werden twee duizend gevangenen gemaakt, i Togo voegt er bij. dat do Japansche vloot on- I gedeerd bleef. W ashington29 Mei. Blijkens dn berichten, die uit Tokio ontvangen zijn door het marine- departement, hebben de Japanners behalve j de reeds genoemde schepen, het Russische linieschip Sissoi Veliky eu ook ee.i Russische vlaggeschip vermecsterd. beiden ernstig be- 1 scbadigd. Washington, 29 Mei. Een bericht v*a ad miraal Togo. medegedeeld door het Ja/an- solie gezantschap alhier, meldt, dat de Mo nomaohos eerst werd buitgemaakt, maar «daarna zonk. Washington, 29 Mei. (Daily Mail). Het departement van marine heeft een bericht uit Tokio ontvangen, meldende dat' het Rus sische schip Admiraal prins Soewarow met admiraal Rodjestwensky aan boord, gezon ken ia Petersburg30 Mei. Hier loopt het ge rucht. dat blijft rondgaan, dat admiraal Rodjestwensky gewond aan boord van een torpedoboot is gebracht. Parijs30 Mei. Het Petit Journal be richt uit Petersburg: Vier Russische sche pen zijn te Wladiwostok aangekomen met admiraal Rodjestwensky, die ernstig ge wond is. 7000 Russen zijn buiten gevecht ge steld Officieren en bemanning waren met berekend voor hunne taak. Tokio29 Mei. (Daily Telegraph). Een Rus sisch oorlogsschip kwam ter hoogte van Iwani, gelegen in een Japansch district op 150 mij- Jen afstand van T&ocsjima, en heesch de witte vlag. 3000 officiereu en matrozen, meerendeels gewond, worden verpleegd door het Japan sche Roode Kruis op deze plaats. Sjanghai, 29 Mei. (Morning Post). De Rus sische transportschepen heschen de (witte?) vlag. Van de maatregelen, die genomen zijn tot. voorbereiding van de beslissende ontmoe ting tusschen de Russische en Japansche vlo- teu, weten wij nog weinig, zoo goed als niets. De voorzichtige taktiek der Japanners om alles wat eenige aanwijzing kon geven over den slag, die werd voorbereid, achter te liou- dou totdat alles was afgeloopcn, is ook hrêr toegepast. Alleen was uitgelekt, dat Togo zijne vloot had bijeengetrokken in de baai van Masampho om de naderende Russische vloot af te wachten. Dat punt, aan den zuidoostelijken hoek van Korea gelegen, was daarvoor met juisten blik en groote zorg ge kozen. Hetzij de Russische vloot liaren weg koos oostelijk of westelijk van het eiland Formosa, hetzij zij langs de Japansche zuid oostelijke kust stuurde naai- de Tsoegaroe- straat, of beproefde, direct door de straat van Korea in de Japansche zeo te dringen, naar alle zijden had Togo den korteren weg om de Russen tegemoet te gaan. In één woord Togo was in staat, van Masampho uü naar alle richtingen op de binnenste lijn te opereeren en vlugger op het bedreigdo punt aan te komen dan de Russen. Bijzon der in het oog springend zou dit geweest ziju, als de Russen langs de Japansche zuid oostkust gevaren waren. Dan zou Togo van Masampho en het eiland Tsoesjima uit hetzij via Simonoseki en Mogi de Russen ton zui den van het- eiland Shikohoo in de flank hebben kunnen vallen of aan den uitgang van do Tsoegaroestraat in de Japansche zee zich hun in den weg plaatsen. In beide ge vallen had de Japansche vloot zich op do pe».^ kunnen bewegen, terwijl de Russen ge noodzaakt. waren geweest in den boog to voren Nu Rodjestwensky den weg koos door de Tsoesjima-straatkon Togo hem slag leveren op een punt, dat slechts 40 zeemijlen' van zijne ankerplaats in do baai van Masampho verwijderd was en dus in weinige uren was t.o bereiken De deskundige medewerker van de Temps btengt aan Rodjestwensky hoogen lof, dat bt» or in geslaagd was zijne vloot zoo ver to brengen, zoodat zij in staat was slag te leve ren, bevrijd van den belemmerenden nasleep van de konvooien der transport- en kolensche pen. Zijne taak bepaalde zien tot 't eenvoudige programma goed te vechten en te vechten ten einde toe. ..Al zijne strijdkrachten zijn in zijne hand Van kolen voorzien aan de Saddle-eilanden en nog slechts een afstand van een duizendtal mijlen hebbende af te leg1- gen, beschikken zelfs zijne zwakste schepen over meer brandstof dan noodig is voor de bewegingen iu den slag; allen kunnen minstens 2000 mijlen afleggen zonder dat zij behoeven aan te leggen. Men ziet, dat alles te ramen genomen Rodjestwensky gedaan heeft wat menschelijkerwijs mogelijk was to doen, en dat hij de gevaren van den strijd kan onder de oogen zien met het volle be wustzijn van den volbrachten plicht." Men behoeft op dezen lof niets af te din gen. Inderdaad heeft admiraal Rodjest wensky door het beleid, waarmee hij ziyno vloot tot dicht bij de plaats van hare be stemming heeft gebraent. de bewondering gaande gemaakt van allen, die hierin tot ooideolen bevoegd waren. Hij hoeft zijne gnnsche macht, in den best mogelijken staat, gebracht naar do plek, waar de beslissende ontmoeting moest plaats hebben. Wanneer die ontmoeting hem de nederlaag heeft ge bracht, dan komt dat omdat hij oen tegen stander tegenover zich had, die nog beter dan hij daarop voorbereid was. Zijne krijgs manseer heeft daaronder niet geleden, al moet men. het resultaat van dezen slag over ziende. van dezen vlootvoogd, die misschien de berichten over zijn persoonlijk lot zijn tegenstrijdig in dezen strijd is onderge gaan, zeggen Alles is verloren behalve de eer. Want dat is de uitslag van den zeeslag, dio verleden Zaterdag in de straat van Tsoesjima geleverd is. De cijfers, die de korte maar wel sprekende telegrammen bevatten, wijzen het mt. Tien slagschepen van de Russen zijn in de grond geboordmen vindt onder de op somming vermeld zoowol linieschepen en ki Hirers van het modernste type als ver ouderde kustvordedigingsschepcn en be schermde kruisers zes slagschepen (vier linie schepen en twee kustverdedigingsvaartuigen) zijn door den vijand genomen. Met recht kon dus de Japansche .vgeering in het eerste bericht, dat zij over den uitslag van den strijd in de wereld heeft, gezonden, zeggen, dat „de vloot van Rodjestwensky feitelijk vernietigd is." En wat zijn de verliezen, die de Japansche j vloot daartegenover geleden heeft? Zij wor- j den opgegeven als één kruiser en tien torpe dobooten „tot dusver". Mogelijk komt er nog wat bijin ieder geval komen, daar de groote schepen geen belangrijke schade ge leden hebben, die verliezen niet in vergelij king met die. welke aan de Rusren zijn toe- gébracht. Japan kan dus gerust zijn. het heeft do heerschappij ter zee in de Oost-Azia tische wateren behouden. Admiraal Birilew heeft voor zijn vertrek naar Oost-Azië, jiog een dagbladschrijver «c woord gestaan. Hij stelde het volste verdu wen in Rodjestwenskv's suooes (waarover inmiddels reeds is beslist) -en verzek;?de voorts, dat het vierde eekader zeer zeker den. 14en Juni gereed zou zijn en dat Uet eenige dagen daarna zou vertrekken. Washington, 29 Mei. De gezant van de Vereenigae Staten te Tokio seint, dat vol gens een hem doer de Japansche regeering medegedeeld bericht het bij Formosa door de Russische vloot den 20. Mei in den grond geschoten schip is gebleken oen Engclscb schip te zijn. Allerlei vMaxim Gorki, die Öhans vrij is om te gaan waarheen hij wil, behalve naar St. Petersburg heeft zich van de Krim naar Kuokula, in Finlamd begeven Bij het passeeren van St. Petersburg werd liii aam Biet station opgewacht door een troepjo vrienden, die hem verder vergezel den. t Gorki las te MotskJou in een engen vrien denkring zijn nieuwste stuk „Kinderen der Zon", voor, thetwelk, naar men verzekert, een diepen indruk op de hoorders maakte. vNaar men uit New-York bericht, gaat de gewezen Boeren-generaal Cronié thans te Brighton Black, een badplaats bij New-York, dc zelfde tooneelvoorstellingen (de overgave vf.n Paardeberg, enz.) geven, welke bij reeds op de wereldtentoonstelling te St. Louis heeft vertoond. vDe beheerders van Carnegie's „Hel- deufonds" to New-York - een fonds ter be looning van heldendaden uit het dagelijkscü leven hebben voor de eerste maal prijzen toegekend. Er zijn 6 bronzen en 3 zilveren medailles uitgereikt. Er zijn sommen gelds gegeven aan de weduwen van drie mannen, d'e om bet leven kwamen bij pogingen om anderen te redden en een som van 10,000 dollars is uit gekeerd aan de gerodden bij de noodlottige ontploffingen in de schoenenfabriek te Broek- ton vDe Vesuvius werkt weer. E knallen voortdurend ontploffingen en er hebben uit barstingen plaats. Zaterdagavond :s binnen een uur tijds een groote hoeveelheid lava over ee. afstand van ongeveer ec.i kilometer naar Aório-Cïivallo gevloeid. BINNENLAND. Kameroverzicht Eerste Kamer. Vergadering van Maandagmiddag 29 Mei. Na aflegging deT beloften heeft het jiicuw- bc noemde lid voor Noord-Holland, de heer J. A. Laan, zitting genomen. Ingekomen is een verzoekschrift van den arts I*. H. Eykmani te 's Gravenbage, met 'be- iciug tot de keuze van dc plaats voor het Vredespaleis. Tot leden der commissie in wier midden zijn gesteld de inlichtingen van den Minister van Waterstaat, op het adres van den heer Frans Anderheggen Jr.. betreffende de uit voering van het zalmtractaafc, zijn benoemd do heeren Reekers, Ilavelaar en Dojes. Dc Voorzitter deelt mede, dat de Cen trale afdeelmg heeft besloten verschillende van de Tweede Kamer ontvangen wetsont werpen in de afdeelingen te onderzoeken. D© Kamer begeeft zich daarna in de af deelingen, nadat de voorzitter heeft medege deeld dat morgeni middag om half twee de openhare behandeling zal aanvangen van de Lager-Onderwi jp- n ovelle. Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 30 Mei 1905 bevat de volgende Kon. besluiten benoemd als vertegenwoordigers der regeo- ring op het van 9 tot 14 Juni te Brussel to houden Congres International de Sport et d'Education physique F. W. C. H. baron Van Tuyl van Serooskerken, kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Ko- ningiu te VelzenC. A. A. Dudock de Wit, te Breukeien, en S. van Aken, leeraar in de gymnastiek te Rotterdam; benoemd tot ridder in de Ned. Leeuw J. M B. Beuker, voorzitter van het bestuur van hot Kon. Genootschap Natura Artis magistra te Amsterdam toegekend de eeremedaille Oranje-Nassau in zilver aan H. v. d. Ben, werkzaam bij de firma Van Doesburg en Co., houthandel te Zaandam. Het Koninklijke bezoek aan de hoofdstad. Gisterenmorgen om kwart over 10 uur reden H. M. de Koningin en Z. K. II. de Prins, vergezeld van H. M. de Koningin-Moeder uit, om een bezoek te brengen aan het Rijksmuseum, inzonderheid ter bezichtiging van de collectie-Drucker. Om half elf kwam men aan liet Rijksmuseum aan, waar de directeur hr. B. W. F. van Riems dijk, mr, J. A. Sillem, voorzitter, prof. dr. I E'.x. lid van do commissie van toezicht op het Rijksmuseum, en do heer E. W. Moes, directeur van 's Rijks prentenkabinet, de hoog bezoekers opwachtten. Behalve de collcctie-Druckcr bezichtigde het Kon. Echtpaar ook nog het grafmonu ment van Koning Willem I, in 1847 door den Belgischen beeldhouwer Grefs uitgevaardigd, en het grafmonument van Willem Georgo Fredcrik van Oranje, in 1808 vervaardigd door Canova, en waarvan het origineel zich bevindt in Delft. Voorts bezichtigde het ge zelschap het kostbare legaat-Van Lvnden, de 18e-eeuwscbe Turksche schilderijen van Van Moor. het Rijksprentenkabinet on de groote zaal der porseleinen. H. xd. dc Koningin ver zekerde aan jbr. Van Riemsdijk een on an der met groote belangstelling te hebben be zichtigd. Van het Rijks-museum reed men naar het Centraal Station, tot uitgeleide van H. M. de Koniugn-Moeder. Iti de wachtkamer wa ren de gewone burgerlijke en militaire outo- riteiteu aanwezig, oc-k de Commissaris der Koningin iu Ncord-Holland. Gisterenmiddag cm 2 uur werd uitgereden naar de school voor Vocale en Dramatische Kunst aan den Weteringschans, waar o.m. een koor uit eb Solfège-klsase verschillende liederen zong, alsWagner's „Waeh auf", ,'WHhelrha van Nasouwe", en eon fragment uit „la Traviata". De heer Schwab, droeg, on der begeleiding van Cateau Esser. 't „Hexeu- lied" van Ernst vou Wildenbruch voor. Na een korte pauze, werd het blijspelletje ,,As- rèhepocs" van Jo van Slcoten opgeveerd, waarin mej Elsa Manos do hoofdrol v*.vul de. Bij het vertrek werd den Hoogen bezoe kers toegezongen „het. liod van Noord en Zuid" uit Coers' liederboek. Thails volgde "het traditioneele bezoek aan de Wiïlemstraat. De feestvreugde is bier echter naar onze oorrespondent ons seint door een droevig ongeval ver stoord. Uit de derde verdieping van een per ceel aan «die straat viel een 28-jarige vrouw uit een raam op straat, waar ze neerkwam op het door de politie afgezette gedeelte. De ongelukkige viel te pletter, de ingewanden kwamen naar buiten, terwijl de schedel was gespleten. Ingedragen in het zittingslokaal van den geneeskundigen dienst overleed de ongeluklkige weldra. Dit had tengevolge, dat de voorgenomen hulde-betuiging aan de Vorstelijke familie, die 20 minuten na het ongeluk passeerde, niet plaats had. Alle festiviteiten werden afgelast, terwijl aan H. M. de reden daarvan werd medegedeeld bii 'bet inrijden van de Willemstraat. De Koningin liet zich door den voorzitter der Oranje-vereeuiging uitvoerig inlichten over bet plaats gehad hebbende ongeval, dat on der de duizenden boeschouwera groote ont steltenis had veroorzaakt. De Oranjebuurt werd alzoo doorgeleden, zonder dat ergens van een feestelijke huldebetuiging sprake was. Aan bet diner ten Hove waren gisteren avond gezeten de leden van den Amsterdamsclien raad met den burge meester en den Commissaris der Koningin, mr Van Tienlioven. De gala-voorsfeelling in den Stadsschouw burg was druk bezocht. Als altijd bood de zaal met het publiek in fecstkleedij een schit terenden aanblik. Omstreeks acht uur kwa men de Hooge Ijezoekers aan, aan den in gang van den schouwburg verwelkomd door de heeren G. de Wijs, voorzitter van den Raad van Beheer, J. H. Vrancken en H. J de Marez Oijens, vertegen woordigers van de Stadsschouwburgmaat schappij, en W- van Korlaar, directeur- gérant van bet Nederlandsche Tooneel. De heer De Wijs bood H. M. een ruiker van prachtige orchideeën aan. Toen het Kon. Echtpaar de koninklijke logo binnentraa, h ef do muziek het Wilhelmus aan en ver rees liet publiek van rijn zetels. In de „Gijsbrecbt" vervulde de beer Van Schoonhoven de hoofdrol. Mevr. YYeusma- Klaassen zegde de Reij vati Amsterdamsche Maegliden, en de Reijvan Edelinghen, deze laatste met den lieer Eduard Verkade Voor al in de Reij van Edelinghen blonk mevr., Weusma-Klaasseu uit. Mevr. Ma-nn-Bouw meester was Radelock. Rika Hopper zegde de reij van Burghzaten. Hubert la Roche was de bode en mevr. Holtrop-Van Gelder Rafaël. Het treurspel was voor dezen avond nog al belangrijk verkort, en werd door H. M. de Koningin en de Prins aan de hand van een tekstboekje met belangstelling gevolgd. Meer malen gaf H. M. bet sein tot applaus. Bij het verlaten van den sohouwburg betuigden H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins ingenomenheid met de vertooning Mr. van Tienhoven, Commissaris der Ko ningin, do burgemeester en vele raadsleden van Amsterdam in ambtsgewaad woonden de voorstelling bij. H M. de Koningin-Moeder is gisteren om 12.35 te Baam aangekomen. De burge meester vani Baarn was ter 'begroeting op het station aanwezig. Hare Majesteit de Koningin heeft be noemd lo. tot ecredame in de Huisorde van Oranje, mevrouw Van Loon, geb. Egidius, dame du Pal ais te Amsterdam 2o. tot commandeur in de Huisorde van Oranje de heeren G. A baron Tindal en mr. W baron Röell, kamerheeren in 'ouitenge- woncn dienst te Amsterdam. De gewone audiënties van de minis ters van oorlog, justitie en koloniën zullen deze week niet plaats hebben. De minister van W., H. en N. begaf zich gisteren naar Velsen. D'e Amerikaansche gezant is uit Lon den te 's Gravenbage teruggekeerd. De minister van oorlog heeft, over wegende dat het noodzakelijk is, tengevolge van de uitbreiding van het leger, over te gaan tot vermeerdering van het aantal paar de nworderingsdistricteu cn tot wijziging in de samenstelling van eenige bestaande vor- derings-ddstreten, bepaald, dat: 1. het bestaande vorderi.ngs-district nr. 14 wordt uitgebreid met de gemeenten Gors- sel, Bathmen en YVarnsveldhet bestaande Vordcringsdistrict nr. 16 wordt uitgebreid met de gemeenten Vorden, Ambt-Doctin- chem. St.ad-Doctinchcm, Hengelo (Gelder land) en ZeLhem 2. er worden opgericht 11 nieuwe vorde rings-distrieten met de volgende gemeenten als vorderingsplaatsZwolle, Wijhe, Heerde, Breukelen-Nijenrode, Harmeien. Sohagen, Maasland, de Buurt, Nieuiw-Beierland, Slie- drecht. Woudrichem, Leerdam, Oss, Tholen cn Nieuw Vosmeer. Bij resolutie van den minister van ko- koloniën van '27 Mei 1905 no. 2 zijn de hoeren dr. if. J. de Goeje cn mr. C. van Vollenho ven, hoogleeraren aan de Rijks-universiteit te Leiden, benoemd respectievelijk tot lid en voorzitter e» tot lid en secretaris der com missie. welke in 190") hier te lande zal afne men het grootambtenaar- xamen voor den Indischen dienst, bedoeld bij liet Kon. be sluit van 26 April 1902 (Nederlandsch Staats blad no. 49, Indisch Staatsblad no. 223), en zijn tot leden dier commissie benoemd de heeren G. W. W. C. baron van Höevell, oud gouverneur van Celebes en Ouderhoorighe- deu, A. van der Ven, oud-resident van Rem bang, mr. J. E. Heeres, dr. A. W. kieuwen- huis. Ch. A. van Ophuvsen e« dr. A. C. Vree- de. allen hoogleeraar aan de Rijks-universi teit te Leiden. Dr. J. Th. de Visser te 's Gra venbage. Niettegenstaande een hitte van bijna 80 graden, was een zeer talrijk publiek gisterenavond in „Diligentia" te 's Graven bage, bijeen, waar dr. J. Th. de Visser, can- didaat in het kiesdistrict 'sGravenhage II, als spreker optrad „om eens kennis te ma ken", al was, volgens den voorzitter der ver-, gadering, den lieer J. R. Snoeck Henkemans,. cene kennismaking overbodig. Dr. De Visser ving aan met een woord van dank aan de vier kiesvereenigingen, die hem candidaat stelden, waarin hij een blijk van vertrouwen ziet voor de wijze, waarop hij tot heden zijn mandaat vervulde. Linksche concentratie of rechtsche coali tie? Alvorens tot beantwoording dier vraag over te gaan, hield spreker een revue over hetgeen de regeering in het vierjarig tijd perk heeft tot stand gebracht en betoogde daarna dat ons land meer gediend is door de rechtsche coalitie dan door een linksche oonoentratie. Daarvoor pleit al dadelijk de pensioenrege ling, waarvoor prof. Treub de 7 millioen heeft gevonden, maar zonder aanwijzing van de middelen. De linker concentratie is gereed met haar ouderdoms- en invaliditeitsverzeke ring, maar dc bronnen waaruit zij: bestreden moet worden, heeft zij niet aangewezen, het geen de rechterzijde die nooit heeft ge lokt en gevleid met die ouderdomsverzeke- ringwet wèl heeft gedaan. Mochten de tarieven de ouderdoms- en in validiteitsverzekering niet kunnen geven, dan zal de rechterzijde aldus Spr. gaarne gebruik maken van de middelen door Unie-liberalenoud-liberalenvrijz.-dem., enz. aangegeven, n.l. eene"belasting der voor werpen van weelde, waarbij de coalitie dan al vast rekenen kan op steun. Hierna behandelde spreker het blanco ar tikel, waaromtrent men het lang niet ééns blijkt, al wordt de groote trom geroerd. In-de derde plaats meende Spr., dat orde en vrijheid bijt de rechter-coalitie het best verzekerd zijn, getuige de spoorwegstakings periode. Slechts de vrijz.-democraten hebben zich toen consequent 1 etoond. En nugaan ze samen met de Unie- UberalenA De oud-liberalen werd voor hun houding hulde gebracht. Iu moe'elijke dagen heeft de regeering getoond pal te staan, zonder rechten te kren ken, al wordt dit ook nog zoo bombastisch uitgeschilderd. Zij heeft getoond een her nieuwd vertrouwen der natie waardig te zijn. Alsnu kwam Spr. tot de onderwijsquaestie, waarin de huidige regeering een rechtma tige» kamp heeft gevoerd voor die honderd tallen van ouders, die hun kindoren een onder wijs willen geven dat de Staat hun niet geven kan. Met volle overtuiging zou 9pr. dan ook voor de onder wij snovel le hebben gestemd en hij betreurt het dat ziekte hem verhinderd heeft het aantal voorstanders met één te ver meerderen. Het Christelijk onderwijs wordt door deze regeering geholpenhet openbaar onderwijs wordt, door haar veredeld. Ten slotte kwam Spr. tot de politiek en den godsdienst en wees hiji op de groote kracht van den godsdienst in den Staat. I««ever heeft hij te doen met de rechterzijde die dit openlijk bekent, dan met de linker zijde, die er alleen gebruik van maakt in de verkiezingsdagen en eenmaal op liet kus sen gezeten van het verband tusschen gods dienst en Staat n:et meor hooren wil. Gaarne erkent Spr dat onder de libera len mannen zijn van hoog intellect, edel ka rakter en warme vaderlandsliefde, maar geen blanco-artikel, geen anti-Kuyperleuze kan de liberale partij haar kracht hergeven. De vaan van Tkorbecke is geworden de splijt zwam in plaats van het symbool der vereeni- ginK- Met kracht wekte Spr. op om op 16 Juni aan het Kabinet van christelijk nationale staatkunde de overwinning te verzekeren »n het belang van ons dierbaar vaderland. (Ap plaus). In debat kwamen vijf personen, waaron der de heeren mr. Van Blom (Unie-liberaal) en mr. Limburg (vrijz.-democraat). De heer Tvdeman heeft bedankt voor oandidaatstelling voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in district Bergen-op-Zoom. Thans zal van liberale zijde candidaat gesteld' worden mr. Goeman Borgesius. Nogeen Sybrandiaantje. Het Nieuwsblad van het Noorden schrijft In ons nummer van Donderdag j.l. maak ten wij melding van het schrijven van den ouderwijzer B. Valk, waarin deze er op wees, dat de door mr. Sybrandy geloochende uit drukkingen „dat ''e openbare onderwijzers het gif den kinderen met druppelen toe dienen en in dc school propaganda maken voor liet socialisme", voorkwamen in bet Twentsch Volksblad, waarvan mr. S. hoofd redacteur is. Op een vergadering te Uithuizen hierop gewezen en om inlidhtingen gevraagd, zeide mr. S. dat het aangehaalde artikel niet van hem afkomstig was. Hij weet niet dat het er in heeft gestaan. Maar na een interrup tie, waarbij geroepen werd„dat is een mooie redacteur!" zeide hij: dat als 't er in heeft gestaan, hij het ten zeerste afkeurt en den schrijver er van het stuk zial laten herroepen, daar hij nu wel wist, dat het stuk van den heer Smal, een onderwijzer uit. Enschedé, was. Na deze ontkenning van het bestaan van 'liet stuk en de onmiddellijk daarop ge volgde bekentenis, dat hij nu wel wist wie het artikel geecbreven had, werd de verga dering zoo rumoerig, dat een volgende spre ker niet meer was te verstaan. Bij beschikking van den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van 26 Mei 1905, afdeeling Landbouw, is met in gang van 1 Juli a.s. benoemd tot scheikun dige aaji het Rijkslandbouwproefstation te Groningen, dr. J. C. dc Ruyter de Wildt, thans tijdelijk als zoodanig aldaar werkzaam. De heer Bart Verhallen, onlangs be noemd tot leeraar aan het Kon. Conservato rium voor Muziek te 's Gravenbage, heeft thans bedankt voor de gedurende vele jaren door hem vervulde betrekking van directeur dor muziek van de dd. schutterij te Schie dam. In den ouderdom van 75 jaar is to 's Graivenhage overleden de beer H. van Eek, oud-directeur der telegrafie te Am sterdam, uit welke betrekking hij in 1892 een eervol ontslag verkreeg. De heer Van Eok was ridder in de orde van den Neder 1. Leeuw. Te Doetinchem is opgericht c.ne af deeling van het Centrale genootschap voor kinderen herstellings- en vacantiekolouies. De afdeeling hoort nog dezen zomer eenige kin deren naar Egmond aan Zee te kunnen zen den. Secretaresse der afdeeling is mej. A. Spijkman te Doetinchem. De aandacht van Nederlandsche ree- ders en vissehers is gevestigd op de toepas- siug van eene oude Engelsche wet, aan welke sedert het vorig jaar weer streng de hand wordt gehouden en waarbij op straffe van zware boeten verpachtend wordt gesteld de baai van Lowick met de nationale vlag in top binnen te stevenen. Ten vorige jare heeft meer dan één schipper, onbekend met deze oude wet, die boete beloopen. Moeilijkheden en oponthoud is hiervan het gevolg. Een vermakelijk staaltje kwam ons heden ter oore: Zekere heer H. in Schoonhoven had twee kinderen, die de openbare school bezochten. Verschillende van zijn anti-revolutionaire klanten dreigden bij hem weg te blijven, in dien hij hen niet op de bijzondere school deed. Vreezende hen te zullen verliezen, vol deed hij er aan. Toen nu evenwel eenige libe rale lieeren, ook goede klanten van hem, hem opmerkzaam maakten, dat zij toch ook wel daarom hem konden bedanken, was zijn ant woord: „Ik geloof wel dat gij mij christelijr kcr zult behandelen." (Goudscke Ct.). Godsdienstwaanzin. Naar aan leiding van een bezoek aan de godsdienstige sekte in Wales, waarvan wij onlangs melding maakten, worden, in navolging van wat in Engeland gebeurt, in bet Evaugelisch kerk gebouw te Goes samenkomsten gehouden, waarin zonden beleden en getuigenissen af gelegd worden. Een en ander leidt sommige jxirsonen tot groote overspanning. Een dienstbode beeft, als lijdende aan gods dienstwaanzin, haar dienst moeten verlaten. Sommige personen maken propaganda door op den marktdag in het publiek hunne ideeën te verkondigen en traktaatjes en ge schriften aan te bieden. Midb. Ct. De staking te Enschedé. De stakers der firma Serplios en Zn. nebbeu gisteren zonder eenig incident den arbeid her vat. De industrieel en, aangesloten bij de fabri kanten veroeuiging, behoeven dus niet tot de uitsluiting over te gaan. B o 1 e e d' i g i n g. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde gister dr. J. v. Leeu wen te Schiedam, wegens beleediging van mr. W. H. Jansen aldaar in het door hem geredigeerde blad „De Moker", tot f 40 scha devergoeding, aanplakking van het vonnis aan het kantongerecht te Schiedam en de kosten van het geding. De internationale effecten diefstal. Voor de Haagsche rechtbank werd gisteren behandeld de rechtsvervolging, ingesteld tegen P. J. J. Buscherkof, 30 jaren, assuradeur, beklaagd in Mei 1S04 met het oogmerk tot wederrechtelijke bevoordeeling J. v. d. Schuit bewogen te hebben tot af gifte van f 1500, althans f 1400 door hem tot verzekering der terugbetaling dier som. als onderpand te geven 7 aandeel-n of obli gaties Credit foncmr (Foncière), welke verkre gen varen door diefstal te Parijs e"i elders; welke stukken waren (frappé d'o_-position) en a'zoo niet verhandelbaar, terwijl de cou pe c niet inwisselbaar waren. De beklaagde, bet eerst gehoord, verklaar de de effecten ontvangen te hebben van E. S. Richartz, '/oor 3 maanden, ora deze, wan neer hij naar Parijs ging, te verkoopen aan den rechtmatigen eigenaar. Na lang er om heen gedraaid te hebben, verklaarde bekl. geweten te hebben de betee- kenis van d woordenfrappé d'opposition. Hij deed vervolgens een zeer verward verhaal over de wijze, waarop hij in 't bezit is ge komen van en ander partijtje gestolen effec ten, dat hem te Amsterdam ter hand was gesteld door zijn vriend Nuut Vinkhuijzen, welke laatste deze stukken ontvangen had van zek-ren Jules Lerie. Bekl. had d;e stuk ken gebracht bij v. d. Schuit, d:e er f 2o00 op had gegeven, van welk bedrag j f 2100 aan Vinkhuijzen had fg dragen. Gisterenmidclag omi kwart over twee uren ving het getuigenverhoor aan. Publiek was toen bijna niet meer aanwezig. In de eerste plaats werd gehoord de com mission nair in effecten E. S. Richartz, die verklaarde, dat in Mei van het vorige jaar bekl. bij hem is gekomen om geld. Hij bad hem toen medegedeeld, dat hij in het bezit was van eenige effecten frappé d'opposition en aan bekl. uitgelegd wat dit beteekende, in welke woorden weet hij niet juist meer. Bekl. had daarop verzocht ze hem voor een dag af te staan, om bij Van der Schuit te beproeven er geld op te krijgen. Toen ge tuige de effecten kocht, wist hij wel dat ze frappé waren, maar nog niet dat ze gestolen waren. Vervolgens had getuige aan den bekl. die effecten tegen refu afgestaan, om te trach ten ze te Parijs aan de rechtmatige eige naren (dat zijn de personen, die geopposeerd hebben) te veikoopen. Het was hem echter bekend, dat bekl. er mee naar Van der Schuit zou gaan, om 'er voor één dag geld op te krijgen. Hij vertrouwde hem wel voor een bedrag van f 1400 a f 1500, (welk bedrag bekl. bij v. d. Schuit ging opnemen), te eer der omdat getuige aan bekl. nog <en incas sowissel had van f 3000. Get. had, toen bekl. hem om geld kwam vragen, gezegddaaraan kan ik je op 't oogenblik niet helpen, maar ik heb wel een pakje gestolen effecten, al thans zoo iets. Bekl. ontkent dit. Op een vraag van den verdedigt mr. Van

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2