KOLONIËN. oost'indië." BINNENLAND. non eenige dagen door de Japanners weer vlot gemaakt zijn. Do Kam-Rank-kaai, waar do stoomboot Prinz Heinrich van de Norddeutsche Lloyd achttienRussische schepen heeft gezien, is gelegen in Indochina, ten noorden van Sai gon. Generaal Stoessel en een aantal andere uit, Port Arthur teruggekeerde officieren zullen den zomer in Denemarken doorbren gen. waar de Keizerin-Moeder eenige villa's voor hen besproken heeft te Marienlijst, ecno hadplaats in de buurt van het graf van Hamlet. Allerlei vDo onkosten van president Krugers beu lafenis te Pretoria, ten bedrage van f 20.000. zijn door de familie aan het comité gerestitueerd. vDo haven van Antwerpen zal eeu groote uitbreiding krijgen. In verband bier mede moeten drie dorpen in don Omuak, Aushuweel, Oorderen en Wilmansdouck, al niet meer dan 1000 inwoners, met den grond gelijk gemaakt worden. Men gelooft, dat de bevolking voor een goed deel de naast bijlig gende dorpen Eeekeren en Capellc gaat <1- sterken. Het vrijkomende gebied wordt bij de gemeente Antwerpen ingelijfd, die hier mede een oppervlakte zal krijgen van 6253 vDe Fransche motorboot Panhard-Le- vaseor, 12.5 meter lang, met 210 paarde- kracht (8 cylinders), heeft gisteren te Mo naco het aeekampioenschap gewonnen. Zo voer wereldrecord200 kilometer in 4 uur 22 min. 54 sec. dat is met een gemiddel de snolheid van 48 kilometer in 't uur. Haar bestuurder was graaf De Vogiié, een gewe zen ree-of ficier. Er deden in den wedstrijd 20 booten mee, waarvan maar 8 den gohee- len afstand aflegden. vDe Fransche motor-raoeboot Pan- hard-Levassor, die Vrijdag te Monaco zoo glansrijk het zeekampioenschap won, is Zater dag aldaar, in een wedstrijd met voorgift op 5J kilometer, gezonken. De zeer lichte romp van de boot bleek op den duur niet bestand tegen de geweldige kracht van haar motors. De bemanning kon gered worden. vHet gerechtshof te New York heeft verleden Woensdag de -Slcvated Railway ver oordeeld tot betaling van f 6000 schadever goeding aan een passagier, wien door nalatig heid van haar personeel twee tanden waren uitgestooten. vDe jongste berichten uit Voor-Iudië in aanmerking nemende, moet men de ambte lijke schattingen over den omvang van hot verlies aan menschen levens, bij de aard beving, w >.igen. Te Kaugra zouden niet meer dan 2000 menschen omgekomen zijn, maar liet is niet mogelijk, het aantal dooden in het district te schatten. vEen jonge vrouw, die te Parijs in eeu automobiel een soort van „looping the loop 1 maakte, is naar beneden getuimeld en aai: de gevolgen overleden. v Bij Genua is oen ernstig spoorweg ongeluk gebeurd. Een passagierstroiu uit Turijn botste bij do Ronco-tunnel tegen een goederentrein. Iu eepstgenoemden trein be vonden zich 150 roeraten. Zeven menschen werden gedood en 32 gewond. Het beleid van gouverneur- generaal Van Heutsz. In het Bat. Nbl. vinden wij onder den titel „Voorheen en Thans" een artikel, geteekendc Effendi, waarin het beleid van den gouverneur-gene raal Van Heutsz wordt besproken. Ten eerste wordt er in opgekomen tegen de intoning als zou Van Heutsz tijdens zijn jongste reis naar Holland concessies op het gebied der geloofsquaestic aan de richting van het tegenwoordige kabinet hebben ge daan. Volkomen bekend met het doel van zijn tocht naar Nederland, liet hij den mi nister vooruit waarschuwen, dat hij zich ten opzichte der geloofsquaestic vooral niet in zijn candidaat moest vergissen, terwijl hij later nog, op een oogeublik, dat alles nog ongedaan kon worden gemaakt, aan het ka binet te verstaan gaf, dat hij ten opzichte van kerkelijke richting ongenegen was, kleur te bekennen en op dat gebied zich zijn volle vrijheid wenschte voor te behouden Zelfs zou de nieuwbenoemde gouverneur- generaal opzettelijk voor den dag van zijn rek uit Nederland een Zondag hebben gekozen, om ter dege te doen uitkomen, dat hij zich ook na zijn benoeming vrij gevoelde als daarvoor en bij over den rustdag wilde beschikken op de wijze, die hem het beste voorkwam. De schrijver weet ook mede te deelen, dat men zich bij het ministerie van Koloniën verheugt over den frisschon, opgewekten toon, die de correspondentie met Java en vooral met. do buitenbezittingen ademt. Wog, als t ecu tooveralag verdwenen, .3 het zoetsappig gezeur over hetgeen wel moge lijk en hetgeen niet mogelijk is, zijn opge borgen de ellenlange redeneeringcu, die al leen maar dienden om de zedelijke onmacht te bemantelen en de zaken geen stap nader tot haar einde brachten, zijn verbannen de weifelmoedigheid, het hinken op twee ge dachten en de adviezen, die als men ze na lezing ter zijde legde, de ontmoedigende ont boezeming uitlokten, zie zoo, nu ben ik nog net zoover als te voren. In de plaats daarvoor zijn getreden een korte en zakelijike briefwisseling, een hel dere uiteenzetting van den wil van den land voogd en het verlangen om klaren wijjn te zien geschonken. Opgemerkt wordt vorder, dat allerlei maatregelen, welke thans onder den naam van Van Heutsz do wereld ingaan, z. o. het breken met do gewoonte om bij extra-dienst- prestatie gratificatiën toe te kennen, de in trekking van de z.g. Atjeh-toelagen enz., nog op reken' g van zijn voorganger moeten wor den gestold. Enkel heeft Van Heutsz aan den eindeloozen slentergang dior maatrege len door de verschillende adorsccrcnde licha men een eind gemaakt en ze het licht doen zien veol vroeger dan ouder oen ander régimo mogelijk geweest zou zijn. Sommigen zijn bang, dat de gouvernour- generaal in zijn arbeid niet omzichtig genoeg te werk gaat en binnenkort een exodus van ambtenaren van hoogeren lager rang, die tot dusverre onder de gewaardeerd dienaren werden gerekend, moet worden verwacht, hetgeen de volksvertegenwoordiging aan een overstrooming zou blootstellen, namelijk van memoriën, waarin le .-r zijde geschovenen wijdloopig hun grieven zullen uiteenzetten. Maar tegen een ramp als deze moet niet te veel worden opgezien en zoo durft schnj ver niet te zeggen, dat zij, die matiging aan bevelen, het bij het rechte eind hebben. Men heeft bij de patiënte een dokter ge haald en zal nu toch zeker willen, dat de ziekte onder strenge behandeling komt en zij die den tegenweordigen landvoogd als ge neesheer hebben gekozen, hebben toch ze3» zeker moeten weten, dat hot woord „schip peren" niet in zijn dictionaire staat. Hem eerst aan het ziekbed to halen en dan ach en wee te roepen over de weinige zachtheid van de behandeling, veraadt een weifel moe digheid, een hinken op twee gedachten en een zwakheid, die men in het bestuur over Nederlandsch-Indië zoo heftig heeft afgekeurd en waaraan men zich uu door te vreezen en te klagen, op zijn beurt in Holland schuldig maakt. De Me n t a w c i-e i 1 a n de n. Naar wij vernemen, heeft het detachement, onder bevel van den len luitenant W. F. H. Ep- kes, op Si beroet gelegerd, en bestaande uit 19 Europecsche en 33 inlandsche militairen, zich nog niet te beklag:n gehad over de Menta- weiers. Dezen komen dagelijks in bet bivak en ruilen daar hun wapens tegen tabak en kramcrijon. Zooals mén weet, houden ze zich niet met geld op. Zij toonden zich goed ge zind. Patrouilles naar het innenland werden nog niet gemaakt. Men inog bezig het bivak gemakkelijk in te richten. Het is ge legen bij de hoofdkampong Siberoet en zou over on paar dagen gereedkomen. Sumatra-Bode. De Staatscourant van Dinsdag 18 April 1905 bevat o. m. de volgende Konink lijke besluiten benoemd tot plaatsvervangend griffier bij den Raad van Beroep voor de Ongevallen verzekering te Dordrecht mr. J. H. Mulock- houwer, advocaat-procureur aldaar benoemd tot vertegenwoordiger der regee ring op het van 26 :ot 30 April 1905 te Rome t houden 5e Inter. Congres voor Psychologie dr. S. R. Hcrmanides, geneesheer-directeur van het christelijk sanatorium voor zenuw lijders te Zeist verleend de zilveren ee re-medaille der Oranje-Nassau-orde aan den kantoorlooper bij het loodswezen te Rotterdam L. van Duin. To 's Gravenhage zijn in het hotel de Bellevue aangekomen H.H. K.K. H.H. de Prinsen Yugula en Vudlujae van Siam. De minister van binnenlandsohe zaken, dr. Kuyper, begaf zich gisterenmiddag voor korten tijd naar Brussel. De gewone audientiën van de minis ters van oorlog, van marine, van koloniën, van financiën en van justitie zullen deze week niet plaats hebben. Do minister van Financiën maakt be kend, dat op 15 April 1905 bij de betaal meesters in kas was f 2.611.651,934, en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art, 11 bis van "haai- octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt te bedrage van f 348.095,99. Met verwijzing naar de mededeeling, voor" >mende in no. 13 der Staatscourant van 15 en 16 Januari j.l., brengt de minister van buitenlandsche zaken a. i. ter kennis van belanghebbenden, dat do Duitsche regeering dc vergunning tot doorvoer over haar grond gebied van Nederlandsch slachtvee, bestemd naar Zwitserland, onder de geldende voor waarden tot 15 Augustus eerstkomende heeft verleng Het Pet ersburgsohe telcgraafagentschap bericht, dat de raad in het ministerie van buitenlandsche zaken Tschrykow tot gezant te 's Graven hage benoemd is. In het hotel den Ouden Doelen te 's Gravenhage is aangekomen de heer C. Scheibier, consul-generaal der Nederlanden te Keulen. De heer H. E. Jongewaard de Boer, vice-consul der Nederlanden te Buenos-Ai ros, bij Koninklijk besluit van 18 Januari 1905, no. 44, bevorderd tot consul aldaar, is in die hoedanigheid door de Argcntijnsohe re geering erkend. Aan den heer Jongewaard de Boer kan in de Nederlandsche taal geschreven worden. Inlichtingen uit de beste bron verkre gen, stellen Het Centrum in staat met be slistheid tegen te spreken het bericht van het Huisgezin, dat mr. Kolkman binnen kort benoemd zou worden tot lid van den Raad van State. In de gisterenavond gehouden vergade ring der Centrale Liberale Kiesvereeniging voor het hoofdkiesdistrict Tiel werd met al gemeen e stemmen candidaat gesteld mr. M. Tydema Jr., uit Breda (aftredend lid.) In ©ene te Breda gehouden, druk be zochte vergadering van do Vrijzinnige Ki -s- vereeniging „District Oosterhout', is tot an- d id ast voor de Tweede Kamer geproclameerd de heer F J. Potter, gep. ads.-resident, wo nende te Teteringen Op het gros kwamen ook voor de heeren Zelvclder, schoolopziener, en kapitein Fabius. De heer Potters heeft de candidatuur aangenomen. Te Kampen vergaderde gisterenmiddag do Centrale Antirev. Kiesvereeniging in het. hoofdkiesdistrict Kampen tot definitieve 'in didaatstelling voor een lid der Tweede Ka mer. De opkomst van afgevaardigden van de plaatselijke kiesvereenigingen was vrij goed. De heer prof. M. Noortzij werd met algc- meene stemmen tot definitief candidaat ge kozen en hoeft deze candidatuur aangenomen. Het bestuur werd gemachtigd om met d-: groepen der coalitie in nader overleg te tre den tot samenwerking. De gemeenteraad van Deventer be sloot met 12 tegen 8 stemmeji tegen advies der Kamer van Koophandel in om het terrein der oude tapijtfabriek te verkiezen boven het terrein aan den Brink voor de stichting van een nieuw postkantoor en telegraafkantoor. Nu weder eene nieuwe uitgaaf van het bekende „Adresbeekvan alle in Europa ver blijf houdende Indische ambtenaren, officie ren on weduwen" in bewerking is genomen, zullen opgaven van adresveranderingcu, welke sedert 1904 zijn voorgekomen of met Mei a.s. zullen plaats hebben, aan het department van Koloniën (afd. Pensioenen) bijzonder wel kom zijn. De heer P. L. Tak en „Het V o 1 k." De heer P. L. Tak weuscht de hoofd redactie van Het Volk neer te leggen. In het partij-orgaan schrijft hij omtrent de mo tieven, die hom daartoe geleid hebben, o. m. het volgende „Zoowel in congresvoorstellen als elders is de meening geuit, dat de krant onder mijne redactie eeu niet genoeg propagandistisch, c i een niet genoeg agitatorisch karakter draagt. Wat het agitatorische betreft is deae critiek juist. Ik heb dit bezwaar al gevoeld toen ik de taak aanvaardde. En ook de partij heeft het moeten voelen, want zij kende mijn wijze van spreken en schrijven. Toen het partijbestuur, gemachtigd door de stemming in de afdoe- Imgen, mij benoemde, was mijn eerste woord, dat ilc slechts mij zeiven kon geven, zooals ik was en ik mag or nu bijvoegen zoo als ik ben. De toevoeging van .aste mode werkers zoo als do heer Van der Goes heeft voorgesteld, acht do heer Tak niet voldoende Hij zegt De oplossing moet wat radicaler worden gevonden. Do partij moet in den te kiezen persoon de volle uitdrukking van haar ver langens vinden Ik meen dat dit nu moge lijk is. En daarom wijk ik zelf terug en ver zoek het congres mij niet opnieuw de redac tie op te dragen. Al is dit een bijzaak, ik wil toch niet ver zwijgen, dat mijn verzoek ook in overeen stemming is met mijn persoonlijke verlan gens. Ik heb nu nog al wat aan de hand, en verlang werk te doen, waaronder vooraan ligt de verdere uitbouw van onze gemeente-poli tiek. „Ik vind dus mijn werk wel voor onze zaak, maar geloof dat we nu spijker met koppen moeten slaan en de redactie toevertrouwen aan een partijgenoot, die van de krant maakt wat wordt verlangd een sterker agitatorische kracht dan mijn geaardheid veroorlooft haar te geven." Een zeer bekend Hagenaar, de heer J. W. Bolderman, is overleden. De heer Bolderman, gepens. secretaris van het Burgerlijk Armbestuur, verliet op 1 April 1904, na een zestig-jarige dienstver vulling, zijne gemeentelijke betrekking, bij welke gelegenheid hem het officierskruis van de Oranje-Nassau-orde werd geschonken. Op zijn 70sten verjaardag had H. M. de Koningin hem met het ridderkruis dier orde begiftigd, terwijl de gemeente hem bij zijn gouden ambtsjubilé de gouden dienstmedaille vereerde. Bij zijn aftreden werd hij in iien gemeen teraad gehuldigd als een zeer bekwaam amb tenaar, als scherpzinnig man, met een sta len geheugen, maar bovenal als goed men9ch bemind en geacht door iedereen, die met hem in aanraking kwam, in 't bijzonder door de armen. De heer Bolderman werd bijna 81 jaar oud Rembrand t-f eesten, Het comi té voor do Rembraudt-feesten, welke in 1906 zullen plaats vinden, verspreide een circulaire door ons land, waarin een oproeping tot steun om een luisterrijke viering van Rembrandt's driehonderdjarigen geboortedag mogelijk te maken. De herinnering van dien dag (15 Juli 1906) zal samenvallen met het gereedkomen, der nieuwe „Nachtwacht"-zaal in het Rijks-Mu seum te Amsterdam. Het comité herinnert aan de vele verdien sten van den grooten schilder, „den lioog- steu vertegenwoordiger onzer Hollandscho kunst", waarom op ons de vei'plichting rast, dien gedenkdag zoo waardig mogelijk te vieren. Omtrent de beraamde plannen wordt het volgende medegedeeld „De aard der herdenking, die wij voorbe reiden, zal, naar onze opvatting, beide eer uiterlijk en a'3 wij ons zoo mogen uitdruk ken een innerlijk karakter moeten dragen. Naast een, zoo wij hopen, luisterrijke inwij ding der zaal van „De Nachtwacht", een ar tistiek feest in den Schouwburg, het aanbren gen van een gedeukteeken op het graf van Rembrandt in de Westerkerk en op de plek waar hij gestorven is, het verspreiden van een medaille ter gedachtenis enz., koesteren wij ook het voornemen om Rembrandt nader tot het hart van het volk te brengen, wen- sehon wij een goede Hollandsche biographie van Rembrandt uit te doen geven, willen wij zoo mogelijk bevorderen en steunen eene uitgave van den Bijbel, geïllustreerd door Rembrandt's teekenpen, etsnaald en pen seel. Nog andere punten staan op ons pro gramma, stippels die heen wijzen naar 't huis op de Joden-Beestraat, naar eene tentoonstel ling te Amsterdam van enkele zijner in het binnen- of buitenland vertoevende schilderij en, naar een in schets ontworpen plan, om de geheelo stadsbevolking te Amsterdam, op den avond van den dag te laten voelen, dat inderdaad ter cere van Rembrandt een ver heffend volksfeest wordt gevierdmaar het, volvoeren van dit alles zal geheel en al afhangen van de geldelijke bijdragen, die wij zullen ontvangen." „Wij roepen u dus op," heet het dan verder „ons door milde giften in staat te stellen bin nen het schilderachtig Amsterdam waar overal de weerspiegeling van Rembrandt's talent nog trilt in den zomer van 1906 een waardige Rembrandt's herdenking te ordenen." Legaten. Van bevoegde zijde ver noemt het Hblad, dat door den heer IX Laan, don 7, dezer te Wormerveer overleden, bij uiterste wilsbeschikking, vrij van rechten, zijn vermaakt de volgende legaten 1°. Aan de Vereeniging tot instandhouding van het Protestautseh Weeshuis te Wormer- veer een© som van f 25.000. 2®, Aan de Vereenigde Doopsgezinde Ge meente te Wormerveer eene som van f 20.000. 3°. Aan de Diaconie der Nederlandsch Her vormde Gemeente te Wormerveer een© som vau f 10.000. 4°. Aan de Kerkvoogdij der Nedercluitsch Hervormde Gemeente te Wormerveer eene som van f 10.000. 5°. Aan het Roomsch-Katkoliek Parochiaal Armbestuur tc Wormerveer eene som van f 5000. 6°. Aan de Diaconie der Gereformeerde Ge meente, vroeger de Christelijk Gereformeerde Gemeente te Wormerveer eene som van f 5000. 7°. Aan de vereeniging Het Wilhelmina- park te Wormerveer eene c :n van f25.000. 8°. Aan de voreeniging onder de benaming Het Burgerzickenhuis te Amsterdam, eene som van f 25.000. 9°. Aan het Instituut voor Doofstommen te Groningen, aldaar opgericht in den jare 1790, eene som van f 15.000. 10°. Aan de landbouw-kolonie Nederlandsch Mettray op Rijsselt bij Zutphen eene som van f 15.000. 11°. Aan de Prins Hendriksticbting te Eg- mond aan Zee eene som van f Ij.000. 12°. Aan het Instituut tot onderwijs van Blinden en voor volwassen Blinden te Am sterdam eene som van f 15.000. 13°. Aan de vereeniging Lutkerscke Diaco nessen-Inrichting te Amsterdam eene som van f 5000. 14°. Aan de Noord- en Zuid-Hollandlsehe Redding-Maatschappij te Amsterdam eene som van f 25.000. 15°. Aan de "Vereeniging voor spraakgebrek - ltige en achterlijke kinderen te Amsterdam eene som van f 5000. 16°. Aan de Nederlandsche Vereeniging ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit en zulks voor het Hospitaal Kerkschip te Amsterdam, eene som van f5000. 17°. Aan de Vereeniging Rembrandt, tot behoud in Nederland van kunstschatten, ge vestigd te Amsterdam, eene som van f 5000. 18°. Aan de stichting Oranje Nassau's Oord, bij Renkum eene som van f 20.000. 19°. Aan het Emmafonds der stichting Oranje-Nassau's Oord bij Renkum, uitslui tend ter tegemoetkoming in de verpleegkosten van on- en minvermogenden eene som van f 20.000. 20°. Aan de gemeente Wormerveer, ten be hoeve var> het Ziekenhuis aldaar, eene som van f 15.000. 21°. Aan de gemeente Wormerveer, ten be hoeve van de vereen'ging Armenzorg aldaar, eene som van f 10.000. 22°. Aan de Maatschappij van Weldadig heid Frederik0oord, opgericht in 1808, eene som van f 10.000. 23°. Aan de Vereeniging tot Oorichting en Instandhouding van Bewaarscholen te Wormerveer eene som van f 5000. Naar de „Avondpost" verneemt, wordt met 1 Mei te 's Gravenhage, Amsterdam, Rotterdam en Utrecht nachtdienst ingevoerd voor de Rijkstelephoon. De Haagschc brandweer. Uit het verslag omtrent de brandweer der ge meente 's-Gravenhage over het jaar 1904 blijkt dat van 1 Januari tot en met 31 Dec. plaats hadden 76 schoorsteenbranden, 147 klein© binnenbranden, 14 zware binnenbran den, 10 uitslaande branden en 47 buitengewo- uo branden- te zaïnen 294 branden; boven dien waren er nog 59 brandgeruchteu, terwijl 114 maal uit baldadigheid, door middel van brandschellen, noodeloos werd gealarmeerd. De Alg. Nederl. Diamantbewerkersbond te Amsterdam heeft indertijd een verhoogde contributie voor zijeri leden ingevoerd, om de schuld der groote uitsluiting te kunnen be talen. De vraag: hoe staat het met desohuld, wordt door Henri Polak in het pas versche nen nummer van het bondsorgaan aldus be antwoord „Hetgeen wij oogenblikkelijk .~an contan ten bezitten, zou meer dan voldoende zijn om al onze schuld af te betalen. Deden wij dat echter, dan zouden wij een som in kas houden, die onvoldoende is om op alle ge beurlijkheden voorbereid te zijn. Een orga nisatie als de onze moet steeds in staat zijn slag te leveren, zelfs als de oorlog op het on verwachtst uitbreekt. Betaalden wij bet re stant van onze schuld nu op eenmaal af, dan zouden wij weliswaar niet weerloos rijn, doch evenmin over middelen beschikken, voldoen de om ons redelijk weerbaar te doen wezen. De schuld wordt, met het oog daarop, dan ook geleidelijk afbetaald. Vermoedelijk zal zij in den loop dezes jaars behoudens on voorziene omstandigheden geheel verdwe nen .zijn". De Haagsche rechtbank zag zich gis teren verplicht tot vrijspraak van eene acht tienjarige juffrouw, die er in geslaagd was haar door een winkelier te doen afleveren voor een waarde van duizend gulden aan meubelen enz., doch dié op zekeren dag al bet af geleverde had doen verdwijnen. Daar hier geen valsche naam was opgegeven, even min een valsche qualiteit, geen listige kunst greep was gebezigd, geen „samenweefsel van verdichtsels" aanwezig was, kon niet op grond van artikel 326 W. v. S. een veroor deeling volgen. Op verzoek van den verdedi ger mr. Franzie Berenstein, volgde de onmiddellijke invrijheidstelling. De winkelier bleef de dupe en de flesschen- trekster kwam er met do preventieve hech tenis af. Een liefdesdrama. Uit Steenvr jfk schrijft men ons: Gisteren middag.is er in een boerenherberg in het naburige Giethoorn een treurig too- necl afgespeeld. De jager K. uit Steenwijker- wold, een weduwnaar, ontmoette er rijn meis je, dat hem voor een paar dagen had afge schreven. Na een heftige woordenwisseling loste K. op het meisje twêe schoten, waar door ze ernstig in de borst getroffen werd. Daarop trok hij rijn mes en bracht zich zelf daarmee aan den hals zulk een wonde toe, dat hij weldra overleed. Volgens den genees kundige, die onmiddellijk ontboden werd, is do toestand van het meisje niet zonder ge vaar. (N. R. Ct.) Misdaad? To Wassenaar is Zater dagavond aan het strand een geheel ont kleed lijkje van een kind gevonden, dat ver moedelijk slechts kort geleefd heeft. Voortvluchtig. Donderdag jl. werd tegen H. R., te Haulerwijk, een be rucht individu aldaar, door het O. M. bij de rechtbank te Heeren veen 1 jaar gevangenis straf geëischt wegens vrijbeidsberooving van een deurwaarder en een rijksveldwachter, die hij in eene kamer opsloot en ruim een uur gevangen hield. Op vordering van het O. M. gelastte de rechtbank zijne onmiddellijke gevangenne ming De beklaagde blijkt echter nu op de vlucht te zijn. Men vermoedt dat hij koers gezet heeft, naar Duitscliland. Woensdag jl. was hij nog ter griffie te Heerenveen, waar hij appèl aanteekende tegen een vonnis, waarbij hij wegens mis handeling veroordeeld was. Brutale inbraak. Zondagavond te half tien heeft een brutale inbraak plaats gehad in het huis van een vleesohhouwer in de Zoutmanstraat te 's Gravenhage. Met een valschen sleutel zijn de twee dieven binnen gekomen en hebben alles vernield en open gebroken. Geld of geldswaarden vonden ze echter niet, daar 't niet aanwezig was. Bij hun werk rijn de dieven door de politie verrasteen werd er ingerekendwaar schijnlijk rijn de dieven uit Amsterdam af komstig. Inbraken. Zondagnacht is te Haarlem ingebroken in een perceel in Je Dusenvoordestraat, bewoond door den kapi tein Vixeboxe. Verschillende kasten zijn opengebroken, waaronder de zilverkast. Niettemin wordt enkel een portemonaie met geld vermist, zoodat men vermoedt dat per sonen aan het werk geweest rijn, die nog niet geroutineerd waren in het dievenvak. In een woning in de Zomerhofstraat te Rotterdam heeft men zich Zondagavond, tijdens afwezigheid van de bewoners, vermoe delijk met behulp van een valschen sleutel, toegang verschaft. Er werd een kast open gebroken en daaruit een geldkistje, ongeveer f 700 inhoudende, ontvreemd. Slag van een paard. Een land- bouiwersknecht, vader van een talrijk gezin, van zijn dagelijikschen arbeid te Haarlem mermeer huiswaarts keerende, kreeg van een werkpaard, dat hij begeleidde, zulk een ge weldigen slag, dat hij spoedig aan de gevol gen is overleden. Van de locomotief gevallen. Gisterenmorgen is in- bewusteloozen toestand per brancard naar het ziekenhuis te Rotter dam overgebracht een 23-jarige wisselwacli- te-r der Staatsspoor, die staande op een ran geermachine te Hillesluis, achterover van de machine was gevallen toen hij zijn pet grij pen wilde, welke afwoei. De man bekwam een hersenschudding. Eeq droevig ongeval had gis terenmorgen te Katwijk aan Zee plaats. Een man, zekere C v. d. P., verwijderde zich even uit de kamer, om uaar buiten oe gaan. Toen rijn moeder, het lange wegblij ven vreemd vindende, eveneens naar "buiten ging, vond ze haar zoon in een rich boven den grond bevindende regenton met bet hoofd voorover verdronken. Verdronke«n. Aan den N. W Rjitensingel te 's Gravenhage geraakte Zon dagavond een tot dusver onbekend gebleven persoon in de gracht. Een agent van politie begaf zich gekleed te wat©" om den man te redden, en hoewel dan ook de drenkeling spoedig op het droge was gebracht, slaagde men er niet in, on danks de daartoe aangewende pogingen, cie levensgeesten weder bij hem op te wekken. Nadat een geneesheer den dood had ge constateerd, werd het njk overgebracht naar de algemeene begraafplaat». Schadelijke uitwaseming. Men schrijft uit LJmuiden aan het Hbld. Aan boord van een der blazerschuiten, welke maïs hadden geladen uit het stoom schip „Aiba," raakten drie menschen in het vooronder bewusteloos door de uitwaseming van de maas. Twee kwamen weer bij, doch N. Schelling van Texel overleed. Zaterdagavond werd in den schouwburg fce Arnhem gedurende het bal na afloop eener uitvoering, brandlucht waargenomen. Biji on derzoek werd men echter niets gewaar, zöodat men meende zich vergist te hebben, doch 's nachts te 3 uren bemerkte men dat het hout tusschen den vloer van den foyer en de zoldering van de rookkamer aan het branden was. Toen werd het vuur spoedig gebluscht. De brand is waarschijnlijk ontstaan door dat een nieuwe gasleidcr meer gas gaf dan gewoonlijk, waardoor de vlam te hoog werd. School- en Kerknieuws. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 September a. s. te vervullen is do be trekking van léeraar in natuur-, werktuig- en wiskunde tn oosmographie aan de Rijks-hoo- gereb urgerschool met 5-jar. cursus te Assen. Het gezamenlijk aantal wekelijksche lesuren bedraagt 18. Voor het beheer van het labora torium en voor de voorbereiding van de proe ven worden bovendien 2 lesuren in rekening gebracht. Zij, die voor deze. betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór 29 April e. k. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. J. Campert, te 's-Gra venhage, eventueele met opgave van het aantal dienstjaren door hen als leeraar aan eene I100- gere burgerschool of gymnasium doorgebracht. Door het overlijden van den heer jhr. H. M. J. van Lennep is de betrekking van secun dus van den Quaestor-Generaal van de Alge meene Synode der Ned. Herv. Kerk vacant ge worden. Lidmate.1 der Nederl. 1- rvormde Kerk, die daarvoor in aanmerking wensohen te komen, gelieven zich, onder nauwkeurige opgave van adres en tegenwoordige betrekking, schriftelijk vóór 15 Juli a. s. aan te meidon. Naar men verneemt, is ds. ILoois tBahler, te Oosterwolde, reeds door het urovincale kerk bestuur in Friesland gehoord. Men weet, dat. het bestuur van de classis Heerenveen voor stelt ds. B. te ontslaan, op greud dat deze niet staat op zuiver duidelijk standpunt, getuige zjjn oordeel over Boeddhisme enz. In de volgende week zal het prov. kerkbe stuur uitspraak doen. Bij verschillende loden vond het voorstel geen instomming. vond. (N. R. Ct.)

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2