3de Jaargang* Dinsdag 30 Mei 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. EEN PRINSES. B A". 327. «J? I1ERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers - 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Cf C<>. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummcr 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: f 0.75. - O.IS. Van 1—5 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrjjf bestaan voordeelige bepalingen tol het herhaald adverteeren In dit Blad bij abonnement. l£*nm circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Brengen bij deze ter kennis van belangheb- •benden, dat het Bureau vart den Burgerlijken Stand voor het publiek geopend zal zijn op Hemelvaartsdag, 1 Juni a. s., van des vóórmid dags tot 9 uur, uitsluitend tot 'het doen van aangiften van geboorten of overlijden voor hen, die daartoe mondeling of schriftelijk aanvrage doen aan het gemeentehuis, uiterlijk tusschen des voormiddags 8 en 8j uur van dien dag. Amersfoort, den 25. Mei 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTCHH8. De Secretaris, J. G. STENiPHRT KROESK Politiek Overzicht De strijd tsgen het kabinet-Balfour. In het Britsche lagerhuis heeft het in do vorige week duchtig gestormd. ~*c eerste mini ter Arthur Balfour heeft persoonlijk een zwaren storm van de oppositie over zijn hoofd moeten laten gaan, die, omdat hij weigerde terstond zelf den leider van de overzijde to woord t. staan en aan een der andere minis ters die taak overdroeg, zich de beschuldiging van politieke lafhartigheid moest laten wel gevallen. Men liet zijn plaatsvervang r niet aan het woord en ten s'otte moest de ver gadering onverrichter zake gesloten wordeu. Maar daarbij vonden regeering en oppositie geen van beiden hunne rekening. De leider van de Front Opposition Bench heeft daarom e n anderen weg gekozen om den aanval te hervatten hij heeft eene motie tot afkeuring v?n het "egeeringsbeleid voorgesteld. Daar over kon de regeering het debat net ontwij ken, en na eene vinnige discussie, waarin de ergenis over het incident van verleden Maan dag nog natrilde, heeft de heer Balfour als leider van het huis er in toegestemd, dat <leze motie heden aan de orde zou komen. Door ziekte van den premier zal dit debat een paar dagen moeten worden uitgesteld j maar dat is uitstel, geen afstel. Het is over de fiscale kwestie, dat deze debatten zullen loopen. Maar in werkelijk heid gaat het om de kwestie van de macht. To n de zitting van het parlement van dit jaar geoper l werd, was de algem jcn« gedach te, dat het kabinet geen lang leven -eer te goed had. Men berekende, dat hei tijdstip der ontbinding van het parlement slechts enkele weken, hoogstens eenige maanden, ver wijderd was, en als resultaat van die ontbin ding zouden de liberalen aan het ewind komen. Zoo was de algemeene verwachting. Kaar nu zijn de berekeningen geheel anders. Het kabinet zit nu veeleer vaster in het zadel, de oppositie heeft geen terrein gewon nen, en de kenners van het politieke strijd perk zijn thans van meening, dat het niet zeer waarschijnlijk is. dat het land zal worden geraadpleegd vóór het volgende jaar, wanneer dit lagerhuis aan het einde van zijn mandaat za' zijn gekomen. In het Journal des Débats wordt deze meening aldus toegelicht „j--> heer Balfour heeft in zijn spel eene uitmuntende troefkaartde nieuwe indeeling van de kiesdistricten, die hij na t inksteren aan het parlement zal onderwerpen. Dat is e ne nationale kwestie van universeel be lang, wel in staat om de fiscale kwestie op zijde te zeiten, die de /urigste hervormers in hunne binnenkamer beschouwen als verkeerd opgezet en niet vatbaar voor onmiddellijke oplossing. Bij den keer. oien de zaken heb ben genomen, belooft dus de duur van het ministerie nog tamelijk lang te zijn, wanneer men let op den binnenlaudschen toestand. Lettende op den buiten 1 andschen toestand, is hij eveneens gunstig voor het ministerie, dat de Fransch-Engelsche overeenkom t heeft weten tot stand te brengen, den vrede heeft kunnen handhaven, heeft kunnen weerstand b:eden aan de Duitsche aanspraken en naar buiten het prestige van Groot-Brit tan niö heeft weten te verhoogen. Wat het intermezzo van de rumoerige ver gadering van verleden Maandag betreft, is men in de politieke wereld van meening, dat daardoor niets veranderd is -in den binnen- landschen politieken toestand. Er '9 slechts een incident meer, een incident dat natuur lijk te betreuren is. Het was lang geleden, dat men had bijgewoond, dat de oppositie een minister gedurende een uur belette het woord te nemen en de voorzitter de vergade ring moest sluiten „wegens ernstige wanorde lijkheid." De oppositie heeft, niet zonder eenige re den, gemeend eene tegenstrijdigheid te zien tusschen de in den namiddag van Maandag door den heer Balfour afgelegde verklaring, dat de koloniale conferentie van 1906 de fis cale kwestie zal kunnen behandelen, en zijne rede te Edinburg in de vorige maand Octo ber, waarin de eerste minister had gezegd, dat men aan eene koloniale conferentie eerst na de algemeene verkiezingen zou vrag?n di? zaak te behandelen. Het feit is, dat de heer Balfour te Edinburg geheel vergeten was, dat de koloniale conferentie automatisch om dj vier jaren bijeenkomt en dat er in 1906 eene conferentie moet plaats hebben. Hij beeft dat overigens openhartig erkend. Het is onbetwistbaar, dat de beer Balfour z:ch door dit verzuim in een moeielijken toe stand heeft gebracht, maar het is niet min der onbetwistbaar, dat dit slechts een verzuim is en niet, zooals de oppositie voorgeeft te ge- looven, eene weinig loyal handeling. De henr Balfour heeft, niet denkende aan de vierjaarlijksche conferentie, te Edinburg ge zegd „Mijne meening is dus, dat de politiek van deze partij, wanneer wij weer aan het be wind komen na de algemeene verkiezingen, moet zijn aan de koloniën te vragen deel te nemen aan eene conferentie op deze grond slagen, van welke conferentie de debatten vrii zullen zijn, maar welker conclusiën geen en kele der betrokken staten zullen binden tenzij de kiezers hunne toestemming verleïud hebben aan het ontworpen plan." Dat brachl m e twee verkiezingen en twee trappen in de fiscale onikeering: 1. eene verkiezing die toestemming verleent tot de conferentie, 2. eene tweede verkiezing, die het besluit van de confrentie al of niet goedkeurt. Wanneer de conferentie in 1906 de fiscale kwestie be handelt, dan zal een van deze beide trappen opgeheven worden, en dat ergert de opposi tie, te meer omdat de heer Chamberlain het goedkeurt, die vindt, dat een van de beide verkiezingen overbodig is. Het gebrek aan memorie van den heer Bal four heeft hem een leelijke part gespeeld, maar hij heeft zeker niet de bedoeling gehad het land of het huis te misleiden. Er is in d;t. alles veel overdrijving. De heer Balfour had ophelderingen kunnen geven, en de op positie had hem daartoe gelegenheid moeten geven, al moest zij daarop een uurtje langer wachten. Zij wil nu eene motie van afkeuring voor stellen. Het zij zoo. Die motie zal worden verworpen, evenals de vorigen, en de regee ring zal de meerderheid hebben." Dultschland. Berlijn, 29 Mei. Het huis van afgevaar digden heeft bet wetsontwerp tegen het stop zetten van mijnen bij derde lezing aan genomen overeenkomstig die voordracht der regeering, behoudens geringe veranderingen. Engeland. Londen29 Mei. Acland Hood deelde in het Lagerhuis mede, dat Balfour lijdende is aan een hevige verkoudheid, die hem nood zaakt het bed te houden. Hij zou niet in staat zijn om de eerste twee of drie dagen in het Huis fe verschijnen, zoodat daarom de debatten over dc motie van afkeuring moeten worden uitgesteld. Zweden en Noorwegen. De zitting van den staatsraad, waarin de Koning de bekrachtiging van de wet op den Noorweegschen consul ai ren dienst weigerde, werd in het slot te Stockholm gehouden. Nadat ieder lid van de Noorwecgsohe afdee- linsr van den staatsraad1 den Koning dringend had aangeraden de wet te bekrachtigen, laa de Koning eene verklaring voor, waarin met een beroep op het in de zitting van den staatsraad van 5 April door den kroonprins- regent gedane voorstel om nieuwe onder handelingen over de consulaat kwestie te be ginnen, gezegd werd, dat de gemeenschap pelijke consulaire dienst niet zonder we de rzijdscbe overeenkomst kan worden opge heven en dat de bestaande regeling door een besluit van den gemeensahappelrïken staatsraad is ingesteld. De Koning wijst er verder op, dat de grondwet hem het redht toekent de wet niet te bekrachtigen, en ein digt „Het is mijne en-en groote liefde voor mijne beide volken, die 't mij tot plicht maakt dit recht uit te oefenen." Nadat de Koning deze verklaring had voorgelezen, boden de leden van den staats raad hun ontslag aan, waarop de Koning antwoordde, dat hij dit niet aannam, om dat het duidelijk was, dat er thans geen andere regeering kon worden gevormd. De leden van den staatsraad verklaarden daar op, dat zij bij hun verzoek volhardden. Servië. Belgrado, 29 Mei. Kolonel Massa Anto- nitch is tot minister van oorlog benoemd in de plaats van Giglovitch. die ziek is. De ukase, waarbijl het nieuwe kabinet wordt benoemd, is heden versohenen. Rusland. Over de moordtooneelen te Nakitschewan wo- Jt aan de Temps bericht, dat zij nog ver schrikkelijker zijn dan die te Bakoe. Al de Armenische winkels, in den strikten zin van het woord, zijn in brand gestoken en ge plunderd. De stad verkeert in staat van beleg en die levensmiddelen ontbreken. De moorden breiden zidh uit tot de naburige dorpen. De politie weigert elke ondersteu ning aan de Armeniërs. Hun nood is hart verscheurend; eene invasie van sprinkha nen 's dien nog komen vermeerderen. Kreta. De Kamer van Kreta heeft een oommis sie benoemd, die zal moeten onderhandelen met de leiders der opstandelingen en deze tot het neerleggen der wapens zal moeten bewegen. De opstandelingen hebben in bet buiten land eene leening van 1000 j>. st. gesloten en waar zij maar kunnen, heffen zij belaa tingen. Volgens den Times-oorreaponodent wordt de toestand ernstiger en worden nieuwe En gelsohe oorlogsschepen verwacht. De oorlog in Ooot-Azië. Van den oorlog «ju de volgende berichUn De correspondent van de Times te Pe tersburg beroht, dat, volgens de door hem aan het departement van buitenlandsche za ken bekomen inlichtingen, de krijgsverrich tingen in Mandsjoerije weldra een geheel nieuwe phase zullen intreden. De Russische troepen zullen Mongolië binnendringen, om aan do omtrekkende beweging, die de Ja panners zouden zijn begonnen, te ontkomen. Te Peking worden hieromtrent diplomar tieke onderhandelingen gevoerd. Rusland zou nl. sedert de krijgsverrichtingen ten noorden van Moekden zijn begonnen, tot de opvatting zijn gekomen, dat de grens van Mongolië die op zijn eigen stafkaarten 90 K.M. ten westen van Tjeling loopt, te onbepaald »s, en het drong er daarom bij de Chineesche regeering op aan de grens vast te stellen op een afstand van 30 K.M. ten westen van Tjeling. Hierdoor zou den Japanners het omtrekken van den Rusischen linkervleugel zoo goed als on mogelijk worden gemaakt. Japan nam eerst van dit Russische voorstel niet de minste notitie, maar Rusland had later te Peking weder op antwoord aangedron gen en de Chineesche regeering dezer dagen kennis gegeven, dat het tegenover het stilzwijgen van Japan zich gerechtigd acht de noodige stappen te doen tot behar tiging van zijn belangen en ook Russische troepen dus het Mongool9ohe gebied te la ten inrukken. Te Peking zou door deze hou ding van Rusland in diplomatieke kringen groote ongerustheid zijn gewekt, daar men vrees dat dit een eerste stap zou zijn ter yerdeeling van China, die tot ernstige ge volgen zou kunnnen leiden Washington, 29 Mei.. In den loop van dezen morgen werd geseind, dat. Togo Zaterdag oen groote overwinning heeft behaald. Een slag schip van het type Borodino is gezonken. Vier andere groote schepen zonken eveneens, eni twee of drie schepen zijn genomen. Er wordt bijgevoegd, dat alle groote sche pen der Japanners ongedeerd uit den slag zijn gekomen. Tokio, 29 Mei. 2.15 namiddags. (Regeerings- bericht.) De vloot van Rodjes- twensky is feitelijk vernie tigd- Twaalf oorlogsschepen zijn in den grond geboord of vermeesterd. Twee trans portschepen en twee torpedojagers zijn even eens in den grond geboord. Tokio, 29 Mei(2 uur s nachts). De vol gende Russische schepen zijn in den grond geboordde pantserschepen Borodino en Im perator Alexander ill; de gepantserde krui sers Admiraal Nakhimoff, Dimitri Donskoi en Vladimir Moncmakhhet kustverdedigings vaartuig Admiraal Onbkahoff; de be.cherm- de kruisers Svietlana en Zemcbug en de transportschepen Kamchatka en Irtessim. De Japanners namen tv.ee pantserschepen, de Orel en de N»colaas II en do kust"erdedi- gingsvaartuigen Admiraal Seniavin en Gene- raal-admiraal Aprascin, totaal 10 9dhepen in den grond geboord en 4 genomen. Petersburg, 29 Mei. (Petersburgsch Tele graaf-agentschap). Uit Sjanghai wordt v»a ■heden avond half aciht bericht, dat daar tijding is ontvangen, dat zeven Japin«che schepen, waaronder twee pantseredhepen, en vier Ruseiadhe schepen in den grond zijn geboord. Hier heerscht de overtuiging, dat de Japanners de officieele berichten van Rodjestwensky uit Wladiwostok afwachten en zoolang de bekendmaking van hiunme verlieaeD achterwege laten. Parijs, 29 Mei. Het bureau Havaa ontving een telegram uit Tokio, van 3 uur in den namiddag, luidende, dat admiraal Nebogatow en drie duizend schepelingen! krijgsgevangen zijn gemaakt. Rodjestwensky schijpt ontkomen te zijn. De slag begon Zaterdagmorgen. De vervolging wordt voortgezet. Londen29 Mei. Het Japanache gezant schap maakt een reeks telegrammen van ad miraal Togo bekend, waarin wordt bericht dat de vereenigde Japansche eskaders de Oostzee vloot aanvielen den 2 7sten dicht bij Okosjima. Zij boorde minstens vier schepen in den grond, terwijl de Japansche schepen slechts weinig belangrijke schade leden. Na zonsondergang werden torpedo-aanvallen on dernomen. Den 28ston begon het hoofdeska der een nieuwen aanvalverscheidene Russi sche schepen werden toen genoodzaakt zich over te geven. De Russische verliezen bedragen twee linie schepen, een kust verdediger, vijf kruisers, twee schepen voor speciale diensten, drie tor- pedonvernielers, die gezonken zijnvoorts twee linieschepen, twee kustverdedigers, eem schip voor speciale diensten en een torpedo- vernieler, die genomen werden. Washington, 29 Mei. De Japansche ge zant Takahira ontving van zijne regeering een kabeltelegram, inhoudende, dat, hoewel nadere bijzonderheden nog ontbreken, toch reeds vaststaat, dat de overwinning der Ja panners volkomen en overweldigend is. Washington, 29 Mei. Een aan het departe ment van marine ontvangen telegram meldt, dat den 27., om 6 uur 's ochtends, tusschen Goto-eiland en Quelpart-eiland bij Korea, de Russische vloot is gezien. De „Zemtsjoeg" voer voorop, leidende in dubbele colonne de „Borodino", „Orel", ..Soewarof„Alexan der", „Osljabja", „Veliky", „Navarin", „Nico- lai" aan stuurboord, en de „Nakhimof", „Oesjakof", „Senjawin", „Apraxin" en an dere kruisers aan bakboord. Washington, 29 Mei. De gezant van de Vereenigde Staten te Tokio Griscom, seint heden morgenAdmiraal Togo beriaht over een groote overwinning, die Zaterdag werd behaald. Een schip van het Borodino-type benevens vier andere groote re schepen zon ken, twee of drie anderen werden genomen. Alle groote Japansche slagschepen bleven on gedeerd. De heer Griscom deelt verder mede, dat het gevecht Zondag nog voortduurde. Een officieel telegram uit Tokio bericht: Togo meldt aan de regeering, dat de totale verliezen, die de Russische vloot Zaterdag en Zondag leed, waren: twee linieschepen, één gepantserde kustverdedigcr, vijf kruisers, twee schepen voor speciale dienstan, drie tor- depovernielers, die alle zonken. Verder wer den nog genomentwee linieschepen, twee gepantserde kustverdedigers, één schip voor speciale diensten, één torpedovernieler. Er 72 Roman van MORITZ VON REICIIENBACH. Dc klerk verdween eu trok de deur toe. Het maakte hem zoo gelukkig, een geheim met juffrouw Nanni te hebben, dat hij daar door al het vreemde, dat er in 'fbesluit zelf om zoo opeens op reis te gaan, gelegen was, gelieel over het hoofd zag. Hij kon iets doen om juffrouw Nanni welgevallig te zijn en zij had hom geheimhouding gevraagd. Dat was geiiceg om al zijn gedachten bezTg te hou den In vliegenden haast pakte Nanni nu een'g linnengoed in en wat zij verder meende noodig to hebben, stak haar geld bij zich, en spoedde zidh toen de trappen af can zich door het park naar het koetshuis te begeven. De koetsier stond juist gereed om op den bok te klimmen, de paarden stampten onge duldig op den grond en de gedienstige klerk opende haastig het portier en zag nog even naar juffrouw Nanni om, toen deze, bu'ten adem van het harde loopen, op den reiswa gen toetrad. De koetsier nam zijn hoogen zetel in, Nanni verdween in 't rijtuig, de klerk sloot iliet portier, groette met een diepe buiging, die helaas niet werd opgemerkt of althans niet werd gewaardeerd, en weg rolde het voer. tuig. Op de wanhoop over het verlies van den geliefde wa& bij Nanni een stijfhoofdige wre vel gevolgd, een wilde drang tot verzet. Egbert had niet eens bemerkt, dat zij plotseling was weggeloopen, terwijl hij met de prinses, wier handen hij drukte, maar aanhoudend stond te praten welnu, hij zou nu dan toch genoodzaakt worden oan over de drijflveeren van haar, Nanni's doen en laten, altihans eenigermate na te denken. Hoe die twee zouden schrikken, hij zoowel als de prinses, wanneer 'thun bleek, dat zij hen had doorgrond, dat zij hen had voorko men Ze hadden zeker gedacht, dat zij maar rustig zou toezien, 'hoe gelukkig anderen wa ren O neen, neen, liever met één slag aan die wanhopige geschiedenis een einde ge maakt, dan onder angstig wikken en wegien zich nog nader te moeten overtuigen van iets, dat zij reeds al te goed wistHoe slecht was .het geweest van Eigbert en van de prin ses, haar zoo lang te hebben bedrogen al te slecht' Maar zij zouden nu ervaren, dat Nanni hun. spel geheel en al had doorzien Zij ruimde het veld, zij ging hun uit den weg, naar Matthcs toe, die naar haar verlangt, de er mocht dan met haar gebeuren, wat er wilde, misschien zou zij ziek wordeni en sterven: wat kon. 'thaar schelen? Beter do'd uan zoo ongelukkig! Met al de kracht die in haar was, streed zij tegen haar verdriet en dan overviel haar plotseling weder het bewustzijn van al haar leed met overweldigende macht en sprongen haar de tranen in de oogen. Dtan viel zij ach terover tegen de kussens van het rijtuig en kon zij niet meer helder denken en. tot geen bepaald besluit geraken. Zij vond niets dan tranen, altijd weer opnieuw. Het ratelen der wielen over het hobbelig plaveisel der stad dwong haar, zich op te rich ten. De koetsder wendde het hoofd om en vroeg haar, waar zij wilde uitstappen en waai- hij haar moest komen afhalen. Hij. noemde haar daarbij het logement, waar hij gewoonlijk uit spande. „Ga dam daar maar naar itoe, over een uur zal ik wel met mijim boodschappen klaar zijn," antwoordde Nanni. Het rijtuig h;eld stil en zij stapte er uit. met haar reistaschje in de hand. En toen zij zoo eensklaps weder genoodzaakt werd te handelen, was 'took met haar besluiteloc*- he:d gedaan. Thans nog terugkeeren, weder voor de prinses en E|gbert te mioeten ver schijnen o neen, dat was onmogelijk, dat kon zij1 niet doenVoorwaarts dus, voor waarts, zonder zich om 't verladen te bekom meren. HOOFDSTUK XXVII. Genadige heer Graaf! Alleronderdanagst vraag ik om verschoo ning, oat ik de vrijheid neem mij tot miju- heer te wlenden, maar ik; weet er geen andefrt middel op, en mijnheer zou zeker zelf zeg gen „ja, hier moet ik helpen 1" als mijnhoor namelijk hier was. Maar de zaak is deze, dat het, zooals 't nu gaat, niet langer gaan kan, of mijn „hoogheid" gaat er zelf onderdoor. Nu wil ik mijnheer vertellen, wat voor on gelukken wij gehad heibbcn. Om te begin nen moet ik u zeggen, dat ik goed en wel met mijn hoogheid, met mevrouw Von Hol lede en met de jonge juffrouw Nanni, d'"e wijl uit Neurenberg hadden medegenomen, alhier 'ben aangekomen en dat hier op het oog alles ook scheen in orde te zijn en dat mijnbeer de secretaris Lewoeky, die uit Ber lijn was vooruit gestuurd, ons ontving en als altijd eem vloed van woorden had om de prinses zijn respect te betuigen. Nu, dat Was nog geeu ongeluk, maar dat komt zoo met een. Toen wij /hier een paar dagen waren, vond ik toch, dat alles n>et zoo heel mooi in orde was en verbeeldde ik mij al, dat het met de zaken van den paohter Lewoaky in 't bijlzon der niet recht plui6 moest zijn. Niet waar, een mensch, die zijn oogen en zijn ooren den kost geeft, vangt zoo nu en dan wel eens iets op, dat hom veel te denken geeft! Maar onze hoogheid merkte daarvan niets, want zij had mijnheer Eglbert uit Rome bij haar gevraagd en had het aldoor even druk met de verrassing, die zij juffrouw Nanni, die zooveel als de aanstaande van mijbheer Egbert is, wilde bereiden. Hoogheid bemoei de zich du3 maar zoowat allecm met dat ge heimpje, waarbij zij mij evenwel toch ook in het vertrouwen nam en ik moest den koet sier waarschuwen, dat hij met het rijtuig langt? de eikenlaan en het eiken-pniëcl lcwam waar dan juffrouw Nanni door de komst van den jongen schilder zou verrast, worden. Nu, de verrassing kwatm Wel, maar heel anders dan wij gedacht hadden. Om het kort te maken, de pachter Lewoeky had zich dienzelfden morgen voor het hoofd gescho ten en mijnheer de secretaris had over de grenzen het hazenpad gekozen. „Familieaan gelegenheden" zegt mijn hoogheid, omdat zij een engel van een mensch is en op den famil:enaam van de LeWosky'6 geen scnande wil laden, maar ik weet het beter. De een pleegde zelfmoord en de ander is gevlucht, omdat zij alle twee mijn hoogheid bedrogen hadden en op stuk van zaken geen raad meer wisten. En de jonge beer von Lewosky is een heeil lichtzinnig heerschap geweest, die als luitenant zijn ontslag uit den dienst heeft moeten nemen, en d>e kwam ook al op Chlopodwticko, zoo maar op eens, en volgen» het zeggen, moet hij zien voor onze hoog heid op de knieën geworpen en haar, de hemel nrag weten wat al niet, bezworen heb ben. Het eind van de geechiedenis was, dat mijn hoogheid hem en zijn moeder, die zidh niet van haar zoo wilde sdhedden, een zekere som voor reisgeld heeft gegeven en dat die twee naar Amerika zijn vertrokken. Van de Lewiosky's zijn we dus voor goedi vcrloet, maar nu zit mijn hoogheid met al het land. de pachthoeven, bet werkvolk en al de administratie en de rekeningen in haar maag en het een is al grooter warboel dan het andere. Zoo oppervlakkig gezien, zou men zeggen, dat het niet te doen is voor een mensch om dat alles weer op orde te brengen. Den moed verliest mijn hoogheid er evenwel niet zoo gemakkelijk bij, maar wat kan zij dben? Zij roept de opzichters, de bazen en de onderbazen bijl elkaar en .bespreekt dan met hen de verschil lende werkzaamheden op het land en in de schu ren zij zit te paard en rijdt den ganschen dag rond om overal orde op zaken te 9t«IIen. Wordt rsnolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1