316. Eerste Blad. 3de Jaargang;. Zaterdag 20 Mei 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. De mode. J* AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C<>. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnumtner 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1—5 regelsf 0.75. Elke regel meer- o,15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel on bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteereu in dit Blad bij abonnement Een» circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Het protectoraat over de katholieke missiën in het oosten. Wat is de politieke achtergrond van het ditmaal tijdens het bezoek van den Duit- schen Keizer aan Duitschlands westelijke mark Lotharingen gebeurde? Niet de ont hulling van het godenkteeken op het slag veld van Gravelotte was het feit, dat de meeste aandacht trok, want met zeer te waardeeren kieschheid was er voor gezorgd, dat aan deze plechtigheid geen luister werd bijgezet, die de nog altijd niet geheelde wonde, welke de oorlog, waarvan de strijd om Metz een episode vormt, aan den Fran se hen nabuur heeft toegebracht, weer zou kunnen doen bloeden. Er is iets anders wat op het Keizer bezoek van dit jaar den stem pel drukt. Twee Duitsclie kardinaals hebben zich naar Metz begeven, van wie de een als gemachtigde van het patriarchaat te Jeruza lem, den Keizer in een© plechtige audienti© het grootkruis der orde van het Heilig© Graf heeft overhandigd. Het is de eerste maal, dat* deze orde aan een niet-katholiek is toegekend. Waarom is die onderscheiding aan den Duitsehen Keizer te beurt gevallen? Men verklaart dat, door te wijzen op het bezoek, dat de Duitsche Kei zer ©enige jaren geleden heeft gebracht aan het heilige land, en op de schenking van een stuk gewijden grond te Jeruzalem, die hij toen aan de Duitsche katholieken heeft gedaan. Maart dat bezoek is in October 1898, ruim zes jaren geleden, gebraoht; de ver klaring, dat het patriarchaat van Jeruzalem e.n de paus, die ook over het vergeven van de orde van het Heilige Graf te zeggen heeft, het huidige tijdstip hebben gekozen om hunne dankbaarheid daarvoor uit te druk ken, bevredigt daarom niet. Men wil er iets anders achter zoeken. Wat is de politieke achtergrond van dit bezoek? Men stelt de vraag, maar kan er geen antwoord op geven. Alleen brengt dit feit wederom aan een ieder in herinnering, dat centrum troef is in Duitschland. In de omstandigheid, dat te Metz de opne ming van den Duitsehen Keizer onder de ridders van het Heilige Graf heeft plaats ge had, heeft men eene pointe tegen Frankrijk meenen te zien. Met het oog op den strijd, die nu in Frankrijk gevoerd wordt tusschen het staatsgezag en de katholieke kerk en die daar schijnt te zullen leiden tot losmaking van den band tusschen Kerk en Staat, heeft men in het gebeurde te Metz eene aanwijzing gezien, dat het Yaticaan van zins is het pro tectoraat over de katholieke missiën in het oosten, dat nu door Frankrijk wordt uitge oefend, aan Duitschland op te dragen. Maar dat is slechts eene gissing, en die gissing kan moeielijk worden volgehouden tegenover de tegenspraak, die zij gevonden heeft. De Köln. Ztg. zegt daarvan Wanneer in aansluiting aan het verlee- nen van deze orde beweerd wordt, dat kardi naal Kopp met den Keizer over het over nemen van het protectoraat over de katho lieke missiën in het oosten onderhandeld heeft, dan wordt daarbij geheel voorbijge zien, welke positie Duitschland in deze zaak tot dusver heeft ingenomen. Hiet protecto raat over de katholieken in het oosten, waar op Frankrijk, zooals bekend is, op grond van verouderde en zich zelf opheffende verdra gen aanspraak maakt, wordt door Duitsch land niet erkend. Duitschland maakt er veeleer aanspraak op, dat zijne, d. i. de Duitsche staatsburgers, enkel aan de Duit sclie jurisdictie cn de Duitsche bescherming onderworpen zijn, en op dit aan de grond slagen van het moderne recht volkomen be antwoordende standpunt staan ook andere staten, zooals Rusland en Italië. Ondanks hare oneenigheid met de katholieke kerk, heeft de Fransche republiek er steeds groote waarde aangehecht, dat de zeer decoratieve, maar feitelijk erg gescheurde mantel van het protectoraat over de katholieke christenen in het oosten haar niet zal worden ontnomen. Daar nu, zooals gezegd is, dit protectoraat door Duitschland niet erkend wordt, kun nen wij ook er niet aan denken voor ons te streven naar een monopolie, dat wij bij an deren voor ongerechtvaardigd houden. Wan neer ons, wat niet gebeurd is en waarschijn lijk ook nooit gebeuren zal, een bescher mingsmonopolie mocht worden aangeboden, dan zouden wij alle reden hebben het te wei geren, omdat het vols tie kt niet is in te zien, welk voordeel 't ons zou aanbrengen, als wij 't ons tor wille van Fransche, Italiaansche en andere christenen moeielijk wilden ma- ken en ons aan eindclooze beslommeringen blootstellen." Met deze opvatting klopt geheel wat de correspondent van de NeUe Freie Presse te Rome, op grond van inlichtingen uit het Yaticaan, mededeelt over deze zaak. Hij verzekert, dat de toekenning van de Jeruza- lemsche orde enkel eene uitdrukking van dank is voor de keizerlijke scheuking en voor de goede verhouding tusschen den Keizer en do curie. De patriarch van Jeruzalem, mgT. Piavi, zou wel gaarne hebben gezien, dat Duitschland het protectoraat over de Duit sche katholieken in het oosten zelf op zich genomen hadde curie is er echter ver van daan thans naar aanleiding van de breuk met Frankrijk het protectoraat in het oos ten aan Duitschland op te dragenOosten- rij k-Hongari je als katholieke groote mogend heid zou daartoe veel meer in aanmerking komen. Voorshands echter zal de paus tegen over Frankrijk eene afwachtende houding aannemen, en de verwisseling van het protec toraat zal geleidelijk geschieden, zooals nog onlangs een klooster te Stamboel van de Fransche z'ch onder de Italiaansche bescher ming gesteld heeft. Duitschland. Wiesbaden, 19 Mei. Ter gelegenheid van den verjaardag van den Czaar van Rusland was heden middag iu het slot bij den Keizer en de Keizerin een groote ontbijttafel aan gericht, waaraan aanzaten Koningin Marghe- rita van Italië, Prinses Friedrich Carl van Hessen, de rijkskanselier, de Russische gezant Osten-Sacken en talrijke hoogwaardigheids- bekleeders. Aan het dessert verhief zich de Keizer om een dronk in. te stellen op den Czaar van Rusland, waarbij hij aeide: „Ik drink op het welzijn van ZM dein Keizer aller Russen". Engeland. Volgens de Daily Chronicle moet het ka binet thans tot het besluit zijn gekomen, de ontbinding van het parlement tot het najaar van T906 uit te stedlen. Chamberlain moet voor zijn, zoo spoedig mogelijk een beroep op de kiezers te doen, maar de tory pa- tij vreest, dat de liberalen eene aan- z:enlijke meerderheid zouden krijgen na de ontbinding, zoodat zijl de macht aan hen zou moeten afstaan. Het blijft natuurlijk de vraag of de omstandigheden aan het kabinet- Balfour nog een zoo lang leven zullen schen ken. Italië. Itmne, 19 Mei. De Senaat behandelde heden Je verbeterde begrooting van 19 4/05. De minister van de schatkist deed uitkomen, dat in het rapport van de financieele commissie wordt geconstateerd, dat de toestand van de begroeting goed blijft. Het openbare crediet van Italië is zoozeer gestegen, dat het een voorwerp van afgunst is. Het programma van het kabinet is het evenwicht van de begroo ting ongeschonden te handhaven, maar tevens te voorzien in alle diensten en in de behoeften van den staat, bovenal in de ver dediging van het land. Hongarije. Als „man van den Koning" is thans de rijks minister van financiën baron Burian te Budapest aangekomen. Zij me zending zou bestaan in het verkennen van het terrein, en het zoeken van aanraking met de hoofden van de oppoeii. aan wie hij opnieuw het standpunt van ck Kroon moet uiteenzetten, waarvan de aar neming de onmisbare voor waarde is voor de samenstelling van een coalitie-kabinet. Daar echter de Kroon geen enkele nieuwe concessie zou willen deen in de militaire kwest'e, verwacht men, dat ba ron Burian weldra Budapest weder zal ver laten, zonder eenig resultaat verkregen te hebben. De oppositie-bladen oefenen leven dige kritiek uit zoowel op zijn persoon als op zijn© zending. Rusland. Petersburg, 19 Mei. De hofmaarschalk Benekendorf is tot adjudant-generaal, de troonopvolger in het emiraat Bokhara tot adjudant van den Czaar benoemd. Petersburg, 19 Mei. (Petersburgsch tele- gmaf-agentscihaip). Bij keizerlijk besluit, is beoaaJd, dat liet ministerie van landbouw zal worden veranderd in een hoogste be- stuursorgaan voor landorganisatie en land bouw. Verder wordt de oprichting bevolen van een centraal comité voor de agrarische zaken, dat zal bestaan uit de ministers van het keizerlijke hof, van binuenlandsche za ken. van financiën en van justitie, verder uit deu rijkscontroleur en uit den chef van het genoemde bestuursorgaan. De bij besluit van 12 April ingestelde bijzondere confe rentie onder voorzitterschap van Gorensy kin. moet met dit comité ten nauwste voe- lincr onderhouden. Tot leden van den rijksraad zij.n benoemd de gewezen minister va.n landbouw Yormo- low, den opperhofmeester prins Dolgoroeki en de gouverneur van Toelia, geheimraad Sdhlippe Warschau, 19 Mei. Een werkman die trachtte zich aan de waakzaamheid van twee geheime politieagenten in de Meodowastraat te onttrekken, struikelde over een rand van het trottoir, waarbij een bom, die hij in bijn zak had, ontplofte. De werkman, de twee geheim© politieagenten en een jood, die juist passeerde, werden gedood. Men neemt aan, dat de bom bestemd was voor dien gouverneur-generaal, die men op dat uur terug verwachtte uit den dienst in de cathedraal bij gelegenheid van den ver jaardag van den Czaar. Warschau, 19 Mei. Hedenmiddag te 12 uur werden voor een oonfiseurswinkel aan bet begin van de Medowaiastraat twee ver dachte jonge mannen, die het voorbijrijden van den gouverneur-generaal afwachtten, door geheime politie-agenten gearresteerd. Een van dezen haalde, toen hij gevangen geno men werd, onder zijn overhemd een bom voor den dag cn liet deze vallen. Bij de ontplof fing werden twee politie-beambten en de jonge man zelf gedood en 17 personen ge wond. Later telegram. Volgens de laatste berichten werden door het springen van de bom 3 personen gedood en 21 gewond, van welke 3 ernstig. De politie had juist plan op den bommenwerper de band te leggen. Kreta. De oproerige beweging op Kreta neemt steeds toe. Er wordt bericht van onlusten in Kissanos, in het westen en tevens dat een berucht bendehoofd met 240 man naar Sitir. aan hot uiterste Oosten is getogen en daar de plaatselijke autoriteiten heeft af gezet. De gendarmen uit dit district zijn met ee.n Italiaamsch oorlogsschip naar Ka- noa overgebracht. Evenals bij vroegere op- I standen vluchten de Turksolïe familiën in grooten getale naar Kanea. De militaire autoriteiten weigeren een cordon om de stad te trekken. De Mohammedanen zijn ongerust geworden door de uitdeeling van wapenen aan de Christenen en men ver wacht, dat velen van hen liet eiland ten spoedigste zullen verlaten. China. Berlijn, 19 Mei. Tegenover d© pogingen van Oost-Aziatische correspondenten van Ita liaansche en Engelsche bladen om de on juiste berichten over het hijschen van do Duitsche vlag in Haitsjoe staand© te houden, deelt de Nordd Allg. Zeit. mede, dat volgens een bericht van denKeizerlijken gezant te Peking van 18 Mei het geheel ongemotiveer de bericht van eene Duitsche landing oogen- schijnlijk daardoor is ontstaan, dat de ka nonneerboot Tiger aan de oude monding van de Hoangho op de algemeen gebruikelijke wijze peiling n heeft gedaan ter opneming van het vaarwater aldaar, hetgeen daar, zoo als bekend is, bijzondere moeielijkheden op levert. Daarbij werd echter noch oen vlag geheschen, noch geschoten, noch is cenig ge schil met de daar wonende bevolking ont staan. Het blad deelt verder mede, dat de Duitsche consul te Tsjifoe op officieele aan vraag heden berichtte „De mij door een Milaansch blad in een bericht uit Tokio in den mond gelegde ver klaring, dat ik in Haitsjoe een militair sta tion tot bescherming van de binnenscheep vaart zou hebben opgericht, is geheel n al verzonnen." Korea. Peking, 19 Mei. (Petersburgsch telegraaf- agentsohap). De Russische zaakgelastigde heeft ter kennis van de Chïneesche regeering gebracht, dat volgens ingekomen berichten de Japanners van lan waren den keizer van Korea, niettegenstaande het verdrag van monoseki, dat de onafhankelijkheid van Korea waarborgt, naar Japan te brengen De Russische regeering diende n?ar aan leiding daarvan een protest in bij alle mo gendheden. De oorlog in Ooet-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichtes Petersburg, 19 Mei. Generaal Linewitsch seinde gisterenTegenover het front van het leger bezette den 16den een kleine vij andelijke afdeeling den pas van Vandï'io De poging der Japanners om heb dorp Sc M se te bezetten, leed schipbreukzij werden door ons vuur teruggedreven en trokkn naar bet zuiden terug. Denzelfden dag na derde Japansche cavalerie onze afdeerngen, trekkende door het dorp Seonkoe, 6 werst ten Z. van het dorp Faoel. Nadat onze troe pen versterking hadden gekregen en eene afdeeling vrijwillige jagers in de ilaak it»u de Japansche achterhoede was gezond.-c, werd de vijand genoodzaakt terug ie Lek ken. De correspondent van de Temps bericht, dat er nog volstrekt geen officieel bevesti ging is van de benoeming van admiraal Biri- lew te Wladiwostok, die door de Russische pers werd bericht. Wat admiraal Rodjestwensky betreft, die admiraliteit is zonder bericht van hem en weet niet waar hij ziüh bevindt en wat zijne dadelijke plannen zijn. De correspondent van de Times te Peters- burg verklaart het gerucht, dat admiraal Rodjestwensky wegens ziekte door admiraal Birilew zal worden vervangen, voor eene misvatting, ontstaan door de benoeming van Birilew tot bevelhebber in Wladiwostok. Rodjestwensky blijft belast met het bevel over de vloot in den Grooten Oceaan. De opvolger van Birilew in Kroonstad zal admiraal Skrydlow zijn. Ondanks Ie berichten, die de gezondheid van Rodjestwensky als zeer geschokt voor stellen en die zelfs reeds zijn opvolger noe men. blijft men in Rusland hopen en ver trouwen oip dien admiraal, die door velen beschouwd wordt als de eendgo Russische bevelhebber ter zee, die in staat zou zijn te redden wat er nog te redden via.Lt. ..Ruslands ongel ik", zegt de Petersburg- scbe berichtgever van den Matin, „zou te zeer volgemeten zijn, wanneer deze laatste Chef werkelijk door een ernstige ziekte ge dwongen werd het bevel neder te leggen en niemand hier ter stede durft het dan ook selooven. ..Ik ben aan den marinestaf gaan vragen wat men te denken had van de berichten betreffende den gezondheidstoestand van Rodjestwensky en ik kreeg ten antwoord, dat hij nog welvarend genoeg was om bet eskader naar Wladiwostok te kunnen bren gen." Volgens den correspondent van de Echo de Paris :s de ongesteldheid van Rodjest wensky eene algemeene verlamming. In de Roode Zee heeft hij aan buikloop geleden, maar daarvan was hij volledig hersteld. Do Petersburgsch© oorrespondent van de Times spreekt van een leverkwaal. Als opvolger van Rodjestwensky noemt de Petersburgsch© Listok den vice-admiraal Birileu. Reuter meldt d.d. gisteren uit Saigon, dat de vloten van Rodjestwensky en Nebogatow zich reeds den 8sten dezer buiten de terri toriale wateren van Indochina vereenigd hebben. De schepen zijn daarna den L4dea in oostelijke richting weggevaren. Uit Amoy wordt bericht, dat vrouwen en kinderen van de Peseadores-eilanden naar Formosa worden gebracht. Men gelooft, dat een deel van de Japansche vloot beneden Formosa kruist en gedurende den nadht van daar bevelen ontvangt. Verder neemt men aan, dat de Japanners voornemens zijn, de Russische vloot ten zuiden van Formosa in een strijd te betrekken. De vredesgeruchten der laatste dagen vin den in Londen weinig ingang. Men erkent, dat d© vervanging van graaf Case i tc Wash ington door den in Japan groot aanzien genie tenden ©n als vriend van den vrede bekenden baron Rosen, het sluiten van den vrede zou kunnen vergemakkelijken, als het kwam tot eene bemiddeling van de Vereenigde Staten, maar gelooft, dat er voorshands nog volstrekt geen sprake kan zijn van onderhandelingen. Ook de reis van S'r Mortimer Durand, den Britschen gezant te Washington, naar Lon den staat daarm°e volstrekt niet in verband. De correspondent van de Temps te Pe tersburg: bericht, dat de te Washington ont vangen telegrammen uit Tokio, waarin over de eventueele vredesvoorwaarden wordt ge- snroken, in Petersburg volstrekt geen weer klank vinden. De Keizer is integendeel meer dan ooiit besloten den oorlog voort te zetten, totdat de toestand van Rusland in het uiter ste oosten voor goed verzekerd zal zijn. Ad miraal Alexejew is een van de vurigste voor standers van deze politiek. Ondanks zijne ongenade, oefent hij een overwegenden in vloed uit op Zarskoje Selo. Allerlei v-De gemeenteraad van Frankfort heeft in geheime zitting een bedrag van 40,000 M. gevoteerd voor den aankoop van een doek van Rembrandt,,De triomf van Da- lila." D. w. z.de koopprijs bedraagt na tuurlijk meer (330.000 M.) maar de 40,000 M. ontbraken nog om de schilderij voor het Stadelschen Kunstinstituut te kunnen aan- koopen. Het karakter der vrouw drukt op de mode haar persoonlijk cachet; het geld niet een modeplaatje na te laten maken, zonder dat men overleg pleegt of het past bij onze persoonlijkheid, het toilet, in den ruimsten zin genomen, moet onze goede eigenschap pen releveeren, de zwakkere bedekken. Stel iemand Heeft een ernstig karakter, dan zal zich bij de noodigö zelfkennis, haar smaak al licht bepalen tot stemmige kleuren en haar zeker niet doen opgaan in duizenderlei wissewasjes, die veel tijd en geld kosten, welk laatste artikel zijl nuttiger op andere wijze wenscht te (besteden. Maar is de persoon in kwestie een fleurige ziel, met- veel schik in haar leven, dan zullen vroolijke kleeren en allerlei sierlijke nesterijen haar bezighouden en boeien en ze zal, alleen reeds door haar uitwendige verschijning, een zonnetje om zich heen verspreiden. Zonder de een of de ander te beoordeelen, wil ik er slechte op wijzen, dat ieder bestudeere, tot welk genre zij behoort en ach daarnaar regelen. Wil men iemand imiteeren die veel succes heeft met haar discours of wat dan ook, tien tegen één dat men niet alleen 't succes mist, >n den regel maakt men er zich zelfs belache lijk door. Alleen natuurlijkheid moet ons ge drag leiden, dan zijn we geheel ons zelf en komen we ook het best tot ons recht. Hier uit volgt niet, dat we daarom geen goede eigenschappen, die ons aantrekkelijk voor komen, zouden kunnen aankweeken; we kunnen het zelfs zoo ver brengen, dat ze ons tot een tweede natuur worden. 'Zoo kan ieder een leeren zich kalm en rustig te gedragen, dat is voor allen >n haar omgeving een tel kens weerkeerende prijzenswaardige eigen schap, die zelfbebeersching en daarmee een vasten wil doet kennen, wat ook anderen rust geeft.. Een vriendelijk gezicht en zachte stemmen hebben in onzen tijd; van agitatie en zenuwen vooral daarom hun gioote aan- i trekkelijkheid en zijn, gepaard aan een goed I humeur, 2elfs bij een leelijke vrouw, in staat I alle harten tot zich te trekken. Mieisjes, die I meer tijd besteden aan de ontwikkeling van j hun geest en bet vormen van hun karakter, doen daar zeer verstandig aan; levenslang hebben niet alleen zij zeiven, maar ook haar i omgeving daar het profijt van. Wie te veel 1 vervuld is van eigen schoonheid of mooie toiletten en futiliteiten, is niet het aange naamst gezelschap en zal ook niet het meest op prijs worden gesteld. Een andere zaak is het echter onverschillig te zijai op het punt van den indruk, dien men te weeg brengt, waartoe ons toilet veel' bijdraagt. We heb ben ons dus te kleeden volgens onzen „stijl" en het is altijd de moeite waard, daar nu en dan een uurtje voor over te hebben Dé mode dwingt er ons wel toe en als men zich een weinig „vrouw" voelt is het niet onaan genaam ook. In vroegere ecuwen speelde de mode niet zoo'n groote rol als tegenwoordig, nu iedereen er zich min of meer naai en regelt en .zelfs uw keukenmeisje er zich niet aan onttrekt. Eeuwen geleden was die kwestie zeer eenvoudig; de vrouwen droe- gen linnen en wol en zeer weinig sieraden, i Door handelsbetrekkingen met het Oosten J werd de schoonheidszin meer ontwikkeld en leerde men de fijne stoffen uit allerlei kleu- 1 ren, zijde, goudborduursel en edelgesteenten i waardeeren en toepassen. I Eien lang onderkleed van witte, roode of blauwe stof, een korter, donkerder over- kleed met zeer wijde mouwen was het toilet I gewoonlijk dekte een sluier het hoofd door j een band van edel metaail bevestigd. Lang- j zamerhand kwam er meer luxe in zwang, niet. alleen kostbare stoffen, ook de sleep I deed zijn intrede en verliet ons sinds dien nooit geheel. Zelfs werd de lengte zoo over dreven, dat er eindelijk een bevel van de overheid werd uitgevaardigd, dat hij niet langer mocht zijn dan de draagster. Zelfs handschoenen kwamen tc:n al voor en reik ten tot den elboog. Uit Italië afkomstig, werden zij in Parijs al langen tijd gedragen voor men er elders over dacht. De weelde werd zoo groot, dat in de 14c en 15e eeuw verschillende voorschriften verschenen om edelen, burgers en zelfs boeiren voor te schrij ven hoe ver men mocht gaan 1 Daarna ver viel men van het eene uiterste in het andere en werd de mode heel wat eenvoudiger. Waar zijde, fluweel en edelgesteenten voor ieder werd vereischt, was dit voortaan meer uit zondering; de torenhooge kapsels, met paar denhaar en ijzerdraad. gevuld en gesteund, die slechts om de zooveel dagen werden op gemaakt, vereenvoudigden zich en de bezit sters konden hun hoofd weer in de kussens vlijen. Veel veranderingen kwamen, nog voor, min of meer ondergaat iedereen den invloed der mode; laat men zich leiden door goeden smaak en door zijn omstandigheden, dan kan het resultaat slechts bevredigend zijn. De fijn© handwerken, vooral in kant oa borduursels nog zoo overvloedig aanwezig uit vroegere tijden, leveren ons tallooze voor beelden voor die herleefde industrieën wach ten we ons alleen voor het bederven onzer oogen, dat er zoo dikwijls uit volgde. De tentoonstelling te Zutfen geeft, naar t schijnt, prachtige stalen van kostbare kant werken, zelfs bevindt er zich een geheel kanten kamerjapon, te kostbaar voor ge bruik. Dat de borduursels weer den voorrang krijgen als garneersel, blijkt, wel uit de éta lages in onze linnenwinkels. Het madera- borduursel trekt wel voornamelijk het oog en voldoet ook bijzonder op de witte stoffen. In overoude tijden bestond het reeds en werd toen waarschijnlijk veel kunstiger uit gevoerd als heden. De vrouwen hadden toen veel tijd voor zulk werk, daar zij zich buitenshuis haast niet vertoonden, dat was geen gebruik; anes wat dus door handen gemaakt ken worden, werd vlijtig beoefend, de vaardigheid daardoor groot. Zoo verdien stelijk als dit Wae, vind ik het toch een voor recht voor ons, vrouwen uit dezen tijd, dat we nu vrijheid hebben ons geregeld in de lucht te bewegen cn goloof dat we daardoor meewerken aan 't versberken van ons ge slacht, een eerste voorwaarde voor een ge* zond volk. i!

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1