Salon-Karpetten. Expositie en Verkoop OosterschePerzische en Japansche g e. ft l A. J. F AMANDELTJESPUDDING Nlaison de Blanc, ROKKEN IC Reisrokjes in Lustre, f 2.50. Mt\ ie le et d Albion, STADSNIEUWS. ADVERTENTIEN. Nederlandsche Buurtspoorweg- Maatschappij. Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Rykslandbouwschool, WAGEN1NGEN. Stil lief Buitenwonen, de villa Berkenoord", Canapé-, Serre- en Vestibule-Kleedjes. Huize BUS (Buitenlust) Maliebaan te Utrecht. Een bezoek overwaard. Buitengewone Aanbieding. Te H u u rs Werkmeid Tweede Meid; Au Corset Gracieux. LUIK (Wereldtentoonstelling) Snelcursussen en Conversatielessen in het FBANSCH Lijnmarkt 44. UTRECHT. in Lustre, Lustre met Zijden Strook, Katoen, Zephir en Linnen; "hebben. Do IJsheiligen zij,n edhter in de feestdagen en. Het onlangs opgerichte mannenkoor „Zauglust", welks leden voor het mee rondeel behooren tot het werklieden personeel der H. IJ. S. M., heeft het voornemeji op 30 Med een zanguitvoering te geven. Een kwar tet, gevormd door leden van Jubal, zal zijn medewerking verleenen. Door de R.-K. jongelingsverceniging „Amici Veritatis" alhier is gisterenavond in de Keizerskroon een uitvoering gegeven, die zeker wel geslaagd mag worden genoemd. Opgevoerd werden de beide blijspelen „Vrouwenhaters" en „De order van den ge neraal. 't Publiek betoonde zich zeer tevre den. Uitslag Concours te Soesterberg Quick (Amersfoort)Victoria, (Hilv.) 10. A. W. H—Hercules IV 3—2. Quick (Amersf.)Hercules II 10. Quick beeft alzoo oeue medaille gewonnen, en de eer van Amersfoort opgehouden. In een wedren vlakke baan te Woiest- duin, afstand 2400 Meter, kwam St. Gerald van kapitein jhr. Rutgers van Rozenburg derde aan, sights een hoofdlengte achter no. 2, die met een verschl van i hoofdlengte met no. 1 de eindstreep passeerde. Het Kon. Instituut van ingenieurs, vakaf dee ling voor werktuig- en scheepsbouw, zal naar wij vernemen op 8 Juli a.s. bier ter stede een vergadering houden. Bij die gele genheid zullen door de leden ook de werk plaatsen van die H. IJ. S. M. worden bezich tigd. Het Debat lezing-Sybrandy. In de pauze hebben zich drie heeren voor debat aangegeven, n.m. de heeren Moer man, Duys en Eggink. Na onderling overleg verkrijgt de hoer Eg gink eerst het woord, die onder groot ru moer van de zijde der aanwezigen het po dium. bestijgt. De heer E. zegt met zekeren schroom het woord te hebben gevraagd, omdat een der plaatselijke bladen zioh vermeten beeft te schrijven, ter gelegenheid van een vorige vergadering, dat de heer Eggink zijn beken de vragen over de rechtspositie van den han delsreiziger weer ter sprake bracht. Elr zijn een groot aantal personen die daar mee hun brood verdienen, het is een kwestie van recht dat ook hun positie geregeld wordt. De heer S. heeft beloofd mij daarover te zullen schrijven, wat hij ook heeft gedaan. Uit het schrijven blijkt, dat o. m. de han delsagenten niet in het arbeiderscontract zijn opgenomen, hetgeen Spr. zeer verwonderd, daar de heer S. gezegd heeft-, dat ze wel tot de arbeiders behooren, meende hij gehoord te hebben dat de heer S. ook een aparte a£- decling voor hen wensc^te in dit contract. Wat betreft de commissie van enquête, waarover ik toenmaals hob gesproken, daar voor schreef de Spr. van heden avond mij, dat hij het resultaat cr van nog niet wist. Ik kom daarom weer met mijn vraag en verzoek beleefd eenig antwoord. (Applaus).. De heer Svbrandy zegt dat bet hem genoe gen doet dat de heer E. de zaak vasthoudt. Spr. kan er niet over oordeelen wat er van Waar is omtrent het bedoelde verslag, bij acht het niet te verdedigen wanneer woor den verkeerd worden weergegeven. (De heer Kuyper, verslaggever van de O. A. Crt., vraagt de voorzitter zich te mogen verdedigen, hetgeen hem niet w'ordt toege staan. De heer K. meent dat waar wordt aangevallen, ook verdedigd mag wordenhij moet echter van 't woord afzien). Na dit intermezzo gaat de heer SI. verder en zegt, dat de rechtspositie van den han delsreiziger niet bij de wet is geregeld. Hij stemt toe, dat bet wel mogelijk is dat hij eens heeft gezegd dat de handelsreizigers tot de arbeiders behooren en later weer van niet, maar hij houdt vol dat hunne rechts positie geregeld moet worden en dat de beste weg daartoe is organisatie. Naar de enquête-kwestie heeft hij onder zoek gedaan, maar heeft de gegevens nog niet. Komen deze, dan zal ik u daarvan 't resultaat bekend maken. De heer Moerman zegt eerst even terug te willen komen op het door hem gespro kene in een vorige vergadering tegen den heer Oosterman, n.m. dat de heeren Sohaep- man en Kolkman voor de leerplichtwet heb ben gestemd uit politieke berekening. Spr. wil dit thans' intrekken, omdat bij bekend wil staan als een loyaal debatter. Voorts wienscht hij den heer S. maar di rect aan te vallen als deze 't beeft over de antithese, waar hij b.v. heeft gesproken van „wij die in God gelooven", daar volgt toch onmiddellijk uit: „en gij, die niet in God gelooft", al wordt het niet gezegd. De antithese is daarom zoo verkeerd, om dat de zonen van een zelfde land er door in twee groepen worden verdeeld. En nu moogt gij zeggen dat de liberalen die antithese heb ben geschapen, maar dan liegt gij, mr. S., dat heeft dr. Kuyper gedaan. Wij nemen het den ambtenaar Kuyper kwalijk die Linde man ontsloeg, dat hij ons uitscheldt voor paganisten. (Applaus). Een stem: Dat is een eerenaam gewor den. Mr. S. sprak van het moderne levensbe ginsel, waartegenover dan zeker het ortho doxe staat. Wat zegt go dan van ds. Ru dolph, die zelf wel wilde optrekken om als beul te fungeer en, indien de doodstraf weor werd ingevoerd. Is dat niet paganistisch? (Applaus). Hij vraagt verder wijs me de wetten aan waarin de christelijke levensbeschouwing nu wel steekt. Maar dat kunt ge niet, daar ge vastzit aan Rome. Er is geen grooter anti these dan tusschen Kuyper en do katholie ken, en dit is door niemand scherper gezegd dan door hem zelf. Wat het gesprokene over de mannen van de hervormde kerk betreft, Spr. wil wijzen op de Friesch-Chr.-Hist. en hoe ds. Van Leeuwen zegt dat het gevaarlijk is voor de Chr.-Hist. met dè anti-rev. mede te gaan. Ton slotte valt bij mr. S. aan op de ver schillende wetten, welke deze! niet reactio nair heeft genoemd, doch die volgens den heer Moerman wel recationair zijn, alsmede op het veelbesproken blanco art. Alvorens hij eindigt moedigt hij alle vrijzinnigen aan om te zorgen dat de zege door hen worde be haald. De heer Duys verzoekt eerst, bij 't ver laten der zaal, een collecte te mogen houden voor de stakende timmerlieden in Hilver sum. Na overleg met den heer Sybrandi staat de voorzitter dit toe. De heer Duys vervolgt, nadat hij er den heer 9. op gewezen heeft, dat deze hem ook niet moet interrumpeeren, ook wij (soc.- dem.) beweren dat er tweeërlei levensbe schouwing bestaat, doch dat al dat geklets vanweieven uit Gods woord enz. op zich zelf nog niets beteekent. De eerste de beste schurk kan u dat na zeggenuit de daden moet dit echter blijken. In dien zin heeft dit ministerie niet getoond Christelijk te zijn. Daarna valt hij hem aan op de bewe ring, dat het Romeinsohe rijk door het Nieuw-malthusianisme to grond zou zijn ge gaan. De heer S. weet ook heel goed, dat dit niet het geval is, maar dat het groot grond bezit daarvan de oorzaak is geweest. Ge moet de boeren, burgera en buitenlui hier maar niet wat wijs maken. Hoe zijn uw daden, mijnheer S. 't Vorige jaar hebt ge gezegd, hier in A. sprekende over partijdige benoemingen, dat er in heel Brabant maar 3 katholieke notarissen war 5nea. Toen de heer Baukamp u daarop toe riep: In Bergen-op-Zoom zijn er al twee, toen hebt ge geantwoord met echte advoca- terij„Dan is de derde ergens anders". Ik ben zelf candidaat-notaris, mijnheer do voorzitter, en heb hier het jaarboekje van notarissen van 1901 meegebracht, waaruit blijkt dat er toen alleen in. 't arrondissement Den Bosch 17 kath. en Ï4 niet-katk. notaris sen stonden. Wanneer de heer S. dit niet gelooft, ligt hel hier voor hem ter inzage. Schaam u, der gelijke schandelijke leugens te verkoopen. (Luid applaus; het publiek wordt rumoe- rig)- De heer Duys, nu interrumpeert de heer S. wéér. De voorzitterMijtnheer Duys ik moet u zoo het woord ontnemen. De heer Duys: Vergadering, de heer S. heeft gezegd dat we in het debat alles moch ten bespreken. Ik verzoek u, mijnheer de Voorz. mij 't spreken niet onmogelijk te maken. De voorzitter: Zeg dat tot je partijge- nooten. De heer Duys: Hoe durft u dat te zeggen. Toen ik de vorige keer tegen de heer Oosterbaan debatteerde presenteerde een van uw partij genooten, een jong bakkers knechtje mij een pak slaag. Is dat christe lijk? Thans komt hij aan de staking. In den breede verhaalt hij daarop de geschiedenis, hoe deze is ontstaan, en concludeert dat deze strijd, is opgedrongen, en dat we in die da- pm het namaak-christendom in zijn macht ïeblen gezien. Voorts behandelt ook deze Spr. ij og de speet wet, pensioenwet, enz. en besluitMijnheer de voorzitter, men tole reert hier allerlei leugensi en opent en sluit de vergadering met gebed. Men speculeert op „de kleine luyden." Ik protesteer tegen do insunueerende wijze waarop de rijksver zekeringsbank er bij gehaald is, (gehamer door den voorzitter) en wil eindigen met een laatste protest De VoorzitterIk ontneem u het woord. 'De heer Duys: En ik wil eindigen met een laatste protest De voorzitter: Ge hebt het woord; niet meer. (Geweldig gehamer, hevig rumoer in de zaal, bravo's en gefluit.) De heer Duys het podium verlatende reeptIk protesteer vergadering tegen de Judaspenning (de heer Sybrandy is gedeco reerd) d;e deze man op zijn borst draagt en in de stakingsdagen heeft veroverd. (Luid applaus.) De heer Sybrandy daarop aan het woord komende beantwoort eerst, de heer Duys, daarop de heer Moerman. In deze repliek komende tot de kwestie van de candidaat notarissen, gaat hij deze met stilzwijgen voorbij. De heer Duys maakt hem er op attent, waarop de heer S. zegt, dat deze kwestie thans niet aan de orde is. De heer Duys: Dan is het al lang goed. Bid nu maar. 't Grootste deel der vergade ring verlaat daarna de zaal, waarop de heer S. nog eenigen tijd doorgaat. De vergadering wordt te ruim twaalf uur met gebed door den voorzitter gesloten. Het onechte kind en 't ontwerp-loeff. Onder bovenstaanden titel is door de ver- eeniging „Onze Tuin", waarvan de heer K. Taekema te Haarlem secretaris is, een bro chure uitgegeven, waarin het hoofdbestuur beginsel en doel der vereenaging uiteenzet en tevens de wijzigngen aangeeft, welke het in het ontwerp van minister Loeff gaarne zou zien aangebracht. Het doel van de vereeniging is.- „Gedre ven door de liefde van Christus, ongehuwde moeders te 'behouden voor verder afdwalen, onwettige kinderen te beschermen tegen ver waar loozing en mishandeling en te bevorde ren dat- ze een goed© opvoeding krijgen." Art. 342 Burg. Wetboek, ,,'t onderzoek naar het vaderschap is verboden", zoo le zen we in de brochure, heeft veel kwaad ge sticht. Het- heeft in deze de algemeen chris telijke begrippen van recht en billijkheid ver- valscht. Sinds vóór ongeveer 15 jaren mej. MacJaiuo Pont de pen opnam voor de „onwettige" plantjes, welken men een gewoon plekje in den kindertuin niet waardig keurdle, en ook „Onze Tuin" die uitgeworpen stokjes ging verzorgen, is de publieke meening heel wat gunstiger voor het onechte kind gestemd ge worden. Toch komen er nog duizenden dier onge lukkige kleinen zedelijk en lichamelijk om, In 1901 werd'en 4281 kinderen onwettig ge boren, waarvan 24 overleden, terwijl van de wettig geborenen slechts 15 stierven. Bij de als levenloos geboren aangegevenen is d0 verhouding nog ongunstiger. Een warm pleidooi wordt gehouden voor de stelling, dat de vader minstens even schuldig is als do moeder, doch dat het kind in elk geval onschuldig is en behoort te wor den beschermd. „Onze Tuin" wil daarom helpen, waar ge holpen moet wordën. Naar geld behoeft hier bij niet in de eerste plaats te worden ge vraagd. Er kan ook zooveel geholpen worden zonder geld, n.l. door leiding on goeden raad. De meeste kinderen, welke de vereeniging onder haar hoede heeft (pl. m. 500) worden met weinig of geen geld geholpen. De wijze waarop wordt in de brochure met voorbeel den aangegeven, en tevens wordt daarin aan getoond! hoe hoog noodzakelijk het is, dat idiote of half idiote meisjes, waaronder er zijn die drie, vier en meer onechte kinderen krijgen, van Rijkswege worden verzorgd. Wat nu de wet van minister Loeff betreft, wordt opgemerkt dat die, brengt men er geen wijziging in, geen toepassing zal kunnen vin dien. Deze meening wordt nader uiteengezet. Zeer wen&chelijk zou het zijn dat de minis ter aan de ongehuwde moeder ten allen tij de zoowel vóór als na de geboorte van haar kind vrijheid gaf, de hulp van den voogdijraad of van een algemeenen voogd in te roepen, die bevoegd en verplicht behoort te zijn om, zonder eenige rechterlijke forma liteit, handelend in het belang van dat kind op te treden. In de eerste plaats door te trachten in der minne een huwelijk te bevorderen tus schen de aanstaande moeder en den vader. De burgerlijke stand moet verplicht worden om van alle oneöht geborenen opgave te doen aan den voogdijraad, opdat deze be- wei'ke dat rechtsvordering tot onderhoud go- daan worde. Met bovengenoemden „Algemeenen voogd" wordt bedoeld een door den voogdijraad be- noemden voogd over alle onechte kinderen in hel district. Bij zoo iemand zullen de moe ders haar nooden klagenhij komt van alles op de ihoogte, wordt een man van ex-varing oil van vertrouwen, eeu vraagbaak. Verder worden in het boekje nog eenige gewenschte wijzigingen besproken en medte- deelingen gedaan betreffende de geldmidde len erf het ontstaan van af deelingen, o- ten slotte bevat het de uitnoodiging om lid of correspondent te wordten. Wij bevelen de lezing van dit geschriftje gaarne aan. Bij de op 13 Mei 1905 gehouden veiling in het Valkje te Amersfoort ten overstaan van notaris A. N. J. Vos is verkocht als volgt: In de gemeente AmersfoortEen huis met schuur, erf en tuin aan de Kampstraat no. 59, groot 4 aren 21 centiaren voor f2400; een huis met schuurtje en erf, aan de Hel lingstraat op den hoek van het Hellingsteeg je, groot 79 centiaren voor f 1340. Heden morgen is door de politie een ijzeren pot in beslag genomen, die door ze kere G. is gestolen cn aan een opkooper, wo nende aan de „Beestenmarkt" is verkocht. Die politie is G. op 't spoor. Op de drukkerij van den heer Michiel- sen gebeurde Zaterdag een ernstig ongeluk. Terwijl de veertienjarige W. v. D. eenige werkzaamheden nabij den gasmotor moest verrichten, weid hij door het vliegwiel van de machine gegrepen en eenige malen mee rondgeslingerd, waarbij zijn beenen, die tel kens op den grond kwamen, zwaar beleedigd werden. Zoo spoedig mogelijk werd de mar chine tot stilstaan gebracht, waarna men de ongelukkigen knaap per rijtuig naar het gasthuis vervoerde. De spoedig ontboden geneesheeren oordeel den den toestand zeer ernstig 'en achtten het noodzakelijk het eene been onder de knie af te zetten. Burgerlijke stand. Geboren: Elisabeth Cornelia, d van A. Meijer en L. C. de HaanAdriaan Johan Maria, z. van E. Verschuur en J. M. van den Heuvel; Elberta, Antonia Maria, d. van A. Miohielse en G. Meijers; Trijntje, d. van R. Appel en T. Oud. Ondertrouwd: A. J. Boode en T. Bulder. Overleden: Golida Wilhelminai van Renswoude, oud 81 j., echtg. van J. J. de Visser. STAATSLOTERIJ. Hoogkie pryzeo der 5. klasse. TREKKING van 15 MEI. 1500 No. 18020 10U0 No. 12572 7479 2682 9620 11694 400 No. 8290 19547 6518 10635 200 No. 4154 17363 19062 14526 100 No. 9018 17117 12967 3669 20348 8801 2914 18572 12708 3367 17246 19580 Prijs v. f Prijs v. t Prijs v. f Prijs v./ Prijs t. f De RAAD VAN TOEZICHT brengt, in gevolge de bepalingen der Statuten ter ken nis van de Aandeelhouders dat do Jaur- lijkache Algeuieene Vergadering vat» Aandeelhouders zal worden gehouden op Maandag 2» Mei 1905 des namiddags ten 2 uur, in het Gebouw voor Kunstenon Wetenschappen te Utrecht. Utrecht, 14 Mei 1905. De Raad van Toezicht: D. DE BLOCQ VAN HAERSMA DE WITH, Voorzitter. A. J. LABOUCHERE Secretaris. Op 4 Mei 1905 zijn ten overstaan van den Heer Mr. E. C. U. DE BALBIAN VAN DOORN, Notaris te Utrecht, nllgeloot twee honderd vU*" zestig nonnners vau Obligation In de 5 Prioritells- Leenlng gr®ot f 6.697.000.van 1870, overeenkomstig de voorwaarde van uitgifte, waarvan nog in circulatie en derhalve aflos baar zijn de obligation No. 42 en 3912 olk groot 1000.en No. 5777 B en 6302 B elk groot 500.welke van af den 1 Juli a.s. op allo werkdagen pari betaalbaar zijn, namens de Heeren LIPPMANN, ROSENTHAL A Co. en WERTHEIM A GOMPERTZ; te Amster dam ten kantore van de Associatie-Cassate Brussel bij do Banque de Bruxelleste Ber lijn bij de Hoeren COHN, BURGERS Co. en bij de Bank für Handel und Industriete Frankfurt a/M. bij de Filiale der Bank für Handel und Industriete London bij de Hco- r«n SAMUEL MONTAGU A Co. DE DIRECTEUR-GENERAAL. Utrecht, 11 Mei 1905. Aangifte voor de toelatingsexamens in Juli warden «óór I Juli verwacht by don Directeur: J. V A 1>AM. Te huur aangeboden ie de Bilt, prov. van alle gemakken voorzien, met flinke Tuin. Hnnrprijs f A per week. Te bevragen bij L. v. i>. BERKTLooi- dijk, de Bilt. van Uitgezochte Collectie, prachtige kleuren en dessins, tegen ver bazend lage prijzenin alle afmetingen, DinsdagWoensdagDonderdag en Vry- dag 16. 17, 18 en 19 Meivan 's morgens 10 tot 's middags S uur te zien en te verkrygen in de kleine zaal van den Eeno fraaie, degelijk gebouwde VILLA met prachtig uitzichtStat en vruchtbaren Tuin, te Ainerongeu. Boschrijke streek. Dadelijk te aanvaarden. Huurprijs f 500. Te bevragen bij den Rentmeester G. J. WIJNBERGEN, to Amerongen. Leeraar In PIANO en ZANG, Utrechtsche straal, hoek Hellingstraat 36. Met Augustus wordt verlangd in den Haag in een deftig gezin eene zeer bekwame P. G.liefst boven de 25 jaar. Brieven lett. H.H.bij den Boekhandelaar VAN 'x IIAAFF, Dennenwegden Haag. Met 1 Augustus biedt zich aan een net meisje van goede getuigen voorzien, voor ook genegen met kinderen om te gaan. Br. lett. A a/h. bureau van dit blad. 233 rot fit.-H#ntré, a»M| de Place Vndóme, Parya. Confortabel, geheel en al modern. Toezending van Met tarief op aanvrage. HOBI AIADDB. Eigenaar. bestaat uitsluitend uit voedende natuurgrondstoffen en is de eenige pudding die uit natuurproducten is saamgesteld. Ze staat onder voortdurend toezicht van het Laboratorium van van Ledden Hulsebosch te Amsterdam. mSQ Alleen echt wanneer uitgewogen in zakjes waarop onze naam: A. J. POLAK, Fabrikant, Groningen; anders beslist weigeren, want dan is 'tbedrog. Prijs per ons 15 cent. UTRECHT, Stadhui.brug No. 4. DEN HAAG - AMSTERDAM. Voor dit seizoen zijn nevenstaande modellen zeer gezocht. Voorhanden van af f 4.50 tot f 22.50 in alle wijdten. 4 Gouden2 Zilveren MedaillesParis Lille Zürich 1900 en 1902. Grand Prix St. Louis 1904. Voor de reis naar door Fransche Leeraren. Te Utrecht alleen: Nobelstr. 28bis. Telefoon Interc.835. INTERC. TELEPH. 1221. GROOTE COLLECTIE ook in extra wijde maten.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3