"BINNENLAND. bemanning in gehardheid m den strijd ge wonnen heeft. De Engelschc regecring heeft, naar aanlei ding van een telegram van den gezant te Tok'O, alle zeevaarders gewaarschuwd de Pescadores niet te naderen op minder dan zes zeemijlen af stands. Men meent, dat hier door de onderstelling bevestigd vordt, dat de Japans .ho vloot de Pescadores als steun punt gebruikt. Parijs15 Mei. De Kamer heeft de inter pellaties over do ncutraliteitsquaestie uitge steld tot Vrijdag. De Daily Telegraph bericht uit Tokio, dat de regeering de Kamer van koophandel te Tokio verzocht heeft de stemming over het ;orstel, om alle handelsbetrekkingen met Frankrijk af te breken, te verdagen. Het Parijsche Journal verneemt uit Tokio, dat er bewijzen zijn gevonden, dat Bougouin werkelijk een spion is. Hij zou den Russi- schen consul te Sjanghai voortdurend mili taire inlichtingen uit Japan verstrekt heb ben. Bougouin zegt, dat hij zijn berichten naar Sjanhai enkel als verslaggever van een dagblad gezonden heeft. Allerlei vVoor de politie-rcchtbank te Huil heeft ceno vrouw, die wegens dronkenschap en verzet tegen do politie tot een boete van f 10.50 werd veroordeeld, in haar woede daarover den rechter oen harer schoenen naar het hoofd geworpen. Het scheelde weinig of de achtbare magistraat was er door getrof fen. Zij werd deswege lot 2 maanden tucht huisstraf veroordeeld. Marseille, 15 Mei. Blijkens een corres pondentie uit Tananarivo (Madagascar) heb ben twee cyclonen over bet eiland gewoed cn hebben groote verwoestingen, zooals noodt te voren, aangericht. De rivieren tra den buiten haar oevers, de oogst is vernield en men meent,, dat er meer dan 200 slacht offers zijn. Het spoorwegverkeer is gestoord. De Staatscourant van Dinsdag 16 Mei bevat de volgende Kon. besluiten benoemd tot vertegenwoordiger der regee ring op het van 1118 September te St. Petersburg te houden 5e periodiek interna tionaal congres voor obstetrie gynaecologie Dr. P. C. Th. van der Hoeven, hoogleeraar te Leiden en dr. B. J. Kouwer, hoogleeraar te Utrecht; benoemd tot officier in de Oranjo-Nassau orde J. H. Hennequin, burgemeester van Sluis; op verzoek eervol ontslagen als hulpsluis- wachter aan de Oranjesluizen te Schellin- woude II. C. L. Kesting, te Schellingwoude en benoemd als zoodanig H. de Jong te Hams weert, onder toekenning van eervol ontslag als hulpsluismeester aan het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert; benoemd in de provincie Utrecht tot hoog heemraad van het hoogheemraadschap van den Lekdijk Boveudams Mr. J. F. de Beau fort, te Utrecht, tot watergraaf van het wa terschap do Biltsclio en Zeister Grift mr. J. E. W. Twisa te De Bilt op verzoek eervol uit 's lands dienst ont slagen de O -I. ambtenaar met verlof II. W. Brugmans, laatstelijk leeraar aan de II. B. S. te Scmarang; mej. A- W. Voll, laatste lijk hulponderwijoeres bij het openbaar Europeesch lager onderwijs in Ned.Indië, de O. l. ambtenaren met verlof A. J. R. Koopma-ns Stadnitsky, laatstelijk assistent- resident van Buitenzorg; S. van Wijmgaajr- dcc, laatstelijk archivaris bij de afdeeling departement van oorlog in Ned.-Indië en C. Oh. van Helsdingen, laatstelijk ouderwij 2er 3e kl bij liet Europeesah Lager Onder wijs in Ned.-Indië. II. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins, met gevolg, woonden Zondagmorgen de godsdienstoefening bij in de Ncd. herv. kerk te Apeldoorn, onder gehoor van ds. Van Rijhn, die tot tekst had gekozen Johs. 21 18—11». Des middags maakte het Kou. Echtpaar een rijtoer. Gisterenavond te i 8 ure is van het sterfhuis aan de Prinsessegracht naar het Staatsspoor-station geleid ter verder© over brenging naar Sandonburg (gemeente Neer- langbroek) het stoffelijke liui9el van gravin van Lynden, waarn. grootmeesterease van H. M. de Koningin-Moeder. Onder de vele grafkransen en bloemstuk ken, waarmede de rouwwagen omhangen was, was duidelijk aan de gekroonde naamcijfers op een wit lint te onderscheiden een krans van witte rozen, namens H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prns op de lijkbaar gelegd. Op de kist rustte het kruis van bloemen door H. M. de Koningin-Moeder gezonden. Slechts een rijtuig met de familie volgde tot aan het station. H. M. de Koningin werd heden morgen bij den lijkdienst en daarop volgende bijzetting in het familiegraf te Sandenburg. vertegen woordigd door H. Ds. opperstalmeester baron Beutinck. Z. K. H. de Prins werd bij lijkdienst en begrafenis vertegenwoordigd door kapi tein jhr. Van Suobtelen van de Haere, ad judant. II. M. de Koningin-Moeder woonde per soonlijk te Sandenburg den lijkdienst bij. Na afloop der begrafenis, in Neerlangbroek, waarbij Koningin Emma vertegenwoordigd werd door jhr De Ranitz, grootmeester en intendant van H. MVs huis, begaf H. M. zich naar Soestdijk. H. M. de Koningin-Moeder ontving gisterenavond ten 5$ uur den nieuwen Russi- 9dhe.n gezant, ten einde aan H. M. te wor den voorgesteld. H. M. de Koningin-Mockler zal tij- diens riet Koninklijke verblijf aldaar, ver moedelijk van 26 tot 29 Mei a s. te Amster dam zijn Het gevolg van H. M. de Koningin tijdens bet a.s verblijf der Koninklijke fami lie te Amsterdam, zal bestaan uit de volgen de dames en hecren van Hr. Ms. Huis: Mevrouw de baronesse van Hardeubroek van Bergambacht. Grootmeestcrcssefreules Reugers en Van Haersma de Wit, hofdames baron Van Hardenbroek van Bergambacht^ opperkamerheerluitenant-generaal graai Du Moneeau, chef van het Militaire Huis; baron Sirtema van Grovestins, grootmeester baron Clifford, opperhofmaarschalkbaron Bentincb, opper-stalmcestergraaf Van Randwijck, ceremoniemeesterbaren Taeti van Amcrongen, kamerheer-ceremoniemees ter; majoor graaf Schimmelpenninck, adju dant kapitein Van Hoogstraten, adjudant. 1" 'tenant ter zee le klasse jhr. Van Geen, adjudant tevens particulier secretaris van H. M.le luitenants jhr Reigersberg Ver- sluvs en baron Van Hardenbroek van Look horst, ordonnanoe-officieren. De gewone audiënties van de minis ters van justitie, oorlog en koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Gisteren werd in het gebouw van het Hof van Arbitrage het geschil behandeld tussolieu Japan en Frankrijk, Engeland en Duitschlanid, betreffende die bekende quaestie van belastingheffing op huizen van vreemdelingen in Japan. Do voorzitter van het scheidsgerecht, de hoor Gram uit Denemarken, en de vertegen woordigers der verschillende partijen brach ten hulde aan de nagedachtenis van den, hangende dit geschal overleden, vertegen woordiger van Duitschland, consul Weipert, cn heette deu nieuw benoemd, i agent voor dat land, dien heer Lentre, welkom. De boven bedoel .le Mogendheden verzoch ten hierna dat de Duitsche taal zou worden vastgesteld als de taal, welke bij de behan deling van dit geschil zou gebezigd worden Japan verklaarde hiertegen geen bezwaar te hebben, mits de Japaneche taal dan eveneens zou worden toegelaten. Het scheidsgerecht stelde de beslissing over dit verzoek uit tot dat gebleken zou zijn dat het gereoht nog nadere inliohtingen van een der partijen noodig zou achten. Daarna werd de zitting geschorst tot den dag waarop de uitspraak in liet onderhavige geschil zelf zal worden gedaan, welke dag echter nog niet bepaald word. In afwachting van die uitspraak zuil dio arbiten, de hoeren Gram, Renault on Motouo te 's Gravenhage blijven, waarschijn lijk een tiental dagen. In het hotel des Indes te 'sGraven- hage wordt heden verwacht de heer Marro- cordato de nieuw benoemde Rumeensche ge zant bij ons Hof. Pest. De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden: 1. Leith besmet te verklaren wegens pest; 2. het aantal da gen, bedoeld in het eerste lid van art. 8 der wet van 28 Maart 1901, te bepalen op vijf. (St.-Ct.) In do Kerkelijke Courant van Vrijdag 12 Mei j.l. vindt men 't volgend ingezonden stuk „Tot nu toe ontvingen een aantal kleine Prot. gemeenten in Noord-Brabant jaarlijks cene subsidie van f 40f 60, ten behoove van harer kerkvoogdijen van het ministerie van financiën. Maar tot heden is die subsidie over 1904 hier en elders met ontvangen. Kan iemand mij ook een inlichtend ant woord geven op de vraag: waarom niet? 't Stuk is ge tee koud door N. J. Telden, kerkvoogd te St.-Michiels-Gestel. Deze lezer vraagtZou dit misschien 't begin zijn, om langzamerhand do Ned. Herv. kerk te bcnadeelon? Hij vreest dat als dat ministerie weder voor vier jaar aan 't bewind blijft, de Ned. Herv. Kerk daarvan zeer droevige gevolgen zal on dervinden. Daarom roept hij: „Caveant consults Vooral de Herv. predikanten, meent hij, moesten niet zoo ijveren voor dit ministerie, en zijno vrienden en bondgenooten moesten zij niet stommen en steunen. gezien nog van 't onaangenaam gevoel van zelfverwijt, dat mij kwelt, moot ik, zooals de zaken nu eonmaal staan, van oen verdere correspondentie met u afzien. Zoo 't niet dringend noodig wordt, schrijf mij dan niet, want het toeval mocht uw meisje anders eens zulk een brief van u in handen spelen. Door haar vernemen wij wel, hoe gij 't maakt en of uw verdere pogingen voortdu rend met eon gunstigen uitslag worden be kroond. Laat mij u ten slotte nog zeggen, dat uw lieveling het goed zal hebben bij ons cn dat ik mijn bost zal doen een „goede Fee" te blijven, al heb ik ook een» een groote dom heid begaan. Schrijf nu maar heel spoedig aan uw Nan- «xi en wee© hartelijk gegroet door Mascha Razitowska." Wordt vervolgd. Amsterdam De vrijzinnige kiesvereenigingen „Vooruitgang" in de 9 dis tricten, hebben gisterenavond definitief can didaat gesteld de heeren District Idr. H. F. R. Hubrecht (aftr. liberaal). District L C. Lely, oud-minister van W., H. en N. (lib) District IIIK. Eland, oud-minister van Oorlog (l'b District IVJ. V. IJzerman, lid van den Amsterdamschen gemeenteraad (lib.). District VTh. Ketelaar (aftr. vrijz. de mocraat). District VImr. W II. de Beaufort, oud minister van Buitenl. Zaken (lib District VIT: dr. C. T. J. Blooker, wet houder van Amsterdam (lib.). District VIIIP. Nolting (aftr. vrijz. de mocraat). District IXmr. C. Th. van Deventer, (vrijz.-dcm.). De Vrijzinnig-democratische kiesvereeni- ging heeft gisterenavond dezelfde heeren candidaat gesteld, uitgezonderd 'n.de dis tricten VI cn VII, waar geen candidaten worden gesteld of gesteund. 's Gravenhago IH. In do gisteren avond onder voorzitterschap van mr. J. Lim- bnrg, gehouden algemeene vergadering van de Vrijz. Democr. Kiesvereeniging werd in do eerste plaats overgegaan tot het atollen van een definiticv. n rand:daat vcor do Twee de Kamer in district III. Met 22 van de 2-1 uitgebrachte stemmen werd als zoodanig gekozen do heer J. C. Jansen, oud-minister van marine en lid van den Haagschon ge meenteraad, defintief candidaat van de nieu we Vrijzinnige kiesvereeniging 'sGravonhage in district. UI. In de gisterenavond gehouden verga dering der Anti-Revolutionaire Kiesveree niging „Nederland en Oranje" te Haarlem is met bijna algemeen.- stemmen de navol gende motie aangenomen De vergadering, overwegende dat de hui dige politieke toestand dringt tot eendrach tige samen werking tusschen de partijen, uit wier actie in 1901 het Christelijk Kabinet is voortgekomen overwegende, dat de door de Chr.-Hist. Kiesvereeniging voorloopig gestelde candi daat instemt met geest, en strekking van het program van 1878, en hij do actie van het Christelijk Ministerie in de Kamer zal steu- nen; besluit, de voorloopig gestelde candida- tuur van mr. Frank K. van Lennep defini tief over te nemen. Brie 11e. Naar men aan De Rotter dammer schrijft, heeft het districtsbestuur der oh r iste li j k -h iatorisdhe kiesvereenig;ng in het district Brielle de candidatuur voor de Tweede Kamer aangeboden aan den heer JE. baron Mackay Jr. te 's Gravenhage, zoon den tegenwoordige» voorzitter der Tweede Kamer. De heer JE. baron Mac kay Jr. heeft de candidatuur aangenomen. In eene te Krimpen a/d Lek gehouden vergadering van de Centrale Vrijz.-Dem. Kiesvereeniging int het district Gouda, ter bespreking van de aanstaande verkiezingen, na uitvoerige discussie, aangenomen de volgende motie De Centrale Vrijz.-Dom. Kiesvereeniging in het district Gouda. overwegende, dat de candidaat der Cen trale Liberale Kiesvereeniging, jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, onomwonden heeft ver klaard het op 21 Januari te Amsterdam vast gestelde program van actie te onderschrijven. overwegende dat dus, tengevolge van het tusschen de Liberale Unie en den Vrijz.- Dem. Bond gesloten, compromis, de bij den V. D. B. aangesloten vereenigingen in het district Gouda verplicht zijn de candida. tuur-Van Doorn te steunen bes»'uit in dien zin de bij haar aangesloten lri.es vereen'gingen te advisecren. (N.R.C.) Arnhem. De vrijz.-democratische kiesvereeniging „Arnhem" besloot gisteren avond met algemeene stemmen mr. P. Rink officieel candidaat te stellen voor de Tweede Kamer. De strijd' om Grave. Het Centrum schrijft „In verband met de verkiezing van Grave worden telkens in de liberale pers mededee- lingen gedaan omtrent het een en ander, dat in de katholieke Kamerclub zou besloten zijn. Volgens door ons ingewonnen informaties zijn die berichten onjuist. De Kamerclub als 'zoodanig heeft, gelijk trouwens wel van zelf spreekt, geen beslis singen genomen, of uitspraken gedaan. Dit ligt niet op haar weg. Intusschou mag hier wol de hoop worden uitgesproken, dat ook in Grave do eenheid spoedig zal worden verkregen. Dit is een zaak, welke niet slechts liet dis trict, maar het geheele land aangaat. Men weet, hoe aanstekelijk oneenigheid werkt, hoe lidht ze soms overslaat van de eene plaats naar de andere. En ook al dreigt ons in Grave geen ver lies van den zetel, het is voor den algemeeneu indruk en voor de goede samenwerking over het geheele land gewenscht, dat overal met j eensgezindheid wordt gestreden voor datgene, wat thans hot eerste, wij zouden haast zeg gen het ééne noodige isbehoud van regee rins e» Kamer-meerderheid. Deze overweging moet alle verdeeldheid weren. Het gaat om het landsbelang. Persoonlijke belangen en zelfs districts- helangen treden daarbij op den achtergrond. Do heer Frieson af. Aan den voorzitter der R.-K. Kiesvereeniging Grave te Bereliem is, onder dagteekeniug va.n 14 dezer, het navolgend bericht gezonden Onder dankbetuiging aan die afdeelingen der R.-K. Kiesvereeniging Grave, welke mij haar vertrouwen schonken, deel ik hiex-bij mede, dat ik ter wille van de eendracht der katholieke partij uitdrukkelijk verklaar, in geen geval een candidatuur voor het lidmaat schap der Tweede Kamer der Staten-Gene- raal voor het district Grave te zullen aan vaarden. Hoogachtend, W. FRIESEN Tegenspraak. De heer mr. Kolk man deelt aan do Geld. mee, dat het onwaar is, dat de katholieke Kamerclub of hiji zouden verlangen, dat in alle districten, waar de af tredende katholieke afgevaardigden zich we derom beschikbaar stelt, deze zelfde persoon zonder meer herkozen worde. De heer mr F. Bolsius, secretaris van de Kamerclub, schrijft aan het „Huisgezin" in die qualiteit, dat wat in dit blad was mede gedeeld omtrent minister Harte en de club, onjuist is. Men schrijft ons 't volgende over die Fricsch Ohr.-Hist. partij: Den 6en Febr. jl. heeft deze partij, saam- gekomen te Leeuwarden, aan de anti-rev. partij bericht, dat zij bereid was bij de a.s. verkiezingen samen te werken, indien als uitdrukkelijk beding van samenwerk'"ng we derzijds werd aangenomen 1. dat aan het Ghr. historisch beginsel in ihet staatsleven meerdere plaats worde inge ruimd, zoodat a. niet bloot door versterking van de bij zondere instellingen de ontkerstening van het volksleven worde tegengegaan, maar ook in de openbare instellingen en het pu/blieke leven, bij do wetgeving en het regeerings- beleid het Olir. hdst. karakter onzer natie tot zijn recht kome; b. met name de Theol. faculteit aan de Rijks-ui.iversiteit, naar eisch van het be ginsel der Olir. godgeleerdheid worde gere organiseerd c. dat ook »n zake den eed, de Zondags rust', de armenzorg, de zending enz., niet een neutraal, maar het Ghr. standpunt door de overheid worde ingenomen. 2. Dat de samenwerking plaats vinde door, nader overeen te komen, uitwisseling van districten in de prov. Friesland, terwijl in andere provinciën, waar de organisatie van den bond van invloed is op den uitslag der verkiezing, omtrent het. stellen van candi daten eene nadere regeling getroffen worde. 3. Dat elk der partijen vrij en zelfstan dig blijve a. bij 't stellen harer eigen candidaten b. in de appreciatie van de coalitie en bepaaldelijk in de karakterisoering der po litieke antithese; in hare critiek op 't beleid en den wet- gevenden arbeid van 't kalbinet. Nu moest de anti-rev. partij op deze voor stellen antwoorden vóór den 15. Maart jl. En wat hebben de anti-rev. gedaah? Op herhaald verzoek om antwoord, hebben ze eerst den Ssten Mei een besluit genomen over deze voorstellen. En dat besluit was in afwijaenden zin. En waarom hebben de anti-rev. zoo lang laten wachten op een antwoord? De Friesdhe Boud meent, dat dit met opzet is geschied, omdat de anti-rev., zeer goed wetende, dat een deel der Friesch Chr.- historischen tot eiken prijs de samenwerking wilde behouden, tijd wilde winnen. Want nu men bijna 2 maanden te laat heeft geantwoord, is aan den Frieschem bond deu tijd voor krachtige actie ontnomen. - Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben op het beroep van het gemeen tebestuur van Hoog-Blokland tegen de ver klaring van den hoofdinspecteur van de volksgezondheid voor Zuid-Holland en Zee land, houdende afkeuring als schadelijk voor de gezondheid van de lokalen der openbare lagere school te Hoog-Blokland, beslist, dat genoemde lokalen terecht door den hoofd inspecteur voornoemd als schadelijk voor de gezondheid zijn afgekeurd. De Raads-verkiezingen l Amsterdam. Naar het Handelsblad ver neemt, heeft nog geen der te Amsterdam periodiek aftrede* de Raadsleden het plan zich niet weder verkiesbaar te stellen, zoodat dan slecths ééne vacature zou be staan in district VI door het ontslag des heeren Heuveldop. Er schijnt sprake van te zijn om aangaande deze verkiezingen tot een overleg te geraken tusschen de verschillende kiesvereenigingen, opdat van een eigenlijken verkiezingsstrijd zoo min mogelijk sprake zal behoeven te zijn. Die heer P. Pauw, wethouder der ge meente Zaandam, zond aan den gemeente raad het volgende schrijven: „Naar aanleiding van het adres van J. Buijs Wz. en anderen aan Gedep. Staten van Noord-Holland, waarbij de onderteekenaren zioh niet bobben ontzien te insinueeren, dat door mij het gemeentebelang zou zijn ten achter gesteld bij dat mijner firma, heb ik de eer u te berichten, dat ik mijtn ontslag neem als l:d van den raad van Zaandam." Tot bestuurslid van het Genealogisch Heraldiek Genootschap de Nederlandsche Leeuw is gekozen de heer J. D. Wagner, en als bestuursleden herkozen jhr. mr. F. Bee- laerts van BloklandH. G. A. Obreen en jhr. mr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland. Do heer Anton Peers, vroeger diri gent bij de Amsterdamsche Opera, is be noemd tot dirigent van 't orkest, dat in 't Grand Theatre te Amsterdam verbonden is aan het gezelschap van dt heeren Bouw meester en Frank. Gisterenmiddag is te 's Gravenhage op de begraafplaats te E:k en Dluineu ter aarde besteld het stoffelijke overschot van den kapiteim ter zee C. A. de Brauw, uit Nieuwediep, alwaar de kolonel overleed, her waarts overgebracht. Uit deze zeeplaats begeleidden het lijk naar hier tot aan de groeve, schout bij nacht Wentholt, directeur en commandant der marine te Willemsoord; de burgemeester van Den Helder en de kapitein ter zee Cramer. Een deputatie van '3 officieren van het wachtschip en van 3 officieren-leden der Marine Club te Helder waren mede ter be graafplaats tot het bewijzen der laat-ste eer aan hun ontslapen chef, wiens diensten aan dm lande en de marine bewezen, in een korte lijkrede herinnerd werden door schout bij nacht Wentholt. Vele hoofd- en andere officieren der zee macht, o. a. schout bij nacht Römeo, marine- f mmandant te Hellevoetsluis, luitenant ter zee le klasse Bron, adjudant van den minis ter van Marine, waren op den doodenakker aanwezig. Tal van bloemstukken dekten de lijkbaar. toezicht te Amsterdamprof. mr. M. W. F. Treub, lid van de Tweede Kamer, J Amster dam. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Nedei*landschen Bond „Vrede door Recht'' heeft besloten met het oog op de buitenge wone omstandigheden dit jaar de herdenking van den lSden Mei niet te vieren door een afzonderlijken feestavond, maar te doen sa menvallen niet de op dien dag te houden al gemeene vergadering van den Bond. Het stelt zicli voor het eerste gedeelte dier vergadering, die zal gehouden worden des na middags ten ui*e in de kunstzaal van het genootschap Pulchri Studio, Lange Voorhout, 's Gravenhage, te bestemmen voor de behan deling van de huishoudelijke onderwerpen in gevolge het reglement en hetgeen verder ter tafel wordt gebracht. Na afloop daarvan zal dan te ongeveer 41 uur, zooals reeds is medegedeeld, jhr. mr. H. W. van Ascb van Wijck, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en nieuw be noemd lid van het hoofdbestuur, eene rede houden „Over Arbitrage Verdragen". Het bestuur van den Vrijzinnig-demo- cratiscben Bond heeft een commissie van vrij zinnig-democraten T xcemd, met de opdracht een onderzoek in te stellen naar de uitvoe ring der Woningwet. Tot het lidmaatschap dier commissie heeft het uitgenoodigd en tot aanvaarden dezer be noeming heeft het bereid gevonden de hee ren mr. IT. L. Drucker, lid van de Tweede Kamer, te Leidenmr. A. van Gijn, secre taris van het college van bijstand bedoeld in artikel 35 der Woningwet, secretaris van de gezondheidscommissie te 's GravenhageG. Oosterbaan, arts. inspecteur van de volksge zondheid tc ZwolleJ. W. C. Teilegen, direc teur van het gemeentelijke bouw- en woning- De eerste jaarlijksche algemeene le denvergadering van de vereeniging „Jong Nederland en Zuid-Afrika" zal 21 Mei a.s. te Rijswijk (Zuid-Holland) worden gehouden. s Morgens spreekt in de Leesinrickting te 's Gravenhage de heer G. A. Middelbeng, voorzitter van de N. Z. Afrikaansohe veree niging Verder heeft plaats een lunch in café Riehe te 's Gravenhage, en daarna in „Wit- zenburg" te Rijswijk de algemeene vergade ring. Standbeeld voor Stadhoti er Willem III. De provinciale eom- m;ssie voor Drente voor de oprichting van een standbeeld voor stadhouder Willem 111 bestaat uit de heeren mr. J. Linthorst Ho- man, oommi.::aria der Koningin; L. Brender a Brandis, kolonel der infanterie op non activiteit te Assen; M. A. D. Jolles, burge meester van Assenmr. J. Tonckens, oud lid van Ged. Staten, te Westervelde; W. J. Boelkeu, lid van Ged. Staten, te Hooge- G. Weijs, notaris te Coevorden; J. G. Borgesius, burgemeester van Odoorn; mr. A. H. Büchlcr, advocaat te Assen; Th. Rut gers van der Loeff, oud-burgemeester, te Pa ters wolde. Dienstreglement S.S. De minis ter van waterstaat heeft met ingang van 1 Juni, voorloopig voor den tijd van ten hoogste twee jaren., goedgekeurd het „Reglement tot vaststelling van de voorwaarden, waarop per sonen in dienst der Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen worden genomen, waarop zij in dien dienst werkzaam zijn en waarop hunne dienstbetrekking een einde neemt (1905)", met de daarbij behoorende Aanhangsels I. II en III. Dit reglement en de daarbij behoorende aanhangsels (staat van loonen, de staat van indeeling in groepen van het personeel en het kiesreglement voor do groepsvertegen- woordigmg van het personeel) zijn in afzon derlijke bijlvoegsels van de Staatscoui'ant no. 114 opgenomen. Voor de landverhuizers. Op het stationsemplacement te Oldenzaal zal een gebouw opgericht worden, om de landverhui zers onder dak te brengen. Het bestuur van den anti-suikerac- cijnsbond zal een, op zijn verzoek door Du. M. Greshoff, directeur van het koloniaal mu seum te Haarlem, samengesteld vlugschrift, getiteld„Geen Sacharine meer in de Huis houding', uitgeven en op groote schaal ver spreiden. De brochure handelt over het abso lute gebrek aan voedingswaarde van Sacha rine en het misbruik van het ondeugdlelijk suiker-surrogaat bij die vervaardiging van jams, limonades enz. De staking te Enschedé. De stakers vergaderden gisterenmiddag over het rapport van het comité uit faibrikaaiten e® arbeidersbesturenZij zullen tegen dit rap port opkomen. Men zegt, dat de eensgieeindJbeid ooidei die stalkers wiaa verbroken. Hun leider ont kent dit edhber beslist. De timmerlieden-staking t Maastricht. Het getal stakende timmer lieden te Maastricht is thans geklommen tot 73. Van toenadering der partijen is nog nioti te bespeuren. De patroons meenen in hui recht te zijn door 15 cent per uur te wil len uitbetalen, wat de axbeiders te weinig achten. Op deze wijze is het eind der stakinj niet te voorzien. Men schrijft uit 's Gravenhage Het was gisteren voor de eerste maal da aan het gei'echtshof alhier de beslissing in eei handelsmerkenzaak werd onderworpen. Vód de wet van September 1904. welke op dit pun wijziging bracht in de fabrieks- en handel» nnerkenwet van 1.1 bestond er geen apipc (wel cassatie) van vonnissen door de recht bank gewezen over quaesties van inschi'ijvin en doorhaling van handels- en fabrieksmer kensedert September 1904 kon men daar van wel in hooger beroep komen. Thans deed zich de quaestie voor of he appèl wel ontvankelijk was, omdat de vorde ring tot doorhaling op de registers van he Bureau van den Industrieelen Eigendom vai zeker handelsmerk was ingesteld vóór de we van 1904, het vonnis daarentegen was geva len na in werking treden dier wet. Mr. F. L. Klei'n achtte het appèl wèl ont vankelijk, omdat het vonnis in deze beslissen! zou zijn; mr. C. E. Havelaar uit RotterdaC beatreëdt dit. Het Hof zal in Juni a. s. uit spraak doen. V e r g i f it i g i n g. In de zaak tegel den koffiehandelaar H. v. d. Kaaiji, besohul digd van poging tot vergiftiging op zijl boekhouder Hoekstra, werd Zaterdag voor dt Amsterdamsche rechtbank het getuigenver. hoor voortgezet. De afgelegde verklaringen hadden voor he5 ineerendeel betrekking op het karakter vai den beklaagde, die bij zijn vakgenooten goe( stond aangeschreven, 't geen bleek uit zijl benoeming itot secretaris van de koffie-expor teurs-vereeniging. Deze omvat nagenoeg all< exporteurs en het was een blijik van vertrou wen, wanneer men in het bestuur daarval werd gekozen. De door de politie ingewonnen inlichtin waren niet zoo gunstig: deze kenschetst* us bekl. als hoovaardig en blufferig, doei tevens als een goed huisvader. De voorzitter onderhield den beklaagd* over zijn onbetrouwbaarheid in zijn verklaring van de biizonderheden der gebeurdee feiten. Op tal van onderdeelen heeft hij zich zelf in de instructie en bij de openbare behandeling tegengesproken. De beklaagde moest dit toegevem doch stel, de daartegenover dat hii; op de hoofdzaken zichzelf steeds gel ijk is gebleven. Als getuige a decharge werd heden nos geboord de lieer W. Heijbroek, koffiehande laar, die v. d. Kaay zeer goed kent en iu lichtingen gaf over de appreciatie van hef geval ter Beurze. De meerderheid van bekl.'i collega's meent dat hij niet de man i» om in koelen bloede iemand te vergiftigen. Aan bekl. werd nog gevraagd, waarom hi na zijn arrestatie en hoorende dat er araeni cum in do geproefde koffie was gevonden

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2