T 8" Jaargang. Vrijdag 14 April 1905. BUITENLAND^ KOLONIËN. mNNENLANDr W\ S8S. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Amersfoortf 1.95. Idem ft-andó.per post- 1.75. Afsonderlgke Ü020 Courant verschijnt Dageiyki, met uitsondering van Zon- en Feestdagen. AdrertentiSii, mededeelingen en*., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgever»: VALKHOFF ft O. Utrechtscheatraat 1. Intercomm. Tele'pHoonnamner OA. PR1IB BIB'AWUtTUVdSr: Tu M regel» Groote leners u "foot handel el het herhaald circulaire, bei toe fee oud ea. Politiek Overzicht De onderneming van Rodjeetweneky. De „Russische armada" heeft den tocht door den Indischen oceaan zonder overhaas ting afgelegd. Den 16en Maart heeft admiraal Rodjestwensky de ankerplaats van Nossi-Be, aan de noordoostelijke punt van Madagascar verlaten en eerst den 9en April was hij aan het einde van de straat van Malakka en kon den steven noordwaarts wenden naar de Zuid- Chineesche zee. Hij heeft dus, rm den aan den equator ongeveer 825 jeografisohe of 3300 zeemijlen breeden Indischen oceaan en de straat van Malakka door te varen, 25 da gen noodig gehad, zoodat gemiddeld iederen dag 132 en per uur 5| zeemijlen werden af gelegd. Die vloot heeft dus zeer langzaam gevaren. Toch heeft het plotselinge verschijnen van de Russische zeemacht aan den ingang van de Zuid-Cliineesche zee eene groote verrassing verwekt. Deze verrassing steunt inzonderheid op twee redenen. Men had algemeen aange nomen, dat de Japanners zich de gelegenheid niet zouden laten ontgaan om de Russische vloot op een of ander daarvoor gunstig gele gen puint, b.v. in den Chagos-arohipel of in de zeestraat, die de vloot moest doorgaan om in de Oost-Aziatische wateren te komen, met torpedo booten op te wachten, zoodat de Russen niet anders dan met verliezen zich den toegang tot den Groeten oceaan zouden kun nen versohaffen. De Japanners hebben hier van afgezien, hetzij omdat zij de onzijdige staten geen aanleiding hebben willen geven tot klachten ovor schending van de wetten der neutraliteit in vreemde wateren, hetzij omdat zij er de voorkeur aan geven hunne volle kracht te sparen voor den beslissenden slag, den grooten zeeslag. De tweede reden waarom de plotselinge ver schijning van Rodjestwensky de wereld heeft verbaasd, is te zoeken in de omstandigheid, dat men in de meening verkeerde, dat de Russische vlootvoogd den tocht naar het oosten eerst zou voortzetten, nadat de uit vier linieschepen en een grooten kruiser bestaande divisie van Nebogatow, die den 3en April udt Djiboeti is vertrokken, zich bij hem had gevoegd. De vloot van Rodjestwens ky telt vijf linieschepen le en zes 2e klasse, benevens negen kruisers; deze divisie zou dus eene zeer belangrijke versterking hebben aan gebracht. Het is nog niet bekend of Rodjestwensky den tocht door den Indischen oceaan heeft od- dernamen uit eigen beweging of op hooger bevel. Men kent ook nog niet de redenen, die hem bewogen hebben de versterkingen onder admiraal Nebogatow, die hem zoo goed te pas kunnen komen, niet af te wachten. Dit mag men intusschen aannemen dat die redenen van dringenden aard geweest moeten zijn. Het feit, dat het vertrek van Nossi-Bé is geschied weinige dagen na de zware nederlaag van de Russische landmacht bij Moekden, zet groote kracht bij aan het vermoeden, dat de regee ring te Petersburg, alvorens te zwichten voor het dringende gebod om vrede te sluiten, nog de laatste troefkaart wil uitspelen en een be roep wil doen op het wapengeluk op zee. Voor de onderstelling, dat Rodjestwensky rit eigen initiatief heeft gehandeld, kunnen intus- sohen ook goede redenen zijn. Het marinebe- stuur heeft zich onlangs genoopt gezien een officier der marine, Silotti genaamd, disci plinair te straffen, omdat hij eene briefwis seling had bekend gemaakt, die gevoerd ;s tusschen Klado en Rodjestwensky. Daaruit n- bekend geworden, dat do admiraal regen het uitzenden van de divisie van Nebogatow is geweest, omdat die meest bestaat uit lang zaam varende kustpantserschepen van oude constructie, waarvan hij een belemmerenden invloed duchtte op de bewegingen van zijne vloot. Daarmee rijimt intusschen weer niet, dat Rodjestwensky bijna twee maanden op de lcomst van Nebogatow heeft gewa'ht. Wanneer hij nu ten slotte toch in zee ges-.o ken is, toen er nog slechts een paar weken wachten* mee gemoeid waren, om zich met deze divisie van vijf groote schepen met 118 stukken van zwaar en middelbaar kat.rer te vereenigen, dan komt men tot de slotsom, dat hiertoe overwegingen van politieken aard den doorslag moeten hebben gegeven. Politieke redenen laat ook de Temps hiervoor gelden. Dit blad zegt, dat de tocht van Rodjestwensky reohstreeks verband houdt met de vraag van oorlog of vrede, die sints de ramp van Moekden aan de over- wegingen van de Russische regeering onder worpen is. In de nederlaag van 9 Maart heef-, men geen voldoende reden gezien om den oorlog te beëindigen,, en dan is het op treden van de Russische vloot het verstan digste wat men kon doen. Te land weder de operation te beginnen met een materieel en moreel vernederd leger, zou eene ernstigo onvoorzichtigheid geiweest zijn, eene gewaag de onderneming, waarvan het slagen den toestand niet belangrijk zou hebbeu verbe terd, terwijl de mislukking een ramp zou zijn geweest. Daarentegen is de vloot van Rodjestwensky gereed. Sints een paar maan den wachtte zij op de gelegenheid om den vijand tegemoet te gaanhaar terug te roe- >en scheen niet mogelijk, haar bestendig halverwege te laten blijven wachten, zou de giootste dwaasheid zij|n. Het optreden van de vloot op het oorlogstooneel is dus ge rechtvaardigd, en zulks te meer omdat eene overwinning van Rodjestwensky in den loop van den oorlog eene gewichtige verandering zal kunnen brengen, terwijl zijne eventueele nederlaag den toestand op het vasteland niet slechter, maar ook niet beter zal maken; voo en na zal Linewitsch aan de slagen van Oyaima blootgesteld zijn. Het verschijnen van de Russische vloot in de Oost-Aziatische wateren acht de Temps dus, uit een politiek oogpunt beschouwd, ge rechtvaardigd en met het belang van Rus land in overeenstemming. Hoe uit een mili tair oogpunt het oordeel moet zijn over de onderneming van Rodjestwensky, is eene an dere vraag. Wij zullen dat weldra in con- oreten vorm voor ons hebbende loop van den strijd, die aanstaande i9, zal dat uit maken. Een Engelsche admiraal, Sir John Colomb, heeft tot een vertegenwoordiger.van de Daily News gezegd, dat men hier in ruimer mate dan gebruikelijk is in zuiver strategische zaken rekening moet houden met het persoonlijke element. „Ik zou bij voorbeeld niet zeggen verklaart hij( dat admiraal Rodjestwensky dapper was, maar stoutmoedig, niet knap, maar ver metel. Zoo schijnt het ook wat den Czaar en zijne ministers betreft buiten kwestie te zijn, dat zij in ongeveer denzelfden geest af- keerig zijn om den oorlog te doen ophouden, omdat zij een buitengewoon, een overdreven, een misschien bijgeloovig geloof koesteren, dat het oorlogsgeluk keeren zal en dat het waarschijnlijk een keer zal nemen mot het optreden van deze ongelukkige Russische vloot, die de Japanners nu onder observatie hebben. Het kan zijn, dat Rodjestwensky eene dergelijke gedachte koestert. Of het kan zijn, dat hij weet, dat hij de vernietiging tegemoet gaat, maar aan bevelen gehoor zaamt. Ik denk eerder het eerste." Duitschland* De Duitsche Keizer beeft op zijn tocht door de Middelladdsche zee ook Corfu aangedaan, waarheen de koninklijke familie van Grieken land zich begeven had om hem te ontvangen. De Keizer heeft zijn gastheer t^t eere-admi- raal van de Duitsche vloot benoemd. Eergis teren avond is hii weder aan boord van zijn icbip gegaan. Duitschland en Marokko. De Nordd. Alig. Ztg. bericht-, dat graaf von Tattenbach, die tijdelijk belast is met de lei ding van het Duitsche gezantschap in Tan- ger, zich binnen kort naar het Marokkaan- sche hof te Fez zal begeven. De kwestie van de Marokkaansche kust vaart is, blijkens eene mededeeling van de Köln. Ztg., reeds sedert verscheidene maan den een onderwerp van onderhandelingen ge weest op aandrang van bij Marokko belang hebbende scheepvaartmaatschappijen, die niet enkel Duitsche zijn. Marokki beschouwde oor spronkelijk de kustscheepvaart, zooals ook verscheidene andere staten doen, als een na tionaal monopolie. Daarvan is echter afgewe ken, doordat Marokko in een verdrag aan Spanje het recht van de kustvaart toestond. Hierop steunende, heeft Duitschland aan Ma rokko het voorstel gedaan, dat het eveneens het recht der kustvaart zou krijgen op grond van de meestbegunstiging, en Marokko heeft daarop geantwoord, dat er niets in den weg stond aan eene erkenning van dit recht en aan zijne uitoefening. Duitschland heeft daar bij geen monopolie ten nadeele van andere Staten verlangd en verkregen. Een uitdruk kelijk verdrag bestaat nietvoor de zaak is het echter onverschillig of het Duitsche cabotagerecht door een verdrag of door eene rechtsgeldige wisseling van nota's erkend is. Frankrijk» Kapitein Volpert, die in hechtenis genomen is onder verdenking van medeplichtigheid aan het complot waarnaar than9 onderzoek wordt gedaan, behoorde evenals kapitein Tamburini tot heb koloniale leger. Zijn vrienden ken schetsen hem als een overspannen mensch, die reeds bij herhaling plannen van expedi- tiën beraamd heeft. Zoo heeft, hij tijdens den Zuid-Afrikaanschen oorlog eenige Fransche compagnieën willen uitrusten, om aan hun hoofd aan de zijde van de Boeren te strijden. Later maakte hij propaganda voor eene kolo- niade expeditie, en eindelijk beraamde hij plannen om eene militaire samenzwering tegen de republiek op touw te zetten. Voorts 13 nog gearresteerd de kapitein graaf Hen sen, oie voor mee" dan twintig ja ren met Tamburini ii> het vreemdelingenle gioen heeft gediend. Engeland. Het Lagerhuis heeft een voorstel van O'Donnell. betreffende openbaarmaking van inlichtingen over de uitgaven voor het onder wijs in Ierland, met slechts 124 tegen 112 stemmen verworpen, nadat het voorstel door de regeering bestreden was. De oppositie juichte over de geringe regeeringsmeerderheid. Londen, 13 April. Lord Reay vestigde de aandacht op de met Rusland gewisselde stukken over de contrabande-kwestie. Hij vroeg of de regeering de uitnoodiging van i president Roosevelt voor een tweede Haag- sche conferentie had aangenomen en of ver schillende vragen, betrekking hebbende op de contrabande en op de positie der onzijdige mo gendheden, daar behandeld zullen worden. De minister van buitenlandsche zaken, lord Lans- downe, zeide dat deze correspondentie op eigenaardige wijze in het licht stelt in welk een onbevredigende positie men nog steeds verkeert ten opzichte van verschillende be langrijke vragen van internationaal recht. Do protesten van de Britsche regeering zijn niet geheel en al zonder uitwerking gebleven. De Russische regeering legde zich neer bij onze stelling, dat voedingsmiddelen en eenige an dere artikelen slechts voorwaardelijk en niet absoluut contrabande zijn, maar was het niet eens met onze opvatting dat kolen voor waardelijke contrabande zijn. De uitnoodiging van preeirent Roosevelt was zonder aarzeling aangenomen door de Britsche regeering, die met vreugde het door de Vereenigde Staten genomen initiatief be groet en gaarne met de regeering dier Staten wil medewerken om deze gewichtige vraag stukken in behandeling te nemen. De minister sprak de hoop uit, dat het niet lang meer zou duren dat men in staat zoude zijn, deze zeer menschlievcnde en .eervolle taak te vol brengen. Zweden en Noorwegen. Stockholm, 13 April. Het verzoek om ont slag van minister-president Bostroem is in de heden gehouden vergadering van den staats raad toegestaan. Het lid van dien raad Ram- stedt is tot. tijdelijk minister-president be noemd. Hongarije. Boedapest, 13 April. In de Kamer van Afgevaardigden is het ontwerp ingediend van een adres der vereenigde linkerzijde. Daarin wiordt gewezen op het ernstige na deel, dat het land dreigt te treffen op eco nomisch gebied, wanneer door den toestand buiten de wet. waarin bet voor 't oogenblik verkeert, liet land niet in staat zou zijn zijne belangen krachtdadig te doen gelden. Het noodigt de Kroon nit ten spoedigste eene re geering te benoemen, die rekenen kan op den steun van de Kamer van Afgevaardig den. Het adres spreekt den wensch uit, dat worde overgegaan tot hervorming van het jarlement en vooral tot uitbreiding van het tiesrecht, tot bescherming der openbare vrij heid en tot verandering van het belasting wezen. Het vraagt ten slotte vaststelling van de economische onafhankelijkheid van het land en dat aan het Hongaarscho leger on omwonden een nationaal karakter worde ge geven door invoering van de nationale taal en vaai nationale onderscheidingsteekens. Het adres verzoekt den vorst een einde te maken aan de verplichtingen, opgelegd door eene grondwet, die niet beantwoordt aan den te- genwoordigen toestand, en eene regeering in te stellen, die het vertrouwen van de Kamer geniet. Boedapest, 13 April. In het Huis van afge vaardigden diende Eotvos een motie van afkeuring in tegen minister-president graaf Tisza en den voorzitter van het vroe gere huis Perceel. Tisza antwoordde, dat zoolang zijn opvol ger niet benoemd is, hij zal voortgaan zijne functiën te vervullen en zich zal blijven kwij ten van zijne alleronaangenaamste taak, door op zijn post te blijven. Morgen voortzetting van het debat. Rusland. Petersburg, 13 April. (Petersburgsch tele- graafagentsohap). In eene aanschrijving, die aan den vroeg eren minister van bdnnenland- sche zaken Goremkin is gericht, heeft de Gzaar eene bijzondere commissie ingesteld, onder voorzitterschap van genoemden oud-minister, die zich bezig zal moeten houden met de vaststelling van bepalingen voor de regeling van het grondbezit, der boeren, dat den voor naamste» grondslag uitmaakt van het natio nale welzijn. Er moeten maatregelen worden genomen om den boeren betere middelen voor de bewerking hunner landerijen te ver schaffen en om aan hen, wier grondeigendom gering is, de mogelijkheid te openen naar andere streken te verhuizen of met behulp van eene boerenbank hun eigendom uit te breiden. Ook moet het landbezit van de an dere grondeigenaars nauwkeurig worden uit gemeten om het vertrouwen van het volk in de onschendbaarheid van alle particuliere eigendom te versterken. De Köln. Ztg. bericht uit Petersburg, dat in de kringen van het geestelijke bestuur wordt aangenomen, dat de vraag der benoe ming van een patriarch in bevestigenden zin beslist is. Tot de uitvoering zal bet echter vooreerst nog niet komen. Ook de bijeen- roepdng van een concilie is nog onbeslist. De inhechtenisneming, eenige dagen geledcai te Petersburg, van het twaalftal personen die van deelneming aan een anarchistische samen zwering werden verdaent, heeft een eigenaar dig staartje, dat wenschetsend is voor de in Rusland heerschende stemming. Wij hebben bericht., dat onder de gearresteerden zich ook een paar vrouwen bevinden, waaronder mej. Leontiewa. Deze is eene bloedverwante van generaal Trepow, den dictator te Petersburg, en ging veel om met twee nichten van den generaal. Nu is de eeoie nicht door een trein overreden, de andere, die met prins Tenitajew gehuwd is. heeft zich »n revolverkogel in het lichaam gejaagd. Hoewel de familie beweert dat dit bij ongeluk geschiedde, houdt het pu bliek beide gevallen voor pogingen tot zelf moord de beide dames zouden betrokken zijn bij een samenzwering, en in 't bijzonder bij de plannen van den anarchist Leontiëw, in wiens huis verscheidene bommen gevonden zijn. De Schlesische Ztg. beriaht, dat ook de vader en de beide broeders van mej. Leon- tiew gevangen genomen rijn. De oude Leon- tiew was vroeger gouverneur van Wladimir, zijne beide zonen bekleeden hooge militaire betrekkingen in het leger. In de woning van Leontiew werd eene groote hoeveelheid ontplofbare stoffen gevonden. TarklJ* De regeeringen van Rusland en Ooatenrijk- Hongarije hebben er in toegestemd, dat de financieele controle in de vilajets van Ma- oedonië zal worden opgedragen aan eene in ternationale commissie van controle, waarin alle groote mogendheden vertegenwoordigd zijn. Daardoor zullen de mogendheden ge legenheid krijgen, zonder van politieke oog merken beschuldigd te kunnen worden, bij den Sultan aan te dringen op het verkrijgen van financieele hervormingen, die de beta ling van de soldaten en de ambtenaren en de storting van de opbrengst der belastin gen in de publieke kassen zullen verzekeren. Saloniki, 13 April. Vrijdag j.l. viel een Grieksche bende het dorp Zagoritschew aan en doodde meer dan honderd Bulgaren. Later maakte zij nog dertig gevangenen af op de plek, waar de Grieksche hoofdman Melas in October 1904 vermoord werd1. Do oorlog in Ooot-AzIS. Van dan oorlog da volgende bariohtaa De Petersburgsche correspondent der Echo de Paris seint over den toestapd in Mand- sjoerije De toestand is niet veranderd. De Russen zijn meester van Kai-foen-gai, ten westen van den spoorweg, van het station Kon-doe-lin, en van een punt op den weg tussohen Foe- sjoen en Kirin. De generale staf acht den 9taat van «aken bevredigend. De bewegingen der Japanners zijn onzeker. Zij hebben ook gebrek aan munitie. Singapore, 13 April. (Lloyds) De stoom boot Nubic rapporteert, dat zij den Hen op 8 graden Noorderbreedte en 108,55 graden Oosterlengte de- Russische vloot voorbijgeva ren is. De vloot was 42 schepen sterk en stuurde Noord-Noordoost met eene snelheid .van 8 a 10 knoopen. Hongkong13 April. (Daily Mail). De ha venmeester rapporteert, dat twee Japansche kruisers Dinsdag avond kaap Rock, gelegen eenige mijlen ten zuiden van Hongkong, ge passeerd zijn, met vollen stoom gaande naar het zuiden met gedoofde lichten. Singapore, 13 April. (Daily Telegraph). Eien Nederlandsch eskader werd gisteren ge zien in de straat van Riouw. De Petersburgsche correspondent van de Times bericht, dat mon daar zeer gerust ge steld is door de tijding dat het zoogenaamde „tweede eskader" d. i. de vloot van Rodjest- wenski, geheel bijeen is; men begreep al niet waarom de vlootvoogd de onvoorzichtigheid begaan zou hebben, zijne vloot te siplitsen, terwijl hij de Oost-Indische wateren in- stoomde. Het is nu duidelijk, dat Rodjestwenski den Indischen Oceaan overgestoken zonder op Nebogatow te wachten, omdat het onmogelijk zou zijn, kolen te laden of de torpedojagers op sleeptouw te nemen tijdens den moesson. Het Russische marinebestuur vertrouwt, dat Rodjestwenski de beste voorzorgsmaatre gelen zal nemen togen een torpedoaanval toch begrijpt men dat dit gevaar groot blijft, en men hoopt ernstig, dat de admiraal zijn schepen zoo min mogelijk op eenzelfde plaats zal laten liggen. Uit den tijd, die verloopen is tusschen het. vertrek van het eskader var Nebogatow uit Djiboeti en de waarneming dat dit eskader zich bevond op de hoogte van Socotoro, leidt de Temps af. dat het zich voortbeweegt met eene gemiddelde snelheid vr vijf knoopen in het uur. Het zal dus, om den Indischen oceaan door te varen, ongeveer denzelfden tijd noodig hebben, dien de vloot van Rodjest wenski daaraan heeft besteed. Allerlei vGravin Montignoso verklaart op stel lige wijze, dat het bericht van Saksische bla den, als zou zij toegestemd hebben in uitle vering van haar kindje tegen een jaarlijksche rente van 60.000 mark, ongegrond is. In den stand van zaken is geen verandering geko men sedert 18 Maart, toen men de aan haar verschuldigde uitkeering heeft ingehouden. vOnder de bezoeksters van de voorstel ling in den stedelijkon schouwburg te Inns bruck behoorde ook de 28-jarige prinses Ma- thilde van Saksen-Koburg. Plotseling werd de prinses door hartkrampen overvallen, die haar in een luid gegil deden losbarsten. Een ijlings ontboden dokter achtte den toestand der prinses zeer ernstig. rTe Hannover heeft een aan den drank verslaafde postbeambte een z.g. „Lustmord" gepleegd op een meisje van vijf jaar, dat bij meetroonde en in stukken sneed. Men vond een paar stukken van het lijkje in den kelder van zijrn huis, de rest wierp hij op den spoor dijk. De moordenaar heeft volledig bekend. Een schoenmaker is onder verdenking van medeplichtigheid gevangen gezet. Men vermoedt dat de booswicht ook schul dig is aan den moord op een ander meisje, dat 2 jaar geleden verdwenen is en in hetzelf de huis woonde als het thans vermoorde kind. OOST-INDIÊ. De Bataviaansche correspondent van het Hbld. seint, dat het beriaht omtrent het zeegevecht bij de Anambaaeilanden niet bevestigd wordt. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag 13 April. Geopend 10J ure. Arbitragecontract met Dene marken. Aan de orde is het wetsontwerp tot goed keuring van het op 12 Februari 1904 te Kopenhagen tusschen Nederland en Dene marken gesloten algemeen arbitrage verdrag, en voor behoud der bevoegdheid om de in art. 2 van dat verdrag bedoelde overeenkom sten te -luiten. De heer Van Asc-h van Wijck con stateert dat het ontwerp met groote ingeno menheid is begroet. Het tractaat bevat niet de bekende reserve van de eer, de onafhan kelijkheid en de levensbelangen, terwijl het aan de andere mogendheden de gelegenheid laat zich aan te sluiten. Het ontwerp is dus van groote beteeken i9. In de arbitrage alleen ligt echter geen vol doende waarborg tegen den oorlog, maar toch doet een arbitrageverdrag den kans op oorlog dalen en den kans op vrede rijzen. Thans de vraag of een algemeen dan wel een beperkt arbitrage verdrag de voorkeur verdient. Met het sluiten van een algemeen bindend arbitrageverdrag volgen wij de histo rische lijn, en dat ;s dus niets vreemds. Ben aibdtrageverdrag onder reserve werkt de pro- Uganda voor den vrede tegen en geeft aan- eiding tot nieuwe geschillen. Vraagt men spreker echter wat hijj liever heeft, geen verdrag of een verdrag met re serves, dan geeft hij de voorkeur aan het laatste. Ten slotte wijst Spr. op de moeielijk- heid om een sjherpe definitie te geven van hetgeen een nolitieke en een rechtsquaeatie is. Bij volkenrechterlijke geschillen heeft de arbiter zich eenvoudig af te vragen aan wiens zijde het recht is. ESndelij[k de vraag of dit verdrag voor Nederland niet gevaarlijk is. 9pr. meent dat wij er met een arbitrage contract beter aan toe zijn dan zonder. Door dit contract kun nen wij bovendien een belangrijke plaats in nemen in de geschiedenis der Arbitrage. Spr. brengt hulde aan den afgetreden Min- v. Buiten 1. Zaken, aan het Departement van Buitenl. Zaken en aan onzen gezant te Ko penhagen voor de tot standbrenging van dit verdrag. De beer Van Rylandt zal voor het ontwerp stemmen al behoort hij tot hen die, zoo om zich heen ziende, niet veel resultaten verwacht van arbitrage contracten. De ver zoeningsgezindheid is er nog niet erg op toegenomen. Spr. wij»t er op dat men nog om kleinigheden de eer rakende duelleert en wat in het klein© gebeurt zullen de Rij ken in het groot doen. En het zelfde zal het geval zijn met wat men noemt levenaquaesties dat eigenlijk be- langenquaesties zijn. Dat Spr. zich eenigft- zins sceptisch heeft uitgelaten vindt in bet voorgaande zijn oorsprong. Dit verdrag bevat echter een geheel nieuw stelsel, de reserve is er uit verdwenen en Spr. zal er gaarne zij® stem aan geven. Wanneer niet was opgenomen de clausule dat ook andere mogendheden konden toe treden, zou Spr. er bezwaar tegen gehad heb ben. In dit verdrag ziet Spr. het begin va® een band van kleine staten, die zich onder ling verbinden om hunne neutraliteit te ga- rendeeren. De heer Van K&rnebeek acht het bijna onnoodig er aan te herinneren, dat hij een groot voorstander is van arbitrage; dat heeft hij meermalen" getoond. Maar wij heb ben hier niet alleen de quacetie van het en thousiasme, maar wij hebben hier te doen met een Staatsstuk, dat wij hebben te be* oordeelen. Wij hebben ons hier, zegt Spr., af te vragenis dit tractaat geschikt om ook andere mogendheden te doen toetreden. Voor geen enkele on ©enigheid zal men zich aan de arbitragoverplichting kunnen ont trekken, en dat meent Spr. dat te ver gaat. Het desbetreffende artikel acht Spr. onjuist gedacht en mank gaande aan juridische ap-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1