Vorstelijk Echtpaar eon diner ten huize der legatie aan. Het Echtpaar vertrekt Donderdag naar Brussel, ter voortzetting van de Europcesdhe reis. Tot net diner, door den Japan se hen gezant te 's Gravenhage ter eere van Prins en Prinses Arisugawa te geven, zijn o. a. genoodigd de ministers van Bui- tenlandsche Zaken en van Marine, en ver der de autoriteiten, Zondagavond bij de ont vangst van de hooge vreemdelingen tegen woordig, zoomede baron Sirtema van Grove- stins, die namens Koningin en Prins do gas ten bij hun komst in het land complimen teerde, eu jhr v. d. Bosch en kapitein graaf Dumonceau, dio den eeredienst bij den Prins vervullen. Minister Kuyper te Delft. In verband met de aanstaande plechtigheid der verheffing van de Polytechnische school tot Technische Hoogeschool, was gisteren na middag de minister van binnenl. zaken te Delft. In gezelschap van den directeur-hoog leeraar der Polyt. school prof. Krans, bradht Z.Ex. een bezoek aaai de lokalen van Stads Doelen, waar genoemde plechtigheid zal plaats vinden en aan het nieuwe gebouw voor toegepaste natuurkunde cn electrotech- niek. Alleen bracht Z.Ex. later een bezoek aan de directie der Nederl. Gist- en Spiritusfa briek. De audiënties van de minieters van financiën en van oorlog zullen a. a Donder dag aidet plaats hdbben. To 's Gravenhage is aangekomen de heer Fugitari Otari, secretaris bij de Japan- scho legatie te Brussel. In Hotel des In des te 's Gravenhage ia aangekomen de nieuwbenoemde secretaris van de Amerilcaauscho legatie alhier, de heer P. Grand d'Hauteville. Do overwinning te lorin- chem. Men schrijft uit Gorinchem aan de N. R. Ct.: „Dat was een heerlijke avonid voor ons liberaal stedeke, toen na uren van spanning, van hoop en vrees, eindelijk de voorzitter van het stembureau do gewichtige woorden uitsprak de heer Pierson is gekozen. On middellijk hieven allen op de Groote Markt voor het stadhuis het Wien Neêrlandsch bloed en het Wilhelmus aan, waait men gevoüde het er was een nationale overwin ning behaald, en het gemoed liep over van dankbaarheid, dat Goribiahean het eerste kiesdistrict was, waar de smadelijke kluisters werden verbroken, die godsd'enst en staat kunde te kwader uur hadden aaneengesmeed. Gorinchem is om, boven Gorinchem wap pert, na een worsteling van jaren, die libe rale vlag! Is het wonder, dat men van uit de verste uithoeken naar onze veste stroom de, waar mannen, vergrijsd in den strijd voor de zoo vaak miskende liberale begin selen, vol aandoening en zwijgend elkander do hand drukten, nu men eindelijk de moei lijke zege had behaald. Want er is verbazend gearbeid, steeds, maar vooral nu. Wie dan ook in den lande weten wil, hoe men antirevolutionaire dis tricten in liberale omtoovert, hij kome hier en vrage inlichtingen aan het vrijbarinig comité, dat reeds maanden tevoren zijn sna ren spande over het geheele district, waarbij geen kiezer onbesproken en onbewerkt bleef, tot in do afgelegenste deelen. Drie weken lang gaven zich de leden geen avond rust hier spreken, daar debatteeren, overal helder en duidelijk aantoonen hoe dwaas het Neder- landsche volk handelde als het de liberale banen verlaat, om op allerlei kronkelwegen en zijpaden af te dwalen Maar we moeten eerlijk zijn, het was niet alleen do ijver van het. oomité, dat ons deed zegepralen Het was ook en bovenal, de ma gische, de bctooverende invloed, die van on zen candid'aat, den heer Pierson, utging. De waarlijk groote man en toch zoo bescheiden, zoo eenvoudig' Met zijn welsprekend woord overtuigde hij de kiezers: ieder voelde h©t, dat daar een waarlijk groot man voor ons stond, dat alleen met zulk een man een bol werk te veroveren viel. Hij, do man uit de studeerkamer, beeft zich op ons dringend verzoek in het strijdgewoel geworpen en doo zijn leiding is de overwinning bevochten. Opmerkelijk is het, dat de buitengemeen ten ongedacht dvn doorslag hebben gegeven te onzen gunste; zoodat de Hooge Maasdijk, waar vroeger een liberaal kiezer een witte raaf was, thans 243 stemmen op den heer Pierson uitbracht. En overal vooruitgang; terwijl het liberale Kedichem al weer met zijn verpletterende meerderheid aanlkwam. 161 tegen 30. gaven andere dorpen ons over al moer cijfers voor liberalen, zelfs hot kleine, landslide schoone Rijswijk, N.-B.. gaf reeds een liberale meerderheid A.s. Woensdag treedt nu de heer Pierson te Gorinchem voor de vrijzinnige kiczere op. om den eersten band te leggen tusschen len en zijn district." De „Oprechte Haarlemsche Crt." heeft een onderhoud gehad met den heer Lieftinck. die na 26 jaar voor Franeker in de Tweede Kamer te hebben gezeten, nu bij eerste stem ming reeds is gevallen. De Oprechte schrijft, o. m. „Het leek ons de moeite waard, eens uit 's hoeren Lieftinck's eigen mond te hooren. waaraan hii het toeschreef, dat hij, na zoo vele jaren de afgevaardigde der Franekers té zij® geweest, het niet tot de herstemming beeft kunnen brengen. Toen hij ons gisteren morgen bereidwillig te woord stond, klonk zijn antwoord op de door ons gestelde vraag kort en krachtig, als dat van den heer Lief tinck is te verwachten„dat heb ik aan dc socialisten te danken Eenvoudig de kwestie van de socialisten, meneer." In het district Franeker ia, aldus zei do heer Lieftinck verder, het aantal kiezers met vqy over de 1000 toegenomen, zoodat er van te voren van den uitslag niet veel te zeggen was. Hij heeft bewezen, dat de woorden van socialistische sprekers, die het land afreis den, geenszins zonder invloed geweest zijn, cdat veilig kan wordon aangenomen, dat van de nieuwe kiezers verroweeg de meesje in bet socialistische kamp zijn getrokken. De herstemmingen. Door het hoofdbestuur van den Vrijzinnig-democrati- schen Bond is het volgend advies tot de afdeelingen van den Bond gericht: Het hoofdbestuur van don Vrijrinnig-de- mocratischen Bond adviseert met aandrang, bij de herstemmingen overal met alle kracht te blijven werken voor program-candidaten. Elders dient met niet minder ijver te worden gewerkt voor alle candidaten der linkerzijde tegenover die der kerkelijke par tijen. Aan de bijde Liberale Unie aangesloten kicsvcreenigingen, is het volgende advies door het hoofdbestuur gegeven „De dag van 28 Juni zal beslissend zijn voor do vraag, of het ministerie-Kuyper al dan niet zal bestendigd worden. Op dit allergewichtigst tijdstip mag uw hoofdbestuur zich met betrekking tot de houding bij de herstemmingen aan te ne men, van advies niet onthouden. Het raadt u beslist aan, in elk district, waar een candidaat der regeeringspartij in herstemming komt, diens tegenstander, van welke richting ook, zoo kradhtig mogelijk te steunen. Gaan in alle districten zonder onderscheid allen, die tegen deze regeering gekant zijru, bij de herstemming samen, dan, maar ook dan alleen kan het gelukken aan de over- heersching der coalitie een einde te maken." De herstemmingen. In Het Volk is een manifest opgenomen van het be stuur er Sociaal-democratische arbeidterspar- tij, gericht aan de partijgenooten met het oog op de aanstaande herstemming voor de Twee- do Kamer. Ouder herinnering aan het jongste congres besluit, wordt er op gewezen dat dfe be teeke nis van dit besluit is om „den steun der partij bij de herstemmingen te geven aan d® candidaten der burgerlijke partijen, die voorstanders zijn van algemeen kiesrecht en die de urgentie of de noodzakelijkheid van zoo spoedig mogelijke invoering erkennen." Het manifest deelt verder mede, dat aan de candidaten der liberale concentratie hun meening zal worden gevraagd omtrent de urgentie van het kiesrecht. Die vraag zal niet gesteld worden aan can didaten der rechterzijde, „omdat de kerke lijke coalitie beslist anti-democratisch is", en ook niet aan de vrije'liberalen, „omdat m bun manifest van 18 Februari j 1. wordt ge zegd, dat op den voorgrond brengen van een nieuwe regeling van het kiesrecht met een daaraan voorafgaande en daarvoor noodza kelijke grondwetsherziening thans niet ge- weuscht is." De vraag luidt als volgt „zijt gij voor stander van het algemeen kiesrecht en hebt gij met het blanco-artikel de bedoeling om do invoering van algemeen kiesrecht langs den kortst mogelijken weg te verkrijgen-" Zij zal gericht worden tot de candidaten. O. Loly, P. Nolting, C. Th. van Deventer, P. Rink, mr. S. M. H. van Gijn, mr. H. Goe man Borgesius, jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, mr. J. Limburg, mr. W. Dolk, J. C. Jansen, mr. H. L. Drucker, K. Reyne, G. Jannink, mr. D. Fock, D. de Klerk, A. Plate, mr. E. E. van Raalte, mr. E. A. Smidt, mr. R. J. H. Patijn en G. Zijlma. De Haagsche liberalen. In de gisterenavond gehouden vergadering van bestuurders en bijzitters der kiesvereeniging „De Grondwet", is de volgende motie aan genomen „De vergadering van bestuurders en bij zitters van de kiesvereeniging de Grondwet overwegende dat naar den stand der ver kiezingen en herstemmingen bij eendrach tige samenwerking van alle groepen der op positie aanmerkelijke vermindering bereikt wordt van het overwicht van dr. Kuyper, hetwelk door de meegaandheid zijiner aan hangers tot een onberekenbaar en gevaarvol persoonlijk gouvernement dreigt te leiden dat daarentegen ook bij het grootst denk bare succes der oppositie bij de herstemmin gen de door de kiesvereeniging de Grondwet bestreden losmaking van het kiesrecht van elke voorwaarde van geschiktheid en maat schappelijke n welstand, voor de andere groe pen der oppositie in de toekomstige Tweede Kamer onbereikbaar blijft, zoodat voor dit maal bij bet verleenon van voorkeur tusschen de in heretemnvng komende candidaten dit punt geen overwegend gewicht in de schaal behoeft te leggen besluit bij de herstemming van 28 Juni a.k. de oandidaturen te steunen van: mr. J. Limburg in district I; mr. W. Dolk «n district II en J. C. Jansen in district. m. Verkiezingsvaria. Door een specialen dienst op het telegraafkantoor ten paleiae het Loo is de Koningin Vrijdag tot zelfs zeer laat in den avond voortdurend op de hoogte gehouden van den stand der stem mingen Bij de stemming in het district Goriuch.jm is hard gewerkt; zelfs zijn eenige wericl'e- den. te Werkendam woonachtig, uit Berlijn gehaald om te stemmen. Men schrijft uit Kampen aan de N. R. Ct. „Ik las in uw blad over de opkomst der kiezers te Edam tot een bedrag van 93 pet. De stad Kampen, verdeeld in 3 9temdistrie ten, haalde ruim 94,4 pet. en het 2e stem- district het ongehoorde cijfer van 96.1 pet. (903 var. de 939 die op de kiezerslijst staan). Do kiezers werden van liberale zijde met een zestal rijtuigen en een automobiel naar de bureaux gebracht. In hot dorpje Grafhorst, tot dit kiesdis trict behoorende, verkreeg in 1901 de can didaat der linkerzijde 8 en die der rechter zijde 3.1 stemmenin 1905 de heer Reijne (lib.) 4C en de beide anderen (de hoeren Noordtzij en Sohokking) ieder 11." Zoo er ergens flink gestemd is, dan is het te Winterswijk. Van de 2352 kiezers zijn niet opgekomen 76, waarbij nog zijn tus- schcntijds overledenen en rieken. Er zijn dus ongeveer 97 pet. van de kiezers opgekomen. Voorkl liecft zich de jong-liberalenclub verdieoetelijk gemaakt. Den ganschen dag is met een 10-tal rijtuigen gereden om veraf wonende kiezers op to halen en lauiwen aan te sporen. Te Koudekerkc (Walcheren) heeft Vrijdag een 88-jarige blinde aan de verkies zing deelgenomen. Hoewel eene beslissing nog niet is ge vallen, kan naar aan de N. R. Ct. gemeld werdt toch met zekerheid worden mede gedeeld, dat prof. mr. M. W. F. Treub, in verband met zijne herkiezing tot lid der Tweede Kamer, zijn hoogleeraarsambt zal neerleggen. Echter ligt het in zijne bedoe ling niet dadelijk af to treden, maar in verband met examens nog korten tijd van den volgenden cursus in functie to blij ven. De minister van justitie noodigt dc besturen van vereenigingen, stichtingen en instellingen, bedoeld in art. 12 der (Kinder-) wet van 12 Februari 1901 (Staatsblad no. 64), welke, overeenkomstig de daarbij ver melde bepalingen, in beginsel genegen zijn belast te worden met verpleging van ter beschikking der regeering gestelde jeugdige personen, uit, hiervan onder overlegging van een exemplaar harer statuten, stichtingsbrie ven of reglementen, vóór 1 Juli e.k. den minister voornoemd, voorloopig in kennis te willen stellen. Gisteren had voor de arrondissements rechtbank te Amsterdam de plechtige instal latie plaats van den heer jhr. mr. J. J. Quintus. benoemd tot subst.-officier van justitie aldaar, ter vervanging van den heer jlir. mr. J. W. RL Bosch van Oud-Amelis- weerd. die benoemd is tot lid der Utrec'ht- sche rechtbank. De voordracht (alph.) ter benoeming van een leer aar in de scheikunde aan de H. B. S. met vijfjarigen cursus te Delft, luidt als volgt F. var. Manen, leeraar aan de burgeravond school te Utrecöit; B. H. van Ruyven, as- sistent-leeraar aan de Polyt. school te Delft. Tot directeur der Ambachtsschool te Brielle, welke 1 September a.s. geopend wordt, is benoemd de heer C. J. Jes, leeraar aan de Ambachtsschool te Arnhem. Door het bestuur der afdeeling Am sterdam en Omstreken der Ned. Maatschap pij voor tuinbouw en plantkunde, zijn tot eereleden van het bestuur benoemd de heeren C. W. R. Scholten Jr. (bekend om zijn kost bare orchideën), C. A. A. Dudok de Wit, prof. dr. Ed. Verschaffeit en E de Lange, allen te Amsterdam. De Leidsche 1 ustrum-fees- t e n. Gisteren) rijn te Leiden de lustrum feesten begonnen, met de plechtige inha ling van de reünisten van het station. Om 2 uur hieldi de rector van het Leidsche Stu dentencorps een welkomstrede, waarna de ont vangst op Minerva, plaats had. Zaterdagavond is de reeks der feestelijk heden reeds geopend met een opvoering van Schimmels „Kind van Staat" door de Haar lemsche officieren. Het „Kind van Staat" was de latere Stadhouder-Koning Willem III, die de hoofdpersoon uitmaakt van den stoet, die morgen door de feestelijk versierde straten van de Sleutelstad zal trekken. De schouwburgzaal was geheel gevuld met dames en heeren, allén in schitterend avond toilet, officieel oostuum of uniform gekleed. Jonge dames boden programma's te koop aan. De voorstelling liep vlot van stapel en het succes was volkomen. Ter gelegenheid van deze feesten is een extra nummer van het Studenten-weekblad „Rlinerva" verschenen, waarin o. a. bijdra- gen voorkomen van professoren, oud-studen ten en studenten. Het feestnummer is door een aantal fraaie illustraties versierd. Ook is verschenen een „Offiiceele toelich ting tot- den histonschen optocht", welke een zeer nauwkeurige, naar authentieke ge gevens bevatte beschrijving bevat van het geen in beeld zal te zien rijm. Over do voorbereiding der maskerade deelt bet Leidsche Dagblad eenige bijzonderheden mede, waaraan wij het volgende ontleenen „In het begin van den vorigen zomer be gaven zich praeses en ab-actis reeds naar Londen, vergezeld van den heer Molken- boer, om materiaal te verzamelen, in het bijzonder voor de plechtigheid van den der den dag der maskeradeweek, de Investituur van den hertog van Zeil met den Kouse band. In Kensington, Hampton Court, Natio nal Portrait Gallery en de Bibliotheek van hot British Rluseum in Windsor Chapel en Herold College werd een schat van gegevens bijeen gebracht. Men wist, zooals reeds eer der vermeld werd, de band te leggen op een antieke staatsiekoets, afkomstig uit de stal- leu van wijlen Koningin Victoria, die later door een schilder te 's Gravenhage in stijl bijgewerkt werd. H. M. do Koningin stolde welwillend Haar huisarchief open en daar heeft de oom missie tal van belangrijke bijzonderheden gevonden En vooral was het- de heer Anton Molken- boer, bij wien de commissie niet tevergeefs aanklopte en die als ontwerper van veel ar tistieks en stijlvols, dat een cachet zal druk ken op deze maskerade, reeds nu met eere en dankbaarheid moet worden genoemd. Van prof. Blok's groote kennis op histo risch gebied wist de oom missie door dr. Blok's bekende welwillendheid te profittee- renzi; doorsnuffelde de bekende prenten- verzamelingen van de heeren S. van Gijn te Dordrecht en J. van Stolk Azn. te Rot terdam, verzocht en verkreeg nuttige wen ken, in het bijaonder aangaande kostuums en uniformen van de heeren F. de Bos, J. Hoynk van Papendrecht, dr. C. Hofstede de Groot, dr. W. Martin en dr. Vinkhuizen te 's Gravenhage. Van Kol, Ten Riaa te Haar lem en G. van Rijn te Rotterdam. In Engeland verleenden verschillende per sonen. in het bijzonder omtrent de Kouse band-orde, hun steun en zoo is het gekomen, dat deze maskerade niet alleen in historische belangrijkheid, maar ook in haar opzet en iriterlijko schittering het van vele harer voorgangsters zal winnen." Het feestterrein is gelogen in het Van der Werf-park. Het zoo even genoemde blad zegt daarvan „Natuurlijk werd vooral van het reuzen- groote feestgebouw werk gemaakt. De groote zaal, 20 bij 50 M., is in Engel - scke gothiek opgetrokken, de constructie is van steen en hout, stoenen wanden en pila ren. houten binten. Aan den naar het oos ten gekoerden kant bevindt zich een ver hoogd gedeelte, waarop de plechtigheid van de Investituur zal plaats hebben. H'er rijn de groote vensters, waarvan het middelste zelfs 8 M. hoog is, van beschilderd glas, dra gende do conterfeitsels van 68 Engelsche ko ningen, alle uitgevoerd door Anton Mol ken boer. Een kamertje naost het verhoogde gedeelte is ook geheel in antieken stijl ge houden Dubbele zuilen schragen een groote gaanderij, die boven langs de muren loopt. In de zaal beerscht een stemmig lichtover dag getemperd door de gekleurde vensters en voor den avond rijn in tegenstelling met vroegere feestgebouwen, waarin steeds groote booglampen een ,-ard licht afstraalden, voor hot oog bedekte kleine electrische lampjes aangebracht, die een zacht en gelijkmatig licht geven. Verder op het feestterrein eenige tenten eu kiosken, een Grieksch tempeltje, waar het feestnummer van het „Algemeen Neder- landscsh Studentenweekblad" zal worden te koop gesteld en verder eenige eveneens met smaak opgetrokken e.i afgewerkte cham pagne-, sigaren- en bloemententen. Bijizondere zorg is besteed aan gazons en bloemperken, deze geven aan het feestter rein een werkelijk feestelijk aanzien." Omtrent de beteekenis va.11 den histon schen optocht, die heden door Leiden's straten zal trekken, lezen wij in het Handelsblad de volgende bijzonderheden „We schrijven 1691. Gedurende twee en een half jaar heeft Willem III, de geniale stadhouder, dc© troon van Engeland bezeten, en rijkelijk heeft hij in cve jaren zijn deel gehad van de lasten die een koningsschap meebrengt, zonder van de lusten veel te mer ken. Vreemd '■nder vreemde© die hem wan trouwden, genoodzaakt zich bezig te houden met parlementaire haarkloverijen, die hem volstrekt niet interesseerden en hem beletten den weg te vervolgen naar rijm doel, zijai ee-nig levensdoelfuuiking van de macht van den „Roi Soleil", had hij in die twee jaren buien genoeg gehad van moedeloosheid en was zelfs het plan te abdiciueeren bii hem opgekomen. Het was de nood der tijden die hem dwong zich in te schepen naar Ierland, waar de Ieren met den verdreven koning Jacobus gemeene zaak gemaakt hadden, en die hem misschien voor Engeland's troon heeft behouden. Want 't vechiten deed hem goed, en toen hij na den slag aan den Boyne zegevierend terug keerde. waren de oogenblikken van zwakheid voorbij en stond het einddoel hem weer vas ter dan ooit voor oogen. Maar had Willem al in Ierland succes ge had, de®' geallieerden als zoodanig was het niet voor den wind gegaan. In de Zuidelijke Nede:landen de slag bij Fleurus, op zee de slag bij Bteachy Head, hadden den Franschen een grooten voorsprong gegeven en 't was dus dringend noodi? ëat de böndgenooten, ondei leiding van Willem alweer, de ziel van den oorlog, bijeenkwamen em rich over een krach tige voorzetting van den strijd te beraden. Als plaats van bijeenkomst werd Den Haag aangewezen, en blij als een kind scheepte Willem zich daarheen in. Na een alles behalve voorspoedige reis kwam hij door en door ver kleumd te Goeree aan wal. vanwaar hij spoe dig Den Haag bereikte. Hii had in geen twee jaar zijn vaderland gezien. Het is niet deze intocht die heden hier te zien gegeven zal worden. Het zou dan vrij wat minder fraai zijn. want de reizigers ver- havend en verflenst, met stoppelbaarden, daar ze op reis niet „gebarhdert" waren, en som migen verkouden, zooal? de koning zelf, die haast niet spreken kon, moeten een alles be halve mooi schouwspel hebben opgeleverd. Neen, het was als 't ware óók een maskerade, die toen plaats had en thans zal worden na gevolgd, een plechtige intocht door een stads poort. nadat de koning eerst door een andere Den Haag uitgereden was. En daarom zullen wij niet veel meer onze fantaisie behoeven te laten werken dan de Hagenaars in 1691, om ons te verbeelden, dat de koning-stadhouder thans voor het eerst na jaren zijn stad bin nenkomt. Overigens wijkt de stoet van 1905 belangrijk van die van 1691 af. Immers de laatste be stond alleen uit den koning met zijn gevolg van hooge Hollandsche en Engelsche edelen, schutters, eerewacht enz., terwijl deze zes afdeel ingen telt: de Hollandsche edelen met Heinsius, de keurvorsten met hun gevolg, de and ore Duitsche vorsten en Hendrik Casi- mir, Koning Willem III, de gouverneur der Spaansclie Nederlanden en het Oostenrijksch gezantschap. We zullen dus nog meer te rien krijgen dan onze zeventiende-eeuwsche voor vaderen." De stoet, die gevormd wordt door 269 per sonen. zal bestaan uit 6 afdeelingen, wier namen hier volgen -, 1. Hollandsche Edelen en Heinsius; 2. de keurvorsten en hun ge volg; 3. de andere Duitsche vorsten en Hen drik Casimir; 4. Koning Willem III; 5. do Gouverneur der Spaaiische Nederlanden6. Veld heeren. Admiraals en Oostenrijksch ge zantschap. Do Technische Hooge school. Door eene commissie uit den ge meenteraad van Delft, bestaande uit de hee ren N. Wilde boer, J. C. de Kleyn, B. Schel- Img Az., M. Schilt© en J. H. Tonnaer, met den burgemeester als voorzitter, zullen de plannen worden ontworpen, op welke wijze de gemeente Delft wenscht te vieren de ope ning der Technische Hoogeschool. Bij gebrek aan een lokaal met voldoende ruimte voor de ongeveer 500 genoodigden, in dc verschillende gebouwen der Polytechni sche School, zal He plechtigheid plaats vin den in Stads Doelen. Van de zijde der burgers zal het initiatief worden genomen tot versiering der stad. Biologische tentoonstel ling. De biologische tentoonstelling, welke van Zaterdag j l tot 28 dezer in een paar zalen van Artis te Amsterdam vanwtge de Natuur-historische voreeniging wordt gehou den, is Zaterdag in tegenwoordigheid van de leden der vcreeniging met hunne dames en genoodigden geopend door prof. Hugo de Vries, voorzitter der Algemeene Commissie, die kort nog eens de strekking en het doei der expositie, in het buitengewoon nummer van het „Maandblad der Ned Nat.-Hist. uitvoerig heeft uiteengezet. Do tentoonstelling is voor den natuurlief hebber z;-r interessant. Een rit om 1 000. In een kof fiehuis te Leeuwarden, zaten eenige sportlief hebbers op te snijden over de sterke toeren, die deze en geene per rijwiel had gedaan, of aannam te doen. Nadat voortdurend sterker stukken werden verhaald, zeide een der aan zittende n „Je moogt nu snoeven, zooveel je wilt, van Zwartsewegsend naar Leeuwarden trappen in een kwartier, doe je niet. E11 als je 't doet, geef ik duizend gulden!" De t» gesprokene, een burger van 36 jaar oud, maar die per rijwiel zijn man staat, antwoordde „Dat zal ik probeeren." En Donderdagmorgen heeft hij het naaf gemeld wordt geprobeerd enden af stand van 7i kilometer, onder controle, in een kwartier afgelegd. Een kranige jongen. Op de Ni- colaas Witsenkade te Amsterdam raakte 1 Zaterdagmiddag een 10- a 11-jarige knaap al spelende te water en zonk al spoedig geheel weg in de modderige diepte. Zonder zich een oogcublik te bedenken, sprong de 15-jarige P. van Wijk Jr., een H. B. S. scholier, die op ©enigen afstand het ongeval zag geschieden, den drenkeling na. Na een paar malen in het niet zeer frissche water te zijn ondergedoken, mocht hij het genoegen smaken den knaao te grijpen en van den dood te redden. 5 Het Volk Begraven. Op de r. k. begraaf plaats werd gistermorgen ter aarde besteld in tegenwoordigheid van den Duitecben con sul en den commissaris van politie te Sche- veningen het lijk van den in zee omgekomen luchtreiziger uit Remscibeid. De familie bad toestemming tot het begrarven gegeven, na dat de identiteit van dien doode was vast gesteld RIeer dan 1400 menschen broodeloos. Wij lezen in de Telegraaf: „Wij hebben enkele weken geleden reeds medegedeeld, dat de Amstel-suikerraffinade- rii aan de RIarnixstraat, in verband met de malaise in den suikerhandel, tijdelijk was stop gezet. Thans kunnen v*ij daaraan het voor Am sterdam zeker treurige bericht toevoegen, dat aan alle werklieden het besluit der aandeelhouders is medegedeeld, om het bedriif voor goed te staken en zij dus allen ontslagen worden. Hiermee is dus in een onzer grootste Am sterdam sche fabrieken den arbeid opgehou den, waarmee het aantal werkloozen in onze stad weer belangrijk, is toegenomen. Raim 320 man, die direct va® de Amstel- Siakerraffinaderij hun loonen ontvingen, be nevens 16 werklieden van het Groenhoeden- veem en vier schippers va® datzelfde veem rijn hiermee broodeloos geworden. Bij nadere informatie is ons gebleken, dat, na aftrek van zoons en dochters der werk lieden. die den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben alleen voor zoover betreft de direct met de fabriek in betrekking staande gezin nen. door dit besluit der aandeelhouders ruim 1320 personen zonder brood zijn, zoo dat het totaal aantal getroffenen, met in begrip der gezinnen van andere werklieden, die. hoewel niet door de fabriek zelf be taald, toch door haar hun brood verdienen, zeker de 1400 te boven gaat. Een kerkelijke quaestie. Het Hof te 's Gravenhage bevestigde 't vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij de gerefor meerde gemeente te Delft werd veroordeeld om haar kerkgebouw te ontruimen en ter beschikking te stellen van den eischer haar voormaligen scriba, waarbij het Hof o. a. overwoog, dat het verweer der gemeente dat het kerkgebouw, waarvan de ontruiming werd gevorderd, één geheel uitmaakt met het erf en de pastorie waarvan de ontruiming werd gevorderd, zoodat de ontruiming alléén van het kerkgebouw het bezit van het overige (erf eu pastorie) noodig zou ma ken. de ingestelde vordering niet in den weg stond, omdat in zoodanig geval de bepalin gen van het burenrecht ,ran toepassing zijn. Dat de manslidmaten toestemming hadden gegeven tot den verkoop van het kerkge bouw bleek u t de verklaring van het kerk bestuur in de notariële acte van verkoop en uit zekeren brief door praeses en scriba kort voor het proces aan den eischer geschreven, waarin zij schreven met den eischer „als eigenaar" te willen onderhandelen. De behandeling van de bekende zaak tegen den jeugdigen Marius Brouwers, ver dacht in zake den moord in de Schevening- sche Boschjes, is thans aan de orde gesteld voor de openbare terechtzitting der Haag sche rechtbank van Dinsdag 1 Juli a.s. Moordaanslag. De sigarenmaker P. J. van W., wonende aan de Rechter Rotte- kade te Rotterdam, bezocht Zaterdag avond het bierhuis van J. H. R. in de Wijde Broe- dersteeg aldaar. Na daar eenigen tijd ver toefd te hebbenkreeg hij met dien bierhuis houder twist. Plotseling haalde de sigaren maker toen een geladen revolver te voorschijn en zonder zich verder uit te laten, loste hij eensklaps op den op een stoel in zijn onmid dellijke nabijheid rittende® bierhuishouuer een schot. De kogel drong dien man in het rechterdijbeen Hevig geschrikt sprong hij op en liep naar de deur, om rijn heil in de vlucht te nemen. Terwijl hij in den deurstijl stond, weer klonk aldus meldt de N. R. Ct. een tweede schot, waarvan de kogel hem rake lings langs het hoofd vloog. Nu bereikte hij de straat en liep wat hij loopen kon naar het politiebureau in de Lange Torenstraat, waar hij een schuilplaats vond. De sigarenmaker, die 11a hetplegen van zijn moordaanslag op den bierhuishouder eveneens de Vlucht ge nomen had, werd op de straat door het pu bliek achtervolgd en in de Lango Torenstraat door een politieagent gegrepen. Hij werd eveneens binnen het politiebureau in die straat gebracht en is daar opgeslo ten. De verwonde bierhuishouder J. ri. R„ wiens toestand geen dadelijk gevaar oplevert, is naar het ziekenhuis gebracht. Gesnapt. Gistermorgen vond do politic te Rotterdam in het plantsoen aan

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2