Maandag 19 Juni 1905. S". 346. »ae Jaargung. BUITENLAND. FEUILLETON. De mode. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoort 1.25. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur '8 morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIES Yan 15 regels0.75. Elke regel meer - 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeolige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij aoonnoment Eentt circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Aan hendie mei I Juli a. s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand Juni nog zullen verschijnenKOSTE LOOS toegezonden. Politiek Overzicht De ontbinding van de unie tuaschen Zweden en Noorwegen. Koning Oskar heeft het besluit van. denu Noorweegschen storthing, waarbij de konink lijke macht in Noorwegen buiten werking ge steld en de Unie ontbonden verklaard is, be antwoord in een schijven, waarin hij opkomt voor het goede recht, van den Koning der beide landen om te handelen zooals hij deed en aan de Noorweegscke consulaat wet zijne sanctie te weigeren. Het is een kalm en waar dig gesteld stuk. dat met nadruk protesteert tegen de, van 'sKonings standpunt beschouwd, revolutionaire handeling van Noorwegen, maar zi'ch onthoudt van elk dreigement. Voor den Koning der unie en voor Zweden wordt het recht gevindiceerd om te beslissen of de aanval van Noorwefen op de urne zal leiden tot hare ontbinding, en op het nageslacht wordt een beroep gedaan om het eind-oordeel te veil n aan welke zijde het recht is. De Zweedsche ministers hebben zich aan de zijde van den Koning geschaard. Zij heb ben besloten de door den storthing ingestelde voorloopige regeering met te erkennen. Zij hebben verklaard de meening van den Koning te deelen, dat de door den storthing onder nomen stap „een revolutionaire stap is, die geschied is met schending van grondwet en rijksakte en in oproer tegen den Koning." Dat is echter nog niet voldoende, om de houding van Zweden voor goed te bepalen. Daartoe is ook nog een votum moodig van den rijiksdag, die is bijeengeroepen tegen morgen, „opdat Wij gelegenheid hebben on verwijld met den rijksdag te beraadslagen over de maatregelen, die naai' aanleiding van het gebeurde van Zweedsche zijde moeten worden genor en." Welko die maatregelen zullen zijn, is voor 't oogenblik moeielijk te zeggen. Bevoegde beoordeelaars van de stemming in Zweden zeggen, dat men daar vrij bitter tegen Noor wegen gestemd is. Zweden voelt zich in zijne nationale eer gekrenkt door de bruske wijze waarop Noorwegen de unie verbroken heeft, terwijl eene scheidinig in der minne zeer goed mogelijk geweest zou zijn. Maar toch gelooft niemand, dat het tot daden van geweld zal komen. Men weet, dat de Koning van een oorlog met wil weten en den gebeelen strijd hartelijk moede is. Ook de toongevende Zweed sche staatslieden zijn meerendeels geneigd zich bij de scheiding neer te leggen, en dat schijnt ook de stemming te zijin, die onder het Zweedsche volk overheerschend is. Men verwacht daarom, dat Zweden zich zal be palen tot eene weigering om den Noorweeg schen staatsgreep te erkennen, en dat de in ternationale moeielijkheden, die dit voor Noorwegen ten gevolge zal hebben, dit land dan zullen dwingen op correcte wijze de scheiding te verlangen. Dan zal de scheiding op de eenvoudigst mogeliike wijze voltrokken worden, want financieele moeielijkheden zul len daarbij niet voorkomen. Het gemeenschap pelijke budget van de beide landen omvat alleen het ministerie van buitenlandsche za ken en zijne organen. De strijd, die nog te verwachten ;s, totdat de scheiding volledig zal zijn voltrekken, zal dus gevoerd worden in rok en witte da?. Mis schien in toga en bef, want er is ook sprake van het geschil voor een scheidsgerecht in brengen. Maar in geen geval in den wapen rok. Den wapenrok zal men thuis laten, want de strijd, die nog te voeren is, zal W3;v met het zwaard, maar met de wapenen des geest es worden gevoerd. In dien strijd heeft ook Fridtjof Nanseo zich gemengd, die het gezag, aan zijn naam verbonden, in dienst heeft gesteld van zijn vaderland. In eene brochure, die gelijktijdig in verschillende talen is uitgegeven, heeft hij een schets gegeven van het cot stand komen en de historische ontwikkeling van de Skan- dinavische unie, eene ontwikkeling, die naa* zijne opvatting met bijna logische consequeu tie tot de tegenwoordige crisis heeft geleed Nansen, die in Mei zijne brochure heeft Af geschreven, heeft daarin toch met juisten blik de gebeurtenissen geschetst, die den 7en Juri en volgende dagen zijn voorgevallen. Hij beeft daarin tevens eene verdediging geleverd van het standpunt, waarop men in -foor wegen staat bij de beoordeeling van die ge beurtenissen. Zijn betoog tot rechtvaardiging van den stap, door den storthing ondernomen, luidt aldus „Zonder eene verantwoordelijke regeering kan het onverantwoordelijke koninklijke ge zag niet regeeren en geene regeeringsbeslui ten nemen. Wanneer het koninklijke gezag er bij volhardt de bekrachtiging van de con- su laat wet te weigeren, dan treedt zij dus zelf buiten de Noorweegscke grondwet, door te trachten een persoonlijk alleenhccrschers- beginsel zonder verantwoordelijke raadslieden in te voeren, dat in volkomen strijd is met de beginselen en de letter van onze grond wet. Men heeft gezegd, dat er in dit geval in Noorwegen revolutie is, maar dan is het niet het Noorweegsche volk, niet de Noor- weegsche storthing, niet de Noorweegsche re geering, die revolutie gemaakt hebben. Want dat het Noorweegsche volk zijn eigen consu laatwezen verlangt, is geen revolutiedat de Nfiorweegsche storthing in overeeustemming daarmee besluit, is geen revolutiedat oe Noorweegsche regeering de bekrachtiging van dit wetsontwerp aanraadt en de verantwoor delijkheid voor eene weigering van de sanctie niet op zich kan nemen, is ook geen revolu- teiwant eene regeering maakt geen revolu tie. door te weigeren tegen de belangen van haar land te handelen.. Dat de Koning hierna niet in staat zal zijn. eene nieuwe regeering te vinden, is ook geen revolutie. Men kan de wettig gekozen en wettig vergaderde volks vertegenwoordiging van bet land niet zonder regeering laten. En daar het koninklijke ge zag zelf zich buiten werking heeft gesteld, moet de storthing het ministerie verzoeken in zijne functie te blijven en de regeeringszaken uit te oefenen, alsof het koninklijke gezag nog aanwezig ware. Dit is natuurlijk ook geen revolutie, maar eenvoudig datgene wat de omstandigheden, die zijn ontstaan, nood zakelijk maken." Frankrijk. Parijs, 18 Juni. Het Journal Officiel be vat de benoemingen van Rouvier tot minis ter van buitenlandsoke zaken en van Merlou t e minister van financiën. Een Parij3cb blad had beweerd, dat Del- cassé heimelijk een of- en defensief verbond met Engeland had gesloten en dat Rouvier van dit verdrag kennis gekregen had door eene officieuse mededeeling van den Duit- schen Keizer. Een nota van de Agenoe Havas spreekt dit volkomen fantastische verhaal van de oorzaken van Delcassé's verzoek om ontslag tegen. Verder is door Havas voor verzonnen ver klaard een bericht van de New-Yorkscho Sun, inhoudende dat Rusland tot de aanne ming van het voorstel van president Roose velt zou zijn bewogen door de vertoogen van Rouvier, die Keizer Nicolaas dringend had geraden terstond vrede te sluiten, en, wan neer hij den twee bond wilde handhaven, Frankrijk tegen Duitschland bij te staan, die beide aan den vooravond v»n een oorlog stonden. Zweden en Noorwegen. De brief van Koning Oskar op het besluit van den storthing nopens dè ontbinding van de linie, geeft de te Ckristiania verschijnende Aftenposten aanleid'ng om te betoogen, dat 's Konings opvatting van zijne positie als unie-koning onbillijk is, onhoudbaar en n- vereenïgbaar met alles wat nationale zelf standigheid en zelfbestuur heet. Morgenbla- det doet uitkomen, dat de Koning met ge?n enkel woord de plaats in het adres van den storthing, die de verkiezing van een nieuwo-i Koning onder medewerking van Koning Os car betreft, heeft beantwoord. Het blad vat dit op als een bewijs, dat dit voorstel althans in overweging genomen is. In de Zweedsche pers heeft men hoogen lot voor den brief. Stockholm s Tidningen zegt: Koning Oskar plaatst zich geheel op den grondslag van recht en waarheid. Revolution zijn rechtmatig, wanneer een recht in gevaar of nood is of een volk onder verdrukking lijdt; maar men zet niet een Koning af, die zich geplaatst heeft op den grondslag van de wet en in het bewustzijn van zijn plicht heeft gehandeld. Dagens Nyketer schrijftVoor ons en voor de objectief oordeelende in Euiwpa is de degelijke cn logische uiteenzet ting van het Noorweegsche conflict een ge schrift, dat de grootste aandacht verdient. Stockholm's Bladet oordeelt: Het schrijven van den Koning is zoo kalm gesteld, dat men zich verbaast over de zelfbelieersching, die het in de pen gegeven heeft. Hier vindt men den weg open zoowel voor eene zuivere per- soneele unie, als voor een jongen Bernadotb op den Noorweegschen Koningstroon. In ultra conservatieve bladen wordt, in tegenstelling tot den gematigden toon, die doorstraalt in den brief van den Koning en in de meerderheid van de persorganen, een scherpere toon aangeslagen. Men dringt daarin bij den Zweedschen rijksdag er op aan, dat Noorwegen zich tot onderhandelin gen moet verstaan. Weigert Noorwegen te onderhandelen of om den ongewonen rechts- strijd door een onpartijdig scheidsgerecht te laten beslissen, dan treedt de toe'tand in, waarop Zweden zijn goed recht, zoo noodig, met leven en bloed moet verdedigen. Het blad Vort Land noodigt de regeering uit tot eene gedeeltelijke mobilisatie van de strijdkrachten te land en ter zee, opdat Zwe den „gereed zal zijn voor alle gebeurteniseen, die mogelijk zullen voorkomen.7' Grooten indruk schijnen dezo dreigemen ten in Noorwegen niet te maken, want het departement van landsverdediging te Chris- tiania heeft officieel laten bekend makea, dat alle geruchten over eene mobilisatie van het leger en do vloot van Noorwegen van grond ontbloot zijn. Ckristiania, 19 Juni. De voorzitter van den storthing ontving uit Chester van prins Gustaaf Adolf van Zweden een telegram in de Engelsche taal, waarin dank wordt be tuigd voor d© gelukwenschen van den stor thing met zijn huwelijk. Italië. Rome17 Juni. In de Kamer werd heden bij de behandeling van het wetsontwerp tot vermeerdering van de uitgaven voor de ma rine, door den minister van marine, admiraal Mirabello, gezegd, dat de vloot niet voltooid had kunnen worden met de middelen, die bij de wet van 1901 waren toegestaan, en dat het noodzakelijk was nieuwe kredieten te openen. De minister lichtte toe wat zal worden verkregen voor de sommen, die gevraagd worden voor den bouw van torpedobooten, gepantserde kruisers, enz. Hij eindigde met de verklaring, dat de regeering zich voorbe houdt haar program uit te voeren, rekening houdende met de bijizondere omstandighe den. De minister van de schatkist verklaarde uitdrukkelijk, dat de aanneming van het wetsontwerp den toestand der schatkist niet in de war brengen zal. Tweede telegram. De minister Car- cano verzekerde in de Kamer, dat de finan cieel© toestand good is. Over 19041905 levert de begrooting een overschot van 30 millioen; over 19051906 zal het batig saldo 25 millioen bedragen. Spanje. Madrid, 17 Juni. In de zitting van bet Congres van heden, gehouden onder voorzit terschap van Robledo, werd d© ministerieel© candidaat voor het vice-presidentschap ge slagen». De financieele commissie besloot den 20. dezer bet onderzoek van de begrooting over 1905 voort te zetten. Een crisis wordt onvermijdelijk geacht. Hongarije. Boedapest, 17 Juni. De nieuwe minister van onderwijs Lukacz zegt in een open brief, dat het nieuwe ministerie tot program heeft met alle kracht de meerderheid in de hand to werken, door de beletselen uit den weg te ruimen voor de vorming van een parlemen tair kabinet. Het ministerie-Fejervary zal de meest dringende bestuurszaken ter hand ne men, zonder zich daarbij te laten leiden door eenige partij overweging. Rusland. Petersburg17 Juni. (Petersburgseh tele- graaf-agentschap). De Keizer en de Keizerin begaven zich lieden van Zarskoje Selo naar Poterhof, om daar hun zomerverblijf te ne men. De correspondent van de Köln. Ztg. te Petersburg ontving van geloofwaardige zijde do verzekering, dat d© ministerraad de in liet ontwerp-Boelygin voorgestelde uitslui ting van de israëlieten van elk© deelneming aan de volksvertegenwoordiging niet heeft goedgekeurd. Waarschijnlijk zal hun het kiesrecht verleend worden tot verkiezing van israëlietische volksvertegenwoordigers 111 zeer beperkt aantal. In ieder geval moet de mogelijkheid verschaft worden, dat de isra ëlieten in de volksvertegenwoordiging voor hunn© belangen kunnen opkomen. De commissie ouder voorzitterschap van Kobeko hoeft besloten, aan de pers eene ruime vrijheid te verleenen, zooals b. v. de Duitsch© pens niet geniet. Men betwijfelt echter, of de rijksraad bij do behandeling van do besluiten der conferntie daartoe zijne toestemming zal verleenen. Aan de Poolsche bladen in Pruisisch Polen wordt uit Warschau bericht, dat de krijgs raad 46 joodsche werklieden, die gedurende de laatste straattooneelen werden gevangen genomen, wegens oproer veroordeeld heeft om te worden doodgeschoten. Er zijn nog 420 gevangenen, die wachten op hun vonnis, dat eerstdaags zal volgen. Marokko. Volgens een telegram uit Tangcr aan de Voss. Zeit. is ook door de Vereenigde Staten de uitnoodiging tot deelneming aan de Marokko-conferentie aangenomen. Cuba. Havana, 18 Juut. Generaal Maximo Go mez, een der aanvoerders in den Cubaan- sohen vrijheidsoorlog, is overleden. Zuidwest-Afrika. Kaapstad, 17 Juni. De Hottentotten heb ben den 2en Juni Warmbad ingenomen. Kaapstad, 17 Juni. De Hottentotten, ou der Abraham Morris, veroverden don 2en dezer Warmbad op de Duitschers; zij maak ten z'ch meester van voorraden in munitie en bevrijdde gevangenen. De Duitsobc offi cieren ontkwamen. De Hottentotten ontruim den de plaats terstond weder en maakten zioh denzelfden dag Aeester van Kalkfonteiu met paarden, vee en provisiën. Berlijn, 17 Juni. Reuter brengt uit Kaap stad het bericht, dat de Hottentotten Warm bad hebben ingenomen. Hier is aan het departement van koloniën niets bekend van tulk eene gebeurtenis. Oe oorlog in Oost-Aziê. Van den oorlog zijn de volgende berichten Petersburg, 17 Juni. Generaal Linewitsch seinde gisteren aan den Czaar: „Heden morgen deed de voorhoed© des vijands een aanval ten westen van de spoor lijn. De post ten zuiden van Palitoem werd door twee compagnieën Japanners terugge dreven." Tokio, 18 Juni. Officieel wordt bericht, dat het Japansclie centrum op 16 Juni de P.- i sche voorposten bij Lcnsjiaupeng, zestien mij len ten noordoosten van Langping, t g- dreef, dezen vervolgende de stelling Liao- jang-Woping aanviel en die stelling na een gevecht bezette. De vijandelijke cavalerie trok noordwaarts terugzij werd met granaten beschoten en loed zware verliezen. De vijand getaakte ten slotte in groote verwar ring. De Japansche linkercolonne bestookte de Russische cavalerie met hevig vuur Luideus mededeeling van gevangenen was de linie Liaojang-Woping bezet dooi 3000 man cavalerie en twintig kanonnen, deel uit makende van het legerkorps van generaal Mistsjenko De Russen waren klaarblijki lijk door een prniek bevangen; zij lieten hunne voorraden en kleedingstukken achtei. De Ja panners hadden 30 dooden en 135 gewond, n de verliezen der Russen zijn niet bekend, maar zijn vermoedelijk groot. Tokio, 18 Juni. (Daily Telegraph). De re- serven van de Russische achterhoede worden ontboden om de voorste liniën te versterken. Generaal Linewitsch heelt le Sipingkai eene conferentie met zijne onderbevelhebbers gehad. De voorposten van Kocroki staan slechts op 7A mijlen afstand van de Russische Nu Pasohen met communie- en belijdenis- toiletten achter den rug is, willen we onze aandacht eens wijden aan een ander soort ge- legenheidstoóletten. ui. rouwkleeren. Voor zichtig is het altijd een zwart kostuum» iu voorraad te hebben, dat bij het afleggen van rouwbezoek kan dienen en desnoods tijdelijk kati gedragen worden, met wat krip opge maakt, wanneer men zelf in den rouw gaat. Die eerste dagen hoeft men er zich dan niet het hoofd mee te brekenlater kan men rus tiger overleggen en wordt boter geholpen. Vooral voor dit soort toiletten geldt de stel regelslechts goede kwaliteiten te nemen zwarte kleeren toch hebben het meest van stof te lijden, veel kloppen en schuieren moe ten zij dus kunnen verdragen. Dof cache» mire, foulé en cheviot» zijjn dan de meest ge schikte stoffen, terwijl het ook aanbeveling verdient het onontbeerlijke Engelsche krip alleen in do betere soorten te gebruiken, daar de breede randen, waarmee de rokken gegarneerd zijn, zeer veel te lijden hebben. Het goedkoop© krip i9 sterk geappretteerd en wordt in het dragen slapmen vervalt daar door in vernieuwing, wat veel duurder uit komt Voor zware rouw komt een lang sle pend prinoessekleed het meest in aanmer king; het staat deftig en kleedt iedereen goed; een groote afhangende kraag is oen passend ornament. Een eenvoudige blouse taille met eeu 7 baanswijden rok, beide met krip afgewerkt, is voor bij-toilet aan te be velen. Rouwjaponnen mogen eenigszins do mode volgen, dooh nooit opvallen door snit of versiering. H.et is praktisch do opslagen voor mauwen, kragen, en ook de halsboorden los aan te brengen, om ze gemakkelijk to kunnen vernieuweneen smal randje, uit den boord en de mouwen van wit krip, ver hoogt den indruk. Voor den zomer zij)n do zwaardere stoffen niet te gebruikendoffe voile-stof en ook de nieuwe zijden weefsels in doffe tinten zijn dlan veel aatngeaiamer dracht, evenals zwart neteldoek voor huise lijk gebruik. Wat do hoeden betreft, is de kleine kapot met- achterwaarts afhangende sluier het meest aangewezen modeljonge meisjes kun nen ronde hoedon dragen zonder don sluier. Schuin of andorzins opzichtige modellen be boeren niet bij een rouwtodlebkorte, losse voiles, uit grove tulle, met een krippen rand afgezet, die slechts het gelaat tot onder de kin bedekken, zijn voor den geheelen ïouwtijd voorgeschreven. De mantels kun nen half aansluitende paletots of Dolmans zijn. terwijl do caohemircn chale, met broe den kriprand omzoomd, de waardigsto dracht voor een weduwe is. Blijouteriëu worden in zwiaren rouw niet godragenalleen dk>f git komt dan in aanmerking Kleine kinderen kleede men niet in rouw het is hun voor recht zorgeloos door het leven te gaanvoor den vorm zal men daarvan zeker niet afwij ken. Zelfs volwassenen valt de rouwtijd dik wijls te lang; dat we or ons dan niet toe laten verleiden hieraan mee te doen om vorm of mode, alleen ware behoefte brengo er ons toe tijdelijk ons van verstrooiing te onthouden en onze gedachten met ernstiger zaken te occupecren. Zooals het leven is: naast vreugde smart en omgekeerd, zullen we nu ons bericht ver volgen en overgaan tot heb bespreken van de kleertjes voor ons jongste goedje, de ba- bies. N i die kleintjes niet meer gedragen wor den, vervallen daarmede de sierlijke, lange mantels, zoo chique maar ook zoo licht be smet. De lichte wagentjes worden echter zoo keurig ingericht als de financiën maar even toelaten, en ik raadl ieder aan er een kijkje in te nemen, overtuigd dat 't fijne kopje in wit, blauw of rose kapje, omgeven door kant of borduursel, allen voor zich inneemt, die gevoelig zijn voor zulk een bekoorlijke on schuld. De mooie spreidjes, zomers bestaande uit tullc op witte of gekleurde zijde of sa tijn, of van laken met geborduurde patro nen vervaardigd, kunnen 's winters vervan gen worden door een heerlijk warme vacht, die zelfs op zeer koude dagen nog mogelijk maakt op liet middaguur het kleintje de lucht te laten genieten. Het zaclite kapje en do gemakkelijke korte jakjes van flanel, zijde, voile of laine des Pyrenees veroorloven de baby gemakkelijk te rustenis het jurkje ook vain zachte wollen stof gemaakt, dan is er niet veel gevaar voor kreukelen, zelfs wit crêpe en fijn cachemirc kunnen dienen; bij voorzichtige behandeliug kunnen die stoffen, altijd in goodè kwaliteit, best gowa&schen worden en lang meegaan Men kan die jurk jes. met eenige handigheid, bost zelf ver vaardigen; een rond of vierkante passé vdor het halsje maakt men eerst en kan die ver sieren met smalle plooitjes of entre-deux of zijden borduursel, daaraan rimpelt men de ruime, rechte banen der jurk, die van on deren eeu flinken zoom heeft, naar verkie zing met eenig oprijgsela 'De ruime, lange mouwen worden om het polsje meermalen ingehaald en zóó, dat er een klein strookje op het handje valt; men heeft er ook op te letten, dat de armsgaten ordentelijk zijjn uit geknipt, zoodat het aan- en uittrekken gfren moeite veroorzaakt, en knippe over het ge heel vooral de halsstukken eenige centime" tors te breed, zoodat de jurkjes wat ruim. zijn Het gaat er mee als met de schoentjes, die ook altijd wat» te groot moeten wordlen genomen cn op dien leeftijd niet mogen die nen om steun to geven. Aanbeveling verdient» het lage schoentjes te geven en geduld te hebben tot» de kinde ren zelf pogingen doen om te staan en to loopendit» is hot tijdstip dat ze er toe in staat zijn. In de kamer kan men hen veilig op d'e kousjes laten gaan sokjes laait men alleen dragen bij heel w'arm weer. Zoodra do kleintjes zich gaan bewegen op eigen beentjes, maakt» men de kleeren korter, zoo dat zij in geen enkel opzicht hun pogingen belemmeren do modellen der jurken kun nen dezelfde blijven tot aan hot derde jaar zelfs, alleen door het omstrikken van een ceintuur kan men wiat variatie aanbrengen Heeft men slechts stoffen, die gewasschcn kunneu worden, dan zorgt men voor een be hoorlijke hoeveelheid, die altijd later weer bruikbaar is. Korte manteltjes met pelerines, van zijden voering voorzien, dienen bij uit stapjes; de groote linnen hoeden beschut ten togen zoai en wind; 's winters kunuon zij van wat dikker stof zijn, als men zich slechts in acht neemt togen het broeien van het hoofdje, wat daardoor zeer gevoelig zou worden voor kou vatton Na het dordo jaar loopt do kleeding van jongens en meisjes uiteen en geeft» hun uiter lijk het verschil in geslacht aan. Onder het pakje dragen zij een lijfje van keper of po reus© stof, dat zeer nauwkeurig gemaakt moet wordenhet mag nergens knellen en moet goed passen. Men knipt oen voorpand en twee rugpanden, daar het lijfje van achte ren gesloten wordt; de naad onder den arm moet worden ingenomen naar het figuur van het kind en dan onder don oksel worden uit- gehold, een smal schouderband wordt aan den rug vastgenaaid en aan hot voorpand met knoopen en knoopsgaten vastgemaakt, zoodat het gemakkelijk te verlengen is bij groeien van liet kind of krimpen van do stof Over dit lijfje trekt men den kleinen jongen een blouse-kiel, plooi-kiel of Amcri- kaansche blouse aan, die hem aardig klee- den en niet moeaelijk to maken zijn. Is hij lang en smal, dan zal de laat te soort hem good staan, dezo is als volgt ingericht: Do rug wordt van twee stolpplooien voorzien, hij reikt tot op de heupen daaraan wordt bevestigd eon lap met 4 stolpplooien, waar van de twee middelste precies passen aan do plooien van het roggestukde voorpand-en zijn recht en het linker-'slaat over het rech terpanel heen en sluit op zij niet een rij knoo pen welke door een smalle plooi worden be dekt, die met 3 smalle, witte tresjes versierd worden. evenals het opstaande halsboordje. Op de beide heupen naait men een smal reepje stof, waardoor men de leeren ceintuur schuift. De blouse eindigt boven de knieën,

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1