Woensdag 14 Juni 1905. st\ 341. 3de JaarKittiK. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden roor Amersfoort f 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- O.OS. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERiENTIÉN: Van 1—5 regels 0.75. Elke regel meer- ü.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement Een» circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Aan hendie mei I Juli a. s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand Juni nog zullen verschijnenKOSTE LOOS toegezonden. Kennisgevingen. VERKIEZING OF OAiNDIDAATSTEULLNO. 'De Burgemeester der gemeente Amersfoort, Gelet op art. 51 der Kieswet en art. 3 van het Koninklijk besluit van 8 Mei 1897 (St.bl. no. 144), brengt ter algemeone kennis dat de periodieke verkiezing van vijf leden van den Gemeenteraad van Amersfoort zal plaats hebben op Dinsdag, den 27. Juni 1905, op wel ken dag, van des morgens 9 tot des namiddags 4 uur, 'bij den Burgemeester der gemeente Amersfoort, ten Baadhuize, opgaven van can- didaten kunnen worden ingeleverd, welke op gaven moeten ingericht zijn naar den vorm vastgesteld bij Kon. besluiten van 26 Februari 1897, St.bl. no. 69. en 8 Mei 1897, St.bl. no. 144 (model I), gewijzigd respectievelijk bij Kon. besluiten van 9 Januari 1901, St.bl. no. 25, en 10 Januari 1901, St.bl. no. 27; De aftredenden zijn in het Ie Kiesdistrict, de heeren H. W. van Esveld en J. G. Kteber in het He Kiesdistrict de heer A. A. (Hamers in het IIIe Kiesdistrict, de heeren A. M. Tromp van Holst en C. J. Plomp. Do tot invulling bestemde formulieren voor deze opgaven zijn ter Secretarie der gemeente kosteloos verkrijgbaar van af heden tor en met den dag der verkiezing en moeten onderteekend worden, wat het Ie Kiesdistrict betreft door minstens 16 kiezers, in het He STesdistrict. door minstens 10 kiezers on het Ille Kiesdis trict door minstens 14 kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven geschiedt per soonlijk door een of meer personen, die haar hebben onderteekend, tegen een door den Bur gemeester af te geven ontvangbewijs. Verder worden de ingezetenen herinnerd aan art. 151 der Kieswet, luidende ..Hij, die eene opgave, als bedoeld in art. 51 inlevert, wetende dat zij voorzien is van hatid- teekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand- teekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zon overblijven, wordt, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maan den of eene geldboetd van ten hoogste honderd twintig gulden. ,,Met gelijke straf wordt gestraft hij, die, we tende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, als bedoeld bij art. 51, heeft onderteekend." De stemming en herstemming, zoo noodig, ijn bepaald respectivalijk op Maand en Woensdag 19 Juli e. k. zijn bepaald respectiv-alijk op Maandag 10 Jnli n Woensdag 19 Juli e. k. Amersfoort, den 13. Juni 1905. De Burgemeester voornoemd, WUUHERS. VERKIEZING OF OA1NDIDAiATSTEILLING De Burgemeester der gemeente Amersfoort, Gelet op art-. 51 der Kieswet en art. 3 van het Koninklijk besluit, van 8 Mei 1897 (St.bl. no. 144), brengt ter algemeene kennis dat de verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad van Amersfoort, ter vervulling van de vacante plaatsen, ontstaan door de ont slagname van de heeren J. W. Jorissen (Kies district H) en 'N. Veis Heijn (Kiesdistrict III). zal plaats hebben op Donderdag, den 29. Juni 1905, op welken dag, van des morgens 9 tot des namiddags 4 uur, bij den Burgemeester der ge meente Amersfoort, Hen Riaadhuize, opgaven van candidaten kunnen worden ingeleverd weüke opgaven moeten ingericht zijn naar den vorm, vastgesteld bij Kon. besluiten van 26 Februari 1897 (St.b.l. no. 69) en 8 Mei 1897 (St.bl. no. 144 (model I), gewijzigd respectie velijk bij Kon. besluiten van 9 Januari 1901 (St.bi. no. 25) en 10 Januari 1901 (St.bl. no. 27). De tot invulling bestemde formulieren voor deze opgaven zijn ter Secretarie der gemeente kosteloos verkrijgbaar van af heden tot en met den dag der verkiezing en moeten onderteekend worden, wat het Ie Kiesdistrict betreft door minstens 16 kiezers, in liet He Kiesdistrict door minstens 10 kiezers en het IHe Kiesdis trict door minstens 14 kiezers, hevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven geschiedt per soonlijk door een of meer personen, die haar hebben onderteekend, tegen een door den Bur gemeester af te geven ontvangbewijs. Verder worden de ingezetenen herinnerd aan art. 151 der Kieswet, luidende: ,,Hij, die eene opgave, als bedoeld in art. 51 inlevert, wetende dat zij voorzien is van hand- teakeningen van personen; die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand- teekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maan den of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. „Met gelijke straf wordt gestraft hij, die, we tende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, als bedoeld by art. 51, heeft onderteekend." De stemming en herstemming, zoo noodig, zijn bepaald op Woensdag 12 Juli en Maandag 24 Juli 1905. Amersfoort, den 13. Juni 1905. De Burgemeester voornoemd, WUUHERS. "buitenlandT Politiek Overzicht Vredeskansen. Men ia in Washington nog al optimistisch gestemd over de uitkomsten, waartoe de wel geslaagde stap, die door president Roosevelt is ondernomen, zal leiden. Dat is verklaar baar. Men is zich bewust eene goede daad to hebben verricht, en inderdaad is het een feit van. niet geringe beteekenis, dat men de beide oorlogvoerenden er toe gebracht heeft gezamenlijk de vraag onder de oogem te zien, of het mogelijik is over het herstel van den vrede tot overeenstemming te komen. Maar men zou zoo gaarne eenige zekerheid hebben, dat dit overleg de partijen tot elkaar zal brengen. Die zekerheid ontbreekt vooralsnog. Kou men kennis nemen van de antwoorden, die door Rusland en Japan gegeven zijn op het voorstel, dat president Roosevelt hun den 8en Juni heeft gedaan, dan zou men althans iets hebben waaraan men zich kon vasthouden. Daarop echter bestaat geen kans. De authentieke tekst van de antwoorden zal door den president der Vereenigde Staten niet bekend gemaakt worden. Men weet alleen met stelligheid in welke termen het antwoord van Japan is gegeven. De Japansche minister van buiten- andsche zaken, baron Komoera, verklaart daarin, dat zijne regeering, „wenschende in het belang van de wereld zoowel als in dat van Japan het herstel van den vrede met Rusland op voorwaarden en bepalingen, die olledig zijn© duurzaamheid waarborgen", bereid is harerzijds gemachtigden aan te wij zen. Japan wil dus den vrede alleen dan, wanneer het den waarborg verkrijgt, dat daar mede voorgoed de vrede in Oost-Azië verze kerd wordt. Aangenomen, dat dezelfde ge zindheid ook bij Rusland bestaat en dat dus de geruchten ongegrond zijn, die willen doen jelooven, dat deze onderhandeling door Rus- ancl slechts begonnen wordt om het bewijs te leveren, dat er geen andere keus is dan den oorlog voort te zetten, dan blijft het toch niet minder waar, dat Rusland, om tot den vrede te komen, ontzettend veel zal moeten opofferen. Het zal offers moeten brengen in gebied, in geldbovenal zal het afstand moeien doen van de gedachte, die arenlang zijne politiek in Oost-Azië heeft >eheersent. De eerste plaats in het verre oos ten, die het doel is geweest van Ruslands streven gedurende vele jaren, gaat door dezen oorlog over op Japan. Daarbij zal Rusland zich moeten neerleggen als bij oen voldon gen feit. Het is te begrijpen, dat Rusland dat niet anders zal doen, dan door bitteren nood ge drongen. En toch wanneer men in Rusland den toestand volledig overziet, dan zal men tot geen ander inzicht kunnen komen, dan dat het belang van het land vordert den oorlog hoe eerder hoe liever te beëindigen. De eenige troostgrond, die van Russische zijde kan worden aangevoerd, is, dat het leger, bet eenige wapen waarover men nog l>eschikken kan, wel in den loop van de zes tien maanden, die de oorlog nu reeds duurt., aanhoudend nederlagen geleden heeft, maar toch nog niet verslagen is. Hoe weinig die troostgrond echter beteekent, maakt een in terview duidelijk, waarin de bekende Pruisi sche generaal-majoor Meckel, de man die den Japanschen generalen staf heeft georgani seerd en door de Japansche legeraanvoerders als hun leermeester wordt vereerd, zijne mee ning heeft uiteengezet. Een correspondent van de Neue Freie Press© geeft die meening aldus weer „Gij wilt weten of Rusland er goed aan zou doen, thans vrede te sluiten. Ik geloof, dat het voor Rusland slechts nadeelig kan zijn, den oorlog voort te zetten. Wanneer het niet van den oorlog afziet, dan zal het ook Wladiwostok verliezen en den vrede veel duurder moeten koopen. Want als de Japan ners Wladiwostok met bloed veroiverd heb ben, dan zullen zij 't niet meer afstaan. Wel laat zich in den oorlog niets met zekerheid voorspellen, maar het is niet aan te nemen, dat het. oorlogsgeluk in Mandsjoe- rije zich nog ten gunste van Rusland zal kee- ren. Veeleer is het te voorzien, dat het Rus sische leger in Mandsjoerije nogmaals zal worden geslagen. Dan echter zou de val van Wladiwostok onvermijdelijk zijn, en omdat- dit voor Rusland van de zwaarste gevolgen zou zijn, daarom is een spoedig sluiten van den vrede wel het beste, wat Rusland nu kan doen. Wanneer door kenners van de Russische toestanden wordt beweerd, dat Japan bij' een 1 an geren duur van den oorlog moet verbloe den, en dat daarom Rusland moet worden aangeraden den oorlog, zelfs na een nieuwe nederlaag, sleepende te houden zonder vrede te sluiten, dan heb ik daarop dit te ant woorden Voorloopig is Japan nog niet aan het verbloeden toe en het. kan, voor zoover de zaken zijm te overzien, een nieuw oorlogs jaar nog wel verdragen. Rusland kan een oorlog van nog langeren duur minder uithouden dan Japan, omdait anders in het binnenland van het Russische rijk alles ondersteboven gaat, tenzij er in Ruslrnd eene omkeering van de toestanden teil gunste van de regeering mocht geschie den, maar dat is zeer onwaarschijnlijk. Gij wijst op de verklaring van generaal Linewitsclidat hij zich sterk genoeg voelt om tegen de Japanners aanvallend op te treden. Ja, Russische generaals hebben in den laatsten tijd veel op zich genomen wat zij later niet vermochten te bewerkstelligen. Het is niet in te zien, waarom de toestand Mandsjoerije nu zou veranderen. Linewitscli beschikt over troepen, waarvan een deel reeds geslagen is, en het Russische leger kan tegen woordig onmogelijk het Japansche in aantal de baas zijn; dat het dit niet is in slagvaar digheid, hebben de gebeurtenissen bewezen. De hoop, dart. Japan finanaieel spoedig uit geput zal zijn, kan zeer licht bedriegelijk blijken te zijn. Wel kan ik over de Japansche financiën geen deskundig oordeel vellen, maar ik weet, dat het geheele land ook verder tot de grootste offers bereid is. Gij herinnert er aan, dat van Russische zijde de meening is uitgesproken, dat het zou moeten gelukken de Japanners verder in het binnenland te lokken en hun leger daar, naar liet tekende historische voorbeeld, een ramp te berokkenen. Maar het staat vast, dat de Japanners niet verder zullen gaan dan tot Charbin en Wladiwostok. In Wladiwostok zullen zij de overblijfselen van de Russische vloot vernietigen, en Rusland de laatste oor logshaven in' het oosten ontnemen. Den Russen zou '.t- dan blijven overgelaten, de Japanners uit de door hen veroverde landstreken te ver drijven, en. dat zou waarlijk geen gemakke lijke taak zijn. En Sachalin? Dit eiland zou den Japanners na de verovering van Wladiwostok van zelf toevallen, omdat dan aan Rusland elke ver binding met de zee zou ontbreken. Juist wegens deze zware verliezen, die Rusland nog dreigen, moet men het dringend tot den vrede raden voordat het te laat is". Het is een krijgskundige, die hier aan het woord is en van zijn standpunt- de noodzake lijkheid voor Rusland om vrede te sluiten be pleit. Als het alleen krijgskundige overwegin gen waren, die hier den doorslag geven, dan zou het herstel van den vrede wel niet aan twijfel onderhevig zijm. Maar men weet, dat nog andere overwegingen op de vredeskans van invloed zijn. Frankrijk, De Kamer is met de behandeling van het wetsontwerp tot regeling van de scheiding van Kerk en Staat thans gevorderd tot de aanneming van do artt. 10 en 11. In den voim, waarin zij thans met nagenoeg 500 stemmen meerderheid zijn aangenomen, be palen deze artikelen, dat de kerken zonder tijdsbepaling aan de godsdienstige genoot schappen ten gebruike gegeven -vorden. maar dat zij weer aan de gemeenten komen, zoo dra die genootschappen zich ontbinden of er gedurende zes maanden geen godsdienst oefening gehouden is. In dat geval kan de gemeente de kerk voor prefane doeleinden gebruiken of wordt zij als historisch monu ment gekenschetst. Zweden en Noorwegen. Stockholm, 13 Juni. Een da.gblad maakt een brief bekend van Koning Oscar aan den president van den stortbing. D© Koning ver klaart daarin, dat de eed dien bij bdj. het aanvaarden der regeering als Koning van Noorwegen (heeft afgelegd, hem den plicht oplegt niet- te berusten in hetgeen de Noor- weegsche Staatsraad heeft besloten naar aan leiding van 's Konings weigering om de con- sulaatwet te bekrachtigen. Do Koning gaaf daarna op hef vraagstuk zijn geheel in; hij bespreekt de crisis en zegt: Nadat de leden van den Staatsraad in den Storthing hun ambt hadden neerge legd, heeft ook de Storthing deze schending van de grondwet goedgekeurd en door eene revolutionaire handeling verklaard, dat de wettige Koning van Noorwegen heeft opge houden t© regeeren en dat de Unie tussdhen de twee vereenigde rijken is ontbonden. Het staat dus aan Zweden en aan den Koning als Uniekoning te beslissen, of de aanval van Noorwegen op de bestaande Unie tot eer.e wettige opheffing van die Unie behoort te leiden. Italië. Home, 13 Juni. De minister van oorlog vroeg eenige nieuwe financieele offers voor het leger; hij voegde er bij, dat het ont werp voor den tweejarigen diensttijd go- reed is. Spanje. De Iinparcial bevat eene officieuse nota, verklarende dat alle mededeelingen over een huwelijk -.n koning Alfonsus voorbarig zijn De Koning zal spoedig trouwen, maar "elfs de familie heeft nog niet verraden, welke prinses de uitverkorene is. Een huwelijk met prinses Victoria Fatrica van Connaught is weliswaar zeer waarschijnlijk, maar tot nog toe is niets stelligs besloten. Hongarije. Budapest, 13 Juni. Men verzekert, dat 'liet kabinet aldus zal worden samengesteld minister-president en minister van financiën Geoa de Fejervary, binnenlandsche zaken Kristoffi'. landsverdediging generaal Bihor, handel Voeroes, landbouw Gyoergy, onder wijs Geoige Lukacz, justitie Lauyi. Als mi nister voor Kroatië zou Koratschewitsdh op treden. Rusland. Het adres van alle zemstwo's en burge meesters aan den Czaar zal Woensdag door een afvaardiging van twaalf personen over handigd worden. Onder deze twaalf zijn twee prinsen Dolgorocki, twee prinsen Lwow en een prins Galitzin De leider is graaf Heyden, president van de keizerlijke vrije oeoonomi- sche maatschappij. Moskou, 13 Juni. De deputatie tot over handiging van de door d© zemstwo-leden en burgemeesters opgestelde petitie vertrekt he den naar Petersburg en zal daar door den Czaar in private audiëntie worden ontvan gen. Petersburg, 13 Juni. (Petersburgsch tele- jraaf-agentschap). De adjunct-mini9ter van andbouw, geheimraad Von Schwanebach, is belast met de functie van chef van het hoofd bestuur voor land organisatie en landbouw. Griekenland Athene, 13 Juni. Toen de minister-president Delyannis heden de Kamer binnen wilde gaan, bracht een man., Gherakaris genaamd, hem een messteek toe in den onderbuik. De won de is zeer ernstig. De menigte wilde den moordenaar lynchen hii is gevangen geno men. De operatie, die werd verricht om de bloe ding te stelpen, is niet- eelukt. Delyannis is stervende. Tweede telegram. Bij onderzoek is gebleken, dat de moordenaar indertijd ook zijne vrouw heeft vermoord, waarvoor hem eene gevangenisstraf van achttien jaar werd opgelegd. De dader verklaarde te hebben ge handeld uit wraak jegens Delyannis, omdat deze onlangs order had gegeven alle speelhui zen te doen sluiten. De dood van Delyannis heeft algemeen ontsteltenis verwekt. Heden avond wordt er ministerraad gehouden. De Koning ontving, daar hij uit de stad was, eerst laat bericht van het gebeurde. Hij keert naar Athene terug. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Petersburg, 13 Juni. (Petersburgsch tele graaf agentschap.) Generaal Linewitscli be richt in een telegram aan den Czaar van den 12en: De troepen van de Japansche voorhoed gingen den 9en tot den aanval over. Fene aanvalscolonne, bestaande uit infanterie en cavalerie, trok met. bergartillerie en revolver kanonnen op den Mandarijnen weg voorwaarts Een andere colonne trok vooruit in het dal ten oosten van den Mandarijnen weg cn be zette een heuvel op den rechteroever van de Kwohe, ten noorden van de dorpen Liaut- sjoeitsjen en Handaohe. Tokio, 13 Juni. Van regeeringswege wordt bericht, dat Zondag eene gemengde colonne van Russen een aanval deed in de "buurt van Yingetseng, Ersjilipac en Sjoefanghai. Alle aanvallen werden teruggeslagen. Over de ver liezen zijn geene berichten ontvangen. Londen13 Juni. Lloyds ontving heden bericht, dat de Russische kruiser Dnjepr in de Straat van Malacca ter hoogte van Diar mautkaap de Hollandsche stoomboot Flores heeft aangehouden. Op dit schip werden over gebracht 41 Chineesche matrozen en de mai' afkomstig van het Engelsche stoomschip Sfc. Kilda, dat de Dnjepr in de Chineceche Zee met contrabande aan boord had aangehou den en in den grond geboord. De Euro;>ee- sche officieren en machinisten bleven a»u boord van de D'njepr. Lloyd's bureau verklaart, dat de geruch ten over de herovering van het Engelsche stoomschip Oldhamia op de Russen ongegrond zijn gebleken. De Scbles-Ztg. verhaalt, dat admiraal Ne- bogatow in de Noordzee reeds een brief aan zijn vrouw had gesoh.even, waarin hij als zijne meening te kennen gaf, dat hij geen vertrou wen stelde in den slag, dien de Oostzeevloot 7~u leveren. „Ik weet niet, schreef de admi raal, wat te moeten doen met de comman danten van onze schepen. Zij zijn n" al 1 -ten zichzelven. De een huilt en de ander bib- l>e.t van angst." Petersburg13 Juni. (Petersburgsch Tele- graafagentschap). Uit verschillende bronnen zijn in den laatsten tijd geruchten verspreid over de plaats van samenkomst der Russi sche en Japansche gevolmachtigden, waarbij soms Washington, soms Tokio, 's Gravenftage on Parijs genoemd werden. Daar tot dusver de vraag betreffende de plaats van samen komst in 't geheel nog niet ter sprake is ge komen, berusten al deze berichten op onder stellingen, zonder eenigen grond en die ge heel verzonnen zijn. Washington, 13 Juni. Men zegt, dat de laats van samenkomst der gevolmachtigden nog niet bepaald is. Noch met Washington, noch met eene plaats in Mandsjoerije kan man genoegt n nemen. Na eene conferentie met preside»Roosevelt deelde graaf 1 ssini aan de Russische regeering Japan's inzichten over de plaats van unenkomst mede. De Ne- derlandsche gezant van Swinderen had gis teren avond eene conferentie met graaf Cas- sini in het Russische gezantschapsgebouw men gelooft daarom, dat Rusland overweegt om den Haag te kiezen als plaats voor de onderhandelingen. De Japansche gezant Takalv drukte de meening uit, dat ee*io bevredigende oplossing in behoorlijken tij<l zal worden verkregen. Van regeeringswege wordt de verzekering gegeven, dat het antwoord van Japan niet publiek gemaakt is, omdat dit niet gei -turen kan met het Russische antwoord, dat mon deling gegeven is. Washington, 13 Juni. De regeering ont ving het antwoord van Rusland. Het komt overeen met de mondelinge verzekering, die gisteren door den gezant Oassini aan preei- den Rooeevelt werd gegeven. Daar beide oorlogvoerende partijen te kennen gaven, dat de openbaarmaking van hunne antwoor den op dit oogenblik liever moest achterwege blijven, besloot president Roosevelt de ant woorden niet openbaar te maken. Officieel is echter d© verzekering gegeven, diat de offi cieuse mededeelingen, die ten aanzien van den inhoud reeds werden gedaan, juist en feitelijk volledig zijn. Petersburg, Juni. Hot ministerie van bu:tenlandsche zaken deelt het volgende medo: President Roosevelt droeg den Ameri- kaanschen gezant te Petersburg op den Oz&ar in eene particuliere audiëntie den persoon lijken wensch van Roosevelt uit te druk ken om in het belang van de geheele wereld zooveel mogelijk tot het staken van de vijan delijkheden bij te dragen. De gezant had in last hieraan toe te voegen, dat de president denzelfden stap bij Japan had gedaan. De Czaar ontving den gezant en nam het initiatief van den president met welwillend heid op. Roosevelt heeft daarop aan de Russische en Japau&che regeeringen oeno officaeele mede- deoling over dit onderwerp doen toekomen. In antwoord op deze mededeeling gaf de minister van buiteulandscho zaken op hoog bevel den Amerikaanschen gezant door mid del van eene nota kennis dat de Czaar gaarne dit nieuwe bewijs van de traditioneele vriend schap tusschen Rusland ©n Amerika had go- zien en ook het bewijs van de waarde, die Roosevelt hecht aan do algemeene gerust stelling. Wat de samenkomst van gevolmach tigden tot het uitwerken van de vredesvoor waarden betreft, daartegen heeft Rusland in beginsel niets aan te merken. Naar aanleiding van den door president Roosevelt ondernomen stap om de beide oor logvoerende parten samen te brengen tot eene bespreking over het herstel van den vrede, heeft de opperbevelhebber van de Mandsjoerijsche legers de legercommandanten bijeen geroepen en in eene vergader'ng van twee urei het volgende telegram aau den Czaar met hen opgesteld Keizerlijke Majesteit 1 Vernomen hebbende de goede diensten van president Roosevelt en uwe toestemming tot het openen van vredesonderhandelingen, heb ik terstond een boogen krijgsraad bij eengeroepen, samengesteld uit alle legercom mandanten die thans in het hoofdkwartier aanwezig zijn. Na bespreking van de motieven tot- den vrede en van de respectieve stellingen der beide legers, heb ik de eer U. M. te herinne ren, dat al mijne kameraden en ik ons een stemmig en krachtig hebben uitgesproken voor de voortzetting -an den oorlog tot den dag, waarop de Almachtige onze troepen met suoces zal bekronen. Het is nu het oogenblik niet om van den vrede te spreken na de gen van Moekden en Tsoesjima. De vijand, meegesleept door zijne overwinningen, zal zeer zeker voorwaar den eisclie", die in strijd zijn met de eer van ons vaderland. Er zijn echter geen r«.denen om hem die toe te staan, want wij zijn niet tot dat uiterste gebracht. De ramp van Tsoesjima is zeker eene droe vige gebeurtenis, maar zii heeft volstrel.t geen verb-.nd met ons dapper leger, dat in een schitterenden toestand is brandt van ver langen om zich op den vijand te wreken, door eene overwinning te behalen, die, naar ik hoop, niet ver verwijderd is. De stellingen van onze troepen zijn uit muntend versterkt. Het regenachtige weder hc^t mij belet tot «heden tot den aanval over te gaan, maar thans, nu onze verliezen van Moekden geheel hersteld zijn en onze legers versterkt zijn door nieuwe uit Europa ge komen korpsen, voel ik mij in staat met suc- C' aan de oogingen van den vijand het hoofd te bieden. Ik hoop in den loop van deze maand een aanvalsbeweging te kunnen beginnen, die aa.i de zaken een geheel ander aanzien zal geven. Ik zeg het u nog eenmaal, Uwe Majesteit kan volledig vertrouwen stellen in de sterkte en de macht van onze troepen, en onze stel ling heeft volstrekt niet een kritieken aard, die liet sluiten zou kunnen vorderen van een vrede, waarvan de voorwaarden voor Rus land ongunstig z-ouden zijn. Goensjoelin, 10 Juni 1905. Opperbevelhebber: Linewitsch. LegercommandantenKoeropatkin, Kaul- bars. Batianow. Chef van den generalen staf: Sacharow. Generaals: Rennenkampf, Zaroebajew, Bil- derling, Lwow, Samsonow, Danilow, Korf, enz. De correspondent van de Temps voegt hieraan toe, dat de troepen in alle kampen op de hoogte gebracht zijn van hei vermoede-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1