BINNENLAND. Tokio, 27 Mei. Men bericht, dat den 25en dezer vier Russische oorlogsschepen de Koe- rilenstraat in westelijke ri>L 'ng doorvoeren De namen der schepen zijn onbekend. Waar schijnlijk waren het kruisers van Rodjest wensky. [Do Koerilenstraten (groote en kleine) zijn egen ten zuiden van Kamschatka]. Tokio, 28 Mei Het Japanscbe leger heeft Goeminsjing bezet, ze9 mijlen ten noorden van Sjangtoe. Dit i» cene belangrijke bewe- ging. Petersburg, 28 Mei. (PetersburgBch tele graaf- agentschap)Uit Sjanghai wordt van heden vernomen: Van alle kanten komen telegrammen in, berichtende dat ten zee slag geleverd is tusschen het eiland Tsoe- sjima en de Japan9che kust. Er worden geen bijzonderheden berioht, maar volgens een telegram uit Tsjifoe was de slag voor de Russen gunstig Het heet, dat het Wladiwostok-eskader aan den strijd heeft deel genomen. Eene hier gevestigde Engelsohe firma ont ving een telegram uit Tokio met het bericht van oonc door de Japanners behaalde over winning. Niemand gelooft echter hieraan. In de stad beeracht groote spanning. Alle oorlogsschepen in de haven maiken zich klaar voor het gevecht. Do telegrafische verbinding met Woe- aoeng is gisteren gestoordmen weet niet om welke reden. Vele handelsvaartuigen gaan, in afwaohting van de gebeurtenissen, niet naar zee. Londen, 28 Mei. (Daily Telegraph). Een particulier telegram, gisteren door een zeer hoog geplaatst persoon ontvangen, houdt in, dat de zeeslag is geëindigd met eene groote overwinning van Togo. Gisteren hcerschte er bij tusschenpoozen mist in de Japansohe aeo, maar wanneer de neveilen waren opgetrokken, was er schitte rende zonneschijn. Er waaide een hooge wind, de zee stond ruw. De Russische schepen werden het eerst om zes uur 's morgens gezien, het eiland Tsoeshima naderende. Men gelooft, dat het eskader zes le klasse schepen bevatte. Zij waren onder bedekking van den mist, die echter optrok. Het Russische eskader trok daarop terug. Er is bericht ontvangen, dat 21 andere Russische schepen op geen verren afstand waren. Tokio, 28 Mei. (Daily Mail). De Russische vloot is verstrooid. Verscheidene Russische schepen zijn buiten gevecht gesteld. De ove rigen zijn op de vlucht en worden door de Japanners vervolgd. Sjanghai, 28 Mei. (Morning Poet). Een telegram uit Peking bericht, dat de Oostzee- vloot geslagen is ter hoogte van het eiland Tsoeehima, vluchtende naar het noorden. Vier Russische schepen, waaronder de Boro dino, zijn gezonken. Zwaar kanonvuur werd gisteren gehoord buiten Woesocng. Heden morgen liep een kruiser met twee schoorsteenen Woesoeng binnen, maar vertrok kort daarna weer. De stoomboot Falk is op hare reis van Na- gasaki 33 Japansche oorlogsschepen voorbij gekomen. De stoomboot Sootra passeerden vier Japansche kruisers Vrijdag te midder nacht, 27 mijlen ZZW. van het lichtschip van Kasaki Men gelooft, dat de Russische vlooi verdeeld is in drie eskaders, die res pectievelijk moeten gaan door de Korea- straat, door de Tsoegaroe-straat en door do La Pérouse-straat. Washington, 28 Mei. Op grond van do hier ontvangen berichten gelooft men, dat twee van de schepen, die gezonken zijn in de straat van Korea, zijn de Orel en de Borodino. De drio anderen zijn, naar men gelooft, krui sers; voorts is een reparatieschip gezonken. Washington, 29 Mei. Het telegram, dat den 27en door het staatsdopartement uit Tokio ontvangen werd, luidt woordelijk aldus: De Japanners tastten heden namiddag de Oost- zeevloot aan in de straat van Tsoeshima, die werd vastgehouden Het kanonvuur werd aan de kust gehoord. Ttingtau, 29 Mei. Volgens de Tsingtau Press is een zeeslag aan den gang *n de straat van Korea bij Okoshima. Niot de ge- hoela Russische vloot is daar. Alle langzaam varende schepen stoomen om Japan heen. Men bericht, dat de Japansche verliezen zijn één kruiser en 10 torpedobotcn. Parijs, 29 Mei. Havas bericht uit Kiautsjoe. Do Russische vloot nam niet in haar geheel deel aan den s'ftg *n de straat van Korea bij Okoshima. Alle minder snel varende schepen varen om Japan heen. De Japansche verliezen zijn tot dusver een kruiser en tien torpedobooten. Tokio, 28 Mei. Drie Russische torpedoboo ten zijn hedenmorgen gezien bij Uchibrawa (Hokkaido.) Londen, 29 Mei. De bladen bevatten een bericht uit Tokio, dat om een uur namiddags twe© Russische oorlogsschepen gezien werden bij Mas aki (Hokkn Tokio, 28 Mei. (Daily Telegraph). Een uit Sjanghai hier ontvangen telegram be richt, dat Japansche oorlogsschepen om 9 uur Zaterdag voormiddag zijn aangekomen van Woesoeng en het Russische gedetacheer de «deader hebben aangevallen Uit een later telegram blijkt, dat de Russische transportschepen :n Sjanghai moe ten blijven, terwijl de schepen van de vrij willige vloot moeten vertrekken, hetzij naar Duiteoh of naar Fransch gebied. Aan het staatsdeparteinent is berioht ont vangen. dat. het Russische linieschip, dat ge zonken is in de straat van Korea, is de Boro dino. Het Russische en het Japansche gezant schap zijn zonder officieele inlichtingen. De onzekerheid, die lang geheerscht heeft omtrent de juiste plek. waar de Russische vloot zich bevindt, is eindelijk geweken. Za terdag was de vloot midden in de straat van Tsoeshima, een van de bo:de straten, die het vasteland van Korea sdheiden van de Japansche cilandenreeks, en er is geen twijfel aan dat het de geheele macht was, die de Russische vlootvoogd onder zijne be velen heeft, varende in twee colonnes, de linieschepen aan stuurboord-, de kanonneer- booten en kruisers aan bakboordzijde. Van de verodhillende wegen, die naar Wladiwostok konden leiden, heeft Rodjest wensky dus den meest recbtstreekschen weg gekozen. Het is de kortste, maar ook de ge vaarlijkste weg Midden in de Tsoeshima- straat ligt het eiland Tsoeehima, de sterkste maritieme basis die Japan bezit-. De totale breedte van deze reestraat is ter nauiwer- nood IOC zeemijlen, het wijdste kanaal niet meer dan 30 mijlen van oever tot oever. Dat kon niet anders beteekenen, dan dat hier de beslissende ontmoeting tussohen de beide vloten moest plaats hebben, de ontmoe ting waardoor Rodjestwensky zich den door tocht naar Wladiwostok moest afdwingen De deskundige medewerker van de Tempa drukt zijn oordeel over den toestand aldus uit. dat van de drie wegen waartusschen Rodjestwensky had te kiezen, de weg die voert door de Tsoegaroe straat, niet de waar schijnlijkste scheen. ,,Hij stelde hem bloot, zoo zeide men, voor de straat de groote sche pen van admiraal Togo te ontmoeten, die laatstelijk bij Masampo verzameld waren hij drong hem den slag op in moeielijke om- staudigheden, op een oogenblik waarop zijn strategisch doel minder was de slag zelf dan het binnendringen in de Japansohe zee Deze argumenten putten intusschen de gegevens van het vraagstuk niet udt en lie ten niet toe vooruit te loopen op hot besluit van Rodjestwensky. In de eerste plaats is het slechts betrekkelijk waar, dat de beide voorname drijfveren, die zijne gedragslijn re gelen de slag eenerzijds, het binnenkomen in de Japansche zee anderzijds aan elkaar ondergeschikt zijnRodjestwensky kan de beide elementen hebben geoombineerd, door te besluiten te vechten in défilé of den in gang al strijdende te forceeren. Deze oplos sing komt overeen met wat rqen van zijn karakter weetzij is ook meer militair zij wordt eindelijk aanbevolen door het droe vige voorbeeld, dat het eskader van Port Arthur den lOen Augustus gaf, toen het, naar Wladiwostok willende gaan en den slag slechts als een p i s-a 11 e r aanvaardende, bleef weifelen tusschen deze twee keu zen. alles ten halve deed en eindelijk even min slaagde in het leveren van een flinken zeeslag, als *n het bereiken van Wladiwostok. Door de rampen van Uchtomski wijs ge worden. zoekt Rodjestwensky thans den slag en denkt hem te vinden ter hoogte van Tsoesjima. De omweg van de La Pérouse- straat zou hem verlies van tijid en kolen berokkenen en -hem doen verschijnen in eene angstvallige houding, weinig overeenkomen de met het gevoel dat hij heeft van zijne krachtde middenweg van de Taoegaroe- straat voerde hem op torpedo's en paste slecht bij zijn rechtlijnigen wil, ongeduldig om tot een resultaat te komen. Daarbij denkt hij tijd te winnen op den tegenstan der, die nog een deel van zijne krachten ver snipperd kan hebben aan de Pescadores, te Amoy, te Keloeng, te Tamsoe-', te Miaiko en slechts te doen te hebben met de Japan sche slagvloot. Hij heeft dus de meest mo gelijke kansen aan zijne zijde gebracht; hi* vertoont zich in de beste omstandigheden op het strijdtooneel, waar het grootste dra ma van de geschiedenis der moderne zee oorlogen op het punt staat zich af te spelen." Dit drama i s nu afgespeeld. Do vree se lijke omstandigheden waaronder dat is ge schied, zullen altijd slechts onvolkomen be kend worden. Midden op zee, in eene omge ving van lucht en water, heeft dit drama zich afgespeeld. De buitenwereld ziet vau de gevolgen slechts een gedeelte, de ontred derde schepen, die nog niet genoeg wrak geschoten waren om zich to kunnen bergen. De grootste verwoestingen, de schepen <.-•? op staanden voet gezonken zijn, verbergt ce spiegel der zee voor het oog. En die verwoestingen zijn vreesetij-k. Hv spaarzaam de telegrafische berichten zijn die tot dusver zijn ontvangen over het drama van eergisteren, dat bewijzen zij voldingend. Vier Russische schepen zijn gezonken, ver 9oheidene anderen beschadigd. De Russ'sche vloot kan als vernietigd beschouwd worden, zegt een der telegrammen. Dat is misschien overdreven. Maar het beste gedeelte van de Russische slagvloot is in dezen slag geweest en daarop komen dus de geleden verliezen neer. Het moge waar zijn, dat de minder waardige schepen den omweg ten oosten van Janan hebben gekozen om Wladiwostok te bereiken. Maar gesteld dat dit gedeelte van de vloot daarin slaagt, hoe ontzettend duur is dan dat voordeel gekocht, wanneer juist het meest weerbare deel van de vloot daar voor is opgeofferd. Maar niet straffeloos hebben de Japan nors hun vernielingswerk tegen de Russi sche vloot verricht. Men mag aanne.icn, dat 't aan het marine-departement te Rome ontvangen bericht het meest de waar icid nabij komt. Dat houdt in, dat de strijd voor beide partijen rampzalig is ge wee:-* Beiden hebben verschrikkelijke verliev i geleden. Geen enkel schip is ongedeerd to bleven. Dit is de vreeselijke inhoud van de uit het verre Oosten ontvangen berichten. Slechts deze goede zijde is er aan, dat zij ons een stap nader brengen (ofc het einde van dezen oorlog, die eerst met de weder- zijdschc vernietiging van de beide strijdende partijen een einde schijnt te zullen nemen. Admiraal Birilew. de nieuwe opperbevel- hebbed vau de Russische zeemacht in den Grooten oceaan, is met stil'o trom uit Peters burg vertrokken. Van de keizerlijke familie was n'emand aan het station. De laatste lezing van de reden van zijne benoeming geeft, de correspondent van de Matin aldus: Birilew's benoeming staait niet in verband met de vloot, van Rodjestwensky en ook mew met. den gezondheidstoestand van dien admiraal (die weinig te wenschen moet overlaten), maar is geschied omdat er te Wla diwostok op 't oogenblik eigenlijk twee hoof den zijn admiraal Jessen, commandant van do vloot en generaal Kagbek, commandant van dc vesting. Men stelt nu iemand boven hen beiden aan. om herhaling van geschillen zooals die tusschen Stocsael en Smyrnow te Port Arthur, te voorkomen. Uit Tokio wordt aan de Daily Telegr*ph bericht, dat A- Russische zaakgelastigde te Peking terstond and woord op zijne nota we gens de onzijdigheid van Mongolië heeft ver langd. Anders zouden de Russische troepen door dit gebied oprukken. Allerlei vDe teide Parijsche doktoren, die een rapport hebben uitgebracht over den ge zondheidstoestand van prinses Louise van Saksen-Koburg-Gotha, geboren prinses van België, geven als hun meening te kennen, dat de prin9e9 in de laatste jaren bepaald vooruit is gegaan, en dat er bij haar toe stand voor een verblijf in een zenuwinrich ting volstrekt geen reden bestaat. Of het wenschelijk zou zijn in het belang van de prinses zelf, enkele maatregelen te nemen, strekkende tot beperking van haar vrijheid tot het uitoefenen van burgerlijke rechten, ook deze vraag meenen de doktoren op dit oogenblik ontkennend te moeten beantwoor den. De prinses is echter zwak, waar het geld zaken betreft, en voor het geval zij op den duur niet in staat mocht blijken, zich te be dwingen, zou het wenschelijk worden, aan een ander het oppertoezich over haar finan ciën toe te vertrouwen. Maar op dit oogen blik is deze vraag niet aan de orde. Het Neues Wiener Tageblatt deelt mede, dat Philips van Koburg onmiddellijk een aanvraag tot. echtscheiding zal indienen, v. or het geval de prinses naar aanleiding van het verslag der deskundigen, mocht wordeD ont trokken aan zijn curateele. vDezer dagen is in Engeland een man uit de gevangenis ontslagen die er vijf maan den onschuldig in gezeten heeft. Den nacht voor Kerstmis werden twee mannen te Chel sea gesnapt, terwijl zij bezig waren in te breken. De eene werd gevat, de andere ont snapte. Op aanwijzing van den agent, die dezen achtervolgd had, werd later de nu ont slagene in hechtenis genomen en tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zijm onschuld kwam aan het licht doordat de vrouw van den veroordeelden inbreker uit bracht wie de tweede schuldige was. De vrij gelatene, een arbeider, hoopt dat de regee ring hem het loon zal vergoeden, dat hij de maauden van zjn gevangenschap verzuimd heeft. Daarmede is hij tevreden. vTe Fort-Worth en te Paris, in Texas, zijn verwoestingen aangericht door een wer velstorm. Men zegt voorts dat Chicota, een dorpje met een paar honderd inwoners, door den storm geheel weggevaagd is. vWoensdag is er in een oude kolenmijn te Vereoniging (Zuid-Afrika) brand uitgebro ken. Een ingenieur en de directeur, die met werkvolk in de mijn afdaalden om maatrege-* len tot blussohing ite nemen stikten. Men vreest dat er zes blanken en eenige Kaffers zijn omgekomen. Het Koninkl ij ke bezoek aan de hoofdstad. Zaterdagmorgen was er ten paieize audiëntie voor particulieren, die na tuurlijk niet zulk een schitterenden aanblik opleverde als die van Vrijdag. H M. de Koningin zag er, hoewel eenigs- zins vermoeid, toch opgewekt uit. H. M. de Koningin-Moeder bezocht allerlei inrichtingen van openbaar nut, als: het Zusterhuis, behoorende bij het Binnengast huis, het Pare Vaccinogène en het Tehuis voor gevallen vrouwen „Beth Palet". Boven dien bracht H. M. de Koningin-Moeder nog een bezoek aan Arti ot Amicdt'ae. H. M. de Koningin vergezelde Haar Moeder bij een bezoek aan de Bl'ndeninrichting in de Plan tage. '3 Middags zaten, behalve de gewone gas ten aan de Koninklijke tafel aan: de Com missarissen der Koningin en de adjudanten en Kamerheeren in buitengewonen dienst. Zaterdagavond was cr bal ten paieize dat om 9 uur een aanvang nam. Een groot aantal nieuwsgierigen had zich op den Dam geposteerd om het aanrijden der rijtuigen gade te slaan. Op den Dam was echter niet veel te zien, want daar kwamen alleen de „cavaliers seuls". Beter troffen de menschen het, die aan de achterzijde van het paleis op de N. Z. Voorburgwal een plaatsje hadden gezocht. Daar kon men de kostbare toiletten der da mes en de schitterende uniformen of hof- oori.umes der heeren bewonderen. D<> bal-muziek van Zaagmans' kapel klonk door de vensters naar buiten. Ora 9 uur begaven zich het Koninklijke Echtpaar en de Kon'ngin-Moeder naar de balzalen, waar zij zich met onderscheidene gasten minzaam onderhielden. Zij namen aan het bal zelf geen deel. Te half twaalf keerden zij naar hunne ver trekken terug en nam het bal een einde. Zondagmorgen gingen de Koningin, de Koningin-Moeder cn de Prins, der traditie getrouw, ter kerke in de Nieuwe Kerk. Het kerkgebouw was natuurlijk stampvol. Nadat door de gemeente waren gezongen gezang 3 vers 3 en psalm 84 vers 2 en de voorzanger gelezen had uit Lukas 9, de ver zen 816, kwam het Hof. onder het spelen van het orgel, de kerk binnen en beklom dc. J Th. de Visser, die als voorganger zou opfreden. den kaneel. Hij had als tekst gekozen Mattheus 17 vers 8„En hunne oogen opheffende, zagen zij niemand dan Jezus alleen". Dc preek werd niet door oen tusschenzang onderbroken. Na het uitspreken er van werd gezongen Gezang 48 vers 1. Na de dankzeg ging werd als nazang aangeheven psalm 73 vers 13. Onmiddellijk na het uitspreken van de zegenbede verliet het Hof het kerkge bouw. Het orgel speelde tot slot het Wil helmus. Gisterenmiddag werd een bezoek gebracLi aan Artis, waar het Hof na een rijtoer tegen dii*r uur aankwam. Aan het aquarium werd uitgestapt, waar de vorstelijke bezoekers vrer- den ontvangen door den directeur dr. Her bert. Eerst werd het aquarium bezichtigd en vervolgens werd een rondgang gemaakt door de tuinen, langs de verblijfplaatsen der zeeleeuwen, olifanten, nijlpaarden, beren, gi raffen, roofdieren, enz. In de Koningszaal, waar door de goede zorgen van den tuinbaas een schat van bloe men bijeengebracht was, werden eenige ver- verschinken gebruikt en werden bouquetten aangeboden. Tc half vijf keerde het Hof in het paleis terug. Aan het diner werd gisteren, behalve door dc dagelijksche gasten, ook deelgenomen door dr. J Th. de Viseer en den heer J. M. B. Beuker, voorzitter van „Artis". Voor heden, Maandag, staan niet minder dan drie rijtoeren op het programma. In den morgen wordt een bezoek gebracht aan het rijksmuseum. Vervolgens wordt H M. de Koningin-Moeder uitgeleide gedaan aan het Cenl raal-Station. Heden middag wordt de schooi der Ver- eeniging tot beoefening van de vocale en dramatische kunst bezocht, terwijl er heden avond galavoorstelling is in den stadsschouw burg. De Prins te Woestduin. De Prins der Nederlanden bezocht Zaterdag de courses te Woestduin. Vergezeld van zijn ad- j judant jhr. van Suchtelen van de Haare arri veerde Z. K. H. te kwart voor twee aan de halte, alwaar hij door baron Von Creutz werd ontvangen eu per rijtuig naar het terrein ge leid, alwaar hij aan de leden van Woestduin's raad werd voorgesteld, benevens aan enkele heeren, onder wie de heeren C. A. A. Dudok de Wit. De Prins volgde van den rechterstoel het verloop der tweede course, die juist begon- toen hij aankwam. Op de paddock was veel publiek, op het guldensterrein minder. De Prins was gekleed in generaalsuniform. Baron Von Creutz geleidde na het winnen van de „eland" den Prins over het terrein. Hbld. De minister van b;nnenlaradsohe za ken, die Vrijdag te Amsterdam de werken aan het nieuwe Westelijke 9poorwegviaduct bezichtigde, deed dit met het oog op den weldTa ingevolge de cadssonwet uit te vaar digen maatregel van bestuur, tot beveili ging van de arbeiders bij dergelijke werken. Door den Koning van Italië is, daar toe uitgenoodigd door de betrokken mogend heden, benoemd tot opperarbiter in het ge schil betreffende het Sultanaat van Mas- cate, prof. dr. Lammas, lid van het Oo6ten- rijksche Heerenhufs. De Spaansche gezant bij ons Hof, de heer dr. Baguer, heeft zich Zaterdagochtend naar Parijs begeven. De Japansche gezant bij ons Hof, de heer Nobukata Mitsuhashi, heeft zich Zater dagochtend naar Parijs begeven. Uitvoering der kieswet. Naar aanleiding van enkele tot de kennis van den minister van binnenlandsche zaken gekomene onregelmatigheden bij de uitvoering der kies wet heeft deze Ged. Staten der verschillende provinciën uitgenoodigd de volgende punten onder de aandacht te brengen van de burge meesters. ten einde bij de verkiezingen eene juiste uitvoering der wet te "bevorderen 1. Inrichting van stemlocalener moet worden zorg gedragen dat de kiezer, tijdens hij aau den scarijflessenaar vertoeft, op geener lei wijze buiten zijn weten kunne worden betpied (b.v. door weerkaatsing in een spie- ge')- 2. Inrichting der stembiljetten. Bij samen gestelde namen behoort de naam ongesplitst te worden gelaten. 3. Bijstand van een lichamelijk hulpbehoe vend kiezer (art. 80): Hier wordt bedoeld een lichamelijk gebrek en niet het gemis aan kennis van lezen en schrijven. „De wet", zegt de minister, „laat den kiezer vrij in de keuze van den persoan, aan wien hij het geheim van de door hem uitgebrachte ?tem wil toevertrouwen. Y'ordt de aanwijzing van den persoon ech ter door den kiezer aan den voorzitter van het stembureau overgelaten., dan behoort deze in geen geval daarvoor een politiebeambte aan te wijgen. Deze toch is geroepen tegen overtreding o. m. van de artt. 126 en 127 van het Wet boek van Strafrecht te waken en moet zich mitsdien streng onthouden van een optreden, dat hem in verdenking van zoodanige over treding zou kunnen brengen. (N. v. h. N.) De minister van financiën maakt be kend. dat ten kantore van den ontvanger der registratie en domeinen te Enschedé, door een onbekende is toegezonden een bedrag van f 0,30 aan postzegels, ter zake van te min betaalde successierechten in 1904. Gemeenteraadsverkiezin gen in de hoofdstad. De S. D. A. P. te Amsterdam heeft omtrent de a.s. gemeen teraadsverkiezingen besloten voor alle vaca tures candidaten te stellen. Definitief werden de volgende candidaten daarvoor gesteld district IJ. G v -n Kuijk- hof district IIJ. A. Fortuijndistrict III H. Polak en Jos. Loopuit; district IV: Joe. Loopuit en S. J. Pothuisdistrict VJ. G. van Kuijikhof en S. J. Pothuis; district VI: J. F. Ankersmit en J. A. Fortuijndistrict VIIC. Hester en D. J. Wijnkoopdistrict IIH. H. Wollring en D. J. Wijnkoop district IX W. H. Vliegen. Het Volk. Bij de Vrijdag te Den Helder in het eerste district plaats gehad hebbende stem ming voor een lid van den gemeenteraad (vacature-Kramer) werden gekozen de heeren J. J. Verfaille (lib.) met 459 stemmen. De heer W. D. K. H. Beenaerts (r.-k. en anti- revbad 236 stemmen. De heer W Lakenman, van 1878 af lid van den gemeenteraad van Enkhuizen en sedert 1883 wethouder, heeft om gezondheids redenen ontslag genomen. Het gerestaureerde raadhuis der ge meente Jisp is jl. Woensdag met een raads zitting in gebruik genomen. De drankwet in Zegwaard. Te Zegwaard, welks gemeenteraad grooten- deels anti-revolutionair is, wend dezer dagen door een'ge leden der Geref. kerk een adres aan dien raad ingezonden, tot strekking heb bende de herbergen aldaar Zondags of ge heel, óf gedeeltelijk voor het publiek te sluiten. Toen in het laatst van April genoemd adres in stemming kwam, ontbrak er een anti-revolutionair gemeenteraadslid, waar door de uitslag der stemming werd 3 vóór en 3 tegen, aJzoo staking en uitstel tot de volgende vergadering. Aangezien er eerstdaags in drie vacatures in den gemeenteraad is te voorzien, hebben de anti-revolutionairen de katholieken, die tegen geheele of gedeeltelijke sluiting der herbergen zijn, geraadpleegd, daar zij be vreesd waren, anders hierdoor wel eens hun bondgenooten te kunnen verliezen. In de laatst gehouden en met gebed geopende en gesloten raadsvergadering kwam genoemd adres weder in stemming, en nu alle leden tegenwoordig waren, werd dit adresje met a 1 gemeen e stemmen verworpen Dra adlooze telegrafie. Reeds sedert een gen tijd worden aan het station voor draadlooze telegrafie te Scheveningen van wege de 0enie proeven genomen met toe stellen voor draadlooze telegrafie te velde. Daartoe behoort een ballon captif, welke reed9 meermalen vooral 's morgens vroeg is opgelaten, en ook weder Zaterdagmiddag, waarbij de ballon een groote hoogte bereikte. Aan het station zijn onderofficieren en man schappen der genie gedetacheerd, terwijl daar een geheele veldtelegraaf aanwezig is. M-< litaire muziekkorpsen. Men schrijft aan het Handelsblad Het be sluit, waarbij het aantal leden der stafmu ziekkorpsen is teruggebracht van 18 tot 13, daaronder begrepen kapelmeester en onder- kapelmeester, heeft bij die korpsen veel ont- st >mming veroorzaakt. Hierdoor is het uit zicht op promotie voor titulaire muzikanten en élèves, dat toch al zeer gering was, geheel weggenomen. Die ontstemming is nog grooter geworden, nu op hoog bevel gelast is deel te nemen aan het concours op 17 Juni te Til burg, waarvoor aanvankelijk nagenoeg geen vrijwillige deelneming was. Door Z. H. Paus Pius X is het eere- kruis „Pro ecclesia et Pontifice", in zilver, verleend aan den heer A. Eyckelhof, voor zitter van het fonds „Hulp in nood", onder- afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond te 's Grave nhage. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en Nijverheid van 25 Mei 1905, no. 10430. afdeeling Landbouw, is, voor het tijdvak van 1 Juni tot en met 31 Decem ber 1905, benoemd tot assistent voor de bac teriologie aan de Rijiks-hoogere land-, tuin en boschbouwschool te Wageningen, dr. N. Goslings, te Delft. Teraardebestelling van baron van Pallandt. Vrijdagmiddag had te Waardenburg de teraardebestelling plaats van mr. W. C. baron van Pallandt van Waardenburg en Neerijlnen, sinds 1869 koninklijk kamerheer, wethouder der gem. Waardenburg, oud-dijkgraaf van Tieler- waard, ridder in de orde van den Nederl. Leeuw Ds. Westerman Holsbein, tegenwoordig predikant te Waardenburg en de oud-predi kant van Waardenburg, ds. Doorenbos, her dachten aan de met kransen bodekte groeve den overledene. Namens het bestuur van Tielerwaard, schetste de heer mr. M. Kolff wat Tieler waard als dijkgraaf aan wijlen baron Van Pallandt te danken had. De broeder van den overledene, de heer A. J. C. baron van Pallandt, dankte voor de bewezen eer. Bij de begrafenis werd H. M. de Koningin vertegenwoordigd door Haar kamerheer in buitengewonen dienst, baron Van Nagel van de Scbaffelaar. De ter aaxdebestelling van wijlen het Kamerlid mr. Travaglino geschiedde in allen eenvoud. Boden van de Tweede Kamer gin gen langs de lijkbaar. Ter begraafplaats wa ren o. m. aanwezig de ministers van Justitie, van Financiën en van Oor log, de oud-minister van Justitie mr. Smidt, verscheidene leden der Tweede en Eerste Kamer, het oud-lid Ras, het Staten lid jhr. v. Nispen tot Sevenaer. De heeren Kolkman, v. d. Kun en v. d. Bercb v. Heem stede volgden in den stoet achter den rouw- wagen. Uit het tweede jaarverslag van den Bond van Staatsspoorwegpersoneel blijkt, dat op 3 punten, ter kennis van de directie ge bracht, de wenschen van het personeel wer den ingewilligd. Aan verschillende afdeelingen werd een renteloos voorschot of geldelijke steun ver leend. Het hoofdbestuur is van meening dat het aanbeveling zou verdienen, het orgaan slechts eens per maand te doen uitkomen. Het ledental bleef voortdurend afnemen, en bedroeg op 1 Mei 1905 plm. 1100. De afdeelingen Best, Eindhoven, Gouda en Arnhem werden in 1904 opgeheven. De afdee ling Gouda is gereorganiseerd in eene coöpe ratieve vereeniging, geheel afgescheiden van den Bond. Sedert 1 Januari van dit jaar volgden de afdeelingen den Bosch, S:mpelveld, Zevenber gen en Nieuwe Schans. Het jaar sluiit met een batig saldo van f 464.04. De Biologische tentoon stelling. De opening vau de Biologische tentoonstelling is een dag vervroegd en zal dus den 17. Juni plaats hebben. Dr. J. Th. Oudemans, te Amsterd'am, heeft de zaal regeling op zich genomen. Universiteitsroei wedstrijd. Op de Schie' zijn gisterenmorgen en -middag door den Nederiandschen Studen- i roeibond de gewone jaarlijksche rniversi- teitsroeiwedstrijden gehouden. Door het heerlijkste lenteweder begunstigd, mochten de wedstrijden zich in een groote be langstelling verheugen. Heele clubjes uit Lei- dep, 's Gravenhage, Delft en Rotterdam ver meerderden door hun aanwezigheid de feeste lijke stemming nog Heel sporadisch zagen we ook wel enkele Utrechtenaren. Op bet water was het ook een recht leven dig en vroolijk tooneel, vooral in de nabijheid van de tribune. De Schie baadde zich in een gelukkigen goudgelen glans, terwijl talrijke sterke en ranke roeibootjes aan het spelevaren waren en motorbootjes met kracht het water door kliefden. Greotere gepavoiseerde stoomboo- ten met feestgezelschapen zetten nog meer luister bij. Zoowel te water als te land ont waarde het oog niets dan leven en bewegelijk heid. Zonder eenig incident van beteekenis zijn de wedstrijde-i atgeloopen. Des morgens om 11 uur openden de wed strijden met een kamp van de j o n g e vier, baan 2000 meter. De le heat ging tusschen Laga en Nereus, d:e door Nereus met circa 11 bootlengten wordt gewonnen, tijd 8 min. 53 sec Reeds bij de start schoot Nereus onmiddellijk een eind

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2