STADSNIEUWS. Uit den omtrek. De staatsiekoets dor Leid-. scke maskerade. Gisterennamiddag werd voor belangstellenden door de com missie tot regeling der Lustrumfeesten, ter bezichtiging gesteld de staatsiekoets, waarin op 20 Juni a.s., ter gelegenheid van de mas kerade, Koning Willem III door de stad zal r ijlden. Het voertuig, van buitengewone groote af metingen, is, zooals bekend, oorspronkelijk in 't bezit geweest van wijlen H. M. Kom in Victoria. Het is thans ingericht laa eischen van het tijdperk van den Koning Stadhouder, ten dienste van wiens tcgen- woordigen representant het bij de viihuiü- de feesten zal moeten strekken. Op het bovendek van de koets prijst dt koninklijke kroon, op de beide porti en is aangebracht het Eugelsche wapen, 111 »elk» midden tevens het wapen der Orames is in gewerkt, terwijl ter wederzijden van dit wa pen fraai beschilderde paueelen, a m het o<»g aangename afwisseling bieden. De koets, in het midden van zwaar ge slepen glasruiten voorzien, is geheel in het vuur verguld, en aan alle zijden artistiek geornamenteerd. De bok van het rijtuig is gemonteerd in steenrood laken, rijk versierd met gouden kwasten, franjes en galons, ter wijl mede de staanplaats voor de lakeien sierlijk en kostbaar is geornamenteerd. Wanneer de koets lvare diensten bij de a.s. maskerade moet bewijzen, zal zij worden be spannen met 6 paarden van welke die voorste twee zullen worden bereden door jockey's ter wijl de overige van af den bok zullen wor den bestuurd. Het laat ziek verwachten dat het prachtig voertuig algemeene bewonde ring zal wekken cn aan den optocht 'ten luister zal bijzetten. Ee n clubgebouw der N. A. C. „De Auto'' meldt, dat de plannen voor een clubgebouw der Automobielclub kans op verwezenlijking beginnen te krijgen. Vele le den zijn er voor de sociëteit te "sGravenhage op te richten De Automobiele n-w eek. Thans is in druk verschenen het officieele program ma van de „Semaine Automobile do Schéve- ninque" onder beschermheerschap van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, welke feesten ten. van 1722 Juli a. s. gehouden worden. Aan het vroeger daaromtrent reeds mede gedeelde, kan thans nog het volgende worden toegevoegd Op Maandag 17 Juli, 's morgens 9 uur, zal een zeetochtje gemaakt worden, aange boden aan alle deelnemers aan de wedstrij den en aan de leden van de Nederl. Automo biele club en der 'Teemde erkende Automo biele clubs. De Nederlandsclie Automobiele-clubs zal eenige harer leden uitneodigen zich Zondag 18 Juli naar Antwerpen te begeven (waar hun een diner zal worden aangeboden door de Antwerpsche Automobiele club) ten einde de deelnemers aan de wedstrijden te begroe ten, die door hen Maandag den 17n naar Scheveningen zullen geleid worden op een tochtje door ons "land. Men stelt zich voor, drie groepen te vormen en wel een groep, samengesteld uit rijtuigen, ingeschreven voor den snelheidswedstrijd, en welke ten 7 uur 's morgens uit Autwerpen zal vertrekken voorts een groep van tour-rijtuigen, met een, vermogen boven 20 p. k. (vertrek half acht), en een groep van tour-rijtuigen met een vermogen beneden 20 p. k. (vertrek 8 ure). De begeleiders zullen de zorg op zich nemen voor alle douane formaliteiten, overtochten van rivieren, enz. enz. Voor den wedstrijd voor tour-rijtuigen op Dinsdag 18 Juli, voormiddags, zijn drie prij zen uitgeloofd van f 250 f 150 en f 50; bovendien een bronzen medaille, aangeboden door de Fransche Automobielclub. Voor den snelheidswedstrijd op denzelf den dag, des namiddags te houden, zij® de volgende orijzen uitgeloofd le categorie. 3 prijzengouden, zilveren en bronzen plaquetten 2e categorietwee prij zen. f 250 en f 125 "e categorie 3e prijzenf 750, f 375 en f 25A en drie zilveren medailles, uitgeloofd door de Fransche Automobiel-club. De wedstrijd voor automobile vaartuigen van Scheveningen naar Hoek van Holland op Woensdag 19 Juli, omvat een categorie van wedstrijd- en pleiziervaartuigen van 6.50 M. tot 8 Meter, van 8 M. tot 12 Meter en van 12 M. a 18 M., onder de reglementen voor automobile-vaartuigen van de Fransche auto mobileclub. Als prijzen daarvoor zijn uitgeloofd voor raoe-vaartuigen van M. 6.508 M. le prijs van f 150; van 812 een prijs van f 200, van 1218 een prijs van f 750. Voor pleiziervaartuigen van M. 6.50 tot 8 M. een prijs van f 75van 812 een prijs van f 150; van 1218 een prijs van f 200. Voorts een herinneringsmedaille aan eiken begeleidenden deelnemer aan den wedstrijd. Een medaille in vermeil, aangeboden door de Fraische Automobielclu voor het vaar tuig, dat den mooi sten tijd gemaakt heeft. Voor het behendigheidsconcours zijn drie kostbare artistieke diploma's beschikbaar ge steld. Voor den kilometerwedstrijd, bestaande uit 9 categoriën, zijn voor elke categorie drie prijzen uitgeloofd, gpuden, zilveren en broc zen meda'lles. De uitreiking der in alle wedstrijden be haalde prijzen zal Zaterdag 22 Juli te 11 ure 's morgens in de Kurzaal plaats hebben. Het programma is vastgesteld door de Nederl. Automobielclub, president J. W. G. Bortel van Hogelandensecretaris H. A. G. Veneanahet comité van voorbereiding, pre sident R. Sandberg tot Essenburg, secretaris E Polis; het sportcomité president F. Hom- bach secretaris E. Polis. Vergane roem. De eertijlda zoo talrijike koopvaardijtvloot van Oude- en INieuwe-Pekola is thans, door hot in de Oostaee verloren gaan der „Stella Maris", gebeel verdwenen. Bij honderden voeren zij nog in den eersten tijd der stoomvaart naar alle oorden der wereld. Veendam, vroeger ruim 350 zeeschepen tellende, bezit nog één zecsdhip, de stalen gaffel-schoener „Velos". De grafkelder te Wiouwcrd (Fr.), eenig in geheel Nederland, slechts zeld zaam ziju wederga vindend, verheugt zich de laatste jaren in een steeds toenemende belang stelling van vreemdelingen zoo schrijft men uit Friesland aan de N. C. Dit is mede te danken aan de betrekkelijk gunstige ligging op korten afstand van den wachtpost Wieuwerd van de Hollandscbe Spoor, tus- schen Leeuwarden en Sneek, waar dagelijks op tijdig verzoek verscheidene treinen stop pen. Ook is het plaatsje van uit Sneek of Leeu warden gemakkelijk per rijwiel te bereiken. Het vriendelijk dorpje is, gelijk vele Friesche dorpen, op een terp gebouwd. Ziju kerk met spitsen toren, die reeds in de verte in 't oog valt, bevat onder het koor der kerk den zeer merkwaardigen grafkelder, die 5.3 M. lang, 3 M. breed en 2.5 M. hoog is. In den buiten muur van dien kelder zijn aange! racht 2 venstertjes van een halven vierkanten meter groot zonder glasbedekking, voorzien slechts van ijzeren roeden. In dezen kelder bevinden zich eenige dood kisten, op schragen geplaatst ter beveiliging tegen het water, dat soms in den kelder door drong, een gebrek dat echter thans is ver holpen. De lijken in deze kisten zijn niet tot ont binding overgegaan, doch tot mummies uit gedroogd. Nog zijn er thans vier kisten, be vattende elk een lijk en twee kisten, gevuld met losse beenderen. De kisten zijn door de goede zorgen var. heeren kerkvoogden der Ned. Herv. gemeen te voor eenige jaren van glazen deksels voor zien, een doelmatige maatregel, ooral nu bezoek van vreemdelingen zoozeer toe- neemt. In de laatste jaren bedroeg dit ge- middeld 1000 per j..ar, welk getal het vorige jaar reeds steeg tot boven de 1100. De oorzaak van het uitdrogen Ier lijken tot mummies is reeds dikwijls onderzocht door deskundigen, doch voor zoover ons be kend nog altijd zonder voldoend resultaat. feit is, dat verscheidene dieren, vooral voge' die men er ophing met een touwtje aan de zoldering bevestigd, eveneens op- en uitdroogden. Zoo hangt er nog heden, als ik wel ben ingelicht o. a. een haan, een pape- j gaai, een spreeuw en een uil. Wij bevelen een ieder, die in de buurt komt, een bezoek aan dit merkwaardig plekje ten zeerste aan. - „De Amsterdamsohe Park schouwburg zoo schrijft Het Volk nog een voortbrengsel uit den te® toon - stellingstijd van 1883, ligt nu al sinds jar ren ongefbeaigd en, sedert mr. F. A. van Hall hem kooht, wordt er ook niets aan gerepareerd. Het gevolg is, dat alle lood en koper allengs uit het gebouw is wegge kaapt en verder alles wat los te maken was en nog eenige waarde had. Daar voorts na genoeg alle ruiten door de lieve jeugd zijn ingegooid, stroomt de regen vrijelijk naar binnen en is liet gebouw bezig snel te ver teren. Bij een rechtszaak, tegen een man, die er gestolen had, vertelde een recher cheur. dat alle planken en balken er ver gaan zijm en het loopen er levensgevaarlijk Ook de muren, zoo bleek bet, zijn aan bet scheuren. En toen men den administra teur Roemer vroeg wat de beer Van Hall met het .gebouw dacht te doen, was het antwoord„Ik weet bet niet". Vacantie voor kantoorbe diende n. Het bestuur der afdeeling „Am sterdam" van den Nationalen Bond van handels- en kantoorbedienden in Nederland, heeft aan de patroons een schrijven gericht, waarin verzocht wordt aan de handels- en kantoorbedienden een jaarlijkschen vacantia tijd van minstens acht achtereenvolgende dagen met ehoud van salaris te verzekerei. Een trust in de fles scheuin- dustrie. De Nederlandsche glasfabrikan ten hebben sedert eenigen tijd een kartell gevormd, teneinde den binnenlandscben marktprijs der flesschn zoodanig te stellen, dat de industrie rendeert. Dientengevolge werpt de flessohenindustrie tbans goede resul taten af.. Met Zweden en Duitsehland is men nog in onderhandeling om te geraken tot stichting van een trust, die den exportprijs zal vaststellen. Geweigerde goedkeuring vooreen verloting Naar Let Maand blad van de Vereeniging voor vrouwenkies- j recht mededeelt, is de Koninklijke goedkeu- j ring geweigerd voor de verloting van een aan de vereeniging geschonken schilderij, op grond dat de verloting niet ten doel heeft „zuivere liefdadigheid" en niet strekt „tot aanmoe diging en bevordering van schoone kunsten, wetenschap en nijverheid Het hoofdbestuur der vereeniging doet nu de vraag, wie der leden een geval kan mede- deelen. waarin de Koninklijke goedkeuring verleend wei'd voor een verloting, ten doel hebbende het stijven der kas eener vereeni ging, die niet is van philanthropischen aard. j aOp een verzoek van het hoofdbestuur van den Volksbond, vereeniging tegen drank misbruik, tot de Iwee groote spoorwegmaat schappijen gericht, te willen bevorderen dat in de stations-restauratics alcoholvrije dran ken tegen zoo laag mogelijken prijs worden verkrijgbaar gestold, is door den raad vu® administratie der Heil. IJzeren Spoorweg maatschappij geantwoord, dat met dien: wensch gaarne rekening zal worden gehouden. Als bewijs hoeveel werk de Drankwet ten stad huize te Am- neringdoenden te dezer stede; dat zij met klimmende belangstelling de bewonderenswaardige volharding hebben ga degeslagen, waarmee gij u er op toelegt, hun spiegelruiten te bekrassen en hun puien te verminken, en te beschadigen, door er met uw kleine zakmesjes stukken af te snijden dat zij in aanmerking genomen hebben, dat gij voor hun zuurverdiende belastingpennin gen wordt onderwezen en misschien weldra voor diezelfde belastingpenningen zult wor den geschoeid, gekleed, gevoed en gebaad; dat zij overwogen hebben, hoe gij, wanneer zij u aan de justitie overleverden, ook nog zoudt gehuisvest worden op hun kosten. Redenen, waarom zij zich met aandrang tot u wenden met het eerbiedig verzoek 1. om. wanneer hun. spiegelruiten het „moeten" ontgelden, voor uw verheven doel in 't vervolg gdbruik te maken van het stukje zeep van de waschtafel uwer ouders, zooals dezer dagen door een vcelbclovenden kleinen vriend met schitterend succes werd bewerk stelligd; 2 om het spuwen tegen de winkelruiten na te laten, niet omdat deze uiting uwer be langstelling door requestranten niet hoogelijk wordt gewaardeerd, maar omdat uw kostbare gezondheid door het spuwen zeer wordt be nadeeld, zoodat ten slotte ook nog op hun kosten naar een sanatorium voor longlijders zoudt moeten worden gezonden. Reouestraten roepen daarom, o teederge- liefde straatjeugd, uw hooggewaardeerde cle mentie voor hun spiegelruiten en winkelpuien in. 't Welk doende, enz. (Volgen de h n nd teek enin gen van een duizendtal winkeliers). Kratokboonen Nog veelvuldig wordt de meening verspreid het laatst nog de afgelr pen week in de mailberichten uit Indië dat de bekende kratokboonen niet vergiftig zeuden zijn, indien zij genuttigd worden na te zijn gekookt. Het tegendeel leert e enwel het onderzoek, dat is ingesteld door de scheikundigen dr. A. Robertson en A. J. Wynne te Rotterdam, naar aanleiding van het bekende vergiftigingsgeval, dat zich aldaar heeft voorgedaan. „Al moge het, zeggen genoemde heeren ï'ft I uiteenzetting van hun resultaten, soms ziju voorgekomen, dat gekookte boonen onge- straft zijn genuttigd, hetgeen, in aanmerking genomen het zoo uiteenloopend blauw zuur- 1 gehalte, wisselende tusschen 0 pCt. in de door dr. Greshoff onderzochte witte i ariëteii en 0.21 pCt. in de door ons onderzo.hte, niet onverklaarbaar is, zoo gelooven wij toch dat, in 't algemeen gesproken, het gebruik der boonen r in groot gevaar blootstelt en voor zichtigheid of onthouding aanbeveling ver dient." Hbl. Staking aan de Ceramique- fabriek. Uit Maastricht wordt gemeld Tengevolge van een uitgebroken staking 1 van biscuitwerkers hebben gisteren 400 aar dewerkers den arbeid moeten neerleggen, omdat bun voorraad niet verwerkt kan wor den. De stakers en de directeur der Cera- mique-fabriek hebben geconfereerd. De uit slag van dit onderhoud is onbekend. De staking te Enschede. De commissie, die z'cih door bemiddeling van den burgemeester had gevormd uit de be- I sturen der Fabrikantenvereeniging en die der Textielarbeidersbondeu „Unitas" en „De Eendracht" heeft de beschuldiging, dat hav'ï conclusies, waartoe zijl bij een onder zoek ten kantore van de firma. Serphos en I Zonen in tegenwoordigheid van stakende arbeiders kwam, thans in een uitvoerig rap port nader beschouwd, waarbij zij een uit- I treksel uit de boeken der firma geeft. Zij houdt hare conclusies voor waar en hecht j gee i waarde aan uitspraken, die worden ge- publioeerd, waarvan een der stakenden zelf l bekende bij het onderhouddat zij (de sta- kers) het gepubliceerde niet zelf hadden geschreven. De commissie acht hare taak, om daarop verder te antwoorden, als geëin digd. Strafbare huwclijksinzege- n i n g. Het O. M. bij de rechtbank te Breda ekchte gisteren tegen pastoor Schel leken s, be schuldigd van inzegening van een huwelijk, dat nog niet burgerlijk voltrokken was, f 100 j boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. Do I verdediger pleitte ontslag van rechtsvervol ging. Uitspraak over 14 dagen. Onzedelijke handelingen door een natuur-geneeskundige. l>e natuurheelmeester G. II. W. te Poster- holt, die door het gerechtshof te s Herto gen boscli wegens onzedelijke handelingen met een meisje dart- onder zijn behandeling was, op een oogenblik dat het in bewuste- lcozen toestand -erkccrde, was veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf, stond Donder dag voor het Hof te Arnhem terecht, daar de" Hooge Raad liet vonnis va® het Hof te 's Hertogenbosch had vernietigd en de zaak had verwezen naar het Arnhemsche gerechtshof. Do advocaat-generaal eischte 12 jaar ge vangenisstraf de verdediger drong op vrij spraak aan, wegens gebrek aan bewijs. Valsche munt. Te Uden zijn neg eenige personen gearresteerd, verdacht mede plichtig te zijn aan het vervaardigen van val sche munt. Verduistering. De justitie te Haarlem caed gisteren huiszoeking bij W. V., oud-directeur van het Zander-instituut, die verdacht wordt van verduistering. Een brandbrief. Een bewoner van het Willemspark-kwartier te Amsterdam dagen geleden een brief, ontving eenige sterdam geeft schrijft het Hbld. waarin hem werd bericht dat, indien hij zich dien dat sedert November jl. niet minder niet op een bepaalden dag en tijd op een dan 6000 aanvragen om vergunnng behan- aangewezen plaats in het Vondelpark zou deld moeten worden. Thans komen allengs de honderden aanvragen om verlof in behande ling, ongerel d nog al de adviezen, die op verzoek van Gedep. Staten d or B. en W. m .eten gegeven worden op bij genoemd col lege ingekomen aanvragen om -ents- vergunningen. Een adres aan de straatjeugd. Het volgende adres komt voor in „De Win kelier" Aan de straatjeugd, alias straatbengels der gemeente Amsterdam. Geven met verschuldigden eerbied te ken nen de ondergeteekenden, allen winkeliers en terugbezorging van het geld op het politie bureau in de Lange Torenstraat is een be looning van minstens f 25 toegezegd. - Weders pan nigheid tegen de politie. Donderdagnacht maakte te Rot j terdam een viertal personen, terugkeer end van ee® bruiloft, meer loven dan wensohe- liiik was voor de nachtrust der omwonenden. Een politie-agent maande hen tot rust aan, doch zij gaven daaraan geen gevolg en toen daarop de agent, die alleen was, een hun- nar wilde arresteeren, werd hij aangegre pen, tegen den grond geslagen en zoo ern- sti - mishandeld en aan hoofd en beene® ge kwetst. dat hij buiten dienst is gesteld moe ten worden en thans ziek tehuis ligt. Een opzichter van plaatselijke werken, die in de nabijheid was, greep een der vier, en deze ken daarop aan de politie overgeleverd wor den. De anderen ontkwamen. Baldadigen hebben eergisteren danig huisgehouden onder de vloot in de bin nen-visschershaveu te Scheveningen. Ver schillende touwen en stalen draden, waar mede loggers en schuiten bevestigd waren, j zijn losgesneden en ontzet, waardoor die vaar- j stemmen tot voorloopig candidaat heeft ge tuigen door den wind cn de deining den j steld. Van een bedanken van den beer Van ganschem nacht tegen elkaar botsten en vrij Rappard voor een candidatuur was aan de wat schade hebben beloopen. I vereeniging tot 18 dezer niets bekend. De baldadigheid moet met zooveel overleg J Apeldoorn. Gisterennacht ontstond fc'j'U geschied en zulke krachtige handen heb- i (brand in de Woning van den winkelier G. v. bon vereischt, dat hier moeilijk aan werk van J d. B. Het geheele gezin, bestaande uit 7 per sonen, moest in nachtgewaad vluchten. Het dranken plaats hebben. Op den Zondag aan de algemeene vergadering voorafgaande wordt een groote open lucht-vergadering gehouden in een boomgaard aan den Vossengatschen dijk. Daar zullen de heeren F. U. Schmidt, R Casiimr, ds. A. W. van Wijk, A. K. Kla ren en F. Mol en mevrouw Roosje Vos-Stel het woord voeren. De gemeenteraad van Montfoort hoeft tot gemeente-verloskundige benoemd: mejuf frouw M. C. L. Nieuwstad-Roelfsema te Apeldoorn. Met de benoemde stond op de voordracht mejuffrouw M. J. Jobse van den Berge, :e Heinkenszand. Uit Breukelen wordt aan de Tel. ge meld Naar aanleiding van het bericht, dat ook jhr mr. J. G. ridder van Rappard te Laren (G.) zoude hebben bedankt voor een voorloopigc Kamercandidatuur in dit district, deelt men ons mede, dat de heer v. Rappard wel eenig voorbehoud heeft ge maakt, doch dat de afdeeling Breukelen der centrale kiesvereeniging „Vrijheid en Orde" hem niettemin met op één na algemeene jongens kan gedacht worden. Ongeluk bij den arbeid. Don derdagmiddag omstreeks 4 uur had in de rijtuigfabriek aan de Vlijtstraat te Arnhem een droevig ongeluk plaats. Do rijtuigmaker P. K viel op een onverklaarbare wijze van den zolder, waarbij hij zich zoodanig verwond- de, dat hij hevig bloedende uit het oor, per brancard naar het stedelijk ziekenhuis moest worden overgebracht. -vm 10 uur 's avonds is de man aan zijné wonden overleden. Verdronken. De Volendaanmer visscher F. H., vader van een groot gezin, is met zijn roeiboot omgeslagenhoewel nog levend opgehaald, is hi- toch aan de gevol gen overleden. Verdronken. Donderdagmorgen 8 uur geraakte aan de Veerhaven te otter dam de 32-jarige walknecht J. V. te water. Toen de man vijf minuten later met een dreg werd opgeb aid, bleken de levensgeesten reeds geweken. Aanbranuwomdenoverled en. Gisterennacht omstreeks half drie werd in het ziekenhuis te Rotterdam binnengebracht een 24jarige gehuwde vrouw die in haar wo ning in de Jacob Catsstraat, tengevolge van hot springen van een petroleumlamp in de alkoof, in brand was geraakt. Haar lichaam was met brandwonden overdekt-, aan de ge volgen waarvan zij gisterenmiddag is over leden. Door den bliksem getrof- e n. Tijdens het onweder, dat zich giste renmiddag omstreeks 4 uur boven Rotter dam ontlastte, wandelden onder Crooswijk, ter hoogte van de algemeene begraafplaats, een drietal jongelied n. Plotseling werd de in het midden loopen den persoon, M. v. Kuyk genaamd, en wo nende Oudaenstraat 15, aldaar, door een bliksemstraal getroffen en viel hij bewuste loos neer. In een nabij zijnde kuiperij bin nengedragen, bleek hij ernstige brandwon den bekomen te hebben aan hoofd, hals, borst, beenen en hielen. Zijn kousen waren verbrand en gaten in zijn schoenen gesla gen. In bewusteloozen toestand werd hij in een brancard gelegd en naar het ziekenhuis ver voerd. Ter hoogte van het Hofplein werd de steeds buiten kennis zijnde en kermende jon gen zoo wild, dat hij den brancard in el kander trapte en men genoodzaakt was hem daaruit te nemen en met den in haast ont boden politiewagen verder naar het zieken huis te vervoeren. Zijn toestand is hoogst meubilair en eenig geld verbrandden. De schade wordt door verzekering gedekt. Het eind-examen aan het gymnasium zal worden gehouden op 28, 29 en 30 JunL Als gecommitteerden, te wier overstaan het examen afgenomen wordt, zijn door den mi nister van binnenlandsche zaken bcnoemdl Dr. W. L. van HeLten, Dr. U. Ph. Bo:ssevain en Dr. F. de Boer, hoogleerareu aan de Rijks Universiteit te Groningen. De tot opzichter van fortificatiën 3e kl. benoemde sergeant der genie T. Rdjpstra, komt alhier in garnizoen. De heer K. Teeling, godsdienstonder wijzer der Ned. Herv. kerk alhier, is tegen September a.a. als zoodlanig benoemd te Sche veningen. De heer H. van 't Hof legte te Utrecht met gunstig gevolg ook het examen voor vrije- en ordeoefeningen af. Eveneens slaagden "voor dit examen] de aames A. C. G. Munnik, R. Stolberg en M. J. D. Kok. De Amersfoortsche Muziekvereeni- ging, onder directie van den heer Jochems, zal zich, bij gunstig weer, Woensdagavond te 8 uur op liet terras van Amicitia doen hoo- ren. Mr. Sy brandy. IQ de Stichtsche Courant komt het volgende ingezonden) stuk voor M. de R-! Mag ik u verzoeken om een klein plaatsje onder de rubriek „Ingezonden stukken" Onderstaand schrijven ontving 'u'e A. R. Prop. Club Groen van Prinsterer te Amers foort. Aan de A. R. Prop. Club te Amersfoort. Vóór de vergadering, onlangs gehouden te Amersroort, waar ik voor uw club optrad1, had «ik met den voorzitter, den 'lieer Goos- eens, afgesproken, dat, wanneer de zaak dier vorige vergadering betreffende de partijdig heid der liberale regeeringen bij de benoe mingen van notarissen in N'.-Brabant zou ter sprake komen, ik dit als eene mij later ge bleken onjuistheid zou herroepen. Ik had deze onjuistheid eens gelezen in een blad der rechterzijde. Toen nu de heer Duijs, als niet op de eer ste vergadering geweest zijnde, er door zijn onhebbelijk optreden den gansohen avond der vergadering mijn weerzin had opgewekt, voelde ik mij niet- geroepen tegenover hem, die met de bewuste vraag toch reeds buiten ernstig. Gisterenavond was hij nog steeds <le orde der vergadering was, de onjuistheid 1 mijner mededeehng te erkennen. Thans doe ik zulks in de groote blade® der bevinden, om een nader omschreven persoon oen zekere som gelds to overhandigen, zijn leven zou worden bedreigd. De recherche stelt een i^rerig onderzoek in Vindersloon. Donderdag ver loor een kantoorbediende te Rotterdam ecu bankbiljet van f 100 en een van f 10. Hij zag twee mannen, die ze opraapten en er hard mede wegliepen. Thans hoeft de politie een anoniem schrijven ont vangen, waarin de vinders verzoeken het be drag der belooning bekend te willen doen maken, indien het geld teruggegeven wordt. De vinders verzwijgen hun verblijf. Voor do buiten bewustziin. -Omtrent den bosch-e heide brand in Opsterland, meldt men d.d 18 Mei aan de Leeuw. Ct. het volgende De hevige bosch- en heidebrand, gisteren in de omstreken van Wijnjeterp, liemrik en Lippenhuizen ontstaan, tastte eerst groote velden heide aan, omdat later in de sparre- bossohen zijn vernielende kracht te open baren. De noordoostelijke wind blies nogal sterk, zoodat de vlammen zich uitstrekten i aan de boerenhuizinge, bewoond door Jeep Heida onder Lippenhuizen. Het hok, dat nabij de huizinge stond, is dan ook door do vlammen verteerd. Gelukkig dat de brand weer van Lippenhuizen aldaar aanwezig was, anders was de huizinge zeker in de vlamm n opgegaan. De brandweer van Bcetsterzwaag kwam omstreeks 3 uur bij het z.g. Hemrikerhoul, waar toen alles een vuurmassa geleek. De nd bleef noord-oost, zoodat de brand zie i bepaalde ten zuiden van het Koningsdiep Een massa volk was bezig met takken het vuur uit te slaan, dat eerst zeer s'echt- ging, doch eindelijk toch gelukte. Te acht uur 's avonds rukte de spuit van Beetsterzwaag inmen was toen het vuur meester. Er zijn vele jonge hazen en konijnen in de vlammen omgekomen en tevens vele eieren van fazanten en oenden vernield. Een hert wist zich nog bijtijds te redden en vluchtte in een naastbijgelegen bosch De oorzaak van den brand is volgens ge ruchten veroorzaakt doordat eenige arbeiders een koffievuurtje hadden aangemaakt en vergeten hadd. i het- vuur uit te doen Een waarschuwing te meer om te zorgen voorzien- tig te zijn met het aanleggen van vuur in de heide, vooral met droog weer en nogal veel wind. liet aantal verbrande heide en bosschan wordt begroot op pl. m. 100 II A., waarender zeer prachtig jong opgaand hout, en toebj- hcorende r..m de heeren van Pallandt, jl»". A Lycklama a Nijeholt, familie van der Sluis, mr. W. H. Jonkers en mr. R. baron van Harinxma thoe Slooten. Maandag 31 Juli zal te Utrecht de algemeene vergadering van <ie Nederl. ver eeniging tot afschaffing van alcoholhoudende vrijzinnige partij en in onze eigen pers. Ik meen zulks eveneens te moeten doen in uw midden1, opdat gij, wanneer deze zaak ter sprake komt, daarvan die winste kunt doen wolk o gij; in het belang van uwen arbeid noo- dig acht. Met vriendsch. groete en hoogachting, Uw 'dlw. (w. g.) SYBRANDY. Almelo, 18 Mei 1905. Namens bovengenoemde club H. P. GOOSSENS, Vooratter. Het houten gebouwtje op het stations plein, dat aldaar, na de opening van het station, door Teus werd geplaatst om aan de reizigers de gelegenheid te schenken hun rijwielen en bagage in bewaring te geven, voldoet niet meer aan de „eischen des tijds". Het blijkt op den duur niet ruim genoeg te zijn. Daarom doet hij er thans een grootere, van steen opgetrokken bergplaats neerzetten, welke ongetwijfeld in een bestaande behoefte zal voorzien. Naar wij vernemen zijn do predikbeur ten voor Zondag 21 Mei als volgt: Evang. Luth. kerk. Voorin. 10 uur: Dh. do Meyere. Renionstrantsche kerk. Voorm. 10J uur: Ds. Hooykaas. Gercf. kerk (Langegracht.) Voorm. 10 uur: Ds. Donucr, 's avonds 5J uur: Ds. Dbnner, beide keeren maandelijksche Collecte. Gcref. kerk (Zuidsingel.) Voorm. 10 uur: Da. Teerink; s avonds 5i uur: Ds. Teerink. Vrije Geref. gem. Voorm. 9.1 uur: de heer Eigeman, van Achterberg bij Rhenen 'e av. 5 uur: do heer Eigeman. Op verzoek van de Am. K. maken wij geen molding van de predikbeurten in do Ned. Herv. gemeente. Burgerlijke stand. Geboren: Maria Wilhelm in a Hen- ricttc, d. van L. J. Visser en A. II. Jenje •Rommcrt. Harrie, z. van A. Edcrvccn en S. Schaaf srna. Gehuwd: J. F. Kindcrwatcr en J. RourwJ. Taibernal en D. van EekW. Ta- bernal on J. Boks. Overleden: Jan Denekamp, oud 19 j.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3