BINNENLAND. vertrokken naar Voekolies en andere plaat sen, waar onlangs botsingen plaats vonden tusschen opstandelingen en gendarmen. Marokko. Owr de Duitsche missie, die den 2. Mei naar Fez is vertrokken, schrijft do correspon- de ut van de Temps, dat do gelieele reis over land zal worden gedaan, omdat de weg tus- schon Tanger en El-Ksar nu veel veiliger is dank zij de aanwezigheid van de in die streek opereerende colonne. Voor de reis zijn tien •iagreizen noodig. zoodat de missie eerst den 1Mei op hare bestemming komt. Graaf Tattenbach brengt een eigenhandigen brief van den Keizer voor den Sultan mee. Daarin wordt gezegd, dat, daar de nieuwe gezant van het Duitsche rijk nog niet is aan gekomen, de Keizer 'er prijs op gestelt heeft een anderen 'diplomaat van aanzien naar Fez te zenden, aan wicn is opgedragen den Sultan zijn dank te bren^n voor do prachtige ont vangst, die hem in Tanger is bereid. Deze corr. spreekt tegen. dat do on den weg tus- sohen Tanger en Fez verblijf houdende stam men aan de ^lilsche missie eene bijzondere ontvangst, zullen beraden. De oorlog in Oost «Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Uit Tokio is aan de Dhily Telegraph ge seind, dat daar bericht is ontvangen uit Singapore, dat het smaldeel van Nebogatow Zaterdag voorbijgevaren is. Het opbrengen van twee met rijst geladen schepen tloor «le Russische vloot wordt be vestigd. Een uit Hongkong te Londen ontvangen telegram bericht, dat een kringstorm in de Chineeeohe wateren tueschen de Paraoel- oilandcn, ten zuidoosten van Hainan en West-Luzon woedt, zidh beweegt in de rich ting van Annam en de Oostzee-vloot bedreigt. Deze atmosferische storingen, onder den naam van taifoen bekend, plegen over eene geringe oppervlakte met grooto hevigheid op to treden; vooral het centrum van dezo cyclonen wordt door de zeelieden gevreesd. Wanneer het oentrum van zulk een kring- storm over een voor anker liggend eskader heengaat, kan het grooto schade aanrichten de kettingen breken als glas en aanvaringen worden in een groot eskader tusechen do drijvende schepen onvermijdelijk. In dit jaargetijde komen do taifoens niet. dikwijl: vcor; een lievig© orkaan hoeft echter door zijne gevolgen reeds menig plan verijdeld Do toestand op het oorlogsfcooneel ter zee blijft onzeker. Volgens de geruchten bedient admiraal Rodjestwensky zich steeds van In- docliinecsche havens, oan aanvoer van kolen to krijgen en de gemeenschap in stand te houden. Over den koers, dien Nebogatow zal nemen om in de Zuid-Chinecsclie zee te komen, spreekt de waarschijnlijkheid even good voor de Malakkastraat als voor de Soenda-straat. Do Daily Ma;l wil weten, dat or in do laatste dagen van do vorige maand dikke nevels in do Malakka-straat hebben geheeraclit, zoodat het niet onmogelijk zou zijn, dat Nebogatow Singapore heeft kunnen passoeren, zonder te zijn gezien. Anderen willen uit zekere keuteokenen, zooals de komst van kolenschepen in Bataivia, opma ken. dat Nebogatow door de Soenda-straat zal varen. Tokio, 3 Mei Do werkzaamheden om de gezonken Russische schepen in Fort Arthur en Tsjemoelpo te behouder maakt bevredi gende vordcmigon. Bijzonderheden worden achterwege gehouden, -iaar men gelooft, dat het zeker is. aat voor de oor logs marine ver scheidene linieschepen en kruisers van waarde in het gevecht, zullen verkregen worden. In Tokio wordt thans eene driedaagsche plechtigheid tot huldiging van de in den oorlog gevallenen gehouden. Het feest is gisteren begonnen en zal morgen eindigen Met de grootste plechtigheid zullen de na. men van 36,868 soldaten en matrozen, dio voor den slag bij Moekden zijn gevallen, in den tempel van Schokonsoha ingeschreven worden. Do bloedverwanten van de gevalle nen, die voor dit feest te Tokio bijeen geko men zijn. worden me<t bijzondere waardeerng behandeld en als gasten der natie beschouwd. Bij dit feest zal do vlag van den Russi- schcn kruiser Warjag naast eene bij Moek «Ion veroverde vlag over de menigte wappe ren. Allerlei vDon Quichotte-feesten. Met do opening van de biliografische tentoonstel ling nemen Vrijdag de „Don Qirichotte-fees- Un" te Madrid een aanvang. Den 7den Mei wordt een allegorische op tocht gehouden, verbondon met een blo©- men gevecht. Daarvoor zijn prijzen uitge loofd ter gezamenlijke waarde van 37,000 petctas. Bijna alle clubs en eenige der oudsto adellijke huizeu van Madrid zullen feestwa- gens in dien stoet laten rijden ©n er worden ook zulko wagens verwacht uit vele provin ciesteden. 's Avonds is er een militaire „Retreta", waarvoor do regeering 50,000 pesetas heeft bestemd. Die optocht trekt van het „Paseo de Recolctos" door do Alcalastraat, „Puerta del Sol", Arenals.traat, naar het Koninklijk paleis en over do „Calle Mayor" en „Carrera do San Joronimo" terug. Den 8©n Mei heeft men 's morgens het Universitoitsfeest, waar do directeur der Nat ionale Bil liothoek, Menendez Polayo, lid der Acadomie, dc feestrede houdt. 's Middags wordt een feestelijke vergade ring der Academie gehouden onder voorzit terschap van Koning Alfonso, waar een cri- tischo studie over Cervantes wordt voorge lezen, welke do pas overleden schrijver Juan Valera voor de Academie heeft gemaakt en weinige uren vóór zijn dood voltooide. Daarna kondigt de Koning de oponing aan van oen nationale inschrijving voor een Oer van to»-monument. Men verwacht, dat de Spaansch-Amcnkaansche Republieken daar aan officieel zullen doclnemen. Bij do prijsvraag, voor ontworpon van het monument, mogen alleen Spaansche kunste naars mededingenmaar do jury zal inter nationaal zijn. D© Spaanscho Academie geeft een editie vat. „Don Quijote" uit, welke „la definitiva" cal 1 loeten. Voor het avondconcert van 8 Mei op de Plaza de Toros" komen 2000 leden van Ca- talonische, Castiliaansche en Galici9che zang- vereenigingen naar Madrid. De ..Plaza" wordt voor die gelegenheid feestelijk versierd, overdekt en verlicnt met 10,000 bontgekleurde electrische lampjes De zangers nemen ook deel aan het groote huldefeest op 9 Mei. Zij zullen dan bij het standbeeld van Cervantes op de „Plaza do los Cortes" een hymne „Gloria a Cervantes" zingen. 's Avonds is er gaia.voorstelling in het feestelijk versierd „Teatro Deal". Vermoedelijk zal do Spaansche regeering verscheidene beroemde buitenlandsch© schrij vers uitnoodigen tot deelnemen aan de Cer vantes-feesten en voor ben een uitstapje naar Esquivias organiseer en. vHet aantal werklieden bij de staalgic- terij van Krupp te Essen is in den laatsten tijd tot 30,400 geklommen. Daar er gebrek is aan woningen, moeten er barakken ge bouwd wordeu voor de behuizing van de nieuw aangenomen werklui. Grimsby, 8 Mei. De leden der bemanning van de Nordstar en de Active, acht man sterk, verschenen heden voor den politie rechter, die de behandeling van hunne zaak acht dagen uitstelden en weigerde hen tegen borgstelling vrij te laten. Zij worden beschul digd van handel drijven in geestrijke dran ken binnen drie mijlen van den vasten wal. Een ambtenaar van het belastingkantoor verklaarde, dat de autoriteiteu plan hadden aan de schuldigen op te leggen betaling van drie maal de waarde en hot driedubbele recht. vTe Runcorn in Engeland heeft een jongen van tien jaar getracht een meisje van drie jaar te vermoorden. II:r heeft het kind, naar 't schijnt met een steen, over heel het lichaam schrikkelijk verminkt. Toen men het vond was het bewusteloos. Voor den rechter was de jeugdige onverlaat zeer kalm. Volgens twee dokters, die hem onderzocht hebbeu. hij krankzinnig noch idioot. vEen hevige ontploffing heeft plaats gehad in het Technicum te Winterthür (Zwitserland), ten gevolge van het springen van een zuurstof-cylinder. De concierge van het Technicum werd letterlijk in stukken gescheurd, vensters en zolderingen in het gebouw sloegen uiteen en eenige studenten werden gewond. De cylinder was den vo- rigen avond gebruikt bij een voordracht met lichtbeelden en toen de ooncierge hem weder op zijn plaats wilde brengen, moet hij, hetzij door vallen, hetzij door een an de re oorzaak, uiteen zijn gesprongen. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Woensdag werd de behandeling der onder- wijsnovelle voortgezet. In de eerste plaats was de regeling der wachtgelden aan de orde. 1 ib heer De Waal Malefijt lichtte een amendement toe, strekkende om te be palen dat door de gemeenten één vierde ge deelte der wachtgelden aan het rijk zal wor deu vergoed. D't amendement werd na een redactie-wijziging door de regeering overge nomen. De heer Ketelaar wees er op, dat dit geschiedde zonder dat de Commissie van Rapporteurs daarover gehoord was, en hij stelde voo om de oorspronkelijke redactie van het ontwerp te hanhaven. volgens welke het rijk en de gemeente ieder do helft der wacht gelden zullen betalen. Dit amendement werd verworpen met 48 tegen 19 stemmen. Met 35 tegen 34 stemmen werd aangeno men een ameudement van den heer B o r g e- s i u s strekkende om het wachtgeld voor on derwijzers, die meer dan 20 dienstjaren heb ban, niet hooger te stellen dan dat van hen die minder dan 20 dienstjaren hebben-. (De ie geering had voor eerst ge noemden voorgesteld 95 percent hunner inkomsten en voor laatst genoemden 80 percent). Vervolgens kwam aan de orde het artikel regelende de financieels verhouding tusschen rijk en gemeenten. In een zeer uitvoerigs rede betoogde de minister van bin- nenlandsche zaken, dr. Kuyper, dat bet stelsel der regeering geen extra- bijdrage aan de gemeenten voor de meerdere onderwijskosten, doch bijdragen voor deze laatsten in mindering te brengen van de ge wone uitkeenng aan de gemeenten krachtens de wet van 1897. Dit stelsel werd krachtig bestreden door den heer Van Raaite, die aan het slot van zijn betoog verklaarde, dat het hem verwonderde, dat de rechterzijde zelf niet voelt, dat hier verder gegaan wordt dan de politieke betamelijkheid gedoogt en dat hier een partijwet wordt doorgedreven van de er gerlijkste soort. Ook de heer R e 11 bestreed krachtig en in een uitvoerige rede het stelsel der regee ring, dat hij zoo verwerpelijk acht dat hij gelijk hij reeds bij de algemeene beraadsla gingen verklaarde alleen daarom de wet onaannemelijk vond. al is hij, overigens vol strekt geen tegenstander van een hoogere, sub sidie aan de bijzondere scholen. De heer Ter Laan bestreed eveneens de voorgestelde regeling en betoogde, dat een groot deel van het staatsgeld ten goede zal komen aan kerken en kloosters. De regeling der regecring werd verdedigd door den heer Van Id sing a, die het niet noodig vond aan de gemeenten een. hoogere bijdrage to verleenen. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 4 Mei 1906, he vat de volgende Koninklijke be sluiten toegekend de cc re-medaille der Oranje- Naasau-ordo in zilver aan D. J. Movius, meesterknecht bij de firma Aug. Zevenboon en Zn., borstelfabrikanten te Amsterdam iu brons aan W Imdalil, dienstbode bij me vrouw do douairière L. Magnée de Hom geb. jlrvr. Petit d'Oudenborgh, te Hoorn; benoemd tot burgemeester van Grathem Sahreurs, secretaris dier gemeente; bonoemd tot commies der posterijen en telegraphie 4o klasao L. A. J. Verpalen en P. J. Jonker, beiden thans aspidants-com- mies der posterijen en telographi© bevorderd tot hoofdcommies dor telegra phic P. H. G. Budeko, H. TjcbbeB, P. O. Jitenbogaard, W. G. E. Bertram Jr., B. Kramer, allen thans commies der telegra phie le klasse; tot commies der telegraphie le klasse J. M. van de Wakker, F de Konink, A. H. M. Dieperink, F. G. Loder, J. M. M. Bitter, allen thans commies der telegraphio 2e klasse. benoemd bij het reserve-personeel der land macht,, mot bestemming voor den dienst bij de landweer A. met ingang van 1 Mei 1906 I. bij de infanterie der landweer: tot reserve-kapiaein in het XYIae landweerdistrict, de gepensi- onneerde kapitein der infanterie H. Verschoof, laatstelijk van het leger in Nederl.-Indië tot reserve-luitenant in het XIXde landweerdistrict, de gepaspor- teerde vaandrig A. A. Kramer, laatstelijk van het 5de regiment infanterie i het XUste landweerdistrict, de reserve adjudant-onderofficier L. den Hartog, van het 6de regiment infanterie in het XXXste landweerdistrict, de reserve sergeant-majoor -H. Reinders, in dat. district in het Xde landweerdistrict, de reserve-ser geant-majoor J. Woldendorp, van het 1ste regi ment infanterie in het Ilde landweerdistrict, de reserve-ser- geant-majoor G. Abma, van het 9do regiment uifanterie in het XXXVste landweerdistrict, de reserve sergeant-majoor T. Gartsen van het 6de regi ment infanterie in het XVTde landweerdistrict, de reserve sergeant-majoor F. B. A. H. van Apeldoorn, vun het 8ste regiment infanterie in -het. XIXde landweerdistrict, de gepaspor- oterde sergeant-majoor-titulair G. P. Piersma, laatstelijk van het 5de regiment infanterie in hei VIEIste lajidweerdïstrict. do reserve- sergeant- J. Schoondorp, van het lsto regiment infanterie II. bij de artillerie der landweer tot reserve-tweede-luitenant in -het XXTVste landweerdistrict, de reserve- sergeant-majoor J. E. Driesen, van het XXlIste lanaweerdistrict in het XXXTVste landweerdistrict, de re serve-sergeant-majoor J. F. 8. 'Borrie, van het XXXVste landweerdistrict in het XXIste landweerdistrict, de ireserve- sergeant-majoor J. Cf. Scheffer, van dat dis trict in het XLIVste landweerdistrict. de reserve sergeant-majoor A. Rijsdijk, van het 1ste regi ment vesting-artillerie IET. tor^ reserve-kapitein-kwart.iermeester in hot. XXVTste landweerdistrict, de gepen sionneerde kapitein-kwartiermeester It. M. T. A. Kempers, laatstelijk van het leger in Ned, Indië B. met ingang van 1 Juli 1906: bij de infanterie der landweer tot reserve-kapitein in het XIXde landweerdistrict, de gepensi- onneerde kapitein der infanterie J. M. M. F. van Hout, laatstelijk van het leger in Ned. Indië in het XXVTIIste landweerdistrict, de ge- pensionneerde kapitein der infanterie H. P. Hesselaar, laatstelijk van -het leger in Ned. Indië in het XXIste landweerdistrict, de kapitein T. J. Wijnoldy Daniels, van de rustende schut terij in Noordholland op zijn verzoek, verlengd met den tijd van - jaren, het verleende verlof aan den ingenieur der le klasse van den Rijkswaterstaat W. K. Behrens. He gewone audiëntie van den minis ter van binnenlandse!]© zaken aal Zaterdag a.s. niet plaats hebben. Men. meldt uit Maas en Waal In ons kiesdistrict worden naast den Roomsch-Katholieken candidaat mr. Duyn stee uit s Hertogenbosch, die ook den steun van de geestelijkheid in dit district heeft, nog twee voorloopige candidaten genoemd, jhr. v. NÏ9pen tot Zevenaer uit Den Haag en mr. v. d. Blogaart uit Amsterdam. Jhr. Van Nispen, die 1.1. Maandagavond voor do kiezers van Dtreumel in ons district wonschte op te treden, zag rioh daarin ver hinderd, daar de beschermheer van den Pau lus bond de pastoor de ruime zaal van het Pau lushuis niet voor dat doel wilde af staan. De heer Van Nispen is redacteur van de Katholieke „Residentiebode". (Hbld.) De voorzitter der Vrije Katholieke Volkspartij, J. Brinkhuis te Enschede, wordt candidaat gesteld in het district Bergenrop- Zoom. N. R. Ct. Grave. Mr. D. A. P. N. Kooien heeft te kennen gegeven, geen candidatuur in liet district Grave (waar de heer Frieeen af treedt) te begeeren. Mr. Harte v. Tecklenburg heeft aan do „Nbr." de volgende mededeelmg geseind „Beslist ontken ik verklaard' te hebben, in tik geval de kiesvereeniging te zullen bestrij. den, wanneer zij de candidatuur Kooien stel de. Het misverstand schijnt ontstaan hieruit dat ik in een particulier gesprek, na wraking van de valsche, lage wijze, waarop van som mige zijden mijn candidatuur werd tegenge werkt, gezegd heb, dat in geval die onware lasterlijke gronden haar verwerping door de kiesvereeniging veroorzaakten, ik daarin niet zou mogen berusten, maar ter verdediging van waarheid en eer verplicht zou zijn i" over het oordeel der kiezers in te roepen. Na het correcte verloop der daarop gevolg de vergadering ontbreekt echter daarvoor ge lukkig alle aanleiding." Gulpen. Uit officieel© bron wordt aan de „N. Ct." medegedeeld, dat de heer Merckelbaoh zich in Gulpen niet meer be schikbaar 9telt. Als candidaten worden thans genoemd de heerenjhr. mr. Oh. Ruys de Beerenbrouck te Maast,ric/lit, Pinckers, rijksveearts te Gul pen, prof. Spronck tc Utrecht en het Kamer lid Van Kol. Stemme n-v ervalsching. Te Helmond houdt het gerucht hardnekkig stand, dat op de dezer dagen aldaar gehou den vergadering ter verkiezing van een can didaat voor de a.s. Kamerverkiezing (in aan merking kwamen dr. A. C. A. Hoffman te Gouda en mr. Regout te Roermond) tal van briefjes als blanco zouden rijn afgeroepen, waarop wel degelijk een naam stond. Er wordt dan ook aangedrongen op 't be noemen eener commissie tot controle der stembriefjes van deze vergadering. (L. en V.) Amsterdamsche Raad. In Je gisteren gehouden vergadering van den ge- moonteraad van Amsterdam staakten de stem men over een voordracht van B.cn W. om eenige gebouwen on terreinen der gemeente tram te verkoopen. Naar aaulciding van een in het vorige jaar geheerscht hebbende mazelen-epidemie, aan welke ziekte toen zeer veel kinderen gestorven rijn, had de heer Wijnmalen B. en W. uit- genoodigd maatregelen te beramen om de ge volgen eener zoodanige epidemie 'te keeren. De quaestie werd gisteren ampel bespro- keu. De medici in den raad, de doktoren Schippers en Josephus Jitta, verklaarden dat er tegen mazelen-besmetting weinig te doen was en zagen dan ook geen heil in het slui ten der scholen, dat iu kleine plaatsen wel iets kon helpen. Het voorstel van B. en W. om in tijden van epidemie de bewaarscholen en kinderbe waarplaatsen tiidelijk te sluiten, werd ten slotte aangenomen, nadat daaraan bij, amen dement was toegevoegd ook de voorbereiden de klassen der openbare lagere scholen. Besloten werd een commies ter secretarie aan te stellen, speciaal voor de arbeiders- aangelegenheden. De heer Nolting had liever met die zaken twee arbeiders belast, doch berustte in de voordracht, toen aangetoond was, dat men hier slechts te doen had met een begin van een later ujt- te breiden tak van dienst. Do directie van het in aanbouw zijnde hotel Palais-Royal had vergunning gevraagd om hooger te mogen bouwen dan de bouw verordening toelaat. B. en W. adviseerden om toe te staan 4 M. boven het maximum te gaan, mits de bewuste verdieping alleen voor bergplaatsen werd gebruikt. Dit advies werd goedgekeurd. Tot leeraar in de w s- en werktuigkunde en cosmographio bij hot middelbaar onderwijs. het biizonder om onderwijs te geven aan de 3e H. B. School met 5-i. cursus voor jon gens werd benoemd dr. G. C. A. Valewink, tijdelijk leeraar aan die school. De heer Leemans, hoofdinspecteur- generaal vani den rijkswaterstaat, heeft zich weer naar Heidelberg begeven, ten einde deel te nemen aan de jaarlijksche vergaderingen der Rijnvaartcommissie. Prof. Boi asevain. Men meldt uit Athene aan L. en V., d.d. 28 April j.l. Proffessor Boissovan heeft heden het hos pitaal Evangelismos alhier hersteld verlaten Het jubileum van den heer R. W. P. de Vr 'es. Dinsdagmiddag werd den bekenden Amsterdamsöhen uitgever den heer R. W. P. de Vries, van wiens jubi- lerm wij reeds melding maakten te zijnen huize aangeboden het huldeblijk van een kring van vrienden. Het bestond in een zilve ren beker (naar werk van Silvius), gedreven door den heer vSaakes te Den Haag. Dit geschenk ging vergezeld van een groot tegel-tableau, vermeldende de namen der 300 deelnemers. De heer P. A. M. Boele van Hensbroek sprak bij de aanbieding een har telijk woord. Hij herinnerde aan de toewij ding en het succes, waarmede De Vries in den boekhandel gewerkt heeft, aan de liefde met welke hij ook deelnam aan de bestu deering van de geschiedenis zijner stad. Zoo wel voor de Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekbandels als voor het Kon. Nederl. Oudheidkundig Genoot schap heeft de jubilaris veel verdiensten Daarna sprak de beer W. P. van Stoo- kum Jr., namens de Vereeniging ter bevor dering van de belangen des boekhandels, en deelde o. a. mede, dat het bestuur besloten heeft, ter herinnering aan dit feest, te doen vervaardigen een Hollandsche eikenhouten tafel voor de bestuurskamer. Op deze tafel zal de naam van De Vries prijken als een blijvende getuigenis van zijne verdiensten voor rijn vak. De heer De Vries dankte in hartelijke woorden voor de hem betoonde sympathie. Het Nederlandsche zeewe zen. In de te Rotterdam gethouden jaarlijk sche algemeene vergadering van de vereeni ging „het Nederlandsche Zeewezen", werd verslag uitgebracht, waarin werd medege deeld, dat het. ledental vrij belangrijk is toe genomen, nl. van 511 gewone en 41 buiten gewone leden tot 736 en 143. Het Tijdschrift der Vereeniging verscheen sedert 1 Januari half-maandelijks, en van verschillende rijden werd bericht, dat het over het algemeen een aangename indruk maakte. Aan de redactie, in handen van den heer W. F. Margandant, tijdelijk bijgestaan door den heer W. C. Wintgens, O.-I. ambte naar met verlof, werd hiervoor een woord van lof toegebracht. Ten behoeve der wedstrijden van de Kon. Marine Jachtclub werden beschikbaar ge steld een verguld zilveren, een zilveren en een bronzen plaquette, met het embleem der vereeniging. Deze prijzen werden door de jury toegekend. de verguld zilveren plaquette aan den heer H. Smulders, met het jacht Ellyde zilve ren plaquette aan den adelborst 3e kl. J. J. Bruinsma met sloep uype B.de bronzen pla quette aan den zee-milicien J. Hemstra met sloop type B. Getracht werd propaganda voor de Ver eeniging te maken, door op lagere scholen prijzen uit te loven voor de leerlingen, die het beste opstel maakten over eenig onder werp, verband houdende met het reewezen. Tot nu toe werd hiervoor bij de schoolhoof den weinig medewerking ondervonden. Het bestuur blijft zich evenwel bezig houden met het doen van stappen in deze richting. Dankbaar werd over het algemeen erkend, dat de vereeniging rich mag verheugen in meerdere belangstelling van de rijde der koopvaardij. Ter vergadering werd de hoop uitgespro ken, dat zulks in de t-oekomst in toenemende mate het geval moge rijn. Blijkens het verhandelde in de jong ste vergadering van de afdecling Veeteelt en Zuivelbereiding van het Nederlandsche Land- bouwcomité, was deze bijeenkomst belegd, naar aanleiding van eene ingekomen missive van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, betreffende het aanstellen v«n vee consulentenwelke missive door het dage- lijkscho bestuur te belangrijk werd geoor deeld, om daarop te antwoorden, voordat de afdecling was gehoord. Een ontwerp-antwoord aan den minister werd opgemaakt en aan do leden der afdee- ling toegezonden, waarop het definitief ant woord aan den minister door liet dagelijksche bestuur werd vastgesteld. Daaruit blijkt dat de afd volkomen be aamt het gevoelen vau den minister, dat de werkkring der zuiveloonsulenten zich reeds zoover uitstrekt ract betrekking tot de zuivel- productie, dat zij daaraan hunue volle aan dacht hebben te wijden en voor het geven van voorlichting over aangelegenheden do vee teelt betreffende, geen tijd meer.beschikbaar hebben. De afdeeling juicht dan ook de aanstel ling van afzonderlijke consulenten voor de veeteelt ten zeerste toe. Twee vragen die bij de besprekingen op den voorgrond traden, worden echter ouder de bijzondere aandacht van deu minister ge- braoht, n.l. lo. Moeten de aan te stellen consulenten rijn rijksambtenaren, of wel moeten zij ter beschikking zijn van do gewestelijke veree- nigingen of voor zoover enkele provinciën betreft van de uit die vereeuigingen te benoemen commissie Van toezicht? 2o. Moeten die consulenten hun werkkring beperkt zien tot het rundvee, of moet die zich ook uitbreiden tot de zorg voor schapen en varkens? Ad lo. wordt aan den minister medege deeld, dat de leden het alleen eens zijtn dat deze consulenten niet moeten zijn Rijksamb tenaren en wel o.a. op do volgende gronden a. dat zij tengevolge dier aanstelling aan eene algemeene instructie zouden zijn gebon den, wat op zich zelf onwenschelijk zou zijn met het oog op de verschillende toestanden, die een werken in verschillende richtingen zullen vorderen; b. dat de consulenten steeds in nauwe be trekking moeten staan tot den veehouder, waarbij dc voorlichting van deskundige vak mannen hem onontbeerlijk zal zijn. De consulenten moeten zijn practiache mannen, die geheel kunnen opgaan in het bedrijf van den veehouder, die den juisten weg weten te bewandelen, en als raadsman in den waren zin van liet woorü kunnen op treden Van dit standpunt uitgaande, meende daar om de afdeeling, dat het wenschelijk zal zijn deze personen te verbinden aan de geweste lijke landbouwvereenigingeu, dus geheel in den geest waarin ook de zuivelconsulenten staan tot die vereenigingen. In een provincie waar meer dan één zoo danige vereeniging is, zou naar d© afdee ling meent uit de verschillende vereeni gingen eeu oommissie gevormd kunnen wor den, die ten dienste van allen, met het toe zicht op den consulent belast zou zijn. Ad. 2o. wordt den minister bericht, dat het gevoelen der afdeeling was, dat de werk kring vun veeconsulenten uiet beperkt moest worden tot het rundvee alleen. In de vergadering der afdeeling werd ook nog voorlezing gc-daan van een ingekomen schrijven van het lid der afdeeling, de heer Rinkes Borger, die verhinderd was aanwezig te zijn, doch gaarne besproken zag de vraag: of het Nederlandsche Land bouw-comité ge roepen is de Nederlandsche regeering op de achteruitzetting van onze zuivelindustrie at tent te maken? Blijkens de toelichting werd deze vraag gedaan, in verband met het 1 Maart 1906 in werking treden van het nieuwe Duitsche toltarief. Na bespreking werd besloten op dit voor stel niet in te gaan en wel om de volgende redenen lo. dat de directeur-generaal van landbouw in alle oprichten krachtig werkzaam is om onzen landbouw in deze tariefskwestie zoo veel mogelijk te helpen. 2o. dat uit de verslagen en mededeelingen van de afdeeling Landbouw 1904, no. 5, om trent Nederlandsche ka:s blijkt, dat de vaak geopperde bewering, als zoude onze kaashan del achteruitgaan, niet geheel juist is 3o. dat Nederland in het geval verkeert van met Duitsohland een handelsverdrag te hebben op den voet van de meest begunstig de natie en derhalve, zoo eenigszins moge lijk, ook onze kaas in die gunstige termen zal vallen, terwijl in het tegenovergestelde geval, alle pogingen daartoe toch vruchteloos zouden rijn. In de Zaterdag gehouden .Gewone al gemeene vergadering van deelhebbers in de Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft", werd o. m. het dividend over 1904, overeenkomstig het voorstel der directie, vast gesteld op 10 werden de aftredende com missarissen herkozen en werd goedkeuring verleend tot. deelname in eene nieuwe ven nootschap tot oprichting van een nieuw kan toorgebouw. Ten slotte werd door den voorzitter vau commissarissen medegedeeld, dat van den heer J. C. van Marken een schrijven was inge komen, waarin deze den wensch uitdrukte, wegens gezondheidsredenen zijn ontslag als directeur der vennootschap te nemen. De voorzitter zeide zeker te zijn namens alle deel hebbers te spreken, indien hij zijn diep leed wezen te kennen gaf over dat besluit van den heer Van Marken en meer nog over de droeve redenen, welke hem daartoe noopten. De heer Van Marken toch heeft gedurende ruim 35 jaren al zijne krachten aan de onderneming gewiju en aan zijne bijna grenzenlooze werk kracht en zijne zeldzame gaven van kunde en talent is het ongetwijfeld voor een groot deel te dankeu, dat de gistfabriek tot op hare tegenwoordige hoogte is kunnen worden ge bracht; met den heer Waller, den thans nog aanwerigeu directeur, die ook reeds meer dan 25 jaren zicli aan de onderneming heeft ge wijd, heeft hij de fabriek tot deze hoogte weten te ontwikkelen. Maar behalve in industrieele en comwer- cieele richting, vervolgde de voorzitter, hieft hij zich onvergankelijken roem verworven door de wijze, waarop hij voor het lot van zijne medewerkers heeft gezorgd. Mogen so ciale instellingen thans ook veel elders gevon den werden, zoo zijn die zeker voor een niet gering deel te danken aan het voorbeeld, door den heer Van Marken in deze gegeven ten tijde, toen fabrikanten zich nog niet op dit gebied plachten te bewegen. Commissarissen meenen dat het besluit van den heer Van Marken moet worden ge ëerbiedigd en stellen daarom voor, het ge vraagde ontslag te verleenen, met warme dankbetuiging voor de onschatbare diensten, door den aftredenden directeur aan de ven nootschap bewezen. Zij stellen echter tevens voor, ten einde steeds zijne waardevollo ad viezen te kunnen blijven inwinnen, hem te benoemen tot adviseur der fabriek, met »elk voorstel de vergadering, onder applaus voor

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2