gericht, adres vóór of op 15 April a.s. aan te melden bij den directeur van genoemd Rijikslandbouw- proefstation. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid is bepaald 1. dat, met ingang van 17 April a.s., de adjunct-ingenieur van den Rijkswaterstaat, J. F. Schönfeld, thans toegevoegd aan den arrondissetnents-ingenieur in het arrondisse ment Goes, zal worden toegevoegd aan den inspecteur-gener«aal van den Rijkswaterstaat in de 1ste inspectie, ter standplaats 's Gra venhage 2 dat, met ingang van 1 Mei a.s., de adj.- ingenieur van den Rijkswaterstaat, G. J. van den Broek, thans toegevoegd aan den inspecteur-generaal van den Rijkswaterstaat in de 1ste inspectie, ter standplaats 's Gra venhage, zal dienst doen onder de bevelen van hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat in de 11 directie, ten einde te worden toegevoegd aan den arrondissements ingenieur in het arrondissement Goes, ter standplaats Goes. Op elk der eilanden Bonaire en St. Eustatius in de kolonie Curasao is een on derwijzer der derde klasse noodig, bij voor keur niet ouder dan dertig jaren, op eene aanvankelijke jaarwedde, ingaande den dag van het vertrek uit Nederland, van f 1200 (twaalfhonderd gulden), of, indien de titula rissen tevens akte bezitten van bevoegdheid tot het geven van schoolonderwijs in land- of tuinbouwkunde, van f 1600 (zestienhon derd gulden). Voor nadere bijzonderheden zie men de Staatscourant No. 81. Rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik. De minister van Binnen landsche zaken brengt ter kennis van be langhebbenden, dat aan genoemd gesticht te vervullen is eene betrekking van hoofdver pleger, waaraan aanvankelijk eene jaarwedde van f 600 is verbonden, met genot van vrije huisvesting, voeding, verpleging, vuur en licht. Ongehu/wde personen, in het bezit van een diploma als krankzinnigenverpleger, die voor deze betrekking in «aanmerking wenschen te komen, behooren zich daartoe vóór 18 April 1905 te vervoegen bij den geneesheer-direc teur dier inrichting, op werkdagen des na middags tusschen 2 en 4 uren. aDe Maatschappij tot Expl. van Staats spoorwegen zal op het Spoorweg-congres, dat in Mei te Washington wordt gehouden, ver tegenwoordigd worden door de heeren L. H. N. Dufour, ingenieur in alg. dienst en F. J. des Tombe, ingenieur. De adjunct-ingenieurs F. A. Brandt en W. H H. M. Berentzen zullen genoemde heeren vergezellen. Hollandse he wereldreizi gers. Bij de politie te Eindhoven hebben zich tot het doen afteekenen van hunne pa pieren twee jeugdige personen uit 's Graven hage aangemeld die een reis om de wereld willen maken.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2