Pinksteren. Uitstapje naar Scheveningen. Hotel Rauch en SavoyF15.--- Hólel Kurhaus eo Grand Hel Garni F 19.50 PAARDENMARKT SAFE DEPOSIT BUFFETJUFFROUW. G G. PI L A. J. P's AMANDELTJESPUDDING ADVERTENTIËN. Reisbelasting. JJït den omtrek. STADSNIEUWS. Safeloketten, verkoopen: te Njjkerk o|d. Veluwe, Uit de Hand te KOOP: Kersen, Bessen en Klaver, Keukenmeid Boterfabrieken Nijkerk en Putten- S V. d, MEM, Seizoen in vollen gang. Amusementen op elk gebied. KAMER met PENSION (ontbijt, lunch, diner) voor drie dagen (van Zaterdag tot Dinsdag], bjj vooraf bestelling, voor de drie dagen in ééns af vooruit, Het laatste gedeelte van de baan werd met 28 slagen in de minuut afgelegd. 2e heat Triton en Njord. Njord maakt reeds in den aanvang een krachtige spurt van een 25 a '30 slagen, waardoor al dadelijk een linken voorsprong op Triton is verkregen. Wel spant Triton z'n beste krachten in om te benoemen, om de zaken eenigseins te rege len, om later, na het houden van een tweede vergadering, de zaak in handen van een rechtsgeleerde te stellen. Uit familiepapieren bleek verder, dat een Jan van Leeuwen, geboren uit het huwelijk van J. van Leeuwen en Helena Wittetol het verlorene op te halen, doch het mocht 1773 gehuwd, ter zee ;s gegaan, waarna niets reit baten. Tegen het veel sterkere Njord-vier- meer van hem is vernomen Met oezen per- tal bleek Triton lang niet opgewassen. Njord soon moet de erfenis in erband staan. Voor won met verscheidene niet te scLatten boot- loopig kon aan de vergadering niets anders lengten. Tijd 8 min. 38 sec. Njord 25, Triton worden medegedeeld. Eerst na onderzoek der 30 slagen. j bescheiden zal de te bewandelen weg wörden De eindbeslissing van dit nummer werd des vastgesteld biddags te 1 uur gel ;iden. J De staking te Enschedé. De I Deze strijd beloofde spannender te zullen pabrikanten-vereeniging te Enschedé heeft worden dan de vorige. Beide partijen zetten j aaa ^et stakende personeel der firma Ser- hu.n beste berntj© ^voor. L*e uiterste krachten phog Zonen heden het volgende sohrij- lerden opgelegd. Toch liep Njord langzaam ui' Nereus' stuurman neb het aan geen aan sporingen ontbreken en moedigde z'n man petjes voortdurend aan. Edoch Njord was voor en bleef voor, om ten slotte met boot- lengten te winnen. Tijd 8 min. 32 sec. Njord 35, daarna 31 slagen, Nereus 32 slagen. Met nog meer verwachting werd het hoofd nummer oude vier tegemoet gezien, baan P000 meter. Het belangstellende publiek nam voortdu rend toe. Per automobiel, motor-cycle, rijwiel, rijtuig of per pedes postolorum waren er jsteeds meer en meer op "/eg naar de finish. Nabij het hotel de Zweth werd het levensge- v- arlijk en politie had handen vol werk om een bescheiden opening in den weg te hou den en vehikels van allerlei slag een doortocht ifce verschaffen. Met het persrijtuig togen wij inmiddels naar de start op 3000 meter. De le heat is tusschen Nereus en Njord. „Nereus klaar?'", Njord klaar?'aldus 3e star ter en met het vallen van het '"bot star ten daarop de beide ploegen vooruit. Gedurende het eerste gedeelte van den weg was de kampstrijd voortdurend aan ons oog ^onttrokken. Toen de ploegen eindelijk weder achter het geboomte zichtbaar werden, is tegen veler verwachting Nereus een goed eind voor. Weldra blijkt, dat de slagroeier van Njord niet in goede conditie is. Tever-, geefs beproeft de stuurman hem met cmige handen water al roeiende af te koelen. Z'n krachten zijn uitgeput, zoodat jammer genoeg de strijd moe-t worden opgegeven. Overigens was cok de rtart van Njord tamelijk slecht. Nereus 31 slagen. Tijd 10 min. 52 sec. De volgende heat is tusschen Laga en Tri ton. Beide partijen zetten goed in. Na 1000 meter is het verschil nog slecht:- één boot lengte, helaas in Triton s nadeel. En onge lukkigerwijs- wordt de afstand gaandeweg grooter. Het einde is, dat Triton het loodje lcjt met een verschil van zooveel bootleng ten. Laga 33 slagen, Triton 27 slagen. Tijd 10 min. 15 sec. Aai mij, wat scheelt Triton toch? Jaar op jaar is het hetzelfde lied. Kom, Triton, gij Watergod, bebeerscher der zeeën, hoog op uw naam, opdat althans den 18en van de volgende maand de uitslag gunstiger moge zijn. Het nummer Single sculling outrigged, (skiff), baan 2000 meter, ging tusscben Triton en Laga. Aanvankelijk is Triton voor daarna roeien beide partijen eenigen tijd gelijk op, totdat do Tritonroeier eindelijk z'n krachten voelt verzwa" -n en genoodzaakt is eenige oogen- blikken te pauseeren. De verloren afstand is later niet meer in te halen. De Laga-roeier had een matte, doch regelmatige slag. Vervolgens ging de j o n g e echt. In een v irwedstrijd is Laga Zaterdagavond reeds door Njord gevoelig geslagen. Baan 2000 meter. De strijd ging thans nog tusschen Nereus en Njord. Aan beide zijden van den weg volgden lange rijen wielrijders de kampende ploegen. Njord is reeds in der aanvang voor en loopt steeds meer uit hoewel Nereus niet ver ach ter blijft Njord wint met 2 bootlengten. Njord 32 slagen, Nereus 32 slagen. Tijd 7 m. 17 sec. Ten slotte had de beslissing :n tiet hoofd nummer oude vier plaats. Nereus is de sterkere. Lagr blijft steeds meer en meer achter en geeft op 500 meter afstands van de finish den strijd op. Hirmede waren de welgeslaagde wedstrij den geëindigd. Jurylid was prof. dr. I'. H. Damsé van Utrecht. De leiding was in handen van Nereus uit Amst.rdam en liet nog al te wenschen over. Oude munten. Bij een opgraving van een te verbouwen /perceel aan de Vre- deetraat te Karnapen is door werklieden op we;nig diepte in den grond gevonden een steenen potje anet een elftal guldens, welke zilveren muniten de jaartallen dragen van 17061763, benevens 2 grootere stukken, zijnde een 3-guldenstuk en een 30-stuivers- stuk met de jaartallen 1721 en 1692. Door de levensverzekering-maatschap pij van het Nederlandscb Onderwijzersge nootschap is over het laatste jaar een winst- saldo gemaakt van f 74,811.64. In den loop van dit jaar werd weder voor ruim f 200,000 vojzekerd. De vereeniging „Jong Nederland en Zuid-Afrika" heeft heden weder f 125 afge dragen aan het „Studiefonds voor Zuid-Afri- kaansche Studenten". Bij den voorzitter-commissaris der Maatschappij van Weldadigheid is ontvangen een gift groot f 1000 van no. 58 te 's H. - - Hoofdbestuurder Foster ij en en Telegraphie. Met ingang van 30 Mei a.s. zal het post- en telegraafkantoor te Vianen voor het algemeen verkeer zijn open gesteld, op werkdagen van 8.3012 uren voor middags en van 1—3.30 cn 68 uren namid dags. De diensttijd op Zen- en feestdagen blijft onveranderd. - Een oude erienis-quaestie. Te Geldermalsen heeft een familie-vergade- r'ng plai. gehad van de betrokkenen bij de veel besproki erfenis-geschiedenis-Jacob van Leeuwen. Niet minder dan 99 personen wa ren opgekomen. De heer Haane uit Den Haag gaf te ken pen, dat het gewenscht zou zijn een comité ven gericht „Wij ontvingen uw schrijven van gisteren waarbij u zich bereid verklaart het werk te hervatten, en geven u op uw verzoek onder staand, de verschillende punten, op welke wij overeengekomen zijn. 1. Wachten op grondstoffen zal in den eer sten tijd niet meer voorkomen, maar mocht dit plaats hebben, dan zal een billijke tege moetkoming toegekend worden 2. Komen slechte grondstoffen voor, dan is hetzelfde van toepassing als bij no. 1. De vaststelling van d® schadevergoeding voor slechte boomen zal als volgt geschieden wan neer slechte kettingen voorkomen, zal na het afweven daarvan het gemiddelde loon daar over uit de boeken worden getrokken en ver volgens het gemiddelde loon van dezelfde wevers op goede kettingen. Het verschil tusschen beide geconstateerd zijnde, zal hierover een billijke vergoeding op een basis van tien tot zestig procent gege ven worden. 3. Indien het blijkt of door iemand wordt bewezen, dat er in andere fabrieken te dezer plaats van Diemet meer betaald wordt, zal hiervan hetzelfde loon gegeven worden. Yan smalle drills korte stukjes zal voortaan 32J (twee en dertig en een. half) cent per stuk betaald worden. Van de overige smalle drills zal voortaan 5 (vijf) pet. meer betaald wor den. Van 7/4 keper 3 cords zal voortaan twintig cent per 100 yards meer betaald wor den. Van piqués zal 10 (tien) cent per stuk loonsverhooging gegeven worden. 4. Wanneer smal goed op breede touwen moet geweven worden, o.a. 5/4 goed op 7/4 touwen, zal daarvan tegen 6/4 goed betaald worden. 100 c.M. of 110 c.M, goed op 8/4 tou wen, zal daarvan tegen 120 c.M. betaald wor den enz. 5. Het zestouwenstelsel wordt voorloopig niet ingevoerd. 6. Een loonlijst zal worden opgehangen. 7. Kettingen zonder smit zullen met een band geweven worden. 8. Voor het wachten in den afgeloopen tijd zal worden uitgekeerd. Aan eiken volwassen arbeider f 2.50. Aan elke volwassen arbeidster f 2. Aan eiken hulp f 1. Het stakende personeel en de firma Sen- phos Zoon hebben verklaard hiermede ao- coord te gaan. Tub. De nieuwe drankwet tegen de drankbestrijding. Men schrijft onsDe bestrijders van het drankmisbruik te Aalten hebben Vrijdagavond de onaange name gevolgen ondervonden van de nieuwe drankwet. Terwijl de afdeedir.g van den Volks bond aldaar aan het beraadslagen was over de middelen om het drankmisbruik tegen te gaan, kwam om 10 uur de boodschap, dat de heeren moesten vertrekken, want volgens gcm. verordening mogen de heeren niet later dan 10 uur in een drankgelegenheid aanwe zig zijn. Zoo wordt dus de drankbestrijding tegen gewerkt door de... drankwet! L. en V. Tegen het vonnis van de Haagsche, rechtbank, waarbij de commissionnair Wil- kens tot drie jaar gevangenisstraf, werd ver oordeeld wegens verduistering in de bekende zaak betreffende een niet voor hem bestemden wissel, is hooger beroep aangeteekend zoo wel door den veroordeeld© als door den offi cier van justitie. Onder den trein. Personeel van den eersten goederentrein uit Arnhem naar Zutphen vond Zaterdagmorgen op de spoor baan te Velp nabii Worth-Rheden een lijk, waarvan twee beenen en een arm waren af gereden. Bij onderzoek bleek he1, te zijn van een 48-jarig schilaer, weduwnaar, uit Velp. De man, die misbruik van sterken drank maakte, is vermoedelijk Vrijdagavond door den laatste» trein naar Zutphen overreden. - Door de stoomtram overre den. Gisterenmorgen omstreeks tien uur is er een man tusschen de veertig en vijftig jaren oud, door de stoomtram van Katwijk naar Leiden, nabij Oegstgeest overreden. Hij was onmiddellijk een lijk en kon niet meer her kend worden. Gestikt. Zaterdagnacht zijun bij het ruimen van een privaat te Maastricht twee personen, die achtereenvolgens in een beer put afdaalden, door gassen gestikt. Poll, ruim drie jaren geleden werd opge richt, later door veel tact, talent en door zettingsvermogen tot bloei gebracht de „Zut- phensche Orchestvereeniging", eene waar broederlijk aan den lessenaar naast elkander ge-zeten, eendrachtelijk samenwerkten, ban kier met slager, advocaat met kellner, offi cier met schoolknaap. De heer Van de Poll gaat Zutphen ver laten; zijne bevordering tot ritmeester bracht mede zijne verplaatsing naar Haar- 1 lem en heden was het, naar velen hopen slechts voorloopig, de laatste maal dat hij den dirigeerstok in de door hem gevormde J vereeniging zou zwaaien. Menig blijk van belangstelling werd den vertrekkende gegeven. Bij het opkomen vond j hij zijn lessenaar met bloemen versierd, in de J pauze werd hem nevens het eerelidmaatschap j der vereeniging, door hare werkende leden aangeboden eene schilderij, vervaardigd door J een lid van het orkest, den heer P. ten Cate, 1 le luitenant der O.-L infanterie, gedetacheerd j bij de Koloniale Reserve, een amateur die als landschapschilder zich meer en meer naam begint te maken; namens eenige donateurs werd een bloemenkrans vereerd, ook de me- dewerkende leden uit Arnhem gaven een ge»- lijk huldeblijk. De leiding van het orkest, voor de pauze j gevoerd door den heer Van de Poll, g»ng daarna over in handen van den heer G. K. G van Aken, den vroegeren kapelmeester vau het 5e regiment infanterie te Amers foort, die den heer Van de Poll als dirigent opvolgt. De heer Van de Poll had de goede ge dachte voor dezen avond ook de medewer king in te roepen van den heer G. H. G. von Brücken Fock, uit Aerderhout, bij Haar lem, die tot aller genoegdoening een ze3tal zijner eigenaardig schoone „Zangen der Zee", préludes voor piano, voordroeg, waarvan de meeste nog in manuscript zijn. •Met groot leedwezen ziet Zutphen den heer Van de Poll vertrekken, maar zooals de heer Van Aken bij de overgave van den dirigeerstok zeide: „de heer Van de Poll gaat niet weg, zijn geest blijft bij! zijn or kest". Er zijn onder do minvermogenden velen, voor wie een verblijf van eenige web en in do buitenlucht, tot herstel van gezondheid, eene onschatbare weldaad zou zijn. Welnu, eTenals vorige jaren blijven onder- feteekenden zich vriendelijk aanbevelen tot et ontvangen van giften voor bovengenoemd doel. Het Hulpcomité voor Amersfoort, Mevr. KNOOTEvak Lakschot Hubrecht Mevr. DE JONG SCHOUWENBURG— Parkbb. Mevr. GRONEMA.NDoornbos. Mej. D. A. SIDDRE. Mei 1905. aDe Zaterdag te Utrecht gehouden alge- meene vergadering van aandeelhouders der Ned. Gentraalspoorweg-Maatschappij heeft de balans- en winst- en verliesrekening over 1904 goedgekeurd en het dividend bepaald op f 1.75 per aandeel. Als commissaris werd herkozen de heer mr. J. H. Geertsema Czn. De heer mr. J. P. Sprenger van Eijk werd als directeur der Maatschappij herbenoemd. aDe Zaiterdag te Utrecht gehouden alge- meene vergadering van aandeelhouders der Utrechtsche Locaalspoorweg-Maatschappij heeft de balans en winst- en verliesrekening over 1904 goedgekeurd en het dividend be paald op 4 De heer P. Lycklama li Nyekolt werd als commissaris herkozen. Hilversum. De Vereeniging Floralia heeft aan de schoolkinderen ruim 2000 bloemstekjes ter opkweeking uitgereikt. De correspondent van het Hbl. te Zutfeu schrijft Reeds vroeger werd er in dit blad melding van gemaakt hoe door den toenmaligen le luitenant der cavalerie jhr. W. H. van de Ter benoeming van een leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde en de ge schiedenis bij het middelbaar onderwijs te Amsterdam, in het bijzonder om onderwijs te geven aan de 4e H. B. S. met 3-jarigen cursus voor jongens, wordt door B. en W. o. m. aanbevolen de heer J. A. Bruins, leer aar aan do H. B. S. alhier. In de gisteren te Zwolle gehouden ver gadering vau den Bond van Vrijzinnige Pro- pagandavereenigingen, werd o.m. tot be stuurslid gekozen de heer C. Moerman Jr. alhier. Heden avond zal de lieer A. baron van Wijnbergen in De Air eind1 spreken voor de R. K. Kiesvereeniging Recht en Orde. In het hoofdbestuur van de vereeni ging V. E. O. zal voor het jaar 1905/1906 als penningmeester optreden de heer Th. San ders alhier. Bijl de wedrennen te Woestduin behaal den St. Gerald en Venta van kapitein Jhr. Rutgers van .Rozenburg1 een tweeden en een derden prijs, reap. in éen vlakke ren over 2700 Meter en in een id. verkoopsren over 1300 Meter. De "heer Rutgers van Rozenburg werd voor f 775 eigenaar van Chiselhampton, het paard van den heer Bultman, winner van den ver- koops-steeplechase. De temperatuur van het water in de Zwemschool op 29 Mei 1905, des ochtends 7 uur, was 60 graden Fahrenheit. Burgerlijke stand. Geboren: Daniëla, Marita Wilhelmina, d. van D. Reiman en J. M. de Bas; Cornelis, a. van S. Sleeking en J. de Wit; Gerrit, z. van R. van -Bleek en G-. Veenhof; Johan Gerard, z. van J. Kooiman en J. G. Bellaart. Overleden: Wilhelmina Frederika van Schooneveld, oud 6 mnd.een levenloos kind van T. van de Kuilen en G. Niebeek. Leestafel. Ventilatie wan Schoollokalen. Bij de firma F. van Rossen te Amsterdam, verscheen onder boven ge noemden titel een brochure van Dr. B. Swaab, waarin deze be schrijft zijn kritisch-experimenteel onderzoek naar het systeem LevoirVan Bemmelen. Schrijver toont aan, dat dit systeem, het welk in zeer vele scholen toepassing vinidit, volstrekt niet deugt en dat koude lucht-ven- tilatie verreweg de voorkeur verdient. (Val ramen met zijbescherming.) Uit een bij liet boekje gevoegd© graphische vioorstelling blijkt dit- duidelijk. De lezing van deze brochure is niet alleen nuttig voor sehoolautoriteiten, maar zeker ook voor eigenaars of verhuur ders van vergaderlokalen, in welke laatste menigmaal een groot aantal monschen zijn opgehoopt. Keel en Ooren. Bij den zelftfen uitgever verscheen weer een door Dr. H. Pinkhof naar het Duitsch bewerkt Hygiënisch vlugschrift „Keel en Ooren," waarin in de eerste plaats wordt uit eengezet het nauw verband tusschen keel, ooren en neus. Bij de beschrijving van het oor, zal hot velen bevreemden te vernemen, dat een pasgeboren kind gedurende de eerste 4 dagen niet hoort, idlaar zijn trommelholte dan nog niet met lucht, doch met vloeistof gevuld is. Aangezien het oor van den zuige ling reeds aan gevaren blootstaat,, worden hier voor verzorgers eenige nuttige wenken gegeven. Voor menige jonge moeder bevat dit i werkje bepaald heilzame lessen, maar ook anderen kunnen met kennisname van den inhoud hun voordeel doen. STAATSLOTERIJ. Hoogste prijzen der 5. klanxe. Trekking van 29 Mei. Prijs 100000 No. 15300 Prijs 1000 No. 495 7896 6197 Prijs v. f 400 No. 20848 12248 8150 Prijs 200 No. 19520 10195 7233 20330 17182 9098 Prjjs 100 No. 566 12073 Naamlooie Vennootschap. Korte Wouwstraat 4Utrecht. KAPITAAL f 1,000,030, waarvan geplaatst 1 500,000. Directeuren: Mr. F. S. VAN NIEROP, C. H. F. CHRISTMANN F. X. M. H. KEL LER en Mr. G. VISSERING. KROMME NIEUWE GRACHT 82 UTRECHT, De Nederlandsche Credietvereeni- ging verhuurt in hare volgens de nieuwste constructie ingerichte Brand en Inbraakvrije Kloiskelders tegen hunrprijzen per jaar van'.f O.—, fll.— f 13.en hoogernaar gelang der grootte ook per maand tegen een evenredig tarief. Toegang tot de loketten op alle werkdagen van 9—4 unr. Verdere inlichtingen zijn te haren kantore voor belanghebbenden ver krijgbaar. De Directie P. G. A. GERLINGS. Mr, B. C. L. VAN/DEN STEENHOVEM. Fondsen - Coupons - Wissels - Gred let brieven - Deposito - Prolon gatie - Incasso - Kekening-Gourant - Coupons en losbare Obligatlën welke bij de AMSTERDAMSCHE BANK to Amsterdam betaald wordenkunnen ook aan ons kantoor ter betaling worden aangeboden. Ons dagelUbscb koersblad voor buitenlandsck papier en coupons wordt aan de relatiën op aanvraag gratis toegezonden. Tot nadere aankondiging wordt voor gelden tl deposito gestort en dadelijk opzegbaar 23/4 pet. rente 'sjaars vergoed. ""flTscvior^1 ..HERMANDAD UTRECHT. Kantoon Domsteeg l> OI8ECTEUREN: Mr ar. H w VAM ASCH VAM WVO c H HOOTT GKAAflAMO Notaris A. VOSMAER, te Zeistzal op Vrij dag 9 Juul 190;>, des namiddags 3 uur, te Zeist, op de Buiten- plaats H eerewegen" aan den Driebergschea Straatweg, om con tant geld, in het openbaar Landauer, Victoria, tevens Parcchais, Coureuse, alles met plated gemonteerd. Voorts een span plated gareeltuigen en een nieuw plated éénpaardstuig. Alles in zeer goeden staat. Uitgenommerd te bezichtigen, op den ver- koopdag van 9 uur af. Woensdag 31 Hei 1905. Driebergen. Twee aaueen gebouwde V1LL A's met Tuin, zeer aangenaam gelegen te Driebergen aan de Meeukscbe JLaan elke Villa bevat beneden: Suite, Keuken en Bijkeuken, en boven: 3 Kamers on Zolder. Een dezer Villa's is verhuurd tot 1 Mei 1906, de andere te aanvaarden 1 Juli 1905. Te bevragen ten kantore van Notaris A. VOSMAER, te Zeist. Notaris IMMINKte Houtenzal ver- koopeu Te Schalkwl|k op Rietveld (Tuil en 't Waal), op Woensdag 14 Juni 1905, 's voorm. 9'/b uur bij ARIE DE BRÜIJN. Te Houten in 't Goyop Woensdag 11 Jnul 1905, 's namiddags 2 uur, in „de Laatste Stuiver" bij G. VERGEER. Gevraagd terstond voor noodhulp of rast eene bekwame P. G., voorzien van zeer goede getuigen. Brieven fr. onder No. 479 aan het CeDtraal Advertentie-bureau (C. A. RUPP), Arnhem. Voor direct gevraagd nette Juffrouw voor Buffet en Huishou ding, P. G., in Hotel Berg en Dal, bü Nijmegen. Leeraar In PIANO en ZANG, Utrechtsche straal, lioek Helllngstraat 36, Leveranciers van boter aan 's Rijks Zesmacht Aangesloten bij het officieel Botercontrólo- station voor Gelderland on Overijssel. Noteering onzer prima gepasteuriseer de Roombotervoorzien van Rijks- on contrólemerk 1' 1.30 per K.U. franco. Nijkerk. Dir. 4979 4176 3476 20717 6070 10882 Vraag uwen dakter en al» hij ons fabrikaat kent of do moeite wil doen het te on derzoeken, zal hij U zeggen dat A. I. P 's Amande!tje»3Udding i» een licht verteerbare, voedende lekkernij voor volwassenen en kinderen, doch vooral ook voor zieken en herstellenden. p* Alleen echt wanneer uitgewogen in zakjes waarop onze naam: A. J. POLAK, Fabrikant, Groningen; anders beslist weigeren, want dan is 't bedrog. Prijs per ons 15 cent.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3