woordig betor geoefend in het exeroeeren. Hij zelf houdt de inspecties. De infanterie oefeot zich, naar IJuitecheu trant, in den aanval door springoefeningen. Veruer is te Gocntsoeling, op zijn bevel. <«u schietwedstrijd op Duitsche wijze gehouden. Hongkong, SO April. I)e stoomboot „Stet tin zag Donderda -middag in de Honkohe- baai (Annam, ten noorden van de Kamranh- baai) dertig of veertig schepen van de Russi sche vloot. Tweo kruisers, welker dekken met kolen 1>i'ln r. waren, gaven der Stettin het sein om t stoppen en ondervroegen den ka pitein. De vloot maakte zich gereed zee te bezen. Honglui ij. 30 1pril. (Daily Telegraph.) Gistere tui: ïdag z:i:- de stoomboot Brascombé twee oorlog «-diepen en een kolcnschip ten noorden van Swatow, naar het zuiden varen de. Men wrm« t. dat dit Japansehe schepen zijn. Tsingtau, 1 Mri. De Oostzee-vloot bevindt zich met het derde eekader bij het eiland Hainan. Over do bewegingen van de Russische en Japanschc vloten in OostrAzië blijft men nog altijd even wijs; do onzekerheid, waar zij zich bevinden, blijft steeds even groot. Men leest, dat do vloot, van Rodjostwcnsky, als eone t woede armada, in een reusachtigen boog ligt uitgespreid van kaap Varela tot het Kamranh schiereiland en dat, terwijl do torpedobooten zich in alle richtingen bewe gen. do hoofdmacht rustig de komst van de divisie van Nebogatow afwacht. Maar wan neer en hoe de nieuwo slag van Trafalgar zal worden gestreden, weet niemand. Alles w.»t men met zekerheid kan zeggen, is dat dio slag geleverd zal moeten worden en dat daarvan het lot van Oost-Azië afhangt. Over de plannen van de Japanners om zich te verdedigen tegen den Russischen aan val, wordt in Tokio met. recht het grootste geheim bewaard. Voor Japan staat ditmaal niet alleen de overwinning of de nederlaag op het spel. maar nog veel meer, want de overwinning kan liet einde van den oorlog, do nederlaag echter het verlies van de vloot, waarop Japan's toekomstplannen zijn ge bouwd, mogelijk zelfs het verlies van den oorlog ten gevolge hebben. Eigenaardig is het, dat tot twee malen toe bericht werd, dat de sl;iat van beleg over Formosa en don tot dit eiland behoorenden Pescadores-archipel is afgekondigd. Misschien is dat een van do krijgslisten, die over en weer zijn aangewend om den tegenstander te misleiden. Er valt niet aan te twijfelen of de Japanners heb ben alle voorzorgen genomen om aan de vloot van Rod jest wensky, wanneer zij zich in de wateren van Formosa mocht, wagen, eeno warme ontvangst te bereiden. Maar daarvoor behoeft admiraal Togo zijne hoofdmacht niet tu gebruiken; hij zou de verdediging van Formosa en van do Pescadores-eilauden in dat mociclijke, met klippen bezaaido vaarwa ter met een gerust geweten kunnen overlaten aan de lichte kruisers, torpedobooten, tor jH'dojagers en zeemijncn, waarvan Japan bij zonder ruift» voorzien is. Dan zouden de linie sen epen en zware kruisers beschikbaar blij ven voor de actie meer in de nabijheid van de Japanscho kusten, in de straat van Korea of oldors. Ook de Russen hebben het geheim van hunne bewegingen goed weten te bewaren. Slechts daardoor is het te verklaren, dat ad miraal Rodjostwcnsky plotseling den 9cn April voor Singapore verscheen en dat de divisie van Nebogatow den 26en bij Penang in de nabijheid van de straat van Malakka werd gemeld. Alleen door 't geheim houden van de Russische vlootbewegingen is het rao- gclijk geworden, dat de vloot van Rodjest- wenskv ongehinderd de Zuid-Chinecsche aco is kunnen binnenvaren. Maar met die geheimhouding staat ook in verband het ver- spreiden van onjuiste berichten tot mislei ding van den tegenstander, cn men zal zich er dus op moeten voorbereiden, dat nog me nig onwaar bericht over het verblijf en do bewegingen van de beide vloten zal worden ontvangen, totdat eindelijk do tijding van do eerste ernstige botsing de met zoo grooto belangstelling verwachte aanwigangen over de stelling van de strijdkrachten ter zee van Togo en Rodjestwcnsky zal brengen. Allerlei vDeze week zijn op een morgen door bet inademen van ergiftige gassen twintig meisjes van een school te Berlijn flauw ge vallen. Woensdag, den laateten dag van de Paaschvacantie. had de concierge van do school de lokalon verwarmd, waarbij, door oen mankement aan do centrale verwarming, gassen in enkele der lokalen moeten zijn. Toen gisterenmorgen om 7 uur het onder- wi- weei begon, was er een sterke gaslucht, die door hot ojicnen der ramen niet wegge nomen werd. Het hoof a der school, die zich zelf onwel begon to voelen, liet om kwart vóór acht de kinderen naar buiten gaan toon do meisjes in do friseche lucht kwamen, vielen er twintig van haar flauw. Zij werden door een dokter bijgebracht en gingen ver- 'lgons onder geleide naar huis. Een acht- jarig meisje is onderweg opnieuw flauw ge vallen do dokter vindt haar toestand zeer bedenkelijk. Drrn, £9 April. In den a/geloopen nacht is eeno aardbeving voorgekomen in oen groot deel van Zwitserland, inzonderheid in Walliserland. waar eenige huizen beschadigd werden. Elders werd geen schade aangericht. PaH)*, 29 April. In don afgoloopcu nacht zijn aardschokken voorgekomen in i'ontar- lior, Belfort, Lyon en het bovendeel van het Rhönedal. vEVj aardschokken, die in Zwitserland en Frankrijk zijn waargenomen, waren dui delijk merkbaar op de seismograaf van de Hcidelbergache sterrenwacht. Het toestel gaf een sterke aardbeving aan. bijna van dezelf de kracht als de Indische aardbeving op 4 April, inaar slechts van korten duur. Uit Frankrijk wordt nog bericht, dat do stoot zich golfsgewijs voortplantte in de rich- tiug van het Noorden naar het Zuiden en zirh voortzette tot in de streek van Valence. Een windvlaag ging aan het verschijnsel vooraf en hier en daar onweerdo het tezelf- deitijd. Menscben hebben niets gekregen en de stoffelijke schade is gering. Alleen te Cha- monix en in een paar andeno plaatsen rijn schoorsteenen omgevallen en muren ge scheurd. De liewoners van die plaatsen ijlden verschrikt hun bod en hun huis uit. Op het natuurkundige laboratorium te Wintherthur is Zaterdagavond een zuur- stofpomp met een geweldigen slag ontploft. Een bediende werd gedood en drie technici kregon zware verwondingen. OOST-INDIÊ. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint: Den 15on Mei vertrekt een brigade geo logische opnemers van het mijnwezen naar Benkoelen, om dat gewest te verkennen. Zij beginnen in de nabijheid van Rodjang Le- bong, waar een grooto goudrijkdom vermoed wordt. Uit Batavia wordt aan de Telegraaf w seind: Te Makassar wordt een onverhoed- scho aanval uit Goa gevreesd. De gouverneur van Celebes verzond een circulaire, waarin de burgerij verwittigd wordt, dat zij zoo noodig onderkomen kan vinden in bet fort Rotter dam. Het gezantschap van den Radja bracht oen brief aan den gouverneur, waarvan de inhoud onbekend is. Opzegging van het con flict wordt verwacht. Detachementen zijn uitgezet. De schutterij is gewaarschuwd. Er heersoht een paniek. Een later telegram meldit. dat de brief van den Radja van Goa betreft de behandeling der zaak-Djampoea. De kalmte is teruggekeerd. De correspondent te Batavia van de N. R. Ct. seinde gisteren Gisterochtend was er een paniek te Ma kasser. Do gouverneur had de burgerij aan geschreven hoe rij een onderkomen kon vin den in en bij het fort Botterdam, ingeval van een onverhoedsahen inval van den radja van Goa. Het plaatselijk bestuur bad verno men, dat er een gezantschap met groot ge wapend gevolg te wachten was tot opzegging van het contract met de regeering. Er wer den afdeelingen troepen uitgezet en de schut terij kreeg bevel zich gereed te houden. Het gezantschap heeft inderdaad een brief voor den gouverneur gebracht, maar is weer zon der stoornis vertrokken. De inhoud van den brief is onbekend. Een nader telegram van den oorrespon dent luidt: Do brief van den radja van Goa bevatte een beklag aan den landvoogd over de be handeling van do Djampoca-zaak. Ter verklaring van dit telegram teekent het blad het volgende aan Het is zeer goed te verklaren, na al het geen den laatsten tijd omtrent de houding van Goa is geschreven, dat er te Makasser een paniek lieerschte toen het gerucht liep, dat een gezantschap met een groot aantal gewapende volgelingen een brief zou komen overhandigen. Dat een man als de heer Kroeeen, gouverneur van Celebes, het noo dig vond maatregelen in liet belang van de veiligheid der burgerij te nemen, bewijst af doende, dat daar reden voor bestond al bleek later, dat ditmaal de Goareeaen niets vijan digs wilden uithalen. Het fort Rotterdam ,is te Makasser gelegen, en is een ouderwetsche steenen versterking, waar het garnizoen is gelegerd. Het garnizoen bestaat op die plaats uit vaste bezetting en mobiele colonne, te zamen een goede tweehonderd man, terwijl de schutterij een detachement van een hon derd man is. Hiermede is dat fort zeer goed tegen een inlandschen vijand te verdedigen. De Djampoea-zaak, waarover de vorst van Goa zich beklaagd, heeft rich als volgt toe gedragen. Eenigen tijd geleden werd een ver trouweling van Aroe Djampoe, een vazal van Sawietto, door een volgeling van Daeng Mongontang van Sawietto vermoord. Het volgens gebruik aangeboden bloedgeld werd door de beleedigde partij geweigerd en deze partij eischte, dat Daeng Mongontang met zijne volgelingen het land zouden verlaten, hetgeen dezen niet wilden. Zij werden nu door Kraeng Alloe, prins van Goa, tevens zoon van den eersten rijks bestierder van dat rijkje en schoonzoon van Aroe Djampoe, aangevallen, maar aangezien do volgelingen van Daeng Mongontang de overhand behielden, moest Kraeng Alloe vluchten. Daar deze de hulp van rijn vader inriep, gingen twee zoons van den rijksbestierder en twee zonen van den radja van Goa met 126 gewapende volgelingen naar Djampoe avoor naamste plaats van Sawietto, om te helpen. Verder bleek ons bestuur nog, dat een aan tal van vuurwapenen voorziene Goareezen rich naar Djampoea op re;s hadden begeven, waardoor het contract formeel werd geschon den, en de vorst van Goa word daarover door den gouverneur ernstig onderhouden. Daar ons bestuur vermoedde, dat de Goa reezen zouden trachten over zee Djampoea te bereiken, kreeg de resident-ter-beschikking J. G. A. Brugman den last, om met een detachement infanterie, sterk 45 man, waar bij de luitenants W. D. Davids en J. N. Broese en de officier van gezondheid dr. W. J. van Gulik, per stoomschip „Zwaan" te trachten die Goareosche prauwen op te bren gen. I)en 28e n Februari uitgestoomd, go- lukte het werkelijk den volgenden dag, vijf gewapende Goareosche prauwen te ontdek ken en naar Makasser op te brengen. Daar de vorst van Goa do hoofdschuldige was immers de opgevatte lieden waren slechts uitvoerders van een door hem gegeven last ging de genoemde resident onmiddellijk naar Goa, om den vorst aan te zeggen, dat hij ter zake van de omschreven contract breuk, met f 10.800 beboet was. Die boete moest nog dienzelfden dag betaald rijn (de hoofdplaats Goa ligt slechts 7.5 K.M. van Makassar), anders zouden de gearresteerde prinsen en volgelingen in hechtenis worden gesteld. Don avond van dien dag kwam de vorst van Goa zelf de boete betalen en wer den alle gearresteerden op vrije voeten ge steld. Over dezo behandeling van zaken voelt do vorst van Goa zich bcewaard en heeft hij blijkbaar zijne grieven aan het oordeel van den gouverneur-generaal onderworpen. De Staatscourant van. Zondag 30 April en Maandagl Mei bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten benoomd tot gedelegeerde der Nederland- scho regeering bij de in Jul' 1905 te Londen te houden conventie betreffende de samen stelling van een catalogus van wetenschappe lijke werken, dr. D. J. Korteweg, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam; tot gedelegeerde der Ned. regeering bij het van 29 Mei—4 Juni 1905 te Luik te houden Internationaal Geneeskundig Congres, aan gaande arbeidrs-ongevallen, dr. Ph. Kooper- berg, medisch adviseur bij de Rijksverzeke ringsbank op verzoek eervol u'i 's lands dienst ont- agen de O. I. ambtenaar met verlof, laat stelijk controleur bij het B. B. in de be zittingen buiten Java en Madoera J. Wolff tijdelijk ter beschikking gesteld van den gouverneur van Curasao om als commissaris voor de reorganisatie van het belastingwezen ouder diens rechtstrecksche bevelen te wor den belast, met de leiding der daarvoor noo- dige werkzaamheden P. de Joncheerc, inspec teur der registratie en domeinen 3e kl. voor den ambulanten dienst; Behalve aan do Nijverheids-tentoon stelling te Rotterdam zal H. M. de Koningin- Moeder Donderdag ook een bezoek brengen aan het Diaconessenhuis, de Industrieschool voor Meisjes en het Arch :efgebouw aan de Mathenesserlaan aldaar. Hare Majesteit de Koningin heeft be noemd tot groot-officier in de Huisorde van Oranje: den eersten kamerheer jhr. mr. R. W. J. van Pabst van Bingerden. Dr. A. Kuyper en de Journalistenkring! -- Door den minister van Bionenlandsche Zaken is naar de Standaard mededeelt het onderstaand schrijven verzonden aan den Voorzatter van het bestuur van den Neder 1. Journalistenkring 's Gravenhage, 27 April 1905. Hooggeachte Heer Voorzitter, Blijkens de „Mededeelingen" is in do ver gadering van Uw bestuur betoogd lo. dat ik ten opzichte van de Nederlandscke Pers de uitdrukking zou gebezigd hebben „dan staat ze voor niets," en 2o. dat ik, na dezo uitdruk king bij mijn spreken in de Kamer gebezigd to hebben, daarvoor in de plaats zou hebben laten drukken: „dan sta ik voor niets in." Het eerste zou een al te banale uitdruk king zijn geweest voor een al te grove belee- diging. Het tweede ware een vergrijp, dat geen eerlijk debater zich ten laste laat komen, zoo dra op een gebezig' e uitdrukking de critiek aanviel. Ik veroorloof mij daarom tegen beide tel ast- leggingen mijn protest in te dione i. Ik heb zoo iets van de Nederlandsch© Pers niet ge zegd, en wat ik gezegd heb, staat letterlijk alzoo in de Handelingen. Ten overvloede heb ik mij het stenogram nog eens laten voorleggen, en inzage hiervau toont, dat de woorden„dan sta ik voor niets in," er zóó en niet anders staan, en dat do hooggeplaatste ambtenaar, die mijn steno grams naziet, er geen titel of jota in veran derd heeft. Desvereischt ben ik bereid ook U tot die inzage in staat te steTlen. In mijn vorig schrijven veroorloofde ik mij U een exemplaar der Handelingen toe te zenden, opdat Gij u zoudt kunnen overtuigen van wat ik r etterdaad gezegd had. Ik deed dit opzettelijk, omdat ik bespeurd had, dat men mij op de pers-tribune niet juist verstaan had. Thans echter plaats het betoogde in de ..Mededeelingen'' mij in het licht van iemand die, na vooraf opzettelijk het door hem ge sprokene veranderd te hebben, dece fausse pièce als bewijs aanbood. Vandaar dat protest mijnerzijds niet mocht uitblijven, te minder waar, naar luid van dezelfde „Mededeelingen," de leden van het bestuur „ten volle" met het betoogde instem den. Beleefdelijk verzoek ik U van dit mijn protest mededeeling te willen doen aan Uw bestuur, en in het eerstvolgende nummer der „Mededeelingen." Hoogachtend heb ik de eer te zijn Uw dw. dr., KUYPER. De minister van Buitenlandsche Za ken begaf zich Zaterdag naar H. M. de Ko ningin op Het Loo, voor do gewone regee- ringB-audientie. Aan een diner bij den minister van Koloniën, ter eere van de Marowijne-oom- missie, zaten o. a. aan de minister van Ma rina en de Fransche gezant bij ons Hof. Naar men verneemt heeft de Nederl. regeering reeos iv nigen tijd geleden besloten zich te doen verte nwoordigen op de a.s landbouwconferentie te Rome, en is daarvan aan de Italiannsdhe regeering mededeeling ge daan. In do vergadering van de anti-revo lutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje II" te 'sGravenhago is met algo meene stemmen de heer dr. J. Th. de Visser candidaat gesteld voor do Tweede Kamer. Grave. Een der correspondenten van de N. R. Ct. zendt het volgende extract uit oen door hem uit Grave ontvangen brief. „Het wordt eenig in ons anders zoo stil dood district. De minister van financiën snort met zijn automobiel de verschillende gemeen ten van ons kiesdistrict rond, overal pastoor, burgemeester en notabelen bezoekend ter ver zekering van zijne caudidatuur. Grave zelf negeert hij echter, wellicht om vriend Fnesen I Harte verklaarde ronduit op verschillende plaatsen dat, mocht de kiesvereeniging hem niet candideeren, hij zich toch stellen liet. Die verklaring werd met nadruk herhaald in de vergadering van het centrale bestuur der kiesvereeniging, waar hij inderdaad luttel steun vindt. Nu Friesen intusschen riet dat I Izijn kansen zoo dalen, heeft hij uitgelaten te j willen terugtrekken. Harte en ook Kooien J zullen op verschillende plaatsen, zich doen j hooren. Friesen moet dat natuurlijk lijdelijk aanzien. Wel zullen we dus hier het onge wone verschijnsel zien van een feilen ver kiezingsstrijd. op persoonlijke belangetjes en nesterijen drijvend." De brief, waaruit hier is geëxtraheerd, l— schrijft de oor respondent komt van en is geschreven door een geloovig katholiek, in Grave zeer in aanzien. Uit de beste bron verneemt de Noord-Bra- banter, dat de h aer Friesen zich niet zal terugtrekken als candidaat bij de a.s. verkie zing van een lid voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Grave N.brab. Men meldt uit Groningen „De kiesvereeniging „Eendracht maakt macht" alhier stede gisterenavond candidaat voor de Tweede Kamer prof. mr. J. d'Aulnis de Bourouill met 23 stemmen tegen 11 op prof. mr. H. L. Brucker. De Centrale Liberale Kiesvereengi Jg in het district Helder heeft den heer C. V. Gerritsen te Amsterdam, met 321 stemmen definitief candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De heer C. S. Jaring, te Helder, be kwam 263 stemmen en de heer K. R^ijn;, te Haarlem 1 stem. Alkmaar. In do Zaterdag gehouden vergadering van -afgevaardigden van de vrij zinnige kiesvereenigingen in het district Alk maar, is naar aanleiding van het antwoord der kiesvereenigingen te Deventer en Gronin gen besloten een vrijzinnig-democraat te stel len tegenover heb aftredend lid mr. Van Foreest. Op d© groslijst zijn alnhabetisch geplaatst de lieeren mr. Z. van den Bergh, te Amster dam prof. Drucker, Frans Netscher, te Sant poort, en mr. L. M. Roodenburgh, te Den Haag. De Roomsch-Katholieke centrale kiesveree niging in het district Alkmaar, heeft den 2Oen in een zeer druk bezochte vergadering definitief candidaat gesteld voor het lidmaat schap der Tweede Kamer, den heer J. H. Blum, candidaat der anti-revolutionairen Ter aanbieding van een huiden-betuiging kwamen Vrijldagnrddag te Arnhem de bur gemeester van Arnhem, jhr. mj\ A. Röell, met het lid van den Raad van State, mr. De Nerée van Babberich, den secretaris-gene raal van het departement van Justitie, mr. A D. W. de Vries, en nog eenige andere heeren naar het gouvernementsgebouw, ter eere van het feit, dat baron Mollerus 25 jaren geleden (met ingang van 1 Juni 1880) tot commissaris des Konings in de provincie Gelderland werd benoemd. De genoemde heeren vormden te zamen een commissie uit oud-ambtenaren ter pro vinciale griffie, met de heerenprof. mr. H Krabbe, hoogleeraar te Groningen; mr. D J. J. Laan, laatstelijk chef eener afdee- ling van de provinciale griffie van Zeeland; mr. G. van der Meulen, hoofdoommies bij bet departement van Waterstaat, Handel en Nij verheid mr. L. van Regteren Altena, chef dei- secretarie, waarnemend kassier-genera al bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam mr. J. van Gelein Vitringa, commies bij het departement van Justitie; mr. G. M. -den Tex, hoofddirecteur van de Surinaamse he Bank te Amsterdammr. J. S. Royaards en jhr. mr. J. C. Schorer, beiden te Arnhem, Den jubilaris werd aangeboden een zilve ren inktkoker, waarop met de data de war pens van baron Mollerus en van Gelderland rijn gegraveerd. Vad. In opdracht van eene onlangs gehou den buitengewone vergadering der Ned. Ver. tot bescherming van dieren, heeft een deputatie aan den voorzitter dier vereeni- ging, jhr. mr. R. A. Klerck, het ©ere-lid maatschap aangeboden, vergezeld van een stoffelijk huldeblijk, bestaande in een zilve ren beker met inscriptie. Jhr. Klerck, die reeds 20 jaar het voorzit terschap waarneemt, verklaarde zich bereid de functie te blijven vervullen. Professor Boissevain deelnemende aan de bootreis naar de eilanden en oudheden buiten Athene, uitgeschreven door het Inter nationale Archa-eologische Congres, is onder ge'eide van professor Kuiper hier wederge keerd, lijdende aan longontsteking. Na op neming van den lijder in het hospitaal „Evan- gelismos," is professor Kuiper naar de Ar- chaeologische expeditie weergekeerd. De toestand van den zieke is bevredigend L. en V, Te 's Gravenhage is in den ouderdom van 48 jaar overleden de kapitein ter zee jhr. Johau Frederik Coertzen de Koek, die i Januari jl. tot dien rang werd bevorderd. In het laatst van het vorig jaar repatrieer de hij naar Holland, om gezondheidsrede nen, en laatstelijk commandeerde hij Hr. Ms. Gelderland. Xe Nederl. Natuur- en Ge neeskundig Congres. Zaterdag mor gen werden weder sectie-vergaderingen ge houden. Des middags te half twee werd de laatste algemeene vergadering gehouden. In deze vergadering werd besloten het vol gende congres ia 1907 te Leiden te houden. Voorts om de volgende subsidies toe te ken nen f 500 aan de Eclips-commissie van de Kon. Academie van Wetenschappen"; f 500 aan dr. Gresshof voor onderzoek der Nederl. Indische voedingsmiddelen; f 750 aan drs. Jorisse.il en Ringer te Nieuwediep voor onder zoekingen voor het activeeren van zuurstof en chloor; hoogstens f 600 aan dr. Jaeger te Zaandam voor het aanschaffen van een kris tallisatie-microscoop en een kristalrefracto- meter; f 1000 voor de bibliotheek-commissie 1906 en f 500 voor de bibliotheek-commissie 1906. Tot voorzitters der sectievergaderingen vooi 1907 werden door de secties van thans ge kozen Van de eerste (Natuurkunde) prof. Van Romburgh van do tweede (Biologie) prof. Wentvan de derde (Geneeskunde) prof. Pekelharing; van de vierde (Metapnysisch© sectie) J. van Baren. Door prof. Max Verworn uit Göttin- gen werd een voordracht gehouden over Je „Prinzipienfrage in der Naturwissenschaft," terwijl prof. A. A. N ij 1 a n d sprak over „Veranderlijke sterren." Beide sprekers vonden een aandachtig ge hoor. De uitslag der verkiezing van bestuurs leden was, dat prof. Lorentz en prof. Eind hoven te Leiden zijn aangewezen om he Congres in '907 aldaar te houden voor te be reiden, dat da*. D. Coeling te Amsterdam is benoemd tot eerste secretaris e:i dr. J. Ver sluys te Amsterdam tot 2en secretaris. Prof. dr. G. C. J. Voemaer te Leiden werd gekozen tot lid der Bibliotheekcommissie. Dr. Moll bracht warmen dank aan allen die medegewerkt hadden tot het welslagen van het congres, aan de regelingscommissie en haar helpers, aan de sprekers uit binnen- en buitenland en in 't Jïijzonder aan den on- varmoeidien len .secretaris, dr. P. Ribbius (Arnhem), die aan dat- welslagen het leeuwen deel toebracht. Daarna sloot hij het tiende Congres met de hoop, dat het zou aanmoedigen den lust tot werken en tot waarnemen in de natuur zou leicten tot meerdere verspreiding van ken nis en daarmee tot verhooging van ons na tionale leven en tot bloei van het dierbaar vaderland. Prof. Eindhoven bracht daarna, onder dia- verend applaus, den voorzitter huldè voor zijn voortreffelijke leid. .g van het Congres. Zaterdagavond werd het congres officieel besloten met een feestmaaltijd in Musis Sacrum, waarbij o.a. dronken werden uitge bracht op H. M. de Koningin en den eer© voorzitter Prins Hendrik, en op den Commis saris der Koningin en den Burgemeester en hunne eohtgenootcn. Zondag brachten ongeveer 60 congresleden nog een bezoek aan de geneeskundige inrich ting te LaagS-oeren aan het hoofd waarvan dr. Lingbeek staat. Honderdjarig bestaan. De Haagsche Assurantie-Compagnie voor Brand- enz., van 1805 gevestigd te 's Gravenhage, Zuid-Oost Buitensingel no. 245, heeft het voorrecht heden haar honderdjarig be staan te mogen vieren. Ze werd opgericht met een kapitaal van f 408,000, welk bedrag in 1879 steeg tot f 1,000,000. Het hoofdbestuur van den ,,Ned. Vrou. wenbond tot Verhoog-ng van het Zedelijk Bewustzijn" verzoekt, ter kennis van be langhebbenden te brengen dat Nederlandsche meisjes, werkzaam aan de internationa'e ten toonstelling te Luik, omtrent logies enz. de noodigo inlichtingen kunnea verkrijgen aan de Maisons pour des servantes sans place, rue Beckmann en Place St. Jean, beide door r. k. zusters gehouden, en bii madame Brocher (pred.), 19 rue Fuschen bij mile Marguerite de Laveleye, 10 rue Courtois. Onder den naam „de Wageninger" zal door den heer G Box, redacteur van ,.de Neder-Veluwe" en dg „Nieuwe Wagendng-che Courant," te Wageningen een neutraal blad worden uitgegeven. 6 Mei a.s. verschijnt 1 eerste nummer. Voor Hoenderlo. De opbrengst van de collecte, uitgeschreven door de Alg. Synode der Ned. Herv. kerk, tot steun voor het bouwfonds van het Doorgangshuis te Hoenderloo, bedraagt f 3787.09, gecollecteerd in 250 gemeenten. Do directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat in het verkeer met Nederlandsch-Oost-indie zijn toegelaten brieven en doosjes met aangegeven waarde tot een maximum-bedrag van fr. 10.000. Het recht van verzekering bedraagt per 300 franken of gedeelte van 300 franken aan gegeven waarde bij rechtstreeksohe verzending met de boo ten van de Maatschappij „Nederland" of de „Rot-terdamsche Lloyd", 10 cent; bij verzending via Genua of Marseille, met Nederlandsche of Fransche paketbooiten, 17J cent. De brieven zijn, behalve aan het evenredig recht van verzekering, onderworpen aan het port en het vaste recht, voor een aangetee- kenden brief in het internationaal verkeer verschuldigd; de doosjes, boven het ovenge noemde evenredig recht van verzekering aan een port van f 1, bij rechtstreeksohe verzen ding over zee, en van f 1.75 of f 1,50 bij verzending via Genua, respectievelijk Mar seille, met Nederlandsche of Fransche paket- booten. Waardezendingen met verrekening zijn toe gelaten tot een bedrag van f 250. Een aardig visehje. Ondier de de vorige week te Kralingsche Yeer aange voerde zalmen was or een, wegende 55 pond. Het visehje werd verkocht voor f 101. Kievitseieren. De aanvoer van kievitseieren blijft nog steeds groot. Te Leeu warden waren er Vrijdag ongeveer 16,000 aar» de markt, waarvan ongeveer 10,000 werden verzonden naar het buitenland. De prijzen wisselden van 15 tot 17 oent per stuk. Verder waren nog ongeveer 5000 eieren ter markt gebracht van grieten, tjirken, strani- kieviten, snippen, kemphanen enz., welke ver handeld werden van 3 tot 6 cent per stuk. Diefstal. Een knecht udt den krui denierswinkel van den heer E. V., uit de Witte de Withstraat to Rotterdam, moest een baal koffieboonen en een baal amandel- pitten bezorgen aan de Haarlemsche pak schuit op de Coolvest. Omdat de zending hiermede niet compleet was, wilde de schip per niet voor ontvangst teekenen. Een on bekende, die waarschijnlijk diC gesprek af luisterde en tegenover den knecht zich voor deed alsof hij in dienst van den schipper was, gaf dien knecht den last beide balen onder een dekkleed te leggen en het restant van de bezending te halen. Hij nam tege lijkertijd den vrachtbrief i_ ontvangst. Toen de-knecht weg was, ging deze onbekende met den vrachtbrief naar den schipper, iiet voor komen of hij in dienst van den heer E. V. was en verlangde de beide balen terug, waar tegen geen bezwaar gemaakt werd. Toeval lig reed er op dat oogenblik een jongen met een ledigen handwagen voorbij. Hij werd aangeroepen en voor een gulden aangeno men, om de inmiddels opgeladen balen met koffieboonen en amandelpitten te vervoeren. Men reed de Baan in, waar men een derde persoon ontmoette, die zich bij den onbe kende aansloot, en in die straat bij den uit drager E. gekomen, werd alles te koop aan geboden. Doch E. weigerde en omdat men inmiddels gezien had, dat de gestolen balen gemerkt waren, stortte men ze in andere balen over en bracht ze toen naar den tap- per v. d. H. op de Leuvehaven, die zoowel de koffieboonen als de amandelpitten ver

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2