BINNENLAND. zonken zijn, behalve do „Orel" en de „Ni x>- lai," die buit werden gemaakt. De admiraals Rodjestwensky, Fölkersahm en Nebogatow zijn gevangen genomen. Tokio, SI Mei. (Express). De kruiser Gro molx>i, mot nagenoeg 800 man aan boord, is bij het uitgaan uit do haven van Wladi wostok, blijkbaar met do bedoeling om zich met do rest van do Oostzee vloot te vereeni gen, op eene Japanscbe mijn gestooten en in eene zware zee met de geheele beman ning gezonken. Wanneer do divisiën van Rodjestwensky j en Nebogatow gezamenlijk san den strijd iu de straat van Korea hebben deelgenomen, dan had do Russischo opperbevelhebber vóór 1 den slag het commando over 8 linieschepen, 3 kust-pantsersehepen. 3 gepantserde krui- sers en 6 pantserdekkruiserste zamen i 20 groote oorlogsschepen. In de telegrammen, die bijzonderheden be- i vatten over den slag, worden zes van deze i schepen niet. genoemdde linieschepen Osljabja en Nawarin on de pantserdekkrui sers Aurora, Oleg, Izoenwoed en Almar. Er is dus kans, dat deze seft aan de vernietiging ontkomen zijn. Of dat met alle zes het ge val is, moet nog blijken een telegram van de Petit Parisien uit Petersburg spreekt van vier schepen die te Wladiwostok zijn aange komen. Dat de veertien andenen allemaal verloren zijn gegaan, kan niet met beslistheid worden verzekerd. Omtrent het vlaggeschip, de Kujaw Soeworow, laten de berichten twijfel toe; een door het departement van marine te Washington ontvangen telegram gewaagt er van, dat dit schip ernstig beschadigd is, of het ook vermeesterd is, blijkt uit dit tele gram niet, terwijl het bericht van de aan komst vaji Rodjestwensky, in zwaar gewon den toestand, te Wladiwostok, reden geeft om tc onderstellen, dat het admiraalschip ondanks uo bekomen schade de haven heeft kunnen bereiken. Eenig voorbehoud moet duo gemaakt- worden ten aanzien van de op gaven omtrent de verloren gegane schepen in hoofdzaak zijn zij echter juist. Men mag dus, behoudens tegenspraak voor een enkel der genoemde schepen, als door de Russen verloren beschouwen de Knjas Soeworow, het vlaggcschip, een linieschip van 13,516 ton, in 1904 gebouwd, bewapend met 4 stuk ken van 31 cm. en 12 van 16 cm., de be manning telde 740 koppen. Dezelfde opgar von gelden voor de Orel (vermeesterd). Im perator Alexander III (gezonken) en Boro dino (gezonken). Al deze schepen liepen 18 knoopen. Voorts staan nog op de lijst de Sisoj Weliki (beschadigd en vermeesterd), 10,400 ton, van 1897, snelheid 16 mijl, be wapening 4 stukken van 31 cm., 6 van 16 cm., 550 koppen, en de Imp. Nikolaj I (ver meesterd), 9672 ton, van 1892, snelheid 14,8 mijl, 2 stukken van 31 cm., 4 van 24 cm., 8 van 15 cm., 604 koppen. Do kust-pantserachopen Gen. A dm. Apra- xin (vermeesterd), Adm. Senjawin (vermees terd) en Adm. Oesjakof (gezonken), meten tusschen do 4 en 5000 ton. zijn tusschen 1895 en 1898 gebouwd en liepen 15 tot. 16 mijl. Hun zwaarste bewapening bestond uit 3 of 4 stukken van 24 of 26 cm. Zij hadden een bemanning van 318 koppen. Do gepantserde kruisers der Russischo vloot zijn alle in den grond geboord, het waren de Adm. Nachimow (1888), 8524 ton, 1G7 mi;l, 567 koppen. 8 stukken van 21 cm.. 10 van 15 cm.do Dmitri Donskoj (1885), 6200 ton, 16.5 mijl, 510 koppen, 6 stukken van 15 cm.. 10 van 12 cm.; de Wladirair Mcnomach (1885), 5593 ton, 15.2 mijl, 550 koppen, 5 stukken van 21 era., 12 van 15 cm. Voorts zijn gezonken de pantserdekkrui- ser Zjemtjoeg (1904), 3106 ton, 23 mijl, 340 koppen. 6 stukken van 12 cm., en de Swjet- lana (1897), 3862 ton, 20.2 mijl, 360 koppen, 6 stukkeu van 15 cm. Over de verliezen der Russen aan man schappen zijn nog slechts ramingen te ma ken onder de telegrammen werd het. cijfer van 7000 genoemd, maar waarschijnlijk is het nog greoter. Tot beoordeeling van de beteekenis der overwinning moet niet worden vergeten, dat de Japanscbe vloot in linieschepen zwakker was dan de Russischezij telden hoogstens vier groote en twee kleine linieschepen met een gezamenlijke tnnnenmaat van 68.687 ton tegen 110.582 aan Russische zijde. De Japan- sche Jcruisersvloot wa3 echter verreweg de sterkste en ook in torpedobooten waren zij verreweg do meerderen van hunne tegen standers Volgens oen particulier telegram, te Ber lijn uit Tsjifoe ontvangen, is een van Rod jestwensky s schepen Vriidag te Kiaw-tsjou aangekomen, zwaar beschadigd ten gevolge van een aanvaring. Met toestemming van de familie zijn te Petersburg uitvoerige berichten openbaar ge maakt over Rodjestwensky'» gezondheidstoe stand Een paar jaren geleden had de admi raal een nieraaudoening, die geheel geweken is. Kort voor zijn vertrek naar Oost-Azie heeft hij bronchitis gehad, maar nog uit Sai- fon schreef hij naar huis, dat de zeelucht em geheel genezen had. Zelfs het verblijf in de heete lucht van Madagascar moet den admiraal geen kwaad gedaan hebben. Do ongelukkige bevelhebber van de thans vernietigde Russische vloot, Sinowi Petro- w>tach Rodjestwensky, die nu gewond in Japansche gevangenschap is, 19 een van de bekwaamste en ervarenste officieren van de Russische marine. Hij was in 1876 van de marine-academie gekomen en in 1885, bij keuze, tot kapitein van den tweeden rang bevorderd. Daarna voerde hij in 1890 en 1891 achtereenvolgens bevel over verschil lende oorlogsschepen, het laatst over den (eveneens iu den slag bij Taoesjima gebleven) kruiser Wladimir Monomach en het pant serschip Pereswjet. In 1893 werd hij la suite van den Czaar geplaatst, nis belooning voor zijne voortreffelijke leiding van de ma noeuvres van de Oostzeevloot, in tegenwoor digheid van Keizer Wilhelm II. In het vol gend jaar werd Rodjestwensky tot souschef van den admiralen staf benoemd. Door zijn tocht naar Oost-Azië heeft hij de bewondering geoogst van alle deskund5- gen. die om strijd erkenden, dat hij de bui tengewone bezwaren, die hij had te overwin nen om zijne vloot daarheen te brengen, glansrijk overwonnen hoeft Maar wat hij had te volbrengen grensde aan het onmoge lijke. Hij moest uit reserve-manschappen, die nog geen kruit geroken hadden, ervaren matrozen maken; zelfs van zijne officieren misten velen de onmisbare technische erva ring. Daarin vooral waren de Japanners hem de baas, en daarin zal men in de eerste plaats de verklaring moeten zoeken, waarom de on derneming om de Russische vloot naar Wla diwostok to brengen om daar den strijd om de heerschappij ter zee in Oost-Azië opnieuw to be«fnnen, op eene zoo totale mislukking is uitgeloopen. De vraag van 't sluiten van den vrede, die nu weer met- kracht aan de orde komt, heeft voor de ramp van Tsoesjima in de Europee- sche pers bijna geheel gerust. In tegenstel ling daarmee was in de Russische pers die vraag wel aan de orde. Tegenover de stem- i men, die daar opkwamen voor het herstel van den vrede, betoogde de Nowoje Wremja - „Zooals men zich zal herinneren, werden eenigen tijd geleden de zoogenaamde nega- tievo voorwaarden van den Russisch-Japan- schen vrede in de pers behandeld. Men nam aan, dat de rechtstreeksche onderhandelin gen tusschen de beide oorlogvoerende staten zouden kunnen beginnen, wanneer zij weder zijds overeenkwamen zekere vragen niet aan te roeren. Als zoodanig werden genoemd 1. do afstand van con«g deel van het Rus sische gebied 2. de bepaling, dat Rusland geen oorlogsvloot iti den Grooten oceaan mag hebben 3. de uitkeering van eene schade vergoeding. Wanneer de geruchten juist wa ren. dan zouden wij ons dus bereid verkla ren geheel Mandsjoerije prijs te geven. Wij zouden slechts geen cischcn toelaten bij wel ker gedachte reeds het schaamrood iemand in het gezicht stijgt." U'i de lectuur van Japanscbe dagblad artikelen wil echter de Nowoje Wremja de overtuiging verkregen hebben, dat de Ja panners de vernietiging van de Russische Paeific-vloot, de uitlevering van de in de onzijdige havens liggende Russische oorlogs schepen. den afstand var. Wladiwostok. van het geheele Amoergebied van Nikolajewsk t.ot Cbabarowsk en van Sachalin, alsmede eene schadevergoeding van een milliard roe bels voor den ..door Rusland begonnen" oor log zouden verlangen. Deze voorwaarden zullen aan de kringen, die voor de staking van den oorlog pleiten, wel niet geheel onbe kend zijn. De Nowoje Wremja verlangt, dat het den vredevrienden moge worden toege staan zich in volle vrijheid uit te spieken. Dan zal het- Russische volk zijn oordeel vel len De loop der gebeurtenissen zal daartoe ook het zijne bijdragen. De vernietiging van de Pacific-vloot behoeft nu niet meer dooi de Japanners verlangd te wordenzij heb- beu die reeds bewerkstelligd. En als de Rus- seu nu nog niet willen weten van uitschei den, dan behoort het zeker tot de mogelijk heden, zelfs tot de waarschijnlijkheden, dat de tijd zal komen waarop de afstand van Wladiwostok niet meer behoeft te worden geëischt, omdat die vesting het lot van Port Arthur zal hebben ondergaan. Allerlei vMaandag hebben te Budapest twee Kamerleden geduelleerd, waarbij een het le ven heeft gelaten. De afgevaardigden Kegle- vite en Henoz ontmoetten elkaar op de sa bel. Keglevits ging het eerst tot den aanval over. waarop zijn tegenstander zich verwe rend eenigszins terugtrad. Keglevits poogde daarbij Henoz aan den hals te treffen, maar miste. Daardoor geprikkeld deed hij een woes te» uitval en boog zich, meegesleept door de felheid van zijn pogen, voorover en wierp zich zoodoende in de ten afweer uitgestoken sabel van zijn tegenstander. Het wapen drong hem tot aan het gevest in de borst. Henoz trok zijn sabel aanstonds terug, terwijl de secondanten halt riepen. Keglevits wankelde even en viel toen neder. Dokters en getuigen spelden toe en ontdekten, dat zijn geheele lichaam doorboord was en de sabel aan de rug was uitgekomen. De gewonde kon geen woord meer uitbrengenhij werd aanstonds verbonden, maar alles vergeefsch. De sabel had een groot bloedvat bij het hart door boord, en binnen enkele minuten was het afgcloopen. Henoz, die vcor het district Löwö zit, be hoort tot d© volkspartij, en is eerst 28 jaar oud. Hij trekt zich den noodlottigen afloop van het duel, waaraan hij tooh geen schuld heeft, sterk aan. vDe Fransche driemaster „Gousins Réu- nis", welke 200 menschen aan boord had, en die naar St.-Pierre et Miquelon ging, schijnt nu wel degelijk met man en mms verloren te zijn. De Fransche regeering had de kruiser „Troudo" naar St. Pierre gezonden, om het schip op te zoeken Na de omstreken van New-Found land te hebben onderzocht is deze kruiser to Sydney aangekomen, zonder een spoor van den driemaster te hebben gevonden. Men denkt dat het schip in aanvaring is gekomen met een ijsberg, want er zijjn er vee! nabij Newfounland, tenzij er een aan varing heeft plaats gehad 160 van de opva renden waren Fransche visschers, die zich naar l.-Pierre en Miquelon begaven om de bemanning der andere schepen af te lossen. De Staatscourant van Woensdag 31 Mei 1905, bevat de volgende Koninklijke be sluiten: benoemd tot hoofdcommies bij de topogra fische inrichting de commies bij die mchting W. J. van der Velde benoemd tct officier in de Oranje-Nassau- orde J. J. Le Roij, directeur van de „Deutsch-Niederlandische Telegraphengesell- schaff' te Keulen. Het Koninklijke bezoek aan de 'hoofdstad. II. M. de Koningin en Z. K. II. de Prins hadden den dag van gisteren bestemd voor e n tweetal ochtend- b«zoeken en een boottocht langs do han- delsinriohtingen, waaraan verbonden was een bezoek aan de graansilos. Het eerst© bezoek gok! de diamantslij^perij van de iheeren Bottenheim aan de Lijn baansgracht, welke inr'ohting grcotendeels verhuurd is aan de bekende juweliers-firma Asscher In deze fabriek onderhielden de Ko ningin en de Prins zich persoonlijk met enkele werklieden, onder wie de heer Henri Koe, die den bekenden Premier-steen be werkt. Aan de Handelsschool werden de hooge bezoekers opgewadht door den directeur Hulsman, den wethouder Van Hall, den voorzitter -der Commissie van Toezicht op het Middelbaar nderwijis, -de Sauvage Nol- ting, en een drietal leeraren. Onderscheidene klassen werden doorge wandeld, waarbij het onderwijs onafgebro ken voortging. In de rijk met bloemen getco'kle, geïm proviseerde ontvangkamer der graansilo's werd een bouquet aangeboden door den zoon van den directeur De burgemeester, die president-commissaris is, stelde den di recteur, den heer Hepner, voor. Allereerst werd bezichtigd de machine kamer, daarna (het platform, waar (liet graan gelost werd per hft. Voorts werden daar de verdere werkzaamheden van nabij gade geslagen. Weder beneden gekomen, werden de auto matische weegwerktuigen en andere zaken in werking bezichtigd. Hoogst voldaan verlieten de liooge bezoe kers de inridhting. Namens de Koningin en den Prins is een fraaie krans bezorgd aan het sterfhuis van Maria Kallen bach, die Maandag in de Gouds bloemstraat op straat gevallen is en dien tengevolge overleed. Het boottochtje op het IJ is gisteren middag prachtig afgeloopen, dank zij het heerlijke zomerweer. De schepen langs den IJ-kant waren ge- pa voiseerd. Na het bezoqk aan de graan silo's werd de tocht voortgezet naar de in aanbouw zijnde nieuwe Hembritg, waar om heen gevaren werd. Aan het diner namen gisteren avond be halve do dagelijksche gasten ook deel alle hoofd-officieren in garnizoen te Amsterdam en een aantal burgerlijke autoriteiten. Zaagman's kapel voerde gedurende het diner eenige muzieknummers uit. Na tafel onderhielden Hare Majesteit en de Prins zich met tal van genoodigden. Heden morgen is het Koninklijke Echt paar weder uit de hoofdstad vertrokken. Over het vertrek seinde onze correspon dent ons nog het volgende Hedenmorgen te 9.50 is het Vorstelijke Echtpaar weder uit Amsterdam vertrokken. Te kwart voor 10 verlieten H. M. en de Prins het paleis, waar een groote menigte was saam- gestroomd, om de Koningin nog eens te zien. Onder daverende toejuichingen reed het Ko ninklijke riituig weg. De extra-trein stond op het eerst© perron gereed. H. M. en Z. K. H. namen een harte lijk afscheid van den burgemeester, en stegen vervolgens in den salonwagen. Op het balcon bleven zij de juichende menigte voor deze hartelijke hulde naar alle kanten bedanken. Precies te 9.50 zette de trein, begeleid door den inspecteur van vervoer den heer Sarie mijn. en den inspecteur van exploitatie den heer Sehadd. zich in beweging. De Koningin heeft f 2000 geschonken voor de algemeene armen, f 500 voor de politie, en f 50 aan het Diamantbewerkers-weduwen en weezenfonds. De matiné ten paleize Het Loo zal dit jaar in het begin van de tweede helft der maand Juni plaats hebben. De Japansche gezant bij ons Hof Mut- suhashi zal zich naar Berlijin begeven om daar met prins Arisuwaga eenige regelen te treffen met betrekking tot de komst van Z. K. H hier te lande. De heeren Levesson Gower, die als secretaris aan de Britsche legatie werkzaam was, maar die de diplomatieke loopbaan heeft verlaten, vertrok gisterenochtend naar Hom burg, waar hij zich metterwoon gaat vesti- gen De minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. Van Weede, de oud-minister Melvil van Lynden en de heer Mounsey, zaakgelastigde van Engeland, deden hem uitgeleide. Z.Ex. Okolicsanyi d'Ocoliosna. Gisterenmiddag overleed te 's Graven- hage een zeer gezien lid van het aldaar geac crediteerde diplomatencorps, in de persoon vaan Zijne Excellentie den hécr Okolicsanyi d'Oco- licsna, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Oostenrijk-Hongarije bij ons Hof. De geza-t had reeds sedert lenige jaren last van een hardnekkig terugkeerende bron chitis, welke echter nimmer zoo onrustbaren de verschijnselen 'vertoonde, dat men voor zeer ernstige wendingen behoefde te vreezen. Ook nu weder was de gezant sedert eenige dagen lijdende, doch ditmaal nam éc aan doening der organen een ernstig. keer en vrij onverwacht werd de heer Okolicsanyi g'steren nrddag op 67-jarigen leeftijd aan de zijnen ontrukt De gezant bekleedde h< ambt van ver tegenwoordiger van Keizer Franz f oseph bij ons Hof sedert 12 December 1894 en na het vertrek van den Russischen gezant, ridder Do Strove, was de heer Okolicsanyi de oudste in rangjaren der te 's Gravenhage ge_ laatste diplomaten, dus de deken van het corps di- plomat'que. Alvorens in den diplomatieken dienst van zijn land te treden, bekleedde de nu ontsla pen gezant verschillende waardigheden aan het Hof en bij het departement van buiten landsche zaken te Weenon. Daarna w.rd hij attaché aan het Oosten rij ksclie gezantschap te Parijs, en werd later in telkens hoogere ran gen geplaatst bij de gezantschappen in Pe tersburg, Madrid, Den Haag. als gezant- schaperaad der 2e klasse te Stockholm, Dres den en meerdere. Voorts is hij geweest gezant in Wurtemberg en aan het. Groot-Hertogelijke Ilof van Ba den en Hessen, en daarna kwam hij weder in d n Haag terug, ditmaal als gezant bij de hoven van Nederland en van Luxemburg. De heer Okolicsanyi. die den titel v,.n Ge heimraad had, was tweede vertegenwoordiger van Oostenr'ik Hongarije bij de Vredescon ferentie van 1899. Onmiddellijk ha het bericht van over lijden van den O^tenrijkschen gezant heeft de minister van buitenlandsche zaken jhr. van Wecdo mot don dief van het kabinet, gezantschapsnaad graaf van Limburg Stirum een bezoek van rouwbeklag in het gezant schapsgebouw aan den Korten Vijverberg afgelegd. Omtrent de begrafenis is nog niets be- j paald, in afwachting van de terugkomst he- 1 denavond van den secretaris van legatie, den heer von Haymeche. Als de teraardebestelling met. plechtigheid j geschedt, zal zij op dezelfde wijze plaats heb ben als laatstelijk de begrafenis van den Italiaauschen gezant. De kiesvereeniging „Nederland en Oranje II" (Scheveningen) heeft besloten de candidatuur van baron Van Vredenburch te steunen. Christel ij ke samenwerking. -Iu de vergadering van do Chr.-Hist. kies vereeniging te Dordrecht, onder leiding van nir. dr. J. Schokking, werd de volgende motie aangenomen „Do Chr.-Hist. kiesvereeniging te Dor drecht, kennis genomen hebbende van de mededeel ing van het comité van leiding in Holland, dat do onderiiadelingen met de antirevolutionaire partij, door hare weige ring om in eenig district tob overeenstem ming te komen, tot geen resultaat hebben gcledd. Ten zeerste betreurende dat do antirevo lutionaire partij gemeend heeft deze houding te moeten aannemen, en d© mogelijke gèvol- g"n daarvan voor haar rekening latende. Besluit nochtans in de tegenwoordig om standigheden zich van het stellen van een eigen candidaat te onthouden en hare leden te adviseeren den door de antirevolutionairen gestelden candidaat te steunen, als degenen, van wien om hetgeen de kiesvereeniging be oogt het meest mag worden verwacht." Ned. Te Wapeningen is door de atti re vol. kiesvereeniging besloten, het aftredend lid baron Van Wijnbergen (kath.) opnieuw te candideeren. Naar de N. R. Ct. verneemt, zij;n de protestanten in het district Zevenbergen voornemens met een eigen candidaat. uit te komen, als de heer W. H. Roogaardt te Ba tavia werkelijk candidaat wordt gesteld door de centrale R.-K. kiesvereeniging. Wordt ech ter de heer Mastboom, burgemeester van Oud- Gastel, of de heer Van Vuuren tc 's Graven hage candidaat gesteld, dan zal die candida tuur door de protestanten worden gesteund. Iets nieuws op verkiezings-reclamege- b i e d was gisterenavond in Rotterdam ie zien. Daar had nl. de liberale propagancL- club in District II eene rijwiel- en autotocht georganiseerd, ter aanbeveling van de candi datuur van den lieer D. de Klerk. Begun sfeigd door het prachtige zomeravondwear red de stoet, die zeer veel bekijks had, met een rustig gangetje het district door, transparan ten dragend als..Kiest D. de Klerk", „Geen tariefverhooging", die door geestverwanten met gejuich begroet - erden. Onder de propa gandisten waren ook eenige dames. De Middelb. Ct. meldit, dat de heer mr. P. C. J. Hennequin, burgemeester van Aar denburg en lid van de Tweede Kamer, door den Koning der Belgen oenoemd is tot rid der in de Leopoldsorde. Prov Staten van Noor d-B r a- b a n t. Jhr. Thom. van Rijckevorsel, burge meester van Den Dungen, is Dinsdag j:l. bij enkele candidaatstelling gekozen tot lid van de Prov. Staten van Noord-Brabant, kiesdis trict 's Hertogen bosch. Tegen 1 Juli wordt weer een bevorde ring tot kapiteinsrang bij de landmacht ver wacht. Gisterenochtend overleed plotseling te 's Gravenhage de heer L. F. G. Schreuder, referendaris met den persoonlijken titel van Raad-adviseur bij het departement van Bin- nenlandsche Zaken, alwaar hij sedert een aantal jaren aan het hoofd geplaatst was van de afdeeling Militie en Schutterijen. Aan de voorbereiding der jongste Militie- en Landweerwetten nam hij een gewichtig aan deel en van zijn hand verschenen bekende werken en handleidingen ten gebruik© bij de toepassing van de wetten en bestuurs maatregelen betreffende de nationale militie, de schutterijen en de weerbaarheid. De heer Schreuder was o. a. ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Bond van Vrijx. Propaganda Ver. De Bond van Vrijzinnige Propaganda vereenagingen hield Maandag te Zwolle een algemeene vergadering. Vertegenwoordigd waren o.a. de clubs te Alkmaar, A. Hardeu- l>erg, Alphen, Amersfoort, Amsterdam, Boe koop, Coevorden, Dordrecht, Enschede, Gouda, Den Haag, Hilversum, Leiden, Lo- ohem, Lonneker, N. Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Westland, Veendam, Winterswijk, Wisch, Zutphen en Zwolle. De voorzitter, de heer Polak Daniels, van 's Gravenhage, opende de bijeenkomst met een herinnering aan de vorige bondsvergade ring, waar o.a. de wensch was uitgesproken vóór de verkiezingen nog eens bij elkaar te komen. Daaraan is bij dezen gevolg gegeven. Het bestuur had zich gevleid met de hoop hier een drietal sprekers, van elk der drie fracties één, te doen optreden, maar hierin werd het helaas teleurgesteld. Het vond ech ter den heer R. Kapinga van Zwolle bereid hier een spreekbeurt te vervullen. Nadat deze de werkzaamheden van het ministerie had gecritiseerd en tot een eer lijke krachtigen strijd had opgewekt werd in behandeling gebracht de volgende motie Die Bond van Vrijzinnige Propaganda-ver- eenigingen, vergadenl te Zwolle, den 28. Mei 1905, overwegende dat de Bond zich stolt op algemeen vrijzinnig standpunt, overwegende, dat hij dus ook bij de komen de v 'rkiezdngen zich op het standpunt moet stellen, dat zijn steun aan de vrijzinnige can didate!) moet zijn verzekerd, zonder dat daar bij de vraag mag gelden, tot welke fractie <1© candidateu behooren, besluit do aangesloten vereenigingen uit te noodigen, in het, geval, dat er in hare distric ten méér dan écn vrijzinnig candidaat zal worden gesteld, bij voorkeur steun te vcrlec- nen aan den candidaat, die geacht wordt do beste kansen te hebben evenwel met volle dig behoud van de individueele vrijheid der leden om den vrijzinnigen candidaat hunner keuze f steunen, terwijl in geval tie strijd alleen gaat tusschen vrijzinige, besloten wor de de vereeniging neutraal te laten blijven en gaat over tot de orde van den dag. De Voorzitter deelde mede, dat het H. B bij nadere overweging besloten heeft, uit de derde alinea te schrappen de passage betrek kelijk de beste kansen der candidateu. Het H.B. meent zich tegen het vastleggen eener keuze, ook in.dezen zin, te moeten ver klaren. Het voorstel Amsterdam werd dan ook verworpc.i, waarna met 30 stemmen vóór, 10 tegen en 2 blanco de gewijzigd© motie van het H.B. werd aangenomen. Volgens dat be sluit moet do derde alinea dus als volgt wor den gelezen „besluit de aangesloten verenigingen uit te noodigen, in het geval, dat er in hare dis tricten méér clan één vrijzinnige candidaat, zal worden gesteld, als vereeniging neutraal te blijven, evenwel met volledg behoud van de indivdiucelo vrijheid der ledeii om den can didaat hunner keuze te steunen." Daarna werd het, Bondsbestuur d© op dracht gegeven een lijst te maken van hee ren, die zich bereid verklaren als sprekers of debaters voor de clubs op te treden. Der gelijke lijsten zullen aan cle secretarissen wor den toegezonden. Op voorstel van den voorzitter werd daar na besloten eenige dagen voor de verkiezin gen c-en geschikte verkiezingscourant uit te geven, die deagewenscht en zoo noodig iu groo te oplaag zal worden gedrukt en voor de propaganda bestemd is. Aangenomen werd vervolgens het volgen de voorstel Het Bondsbestuur schrijve onder de leden der aangesloten clubs eene prijsvraag uit, voor het sohrijrven van een propagandablaadje, over een op te geven onderwerp (b.v. de anti these, invoerrechten, politiek Christendom enz.) Dit zal na de verkiezingen geschieden door d© redactie van het orgaan. Aan de orde kwam een voorstel-Coevorden, bedoelende centralisatie te bewerken in den Bond, zoodanig dat financieel zwakke afdee. lingen gesteund zullen worden uit een ge meenschappelijke kas, terwijl zulke vereeni- gingen tevens door het zenden van sprekers kunnen worden geholpen. Den Haag stelde een motie voor, waarin het karakter van den Bond als een federa tie met autonome vereenigingen werd voorge steld, doch nadat Coevorden zijn voorstel heeft ingetrokken is ook deze motie van de baan. In beginsel werd voorts besloten tot het aanleggen van een bibliotheek. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat als voorzitter, secretaris en penning meester herkozen werden de hoeren G. Polak Daniels van Den Haag, P. G. J. Jung te Alk maar en A. M. de Lange te Amsterdam, ter wijl als gewoon bestuurslid werd herkozen de heeren J. Kosters Az. te Enschede en geko zen de heer C. Moerman Jr. te Amersfoort. Als plaats voor de volgende bondsvergade ring werd Rotterdam aangewezen. De voorzitter, alsnu de vergadering slui tend drong er bij de aanwezigen op aan zoo veel mogelijk het verkieziugsfonds te geden ken. Spreker hoopt dat de verkiezingen een gunstig resultaat mogen hebben. Maar men geve den moed niet op, wanneer on verkoopt ook dit jaar de zege nog niet aan ons mocht zijn. Indisch genootschap Onder voorzitterschap van mr. N. G. Pierson, werd gisteren middag 3 uur in het lokaal van het Genootschap, van Galenstraat 14 te 's Gravenhage, de jaarlijksche alge meene ledenvergadering van het Indische Ge nootschap gehouden. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. H. Boudewijnse, blijkt, dat het aan tal vergaderingen acht grooter is ge weest dan het vorige jaar, terwijl ook valt te constateeren een drukker bezoek, aaronder een vrij groot aantal dames. Het verslag behelst voorts een resumé van het behandelde op de verschillende vergade ringen. Wat de materieele belangen van het Genootschap betreft, ook daaromtrent zijn gunstige mededeelingen te doen. De biblio theek vond steeds meer belangstelling bij de leden. De catalogus zal voor het einde van het jaar gereed zijn. Het ledental bleef stationnair; bedroeg het aan t einde van het vorig verslagjaar 269, thans telt het genootschap x.,0 leden, tegenover 20 leden die het genootschap ver loor, traden 21 nieuwe leden toe. Onder de leden, die het genootschap door den dood ontvielen, wordt in de eerste plaats herdacht de heer G. H. van Soest, een der oprichters van het genootschap, '--"ens ver diensten bij het 50-jarige bestaan van het genootschap zijn gehuldigd, terwijl zoowel bij zijne begrafenis als in een der ledenvergade ringen van het genootschap door den voor zitter hulde is gebracht aan zijne nagedach tenis. Voorts herdenkt het verslag den heer J. Boissovain, in leven directeur der Stoom vaart-Maatschappij „Nederland," van wien de voorzitter in „Eigen Haard" eene levens schets heeft gegeven. In herinnering wordt verder gebracht het overlijden van de leden J. G. S. van Kraaijenoord, oud-resident, D. Laan, Neuhuys, Blanckenhagen, baron Van Tuyll van Serooskerken. Vervolgens legde de penningmeester, de heer E. Douwes Dekker, rekening en verant woording af. Er blijkt te zïjii een klein te- kor van f 164.104, uitsluitend het gevolg van do meerdere onkosten, veroorzaakt door het grooter aantal vergaderingen dit jaar ge houden. Overeenkomstig het advies der commissie voor het nazien der rekening, de heeren Fok kers en Soeters, werd de rekening goedgekeurd en de penn; gmeester gedechargeerd onder dankzegging voor zijn nauwkeurig beheer. Aan de orde was hierop verkiezing van twee bestuursledenlo. wegens het overlij den van den heer G. H. van Soest, mode-op richter van het Genootschap vóór 51 jaar, 2o. wegens tusschentijds aftreden van den heer E. Douwes Dekker. De Voorzitter verklaarde te betreuren, dat het genootschap voortaan dezen nauwgezet* ten „minister van Financiën," wiens werk zaamheid van groote nauwkeurigheid getuig de, zal moeten missen, al eerbiedigde hij de r denen, die den heer Douwes Dekker er toe geleid hebben dit besluit te nemeu. De voor zitter bracht buide aan hetgeen de heer Dou-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2