KOLONIËN. BINNENLAND. voorposten. Do Russische strijdmacht in deze richting wordt geschat op één divisie met 20 kanonnon. Een telegram uit Jingkau bericht, dat te Charbin cholera en dysenterie woeden. Er sterven 100 personen per dag. En zij» 56,000 zieken en gewonden. Achttien geisoleerde hospitalen zijn gebouwd buiten de stad. Uit Mandsjoerije komen berichten over on- wedors en slagregens, die schijnen aan te duiden, dat het regenseizoen daar vroeger zal invallen dan gewoonlijk. De alluviale bodem van het dal van de Liao-ho is slijke- rig geworden. De correspondent van de Times te Peters burg bericht, dat de telegrammen uit Mand sjoerije niet de onrustbarende geruchten be vestigen, volgens welke generaal Linewitsch omsingeld is. Wel is duidelijk, dat de Russen uit hunne vooruitgeschoven stellingen aan weerszijden van den spoorweg terugtrekken tegenover de flankbewegingen van de Japan ners. Men vreest, dat zij terug zullen moeten tot ten N van Koen-toe-leng en wordt door de afwezigheid van ambtelijke berichten in die vrees versterkt. Generaal Linewitsch heeft, volgens een telegram uit Petersburg, zijn hoofdkwartier naar Girin verplaatst. Indien de vredesonder handelingen geen gunstigen keer nemen, zal er in 't laatst van Juni een algemene mobi- 1 satie plaats hebben. Moskou, 17 Juni. Generaal Koeropatkin deelde aan den adelsmaarschalk van Moskou mede dat hij ten zeerste betreurde dat de Zcmstwo's en de duma's der steden zich had den verklaard voor vredesonderhandelingen, terwijl toch het Russische leger ten volle overtuigd was, dat het de overwinning zou behalen. Petersburg, 17 Juni. Heden namiddag zijn door Engeland ernstige vertoogen tot de Russische regeering gericht betreffende het in den grond boren van koopvaardijschepen door Russische kruisers. Petersburg, 18 Juni. De Britsche gezant heeft de aandacht van graai Lamsdorff ge vestigd op het geval van de Sint Kilda, die door de Russen in den grond geschoten werdhij wees daarbij op den ernst van den toestand, die van zulke incidenten het gevolg ia De gezant verlangde herstel van de geleden schade en dat terstond maatre gelen zouden worden genomen om eeno her haling te voorkomen Graaf Lamsdorff beloofde de zaak onmid- del'ijk ter kennis van den minister van marine te zullen brengen. Hij wees er voorts op, dat de verzekeringen, die verleden jaar gegeven zijn betreffende het doen zinken van onzijdige schepen, nog van kraoht zijn. Hot geval van de Sint Kilda staat op zich zelf en is waarschijnlijk te wijten aan een misverstand. Do Hamburg-Amorikalijn verklaart het bericht, dat de hulpkruiser Don, het voor malige stoomschip Fürst Bismarck, do Flens- burgsche stoomboot Tetarton in den grond geboord heeft, voor onjuist. De Don ligt in Kroonstad. Men verwart blijkbaar do Don met de Rion. Washington, 17 Juni. Nadat Washington was aangewezen al9 de plaats, waar de ont- mo. ti.ng der vredosonderhandelaars zal plaats hebbendeed Rusland een poging de quaestie te heropenen. Er had een'ge gedachtenwisse- ling plaats tusschen de Russische en Ameri- kaanscho rqgeeringen. Officieel wordt echter verklaard, dat geen verandering waarschijn lijk is, daar het onmogelijk is een andere plaats te kiezen zonder toestemming van Ja pan. en dit land heeft reeds bezwaar gemaakt tegen de keuze van een Europeesche hoofd plaats. De zaak wordt nu als afgedaan be schouwd. Washington, 18 Juni. Aan het Russische gezantschap is gisteravond de stellige ver klaring afgelegd, dat Washington voor Rus land aannemelijk is als plaats, waar de sa menkomst zal worden gehouden, en dat het daarbij bepaald blijft. Petersburg, 18 Juni. (Petersburgsoh Tele graaf agentschap). De minister van ouiten- landsche zaken, graaf Lamsdorff, heeft Jeu Amerikaanschen gezant medegedeeld, uat Rusland cr geheel in toestemt, dat de sam.n kojnst van de Russische en de Japansche ge volmachtigdcn te Washington zal plaats heb ben. Er bestaat nu zekerheid omtrent de plaats, waar do gemachtigden van de beide oorlog voerende partijen zullen samenkomen om over de mogelijkheid van vrede te spreken. De Neder!andsche zaakgelastigde bij do re geering van de Vereenigde Staten bericht, dat de keuze is gevestigd op Washington. Omtrent het tijdstip, waarop die samen komst zal plaats bobben, bestaat nog geen zekerheid. Wanneer het echter juist is, dat niet do ter plaatse aanwezige vertegenwoor digers van Rusland en Japan jnet het voe ren van de onderhandelingen zullen worden belast, maar dat daarvoor Nelidow, de Rus sische gezant te Parijs, en markies Ito naar Washington zullen overkomen, beiden ver gezeld van medestanders voor Rusland noemt mon b.v. den ervaren kenner van het volkenrecht Fried rich von Martens dan is de samenkomst niet zoo spoedig te ver wachten. Een oorrespondent van do Stan- zoodat men do overblousende broekspijpjes ziet. De plooi-kielen bestaan uit romp en korten rok, die op de hoogte der heupon aan elkaar worden genaaid on door een lederen riem bedekt. De plooi kielen mogen ook slechts kort zijn en do plooien of stolp óf broede, platte plooien zijn. Een glad hals stuk, waaraan de romp wordt bevestigd, be dekt men met een ronden kraag van linnen of Engel sch borduurselsoms nog met een smal zijden dasje versierd. De blouso-kielen kunnen in den rug twee doorloopendie stolp plooien hebben en aan den voorkant als een jasje sluiten, ook wol ter weerszijden nog een stolpplooide kraag kan schuin toeloo- pen en van blauwlinncn zijn. Al deze kielen kunnen bij warm woor van wit piqué, ecru linnen of blauw en wit gestreept dril worden vervaardigd. dard noemt zelfs den llen September als da tum van de samenkomst. Het bezoek, dat do Japansche gezant te Parijs Vrijdag aan minister-president Rou- vier heeft gebracht, wordt met de voorbe reidende besprekingen over de vredesonder handelingen tusschen Rusland en Japan in verband gebracht; in het ministerie van buitenlandsebo zaken wordt echter groote reserve hierover in acht genomen. Een bericht van de Times uit Petersburg over de vredeskansen komt tot do slotsom, dat het vaststaat, ofschoon president Roose velt aan 't werk is voor den wapenstilstand, dat er niet aan een stilstand of aan eene staking van do vijandelijkheden is te den ken totdat de conferentie werkelijk bijeen is. Ook de correspondent van de Moning Post te Washington bevestigt dit laatste en voegt daaraan toe. dat dit mot de noodige toelich ting aan de „personen, die aanspraak op opheldering hebben", openhartig is medege deeld. De militaire raadslieden van den mi kado meenen, dat Linewitsch zoo goed als ingesloten is en niet, zooals vroeger Koero patkin, op den terugtocht zal kunnen ont komen. Daarin is een zoo reusaohtig voor- doel gelegen, dat men het niet kan opoffe ren zonder er zekerheid van te hebben, dat Rusland de voorwaarden van Japan zal aan nemen. Wat deze voorwaarden betreft, meldt deze berichtgever, dat, al zijn zo niet offi cieel bekend, men toch cenig© kennis heeft omtrent Japan's voornemens. Voor eerst hecht Japan weinig waarde aan Wla diwostok, en verder heeft het niet de bedoe ling Rusland uit den Grooten oceaan te ver dringen, hetgeen president Roosevelt, die aan laatstgenoemd punt steeds veel gewicht gehecht heeft, zeer moet bevredigen. Van Russische zijde verdient de aandacht een gesprek, dat de correspondent van de Matin te Petersburg, Gaston Leroux, heeft gehad met een van de ministers van den Czaar. Deze zeide tot hem. dat ondanks de nu in gang zijnde besprekingen tusschen de vredemakers, Linewitsch en Oyama zullen en moeten vechten. Het vooruitzicht van een wapenstilstand ligt voor hem in een te ver verschiet, dan dat hij er rekening mee kan houdenRusland en Japan kunnen er in toestemmen te onderhandelen op een voorals nog onbepaalden datum, maar tot dat tijd stip zal de oorlog voortgaan. De minister zeide „Als Linewitsch geslagen wordt, zullen wij uaar Siberië gaan. Wladiwostok voor een tijd aan zijn lot overlatende. Wladiwostok is in staat het meer dan een jaar uit te houden. Dat zal ons tijd genoeg geven om aan de Mandsjoerijsche grens een leger van een mil- lioen man bijeen te brengen. Wij zullen in staat zijn al de mannen en al het geld te vinden. Want de Czaar zal zijne onderdanen aan 't verstand kunnen brengen, dat dit niet enkel oen koloniale oorlog is, maar een strijd op leven en dood tusschen twee volken. Do president van het minister-comité Witte verklaarde in een onderhoud met een ver tegenwoordiger van de Slowo, dat hij weigert aan de besprekingen over den vrede deel te nemen. Hij ziet niet in, dat de groote stroo- iming in Rusland op den vrede gericht is, of dat het hoofd der regeering deze strooming wenscht te veranderen. De gebeurtenisseoi nemen niet een zoodanigen loop, dat hij zelf eene nuttige werkzaamheid zou kunnen ver richten. Rusland zou den oorlog nog vijf jaren kunnen voortzetten, wanneer de toe stand in het binnenland niet zoo was als zij nu is, hetgeen de regeerimg echter niet wil zien en onopgemerkt laat. Witte eindigde met de woorden„Daarin is al het vreeselijke van drtn toestand van het oogenblik in Rusland gelegen. Ieder uur brengt het land dieper naar beneden." Allerlei vBinnen kort wil Santos Dumont met zijn „luclitjacht", dat thans gebouwd is, zijn eerste reis van uit Parijs maken. Het omhulsel van mijn luchtjacht, als ik het zoo noemen mag, schrijft de uitvinder zelf, wordt thans genaaid. De kajuit is reeds gemaakt, de ketel en de condensator worden gebouwd, de motor is besteld. In zijn uiter- lijkcn vorm zal de boot zich van alle tot dus ver gebouwde onderscheiden. Onder een ei- vormigen ballon hangt in de plaats van de korf een soort klein huis met een balkonven ster, dat de halve lengt© van elke zijde in neemt. Dit venster geeft de ligging van de kajuit aan, die desnoods verwarmd kan wor den. Daar het „vliegende huis" verscheidene dagen in de lucht moet blijven, i9 zelfs op een matige hoogt© een bescherming tegen de koude van groot gewicht. De wanden van de kajuit moeten daarom geheel luchtdicht ge bouwd, zoodat de warmte binnen blijft. Twet veldbedden kunnen er geplaatst worden, aan- tos-Dumont is vast van zijn succes overtuigd. Jurowska (gouvernement Jekaterinoslow), 18 Juni. Bij een ongeluk in do mijn Iwan van de Russo-Donez-maatechappij moeten omstreeks 500 menschen omgekomen zijn. vTc New-York is een verschrikkelijk automobiel-ongeluk gebeurd. Richard Sayer, een rijk koopman, was in een automobiel, waarin ook zijne vrouw, zijn twee zoontjes en een chauffeur zaten 's avonds op weg naar huis, toen een snel rijdende goe derentrein op een overweg de automobiel greep en verbrijzelde. Sayer zijne vrouw en een van zijn zoontjes werden gedood, het andere kind is doodelijk gewond. De chauffeur werd een eind weegs weggeslingerd, kwam op zijn hoofd neer, maar bleef ongedeerd. Hij zegt, dat zijn meester hem aangezet had, om nog, voor den trein heen, den overweg over te rijden. OOST-INDIË. Buitenlan dsche verloven. Het Bat. Nbld. bericht: De gouverneur-generaal heeft den minister van Koloniën voorgesteld, voortaan g©3n bui- tenlandsoho verloven meer te verleenen aan am benaren, bij welken tak van d'cnst ook, die hun aanstelling in Indië hebben gekre gen. Alleen de in Holland benoemden zou den aanspraak mogen maken op buitenlandsch verjof. Indien de minister van Koloniën zich met d't voorstel veneenigt, zou een bezuiniging worden verkregen van f 145.000 'sjaars. Decentralisatie. De regeering heeft advies gevraag 1 aan de chefs der depar tementen van algemeen bestuur andere colleges, zooals de Algemeene Rekenkamer, omtrent he4 denkbeeld of de benoeming van ambtenaren tot en met den rang van hoofd commies voortaan niet aan hen kan worden overgelaten. De correspondent van de Telegraaf te Kota-Radja seinde gistermorgen „In de Gajoeloeos werd luitenant Rhem- rev zwaar gewend." (Hiermede moet bedoeld zijn de 2e luite nant W. V. Rhemrev, die in 1902 tot tweede luitenant bij de infanterie benoemd werd.) De correspondent der N. R. Ct. te Kon- stantinopel schrijft d.d. 13 Juni „De Vorst van Boni heeft 200 pond sterling geschonken voor den verderen bouw van den zgn. Hedzjas-spoorweg naar de heilige plaat- sou van den Islam. Die gift is den desbetref- fonden hoogen commissaris ten paleizc ter hand gesteld door een Sjeich uit Hadramant, die voor eenige jaren ook onze Oost-Indische bezittingen heeft, bereisdwaarschijnlijk wel ten behoeve der panislamitisch© propaganda. Tegelijkertijd was die tusschcnpersoon de overbrenger van een brief van., of van wege den Bonischen vorst, waarin deze de hulp van den Khalief inroept voor em en zijtne bond- genooten in hunne moeielijkheden met de Nederlandsch-Iadische regeering. Hoewel natuurlijk als zeker kan worden aangenomen, dat men te Jildiz daarop niet zal ingaan niet heeft al genoeg panisla- mietische zorgen over Jemen en het bedreigde gezag van den Khalief-Sultan over Arabië zoo heeft men aan d:t verzoek toch wel eeni ge aandacht geschonken. Tenminste aam den consul-generaal van Turkije te Batavia en an dere agenten in Indië van het panislamisme werd opgedragen over den toe.stand op Cele bes te berichten en het Paleis omtrent dciv loop der Bonische aangelegenheden op de hoogte te houden." Een officieel telegram uit Parepare luidt Twaalf dezer is de postcom m and an t te Parepare uitgerukt tot opruiming van in om ringend heuvel terrein door Sidenrengers op geworpen bentings en loopgraven, die met steun van het flottielje vaartuig „Assahan" vernield werden. Tijdens den aanval werd een tegenaanval op het bivak afgeslagen, waarbij gewond werd de sergeant Braskamp. Het verlies van den vijand i9 blijkbaar gioot. De kampong is grootendeels verbrand, waarschijnlijk door kwaadwilligen. Koninklijk bezoek aan Breda. Omtrent het bezoek van H. M. de Koningin aan Breda, meldt 't „D. v. N." het volgende H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik arriveeren te Breda tegen den mid dag, waarna direct naar de Kon. Mil. Aca demie zal worden gereden, waar de lunch zal worden gebruikt en een revue over het cadettenkorps zal worden gehouden. De plechtigheid van de onthulling van het monument moet in een half uur zijn afge- loopen. De feestrede zal worden gehouden door baron Van Keppel, terwijl de voorzit ter der commiss:e, de heer mr. M. van Dam, met een korte redevoering het monument, in eigendom aan de gemeente Breda, zal over dragen. Daarna volgt een rijtoer. Prins Arisugawa en gemalin kwamen gisteravond aa.n het Staatsspoorstation te 's Gravenhage uit Frankfort, aan. Bij aan komst werd het vorstelijk echtpaar verwel komd door den vertegenwoordiger van do Koningin, baron Sirtema van Grovestins, die de prinses met den handkus begroette en die den prins in kennis bracht met jhr. v. d. Bosch, kamerheer, en kapitein graaf Dumonoeau, adjudant, onder mededeeling, dat beiden aan Z. K. H. waren toegevoegd, voor welke eer de prins zeer vleiend dank betuigde Ter verwelkoming waren voorts aan het station de minister van buitenlandsch© za ken en militaire en stedelijke autoriteiten. Bij het rijden naar het Koninklijk Paleis werd de prins, die als admiraal gekleed was, door een groote menigte levendig toege juicht. Do gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag niet plaats hieb- beD, Blijkens een telegram van Reuter, heeft de Zweed sche regeering tot gezant te 's Gravenhage benoemd den gezantschaps- raad te Kopenhagen baron Fa l ken berg. De Technisch© Hooge- school. De promotie van de Polytechni sche School tot Technische Hoogeschool zal op 10 Juli, misschien op 12 Juli plaats heb ben. De gemeenteraad richtte ook bot Prins Hendrik en de Koningin-Moeder het ver zoek, op dien dag Delft met een bezoek te vereeren. Na de stemming. Men meldt uit Haarlem aan De Tel. „De niet-kerkiezing in Franeker van den heer Lieftinck werd hier, wij kunnen wel zeggen, in alle kringen, met leedwezen ver nomen. Want de heer Lieftinck is hier een zeer geziene persoonlijkheid, voor wien op straat vrijwel alle hoeden afgaam. Werd de val van den heer Staalman met jubel begroet, de zijn© bracht een ontstemming, een downheid te weeg onder de honderden dio voor Haar lem's Dagblad's ramen den uitslag gadesloe gen. Het heeft den veteraan der Kamer reeds nu niet aan bewijzen van sympathie ontbroken." Verder schrijft men aan datzelfde blad: Grooter tegenvaller dan de vrijzinnigen in het district Beverwijk hebben ondervonden van hun verwachtingen, gebouwd op het nieu we kwartier te Schoten, is haast niet denk baar. Zij hadden gerekend op een 300 stemmen daaruit voor hun candidaat en kregen: er slechts even CO. De uitslag werd van Beverwijk uit door een colonne wielrijders in de stemdistrieten be kend gemaakt en overal met gejuich begroet. De candidaat die kans ziet den heer Paa st oors om te kegelen moet nog geboren1 wor den na. dezen uitslag. Men schrijft uit Gorinchem aan de N. C Onbeschrijflijk was de geestdrift bij de vrijzinnigen toen de uitslag van de stem ming bekend werd gemaakt. Het was een enorme spanning, daar de voorsprong va.i den heer Picrson op den heer Van AnJei begon te verin inderen, toen de gemeen' en aan de overzijde van de rivier bekend wer den eindelijk nog 2 gemeenten en de uitslag was, dat met 105 steramen meerderheid oe heer Pierson gekozen was. Er is in 't alge meen druk gestemdongeveer 93 pCt. vau de kiezers is opgekomen. In het liberale l\e- dichem zijn van de 192 kiezers 191 opgeko men. Gorinchem was steeds in handen van de antirevolutionairen, hoe de vrijzinnige-i nok werkten, zij konden het nimmer winnen, en nu eindelijk heb district in hun oesit kwam, nu was het niet te venvondersa, dat de vrijzinnigen jubelden- Woensdagavond wordt de h&ïr Pierson aldaar verwacht. Do houding bij de herstem mingen. De liberale commissie van ad vies deelfc het volgende mede: „De commissie van advies, overwegende dat. waar anti-revolutionairen of roomsch- katholieken met sociaal-democraten in her stemming komen, de beginselen dier candi- dateu te zeer afwijken van die, welke in het manifest aan de liberale kiezers zijn uiteen gezet. onthoudt zich van hot aanbevelen van een algemeen© gedragslijn en zal niet trach ten invloed te oefenen op de beslissing der kiezers in zoodanige gevallen. Verkiezingsvaria. Een der so ciaal-democratische propagandisten in Fries land schrijft aan Het Volk Ik had met een christ.-hist. Kamerlid ge debatteerd vier uur van mijn woonplaats verwijderd en er stond mij te veel wand om terug te fietsen. De spreker, die met nog eenige heeren per rijtuig gekomen was, had er niet tegen dat ik mee terugreed. Maar bij het afrijden begon het paard te rukken en te steigeren en trapte een streng stuk. De hoeren hadden er geen trek in, met dat paard twee uur ver te rijden en besloten een ander rijtuig in het dorp te zoeken. Daar :k echter den 15- of 16-jarigen voerman niet alleen met het wilde paard wilde laten te ruggaan, reed ik met hem mee, de porte feuille met paperassen van den christ.-hist. spreker onder mijn bescherming houdende. Halfweg besloten wij op het tweede rijtuig te wachten. Maar er kwam niets opdagen. Wij reden het dus tegemoet, doch tot onze verbazing kwamen wij na ©enigen tijd de heerenloopende tegen, in stormpas. Zij hadden geen rijtuig kunnen vinden en nu was de soc.-dem. debater er met het hunne er van door Zij stapten nu toch ook maar in en zonder ongelukken kwamen wij thuis. Maar het geval leek mij te grappig om het niet eens even te vertellen. Uiteenen wortel des geloofs Op den stemmingsdag wordt „de politiek" in de keuken besproken. De oppasser zegt dat het toch maar naar is met dien eerste-minister die roomsch is. De keukenmeid zegt, dat dr. Kuyper niet roomsch is. Do oppasser zegt van wèl-i^. En ze wedden om een kwartje. De keukenmeid gaat 's morgens naar den winkel en vraagt naar het geval. De winke lier zegt dat dr. Kuyper roomsch is. De keukenmeid komt neerslachtig thuis vanwege het kwartje. Ze kan het toch n;et gelooven dat dr. Kuyper roomsch is. Wel zegt de kameraad vraagt het aan me vrouw. Mevrouw beslist dat dr. Kuyper niet roomsch is, maar goed protestantse li, nog beter da.n de keukenmeid zelf. En die wint het kwartje! N. C. Verkiezing s-v aria. Men meldt uit Almelo aan de N. R Ct. Vrijdagnacht is door de gemeentepolitie van Stad-Almelo prooes-verbaal opgemaakt tegen een 5-tal leden der club van Jong-Vrij- zinnigen wegens het zonder vergunning aan plakken van biljetten ten gunste der candi- datuur van mr. J. A. Levy. Daarentegen werd door hen tegen een twee tal politie-agenten een klacht ingediend we gens het afscheuren van biljetten, die op ver schillende muren geplakt waren met toestem ming der respectieve eigenaars. Ook door den boekhandelaar v. D. werd tegen deze politie-agenten een klacht 'nge- diend wegens het van den muur van zijn huis afscheuren van biljetten, die door den ge meente-aanplakker daarop geplakt varen. Toen hij op het bureau van politie kwam om deswege een klacht in te dienen, werd v. D. volgens zijn beweren, bovendien door een der agenten geschopt. Kwade s t e m b us-p r act ij k e u. Men meldt aan de Haagsche Ct. Een Haagsche predikant en niet een van de minst ontwikkelden! kwam Vrij dagmorgen met een kiezer in een stemlokaal en wilde zich met hem naar den lessenaar begeven. Toen hij hierin door den voorzitter van het bureau verhinderd werd, zei hij. luid genoeg om door allen verstaan te worden „Ieder stemt hier vandaag rechts!" Opnieuw er opmerkzaam op gemaakt, dat ook dit niet mocht, redde hij zich er uit door te beweren, dat hij bedoelde, dat ieder stemde aan den rechterkant van het lokaal. Hetzelfde blad vernam, dat voor de ramen van een woning in de Hobbemastraat Don derdag borden stonden, waarop: „Stemge rechtigden tegen vergoeding disponibel." En de berichtgever voegde er bij, te weten, dat er inderdaad een 50-tal „disponibel'' waren. Wanneer de justitie 't wil onderzoeken wat o. i. verre van overbodig zou zijn en de wijkagenten 't niet hebben opgemerkt, dan hebben wij den naam van dien leverancier beschikbaar. De N. R. Ct. verneemt uit Middelburg, dat,de heer W. A. graaf Van Lijnden, lid van Ged. Staten van Zeeland, eervol ont slag als zoodanig heeft gevraagd. Tevens nam genoemde lieer ontslag als voorzitter van het provinciaal college van toezicht op het beheer der kerkelijke goede ren. In intiemen kring van kunstbroeders en vereerders vierde gisteren de kunstschil der Juliu6 van de Sande Bakhuyzen in ©en der zalen van Pulchri Studio te 's Graven hage rijn zeventigsten verjaardag. Pulchri's voorzitter, den heer Mesdag, hul digde in den jubilaris don talentvollen kun stenaar, die door zijn kunst veel heeft bij gedragen tot den bloei en den roem van de Hollaudsche schilderschool. De jarige kunstenaar uitte zijn beste wen- schen voor het voortbestaan van Pulchri, dat overal de banier der Hollandsche kunst met eere heeft vertoond. Prof. Dr. J. L. C. Schroeder van der Kolk. f Tc 's Gravenhage is Zaterdag, na een ernstige ziekte, overleden prof. dr. J. L. C. Schroeder van der Kolk, hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft. De ontslapene was een man van zeldzame geestesgaven. Hij stamde uit een geslacht, waarin de beoefening der wetenschap geens zins vreemd was. De grootvader van den overledene was de beroemde psychiater in Utrecht, die het krankzinnigenwezen her vormde de vader van den overleden hoog leeraar was dr. Schroeder van der Kolk, leeraar in de natuurkunde, eerst aan de H. B. S. te Zutphen, daarna te Deventer, en aldaar in 1867 gestorven. In Zutphen werd do thans verscheiden hoogleeraar den 25en Augstus 1865 geboren. Te Leiden studeerde en promoveerde hij in de filosofie op een proefschrift getiteld „Bijdrage tot de kennis der verspreiding on zer kristallijne zwervelingen." Korten tijd was dr. Schroeder van der Kolk hoogleeraar aan de Amsterdainsclie universiteit, ter vervanging van prof. dr. Molengraaffdaarna aanvaardde hij het ambt van leeraar in de natuurlijke hirtorie aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Deventer. Bij Kon. besluit van 21 Januari 1898 werd hij, met ingang van 16 Februari d. a. v., benoemd tot lioogleeraar in de delfstof- en aardkunde aan de Polytechnische School te Delft, om onderwijs te geven in kristallogra fie, mineralogie, geologie, petrografie en pa- laeontologie. Hiji aanvaardde zijn nieuw ambt 25 Maart 1898 met het uitspreken eener inaugureele rede, waarin een beknopt overzicht werd gegeven op de vraag: Wat is in de eerste plaats het doel van ons sa menwerken? en verder gesproken over de waarde van de kennis der kristallografie en geologie voor den aanstaanden mijn-inge nieur, en ten slotte over de wenschelijkheid eener uitbreiding zijner oefeningen in het veld. Prof. dr. Schroeder van der Kolk kwam nl. aan de Polytechnisch© School, toen aan wijlen prof. Behrens speciaal het onderwijs in inicro-chemie was opgedragen, waardoor voor de vorming van de mijn-ingenieurs aan nieuw dooeerond personeel behoefte was. En dat de overledene een dankbaar arbeidsveld vond, dat niet naliet hem, die het goed be werkte, met rijke vrucht te loonen, is van algemeen© bekendheid. Het aantal studee renden voor mijn-ingenieur nam van jaar tot jaar sterk toe. De overledene was een uitmuntend dooent, wiens colleges door geen student werden verzaakt. Behalve zijne dissertatie, schreef de over ledene in het tijdschrift van de Kon. Aka- demie van Wetenschappen, waarvan hij lid was. Bovendien verschenen van zijne hand „Kurze Anleitung zur mikroskopischen Kry- stallbestimmung" en „Tabellen zur mikros- kopischen Bestimmung der Mineralien nach ihrem Breohungs-index'. De ontslapene was lid van de staatscom missie voor de geologische kaart van Neder land. en als zoodanig was geen arbeid hem te veel. „Prof dr. Schroeder van der Kolk, zegt de N. R. Ct., is heengegaan op zeer jeugdi gen leeftijdhem was het niet beschoren tot in hoogen ouderdom de wetenschap te dienen. Maar de jaren, welke hem gegeven waren, arbeidde hij met liefde en kracht aan zijn taak. De overledene was ook iemand van veel zijdige ontwikkeling. Onlangs bleek daar nog van in een opstel in Onze Eeuw, waarin hii de man der exacte wetenschap, een plei dooi hield voor de studie van Latijn en Grieksch. In de laatste maanden, voor de ziekte hem alle studie belette, had hij nog de lezing va,n het Griekscbe Nieuwe Tes tament opgevat. Geen levensschets van Schroeder van der Kolk. hoe kort ook, mag verzwijgen, dat in I hem ook een braaf jncnsch is heengegaan. Hii was, tot 't laatste toe, vol belangstelling en hulpvaardigheid voor anderen. Het was een man van een zacht en edel gemoed." Van het bureau van het eerste Inter nationale congres van opvoeding en bescher ming1 van het kind in het huisgezin, welk oongres in September a.s. te Luik zal wor den gehouden, heedjt zidk een Nationaal Co mité voor Nederland geconstitueerd, be staande uit: Dr J. H. Guinning Wzn., Amsterdam, voorzitterde heer J. H. F. Ritter, Utredhlt, penningmeester; jkvr. E. Boddaert, mei. H. P. Lébure, prof mtr. G. A. van Hamel, de heeren J. C. Max, KI. de Vries, Jan A. van Zutoken, allen te Amsterdam; mej. E. Boel der, t Rotterdam; mej. S. Groshaus, mevr. M. Cohen TerwoertIsraels, mr. J. Simon van der Aa, dr. J. A. Cramer en jhr. mr. A. J. Refhaan Macaré, allen te 's Graven hage; mevr. N. van Kol, te Voorschoten; de heer K. Poakema, te Haarlem; dr. H. L. Oort, te Utrechtde heer M. van Wy'he San., te Hoender loo; dr. H. Pierson, te Zetten en mej. G. A. A. Bouricius, Beers- laan 977, te 's Gravenhage, secretaresse. Het programma van Parsifal, 20 en 22 dezer in den Stadsschouwburg, is verschenen maar het geeft alleen de namen der han delende personen, niet de namen der uit- vroeders, misschien om te voorkomen, dat uit Bayreuth nog op 't laatste oogenblik ge poogd zal worden hen ontrouw te doen wor den aan hun gegeven woord, zegt de N. R. Ct. De Leidsche maskerade. Blij kens het te Leiden verschenen programma van de maskerade, op Dinsdag 20 Juni 1905 door de loden van het Leidsche Studenten-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2