Uit den omtrek. Al «poedig rees ociiter de vraag, of niet tot een overeenkomst met do Tramweg-Mij. te geraken zou zijn, dat door wijziging in het telefoonnet dergelijke bovengrondSch© kruisingen konden voorkomen worden. Dit zou echter voor do gemeente extra kosten na zioh sleopen, welke begroot werden op f 23,359,65 in eens, benevens een jaarlijk- sdho som van f 1062, te weten f 180 voor de betaling van recognitiën voor het plaat sen van enkele nicurwe oprvoerstellingen, waarin de gemeente vervalt, en f 882 voor verhoogde abonnementsgelden voor enkele particuliere lijnen, die men aan detse niet in rekening kan brengen. Waar do R. T. M. zidh hiermede ver- ecnigd heeft, stellen B. en W. voor de aan gegeven regeling aan te gaan, waardoor hot 2o lid van art. 23 der concessie buiten too- passing kan blijven cn mitsdien de Maat- sdhapp:} van het nakomen van art. 23 te ontheffen. Krachtens Kon. besluit van 23 Mei 1903 no 124, zijn, bij resolutie van don mi nister van koloniën, d.d. 13 Mei 1905, no. 24, de hoeren P. E. E. J. lo Cocq d'Armand- villo, P. P. Kasteel, J. van der Neut en A. P. van den Bventuin, ter beschikking ge steld van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië, om te worden benoemd tot opziener der 3do klaaso bij do Ombilinmijinen ter Su matra's Westkust. Miej. L. Kruysse, adjunct-direotrioe van hot Wilhobnina-gasthuos te Amsterdam, heeft tegen 15 September e.k. eervol ont slag gevraagd. Men meldt uit 's Gravenhage Mej. Sophie Eisenloeffel is met ingang van 1 Mei 1.1. tot hoofdleerares aan de Kunstgewerbeschule to Maagdenburg be noemd. Aan haar is opgedragen hot onder richt in woven en maöhinestikken. Zij go- noot hare opleiding aan do Webersohulo te Aken. Prof. Van der Kolk. De ziekte toestand van prof. dr. Schroeder van der Kolk, hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft, is, hoewel ernstig, toch niet van dien aard, dat men zich zou behoeven ongerust to maken. De hoogleoraar zal, zoo spoedig zijn toe stand dit toelaat, tot herstel van krachten, naar Bad-Nauheim vertrekken. Het stoffelijke overschot van douai rière gravin Van Lynden van Sandenburg, waarnemend grootmeesU.-use van het Huis van II. M. de Koningin-Moeder, zal niet te fs Gravenhage ter aarde besteld woiden, maar morgen worden bijgezet in het familiegraf te Sandenburg, provincie Utrecht. Te 's Gravenhage is overleden de heer W. C. Goteling Vinnis, die directeur va' de Toon eel scli ooi ia geweest-. Hij vertaalde een aantal drama's, o. a. „Uriel Acosta", van Gützkow, „Het boek Job" enz. Ook al» Nuts lezer maakte hij zidh verdienstelijk. Te Laag-Soeren is plotseling overleden do kunstschilder H. A. C. Dekker. Hij werd geboren 28 September 1836 en koos als schil der voornamelijk tot onderwerpen binnen huizen, genrestukjes en ook wel landschap pen. aDe door Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht aangewezen jury ter beoordoe- ling der ontwerpen, ingezonden in den prijs kamp voor een monument ter eere van mgr. dr. H. J. A. M. Schaepman, waarvoor 27 ontwerpen waren ingekomen, deed gisteren uitspraak. Zij kwam eenparig tot de beslissing, dat geen der ontwerpen voor uitvoering kon in aanmerking komen. Zij meende nitussohen, ter erkenning van de mooite door de mededingers aan dezen arbeid besteed, de uitgeloofde prijzen wel te moeten uitikeeren en kende, oveneens eenstemmig, den eersten prijs toe aan bet ontwerp' onder motto: „Een Wapen", den tweeden prijs aan dat onder motto: „De- fiunctus adüwio loquitur" en den derden aan dat onder motto „Ben dridhoelk in twee cirkels". Bij opening der briefjes bleek, dat no. 1 was ingezonden door den heer Wolter te Rielo Gzu., architect te Deventer; no. 2 door don hoor F. H. Badh. leer aar aan de Teekcn-acadeanio „Minerva" te Groningen, no. 3 door den heer Henri Minderop, ar chitect te Rotterdam. Een rapport ter motiveering van haar oordeel zal nader door de jury worden go- publioeerd. Beothoven-feest. As. 26 en 27 Mei (Vrijdag en Zaterdag) zal des avonds lb ure m do nieuwe concertzaal van Musis Sacrum te Arnhem, onder leiding van den heer J. A. Kwast, directeur der Arnhemscho Orcheet-Vereeniging, oen Beothoven-feest ge geven worden. Hot orohest zal belangrijk versterkt worden door liet strijkquintet van het Ut'rechtscho Stedelijke Orchest, directeur Wouter Hutschenruyter, terwijl als solisten zullen medewerkenMevr. A. Oldenboom Lutterman en de heeren Carl Fleech, Axy Belinfante en B. H. Drilsma. In het Wijnhuis te Zutphen is Zater dagmiddag door den burgemeester dier ge meente, den heer C. W. Storm Buijeing, een tentoonstelling van antiek en modern kunst naaldwerk geopend. Vooral de af deeling antieke kunstnaald werk is bijzonder rijk. Inzonderheid trek ken do aandacht schoone oude spreien en kanten, tulle neteldoek, borduur- en tam- boorcorwerk, dateerend uit de 13e tot de 18e oeurw, een collectie merklappon en do 17e en 18e ceuwsche costumes. Onder deze laatste bevindt z:ch ook een kimono, toebehoorend hebbende aan den gouverneur-generaal Abra ham van Riebeek. eigendom van baron Van der Feltz, subst.-officier van justitie te Utrecht, een bijzonder kunstig uitgevoerd en rijk vere erd stuk. Do afdeeling modern kunstnaaldwerk be vat behalve socr talrijke inzendingen van particulieren ook veel werk van bekende mo derne ateliers. Correspondentie bij tijdo- lijko afwezigheid. De directeur-gene raal der posterijen ou telegrafie noodigt een ieder uit >n bij kortere of langere afwezig heid uit zijne woonplaats voor zooveel moge lijk maatregelen te nemen, om voor hem be stemde per post te verzenden brieven, nieuws bladen, drukwerken enz. rechtstreeks aan zijne tijdelijke verblijfplaats te doen adres- seeren, ten einde het werk der nazendingen op de kantoren der posterijen, inzonderheid gedurende het reisseizoen, zooveel mogelijk te beperken en daardoor de overkomst dier stukken te bespoedigen. Met ingang van 16 Mei a.s. wordt in do legerplaats bij Harskamp een tijdelijk rijkstelegraafkantoor in verbinding met Ede, voor bet algemeen verkeer opengesteld. C a i s s o n-a r b e i cL Wij lezen in het Hbld. De merkwaardige arbeid aan het nieuw te bouwen Westelijk Viaduct te Amsterdam gaat steeds voort. Daar staan thans op het westelijk eiland, even voorbij het oude via duct een zevental reusachtige ijzeren mantels. Men is bezig die rondom van zware houten stellages to voorzien, wat dan ook wei noo- nig is, omdat de binnenwanden allengs i-en buitengewonen druk zullen hebben te onder gaan. Die ijzeren mantels zijn de caissons, waarin straks het eigenlijk graafwerk zal moeten worden verricht. De ingenieurs, met 't in gereedheid bren gen van die caissons belast, doen daar bin nen op den bodem van den mantel, dat is dus op den zandgrond, de z.g. werkkamers in gereedheid brengen. Daarop worden ge bouwd twee reusachtige ijzeren koker?. De eene zal zijn de koker, waardoor de werk lieden, met den caisson-arbeid belast, tot iu de werkkamer zullen afdalen. Op oen top daarvan komt het toestel dat hen zal toevoe ren de samengeperste lucht, de andere zal dienen om daardoor het uitgegraven zand naar boven te doen hijsehen Olü die kokers eu tusschen de wanden worden allengs dik ke lagen van gewapend beton aangevoerd, die allengs oen zware, harde massa zullen \or- men. Als straks vermoedelijk over een maand de eigenlijke caisson-arbeid zal kunnen beginnen, zullen de werklieden be ueden in de kamer steeds doorgraven tot op oen diepte van ongeveer 24 M. Al voortwer- kende zal de caisson met zijn harde specie- inhoud steeds dalen en van boven zal die laag steeds worden bijgevuld, tot ten slotte de geheclo harde massa den bodem heeft be reikt en dan dus de fundeeringen van het viaduct staan. De thans gestelde zeven man tels moeten eerst alle geheel voor den cais son-arbeid gereed zijn, vóór het graven be gint, aangezien zij te gelijkertijd geleidelijk zullen moeten dalen. Als men weet, dat voor het gehoele viaduct niet minder dan 35 cais sons dienst zullen hebben te doen, kan men zich eenig begrip vormen van den reusachti ge n omvang van dit werk, te reusachtiger, omdat dit alles zal moeten geschieden met de grootst mogelijke zekerheid, aangezien natuurlijk bij het steeds dieper graven de spoorbaan niet de minste afwijking zal mo gen ondergaan. Men is ook bezig met het stellen der pa len, waarlangs de electrische geleiding moet komen, die den werklieden beneden in de werkkamers electrisch licht zal moeten bren gen bij hun arbeid. Op het terrein bij het Droogbak, waar opgesteld ziin de directie gebouwen voor den Zwitserschen ingenieur prof. Zscliokke, onder wiens leiding dit werk wordt uitgevoerd, en zijn mede-ingenieurs en opzichters, zijn ook de machines gesteld v or het aan de caissons toevoeren der samenge perste lucht en het electrisch licht. De staking te Enschedé. In de fabrieken van de leden der fabnkanten- verecniging is Zaterdag het volgende aange plakt Door do arbeiders der firma Serphos n Zonen, lid der fnfc"kt.u ton vereeniging, is op 28 April het worfc gestat kt, zonder de bij het fabrieksreglement bepaalde opzegging van 14 dagen in acht genomen te hebben Aan gezien een dergelijke contractbreuk, waarin door de wet niet voorzien is, een onzakeren toestand schept in onze industrie, waardoor dlo belangen van werkgevers en werklieden geschaad worieo. acht de fahrrkantenveri-e- niging het een gebiedenden eisch, hiertegen met alle kracht op te komen. Noch den fa brikanten, noch den arbeider, mag het ge oorloofd zijn de bepalingen van het fabrieks- reglenient te overtreden. Om dergelijke plotselinge stakingen zon dor 14 dagen opzage te voorkomen, heeft de fabrikautenvereeniging in art. 60 van haar statuten do navolgende bepalingen opgeno men „Wanneer minstens 30 werklieden bij een lid der vereeniging het werk staken, zonder de bij het algemeene fabrieksreglement ver- eisdhte opzegging van 14 dagen in acht ge nomen tc hebben en zij niet door andoren zijn vervangen, zijn alle leden verplicht hun fabrieken stop te zetten, tot d? staking is opgehouden." Iugevolgc bovenstaand artikel geven wij als lid der fabrikantenvereniging hiermede kennis, dat, indien de arbeiders der firma Serphos en Zonen het werk voor dien tijd niet hervat hebben, of niet door anderen zijn vervangen, de fabriek zal stop gezet worden op Vrijdag en Zaterdag 2 en 3 Juni, vorvol- rns op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 8, en 10 Juni a.s. Het- schoonmaken zal ge schieden op den laatsten werkdag voor het stopzetten, 1 uur voor de sluiting der fa briek." De commissie, bestaande uit leden van het Fabrikantenbestuur, 2 leden van Unitas en 2 van den Alg. Ned .Textielbond he-ft Zater dag haar onderzoek in zake de voornaamste grieven dor arbeiders van de firma Serphos aangevangen. De afd. Enschedé van den Textielbond ver gaderde Zondag over deze zaakde Vrouwde li ve reen i ging St. Severus oveneens. De staking te Enschedé. In verband met de beschuldigingen door de sta kers der firma Serphos Gzn. geuit, heeft de commissie uit de fabrikauten-vereeniging be staande uit de heeren J. B. van Heek, J. B. Scholten, II. B. Blijdenstoin en M. L. van Gelderen, en de commissie uit de arbeiders bonden „Unitas'. de heeren H. Verveld en H. J. Stens, en de Eendracht", de heeren J. T. Tijhof en I. Voogsgeesd, verklaard, na verkregen inlichtingen van de personen, dv die beschuldigingen zouden kunnen bewijzen (volgens de stakers), en na verhoor van oonige oud-arbeiders der firma, die ook aangeboden hadden inlichtingen te verstrekken, alsmede na onderzoek der boeken, die nauwkeurig waren gehouden, dat het haar gebleken i&: 1. dat de beweringen dezer personen, dat voor hetzelfde soort goed verschillend loon werd betaald, berustten op een misverstand hun nerzijds, aangezien zij geen rekening hadden gehouden met de bestaande verschillen in ketting, rad en lengte der stukken2. dat de klacht van het niet bijbetalen voor meer- dere lengte van kettingen zich bepaalde tob een enkele vergissing ten bedrage van 18A et terwijl de commissiën uit de boeken bleek en ook door de overige stakende wevers werd bevestigd, dat geregeld voor meerdere lengten van kettingen zonder snit werd bijbetaald. De commissiën hebben gemeend, alvorens de geschilpunten betreffende de werkstaking verder te onderzoeken, met het oog op den ernst dezer beschuldigingen tegen de firma ingebracht, reeds dadelijk publiciteit aan net resultaat van haar onderzoek te moeten geven. Staking van betalingen. De kantoren der firma Van der Leye en Co., effecten en steenkolenhandel te Mid delburg waren Zaterdag gesloten. Naar wordt gemeld heeft de firma haar betalingen ge staakt. Het gerechtshof te Arnhem heeft H. T., vroeger teekenaair bij de firma D. en W. aldaar, wegens het foroeeren van de brandkast zijns patroons en het stelen van f 500, veroordeeld tot drie jaar gavaugenis- straf. De eisch was 5 jaar. Door de recht bank was hij indertijd tot twee jaar ver oordeeld. Door de rechtbank te Rot terdam is naar de openbare terechtzitting verwezen de zaak van J. C. Lobensteijn, 20 jaar, en P. Jacobs, 17 jaar, beschuldigd den 9. Februari j.l. den 65-jarigen gepensionneer- den rijksambtenaar J. H. A. Capteijn, in diens woning aan de Breede Plaats aan den Oppert gewurgd te hebben in bed, daarna het lijk op zolder te hebben opgehangen en voorts verscliillende gouden en zilveren voorwerpen en effecten ontvreemd te hebben. De ontrouwe oppasser van den commandant van het regiment grenadiers en» jagers v. d. W., is thans ander maal door den krijgsraad te 's Gravenhage, wegens verduistering van valschheden in ge schriften, veroordeeld tot 4 jaar gevangenis^ straf, met vervallenverklaring van deni mili tairen stand. Het bleek dat hij gedurende verschillende jaren niet alleen valsche quitan- tiën maakte, maar ook de recapitulatiereke ningen van de fourageleve^ anders eenvoudig vernietigde. Die veroordeelde is van dit vonnis van den krijgsraad in hooger beroep gekomen bij het Hoog Militair Gerechtshof. De moord te Oudeburgsche Sluis. De vorige week zijn Schout en Huyge- laere, verdachten van den moord op de 80-jar. alleen wonende vrouw te Oudeburgsche Sluis, bij Zuiddorpe, in vrijheid gesteld, na 63 da gen in arrest te zijn geweest. De politie schijint op een nieuw spoor te zijn en men verwacht andere aanhoudingen. Kinderlijkje gevonden. In het Levendaal te Leiden is Zaterdag het lijk je gevonden van een pasgeboren kind van net vrouwelijk geslacht. Aan het lijkje zijn geen sporen van letsel waargenomen. De po litie stelt een onderzoek in. Straatroof. Een 75-jarig man, looper van „Liefdadigheid naar Vermogen," te Amsterdam, deed Vrijdag aangifte dat hem in de Molensteeg door twee personen een was ontrukt, waarin ongeveer f 100 aan zilvergeld. Een uur later zijn als ver moedelijk daders van bedoelden traatroof twee jonge mannen aangehouden. Bij een huiszoeking, daarna ingesteld, we' d in de woning van een der verdachten een bedrag van ruim 90 gulden aan zilvergeld gevonden. Een ontrouw dienstbode. Door de politie te Nederhemert is in handen dei justitie gesteld cn voorloopig in het huis van bewaring te Tiel opgesloten een dienst bode A. v. d. B., oud 23 jaren en wonende bij den burgemeester te Nederhemert. Nadat zij zich herhaalde malen aan kleinere dief stallen had schuldig gemaakt, is zij thans onder het vermoeden van diefstal van een bankbiljet van f 100 in arrest gesteld. Dat was niet zuiver. Gisteren werd de politie te Watergraafsmeer bij een slager aan den Middenweg geroepen, om het volgende feit. Voor eenigen tijd had een onbekend ge bleven man in den winkel van den slager oen busje opgehangen, voorgevende dat wat er in geworpen werd, bestemd was voor de Nederl. Blinden-indiustrie. Gisteren kwam de man bet busje lichten, doch de slager gaf hem le kennen, bet geld wel aan hem te willen afstaan, doch onder politietoezicht. Daar moest de man niets van hebben en liep weg. (Hbl.) Een vechtpartij op 't stad huis. Op het stadhuis te Sappemeer heeft oen formeel gevecht plaats gehad tusschen oen zekeren D. T. N. en den gemeente-secre taris. De strijd was zóó verwoed dat politie er aan te pas moest komen om er een eind aan te maken. D© verdachte zaak. Nog steeds wordt op last der justitie, onder politietoe zicht, alle6 wat van den brand in do Sprui- tenboschstraat te Heemstede is overgebleven, onderstboven gehaald, doch tot nu toe zijn onder de puinhoopen geen hoofd' of armen en boenen gevonden en daar allo huisraad zoo totaal is verbrand, dat alleen van ijzeren voorwerpen overblijfselen zijn gevonden, be gint men aan te nemen, dat do vermiste doe len zijn verbrand. De heer Muller had vroeger juffrouw H. tot huishoudster, en ging even na haar trou wen bij het echtpaar inwonen. Het drama te Zutphen. Naar aan de N. R. C. gemeld wordt is ook mevr. Ezerman, echtgenoote van den directeur der Graafscha-pscho Bank, Vrijdagavond 6 uur overleden. De „G enickstarre" in Lim burg. De arbeider S. uit Broeksittard in Duitschland werkzaam zijndio, werd aldaar voor ongeveer 10 dagen aangetast door de vreceelijke ziekte „Genickstarre." De man was toen gedwongen naar zijn woonplaats Broeksittard terug te keeron. De verschijn selen waren in 't begin brakingen en ont zettende pijnen in den nek, met geheel© ver stijving hiervan. Na 8 dagen vreeselijk lijden is de man gestorven. Dit is het eerste geval in Limburg, overgebracht uit Duitschland. N. Limb. Koer Drie broeders verdronken. Uit Ierseke wordt gemeld, dat Zaterdag een vissohersvaartuig, bij het invaren van de Zandkreek, is omgeslagen, met het treurige gevolg, dat de opvarenden, drie broeders, zijn verdronken. Bijna gestikt. Vrijdagmiddag l«ep een jongen van een jaar of tien heel ge- noegelijk over de Keizersgracht te Amster dam te wandelen. Plotseling bleef hij staan en vert-oondo allerlei teekenen van hevige benauwdheid; zijn gezicht werd heelemaal blauw, zijn vuisten waren krampachtig dicht geknepen, enz. De omstanders begrepen niet wat den jon gen scheelde, en stonden du vrij hulpeloos te kijken, tot gelukkig een dokter, voor wiens huis het oploopje, dat vanzelf ontstond, plaats had, en wiens aandacht waarschijnlijk ju-'st da -door getrokken werd, naar buiten snelde en den jongen iets iu den neus spoot. De jongen begon te braken en weldra kwam er een groot stuk drop te voorschijn, dat hem dus blijkbaar in de keel geschoten was. Door deze spoedige hulp was de jongen aan een wissen dood ontkomen. Stand. Corsulaatveiiing. In een Am- sterdamsch blad komt de volgende adver tentie voor: „Consulaat van een aanzienlijken Staat aangeboden aan vermogend deftig koopman of particulier." Waarom niet liever bij publieke veiling? vraagt de H. Ct. aDe examens vooor kinderjuffrouwen, ingesttld door do alg. Ned. Vrouwenveree- niging „Tesselschade," zullen te Utrecht ge houden worden op 14, 15, 16, 17 en 26, 27, 28 29, en 30 Juni. aTriton. De international roei wed strijden, te geven door Triton, ter gelegen heid van het 25-jarige bestaan, op Zondag 18 Juni op het Merwedekanaal bij Utrecht, om vatten de volgende nummersachtriems gie ken (seniores), achtriems gieken (juniores), vierriems gieken (seniores), vierrems gieken (juniores), tweericus gieken (seniores), twee- ri ins gieken (juniores), single^culnng booten (seniores) eu single-sculling booten (juniores). De baan is voor alle nummers 2500 meters in rechte lijn, behalve voor de laatste beide nummers, waarvoor de afstand 1600 meter bedraagt. Wanneer voor een nummer meer dan twee ploegen of scullers zijn ingeschreven, zullen vóórwedstrijden plaat-s hebben op Zaterdag 17 Juni. aBij de gisteren te Utrecht gehouden vergadering van de Vereeniging tot oprichting en exploitatie van volkssanatoria voor borstlijder in. Nederland, welke geleid werd door dr. Homoet, te Arnhem, werd door den len secretaris het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek, dat als opbrengst van een zomerfeest te 's Gravenhage een som van f 16020.50 was ingekomen voor Hellendoorn, met bedoeling daaruit kostelooze behandeling mogelijk te maken. Hierdoor werd do stichting van het Hellendoornfonds mogelijk, dat evenals het Emma-fonds zal werken. Met de staatsfoijdra ge en eene der afdeeling Nijmegen is het thans in het bezit van f 17,782.58. Het Ned. comité tot bestrijding der tuber culose kwam op aanstichting der Vereeniging tot stand. Aanvragen tot kostelooze opname kwamen in, doch er kon niet aan worden voldaan. Daarom werd aan de sub-commissies ge vraagd in eigen kring voor eventueele patiën ten de verpleeggelden bijeen te brengen, wat door tal van sub-commissies werd toegezegd. In het afgeloopen jaar werden 166 perso nen verpleegd. Omtrent het verloop van hun ziekte-proces werd namens den directeur-ge neesheer een uitvoerig rapport uitgebracht. Van het hoofdbestuur waren- 5 leden aan de beurt van aftreding; alleen de 2e secre taris, dr. J. Herman de Jong, was herkies baar, terwijl nog aftrad mr. A. E. baron Mackay, die naar het buitenland vertrekt. Voordat tot verkiezing werd overgegaan bracht de penningmeester verslag uit. De hoogste inkomsten hadden bedragen f 31,868.39, de uitgaven f 23,232.37, saldo dus 8236.02. Echter, door het beheer der verschillende fondsen, wordt een- saldo ge maakt van f 440.44i. vormende met vorige saldi een totaal bezit van f 11.440.67A. Als plaat9 voor een volgende algemeene ver gadering werd andermaal Utrecht aangewe zen. Hierna tot bestuursverkiezing overgaande, werden gekozen de heerenJ. G. Driessen, te Joure; dr. Reilingh, te Groningen; prof. dr. E. L. van Leersum, te Leiden; mr. j. P. R M. de Nerée van Babberich, lid van den Raad van State, te 's GravenhageM. de Vlieger, arts, te Ambt-Almelomr. Siebenga, te Leeuwarden en dr. J. Herman de Jong, te 's Gravenhage. De timmerliedenstaking te Hilversum opgeheven. De vol gende motie is Zaterdag aangenomen!: „De vergadering van timmerFeden, „kennis genomen hebbende van de circu laire der r.-k. timmerliedenveree nigiug St. Joseph, welke door haar gezonden is aan de patroons jen waarin verklaard wordt, dat een verdere doorzetting der staking voor har© leden en voor de welvaart van Hil versum hoogst nadeelige gevolgen zal heb ben „overwegende dat voor deze daad geen overleg is gepleegd met do andere organi saties en door dit besluit de belangen der timmerlieden ten zeerste zijin geschaad "en daarom deze handelwijze als verraad aan de zaak der timmerlieden moet worden be stempeld „overtuigd dat nu een voorteetting der staking onverantwoordelijk zou zijn; „verklaart dat Maandag a.8. de arbeid zal worden hervat ,beslu\t odhter alle middelen in het work te stellen de organisatie to versterken, om' Later do noodzakelijke verbetering in onzen toestand door te voeren." Do Patroonsvereeniging voor do bouwvakken heeft het volgende besluit genomen „Wij brengen ter uwer kennis, de' beslo ten is, naar aanleiding van het schrijven van de Timmerliedenvereeuiging St. Joseph, waar in zij ons mededeelde dj staking v<jpr hare leden op te heffen en verzoekt de bij hen aangesloten timmerlieden weder in dienst te nomen, te antwoorden, dat d timmerlieden, bij genoemde vereeniging aangesloten, zoo veel als mogelijk is, mits hiertege geen bij zondere reden zijn, weder in dienst zullen worden genomen. Betref.''.ade do timmerlieden, die zijn aan- fsloteu'bij de vereeniging D. E. V. of de Prot. Christ., werd besloten, dat zij alleen dan zouden worden aangenomen, wanneer door hun vereeniging de staking was opgeheven (wat inmiddels is geschied). Voor hen, die geen lid v?" een dei- ge noemde verenigingen zijn of voor hun lid maatschap bedankt hebben, is dit besluit niet van toepasing, doch zal van hen en schnf- te'ijke verklaring gevraagd worden, dat zij buiten ene vereeniging staan. Hhrop is ook van tepassing, dat zij zoovel mogelijk weder worden in dienst genomen, mits hier tegen geen bijzondere roden is." In eene Vrijdag 11. gehouden goed be zochte vergadering van de afdeling Breuke kelen c. a. van de entrale vrijzinnige kies- vereeniging „Vrijheid en Orde" in het kies district Breukelen werd, voor de aanstaande verkiezing van en lid van de Twede Ka mer der Staten-Generaal, met op één na alge mene stemmen tot- voorloopig candidaat ge steld jhr. mr. J. G. Ridder van Rappard, te Laren (G.). Het hoofdbestuur van de entrale kiesver- eeniging vergadert 17 dezer tot het opnemen van de in de verschillende afdelingen ge houden stemmingen voor voorloopige candi date n en wordt, zoo mogelijk, en drietal op gemaakt, waaruit de afdelingen den defini tieven candidaat hebben aan te wijzen. De aangesloten afdeelingen gaveD éénpar rig den wensch te kennen, en candidaat te stellen, die de oud-liberale beginselen is toe gedaan. Naar aanleiding van het ter alge meen© vergadering der Kamers van Koop handel te Amsterdam dooi" den afgevaar digde van de Kamer te Apeldoorn inge bracht verzoek, om het bajpost- en telegraaf kantoor te het Loo gedurende het geheel© jaar voor het publiek geopend te houden, is door den directeur-generaal der poste rijen en telegrafie besloten tot de openstel ling van het kantoor met doorloopenden dagdienst gedurende het hofverblijf. Het Ned. Genootschap tot zedelijke verbetering der ge vangenen heeft te Apeldoorn een alge meene vergadering gehouden, onder voorzit terschap van mr. Th. J. B. Hilterm.au, lcan>- tonrecliter te Amsterdam. In zijn openingswoord huldigde hij de af getreden hoofdbestuursleden mr. W. H. R. Mouthaan en mr. J. F. Wertheim, in wiens plaats tot algemeen penningmeester thans ge kozen is mr. J. E. Veltman. Wat de plaatsing van ontslagen gevange nen betreft, het plaatsingsbureau zelf en het hoofdbestuur zijn op zeer veel moeielijkheden gestuit. Daarom werd bij Apeldoorn Het Groote Woudhuis als doorgangshuis gesticht. Blijkens het jaarverslag van den algemee- nen secretaris, dr. E. Laurillard, verloor het Genootschap 24 leden en won er 257, een aanwinst dus van 233. Heb totaal is daardoor van 1804 op 2037 gebracht. Legaten kwamen niet in. Voor de beambten werd een pensioens verzekering ingesteld en tevens werden de directeur van het doorgangshuis, de boer, do werkbaas en de agent tegen ongelukken ver zekerd. Een ontslagene, aan wie in 1903 f 275 is uitgekeerd ter tegemoetkoming in de kos ten voor de reis naar Deli, heeft daarvan reeds f 50 afbetaald en verdere afbetaling toegezegd. Blijkens het verslag van mr. E. M. von Baumhauer, officier vau justitie te Amster dam, als lid van de -ommissi© vaor Het Groo te Woudhuis, werd sedert de opening op 1 October 1903 voor 87 ontslagenen, waarvan 28 afkomstig uit de strafgevangenissen en 59 uit rijkswerkinrichtingen, opneming verzocht. Voor 53 werd dit toegestaan, 4 kwamen n«ot op; vau de 49 opgenomenen kwamen 19 uit de strafgevangenis en 30 uit de rijkswerkin richtingen; 31 waren protestant, 18 r.-k., 45 ongehuwd en 4, hoewel gehuwd, feitelijk ge scheiden. Twee hunner, uit Veenhuizen afkom stig, werden, hoewel reeds ontslagen, oin bij zondere redenen wederom toegelaten. Het aantal verzorgden bedroeg 51. Hier van werden 7 wegens wangedrag verwijderd; 9 ziju vrijiwillig vertrokken, en 20 werden aan een betrekking geholpen. Op 1 Dec. 1904 waren er nog 25 verpleegden. Het Groote Woudhui» mag zich langzamer hand in meer belangstelling verheugen. Zoo werd zeer op prijs gesteld het bezoek vau mr. J. Simon van der Aa, hoofddirecteur van de afdeeling gevangeniswezen aan het departe ment van justitie, terwijl Z. K. H. de Prins der Nederlanden een bezoek heeft toegezegd. Aan het finanrieele verslag, uitgebracht door mr. J. E. Veltman, is ontleend, dat de inkomsten in het afgeloopen jaar bedroegen f 23.285, terwijl het batig saldo f 2428 was. De verschillende verslagen en de rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar werden goedgekeurd. Prof. mr. D. Simons (hoofdbestuur) stelde aan de afdeelingen de volgende vragen: zijn er onder u, die zich een meening gevormd hebben over de wiize van werken van het plaatsingsbureau van het Genootschap; en, in de tweede plaats: hebt gij pogingen in het werk gesteld om ontslagen gevangenen naar heb doorgangshuis te zenden Het groot ste deel van de daar opgenomen personen bestaat nl. uit ontslagenen uit Rijksopvoe dingsgestichten. Na een gedachtenwfsseling hierover werd voorzien in de vacature in het hoofdbestuur ontstaan door 't aftreden van mr. Mouthaan. Met op 1 na algemeene stemmen werd geko zen mr. F. Kranenburg, advocaat en procu reur te Amsterdam. De kerseboomen in de Be tuwe staan naar men meldt in volle bloei en voor do kerseneters is het aangenaam te hooren, dat do vruchtbegin selen van die jongste koude niets geleden

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2