BIJVOEGSEL Amersfoortsch Dagblad. Gemeenteraad AMERSFOORT. BIJ HET VAN Zitting vam den Gemeenteraad, van Dinsdag 30 Mei 1905, des namiddags ton half itwee ure. Voorzitter de heer burgemeester jhr. J. W. A. Barchman Wuvtiers. Tegenwoordig 10 leden en de secretaris mr. J. G. Stenfert Kroes©afwezig de heeren van Beek, van Eek, Jorissen, Hamers, Kle- ber, Plomp en Veis Heyn. D© notulen van de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn: a. Besluiit van Ged. Staten tot goedkeu ring van het primitief kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen over 1905voor informatie. b. Idem tot goedkeuring van het besluit tot wijziging van de begrooting voor 1904 en 1905 alsvoren. c. Idem tot goedkeuring vam het besluit tot ingebruikgeving van lokalen en school- meubelen aan de Industrie- en huishoudschool alsvoren. d. Idem tot goedkeuring van het besluit tot in gebruik geving van een lokaal der ge meente aan het bestuur van de vereeniging „het Groene Kruis"; alsvoren. e. Idem tot goedkeuring van het besluit tot het aangaan van eene ruiling vam grond met den Staat der Nederlanden. De Voorzitter. Ik stel voor dit voor kennisgeving aan te nemen. Tevens kan ik mededeelen. dat de overeenkomst nu in han den van den minister vam oorlog is gesteld ter goedkeuring. Wordt z. h. o. conform het voorstel be sloten. f. Mededeeling. dat Ged. Staten de bouw verordening hebben terug, gezonden met eene lijst van aanmerkingenin handen van B. en W. om advies. g. De begrooting van de gezondheidscom missie voor 1906: ter secretarie om te be handelen bij de gemeentebegrooting. h. Mededeeling, dat de vereeniging „Het Groene Krui*" dein door ae gemeente verleen den steun aanvaardt; voor informatie. i. bet jaarverslag van de vereeniging de Ambachtsschool over 1904; ter secretarie, ter inzage van de leden. j. Adres van den onderwijzer S. P. Slagter om verlof van 1 Juni tot 30 September we gens militairen dienst; wordt, conform net voorstel van B. en W., z. h. o. ver leend. k. Adres vam het Amersfoortsche sym fonie-orkest Jubal, verzoekende gebruik te mogen maken van een lokaal im de Koe straat; in handen van B. en W. om advies. 1. Adres van de Vereeniging vam Rijn- stee nf abri kanten, verzoekende wijziging van de bepalingen in de bouwverordening betref fende den eisch van dikte der muren; ter secretarie, om te worden behandeld wan neer de bouwverordening weder aam de orde komt m. Adres van W. Croockewit W.Az., ver zoekende eervol ontslag als secretaris-pen ningmeester vam het Burgerweeshuiswordt conform het voorstel van B. en W., z. h. o. verleend. n. Benoeming van een secretaris-penning meester van het Burgerweeshuis. De Voorzitter. Ik stel voor deze be noeming terstond aan de orde te stellen. Re genten hebben den wensch te kennen gegeven, dat zoo spoedig mogelijk in de vacature zal worden voorzien. De behandeling wordt z. h. o. spoed- eischcnd verklaard. De heer Hevligers. Mijnheer de voor zitter, ik verzoek deze zaak als laatste punt van de agenda te behandelen. De V oorzitter. Wenscht u, dat er aan de benoeming eene bespreking zal vooraf gaan D<e heer H e v 1 i g e r s. Neen, maar ik wil mot het oog on de aanbeveling u±e voor deze benoeming is gedaan, liever niet daarbij oe genwoordig zijp. Die Voorzitter. Er is geem bezwaai om aan dat verzoek te voldoen. o. Adres van de coöperatieve bouwveror dening „E"gen Haard", verzoekende in com binatie met A. van der Pol toestemming om eem weg aan te leggen, vam het Appelwegje naar den Leusderweg. De Voorzitter. Ik stel voor de behan deling van deze zaak spoeaeischend te verkla ren. De belanghebbenden wenschen eene spoedige beslissing. Ik zal gelegenheid gevem tot het vragen van inlichtingen. Heb advies van de commissie van fabricage wordt voorgelezen. De heer Visser. Mijmhoer de voorzitter, ik beveel zeer aan de behandeling spoed- eischend te verklaren'. De bouwvereenigiug „Eigen Haard" heeft eene aanvrage inge diend om- te bouwen; zij' wil 64 huizen zet ten, die vrij goede woningen zullen zijtn. Zij wil profiteeren vam het goede seizoeu om spoed;g met bouwen te beginnen. Maar B. en W. kunnen daartoe geen vergunning ver- leenen, als niet vooraf de weg door de ge meente is overgenomen. De belanghebbenden zijn bereid het daarvoor benoodigde geld te storten; zij. willen, alles betalen. Nu doet zich het geval voor dat zijl aam de noordzijde 2 Meter terug moeten, en dab op de plaats waar de Nicasiusdwarsstraat uitmondt in de nieuwe straat een strook van twee meter openblijft. Die grond heeft voor de bouwver- eemiging geea belang; wel is het om aan de Nicasiusdwarsstraat eene goede uitmon ding te geven, van belang, dat de grond aan de gemeente komt. Ik stel voor als bepaalde voorwaarde bij de overneming van deze straat te stellen, dat die grond kosteloos aan de ge meente moet komen. Het is voor de gemeen te van belang, dat er eene goede aansluiting komt op den openbaren weg bij de uitmon ding van de Nicasiusdwarsstraat. De commissie van fabricage adviseert de overdracht van die strook grond te verlangen, en wij| hebben daartoe, ingevolge de verordening, het recht. De heer Gerritsen. Mijnheer de voor zitter, op zich zelf heb ik er volstrekt geen bezwaar tegen, dat deze zaak als spoed- eischend behandeld wordt. Alleen komt de vraag biji mijl opWeet de wethouder, dat de bouwvereemging Eigen Haard deze voor waarde zal aanvaarden? Met andere woorden Is er reeds overeenstemming verkregen over den afstand van dezen grond? Anders vrees ik, dat als wij. nu een besluit nemen, wijl later weer daarop zullen moeten terugkomen. De heer Visser. Mijnheer de voorzitter, er is m. i. volstrekt geen bezwaar deze voor waarde op te leggen, vooreerst omdat de gemeente daartoe volkomen gerechtigd is in gevolge de bemaling van art. 3 der betreffende verordening, eni in de tweede plaats omdat de bouwvereenigiug met dezen grond niets kan doen. Zij kan er geen gebouw op zettende grond heeft voor haar geen nut. De gemeente moet de zekerheid hebben, dat de openbare weg, die bestaat, onbelemmerd uitmondt in een openbaren weg, die wordt aangelegd, en. dat daar geen grond van een vreemden eige naar tusschen, ligt. Daarom is het wensche- lijk deze voorwaarde te stellen. Wil de bouw- vereeniging daaraan niet voldoen, dan zullen B. en W. de vergunning om te bouwen wei geren, en van de overname en; aanleg komt niets. Maar de bestuurders van deze vereeni ging zijn verstandige menschen, die hun be lang begrijpen. Het is van belang ook voor de toekomstige bewoners van de nieuwe straat, dat zij er aan alle kanten uit kunnen: komen. Er zal dus geen bezwaar tegen zijp om de gestelde voorwaarde na te komen. De heer Heyligers. Mijnheer de Voor zitter. ik zou geen bezwaar hebben tegen het voorstel, wanneer het hier alleen betrof het daarstellen van eene straat. Maar ik hoor nn, dat direct zal worden overgegaan tot 'bet bouwen van woningen aan de straat. Dat lijkt mij wel eenigszins bedenkelijk, omdat daardoor woningen kunnen verrijzen, die wellicht niet voldoen aan de eischen van de nieuwe bouwverordening. De V oorzitter. Het plan bestaat eerst den weg aan te leggen. Daarmede zal eenigo tijd heengaan. Met het bouwen zal alzoo vermoedelijk niet dadelijk begonnen worden. Ik kan hier nog bijvoegen, dat een van de heeren van het bestuur mij' heeft verzocht, op eene spoedige 1 ehandeling aan te dringen. Ik heb hem medegedeeld, dat de zaak mij nog niet voldoende voorbereid) voorkwam, maar dat ik bereid was dadelijke behandeling voor te stellen, opdat de raad daarover zou kunnen beslissen. Nu de com missie van fabricage de zaak beeft onder zocht en geen bezwaar heeft tegen het plan, kan dunkt mij! tegen eene behandeling bijl den raad geen bezwaar zaj;n. De gestelde conditie zal door de bouwvereeniging onge twijfeld gaarne aanvaard worden. De heer van Esveld. Mijnheer de Voorzitter, ik hoor van iz, dat u zelf de zaak nog niet. voldoende voorbereid! hebt ge acht om haar aan den raad ter beslissing voor te legden. Ik heb bezwaar ja of neen te zeggen over eene zaak, waarvan ik mij geen. goede voorstelling kan maken. Uit de mededeelingen, die zijn gedaan, heb ik niet eens te weten kunnen komen, waar de straat zal komen te liggen. Ik moet bezwaar maken de zaaik dadelijk af te doen. Dit is eene zaak, die waarschijnlijk, reeds lang hangen de geweest is, en dan kan er geen bezwaar zijn de 'beslissing uit te stellen t-otdat wij weer vergaderen. Wij moeten niet den weg opgaan van zaken aan te nemen, die niet behoorlijk voorbereid zijn en waarover wij niet den tijd) gehad hebben na te denken. De V oorzitter. Dus u stelt voor de behandeling uit te stellen? De lieer van Esveld. Ja, mijnheer de Voorzitter, om gelegenheid te hebben de zaak in looo te onderzoeken. Ik heb gehoord, dab deze straat acht meter breed' zal wor den. Ik ben in het algemeen per se tegen straten van 8 meter breedte. Het kan zijn, dat men hier met die breedte volstaan kan, maar ik zou mij daarop toch eerst nog wel eens willen beraden. De heer V isser. Mijnheer de Voorzit ter het bezwaar van den heer Heyligera was dat de huizen zullen worden gebouwd volgens de tegenwoordige verordening, als wij o,p dit verzoek terstond ingaan. Maar als men dat bezwaar deed gelden, dan zou den B. en W. geen enkele vergunning tot bouwen moeten geven, zoolang de nieuwe bouwverordening niet is in werking getre den. Wat ik van de plannen gezien heb, geeft mij den indruk, dat het goede burger woningen zullen worden, gebouwd door eene vereeniging, die er geen belang bij heeft te knoeien. Wanneer men vreest, dat er slechte woningen zullen komen, dan kan ik 6*

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 5