Uit den omtrek. wes Dekker, zijn trouwe vriend en trouwe comparent op de vergaderingen, gedurende zijn elfjarig medebestuurslidmaatschap ge daan heeft voor de geldmiddelen va i het ge nootschap. Onder teekenen van instemming der vergadering zeide hij hem daarvoor dank In de plaats van den heer Van Soest werd alsnu gekozen de heer G. A. Schener, oud-lid van den Raad van Indlë; in de plaats van den heer Douwes Dekker de heer R. N. L. Mirandolle, oud-president van de Bijbank der Nederlandsche Bank te Rotterdam. Hunne jaren van aTtreding zijn resp. 1906 en 1907. Ten slotte werden bij acclamatie herkozen de periodieke aftredende bestuursleden, de heeren rar, C. Th. van Deventer, J. M. Pijn- ack?r Hordijk en J. H. BOudewijnse. Nadat nog op voorstel van mr. Van Deven ter besloten was de Handelingen van liet ge nootschap voortaan niet te doen loopen van Januari tot December, maar evenals et. jaar verslag van Mei tot Mei, werd de vergade ring met. een woord van dank aan de aan wezigen voor hun opkomst door mr. 1 ierson gesloten. Nederl. Zuid-Afrikaanaoha Varaanigiag. Zaterdag werd in „Eensgezindheid"' te Amsterdam de algemeene vergadering ge il mden van bovengenoemde vereeniging. Het Hbld. bevat hiervan het volgende ve-slag Na opening der vergadering door den voor zitter, den heer G A. A. Middelberg, die daarbij wees op don nog weinig rooskleurigen toestand in Zuid-Afrik,a werd door den se cretaris van het hoofdbestuur, den he v Paul den Tex, het jaarverslag uitgebracht Bij h l ter sprake brengen van het jaarver- riag werd uit. den boezem der vergadering hulde gebracht aan de wijze, waarop het hoofdbestuur het zijne had gedaan bij de laatste hulde, gebracht bij het overbrengen van het stoffelijke overschot van wijlen pre sident Paul Krrger naar Zuid-Afrika. Ds. Ghecl Gildemeester bracht te berde liet onderzoek van de commissie, benoemd door het Pretoriaansche Bijstandsfonds van de inrichting van den heer l'o ttsma, waarmee is bedoeld de inrichting voor weezen „Arbeid Adelt" bij Witzieshock, welke commissie haar werkzaamheden niet had meenen te moeten voortzetten, hetgeen door Spr. ten zeerste betreurd wordt. Nadat zich eeue dis cussie ontsponnen had over deze aangelegen heid, welke op verzoek van den inleider meer in comité-generaal behandeld werd, omdat het hier over een persoonlijke quaestie liep, werd besloten, op voorstel van dr. De Visrer, die het groote gewicht van het onderwerp aan de o»*de in het licht st.ldc, dat het hoofd bestuur alsnog het on derzoek ernstig zou laten voortzetten. Na het uitbrengen door de daartoe aan gewezen commissie van het verslag over de rekening 1904 en het benoemen der commis sie tot het nazien der rekening over het jaai 1905, werd overgegaan tot de benoeming van 5 leden van het hoofdbestuur ter vervulling in de vacaturen, ontstaan door periodieke af treding. Uit de dubbeltallenjhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, 's Gravenhage (aftr.) en mr. C. J. M. Wilde, 's Gravenhage G. A. A. M'ddelb* rg, Baambrugge, (aftr.) en dr. H. J. de Graaf. Dordrechtdr. W. H. Nolens, Rolduc, (aftr.) en jhr. mr. F. A. M. van Nispen tot. Sevenaer, Nijmegen, dr. H. P. N. Muller, 's Gravenhage. (aftr.) en mr. H5. Baron Mackay. 's GravenhagePaul den Tex, Amsterdam (aftr.) <_n dr. G. W. S. Ling- beek. Laag Soeren, werden de eerstgenoemde heeren van elk dubbeltal gekozen. Aan de orde werd hierop gebracht een voor stel der afd. Leiden. Uit de toelichting van prof. Blok bleek, dat men, zoolang de steun van Nederland naar het oordeel van het hoofdbestuur door het Christelijke Nationale Onderwijs i.i Zuid-Afrika niet kan worden gemist, in de gemeenten, waar afdeelingen van de Nederlandsch Zuid-Afrikaarsche Ver- eeniging gevestigd zijn, on den lOen October van elk jaar, waar het mogelijk schijnt, op initiatief van de besturen dier afdeelingen eene algemeene collecte langs de huizen der ingezetenen of op and-re wijze wenschte te laten houden ten bate van genoemd onder wijs. Namens dj afdeelingen Delft en i mster- dam werd gewezen op de moeielijkheden bij de uitvoering van zulk een collecte. Amster dam, de heer Briichner, had geen bezwaar tegen het uitspreken der wen schelij khe'd, wel tegen een verplichting, nadat ook door an dere heer i namens verschillende afdeehngen voor en tegen het voorstel was geadviseerd, besloot de ergadering het voorst/ 1-Leiden aan het hoofdbestuur ter nadere u'twerking over te dragen. In de plaatse i waar geen afdeelingen dezer vereeniging zijn gevestigd, zal men zich in verbinding trachten te stellen met het Christelijke Nationale Boerencomité. Bij de rondvraag deed «'e Leidsche studen- tenafdeeling het voorstel, gelden, door die af deeling bijeengebracht, te be temmen voor en beurs voor Z.-A. studenten aan de Leid sche hoogeschool. Dit voorstel werd goedge keurd. Aau het slot der vergadering brac', t prof. Blok, onder instemming der vergadering hulde aan den heer Kamerlingh Onnes voor hetgeen deze voor Zu'd-Afrika in verband met Nedrland heeft gedaan. De heer Rouffaer dro - er op aan, steun te verleenen aan de uitgave van een boek, door den heer Kamerlingh Onnes te bewer ken. Bond voor Staotoponoionooring. De 5de jaarvergadering werd te Assen gehouden. D» heer G. Wieringa «ia Arnhem, opende haar. wijzende op den guli stige n financieelen toestand. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer A. Voorbrood te Arnhem, bleek, dat er thans 194 afdeelingen met 15,228 leden zij-i Voorts zijn er 317 algemeene leden, terwij' er 40 bonden en vereenigingen met 17,000 leden aangesloten zijn. De rekening der penningmeesteres, raej. Elise Jochim te Deventer, werd in orde be vonden. Er werd ontvangen f 5031.43, uit gegeven f 4410.08J-, batig s^ldo f 921.34A. 's Gravenhage werd aangewezen als plaa' voor de Ge jaarvergadering. In behandeling kwam oen voorstel der af deeling Schagen om „als einddoel" te stre ven naar een wet, waarbij zoowel aan vrou wen als mannen, op nader aan te gv n leef tijd, recht wordt toegekend op een gelijk staatspensioen, zonder premiebetaling, de kos ten te vinden uit de opbrengst van bestaan de of nog te heffen belastingen. Het hoofdbestuur adviseerde, hrt voorstel n:et aan te nemen, en na warme discussie werf het dan ook verworpen. Door de afdeeling Ilpendam werd voorge steld de jaarvergaedring voortaan in Februari of Maart of op een Zondag te houden. Het hoofdbestuur verklaarde zich beslist tegen den Zondag, doch een voorstel van .nitkrum om in de zomermaanden te vergaderen, zal het hoofdbestuur overwegen. Verworpen is een voorstel van de afdee ling Coevorden, om het pensioen tj ien in gaan ot> 60-Jarigen leeftijd. De afdeeling Apeldoorn stelde voor, do leden van het hoofdbestuur direct herkies baar te verklaren, hetgeen aangenomen werd. Besloten werd, de benoeming van tlrie be stuursleden te doen plaats hebben in em nog dit jaar te houden tweede vergadering op nader te bepalen plaats. Nog kwam in be handeling Ik voorstel-Assen, om de kosten van een afgevardigde voor elke afdeeling uit de bondskas vergoeden, en van de afdeeling Arnhem >.en voorstel om in dat geval de kos ten pondspondsgewijs om te slaan en terug te vorderen. Assen trok haar voorstel in en dat van Arnhem werd aangenomen, in dien zin, dat het alleen zal gelden voor de tweede ver gadering in dit jaar. Aangenomen werd een motie tegen he'« regeeri ngsontwerp. Deze motie luidt als volgt: „De 5e Alg. Vergadering van den Bond voor Staatspensionneering, gehouden te Assen den 23. Mei 1905 kennis genomen hebbende van het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp op de invaliediteits- en ouderdomsverzekering, waar aan ten grondslag ligt verplichte premiebeta ling door loomfcrekkenden en werkgevers; overwegende, dat bij deze regeling, om op 70-jarigen leef tijd een pensioen te genieten, van den 1 O-jari gen leeftijld af een premie zal moeten worden betaald, ook door den meest zwakke dat behalve de loontrekkenden nog duizen den mannen en vrouwen den ouden dag met angst en vreeze tegemoet gaan, zonder voor eigen verzekering te kunnen zorgen dat aan de uitvoering van bovengenoemde wet enorme kosten voor administratie en nieuwe ambtenaren zullen verbonden zijn dat bovendien voor den meest rechtvaardi gen eisch oude menschen te beschermen te gen broodsgebrek zeer vele welgestelde (géén werkgevers) van bi «dragen zouden worden vrij gesteld dat een globale berekening doet uitkomen, hoe door gezamenlijke loontrekkenden en werkgevers 15 millioen per jaar moeten wor den bijgedragen en 6 millioen door bet Rijk dat. als een minder omslachtige wijze wordt gevolgd in de richting van Art. I der Statu-, ten van den Bond voor Staatspensionneering, die allen Nederlanders recht wil geven op pensioen, dat bedrag meer aan hen zal komen, die 't noodig hebben, en daardoor beter doel zal treffen; letterde op den grooten tegenstand, die het Duitsche stelsel, waarnaar dit wetsont werp is samengesteld, in Duitschland zelf in "i.llerloi kringen heeft onmoet stelt tegenover dit wetsontwerp het begin sel van den Bond voor Staatspensionneering, waarbij wordt gevraagd een wet op ouder domspensioen, waaraan door alle Nederlan ders naar draagkracht wordt bijgedragen; roept alle Nederlanders op aan de verkrij ging van een zoodanige wet krachtig mede te werken en besluit deze motie op te zenden aan de Regeering en de Tweede Kamer." Medegedeeld werd, dat de heeren Boswijk, Boekenoogen en Feisoker, hebben bedankt a's li l der wetenschappelijke com. i- he, en de vergadering daarna gesloten. De Nederlandsche Vereeniging tegen valletVde ziekte hield Maandagmiddag te 's GTarvenhage een algemeene vergadering, onder voorzitterschap van dr. Ruysch. De secretaris, dr. Coert, bracht het jaar verslag over '904 uit, waaraan we ontlee- nen dat het gastihuis thans 10 bedden heeft, die voortdurend ingenomen worden, zoodat talrijke patiënten moesten worden afgewe zen. Uibbre'ding en oprichting van nieuwe po liklinieken moet wachten tot de zoozeer ge- wenschte subsidie van het Rijk verkregen is, welke de minister voor 1906 in het voor uitzicht heeft gesteld. Te 's Hertogenbosch is een nieuwe afdee ling opgericht. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester mr. Gunning bleek. da«t de inkomsten hebben bedragen f 20.122.70A, de uitgaven f 4374,93, zoodat er een voot- deelig saMo is van f 15747.77j. De begrooting voor 1905 werd vastgesteld op f 7315, met een vermoedelijk tekort van ruim f 1or"\ De penningmeester werd gededhageerd. Tol leden van den Ratad van bestuur werden herkozen de aftredende lelden de heeren J. L. Zegers e.i mr. Th. L. M. H. Borret. In de vacature mevr. A. E. Gijsbarti Ho- denpijlWttewaal van Wickenburg werd gekozen mr. Van Zinnicq BeTgmannhet bestuur werd uitgebreid met 2 leden, de da mes douairière Van PanbuysVan Spengen en PatijnDe Jonge. Dr. Bon ©backer, directeur van het gast huis bradht het jaarversJag over het gast huis uit. Daaruit 'bfleek, idat verpleegd werden in 1904 111 piatiënten, (50 manen en 61 vrou wen! mot 3281 verpleegdagen. Verreweg het grootete gedeelte was lij dende aan genuine epilepsie5 gevallen van epilepsie gingen met meerdere of minder mate van imbeciliteit gepaard. Het was wegens gebrek aan ruimte onmogelijk een afzonderlijk vertrek te reserveerem voor lij ders, die door den aard hunner voor ande ren storcnlde aanvallen, voor iaoleering in aanmerking konden komen. Evenmin kon in 1904 tot haar recht ko men de opleiding der verpleegsters. Onder de patiënten waren geen sterfgevallen te betreuren. De uitgaven voor de compfleteering der inrichting vorderde nog f 1000; die voor de exploitatie f 6521, <1. i. ongeveer f 1.98 per patiënt en verpleegdag. Door patiënten, armbesturen of instellin gen weild aan verpleeggeld betaald 2999.25. Ook over de Amsterdamsche en 's Gra- venhaagscflie Poliklinieken werden verslagen uitgebracht. Lr. Muskens te Amsterdam ©n de heer Boiun&n te 's Gravenhage, werden dank ge bracht. Nadat de voorzitter had gewezen op het velo dat reeds is bereikt, en er op gewezen had dat er nog veel meer moet worden ge daan om deze volksramp te bestrijden, waar voor veel geld noodig is, sloot hij de verga dering met de mededeel ing, dat door be- middelintg van het bestuur is ontvangen f 20.000 en door bemiddeling van prof Pel f 2500, welke gevers onbekend wenschten te blijven. Onder leiding van prof. dr. D. J. Kou- wr had te Haarlem plaats de 13© algemeene vergadering van den Ned. Bond voor Zieken verpleging, in tegenwoordigheid van een zeer groot aantal belangstellenden en afgevaardig den uit alle oordc.i des lands In het verslag van de secretaresse mej. H Chr. v. Hoorn werd met dankbare hulde een woord gewijd aan d© nagedachtenis van dr. Reeling Brouwer, dr. De Monchy en ,dr. Tel legen. Het ledental ging zeer vooruit en bedrceg thans 1598 met 14 afdeelingen. De financiën bleken niet rooskleurig, al restte er een batig saldo. Vandaar dat voor gesteld werd de uitgaven te bekrimpen en vooral te trachten het maandblad gendkooper te zien uitgeven. De financieele commissie werd voor het volgende jaar gecontinueerd. Goedgekeurd werden de verslagen van verschillende commissiën. Als lid van het hoofdbestuur werd gekoze (vacature prof. dr. B. J. ILouwer) dr. A. Cou- véè t© Amsterdam. Het rapport der commissie belast met het onderzoek naar en het bevorderen van het tot-stand-komen van een pensioenfonds, werd goedgekeurd, met dien verstande, dat de com missie een nieuw onderzoek instellc voor- el naar goedkooper tarieven ©n zich assu- meere een of meer deskundigen op verzeke- ringsgebied. Het hoofdbestuur werd opgedragen, naar aanleiding van de conclusie in het rapport van de commissie inzake ontsmetting van zieken verpleegsters en -verplegers, een proef te ne men. Dr. Barnum adviseerde zich daartoe in verbinding t© stellen met dr. Romeyn 'e 's Hertogenboscb. Overeenkomstig het praeadvies van het hoofdbestuur verwierp de vergad "ing het voorstel van Bloeraendaal tot wijziging van artikel 18 der statuten, ten doel hebbende den secretaris niet te doen aftreden. Besloten, werd f 100 beschikbaar te stel len aan de commiss'e v r de bibliotheek, f 400 tot dekking van het tekor' op de ex ploitatie van het Rusthuis en voor één jaar te schorsen de uitvoering van artikel 8 van het huishoudelijk reglement. Daarop werd door den heer Zeegers, van Heemstede, directeur van de Chr. Vereeni ging tot verpleging van lijders aan vallende ziekte, een voordracht gehouden over de ver pleging van epileptici Behalve dr. A. Couvée (vacature prof. dr. B J. Kouwer) werden tot leden van het hoofdbestuur gekozen dr. vr. van Eysselstein te Groningen (vacature mej. M. des Amorie van der Hoeven) en dr. Van Wely te 's Gra venhage (vacature dr. Reeling Brouwer). Als lid der commissie voor het Ondersteunings fonds werd herkozen mej. M. Meerkamp van Embden te Rotterdam en gekozen mej. S. H. Toussaint te Amsterdam, en als lid com missie voor de b'bÜotheek, zuster It. de Woltf te Amsterdam. Na de pauze werd aan de orde gesteld de behandeling van het verslag der commissie, belast met het onderzoek der vraagstukken betreffende de opleiding en de examens der verplegers. Als resultaat daarvau werd be sloten de commissie te cont' lueeren als bondscommissie voor opleiding. Art. 6 van het huishoudelijk reglement werd in verband hiermee gewijzigd. De conclusies van het rapport werden aan genomen. Zoo is vastgesteld, dat de opleiding aan een kinderziekenhuis niet gelijk wordt gesteld aan die van <en algemeen ziekenhuis, dat de opleiding 3 jaar zal moeten duren, waarvan minstens 2 j.-.ar in dezelfde inrich ting. Het examen zal zijn enkel schriftelijk. Nevens het diploma voor ziekenverpleging wordt aanbevelenswaard geacht een apart diploma voor kraamvrouwen-verpleging (op leiding minstens 1 jaar). Als plaats dor volgende algemeene ver gadering werd Bussum aangewezen. Na afloop der vergadering werden de aan wezigen. in de gelegenheid gesteld te bezich tigen verschillende merkwaardigheden van Haarlem, het Zander-Instituut, en de gebou- ve i der Chr Vereen. \oor verpleging van lijders aan vallende ziekte, terwijl de direc tie der E. S M. welwillend een extra-tram ter beschikking had gesteld vooree ute tapje naar Aerderhout en Zand voort. Ned. Blinden bond. In de jaar vergadering van den Nederlaudsohen Blin denhand, welke te Amsterdam werd gehou den. herdacht de voorzitter, de heer N. M. Schild in> zijn inleidend woord het tienjarig bestaan van don Bond en werd bij den aan vang der vergadering een toepasselijk gedicht voorgedragen. Tiet jaarverslag vermeldt, dat het ledental in 1904 met 64 is toegenomen en thans 281 bedraagit, terwijl er 103 buitengewone leden en 97 donateurs zijm. Met groote ingenomen heid wordt verder van de oprichting van een fonds voor instandhouding van een tehuis voor alleenstaande blinden melding gemaakt. Aan het financieel verslag is ontleend, dat de inkomsten bedroegen f 8766, de uitgaven f8487. Aan de Blindeu-Stichting werd van het saldo der rekening do helft, dus f 139 uitgekeerd, terwijl aan giften werd ontvan gen f 915, zoodat thans in kas i9 f 1055. De oprichter der Blinden-Stichting, de heer G. J. Kolff, werd bij acclamatie tot eere-voorzitter van don Bond gekozen. Met applaus werd de mededeeling ontvangen, dat de heer Kolff f 100 heeft gegeven voor de on dei sleuningskas. Door den onlangs te 's Gravenhage over leden schilder Ph. Sadée werd f 2000 aan den Bond gelegateerd, terwijl iemand die onbekend wenscht te blijven, f 800 ter be schikking stelde voor de betaling der onkos ten van de onlangs gehouden fancy-fair, in Den Haag, ten bate van den Bond gehouden. Deze fancy-fair bracht een bate op van f 10,000, welk bedrag als volgt werd ver deeld f 5000 voor het Tehuis, f 3000 voor do Blinden-Stiohting, f 2000 voor de onder- steuuingskas van den Bond. Het kapitaal van den Blindenbond be draagt thans ruim f 50,000. De volgende jaarvergadering zal te Rotter dam worden gehouden. Na de pauze hield mejuffrouw H. de Chal- mot een voordracht over„De wereldtaal der blinden, het Esperanto." Verwaarloosde kinderen. In het Americanhotel te Amsterdam is de jaarlijksche algemeene vergadering gehou den van de vereeniging tot opvoeding van half-verw.. verwaarloosde of verlaten kinde ren in het huisgezin. De voorzitter van het hoofdbestuur, de neer J. J. Le Fèvre de Montigney, opende d© vergadering met een toespraak, waarin hij met dankbaarheid wees op het succes en het doel der vereeni ging breed uiteen zette. Uit het jaarverslag van den algemeenen secretaris, den heer J. F. Finkemeier blijkt, dat- de vereeniging thans 13 afdeelingen telt en het aantal leden steeds stijgt. Met erkentelijkheid maakt het verslag melding van de giften, die ontvangen wer den van H. M. de Koningin en H. M. de Kon i ngi n-Moeder. Verschillende personen schonken aanzien lijke bijdragen in de kosten van verbouwing van het Doorgangshuis, of bijdragen voor de verzorging van lunderen. In 1904 werden 67 jongens en 45 meisjes door de vereeniging verpleegd, welk aantal na 1 Januari 1905 met 7 kinderen is ver meerderd. Het hoogste stamboeknummer is thans 166. De verpleegde kinderen behoorden tot tien verschillende Christelijke of Israëlietische Kerkgenootschappen. Hun leeftijd was van 121 jaar. De rekening en verantwoording over 1904 toont een eindcijfer van f 7294 en bewijst o a. dat aan verpleegkostcn werd uitgegeven f 1716 en voor het Doorgangshuis een be drag van f 765. Het eindcijfer van de balans op 31 Dec. 904 was f 16.631, terwijl het eindcijfer der begrooting voor 1905 werd vastgesteld op f 5667. Dézer dagen is de tweede stichting van de Vereeuaging tot christelijke verpleging van, bedelaars en landloopers, waarvau Z. K. xi. de Prins beschermheer is, te Vaassen ge opend. Het hoofdgebouw bestaat uit de vroegere thans geheel gerestaureerde boerderij „de Ganzenemmer waar plaats is voor 24 koeien en 5 paarden, en het daaraan verbonden ge bouw voor de verpleegden, een geheel nieuwe inrichting, waarin ruime eet- en conversatie- zaal. Boven de eetzaal strekt zich de slaapzaal uit, benevens de ouzichterskamer enz., terwijl men verder in het gebouw nog aantreft keu ken, badkamer, magazijn en and*. lokalen. Het belangrijkste van de tweede stichting is haar grondbezit, ongeveer 70 H. bouw en weiland. Vóór de boerderij is een moestuin met jonge ooftboomen angelegd, waarvan de opbrengst aan de stichting ten goede komt. Het 'oezicht is opgedragen aan een opzich ter, bijgestaan door een leerling-opzichter, terwijl het hoofdtoezicht door den directeur van het Hoogeland te Beekbergen wordt uit geoefend, d'e gewoonlijk drie dagen per week o de Vaassensclie stichting aanwezig is. In ernstige overweging is nog de stichting van een as"l voor zwerfsters en gevallenen, vooral ook met de bedoeling deze verpleeg den tot geschikt dienstpersoneel op te lei den. Werkliedonreglement H. IJ S. M. Dé Staatscourant no. 127 bevat een be schikking van den Minister van Waterstaat, waarbij met ingang van 1 Juni voorl jopig voor den tijd van twee jaren wordt goedge keurd het bij die beschikking gevoegde weik- lieden-reglement der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij Faillissement Gebrs. Grata- m a. Door curatoren in. dit faillissement is poneerd ter arr.-rechtbank te Lecuwar- do tweede voorloopige uitdeelingslijst in het faillissement der Handelsvennootschap Gebrs. Gratama. waaruit blijkt, dat aan de crediteuren nog kan worden uitbetaald f 98.195. Tevens zijn door hen gedeponeerd de voor loopige uitdeelingslijsten in de boedels Tjepko Gratama en Gajuu Gratama, waaruit blijkt, dat in deze boedels respectievelijk aan de crediteuren kunnen worden uitgekeerd f 70,194 en f 112,597. Dientengevolge kan eene tweede voorloo pige uitdecling geschieden van 10 aan alle crediteuren (aan wie in Februari jl. reeds 20 werd uitgekeerd) behalve aan de parti culiere schuldeisohers der vroegere firmanten T. en G. Gratama. die respectievelijk 2A en 4 hunner vorderiagen voorloopfg betaald zullen zien. Bovengenoemde uitdeelingen zullen vermo; delijk medio Juni geschieden De slot-uitkeering in liet faillissement der handelsvennootschap Gebr. Gratama. die slechts enkele ueroeaten zal bedragen, kan, zooals wij indertijd reeds vermeld hebben, eerst in 1907 plaats vinden. (Lw. Ct.) Geëindigde staking. De sta king van metselaars en oppelieden bij de aan nemers Van Aalburg en Van Dorssen le Hil versum is geëindigd, daar de werklieden hunne eischen hebben ingewilligd gekregen, u i. 30 cent per uur voor een metselaar, 27 cent voor een oppermna. Aardige loonei voor een kleine gemeente Beruchte sujetten. Het Hof te Amsterdam deed uitspraak in de zaak van M. II. van de S. (recidivist). C. A. K. en J- B. P. A. van L (recid.), die door de recht bank aldaar veroordeeld werden respectieve lijk tot 5, 4 en 10 jaren, wegens poging tot d:efstal in den nacht van 10 op 11 Februari, toen zij zouden gepoogd, hebben het slot der straatdeur van het magazijn der firma E. A. van Gelder en Zenen, op den O. Z. Voor burgwal, te foroeeren. Het vonnis van bekl. Van de S. werd bevestigd, doch dat van be klaagden K. en Van L. vernietigd. Hun beider straf werd gewijzigd in 3 en 8 jaren gevangenisstraf. Misdrijf tegen de zeden. Het gerechtshof te Arnhem veroordeelde gisteren G. H. W., arts te Posterholt, wegens ernstig vergrijp tegen de zeden jegens oen vrouwe lijke patiënt, tot 8 jaar gevangenisstrafde eisch was 12 jaar. De internationale effecte n. diefstal. 'Bij do gister voor de rechtbank te 'a Gravenhage voortgezette behandeling van de zaak betreffende den internationalen ef fectendiefstal, werd nadat nog o. a. als ge tuige was gehoord Van der Schuit, bij wioc geld was opgenomen op 7 stukken Crédit Foncier, door het openbare ministerie tegen den beklaagde Buscherhof 3 jaar ge vang'nis- straf gevorderd. Engelschestraatroovera Op 30 Januari 1.1. had een 13-jarige kan toorbediende voor de firma Cohen, Van Straaten en Co. te Amsterdam een aange- teekend© brief afgehaald, bevattende f 320 aan Marken eu f 400 aan franken in bank papier. In de Damstraat werd hein die brief ontrukt door een vreemdeling, die met nog drie andere personen tegen hem waren aan- geloopen. Beschuldigd van deze straatroof standen op 2 Mei voor de rechtbank te Amsterdam terecht de 32-jarigo hotelbedienden Daniël David Cameron, uit Liverpool, en de 34-jari- ge kellner William Aröheim. D&ar een der voornaamste getuigen afwe zig was, n.l. zeker© Hendriks, werd de zaak tot gisteren verdaagd. Beide beklaagden ont kenden het misdrijf hun ten laste gelegd. Uit ten process© overgelegde bescheiden en inlichting van de Engolsche veiligheids politie bleek, dat men hier met een paar ban dieten te doen had. Nadat de 16 getuigen gehoord waren, eischte het O. M. voor elk drie jaren gevan genisstraf. Verdedigers waren Mrs. A. en E Philip Naar men verneemt is de man, die Zondagavond door de stoomtram nabij Lei den is overleden, een architect uit Edam, die uit het St.. Elisabcths-Gasthuis te Amster dam, waar hij verpleegd werd, schijnt te zijn ontvlucht. Een droevig ongel uk had Maandagavond plaats te Den Helder nabij het Westplein. De 21-jarige Evert B. bereed een paard, dat plotseling schichtig wend, ten gevolge waarvan man en paard van den stei- leu wal in het Heldersohe kanaal stortten. In het water wierp het paard zijn berijder af. die daarop waarschijnlijk gestikt is in den mod der, althans eenige oogenblikken later werd zijn lijk opgedregd. Het paard, dat zich zwem mende had weten boven te houden, wetd ge red. Branden. Aan den Loonechen dijk, de noordelijke wijk van de gemeente Loon op Zand (Nbr.) heeft een geweldige brand ge woed. Zestien huizen, door twintig gezinnen bewoexnd, benevens groote en kleine schuren en veel hooi zijn in de vlammen opgegaan. Door gebrek aan water en het aanwezig zijn van rieten daken, plantte het vuur zich zee* snel voort. Alle huizen, op één. na, waren verzekerd, doch laag. Het hooi, veel hout en een paar inboedels waren niet ver assure 'ird. Zondagnacht is te Gement wederom brand uitgebroken en een hofstede op den Lodderdijk in asch gelegd, waarbij acht koeien zijn verbrand. Evenals de vier vorige malen ontstond de brand tusschen 11 en 12 uur. Men heeft nu half verbrande lonten, in petro leum gedrenkt, gevonden. D« opvolger ven den Commiesarie der Keningin. aVolgens onze inlichtingen zegt het Vaderland komt jhr. S. van Citters, secre taris-generaal van het departement, van finan ciën, in de eerste plaats in aanmerking ora baron Schimmelpenninck van d< r Oye op te volgen als Commissaris der Koningin in deze provincie. aTe De Bilt is gisterenmiddag te 5 uur het 4-jarige dochtertje van den werkman J. H., aldaar, in brand geraakt-, tengevolge van het spelen met luoifers. Schreeuwend om moe der liep het wurm huiswaarts. Weldra was het geheel in vlammen gehuld. Vlak voor de woning kwam het te vallen. Daarop schoot een buurvrouw in allerijl toe, die met haar schort de brandende kleeren trachtte te blusschen. Een onderdompeling in den sloot hielp beter. Het kleine lichaampje was in- tusschen reeds geheel met brandwonden over laden. Op last van dr. W. H. Melchior werd het meisje naar het Kinderziekenhuis te Utrecht overgebracht, waarna het heden, nacht onder vreeselijike pijnen is bezweken. Baar n. De raad dezer gemeente stond in de Dnsd'ag gehouden zitting een jaarlijkscii subsidie vun f500 toe aan de christelijke bewaarschool, genaamd: „Amar liaschool". Aan mej. G. Bastiaans, onderwij zeres, werd wegens twee gemeentelijke dienst jaren, waarvan één jaar in tijdelijken dienst, eene periodieke verhooging van f 50 toege kend. 0'p voorstel van B. en W. werd besla- ten de noodige herstellingen te doen aan den toren te Lage Vuursche. Tot makelaar werd benoemd de heer C. Ywema. Hilversum. De staking der metselaars en opperlieden op het werk der firma Van Aalburg en Van Dorsten in de Kerkstraat te Hilversum is reeds geëindigd. Op de oude voorwaarden i9 "hedenmorgen het werk her vat. Door de Centrale kiesvereeniging Vrijheid cn Or do in het kiesdistrict Breukclen is voor de aanstaande verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal in dit district tot definitief candidaat gesteld Dr. II. P. Kapteijn te Ab coude. oud-liberaal. Jhr. Mr. A. G. A. ridder van Rappard te

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3