KOLONIËN. BINNENLAND. te Hamburg, heeft het Vcnezolaansche stand punt van dit geschil in eene brochure uiteen gezet. De concessie van de Bc-rmudez-maat- schappij steunt op een pachtverdrag van het jaar 1883. dat aan zekeren heer Hamilton net vruchtgebruik opdroeg van alle natuur producten in de ongecultiveerde gronden van den voormal igen staat iJermudoz, waartegen over de pacliter zich verbond tot het exploi- teereu van deze uitgestrekte gronden, maar vooral tot het bevaarbaar maken van de rivie ren van den genoemden staat. Hamilton droeg zijne concessie over aan de genoemde maatschappij, die sedert de rijke asfaltmijnen van Guanaco tot ontginning bracht, maar de rivieren niet bevaarbaar maakt. Bovendien heeft de maatschappij dc revolutie tegen de regeoring van president Castro. ,.die bovenal er op uit is de eer to handhaven", onder steunt. De regeering van Venezuela weet „door getuigen en oorkonden", dat de maat schappij den leider van de omwenteling, ge neraal Mat os, van geld heeft voorzien. Wat dat voor getuigen van stukken zijn, wordt ochtor «iet medegedeeld, zoodat die verzeke ring voor het oordeel over het conflict maar weinig kan afdoen. De oorlog in Ooet-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Tokio24 April. (Daily Telegraph). Een lichte spoorweg is door de Russen ge legd van Chaugsoen naar Kirin Ook pak huizen en magazijnen zijn door hen ge bouwd. Do kavallerie is actief. Men bericht, dat 8000 Russen over de Toeraen-rivïer zijn gegaan naar het noorden van Korea. Uit Goensjoeling wordt aan de Koln Ztg. bericht, dat de Japanners verschansingen op de hoogten van Tieling aanleggen. Voor het front heerscht rust, onbeduidende schermut selingen daargelaten. Tokio, 22 April. Het marine-departement heeft eene mededeeling bekend gemaakt, vol gens welke vertrouwbare getuigen berichten, dat zij in de Kamrahn-baai twee kruisers heb ben waargenomen, kruisende buiten de haven, twee handelsvaartuigen buiten dou noordelij ken ingang geankerd, vijf op linieschepen ge lijkende txnnem den haven geankerd, twee linieschepen met de admiraalsvlag geankerd binnen en zes oorlogsschepen geankerd bui ten den zuidelijken ingang. Men zag zware rookwolken binnen de haven opstijgen. Ofschoon het bericht 't niet vermeldt, ge looft men, dat Rodjestwenskv de haven ge bruikt om zijne schepen schoon te maken, de torpedo's 011 de kanonnen in orde te brengen, de munitie gereed to maken en voorraden op ite doen. New-York, 24 April. De Evening 3un lieeft van haren correspondent uit Banghoi (Co- chinchina) via Hongkong van den 23en be richt ontvangen, dat hij met zijne boot Zon dagmorgen tien uur op 30 mijlen ten zui den van de Kamranh-baai zijnde, werd ge passeerd door negen groote schepen, die noordoostwaarts stoomden. Een linieschip cn een kruiser werden opgemerkt. Waarsouijn- iijk behoorden deze schepen tot liet Russi sche eskader. New-York24 April. Drie oorlogsschepen zijn gezien ter hoogte van het Corrigidor- eiland. Men onderstelt, dat zij behooren tot de vloot van admiraal Nashima. Manilla, 22 April. (Daily Mail). De Ja- pansche consul alhier ontving een lang cijfer telegram betreffende het bezoek van het es kader van admiraal K&mimoera, dat tegen morgen verwacht wordt. Er is hier ook een telegram aangekomen, geadresseerd aan ad miraal Kamimoera, Manilla. Manilla, 22 April. De Japansche consul alhier ontving ©en telegram, berichtende dat Togo's voornaamste eskader bijeengetrokken zal worden ten zuiden van Formosa. Manilla, 22 April. De Japansche consul heeft een telegram ontvangen, berichtende dat de hoofdmacht van admiraal Togo zal bijeenkomen ten zuiden van Formosa. Tokio24 April. (Daily Telegraph). Gisteren is een Russisch hospitaalschip te Batavia aangekomen. Men gelooft, dat het behoort tot de vloot van Rodjestwensky. Het schijnt, dat de Russen hunne hospitaal schepen gebruiken voor liet doen van ver kenningen. Londen22 April De Pall Mall Gazette verneemt uit Parijs, dat de Eugelsche gezant zijne Paaschvacantie heeft afgebroken en is teruggekeerd om aan den Quai d'Orsay eene nota te overhandigen tot ondersteuning van de vertoogen van Japan tegen de ?hending van de onzijdigheid in de Kamranh baai. De nota is met groote hoffelijkheid gesteld. Op het schaakbord van den oorlog ter zee zijn in de laatste dagen slechts geringe ver anderingen voorgekomen, d e geen aanlei ding geven to' het maken van bepaalde con- clusiën omtrent de plannen van de beide vlootvoogden. Admiraal Rodjestwensky schijnt zijne ankerplaats een honderdtal zee mijlen verder noordwaarts naar de Tuxan- baai verlegd te hebben. Hij blijft steeds ter hoogte van de kust van Indochina, wat hem het voordeel verschaft van de directe kabel verbinding met het moederland. De meest aannemelijke uitlegging van den vertraagden tocht blijft, dat hij de komst van de divisie van Nobogato-w wil afwachten Met kalmte en overleg boreidt admiraal Rodjestwensky zich voor op de kritieke dagen, die hem wachten. Te oordeelen naar de spaarzame berichten, die tot dusver zijn ingekomen over de bewe gingen van Japansche schepen, zijn de sche pen. die uitgezonden zijn op den uitkijk naai de eventueel© bewegingen van admiraal Rodjestwensky, gcëchclonncerd ter hoogte van Manilla, omdat met gebruikmaking van den kabel van Manilla naar Hongkong tot Toets jou. waar de Japansche kabel van For mosa zich aansluit, het spoedigst kan wor den bericht, wanneer het Russische eskader de Indochinecsche wateren verlaat. Het es kader van pantserkruisers onder admiraal Kamimoera kruist vermoedelijk ten noorden van de Philippijnen, voor do straten van Balingtang en Bashi. Admiraal Togo zal zijne enkerplaats bii dc Pescadores-eilandon heb ben. van waar hij het best de verbinding met admiraal Kamimoera kan onderhouden en gelegenheid heeft dezen bij zich te ontbie den. of wel hem te ondersteunen voor de gevallen, dat admiraal Rodjestwensky plan mocht hebben door het Formosa-kanaal of door een van de genoemde straten te gaan. Petersburg22 April. (Petersburgsch tele- graaf-agcntschap). Admiraal Rodjestwensky, die in kennis werd gesteld van het protest van Japan tegen zijn verblijf in de Kamranh- baai, werd gewezen op de noodzakelijkheid de onzijdigheid van Frankrijk niet te schen den en. als hij de territoriale wateren heeft gebruikt, zich daarin niet langer op te hou den. Petersburg, 24 April. Tegenover dc anders luidende berichten over het verblijf van het Russische eskader in de Kamranh-baai kan het Petersburg^j TelegTaafagentscliap me- dedeeleu, dat dc gouverneur-generaal van Fransch Indo-China zich niet met eenig ver zoek tot de Russische regeoring heeft gewend, en dat ook admiraal Rodjestwensky geen aan- zegging heeft ontvangen om de territoriale wateren van Indo-China te ver 1 aiten, daar hij ongetwijfeld alle regelen der onzijdigheid "tipt heeft in .acht genomen. Tokio, 23 April. Het antwoord van Frank rijk, waarbij wordt toegezegd dat aan de Oostzeevloot een langer verblijf in de Kam P -h baai niet toegestaan zou worden en het bericht, dat aan die belofte de hand wordt, gehouden, is hier met genoegen ontvangen en heeft de spanning, die bestond, doen ophou den. In do Kamerzitting van gisteren heeft de minister-president, in antwoord op eene daar toe strekkende vraag, in aansluiting aan de vroeger afgelegde verklaring, dat de regee ring stipt Frankrijk's onzijdigheid tegenover de oorlogvoerenden wil handhaven, medege deeld, dat uitdrukkelijke, duidelijke cn her haalde bevelen ^an de autoriteiten in In dochina zijn gegeven om de volledigste on zijdigheid te verzekeren. Over C.. toekomstige politiek van Japan heeft graaf Okoema. de vroeger leider van de oppositie in het Japansche parlement, tot den correspondent van de Daily Telegraph te Tokio gezegd, dat het geheele volk verlangt, dat de oorlog slechts ten einde worde ge bracht onder voorwaarden, die eene herhaling van den strijd onmogelijk maken. Het moet Rusland volstrekt onmogelijk worden ge maakt, ooit weer eene invasie van China te beproeven. Met dat doel moet Rusland alle strategische voordeeien in het verre oosten verliezen. Er mag aan Rusland niet worden toegestaan in de nabijheid van de Chineesche en Japansche kusten eene vloot te onderhou den, en Japan is verplicht Port Arthur, Wla- diwostok en Sachalin in te lijven. Daar de Engelsche handel in het verre oosten de over hand heeft, kan Engeland uit eeue uitbrei ding van den Japanschen invloed niet anders dan voordeel trekken. Japan zal niet beproe ven, zich bij wijze van pacht in het bezit te stellen van Mandsjoerije, dat het als Chi- neesch eigendom erkent; het zal echter zijn invloed doen gelden, dat voor Mandsjoerije het beginsel van de open deur wordt in acht genomen. De handelaars van alle natiën zul len daaruit voordeel kunnen trekken. Daar bij moet de overwinnaar natuurlijk op zijne eigen veiligheid bedacht zijn en staan op vre desvoorwaarden. die de absolute veiligheid van Mandsjoerije waarborgen. Ook moet het verlangen, dat men het de volledige macht laat, zijne meeningen met betrekking tot. het oosten van Azie tot uitdrukking brengen. De Beursoourant te Petersburg bericht, dat de Russische regeering besloten heeft cm de fondsen van verschillende openbare instel lingen voor oorlogsdoeleinden aan te spreken. Er zal een rente van 3 percent vergoed wor den. Allerlei vDe Keizer van Oostenrijk-Hongariie heeft Donderdag de aloude plechtigheid der voetwassching verricht, ju© twaalf oude man netjes, die dit jaar de eer van de keizerlijke verdeemoediging ondergingen, werden eerst door den ouden vorst van spijzen voorzien, waarna de mis werd gelezen Na de voetbe- wassching nam de Keizer van den oppcrcere- moniemoester twaalf zijden beurzen in ont vangst, die hij do oudjes om den ha'hing. Dezen werden vervolgens in hofrijtuigen thuis gebracht. vVolgens den St. Petersburgschcn cor respondent van de „Standard" hebben dertig jonge dokters en dokteressen van het. Insti tuut voor proefondervindelijke geneeskunde zich met postgif ingeënt on in het fort Alexander I afgezonderd, teneinde de ver schijnselen en het beloop der pest te bestu- deeren. Zij hebbeu geen bedienden en wonen, en werken ieder in een afzonderlijke oei. £r staan reeds een andere dertig klaar om eventueel openvallende plaatsen in te nemen. vTwee jaar geleden werd te Philadelphia miss Anna Miller onverwachts ontslagen als directrice der Rhodes-school, omdat zij zich onbehoorlijk zou godragen heiben. Na haar ontslag beschuldigde zij den voorzitter van het schooloollege, dr. Harvey, en andere per sonen, dat zij tegen haar samengespannen hadden, en zij wilde haar tegenstanders ook langs gerecbtelijken weg aanvallen. Zij kon echter geen advocaat, vinden, die haar wilde bijstaan. Daarop besloot miss Miller zelve de zaak ter hand tc nemen en begon in de rech ten te studeeren. Na twee jaar ijverig werken deed de moderne Portia haar examen, werd advocaat en begon een proces tegen dr. Ilar- vey, van wien zij 50000 dollar schadeloosstel ling eisebte. De zaak werd in hoogste instan tie behandeld. Miss Miller hield zich kranig tegenover den knapsten advocaat van haar tegenpartij. Haar getuigenverhoor en haar toespraak tot de jury wekten algemeene i>e- wondering. De jury kende haar een schade- 1 -sstelling van 22000 dollar toe cn verklaar de tegelijkertijd, dat haar levenswandel ou- besproken was. vTot ontzetting van de duizenden kerk gangers, die in den dom te Milaan bijeen waren, joeg zich midden onder den dienst de jonge, mooio markiezin Maria Pallavicini- Visconti uit Trent© een kogel door et hoofd. Twee uur later overleed zij. De kathedraal werd aanstonds ontruimd en gesloten. Do beweegredenen tot do daad worden niet ge meld. OOST-INDIË. Wij vernemen uit de beste bron, dat de invoering van belastingen ter Westkust van Sumatra reeds onder den vorigen gouverneur- generaal een zoo goed als uitgemaakte zaak was, in zoover dat de minister van koloniën er zich in beginsel een stelligen voorstander van betoonde. De heer Rooseboom heeft toen echter aan liet opperbestuur verzocht met den maatre gel te wachten totdat zijn regeering ten einde was. Hij vond het minder goed, dat tot een maatregel van misschien zoo ver strekkenden aard werd overgegaan onder het bestuur van een landvoogd, die binnenkort zou repa- trieeren en achtte het verkieslijker, dat de meening van den nieuwen titularis zou wor den gevraagd. Dat is de reden, dat de nieuwe belasting, die reeds sedert 1897 in ontwerp gereed is, nog altijd niet is ingevoerd. Bat. Nbl. Door den resident van Semarang is aan de regeering, in het belang van den vee stapel, voorgesteld, een som van f 45,000 te zijner beschikking te stellen voor den aan koop van 250 dekstieren uit het buitenland. Deze dieren zouden dan aan de inlandsche bevolking afgestaan worden tegen een prijs, welke in vijf jaar moet terugbetaald worden. Het plan is bedoelden maatregel allereerst toe te passen in de afdeeling Salatiga. J.-B. De expeditie naar het Sneeuw gebergte. Do ..Locomotief" brengt, naar aanleiding van het mislukken der expeditie naar Nicuw-G irinea de uitvoerige mededee- lingen in berinnering van haar correspon dent, die den tocht meemaakte, en knoopt er eenige beschouwingen aan vast. De blieven van den correspondent gaven ten slotte al minder hoop, zoodat het bericht der ontbin ding van de expeditie voor geen der lezers een verrassing geweest kan zijn. De laatste brief (van 31 Jan.) sloot me de verzuchting: ..Den 28sten December stieten wij op heu velketens waar doorheen de rivier zich slin gert en d'e wij zullen mo ten overtrekken. Als do weg over die heuvels even slecht blijkt te zijn als die tuisschen Kiroeroe en liet Omba-bivak, dan zal ons leed niet to overzien zijn't zou de nekslag voor bet transport en daarmee tevens voor de geheele expeditie wezen!" De redactie wiist er op, dat de geheele expeditie een lij lensgeschiedenis geweest is, dat het fraaie er eigenlijk reeds af was, toen men besloot, niet naar bet Sneeuwgebergte te gaan, maar zich te vergenoegen met een verkenning van het Cbarles-Louis-gebergte. Zij schrijift de mislukking vooral hieraan toe dat de voorbereiding onvoldoende was, dat de organisatie over te veel schijven liep, dat de leider geen voldoende macht bezat en zelfs weldra het vertrouwen op succes verloren scheen to hebben. De opvatting van de Soer. Ct. dat „totoks" niet de ware geschiktheid zouden bezitten voor omtdekkingsreieen in de tropen, bestrijdt de „Locomotief", maar wel meent dit blad, dat de expediti- meer voor deel ad kunnen trekken van de eigenschap pen. het oriëntat-e-vermogen vooral, van den in Indië geborene. Kapitein De Rochemont heeft zich bet gemis van zulk een hulp klaar blijkelijk beklaagd. In een zijner eerste brie ven toch schreef de correspondent van de Locomotief „Een bepaalte font mag het genoemd worden, dat men zich niet diensten ver zekerd heeft van een woudloopcr als de heer D'umas, die door zijn instinct om de goede richting te vinden, der expeditie groote dien sten had kunnen bewijzen." Suiker. De berichten omtrent het te veld staand rietgewas blijven gunstig lui den. Hier en daar bevinden zich tuinen in bloei, terwijl het zich laat aanzien, dat dit verschijnsel zich zal uitbreiden. Zoo de weersgesteldheid het toelaat, zal dit jaar vroeger dan gewoonlijk een begin met den maaltijd worden gemaakt. Enkele fabrikanten in den Oosthoek, die in den re gel niet vóór einde Mei beginnen, zijn be sloten de molens eene maand vroeger te ope nen Soer. Hbld. Een moord. Het Bat. Nbld. meldt uit Soerabaja van 8 Maart: Zondag is bij Blora een gruwelijke moord gepleegd op den boormeester der Dordtsche Pctroleum-maatschappij, J. H. Paulus. Deze werd in een lorrie op de trambaan door een inlander aangevallen, die hem het hoofd bijna van den romp scheidde. De moord staat niet op zich zelf; in de afdeeling Blora is 'iet tegenwoordig aeer on veilig. Troepen van twintig en meer welge wapende dieven gaan op roof uit, stelen o.a. ruwe olie., distilleeren deze en slijten de pe troleum in de kampongs. WEST-INDIË Curasao, 31 Maart. Bij gouvernememts-beschikking is aan den heer A. E. J. van den Brandhof, gezag hebber van Bonaire, tot herstel van gezond heid met ingang van den dag van zijn ver trek uit do kolonie, een jai verlof naar Ne derland verleend. Bij gouvernements-beschikkiug is met ingang van den len April jl. aan den heer J. J. van den Berge, onbezoldigd lid van het Hof van Justitie iu deze kolonie, eervol ont slag als zoodanig verleend, one! dankheifcui- Lng voor de door hem aan den lande bewezen donaten. Bij gouvernements-beschikkiug zijn* de hecren Mg C. Henriquez en C. G. de Haseth Cz. benoemd tot leden ban den Raad van Toezicht tot het oprichten van een postspaar bank in de kolonie Curasao. In do eerste zittipng, op gisteren ge houdenvan de nieuw opgerichte Kamer van Koophandel en Nijverheid, werden gekozen tot voorzitter, onder-voorzitter c 1 secretaris penningmeester de lieeren A. Jesurum, J. Janse en C. G. de Haseth Cz. De Staatscourant van Zondag 23 cn Maandag 24 April 1905, bevat de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot notaris te Grave J. S P. P. van Oppenraaij, candidaat-notaris te Nijme- gen; tot griffier bij het kantongerecht te Rot terdam, 2e kanton, mr. A. L. N. van den Cloostcr baron Sloet tot Everlo, thans grif fier bij het kantongerecht te Tilburg en schoolopziener in het arrondissement Waal wijk op verzoek eervol ontslagen jhr. mr. R. Sandborg, als advocaat-generaal bij het ge rechtshof te Arnhem, onder dankbetuiging voor de in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten, en mr. J. H. D. Schenkenberg van Nierop, als notaris te Rotterdam. benoemd tot xidder in de orde van Oranje- Nassau de kapitein E. J. de Bock, van het 3e reg. veld-artillerie op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen de 2e luit. op non-activiteit F. W. P. Clignett, van het wapen der infanterie en is voornoemde luitenant tot 1 Juni 1909 benoemd tot reserve le luitenant bij het le reg. infanterie benoemd: bij het personeel der militaire ad ministratie tot kolonel-intendant de luit.- kolonel-intendant W. N. Roldanis, directeur der centrale magazijnen voor militaire klee ding en uitrusting; tot majoor-kwartiermees ter de kapitein-kwartiermeester D. G. M. de Vries, van het le reg. infanterie; tot kapi tein-kwartiermeester bij het 2e reg. infante rie de le luit.-kwartiermeester A. M. H. C. Vosmaer, van het reg grenadiers en jagers; bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht tot dirigeerenden offi cier van gezondheid Ce klasse de dirigeereude officier van gezondheid 3e klasse A. van der Moer, tot dirigeerende officier van gezond heid 3e klasse de officier van gezondheid le klasse dr. H. Zeehuisen, beiden van dat perso neel bij het wapen der infanterie bij het le regi ment tot kolonel-commandant van het corps do luitenant-kolonel bij den generale.il staf J. Bruce, chef van den staf der le divisie in fanterie bij het 3e regiment tot luitenant-kolonel de majoor N. A. E. Mansveldt van het corps; ~:j het 2e regiment tot luitenant-kolonel de majoor Meijboom van het corps; bij het wapen der artillerie tot generaal- majoor de kolonel H. M. Engelhard, van het wapen, lid van het Hooge Militaire Gerechts hof tot generaal-majoor commandant der ves ting-artillerie de kolonel J. de Waal, van het 2e regiment veld-artillerie; bij den staf van het wapen tot luitenant kolonel de majoor H. Oolgaardt van dien staf, toegevoegd aan den inspecteur der ar tillerie bij het korps rijdende artillerie tot com mandant van het korps de majoor N. Bos boom, van het 4e reg. vesting-artillerie; belast met het bevel, onderscheidenlnk over het 2e en het 3e reg. veld-art., de luit.- kolonel F. van Hasselt, van het wapen, thans op non-activiteit wegens tijdelijke on gesteldheid, en J. D. Wagner, commandant van het korps rijdende artillerie, wordende in verband daarmede de luit.-kolonel Yan Hasselt, voornoemd, tevens in actieVen dienst hersteld in zijne rang overgeplaatst bij den gene- ralen staf de luit.-koionel A. Hoogeboom, van het reg. grenadiers en jagers benoemd tot ridder in de orde van den Ned Leeuw jhr. mr. J. J. Rochussen, refe rendaris bij het departement van buiten- landsche zaken. benoemd tot betaalmeester te Groningen J. F. Heemskerk, thans betaalmeester te Assen tot betaalmeester te Assen S. W. van der Noordaa, thans betaalmeester te Hoorn tot betaalmeester tc Hoorn jhr. H. A. H. Sandberg, thans betaalmeester te Ter Neu zen tot betaalmeester te Ter Neuzen R. H. Reeling Brouwer, surnumerair bij* den dienst van 's Rijks schatkist De gewone audiënties van de minis ters van justitie, van financiën, van oorlog en van koloniën zullen resp. Woensdag, Donder dag, Donderdag en Vrijdag as. niet plaats hebben. De nieuw benoemde minister van Buitenlands-he Zaken, jhr. mr. Yan Weede, begaf zich Zaterdagochtend naar het Loo om in handen van H. M. de Koningin den eed af to leggen. Na vandaar te zijn terugge keerd, nam jhr Van Weede het- beheer van het departement -an Buitenl. Zaken van vice-admiraal Ellis over. In een ingezonden stuk in Het Vader land verklaart de Staatsraad jhr. mr< W. F. Rochussen (onder bevestiging van den hoofd redacteur) dat hij niet degene geweest is, die aan dat blad de bekende onthullingen aan gaande de Buitenhof-crisis in de pen gegeven heeft. Mr Harte van Tecklenburg zal een hem eventueel aan te bieden candidatuur voor het Kamerlidmaatschap in het kiesdistrict Grave aanvaarden, en zoo hij gekozen wordt als Kamerlid fungeeren. De Zwol sche Courant deelde v;por een paar dagen mede, dat aan den benoemden in specteur van het toezicht op de 11: le ving der Drankwet den heer Op ten Noort, de gemeen te Zwolle als standplaats zal worden aange- xsen. Thans verneemt het blad, dat ook een der beide benoemdo adjunct-inspecteurs, n.l. de heer M. de Jager Weezcnbroek 1 Utrecht, deze gemeente als standplaats krijgt. Congres der Socfaal-Demokratische Arbeiderspartij in Nederland. Aan den ooravond van het congres der S. D. A. P., dat Zondagochtend 0111 10 uur een aanvang nam, werd Zaterdagavond in het g-bouw Concordia, op hel Hcogezand eene vergadering gehouden, waarin dr. Gorter en mr. Mondeis een woord tot opwekMng spra ken. Dr. Gorter bepaalde zich tot een korte rede, waarin hij de tactiek der Src -dem. Arbei derspartij besprak ter vergelijking -.an die tactiek met die van andere arbeiders en bur gerlijke partijen. De tactiek der S. D. A. P. is er eene van organisatie, teneinde het prole tariaat !e maken tot eene goed bewuste, goed gedisciplineerde massa. De geschiedenis der Nodcrlandsche wet geving in d:- laatste jaren, heeft bewezen dat de tot nu toe gevolgde tactiek de goede is, dat zij is de goede stap op den goeden weg om het einddoel te bereiken. Mr. Mende Is wees er op, dat het thans de elfde maal zou zijn, dat de S. D. A. P. sedert hare oprichting in congres bijeenkomt, dit maal in de residentie, den zetel van Regee ring en Kroon, hetgeen aan dat congres tone bijzondere beteekenis geeft. Spr. herinnerde er aan, dat ook „de oude internationale" hier, 2 veel jaren geleden, bijeen kwam in een klein onaanzienlijk lokaal. De economische ontwikkeling van ons volk besprekende wees mr. Mendels er op, dat dit steeds is geweest eene theologisch volk, dat gemakkelijk te vangen is met een preek. Hoog tijd wordt het echter dat ons theologisch ge- infiltreerd arbeidersvolk de ware toestanden onder de oogen leert zien, dat het de werke lijke ellende en out bering aanschouwc en daartoe werkt de soc.-dem. mede. Zij leert de arbeiders zien door eigen oogen met verbre king der nevelen van de theologie, waarmede men hen heeft omringd en nog tracht t© om- ringen. Ook hij, wekte ten slotte op getrouw te blijven aan de oude welbeproefde tactiek. Eerst», dag. Het Congres werd Zondagochtend om 10 uur te 's Gravenhage geopend door den voorzitter van het partij-bestuur, Henri Po lak, die met het oog op den beschikbaren tijd slechts een korte rede hield, waarin hij met blijdschap constateerde dat de partij se dert het laatste congres geen directe verlie zen heeft geleden. Ter eere van de gevallenen in dienst van het proletariaat en van de strijdenden in Rusland, verzocht liii de aanwezigen zich van hun zetels te verheffen, waaraan werd vol daan. Ingekomen waren adhaesde-betuigingen o.a uit België. Besloten werd speciale gelukwen- schen te richten tot de Frausche en Belgische partijgenooten, mede thans in congres veree- nigd Tot plaats van het volgende congres werd Utrecht gekozen. Bii de bespreking van het jaarverslag kwa men onderscheidene puniben aan de orde. Zoo werden de hatelijke opmerkingen van den Rotterdamschen propagandist afgekeurd en stolde Amsterdam IX daarin gesteund door Amsterdam III voor niet te conti- nueeren het mandaat van den landelijken propagandist, wiens werk, naar men meende, geen voldoend resultaat had opgeleverd. Do houding van het partijbestuur werd ge laakt .als zijnde te slap o. a. in de Utrecht- sche quaestie, en de zaak-Melchers. De afwij king van de oude, beproefde tactiek bij de plaats gehad hebbende Statenverkiezingen, werd door Leider afgekeurd; welke critiek steun vond bii Amsterdam III, en voor zoo verre Friesland betreft, ook bij Leeuwarden en Dokkum. Do heeren Hei .ns en Loopuyt verdedig den zich resp. als Rotierdamscb en als lan delijk propagandist tegen de aanvallen door de afdeclingen op hun arbeid gedaan, waar na mr. Troelstra een woord van verweer sprak naar aanleiding van de opanerknigen betref- fendo do Statenverkiezingen. Hij wees er op dat liet partijbestuur zijn oordeel eenstem mig was. Bij de jongste S enverkiezingen trad het politieke karakter sterk op den voor grond, en de soriaal-democratie ziet liever de partijen die tegen elkander opwegen ver zwakken, dan dat ze een sterke macht vormen. De heer Schaper die een scherpe critiek op een compromis met de liberalen had geleverd, omdat hij vreesde dat daardoor toch al niet warme en vrijheidlievende partijgenooten de gelederen zouden verlaten, voegde Spr. toe, dat hij maar liever dergelijke onwilligen- de partij ziet verlaten. Een en ander gaf de heer Schaper in den loop van het debat aanlei ding te waarschuwen tegen een „Pruisische cadaver-discipline'", omdat hij verschijnselen zag dat partijgenooten als marionetten wor den behandeld. Mevrouw Roland--Holst verklaarde dat ook het partijbestuur heeft betrcir dat Van der Goes, geen deel uitmaakte van de Holland- sche delegatie o" het internationale congres op de samenstelling van welkdelegat'e cri tiek was gehoord. Zij deelde verder mede, zich eenige jaren uit Je mondelinge propa ganda te zullen terugtrekken voor studie- arbeid. De heer Polak nam 't- op voor het partij bestuur te?en hot viTTv' t van slapte o. a. in de zaak Melchers, welke z. i. geen quaestie s rubbers had geen open af gedaan aan het partijbestuur van de redenen van zijn vertrek uit Leeuwarden, maai zijn kleinzie lige grieven belangrijk genoeg geacht om ze te publiceeren door middel van een inter view in een burgerlijk bla,... De besprekingen over het jaarverslag wer den daarna gesl ten. Ook het finai-cicrie *-erslag lokte debat uit, in verband m©t het groot© tekort. Overweging werd toegezegd va het denk beeld tot het heffen van een proportioneele contributie en verder zonder stemming aan genomen een motie uitsprekende de wensche- lijkheid van de oprichting van ee 1 waarborg fonds. Het fiuancieel verslag was daarmede af gehandeld. Aan de orde kwam alsnu de veelbespro ken Utrechtsche quaestie. De Voorzitter gaf een overzicht der quaestie en lichtte het voorstel tot royeer en van afd. Utrecht II toe, daar die afd. zich niet gehouden had aan een wettig gehouden besluR. De heer Mulder, afgevaardigde dier afd., betoogde, dat gehandeld was naar plicht en geweten, ook al houdt men de handelwijze formeel onjuist. Verschillende fouten waren «aangetoond, en aan personen was daarbij niet gedacht. Men stiet toen op een zeer eigenaardig verzet van partijgenooten, van wie zulks niet was te wachten. Met laffe en grove leu gens trachtte men zich van de zaak af te maken. Toen werd door Oudegeest het partij- licstuur in de zaak gemengd, en in tegen woordigheid van Troelstra en Helsdingcu werden weder lasten en leugens gebruikt. Nu kon men óm gewetensbezwaren een man als Oudegeest, niet den kiezers aanbevelen. Oudegeest werd door de afd. niet tot Candi da at gekozen, waarop het partijbestuur Oude geest stelde. Die cundidaatstelling acht Spr. ongeldig. De «afd. nam een motie aan, doch heeft die niet gepubliceerd. Toen deze in de Te! verscheen is daarop de afd. ge schorst. Men had de motie willen ophouden,

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2