V. 87». Zaterdag 8 April 1905. f.m. o.is. BUITENLAND. BINNENLAND. Jaargang. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Amersfoortf 1.85. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Doze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nor 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 6 C<>. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVEflTENÏÏÊN Van I6 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrijf bestaan voordeellge bepalingen tót het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement Bene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de belanghebbenden, d:at de blanco verzoekschriften tot het bekomen van jacht- acten, vischacten en Icostelooze vergunningen om te vissohen, benevens voor de registratie van eendenkooien en duiventillen, alle werk dagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des na middags, ter secretarie verkrijgbaar zijn, en maakt hen opmerkzaam op het belang dat er voor hen in gelegen is de bedoelde verzoek schriften, 'behoorlijk ■ingevuld, vóór den lsten Mei aanstaande ter voormelde plaatse in te leveren, opdat men tijdig voorzien zij van eene acte of vergunning vóór het seizoen 1905/1906. Amersfoort, den 7den April 1905. De 'Burgemeester voornoemd, WUIJTIKRS. Politiek Overzicht De scheiding van Kerk en Staat in Frankrijk. Do alge m eene beraadslagingen over het wetsontwerp tot regeling van de scheiding van Kerk en Staat in de Fransche Ka mei- van afgevaardigden zijn eergisteren gesloten. Ove- 't algemeen zijn deze debatten betrek kelijk rujtig verloopeu. De hartstochtelijke tooneelen, die anders in deze Kamer geen zeldzaamheid zijp, hebben ditmaal ontbro ken. Men heeft over en weer het thema za kelijk behandeld; ook de obstructie, waar voor aanvankelijk gevreesd werd, is uitge bleven. De meerderheid is blijkbaar tot de overtuiging gekomen van de noodzake lijkheid om de oplossing van dit vraagstuk zonder verder verwijl aan te vatten. En al stelt de minderheid zich natuurlijk, op oen ander standpunt, zij; schijnt er tocli van door drongen to zijn-, dat zij die oplossing niet zal kunnen koeren en daarom het be9t doet zich in het onvermijdelijke te schikken. Is die opvatting juist, dan zou de strijd zich voort aan hoofdzakelijk bepalen tot de wijze van uitvoering. Daartoe biedt de behandeling van de artikelen gelegenheid, waaraan nu zal worden begonnen. Met den minister van eex-edienst Bienvenu- Martin is de verdediging van het 'wetsont werp voornamelijk opgedragen aan den rap porteur van de commissie, Aristide Briand, die de samensteller geweest is van het eerste project ©ener wettelijke regeling van dit on derwerp, dat den grondslag geleverd heeft voor het wetsontwerp, dat nu in behandeling is. Hij heeft in zijne verdediging den nadruk doen vallen op den strijd, die de Kerk heeft gevoerd tegen het staatsgezag, zoolang ue tegenwoordige regeeringsvorm bestaat. Ge durende 34 jaren heeft de republiek, zoo dikwijls zij bedreigd werd, steeds de katho lieke geestelijkheid van het land tegen ziclh in het harnas gezien. Den 16en Mei (onder het presidentschap van maarschalk Mac Ma hou), onder het boulangisme en ook later nog was telkens de Kerk aan de zijde van de vijanden van het staatsgezag to vinden Hiermede wordt de voordracht gemoti veerd, die strekt om de banden te verbreken, die nu honderd jaren ge leden door het concordaat tussohen den Staat en de Kerk zijn gelegd. De Staat geeft de rechten prijs, die het concordaat hem verleent op de inrichting van de Kerk, maar daarmee vervallen ook de uitkeeringen, die tot dusver uit de staatskas aan de Kerk wer den gedaando begrooting van eeredienst. die 45 millioen frs. groot is, zal verdwij nen en slechts bij wijze van overgangsmaat regel zullen voortaan op de staatsbegrooting voorkomen de pensioenen, aan de g~c:telij ken te verleenendie een zeker aantal dienst jaren tellen. De kerkgenootschappen zullen voortaan onderworpen zijn aan de bepalingen van de onder het kabinet Waldeck-Bousseau tot stand gekomen wet op de v er een i gangen. Rechtspersoonlijkheid zal worden verleend aan de „associations cultuelles", de voor de uitoefening van den eeredienst gevormde ge nootschappen, aan wie het kerkelijke vermo gen zal overgaan. De wet kent enkel cue ge* nootschappen zij kent geen pastoors, geene bisschoppende geheele hierarchic van de Kerk Iaat Zij ter zijde. Hiertegen is een der hoofdbezwaren tegen de voorgestelde rege ling gericht. Bisschoppen hebben in herder lijke briefen op dit punt gewezen, en de ka tholieke persorganen hebben dit voorbeeld gevolgd. In de Semaine religieuse wordt het wetsontwerp in den vorm, waarin het in behandeling is, een maatregel genoemd niet van scheiding, maar van onderdrukking, en op de vraag waardoor de stempel der on derdrukking wordt gezet op het ontwerp, is hel: antwoord: „Het gansche systeem van de wet rust op het bestaan van „associations cultuelles", die de vertegenwoordigers van de rechten en belangen der geloovigen moo- t.en zijn en die het kerkelijke vermogen moe ten besturen. Met dit stelsel is de pastoor niets meer dan een ambtenaar, de bisschap niet meer dan de klerk van de gemeenschap" In gelijken zin verklaren ook de vijf Fran sche cardinalen in bun schrijven aan den president der republiok„De „associations cultuelles'' worden buiten het gezag van de bisschoppen en pastoors gevormdzij zijn dus de negatie van de kerkelijke hiërarchie" Hier heeft men een punt, dat de vraag raakt, hoe de voorgenomen regeling zal zijn, waarover bij de behandeling der artikelen de strijd inzonderheid zal loopen. De clericalen verlangen, dat in de regeling der scheiding, indien zij ©enigszins aannemelijk voor hen zal zijn, de hiërarchie der katholieke kerk zal worden erkend; de Staat zal haar be staan wettelijk moeten waarborgen. Daar tegenover doen de samenstellers van het wetsontwerp, dat in beraadslaging is, een be roep op den geest van tucht onder de meer derheid om de voorgestelde regeling te hand haven. De woorden, waarmee de rapporteur Briand zijne rede besloot, luidden„Wan neer ieder van u hier zijn artikel, zijn amen dement aanbrengt, dan zult gij de rechter zijde tot arbiter over dit wetsontwerp ma ken. Ik doe een beroep op uwen geest van discipline. De commissie heeft haar plicht, haar ganse hen plicht gedaan. Ik zeg tot. de republikeinsche meerderheidDoe gij nu ook uw plicht!" Duitschland. BerlijnApril. Na de definitieve aanne ming van de aanvullingsbegrooting op de rijks- en de kol niale begrootingen voor 1905 is de rijksdag tot het begin van Mei uiteen gegaan. Frankrijkr Marseille, 7 April. De - oning van Enge land is hier te 9 uur 20 min. aangekomen. Hij begaf zich onmiddellijk aan boord van zijn jacht Ale-xandra. Parijs, 7 April. In de Kamer waren vier aanvragen om te interpelleereu ingediend. Delcaasé zeide, dat de regeering op de tri bune de Marokkaansche politiek uiteengezet heeft, welke geen eukele vrees behoeft in boezemen Er is geen enkele verandering n- getreden welke eenige bezorgdheid zou kun uen rechtvaardigen. „Wij hebben er geen Qu kei belang bij om een overijlde oplossing na te streven. Wij trachten niémand te be na doelen, en zijn bereid om ieder mogelijk mis verstand uit den weg te ruimen. Ik kan daar niets meer bijvoegen." D'o regeering stelde de verdaging der dis cussie voor, welke werd aangenomen. Parijs7' April. De rechter van instructie Chène-Benert gaf aan het hoofd van den veiligheidsdienst verscheidende volmachten, welke deze ten uitvoer zal brengen. In de complotzaak, die men meent op het spoor gekomen te zijn, wordt ijverig voort- geïnstrueerd. De organen van de overheid doen zeer geheimzinnig, hetgeen aan het ver nuft van de dagbladcorrespondenten een ster ken prikkel geeft. /Een blad geeft aan, dat de werkman, bij wien de patronen in beslag genomen zijn, wel de vertegenwoordiger van de politie in den kring der samengezworenen kan geweest zijn een ander blad kent reeds de generaals, wier werktuig kapitein Tam- burini geweest kan zijn, enz. De punten van verdenking, waarop de bevelen tot gevangen neming zijn gegrond, zijn voorloopigont vreemding van militaire uitrustingstukken en bewaring van oorlogsmunitie, maar die kun nen in den loop van de instructie veranderen. Kapitein Tamburini was met zekeren heer Buiiau werkzaam voor een Genootschap voor koloniale studiën, dat zijn zetel heeft op den Boulevard Saint-Germain en dat strijdbare bonapartisten en nationalisten tot leden heeft. Tusschen dit. genootschap en Agostini, den man, die met generaal Février de bewe ging onder de ridders van het legioen van eer tegen de opstellers van de verklikkings- „fiches" heeft op touw gezet en de 6000 on derteek enaars van het verzoek om de vrij metselaars uit de orde te stooten in eenc ver- eeniging heeft samengebracht, bestaat een verband, dat nog niet opgehelderd is. De po litie heeft bij kapitein Tamburini vele papie ren in beslag genomen, over welker inhoud nog niets bekend is. tingeland. Tc Brighten is tot hd van het lagerhuis gekozen de liberaal Villiers met 8209 stem men. De conservatief Loder kreeg 7392 stem men. De meerderheid an Lod^r had bij, de verkiezing in 1900 nog 3165 stemmen bedra gen. De nederlaag van de regeeringspartij bij de verkiezing voor het lagerhuis te Brighton baart des te meer opzien, omdat zij recht streeks de regeering treft. De niet herkozen afgevaardigde Loder had zich aan eene nieu we verkiezing moeten onderwerpen, omdat hij benoemd was tot een regeeringsambt.hij was bij de laatste mutatiën in bet kabinet Junior Lord van de schatkamer geworden. Het is niet aan redelijikcn twijfel onderhevig, dat bij zijne keuze tot dit ambt den doorslag heeft gegeven de overweging, dat hij oen vasten ze tel in het lagerhuis bekleedde. Bij de laatste algomeene verkiezingen was hij gekozen met 2000 stemmen meerderheid. Nu bleef hij met 817 stemmen in de minderheid. Een afdoend bewijs, dat het prestige van de regeering in liet iand belangrijk is afgenomen. Hongarije Budapest7 April. Do Kamer lieeft met 188 tegen 86 stemmen een voorstel van Kos suth aangenomen, strekkende om het besluit van 18 November betreffende het huishoude lijke reglement van de Kamer in te trekken China. De regeering der Vereenigde Staten heeft China er van in kennis gesteld, dat volgens bericht van haren gezant te Peking de be weging tegen de vreemdelingen in China, wat haren aard en hare uitbreiding betreft, geen bijzondere beteekenis heeft. Zuid-Afrika In het Kaapsche huis van volksvertegen woordigers is gisteren een motie van Malan, verlangende dat burgerlijke amutenaren in dienst van de kolonie Hollandsch moeten kennen, met 51 tegen 44 stemmen verworpen. De zaak is verwezen naar de commissie voor den burgerlijken bestuursdienst. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Petersburg, 7 April. (Petersburgsche Tele- graafagentschap.) Generaal Charkewitsch be richt heden aan den generalen stafGisteren noodzaakten onze jagers de Japansche cava lerie van Erdahezo naar Tsoeloetsjoe terug te trekken. Een onzer afdeelingen, die tus sohen 4 en 5 uur Tsintsatoea bereikte, dwong den vijand, die 6000 Tsjoengoezen bij zich had, een gevecht aan te nemen over den uit slag is nog geen bericht ontvangen. Over den toestand op het oorlogstooneel bericht de Russ uit Charbin van 3 April Aan het front is het rustig. Alleen bij" de voorhoede der afdeeling vr.n Miïtsjenko wor den dagelijksch schoten gewisseld. Met alle la-achten is Mistsjenko bezig den vijand te verontrusten. Volgens Cliineesche berichten bewegen zich vele kleine Japansche colonnes van het westen en het oosten.; gelijktijdig echter rukken ook colonnes van de vleugels naar het midden op. Waarschijnlijk trachten de Japanners het eigenlijke doel van hunne bewegingen te verbergen. Hunne beweging naar Kirin schijnt enkel eene demonstratie te zijn. Fourage en proviand zij.ii nu zeer in prijs gestegen. De vervanging van de vernielde voorraden in Moekden, Tieliw Kaijuan en Tsjantcefoe is nu veel lastiger. Singapore, S April. De stoomboot Tara rapporteert, dat zij 47 Russische schepen ge zien lieeft 130 mijlen ten noorden van Sin gapore. Londen, 8 April. De Standard bericht life Singapore van den 6. Een kustvaartuig, dat te Penang is aangekomen, rapporteert 27 oorlogsschepen te hebben gezien, kruisende op 70 mijlen in 't zuidwesten. De vlootdivisie van Nebogatow, die Zater dag het eiland Perim in de straat van Bab-el- Mandeb gepasseerd is met den koers naar Djiboeti, is sints dien tijd te Djiboeti aange komen. Zij bestaat uit de pantser-liniesohepen Keizer Nicolaas I, Admiraal Oetsjakow, Ad miraal Semjavin, en Admiraal-generaal Agrasein, de kruiser Wladimir Monernaoh en vijf transportschepen. De vloot van Rodjest- wenski bestaat uit 30 oorlogsschepen en 14 transportschepen. De geheele strijdmacht ter zee, die nu op weg naar Oost-Azië is, bestaat dus uit 35 oorlogsschepen en 19 transport schepen. De Köln. Ztg. verneemt uit Kiel De internationale kolenvloot. die voor Dji boeti voor anker heeft gelegen, heeft gedeel telijk den tocht naar het Oosten voortgezet. Als eerstvolgende haven dien men aan zal doen. noemt 1 'en Batavia. Dit is eene bevestiging van het bericht dat de Russische vloot den Soenda-archipel na dert. In de Engelsche bladen wordt de verwach ting uitgesproken, dat een groote zeeslag op handen is. Volgens hunne mecning is het aan geen twijfel onderhevig, dat admiraal Rod- jestwenski oostwaarts stevent, en wel om de volgende redenen 1. Hij is op of vsor 16 Maart van Mada gaskar vertrokken 2. Hij is op 19 Maart ongeveer 2Ö0 mijlen ten NO. van Madagaskar gezien 3. Men weet dat ambtelijke kringen te Petersburg binnenkort eene botsing op zee verwachten 4. Uit Djiboeti is op 3 April %emeld, dat de Duitschs kolenschep'n, die de Russi sche vloot vergezellen, toen bezig waren om van Djiboeti naar Batavia te vertrekken 5. Om ter hoogte van Ceylo te komen, waar de Oostzeevloot than-. gezien is, moet zij ongeveer 2000 mijlen door den Indischen Oceaan zijn gestoomd. Zii heeft dien afstand gemakkelijk kunnen afleggen in den tijd, dat iren de vloot uit het oog verloren heeft. De PeLersburgsche correspondent van de Vossische Ztg. bericht: Ondanks alle demen tis herhaal ik, dat er voor den vrede wordt gewerkt. De onderhandelingen over eene lcc- ning in Frankrijk over welker bedrag slechts vermoedens kunnen worden geuit, worden in rechtstreekse lie aansluiting aan de vredesbe middeling gevoerd. Do Franse hen dringen minder aan op hervormingen dan op verster king van het staatsgezag en reorganisatie van het leger en van de vloot, hetgeen slechts na het sluiten van den vrede mogelijk is. Allerlei vDe officieele opening van de Wereld tentoonstelling te Luik door Prius Albert van België en zijn gemalin is bepaald op 27 April. Maar de tentoonstelling „niet al te on voltooid" naar men verzekert zal reeds van 23 April (le Paaschdag) af voor het publiek toegankelijk rijn. vDe Fransche luohtreiziger Jacques Faure is naar Folkestone vertrokken, om van daar uit weder een luchtreis over het Kanaal te ondernemen. vAan de Universiteit te Madrid staken do studenten, omdat zij zich niet willen, voe gen naar de verordeningen van den minister van onderwijs. Ook aan andere Spaanscho universiteiten, vooral te Valencia en te Valladolid, heersekt gisting onder de hoop des vaderlands. vPrins de Broglie, die op een automo- bieltocht van Rome naar Napels een vrouw overreed en den schuldigen chauffeur hielp vluchten, is te Napels in hechtenis genomen. vDe droogte in het Zuiden en het mid den van Spanje blijft aanhouden. De lande lijke bevolking verkeert werkelijk in deer- niswaardigen toestand. De themome.cr staat op 34 graden Celsius i» de schaduw en dat om dezen tijd van het jaar. Het landvolk is zonder werk en zonder verdienste, en niet alleen in de plattelandsgemeenten wordt de overheid van alle kanten om onderstand ge* drongen, maar ook in verscheidene steden houden troepen werklooze boerenarbeiders betoogingen. Het mes snijdt aan twee kanben. Terwijl van duizenden gezinnen de kostwinners werkloos zijn, worden de levensmiddelen steeds duurder. Te Madrid is het brood al meer dan 3 cent opgeslagen per kilo. In Estramadura is het land zoo dor, d .t het vee in de weide van honger sterft. vNader nieuws van de aardbeving 'n Eugelsch-Indië brengen telegramr.. a van de Exchange Company uit Lahore. Te Diharm- sala is de heele bevolking dakloos. Gisteren ochtend is er uit Lahore hulp gezonden, want er was voedsel te kort en ook geen genees kundige hulp. Onder de gedooden zijn o k. negen Engelsahen. Men slaapt er nu in de open lucht, wat met de vorst, die er 's nachts is, veel lijden veroorzaakt. De inboorlingen- wijk is geheel vernield. Zooveel wat Dharmsala betreft. Een vol gend telegram brengt bericht over andere plaatsen. Amritsar, Jullundur, Ferozcpore. Muitan, Rawalpindi en Mussoorie zijn zwaar geteisterd. De bodem wegde eenige minuten hevig heen en weer. Berichten van groote schade en menscihenverlies komen uit Kash mir, Dalkousie, Dehradoon. Pakala en Ma ler Kotla. Er is stoornis in het telegrafisch verkeer. Daardoor weet men nog niet alles. In Lahore zelf zijn 70 inboorlingen ge dood en velen gewond. De Mohamedaansche ingezetenen gaan weenende door de straten en bidden. De moskoe van Wazir olian te Lahore, die zwaar gescheurd is, wordt als het schoonste bouwwerk in de stad beschreven. Wazir chan bouwde bet in 1643. Heel uit China, zoo heet. 't, moesten de kunstenaars komen oan do moskee te versieren. De Dzjama Mocsdzjid, die ook ernstig beschadigd is, is ook een treffend gebouw. Zijn wit manneren koepels en hooge minaretten zijn mijlen in den om trek te zien. Het werd gebouwd in de twee de helft der 17e eeuw. Hoeveel schoons zal er blijken in deze aarbeving, de ergste die Indië volgens menschenlieugenis geteisterd heeft, verloren te zijn gegaan? vDe vulkaan op het eiland Stromboli is, naar men bericht, voor liet eerst na langen tijd weder in uitbarsting. Er wordt een on- deraardsch gerommel gehoord tot op grooten afstand. Kameroverzicht Tweede Kamer. Gisteren werden de replieken over de onder- wijpnovelle voortgezet. Negen sprekers waren aan het woord, en nog is het algmeene debat niet gesloten Waarlijk, De Standaard had ge lijk, toen zij dezer dagen verklaarde dat de debatten over de onderwijlsnovelle vervelend werden De heer i'' lens verklaarde tegenover den lieer Trcub. dat de katholieken dat wets ontwerp met volkomen bewustheid aanvaar den, zonder in strijd te komen met de leer van hun kerk. De heer De Vries (die nog niet hel woord gevoerd had) zog zich genoodzaakt- om zijn houding ten opzichte van don in Amstcr dam ontslagen onderwijzer Barendrecht te verdedigen. Ilij had dien man, mits hij zijn onbehoorlijk gedrag erkende en verontschul digingen aanbood, willen handhaven, om hem niet broodeloos te maken. Do heer Verb ij bepleitte nog eens de won schel ijkheid van gymnastiek-onderwijs. De heer W ij n be r g e n voerde een twist gesprek met den heer Ketelaar, wien hij ver- west dal hij gezegd had dat iets in Muiden was gebeurd, terwijl het Wccsp moest zijn Dat had de h -r Ketelaar in de Handelin gen moeten veranderen Verder wees hii er op, da ook de katholie ke scholen de bijdragen van den Staat hoog noodig hebben, en ten slotte bestreed hij het f'nancieele betoog van uen heer Röell. De hoor T r e u b be loogde ^at de minister niet op zijn bezwaren was ingegaan. Dat het ontwern niet in strijd met de grondwet zou rijn, omdat in 1901 het ontwerp-Borgesius ook niet daarmee in strijd was verklaard, be twistte Spr. ten sterkste De minister heeft zich volgens hem wel wat al te gemakkelijk van de bezwaren tegen het ontwerp afge maakt-, en heeft zich geen moeite zelfs gege ven om ze te weerhgg?... De heer Van Dedem bestreed nog eens het financieel© b-toog van den heer Röell. Ook de heer Goem an Borgesius vond dat de minister het zich wel wat al te ge makkelijk gemaakt heeft. Zoo heeft hij ten eenenmale gezwegen over de belangrijke rede van den heer Röell. Dat Spr. in 1901 als minister hetzelfde gedaan heeft als nu ge schiedt, was onjuist. Toen kreeg zoowel het openbare als het bijzondere onderwijs iets meer, als gevolg van de Leerplichtwet. Nu krijgt het bijzondere onderwi' millioen meer en het openbare slechts f 40.000. Voorts wees hii er op. dat er veel meer kleine 1 jjzondere scholen -zijn dan de minister voorgaf en dat wel 25 der leerlingen kos teloos onderwijs geniet en niet slechts 6J Nog verklaarde hij. dat dit ontwerp het volksonderwijs niet zal bevorderen en even min als eenheid der natie. D"e heer S t a- alma n verdedigde zich tegen de opmerking van den lieer Ketelaar dat zijn dochter do openbare normaalschool bezocht. Dat moest wel. omdat er geen andere is in Dfeu Helder. De heer Loliman bleef volhouden dat hij niet de Grondwet, .,p zij zette, doch dat dit ontwerp wel degelijk met do Grondwet in overeenstemming is. De rechterzijde wil niet met een aalmoes tevreden zijn en wat zij vraagt, moet haar gegeven kunnen worden binnen de perken der grondwet. Dinsdag te elf uur wordt do beraadslaging voortgezet. Berichten. De Staatscourant van Zaterdag 8 April 1905, bevat- de volgende Koninklijke be sluiten benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Arnhem ter standplaats Nijmegen C. G. Leopold, candidaat-notaris aldaar tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats Maassluis, G. B. Steliouwer, thans notaris te Middelharnis tot notaris binnen het arrondissement Leeuwarden, ter standplaats DTonrijp, ge meente Menaldumadeel, L. Vermeer, candi- daat-notaris te Doesburg; tot burgemeester van Texel mr. H. F. Hididingh tot burgemeester van Gendringen W. J. A. A. Arcndsen en tot burgemeester van Boskoop W. Swaan op verzoek eervol ontslagen uit don mili tairen dienst de re9erve-2e luit. H. \V. Rlee- ker, van het 5e reg. infanterie. H. M. -de Koningin-Moeder bracht gis teren middag een bezoek aan het Kon. Con servatorium voor muziek te 's Gravenhagc. Precies te uur trad H. M. het rijk met bloemen versierde gebouw op de Beestenmarkt binnen, waar II. M. ontvangen werd door de commissie van toezicht en den directeur mr. II Viotta. Vergezeld van een klein gevolg, bezichtigde H M. vervolgens ecniee der loka len, o. a do bibliotheek, de kamers van den heer Spoor en van den directeur. Verder woonde II. M. eenige oogenblikken de lessen van de heeren A. J. Aekermann. André Spoor. C. Wirtz, L. Angcnot en mej. M. E. J. Bol, bij. Toon de Hooge Bezoekster daarop de sol- fège-klasse binnen kwam stonden daar een 60- tal jonge dames, allen in het wit gekleed, geschaard, inet den heer Arnold Spoel aan het hoofd. In de groote eveneens versierde zaal werd H. M. bij het binnenkomen eei. schoone bou quet van witte bloemen aangeboden door mej. Pragcr. Nadat, het orchcst onder Arnold Spoel het Wilhelmus had gespeeld, werd onder lei ding van den heer Viotta het volgende pro gramma uitgevoerd 1. Concert vcor orgel en orkest, G. F. Handel (orgel, mej. A. Dyserinck)2. Eerste Allegro uit het concert voor violoncel, Jos Ilaydn (mej. O Doeleman). 3. Liederen: a. leb hör' ein Vöglein locken" W. F. G Nieo- !aï. b. ..Frisch gesungenAm. Spoel. (mej. Mavie Rusrer); 4. Adagio uit het 4e Piano concert. L van Beethoven, (mej A. Eland); 5. Largo voor viole:: en harpen. G- F. Handol 6. Canon a 3 voci, Ti. Cherubini (de solf&ge- k lasso) Nadat het laatste nummer was ten gehoore gebracht, onderhield H. M. zich eenige oogen blikken met de hecren Viotta, Arnold Spoel en de leden van de commissie van toezicht, en liet zich over verschillende zaken het on derwijs 'betreffende, inlichten. Bij het vertrek van II. M. te 3A uur, /on een alle dames het Wilhelmus met orkest begeleiding. lil de algenKene ledenvergadering van district 3 dor Nieuwe Vrijzinnige Kiesver- eeniging ,,'s Gravenhage" i> besloten het af tredende lid, den heer J. H. Pijnacker Hordij,];

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1