KOLONIËN. BINNENLAND. nog wel van elclers bevestiging mogen ont vangen. voordat men er aan gelooven kan. Omtrent de verplaatsing van de Russische vloot buiten de Kamranh baai bestaat, geen enkele stellige aanwijzing. Men gelooft nog steeds, dat de taktiek van tien Russischen vlootvoogd is de divisie van Xebogatow af te wachten. Het Duitsche stoomsc hip Juliette, Jat zien don 22. Maart te Djiboeti bevond en dat den 14. April Diego Suarez verlaten heeft met bestemming naar Batavia, met eene la ding voor de Russische vloot bestemd, is den 18. te Port Louis (Mauritius) gekomen om ko len in tc nemen. Hot heeft 900 ton kolen gevraagd; do overheid onderzoekt welke hoe veelheid noodig is voor het schip om de naast bij zijnde" haven te bereiken. Het feit, dat dit schip, dat eene maand bij de Russische vloot ten achter is, er nog van spreekt haar tc bereiken, is eene aanwijzing, dat het vertoef van Redjeswenskv voordat de slag begint, nog van vrij langen duur kan zijn. Volgens een nader bericht-, mag de Juliette te Port-Louis geen kolen innemen. Daar verder de helft van de bemanning wei gert de reis voort te zetten, is er niet veel kans, dat de Russische vloot nog veel dienst van dat schip zal hebben. Nog minder dan van de Russische, weet men van de Japansclie vloot. De l>ij Hongkong aangekomen stoomboot North Anglia is ver leden Vrijdagnacht eene Zuidwaarts sturen 1? kruisersvloot van onb-.-kende vlag tegengek men bij de Lombav-riffen. Deze belmoren tot. de groep van de Pnrcelriffen en liggen onder 14 graden N.B. en 113 graden O. L. tuseohen de kusten van Chochinehina en Manilla. De kruisersvloot voer op meer dan 50 geografi sche mijlen afstand van de dichtsbijzijnde kust, die van Cochinchina, een biwijs dat zij niet gezien wilde worden door de Russische schepen, die zich dicht bij deze kust houden. Men kan wel aannenien, dat dit geheimzinnige kruiserseskader uit Japansche schepen be stond- Sjanghai, 20 ..pril. (Morning Post). De Russische kruiser Askold heeft, heden kolen ingenojnen van drie lichters. I>e Askold is zoodanig geschilderd, dat hij gelijkt op een Amerikaansch oorlogsschip. Ér is opgemerkt, dat de sluitstukken van de kanonnen en de machinedeelen, die waren weggenomen toen het schip ontwapend werd, zijn vervangen oen loods is voor drie maanden in diens; ge nomen. Vijf Chineesclie oorlogsschepen hebben last gekregen do Askold te bewaken. Parijs, 20 April, 'louter's agentschap be richt. Indien Japan het plan mocht hebben oen protest in tc dienen bij do Pransobe re- geering naar aanleiding van het verblijf der Russische vloot in de wateren van dc Kam- ranh-baai. van welk plan men aan het mi- n.sterie van buiten .indsche zaken niets weet., dan is het toch zeker, dat een dergelijk pro test op dit oogenblik de Quai d'Orsav nog niet liceft bereikt. Onze bijzondere informatiën stellen ons in staat te verzekeren, dat de regeering van Indo-China gelijksoortige maatregelen geno me.: heeft ten opzichte van het eskader van Kodjestwensky. als genomen weiden tijdens de aanwezigheid van Japansche kruisers in do Kamranh baai. Parijs, 20 A pril. De gezant van Japan heeft zich bij minister Delcassé vervoegd om diens aandacht te vestigen op het bericht over de aanwezigheid der Russische schepen in de Kamranh-baai. Tweede telegram. Het ministerie van buitenlandsclie zaken verklaart, dat de Japansche gezant Motono geen uitdrukke lijk protest heeft ingediend. Zijne bedoeling zou voornamelijk zijn geweest de verzeke ring te ontvangen, dat Frankrijk zal voort gaan de sfciptsto onzijdigheid in acht te ne men. Het ministerie kon Japan gerust stel len omtrent eene bezorgdheid, die op geen enkel feit gegrond was. Het gerucht loopt, dat het Kamerlid De Pre <wnsé de zaak morgen in de Kamer ter sprake zal brengen. Baron Soeyematsu, do Japansche staats man, die in algemecnc zending sedert maan den reeds in Europa verblijf houdt, is om trent de schending van de onzijdigheid, die aan Frankrijk gewet .1 wordt, nogal kalm ge stemd. Hij verklaart, dat als Frankrijk do Oostzecvloot toestond in de wateren van Cochinchina te vertoeven, Japan zeker ge rechtigd zou zijn zich te beklagen. Maar hij veegde daaraan toe, dat hij niet geloofde, dat Frankrijk de Oostzecvloot aanmoedigt ran van de Fransche gastvrijheid misbruik te ma li li. Hij zeide: - t andere woorden: Ik lien van meening. dat het verblijf van die vloot in de Fransche wateren niet met een heel gun stig oog in de Fransche regeoringskringen wordt beschouwd, en ik ben overtuigd, dat Frankrijk de noodigc maatregelen zal nemen om te zorgen, dat bet niet in mociclijkhcden komt." Allerlei v— Te Moskou beeft, men bericht ontvan gen, dat de gezondheidstoestand van Maxim Gorki bezorgdheid inboezemt. v- Te Berlijn is Dinsdag het eerste geval van hersenvlies-ruggemorgsontsteking voorge komen. Het is in een paar uren doodelijk af- goloopen. De^ehecle buurt om het. huis heen, waar het ziektegeval zich vertoond heeft, ver keert in opschudding. vDe Mout 1*010 is sodert 15 dezer rustig geweest. v In den Boven-Harz sneeuwt het sedert enkele dagen achtereen De temperatuur is, bij den kouden n oord oostenwind, tot 2 en 4 graden onder nul gedaald. De post moet gebruik maken van sleden. vDe politio to Brussel heoflt een kerel aangehouden, die er een bijzondere soort van aftruggelarij op na hield, namelijk die der auioiiK hielen. Hij maakte overal wijs», dat hij de chauffeur van den graaf van Vlaande ren was. Zijne laatste heldendaad was de vol- ndr Hij kocht, namens den graaf van Vlaanderen, eene motocycietto'van 900 fr. en deed ze bestellen in dc remisie van den graaf, waar de concierge het ding in ontvangst nam. Maar een paar uren nadien kwam hij, na mens don leverancier, zeggen, dat er eene ng •Ix'urtl nn h!ï nam hot tuig mee terug, denkelijk om liet. elders te versja cheren. En zoo kwamen er alle dagen klach ten bij het parket binnen. Eindelijk is hii toch in de lamp gevlogen. (Handbl. v. Antw.) vOp heel handige wijze hebben oezer dagen te Parijs twee politieteam'»'in een tweetal misdadigers gearresteerd. Zij liepe m btirgerkleeding op een middag door. de r.ie Vauvilliers op weg naar hun bureau, toen zij op eenige passen van zich af, twee recidi visten bemerkten, die opgespoord wer-i.m wegens poging tot moord. Een der agenten kreeg eeu kruier in de gaten en leende een lang touw van hem, waar mee hij net deed, alsof hij, met den rug naai de beide misdadigers toe, bozig was de breedte dor straat te meten. De andere agent begreep, waar hij heen wilde. Hij haalde een opschrijfboekje uit zijn zak en begon daarin te krabbelen, alsof hij de afstanden, door zijn kameraad opgemeten, noteerde Ongemerkt gingen de beide politie mannen op de beide boeven toe, die nog steeds stonden te praten. Eensklaps wierp de eerste agent het touw met zulk een behendigheid uit, dat de beide misdadigers gekneveld wa ren. voor zij weerstand hadden kunnen bie den en triomfantelijk brachten de agenten hun vangst naar het bureau. OOST-IN DIÉ. De patrouilletocht van luitenant Chris- toffel, waarvan wij; onlangs melding maakten, zegt liet Bandj. Nieuwsbl., ging naar Toem- bang Koetjoe. Daar werden zes vijanden neer gelegd. Aan onzen kant werd geen verlies geleden. De Otto heeft de vermoeide mannen naar Peeroek Tjahoe teruggebracht, waar ze den 27en Februari weder aankwamen. De eerste Maart was merkwaardig door het feit, dat buitengewoon veel raenschen kwa men om aan luitenant Christoffel hun on- derwerping aan te bieden. Ten gevolge van de onderwerping van zoo veel menschen wordt do kampong Poeroek Tjahoe meer en i 'eer uitgebreid. Kenmerkend voor den toe stand daarenboven is het feit, dat nu, nadat andere hulptroepen naar huis gestuurd wer den, niet alleen de Ot Siang, maar zelfs Becompaiers als hulptroepen invallenBe driegen w-ij ons n;et ten eenenmale, dan is de moed tot verzet bij de tegenstanders tame lijk op zijn laagste punt gekomen en is een pacificatie in niet te langen tijd te verwach ten. In den nacht van den 2en op den 3en Maart is luitenant Christoffel met zijn maréchaus sees weer op patrouille gegaan. Over de Badoeng-zaak verneemt de Java-Bode uit „volkomen betrouwbare" bron het volgende: De Sri Poemala, die te Sanoer, op de Oost kust van Badoeng is gestrand, was een ondér Nederlandsche lag varende, Europeesch ge tuigde en gekoperde schoener, varende op een Ned.-Ind. zeebrief en van belangrijke waarde. Door slecht weer gestrand, werd het schip geplunderd door een bende van een paar hon derd man, zonder dat de hoofden zich daar tegen verzetten of dat de radja kennis gaf van het gebeurde aan den resident, iets waar- too hij krachtens de bepalingen van het poli- tiok contract verplicht was. De opvarenden van den schoener, die aan land gekomen waren, konden eerst twaalf dagen na het ongeval door het stoomscheepje Singkep worden overgebracht naar Singa- radja, alwaar zij voor den havenmeester de door de wet geëischte beëedigde verklaring van het gebeurde hebben afgelegd. De op varenden bestonden uit den eigenaar van den schoener, den kapitein beide Chineezen e tien minderen. Hun getuigenis luidde eenparig, dat zich aan boord van het schip, behalve de lading, bevonden hadden een hoeveelheid keppengs en ecu belangrijke waarde aan zilvergeld. Van bestuurswege is, na het bekend wor den van het gebeurde, onverwijld een gron dig onderzoek ingesteld, zoowel te Badoeng als elders, en zijn de betrokken radja's in de gelegenheid gesteld zich tegen de ingebrach te beschuldigingen te verweren. Toen deze uitbleven, zijn de resident Esch- bach, vergezeld door controleur Schwartz, naar Badoeng gereisd, maar daar de radja's niet te overtuigen waren van ongelijk, werd een termijn van 14 dagen gesteld om de ge- eischte schadevergoeding te voldoen. Eerst toen deze termijn verstreken was en de radja's geweigerd hadden om het voorste' van den handel en de hoofden te Badoeng, die, be vreesd voor de nadeelen eener blokkade, aan genomen hadden de schade te vergoeden, aan to nemen, volgde bet afsluiten van de kust door onze gouveruemeiitsstoomers. De Staatscourant van Vrijdag 21 April 1905, beval het volgende Koninklijke besluit: de duur der detacheering bij de landmacht in West-Indië van den militairen apotheker lo klasse D. G. J. Bolten van het personeel van den geneeskundigen oienst der landmacht is met 3 jaar verlengd en alzoo bepaald op 6 jaar. Voor Z K. H. de» Prins en het Duit sche personeel met. cchtgenooten, hield ds. Gravemanu, Duitsch evangel!;, h predikant te s Gravenhage. Dinsdagavond godsdienstoefe ning ©n Heilig Avon lm aal in de Hofkapel op het paleis Het Loo. Prof. Valeton van Utrecht zal op Goeden Vrijdag, en ds. Knottnerus van 's Gravenhage op den tweeden Paaschdag in de hofkapel sproken. Men meldt uit Apeldoorn: H. M. de Koningin-Moeder is gisteren om 1.28 van hier vertrokken, uitgeleide gedaan door het Koninklijke Echtpaar in een a la daumont bespannen rijtuig. II- M. de Konin gin-Moeder nam op hartelijke wijlzc afscheid van haar kinderen eiw met een handdruk van don burgemeester. H. M. de Koningin-Moeder is gisteren middag per Staatsspoor uit Het Loo in de residentie teruggekeerd. De trein, die teil ongeveer half vijf moest aankomen, arriveerde met ruim een kwar tier vertraging. H. M. werd ontvangen door jhr. De Ra- nitz. gmotmwter van Haar Huis. Men meldt uit Brussel aan het Hbld. Minister Kuyper is Woensdagavond hier aangekomen. Hij verklaarde zeer vermoeid te zijn tengevolge van de jongste Kamer discussie en naar België te zijn gekomen om daar eenige rust te nemen. Hij deelde mede. dat deze reis evenmin als die van het vorig jaar eenig politiek doel heeft. Minister Kuyper en de Jour nalistenkring Er bestond voor ons bijzondere aanleiding, zoo schrijft Het Va derland, wat dr. Kuyper's bedanken als eere voorzitter van den Journalistenkring be treft, tot verslag van wat elders daarover ge zegd werd ons tc bepalen. Het was naar aan leiding van het in ons blad opgenomen in terview, da.t de minister de bekende woorden sprak, die krenkend waren voor de Neder landsche per3 in het algemeen; voor de eer dier pers in haar geheel heeft toen menigeen onzer collega's liet met warmte ougenomen en waar daarin ook verdediging lag onzer eigen betrouwbaarheid, mogen wij niet in gebreke blijven hiervoor onze erkentelijk heid te betu-gen. Over de quaestie zelve thans geen woord. Door De Standaard is terecht opgemerkt, dat „het over ons buitenlandsclie beleid op gejaagde stof zakt". Welnu, dan kost het niet veel moeite meer, weder helder in te zien, dat onze mededeeliugen inderdaad geen stofgoudijn van noode hadden, dat zij het klare daglicht opperbest kunnen verdragen. De nieuwbenoemde minister van bui tenlandsclie zaken jhr. mr. Van Weede is gisterenavond per Staatsspoor van 8.52 in de residentie aangekomen en heeft zijn in trek genomen in het Hotel des Indes. Daai' de periodieke verkiezing van leden van de Tweede Kamer plaats heeft op Dinsdag 6 Juni, heeft de minister van Binnenlandsche zaken bepaald, dat vu de kiesdistricten, waarin het Rijk is verbeeld bij deze periodieke verkiezing de stemming zoo noodig zal plaats hebben op Vrijdag 16 Juni en de herstemming op Woensdag 28 Juni. Stct Dordrecht. In de gisterenavond gehouden vergadering van de kiesveroeni- ging Burgerplicht" werd op de groslijst van candidateu voor de Tweede Kamer gebracht alleen de naam van den heer S. M. Hugo van Gijn, aftr. lid. De voorzitter meende, dat de heer Van Gijn nu kon beschouwd worden als de definitieve candidaat, als hoe danig hij werd geproclameerd. Grave De candidatuur van mr. dr. D. A. P. N. Kooien van Utrecht voor het lid- maatsch. r> der Tweede Kamer voor het kies district Grave, is nu reeds gesteld in de af deelingen van de R.-K. kiesvereeniging „Grave" te Heesch en te Ravenstein. Die van mr. Harte van Tocklenburg wordt bestreden door de velen, die dien minist.r de indiening van de Tariefwet euvel duiden en begunstigd door hen, die van oordeel zijn, dat de heer Friesen in 1901 de plaats van mr. Harte als vertegenwoordiger van het dis trict Grave slechts als diens plaatsvervanger heeft ingenomen. Wel zag zich de heer Frieeen te Gassel ge- candidadeerd, maar met niet meer dan 12 van de 20 stemmen; dus ook daar heerscht vedeeldheid. In de gisteren gehoudon vergadering van den gemeenteraad van Rotterdam hadden zeer uitvoerige dsicussies plaats over een adres van den aannemer W. F. Zonne veld, die voor verrichte werkzaamheden als nog betaling eischt van f 12.828.10, terwijl gemeente hem slechts ongeveer f 1400 wil betalen. Door de heeren Havelaar c. s. was reeds vroeger voorgesteld deze quaestie aan deskun digen te onderwerpen, daar de Raad in dezen toch moeilijk een eigen oordeel zou kunnen vellen, doch de wethouder van Openbare Wer ken achtte dit niet noodig, daar de zaak duidelijk genoeg was, zooals hij uit de stuk ken meende te kunnen aantoonen. Met 19 tegen 15 stemmen werd besloten de zaak in een avondzitting voort te zetten. In die avondzitting werd een juridisch debat gevoerd over de vraag, of een commis sie van arbitrage zou worden benoe' i, dan wel een commissie van advies. De voorzitter wees er op, dat het hier een zaak gold, waarover de Raad moet beslissen, een bevoegdheid, welke niet aan derden kan worde novergedragen. Overigens was de zaak door de commissie oor openbare werken en B. en W. z. i. voldoende toegelicht. Nietten in besloot de Raad met 19 tegen 13 stemmen een commissie van advies te be noemen. De lieer De Klerk interpelleerde nog B. en W. over de nadeelige gevolgen van het werken in de duikerklok, waarop de heer Helsdingen in do Tweede Kamer had ge wezen. B. en W. hadden geen klachten ontvan gen, doch beloofden een onderzoek. Bij den gemeenteraad van Leiden is blijkens een in de vergadering van gisteren gedane mededeeling ingekomen een adres van den kerkeraad der hervormde gemeente, hou dende het verzoek om de drankgelegenheden des Zondags te sluiten of, indien deze maat regel door den raad to ingrijpend wordt ge acht, althans d© sluiting tot 's namiddags twee uren voor te schrijven. Na afloop der agenda vroeg en verkreeg de heer Sijtsma verlof tot liet stellen van eenig vragen naar aanleiding van het onderzoe naar de wcnschelijkheid van het aanstelle van schoolartsen. Hij vroeg of het rapport van de commissie uit de stadsgeneesheeren reed was verschenen, en zoo ja. of daarin het nut en de noodzakelijkheid van schoolartse wordt betoogd? Zijn B. en W. voornemens spoedig met een voorstel tot het aanstellen van schoolartsen bij den Raad tc komen? Zoo niet, zijn B. en W. dan bereid het rap port te publioeoren of althans voor de ledten in de leeskamer ter lezing neder fce leggen Nadat deze vragen nader door interpol 1 ant waren toegelicht, beantwoordde de voorzitter do eerste vraag volkomen brv-.tigend- en deel do verder mede. nat bet onderzoek bij B. e W. zoover gevorderd is. dat weldra een voor stel dienaangaande den Raad zal bereiken. Consternatie Tegen de kiezers lijst der gemeente Valkenburg zijn 38 recla mes ingediend, o. a. tegen een der raadsle den, die, volgens den reclamant, Belg zou zijn. Aangezien bedoeld raadslid ook ambte naar van den burgerlijken stand i- en reeds verscheidene huwelijken heeft gesloten, zou den zoo de reclame juist is, wat zeer te betwijfelen valt gelukkig al die gesloten huwelijken onwettig zijn. de kinderen uit die huwelijken geboren eveneens en meer ver drietelijkheden het gevolg zijn. L. K. De leeftijd waarop onbevaren jonge lieden bij de zeemacht als lichtmatroos wor den aangenomen, is met 1 Mei met 1 jaar verhoogd, zoodat dan ook zij worden aan genomen, die den leeftijd van 18 jaar reeds bereikt hebben. (St. Ct.) De Staatscourant bevalt eene oproeping van sollicitanten naai' het candidaat-ambte- naarschap voor den Indischen, administratie- ven dienst volgens het K. Bi. van 10 Augustus 1903 (Stïbl. no. 253). Zij moeten zich vóór 15 Juni schriftelijk, met de in de Staatscourant genoemde stuk ken, bij de commissie aanmelden (adres de secretaris, de Perpocherstraat 47 te 's Gra venhage), terwijl zij voor het vereischte ge neeskundige onderzoek zich zoo spoedig mo gelijk en in elk geval vóór 27 Mei schriftelijk te wenden hebben tot de geneeskundige com missie van het departement van koloniën, Laurens Reaelstraat te 's Gravenhage, met opgaaf van adres en met mededeeling dat keuring voor het candidaat-ïndisch-ainbte- naarschap wordt gevraagd. Degenen, die na hunne aanmelding nog voor een der gevorderde getuigschriften exa mens moeten doen, zooals bv. het eindexamen der hoogere burgerscholen met 5-jarigen cur sus, moeten trachten dat examen zoo spoedig mogelijk te doen afloopen en daarvoor zóó noodig mdeeling in een der eerste examen- groepen vragen. De heer H. Ch. Vegtel, lid der Pro vinciale Staten van /mid-Holland en van den Haagschen gemeenteraad, heeft zich tot her stel van gezondheid geruimen tijd naar het buitenland begeven. Men schrijft Den len Mei a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer G. H. Hentgeseter, contro leur der treinen bij de Staatsspoorwegen te Arnhem, zijn loopbaan bij den treindienst bij de voormalige Nederl Rijnspoorweg maatschappij begon. Het merkwaardige van dit feest is, voor zoover bekend, in ons land het eerste spoorwegjubilé van een ambtenaar, die al dien tijd onafgebroken treindienst heeft verricht gedurende al die 40 jaren, m. a. w. al dien tijd bij denzelfden tak van dienst is geplaatst geweest. Hij is gerechtigd tot het dragen van de zilveren eere-medaille der Oranje-Nassau-orde. Vereeniging van Rectoren en Conrectoren. De Vereeniging van Rectoren en Conrectoren zal op Woensdag 26 April, des ochtends om elf uur, te Am sterdam eene vergadering houden in Kransna- polsky. Op die vergadering zal o. a. worden* lie sproken het adres aan den minister vfan binnenlandsche zaken gericht betreffende de eind-examens der gymnasia met zes-jarigen cursus. De tweede vergadering van de Bloe men- en, Plantem-commissie Woensdag in Am sterdam gehouden, is goed geslaagd. Certificaten werden o. m. uitgereikt aan Cyprissediuim hybridum „Putheys", van mr. H. C. Hacke te Baarn, een getuigschrift le klasse; voor Odontoglossuim Harryanum en crispum, een certificaat le klasse aan mr. baron W. C. van Boetzelaer te Maartensdijk. Een getuigschrift van verdienste aan Bras- sio-Laelia mrs. Grabrit, van mr. H. C. Hacke te Baarn. Voor de Astebbe-prijsvraag werd de le prijs toegekend aan den heer Heme- rik te Leiden en de 2e prijs aan den heer W. van Veen te Ledden. Grootse he plannen. Een stichting voor internationa lisme. Men doet uitvoerige mededee- lingen over de meervermelde plannen van dr. Eijkman en Paul Horrix. Het doel, waarvoor deze beide heeren Carnegie steun wenrehen te vragen, blijkt te zijin een „Stichting voor Internationalisme", d. w. z. een soort aca demie, gesteund door een aantal practisehe ouderwijs-instellingen, waarvan de voornaam ste zijn het instituut van paedagogische her vorming, het instituut van hygiënische her vorming en dat der oeconoinisahe hervor mingen. Een raad van 22 curatoren staat aan het hoofd, bestaande uit eere-leden en ge wone leden. Do gewone leden worden deels aangesteld door den Staat der Nederlanden, en overigens door den geldleener van dit plan. of door een door hem in te stellen raad. De eere-ledcn worden gekozen door de gewone leden. Allen zijn aangesteld voor het leven en hebben stemrecht. Het salaris bedraagt 800 dollars voor den voorzitter, 1200 voor den secretaris en 400 voor de leden. De feesten van den A. N. W. B. Naar de Prov. Gron. Ct. verneemt zullen de bondsfeesten van den Algemeenen Nederland sehen Wielrijderdboüd dit jaar te Groningen worden gehouden. Als datums, waarop de feesten gehouden aoudeni worden, zijn ge noemd 22, 23 en 24 Juli. Het blad verneemt echter dat met het oog op de wedrennen die op den 16den Juli worden gehouden, de da tums voor de bondsfeesten waarschijnlijk op 15, 16 en 17 Juli bepaald zullen worden. Het programma zal, naar ons wordt medegedeeld als volgt worden vastgesteldle dag. Bal champêtre, Harmonie. 2de dag. Bondstocht. Bijwoning van de wedrennen. Daarna bonds- diner in de Harmonie, waaraan minstens 800 personen zullen deelnemen. Vervolgens groot Avondfeest buiten Groningen. 3de dag. Boot tocht naar Borkum. Voor de leden die niet mee naar Borkum gaan, een bondstocht. Intercommunale telefoon. Van 15 Mei o. k. zal voor de geaibonneerden aan de tele-phoon,netten te Amsterdam, Rot terdam, 's Hage, Arnhem. Nijmegen, Zutfen. Apeldoorn, Maastricht, Delft, Wagemngen on Den Helder gelegenheid bestaan ook ge- lurende den nacht interlocale gesprekken te voeren. (Hbld.) De Scheveningsche vis- schershaven. Men schrijft uit 'sGraven hage: Wij vernemen dat sedert December een duizendtal vaartuigen de Scheveningsche vis- sischershavcn zijn binnengekomen, daaron der begrepen de kleinere vaartuigen als gar- nalenbootjes, schokkers, van welke laatstge noemden vooral in de laatste weken velen in kwamen De reederij van het Ned. stoomschip IJmuiden, de iirina W. II. Berghuis te Am sterdam, heeft f 500 doen toekomen aan er. commandant van Hr. Ms. stoomschoeuer Zee hond, voor verleende hulp op 3 September 1.1., toen de IJmuidm met gebroken sohoefas door de Zeehond in de Noordzee werd aan getroffen. Van genoemd bedrag is f 300 afgedragen aan het Marinefonds, on f 100 aan het Dufa- fonds, terwijl f 100 bestemd is voor een feest avond van de equipage. Voor de taal. Voornamelijk door bemiddeling van de Leidsche studentenafdiee- ling zijn de Fransche menu's op de sociëteit ..Minerva" door in hoofdzaak Hcllandsch ge stelde spijskaarten vervangen. Het goede voorbeeld vin de navolging. Ten Tijde van Czaar Peter waren er in het dorp Wormer nog een 100-tal beschuit- bakkerijen, (tweebak) die beur waar zelfs naar Indië, Brazilië en de Oostzeehavens verzon den. Die Tweebak is tha. i ter ziele; zijn erfge namen zijn beschuit, een burgerman, en Bis cuit, een fijne juffer. Samen teelden die het piepjonge Triscuit, dat eenmaal weer Driebak zal zijn. Want er is cirkelgang in de bescha ving en de geest van vader Tweebak keert ontwijfelbaar terug. (Neerlandia.) Paascheieren als geschenk. Uit den Gelderschen Achterhoek sahrijft men aan de Arnh. Ct. De landbouwers zijn in den regel nogal spaarzaam en in deze dagen toonen zij dit met. de eieren. Van alle kanten ontvangen zij aanbiedingen om de eieren te verkoopen, maar zelden gaan zij daarop in. Met de Paaschdagen wil hij zelf niet alleen veel eieren eten, maar ook wil hij aan zekere per sonen wegschenken. Hoofden van scholen, predikanten en allen, die hem nu en dan eens een dienst bewijzen, kunnen er op re kenen, dat ze met Paschen eieren krijgen. Sommige personen zelfs krijgen er zooveel, dat ze er geen raad mee weten. Lang bewa ren is niet raadzaam, omdat de landbouwer reeds eenige weken voor Paschen met het eierenverzamelen begon. Na Pasohen maakt hij minder bezwaar om ze te verkoopen, en dan gaan ze uit deze streek voor het groot ste deel naar Pruisen, waar een flinke prijs betaald wordt. Vr ij gesp roken. De rechtbank te Amsterdam, heeft gisteren C. G. F. B. en J. H. A. Pr., die terecht hebben gestaan wegens verduistering ten nadeele van dc naamlooze vennootschap Glasverzekerings-Maatschappij „Noord-Holland," waarvan zij onderscheiden lijk administrateur en directeur waren, vrij gesproken daar het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend was bewezen. Het O. H. had 2 en 1 jaar gevangenisstraf geëischt. Diefstal. De Rotterdamsche recht bank heeft W. H. Hennsen, wegens diefstal van schapenvellen, in de huidenzouterij van de firma Bierma en Co. aan den Zwaanshals aldaar, tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De internationale effecten diefstal. De kellner, beklaagd van het opzettelijk voordeel trekken uit do opbrengst van effecten, afkomstig van diefstal ten na deele van een advocaat te Parijs, welke stuk ken hij bij een bankiersfirma te 's Graven hage verhandelde, werd gister door den Haag- sche rechtbank, overeenkomstig den eisch van het O. M., veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. Brandstichting. Door het Openbare Ministerie bij de Haagsohe recht bank werd gister 5 jaren gevangenisstraf ge vorderd tegen een jonge man, die in den avond van den öen Maart te iioordwijkerhout op zettelijk met een lucifer een hooiberg had in brand gestoken. Hoe ook ondervraagd, gaf bekl., die zijn misdaad had bekend, geen reden voor zijp handelwijze op. Door getuigen werd gecon stateerd dat bekl. een van de eersten op den ladder was geweest, om behulpzaam te zijn bij de blussching. De verdediger van bekl. verzocht een on derzoek naar de geestestoestand van zijn cliënt, die bekend staat als een zenuwlijder en op zijn dorp niet gehouden wordt voor een verstandig mensch, daar hij nog al eens zonderling deed. Dood door schuld. De Haarlem- sohe rechtbank veroordeeldle gister Hubertus van der Veldt wegens het veroorzaken van den dood door schuld (schieten op vrouw Frans met doodelijk gevolg) tot 4 maanden gevangenisstraf. De eisch was 6 maanden. - Bedriegelijke bankbreuk. Voor de Groningsche rechtbank stond giste ren terecht de koopman K. van der K., al daar, aan wien ten laste werd gelegd, weten de, dat hij binnenkort zou failliet gaan, aan een der crediteuren, zekeren heer W., een accept heeft gegeven van ruim f 2700, waar door hij andere crediteuren zou hebben be nadeeld). Beklaagde ontkende geweten te hebben, dat. hij, op het oogenblik dat hij deze som aan den heer W. voldeed, spoedig zou fail liet gaan. Hij speculeerde veel en wist zoo doende niet precies hoe zijn zaken stonden. Een onderzoek van den advocaat had, vol gens het O. M., den koopman daarvan wel moeten overtuigener was een passief van f 18.000, tegen een actief van f 1500 a f 1700. De ambtenaar van het O. M. vroeg schuldig verklaring van beklaagde en cischte een jaar ge v ange n isstr af De Amsterdamsche Studen ten-Sociëteit. Eenigen tdjd geleden werd gemeld, dht aan liet bestuur dor Stu denten-sociëteit te Amsterdam, die thans ge vestigd is boven het café „De Xroon' aan gelegd was, dat de studenten een ander ver blijf hadden te zoeken. De reden daarvan was dat eenige studenten m den avond van 23 Maart jl. in de Sociëteit op het buffet een vuur hadden gestookt en de rook, die door het plafond naai- boven was getrokken en de daar boven wonende mensclien ernstig had gehinderd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2