i*. 332. Tweede Blad. Jaargang. Zaterdag 3 Juni 1905. KOLONIËN. BINNENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS P«r 3 maanden roor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- l./ö. Afzonderlijke nummers- U.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering ran Zon* en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 6 C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Teleohoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN f 0.75. O.IS. Van 1—5 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij aoonnement. Eene circulaire, bevatténde de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-INDIÊ. Aan de Ja va-Bode ivordt uit Semarang geseind D© predikanl J. H. de Vries is door 'e regeering aangezocht om de Boni-expeditie als veldprediker te volgen. Indien eene keu ring uitwijst dat de dominee lichamelijk tegen deze taak opgewassen, zal hij haar mot de grootst© r.pgewekth. .1 aanvaarden. Aan de Ja va-Bod© wordt dato 18 April uit Makassar o.m. het volgende geschreven Nu de Boni-expeditie zoo langzamerhand nadert, zal het u waarschijnlijk belang in boezemen, te vernemen, waar de verschil lende troepeu van dit gewest zijn onderge bracht. Op de posten zijn thans nog alleen Amboi- neezen en inlanders; de Europeanen zijn reeds alle naar Makassar gezonden en wach ten op aflossing door hunne bruine broeders van Java. De bataljonsmuzick ligt daardoor vrijwel tegen den grond enkele Am- boinees en een paar blazende Javaantjes res ten ons nog. Te Timor Koepang liggen nu 40 bajo netten, te Menado 75, met te Bolaiing Mon- goda 40 man boven de formatie. Deze deta chementen staan onder bevel, respectievelijk van de lste-hiitenants dor infanterie J. J. C Geul en H. J. Voskuil en den onderluite nant K. Jansma. Te Bangkadjeue liggen 100 man, onder be vel van den kapitein der infanterie J. P. A. Koentze, aan wien zijn toegevoegd de beide le-luitenants W. H. Cassa en J. H. van Tem men en de officier van gezondheid der 2e klasse, dr. H. D. Mak van Waay. T© Balang Nipa zijn eveneens 100 man ge legerd, onder den kapitein K. J. C. Rijnen, die het postenleven deelt met de lste-luite- nants T. J. C. Mulder en P. H. C. Will©r en dr. J. Noordhoek Hegt. Te Makassar is op het oogenblik e©n deta chement cavalerie van 30 man, onder den le luitenant E. J. van Riemsdijkuan is er de mobiele colonne, waarbij de volgende offioie- ren zijn ingedeeld: kapitein-commandant F. P. M. P. Bevkeljon, d© le-luitenant W. D. Davis en de 2e luitenants J. M. Broese en J J. H. Vink. Tot de vaste bezetting beliooren kapitein J. J. Engelen, de le luitenants H. F. Kroll en F. Halkema en de 2e-luitenants A. Cley- steen en J. S. van den Bossche. Voor de bezetting van Paré Paré, die den 19. hier verwacht wordt, is het noodige voor bereid Zij zal hier een dag blijven en dan naar d© nieuwe benteng doorgaan, welke voor 150 man is ingericht. De post ligt frisch, op de berghelling, aan de baaide bezetting zal ten taak krijgen, den invoer naar Boni, langs de groote wegen van Paré Paré over M. lsepe (16 paal), Wattaë Tempé. Pampan- sea, Timoeroeng (4 paal) naar Palima of over Lantja (13 paal) naar Palakka en Boni (4 paal) zooveel mogelijk te beheerscheu. Uit. Boni zelf komt weinig nieuws. On langs werden er, naar men zegt, uit Singa pore 150 Beaumont- on 150 Winehester-ge- weren met ue noodige mi nu tie ingevoerd. Van de Beanmonts moeten er bij do schiet oefeningen heel wat gesprongen zijn. Ook werd vemoi ion van het oprichten van enkele vijandelijke bentengs op de voornaamste toe- gangswig n van liet land, van westelijke zij de Tal van Ronische vrouwen wijken voort durend uit naar Goa. De vorst van dit rijkje voelt zich blijkbaar niet op zijn gemak. Zijn geschillen met ons bestuur en met zijn rijksbestierder en diens aanhang zitten hem leelijk dwars. Voor eigen veiligheid heeft hij nu zijn bataillon op het erf van zijn woning ge legerd. Hij, noch de prinsen, hebben zich, na het bekende conflict, te Makassar ver toond. Men zegt dat de vorst, dieper in het binnenland een nieuw lustverblijf laat bou wen, maar daaromtrent is hier nog geen ze kerheid verkregen. Dezelfde correspondent schreef dato 19 April Het stoomschip Camphuijs is hier (Ma kassar) binnengevallen met. de 3e compag nie van het 6e bataljon aan boord. Het ma teriaal voor het logies van officieren en man schappen gaat alles pasklaar meede acces soires moeten echter plaatselijk worden aan gemaakt. Morgenochtend zullen het gouvernement s- stoomschip Zwaan en het flottieljevaartuig Borneo, met laadpranwen rp sleeptouw, een deel der troepen (naar Paré Paré) overbren gen. De navolgende officieren gaan moede kapitein-commandant., jhr. C. T. Goldman, de le luitenant H. C. Wempe, de 2e-luitenante P. W. A Meyer en J. A. van Hclsdingen. d© officier van gezondheid der 2e klasse L. Ligtenstein. I)e resident ter beschikking van den gouverneur van Cel el «e®, J. A. S. Brug man vergezelt den troep. Goa. Aan de Deli Ct. wordt uit Ba tavia geseind Het. l>estuur te Makassar heeft een rond schrijven verspreid, inhoudende dat indien d© Goalie zen in verzet komen, de Europee- sch® bevolking zich onmiddellijk naar het fort. Rotterdam moet begeven, waar het vei lig is. Het bestuur verwacht echter nog geeu vijandelijkheden voor de padioogst van Goa binnengehaald is, hetgeen over twee maan den moet plaats vinden. Een gezantschap van Goa heeft den gou verneur bezocht en een schrijven aangebo den, waarbij hot contract met de regeering verbroken wordt verklaard. Kort na het optreden van den tegen- woordigen gouverneur-generaal werd, na mens de regeering, aan de redacteuren der zeven voornaamste dagbladen op Java en aan die ter Oostkust van Sumatra, in over- weging gegeven of zij wenschten mede te werken aan de oprichting op hunne kos ten van een officieel persbureau, teu doel hebbende aanrakingen te onderhouden tus schen de regeering en de pers. Op den twee* den Kerstdag werd te Djokdjakarta- eene bij eenkomst gehouden van de redacteuren der, op Java verschijnende dagbladen en, na ge meen overleg, een ontwerp vastgesteld, op den grondslag waarvan dezen bereid gevon den werden, tot de instelling van zulk een officieel persbureau hunne medewerking te verleenen. Harerzijds zal de regeering zoo wel telegrafisch als schriftelijk aan de dag bladen, meer dan tot nu toe het geval was, inlioht'ngen verstrekken op politiek en eco nomisch gebied, terwijl zij de gelegenheid openstelt voor de, bij het bureau aangesloten dagbladen om den, met de leiding er van belasten ambtenaar vragen te stellen om trent onderwerpen van algemeen belang. Zoo doende verwacht de regeering eene betere voorlichting van het publiek door de pers, voor zoover zij in staat is daartoe mede te werken. De oprichting van liet bureau maakte zij, ook om finanoieele redenen, mo gelijk door verschillende uitgaven, die thans door de uitgevers der dagbladen in het alge meen belang gedragen werden, voor hare rekening te nemen. "Van het uitoefenen van druk op de leiding der pers is geen sprake. Op den tweeden Paasohdag is de daartoe strekkende overeenkomst door den redacteur van dit blad, namens de leiders der, op Java verschijnende dagbladen geteekend die van Deli wenschten zioh te onthouden op grond van een besluit van den gouver neur-generaal van den 23e® te voren. Als leider van het persbureau zal optreden de gepensionneerde majoor der Infanterie P. J. Louw, die als schrijver van het bekende werk over den Java-oorlog ervaring opdeed van het arbeiden in archieven en die met opgewektheid de hem toevertrouwde zaak zal aanvaarden. (J.-B.) - Vreemde Oosterlingen. In verband met hetgeen de Java-Bode onlangs schreef over de toelating van Arabieren en Ohineezen in deze koloniën, kan het blad nog mededeelen, dat dit onderwerp van staatszorg thans de volle aandacht der re geering heeft. Ijverig wordt daarbij geraad pleegd het rapport over den invloed der vreemde Oosterlingen op de welvaart der inlandsche bevolking, indertijd uitgebracht door deu resident in commissie F. Fokkens. „Naar het zioh laat aanzien, zal het toe zicht op de immigratie van deze lieden aan zienlijk worden verscherpt en zullen de nieuw aangekamenen een vrij hooge waar borgsom moeten storten om te bewijzen dat zij ruime middelen van bestaan hebbenaan gezagvoerders van vaartuigen, die Arabische of Chine°sohe proletariërs aanvoeren, zullen zware boeten worden opgelegd. Maar tege lijkertijd zal aan de vreemdelingen, die hier eenmaal gevestigd zijn. meer vrijheid van be weging worden toegestaan, nu voor de be langen der inlandsche bevolking voldoende wordt gewaakt door het oprichten van desa- loemboengs en het verleenen van landbouw- crediet. Ten slotte wordt overwogen om die bescherming nog wat te versterken door het invoeren van een woekerwet. Eenmaal zoo meenen de adviseurs der regeering, en terecht moet de inlander dan toch eens opgeleid worden tot een zelfstandig men- schetijk wezen, in staat om den strijd do® levens te strijden." De zwavel winning. Naar wij ver nemen heeft de regeering thans afgezien van het voornemen om de zwavelwinning in Ne- derlandsch-Indië zelf ter hand te nemen, zoo dat de concessie-aanvragers waarschijnlijk wel binnenkort hun concessies toegewezen zullen krijgen, Prenangerbode. On der het opschrift. ,,De eerste?" meldt het Bat. Nbld., dat tot kaasier bij den algeaneenen ontvanger van 's lands kas te Menado benoemd is mejuffrouw S. W. Weintré, thans klerk op het residentiekan toor te Menado. Koffie. Uit Kediri schrijft men aan liet Soer, Hlbld., dat. de koffiepluik in voilen gang i» en er op enkele ondernemingen zelfs handen te kort komen. Dank zij de gunstige weersgesteldheid in de aigeloopen groeiperiode heeft de bres zich goed ontwikkeld en is zij voller dan gewoonlijk, zoodat de boon iu het algemeen grover is en daarmede de oogst zoowel kwantitatief als kwalitatief zal meevallen. Kameroverzicht Eerste Kamer. In de vergadering va® gisteren waren aam d© orde de onderw ijzerspensioemwetten De heer Yening Meines® verklaarde zich tegen het verleenen van pensioen1 aan bijzondere onderwiysers en ook tegen de be paling, dat onderwijzers aan niet gesubsidieer de 6cholen gedwongen worden aan het pen sioenfonds deel te nemen. Spr. zou echter geen stemming vragen. Nadait de minister van binnen 1. zaken deze bepalingen verdedigd had, wer den de verschillende wetsontwerpen die ver band hielden met deze pensionneering, aan genomen. Vervolgens werd eem groot aantal kleinere wetsontwerpen aangenomen zonder débat of stemming, waarvan wij de lange lijst niet zullen vermelden. Goedgekeurd werden o. m. de arbitrage- verdragen met Frankrijk, Denemarken en En geland, en voorts het wetsontwerp om 7 ton :te geve® voor de stichting van het Vredes paleis. Aan het slot der vergadering herinnerde de Voorzitter aan. den Woensdagavond gedamen aanslag te Parij|s op den Koning van Spanje en den President der Fransche Repu bliek. Hij meende ongetwijfeld de tolk der vergadering te zijn, wanneer hij zijne leven dige voldoening uitsprak over het mislukken van dien aanslag, al betreurde hij het, dat er toch slachtoffers bij gevallen zijn, op wie de aanslag niet. was bedoeld. De Voorzitter ver zocht den minister van buitenlandsche zaken de tolk der Kamer te willen zij® bij do ge zanten van Frankrijk en Spanje b: '-| ons Hof geaccrediteerd. De Min. van Buiten 1. Zaken zeide, dat ook de Regeering met afschuw is vervuld door den gruwelijke® aanslag op de hoofden van twee ons bevriende Staten-. De minister zou de Fransche en Spaansche gezanten in kennis stellen met den gelukwensch dezer Kamer over het mislukken van den aanslag en de gevoelens der Kamer overbrengen. De Voorzitter kondigde zijn voorne men aan om de Kamer weder b:;een te roepen den 13en of 14e«< Juni, 's avonds half negen. Berichten. Ned. J Kristen vereeniging. De praeadviezen zijn verschenen over de onderwerpen, die op de 35e algemeene vergadering van de Ned. Juristenvereeni- ging, onder voorzitterschap van mr. J. A. Levy op Zaterdag 1 Juli te Haarlem te hou den, zullen behandeld worden. Over de vraag„Is wettelijke regeling van hei. zg. „Collectieve arbeidscontract" doen lijk en wenschelijkzoo ja, op welke wijze?" zijn praeadviseurs mr. Jb. Willeumier en A. P L Nelissen. Over de vraag: „Is nadere regeling van het ambts- en beroepsgeheim wenschelijk?" is praeadvies uitgebracht door mrs. A. Tak en J. N. J. E. Thijssen. Wij laten hier de vraagpunten volgen, die door het bestuur over deze beide onderwer pen zijn gesteld. Onderwerp ICollectieve Arbeids overeenkomst. 1. Behoort in het B. W. als rechtsgeldig te werden erkend de Collectieve Arbeidsover eenkomst, opgevat als afspraak tusschen een wettelijk en erkende werkmansvereeniging met een patroon (of wettelijk erkende pa- troonsvereeniging) omtrent de voorwaarden, waarop gedurende een bepaalden tijd leden der vereeniging met de wederpartij arbeids overeenkomsten kunnen aangaan? 2. Behoort het rechtsgevolg dier Collectieve Arbeidsovereenkomst te zijn, dat die Ver eeniging in haar vermogen aansprakelijk is voor de nakoming, zoo door haar zelf als door haar iudividucele leden? 3 Behoort de rechtsgeldige Collectieve A ibeidsovereen komst voor alle deelnemers ten gevolge te hebben verplichte conformi teit in te sluiten individueele arbeidscontrac ten op straffe van a. op den overtreder door zijn vereeniging to verhalen boete b. nietigheid van het afwijkende beding; c. vernietiging daarvan, door zijm vereeni ging uit te lokken? 4 Behoort te worden bepaald dat. de Col lectieve Arbeidsovereenkomst, voor den tijd van haar duur haar werking doet gelden ook tegen uitgetreden leden der vereeniging! •ri Moet ter bevordering van het aangaan van Collectieve Arbeidsovereenkomsten het verkrijgen van rechtspersoonlijkheid door de vakvereeniging gemakkelijker worden ge maakt? 6. Behooren bovendien als rechtsgeldig te worden erkend Collectieve Arbeidsovereen komsten, die verbindend zullen zijn, ook tegenover arbeiders of patroons die niet wa ren betrokken hij zoodanige overeenkomst? Onderwerp IIIs nadere regeling van het ambts- en beroepsgeheim wenschelijk? VRAAGPUNTEN. A. Algemeene. 1. Behoort de wet de groepen van perso nen ten aanzien van wie zij een beroepsge heim erkent, aan te wijzen? 2 Behoort de wet een dergelijke aanwij zing te bevatten ten aanzien van het ambts geheim 3. Moei de wet als ambts- en beroepsge heim omschrijven a. wat hem, die liet ambt of beroep uit oefent, in die uitoefening als geheim is toe* vertrouwd b. wat in die uitoefening als geheim tot ziju kennis is gekomen; c. alles wat in die uitoefening tot zijn ken nis gekomen is? B Strafbare schending van geheimen. 4. Behoort bij het misdrijf van schending van geheimen de strafbaarheid te worden uit gesloten, voor zoover de dader redelijkerwijze heeft gehandeld in het algemeen belang? 5 Behoort naast de opzettelijke bekend making van ambts- en beroepsgeheimen de cuipose even algemeen te worden strafbaar gesteld C De plicht tot bewaring en de plicht- tot bekendmaking van geheimen. 6. Moet als algemeen rechtsbeginsel gel den, dat, wanneer een hooger belang rede lijkerwijze geacht moet worden bekendma king van een ambts- of beroepsgeheim te vor deren a. de verplichting tot geheimhouding ver valt; b. de bekendmaking plicht wordt? 7. Behoort de erkenning van het recht om op grond van den aan ambt of beroep ver- benden plicht tot geheimhouding, zich van het afleggen van getuigenis te versclioonen, door wettelijke uitsluiting van die getuige nissen te worden vervangen? 8. Houdt de verplichting tot bewaring van het beroepsgeheim op, zoodra hij dien het betreft, van die verplichting ontheffing ver leent D. Het medisch geheim in het bijzonder. 9 Behoort bij behoud van den artseneed: a. de uitdrukkelijke belofte van geheim houding daaruit te worden geschrapt; b. het voorbehoud aan het slot „tenzij" enz te vervallen c. bij behoud van dat slot, het laatste ge deelte aldus te worden gelezen„door de wet verplicht of bevoegd verklaard worde"? 10 Behoort bij levensverzekering weigering der uitbetaling van het verzekerd bedrag op grond van het ontbreken der ge neeskundige opgave van de doodsoorzaak, door de wet te worden verboden? 11. Behoort bij levensverzekering de wet de geneeskundigen uitdrukking „bevoegd te verklaren, om, op schriftelijke machti ging van den overledene of den rechtheb bende op de polis, van de doodsoorzaak van den verzekeraar opgaaf te doen"? 12. Behoort de wetgever er voor te waken, dat bij het spoorweg- en soortgelijk verkeer, met het oog op ziekten of kwalen bij het personeel, de eischen der openbare veilig heid den doorslag geven boven die van het medisch geheim? 13. Behooren uit de wet, regelende de uit oefening der geneeskunst en de wet tot voor ziening tegen besmettelijke ziekten de be palingen te vervallen, die den geneeskundige verplichten om aan de overheid opgave te doen omtrent ziekten en omtrent de oorzaak van den dood hunner patiënten? Inter a at ionaal Congres voor hot Lager Onderw ij s te Luik. Op 2, 3, 4, 5, 6 en 7 September, zal ter gelegenheid van d© wereld-tentoon stelling te Luik aldaar een internationaal congres voor het lager onderwijs worden ge houden. Het iuitiaticf tot dit congres is genomen door den Algemeenen Belgischen Onderwij- zosbond, welke- ereomging c°k de Iciaiug hoeft. Allerlei vraagstukken van belang voor liet lager onderwijs in all© landen komen daar aan de orde en zullen in algemeene en afdeelings-vergaderingen worden besproken. Het behoeft ternauwernood te worden op gemerkt van hoe groot belang de besprekin gen en de besluiten wan dit internationaal congres kunnen zijn voor het lager onderwijs in het algemeen, voor <1© wettelijke maatre gelen door de verschillende regeeringen te nemen en voor de positie vau den onderwij zer. 't Is daarom gowensch, dat de deelneming uit all© landen groot zij, waardoor het. con gres mag geacht worden de meening uit te drukken van de onderwijzers der ge heel e be schaafd© wereld. Het Ned. Onderwijzers-genootschap en de Bond van Nederlandsche Onderwijzers nemen officieel deel aan het congres en zullen daar heen hunne afgevaardigden zendenmaar daarnaast kunnen ook afdeelingen van die vereenigingen, onderwijzeressen) en belang stellenden deelnemen. De deelnoming is kos teloos. Wie aan het congres wil deelnemen of na ttere inlichtingen verlangt, kan zich wenden tot de heeren K. Andriesse, 2e Helmerstraat 94 of Th. M. Ketelaar, Ceintuurbaan 286 bei den to Amsterdam. *- - Een informatie-bureau. De Nederlandsche Vereeniging te Pretoria (Transvaal) heeft verletten jaar een „Infor matiebureau" gevoegd bi'i hare onder-afdee- Jingcn. Het bestuur vau genoemde onderaf deling heeft de heeren D. Balfoort te Utrecht en mr. T. P. Tresling te Rotterdam bbans uitgenoodigd, de aandadht van Ne derlanders en Oud-Nederlanders op deze in stelling te vestigen. De aard en werkkring van bedoeld Informatiebureau blijken vol doende uit de navolgende artikelen van zijn reglement Art. 1. Het Informatiebureau der Neder landsche Vereeniging heeft ten doel het ge ven en vragen van inlichtingen omtrent per sonen en zaken, de belangen van Nederlan ders en Oud-Nederlanders betreffende. Art. 2. Ter bereiking van d't doel stelt het zich zooveel mogelijk in verbinding met vereenigingen en personen in Nederland en elders. Het geeft, zoo mogelijk, elke gevraagde inlichting over vraag en aanbod van arbeid, handel, enz., «n Transvaal, ook met het oog op het al of niet aanbevelenswaardige vau eene eventueele immigratie. Genoemde heeren schrijven ons: „Daar ons en veten anderen Oud-Trans- valers herhaaldelijk inlichtingen worden ge vraagd over Zuid Afrika, en de voormalige Zuid-Afrikaansdhe Republiek in 't bizonder, welke informatie® wij uitteraard slechts on der zeker vooihehoud kunnen verstrekken, daar hebben wij gemeend niet dan niet groote ingenomenheid aan het verzoek van liet Informatiebureau te moeten voldoen. Het mag wel overbodig worden geacht te wijzen op het groote voordeel, dat er gele gen is iu het vragen en verkrijgen van in lichtingen bij onpartijdige en van de plaat selijke toestanden volkomen op de hoogte zijnde mannen ginds. Een tijdig bij het In formatiebureau ingewonnen advies zal voor meuigen landgenoot, die wensoht te emi- greeren naar Z.-Afrika of daar zaken te doen kans op succes aanmerkelijk vergrooten, maar vooral veten kunnen bowaren voor ern stige teleurstelling, die, gelijk de ondervin ding der laatste jaren leert, helaas nog tal- loozen treft." Maatschappij van Welda digheid. De vergadering van afgevaar digden der afdeelingen zal worden gehouden op Dinsdag 6 Juni 1905, des voormiddags te elf ure, in het lokaal van de maatschappij „tot Nut van 't Algemeen", N.Z. Voorburg wal te Aan sterdam. Op deze vergadering zullen o.m. mededee lingen worden gedaan omtrent Rustoord II en omtrent een geschenk van een onbekende van een perceel heidegrond met woning. Verder zal daarin plaats hebben de be noeming van een directeur. Onder voorzitterschap van mr. L. P. M H. baron Michiels van Verduijnen is te 'sGravenhage de algemeene vergadering ge houden van het Waarborgfonds van het Ne derlandsche Werkliec" ntfonds. Uit het jaarverslag van den secr taris-pen- n'ngmeester jhr. mr. W. Röell bleek, dat de finaocieele toestand wederom vrijwel st.a- tionnair bleef. Het waarborgkapitaal steeg van f 96989.12i tot 98092.52. De rekening bedroeg in ontvangst f 5326.10 en in uitgaaf f 1614.70 en sluit aldus met een voordeel ig saldo van f 3711.40. Tot leden der commissie van onderzoek van de balans en rekening over 1905 zijn benoemd de heeren W. J. M. de Bas, mr. N. G. Pier- son en dr J. Th. Mouton en tot plaatsver vangende leden, de heeren A. J. C baron van Pallandt van Neerijneu, C.-Gebel eu F. H. van Malsen. Voor wat het Waarborgfonds betreft, ver- eouigde de vergadering zich met de grondsla gen van de overeeukomst te sluiten tusschen de Verzekerings- en Hcrverzekerings-maat- schappij „Nova" en het Nederlandsche Werk liedenfonds, waartoe eventueel de Ned- riand- sche Pensioenvereonigin gen het Vaarborg- fonds van het Nederlandsche Werklieden fonds hun medewerking hebben te ver leenen. In de vergadering van het hoofdbest uur der Vereemgiug tot bevordering van de Pluimveehouderij in Nederland, werd vrijwel algemeen te weivschelijkheid uitgesproken, dat afdeelingen en onderafdeclingen der ver eeniging geen tentoonstellingen organ-secren', waarbij hare financiën met risico gemoed zij®. Tot zekere hoogte bestaat geen bezwaar, dat hare besturen bij de organisatie daarvan» helpend optreden of eeu bepaalden finaneiee- lea steun verleenen, zoo daardoor hot doel der vereeniging boter bereikt kan worden, doch het i» beter d© kas niet bloot te stelten aan finanoieele tegenvallers. D© rijkssubsidie zal ditmaal niet worden verdeeld in verhouding van het getal leden va» iedere afdeeling, doch naar de l>eteeke- nis, welke de afdeelingen ten opzichte van het doel dor vereeniging hdbben, of dit jaar belooven te krijgen. Ten opzichte va., het orgaan word beslo ten aan te nemen het voorstel van den logen- woordigen uitgever en het bestaande contract, te verlengen tot 1 Januari 1906, mot eeni- gen financieelen toeslag. Voorts werd door het hoofdbestuur de wen- schelijkheid uitgesproken van de aanstelling van een pluimvee-consulent, die onder leiding van het dagclijksch bestuur werkzaam zal moeten zijn, waar het doel en hot belang der vereeniging dit vordert.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1