Allerlei KOLONIËN. OOST-INDlL. BINNENLAND." Russische troepen zijn overtuigd, dat het bevel zal worden gegeven voorwaarts te gaan. De Tunes verneemt uit Tokio, dat de aan vallende beweging, den 16en door de Japan ners tegen Liaojang-wopeng ondernomen, ten doel had, een groot© omtrekkende beweging, sedert eemgeu tijd door generaal Misjtsjenko voorbereid, te verijdelen. Terwijl van de gemachtigden tot bespre king van de vredesvoorwaarden verwacht wordt, dat zij tegen het einde van doze maand Tokio zullen .verlaten, om naar Washington te reizen, is er van ©en wapenstilstand geen sprake meer. Ambtenaren van het Russische ministerie van buitenlandsche zaken hebben uitdrukkelijk verklaard, dat er in geen geval een wapenstilstand zal worden gesloten en dat do militaire operatiën hun loop zullen hebben tegelijk met de diplomatieke bespre kingen De Teinps schrijft, naar aanleiding daarvan „Dit besluit zou strijdig kunnen schijnen met de gevestigde politieke gebruiken en tevens dreigend voor de zaak van den vrede maar in casu eisoht de militaire toestand niet het sluiten van een wapenstilstand, om den stategischon status quo te doen voortbe staan on omdat de beide tegenstanden ziah gekomen voelden tot een van die keerpun ten, die bp natuurlijke wijze de schorsing van de vijandelijkheden aangeven. In deze om standigheden komt de aan de militaire ge beurtenissen gegeven impulsic j.iet meer voort uit do hoofdkwartieren, maar wel uit de kan- sel$r >u, waar de vredesvoorwaarden begin nen besproken te worden. Die gebeurteniseen hebben nog slechts eene waarschuwende be- teekenis en strekken alleen nog om de diplo matie in de beste stelling te plaatsen eu tege- Hfk voor de commandanten mogelijkheden van actie voor te behouden in het geval, dat de diplomaten niet mochten slagen. Niet is daarom onjuister dan te besluiten tot het voor de deur staan van een grooten veldslag en in een ernstige» zin de weinige bewegingen uit te leggen, die door de Japan ners voor de beide Russische vleugels ziju uit gevoerd."' vHat bataljon jagers van de lijfwacht te Potsdam heeft sinds eenigen tijd een eigen- aardig atrompet terkorps. Die muzikanten zijn namelijk voorzien van groot© trompetten, ter lengte van een me ter en gemaakt van antilopen-horens, welke Keizer Wilhelm uit de Duitsch-Afrikaansche koloniën liet komen. Een aantal jagers heb- bep zich in den loop van dit jaar op die in strumenten geoefend. Deze garde-muziek heeft meer curiositei ten. Uit Marokko, weet men, heeft de Kei zer een reusachtige» Moor medegebracht, om daarbij de Turksch© trom te slaan. vEen voortreffelijk bcwijp van zijne bruikbaarheid heeft onlangs een politiehond der stad Asscherslebera geleverd. liet drieja rige kind van een werkman werd eensklaps vermist. Ondanks ijverig zoeken werd het kind niet gevonden. Er werd toen, op verzoek, een politiehond uitgezonden. Het verwachte suc ces bleef niet uit. Tegen 12 uur 's nachts vond de hond het kind dicht bij het ongeveer een uur veiwijderde dorp Wilsleben, nam het op en "bracht het aan. zijne begeleiders. Het slapende kind. zich in de armen der moeder wanend, had zijne armpjes vast om den hals van het dier geslagen. Penang22 Juni. De hier gevestigde Chi- neezen hebben een© vergadering belegd om de Amerikaansohe handelswaren op den index te zetten. Cleveland (Ohio), 22 Juni. Do Chicago New-York Expres-trein op den Lakeshore spoorweg is door verkoerden stand van een excentriek te Mentor (Ohio) verongelukt. De tre«n werd vernield en gedeeltelijk verbrand. 13 personen werden gedood, 20 gewond IX> correspondent van het Hbld. te Ba tavia seint „Gisterenmiddag rijm rlarer Majestteit's oorlogsbodems „Do Ruyter „Zeeland" en) „Holland met den resident Brugman naar Boni vertrokken tot overbrenging van het ultimatum aan den Vorst." Do correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde gister: „Tot het overbrengen van het ultimatum vertrokken heden drie ooriogcschepeii van Makasser naar Boni." Het blad teckent bij dit- telegram het vol gende aan „In het rtellen van een ultimatum aan den vorst van Boni schijnt oenige vertra ging te zijn gekomenalthans do corres pondent van de Telegraaf seinde in het laatst van do vorige maand, dat bedoeld staatsstuk reeds den 15. dezer aan den Bonischen vorst zou worden overhandigd. Nu is het beet mo gelijk, dat ten. deze eenige verwarmig ie ontstaan, omdat, naar luid der berichten, op last van den minister van koloniën, de gou verneur van Celebes, do heer Kroesen, eerst zelf onze grieven aan den radja zou kenbaar maken, onder het stellen van den eisch van stipt© opvolging van het- politiek contract. Dit is wellicht den 15. dezer geschied en thans gaat men over tot het stollen van een ultimatum. Terwijl bij het stellen van een ultimatum bij het in conflict geraken van twee gelijk waardige staten dat stuk meestal gevolgd wordt door con formeele oorlogsverklaring, bepalen wij ons bij de voorbereiding van mi litaire expedities tegen vazalstaten vaak tot het overhandigen van een ultimatum, dat dan in zulke bewoordingen is gestold, dat eon eigenlijke oorlogsverklaring niet meer noodig is. Dit is o.m. geschied in 1877 togen Samalangan en in 1894 tegen Lombok. Toen werden in die stukken onze grieven opge somd en werd de mededeeling opgenoanen, dat de vijandelijkheden zouden beginnen, indien niet binnen een beapalden termijn aan onze ei9cben was voldaan. Het ultima tum aan den vorst van Boni zal men behoeft daar;an niet tc twijfelen, na hetgeen reea»-gebeurd is ook op deze wijze zijn gesteld. Het is altijd gewenscht in onze expedi tion tegen vazalstaten zoodra mogelijk na het niet voldoen aan onze eischen gewapen derhand te kunnen optreden. Dit kan thans ook geschieden, want door de bezetting van Paré Paré door de comp agnie jhr. Gold- mar. en van Tjamba (gelegen in de Berg- negeutsohappen van de Noorderdistricten, 149 paal van Makasser, 35 paal van Balang Nipa en 5 paal van de westelijke grenzen va:. Boni), door een compagnie Timoreezen onder kapitein W. H. Schev, het sterk over compleet maken van d9 bezetting der ven- schillende posten en het garnizoen te Makas- scr kan men al dadelijk de noodige klap pen uitdeelen ook zonder do hulp van de bataljons, die op Java worden gereed gehou den Op Makasser liggen tooh op het ogen blik twee mobiele colonnes, resp. sterk 150 en 200 bajonetten. Wij vermoeden, dat die beide mobiele co lonnes wel mede aan boord van de bi het telegram van onzen correspondent bedoelde drie oorlogsschepen zijn gegaan, om zoo noo dig dadelijk te kunnen debarkeeren. Volgens een bericht aan het Soerabajasch Handelsblad worden voor eene expeditie naar Boni gereed gehouden het 9e, het 19e en het rechterhalf 15e bataljon infanterie. De kolonel der infanterie C. A. van Loenen zal als bevelhebber optreden, terwijl de majoor van den generalen staf A. Kisjes als chef van den staf zal fungeeren. De kapitein der infanterie K. F. E. Uerth van Wijk wordt genoemd als adjudant van den bevel hebber. Na al hetgeen gxlaan is om bot conflict met Boni in der minne te schikken, valt er niet op te rekenen, dat de vorst van dat rijt ronduit toestemmend op onze eischen zal antwoorden. Men kan zich voorbereid houden op een ontwijkend, en du-s onvol doend bescheid. Naar onze overtuiging zul len we op Celebes met een georganiseerd, vrijwel algemeen verzet te doen krijgen, en staan we alzoo aan den vooravond van een groote en bloedige expeditie. Wij zullen heb ben af te rekenen met een beter gewapenden en meer geoefenden tegenstander dan we in onze expedities tegen inlandsche volken doorgaans tegenover ons krijgen. Uit een met volledig succes bekroonde expeditie al lee- kan od Celebes een zuivere toestand ge boren worden. Zijn eenmaal dc aan de expeditie deelne mende bataljons met zekerheid bekend, dan zullen wij ook in staat zijn de namen der bij die korpsen ingedeelde officieren n onder luitenants te publiceeren" De Staatscourant van Vrijdag 23 Juni 1905. bevat het volgende Koninklijke besluit: eervol van het beheer van het kantoor ontheven de directeur van liet post- en tele graafkantoor te Sliedrecbt J. A. Valentijn. Het bezoek van H, M. de Koningin en de Prins aam Breda. Thans is officieel bekend, dat H. M. en de Prins Maandag 3 Juli omstreeks 12 uur ie Breda verwacht worden. Verschillende bur ger- en militaire autoriteiten zullen aan het station ter begroeting aanwezig zijn. Het be zoek aan de Kon. Mil. Academie zal tot 3 uur duren. Hierna heeft de onthulling plaats van het monument in het Valkenberg. Ver volgens bezoeken de Hooge gasten het Bcg- gijnhof, de Groote Kerk en hot Diaconessen- nuis, en zullen om 5 uur op het gemeente huis amveeren. waar de Raadsleden aan H. M. en Z. K. H. zullen worden voorgesteld. Ongeveer 6 uur vertrek vau de Vorstelijke personen naar het station, alwaar o. m. een cc re-compagnie van cadetten der Academie aai aanwezig zijn. Men meldt uit Delft, dat niet alleen II. M. de Koningin, maar ook Z. K. H. Prins Hendrik en H M. de Koningin-Moe der op 10 Juli naar Delft zullen komen, ter bijwoning der plechtigheid vau de verheffing der Polytechnische School tot Technische Hoogeechool. Tijdens het bezoek van prins Arisugawa aan het Loo, gaf deze, volgens een bericht in De Tel., den wensch te kennen ook de Ko ninklijke boerderij in het Park te mogen bezichtigen. De Prins der Nederlanden, gaarne aan dien wensch van zijn Hoogen gast willende vol doen, gaf onmiddellijk bevel een< der rijtui gen in te spannen. Prins Arisugawa vond dit echter te omslachtig en vroeg of men geen ^rijwiel te zijner beschikking kon stellen uit was natuurlijk spoedig aanwezig en eenige oogcnWikken later reden de Japansche Prins en Prins Hendrik als goede kennissen naast elkander op weg naar de model-boerderij. Dat prins Ansugawa, die in zijn land veel voor den landbouw doel. bijzonder ingenomen was met de voortreffelijk ingerichte Vorste lijke boerderij en met haar gezonden veesta pel. laat zich wel denken. De keizerlijke prins onderhield zich met zijn. gastheer bij voorkeur in het Êngelsch. Woensdag bezocht Prins Arisugawa het photoftiaphisch atelier van den lieer H. Deutman, Zeestraat te 's Gravenhage, ten einde eenige opnamen te doen vervaardi gen. H. H K.K. H.H. Prins en Prinses Arisugawa hebben gisteren voormiddag te 9.45 met den Franschen trein de residentie verlaten, hun reis voortzettende naar Brus sel. In de wachtzaal van het Hof waren tot uitgeleide aanwezig de ministers van buitenl. zaken, marine en financiën, luit.-generaal Scherer, gouverneur der residentie, de bur gemeester en de secretarissen en attachés der Japansche missie. De Japansche gezant vergezelde het echtpaar tot aan de grens. De Prins en Prinses reikten alle autori teiten de hand. De trein werd begeleid door den inspec teur van het vervoer der IL IJ. S. M. den heer W. Ruffelse. De gewone audiënties van de ministers van marine en binnenlandsehe zaken tullen dezo week niet plaats hebben. De minister van finaneiën heeft be paald. dat, loopt de betaling der personeel© belasting geen gevaar, alsdan als hoofd aan gemerkt worde het lid van hot gezin, dat zich als zoodanig doet kennen. De Staatscourant no 144 bevat de vol gende wetten 1. de wet van 5 Juni 1905. ter aanvulling en verhooging van het negende hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1905; 2. de Wet van 5 Juni 1905, tot verhoo ging van het negende hoofdstuk der Staats begrooting voor het dienstjaar 1905. Diezelfde Staatscourant bevat voorts «eo koninklijk besluit van 31 Mei 1905, houden de wijziging en aanvulling van het K. B. van 9 November 1893, betreffende bepalingen op de fabrieks- en handelsmarken. W e t s-a f k oord i ging. De Staatscou rant no. 145 bevat de volgende wetten: Wet van 17 Juni 1905, tot wijziging van de Provinciale wet. Wet van 5 Juni 1906, verklarende het alge- meene nut der onteigening van eigendommen, noodig voor de verbreeding van de Groote HaJstraat en het aanleggen van een plein tegenover de achterzijde van het raadhuis te 's Gravenhage. Wet van. 5 Juni 1905, houdende verklaring van het algemeene nut der onteigening ten behoeve van een verbindingsspoorweg tusschen den ontworpen spoorweg Rotterdam naar 's Gravenhage eni naar Scheveningen én de verbindingsbaan om Rotterdam. Besmettel ij ke ziekten op schepen. De Staatscourant no. 145 bevat een Kon. besluit van 10 Juni 1905, waarbij de webten van 4 Dec. 1872 tot voorziening tegen "besmettelijke ziektep en van 28 Maart 1877 tot wering van besmetting door uit zee aankomende schepen van toepassing worden verklaard op meningitis cercbrospinalis epide- mica. De vice-admiraal A. P. Tadema, uit Oost-Indië >n Nederland teruggekeerd, wordt op nonact:viteit gesteld. De herstemmingen. In strijd met het advies van het centraal comité der anit-revolutionaire kiesvereeniging, heeft Ne derland en Oranje in district III te Amster dam op voorstel van prof. Diepenhorst, be sloten bij de herstemming zich te onthouden. Dordrecht. Na breedvoerig© ge- dachtenwisseling is gebleken, dat het cen traal verkiezingscomité, afdeelingen Dor drecht en Zwijndrecht van de S. D. A. P., als organisatie de candidatuur van den heer S M. H. y. Gijn (candidaat der liberalen) niet kan steunen, doch dat de vergadering duidelijk deed blijken, dat de verkiezing van den heer Van Gijn wenschelijk was en dat men daarom ieder, die den heer J. H. F. v. Zadelhoff (S.-D.) bij eerste stemming heeft gesteund, aanraadt op den heer Van Gijn te stemmen. De afd. Leeuwarden van de Christen- Democratenclub heeft besloten bij de a. s. herstemming in het district den heer Wibaut te steunen. Lw. Ct. B 1 o c-v o r m i n g. Onder dit opschrift schriifl Het Vaderland „Het hapert ter linkerzijde nog steeds aan klaar begrip van den toestand, waarin wij verkeeren. De oud liberalen rijn huiverig om bij de herstemming op de sociaal-democraten te gaan, de sociaal-democraten om te stemmen op al die liberalen, die inzake kiesrecht zich niet precies zóó gelieven uit te laten als de sociaal-democraten dit begeeren. ün zoo wordt van \wee kanten gevaarlijk spel gespeeld. Wanneer het min'sterie Kuyper aan mocht blijven, niet aanzienlijk of in het ge heel niet verzwakt, dan wel misschien zelfs versterkt, zal dit te wijten rijn aan oud-libe ralen en sociaal-democraten gelijkelijk. Wanneer het onderwijs verder zal worden ..vrijgemaakt", lees: verslechterd, wanneer de Tariefwet onheil zal brengen aan handel en nijverheid, aan welgestelden, maar vooral aan armen, m. a. w. onze volkswelvaart van bloei in kwijning zal brengen, dan zal dit de schuld zijn van wie thans niet willen be grijpen, dat bij deze herstemmingen bloc- vorming het eerst en het eenig noodige is." Mr. H. L. Drucker heeft op een vraag van de afdeeling Groningen van de soc.-demo cratische arbeiderspartij telegrafisch geant woord „Ik ben voorstander van algemeen kies recht en bedoel door blanco-artikel invoering daarvan langs kortst mogelijken weg te ver krijgen." Na dit antwoord heeft de afdeeling beslo ten de candidatuur van den heer Drucker bij de herstemming te steunen. -Het Volk bevatte gisteren weer enkele antwoorden van Unie-liberalen en vrijzinnig democraten, die in de herstemming voor de Tweede Kamer rijn begrepen Jhr. mr. Van Doorn, candidaat in Gouda heeft geantwoord A. Dat ik mij niet acht een tegenstander van algemeen kiesrecht, doch vooralsnog niet kan inzien, dat het niet meer gewenscht is een steeds ruimeren kring tot het kiesrecht too te laten, instedé' van het opeens aan allen toe ?e kennen en dus ook aan hen, die nog nimmer eenige politieke opleiding hadden. Zoo zou ik bijvoorbeeld onmogelijk kunnen besluiten om aan alle vrouwen m Nederland gelijktijdig kiesrecht te geven. B. Dat ik dus met het blanco-artikel nift de bedoeling heb om de invoering van het algemeen kiesrecht langs den kortst mogelij ken weg te verkrijgen, maar wel om de be slissing of en in hoeverre uitbreiding van. kiesrecht gewenscht is, aan den gewonen wetgever vrij te laten. Het antwoord van den heer Jannink, can didaat in Lochem, luidt Naar aanleiding van de heden ochtend namens uw bestuur telefonisch tot mij ge richte vraag of ik met het blanoo-artikel de bedoeling heb om de invoering van algemeen kiesrecht langs den kortst mogelijken weg te verkrijgen, heb ik de eer u, mijne heeren, mede te deelen. dat ik zonder eenige toevoe ging een bevestigend antwoord zou kunnen geven, omdat ik voorstander ben van alge meen kiesrecht en omdat naar mijne mee ning gegeven de, in de eerste jaren te verwachten politieke constellatie het blanco-artikel d e manier is oin langs den kortsten weg algemeen kiesrecht te verkrij gen, zoodat mijn bedoeling ongetwijfeld ia tun daarmede zoodra mogelijk daartoe te ge raken. Duidelijkheidshalve wensch ik echter ter vóórkoming van misverstand zoowel aan gaande de be teekenis van „algemeen kies recht" als mijn houding zelve hieraan toe te voegen hetgeen door mij op een des betreffende vraag van het bestuur uwer kies vereeniging in het district Lochem (vóór miin candidaatstelling) als mijn standpunt Ln zake kiesrecht en het blanco-artikel is medegedeeld ..Ik ben voorstander van ruime uitbrei ding van kiesrecht; naar mijn meening be hoort de uitoefening van dat recht te kun nen gesclreden door een ieder, wien het door den wetgever niet om redenen van staatsbelang wordt ontzegd. „Ik wil echter daardoor niet gecenseerd worden, na eventueel© totstandkoming van het blanoo-artikel. onmiddellijk te zullen medewerken uitsluitend tot verkrijging van algemeen kiesrecht, omdat ik het niet onmff- gelijk acht, dat door aan dien eisch te streng vast te houden de m.i. hoog noo dige verbetering der tegenwoordige slechte kiesrechtregeling zou kunnen worden ver hinderd." Bij de afdeeling Dordrecht van de S. D. A. P. is van den heer Van Gijn, candidaat in Dordrecht, het volgende antwoord inge komen In antwoord op do vraag mij gesteld bij uw schrijven van gisteren is dienende, Dat ik in de openbare vergaderingen waarin ik gedurende deze verkiezingsperiode ben opgetreden, naar mijn oordeel duidelijk mijn standpunt in» zako het blanoo-artike; heb uiteengezet. Ik wensch het blanco-artikel, teneinde Je hinderpalen uit den weg te ruimen, welke nu een billijkere regeling van het kiesrecht in den weg staan, en waardoor onder meer het kiesrecht voor vrouwen en liet evenred'g kiesrecht kunnen worden ingevoerd. De uitdrukking algemeen kiesrecht is mijns inziens niet juist. Niemand zal een kiesrecht wenschen zonder uitsluitingen. Bij elk voorstel zal de gedachtenwisseling dus loopen over de vraag, welke uitsluitin gen worden noodig geoordeeld. Elke regeling, welke zal worden voorga- steld, zal mijn ernstige aandacht hebben, welke mijn stem alsdan zal bepalen. De afdeeling heeft hierop besloten dea heer Van Gijn niet te steunen, de leden vrij latende hoe te handelen op 28 Jnni. Omtrent den candidaat in Kampen, den heer Reijne, werd aan Het Volk geseind: Do heer Reijne gaat in de eerstvolgende regeer-periode met verder dan de kiesrecht paragraaf van het gemeenschappelijk pro gram. De Gelderlander meldt: Naar wij uit goede bron vernemen, waren de stembiljetten bij d© afgeolopen stemming in het district Grave weder, in strijd met de kioswet, doorzichtig, hetgeen vermoede lijjk weder grond zal opleveren tot vernietiging va» de stemming. In dat geval zou de strijd om den Graaf- schen Kamerzetel nog lang kunnen duren. Tot voorzitter van den-polder Breeveld te Woerden is in plaats van den heer J. G. Knijff benoemd de heer L. De Vroom te Woerden. Bii beschikking van den minister van koloniën is de heer dr. P. J. S. Cramer ge steld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Ind>ë, om te wor den benoemd tot botanisch assistent bij de afdeeling „koffie" van het departement van landbouw aldaar. Het is gebleken, dat de indruk bestaat dat slechts die candidaten voor die betrek king van rij ;klerk bij de belastingen als be kwaam zullen zijn aan te merken, welke ge- legemhe:d hadden om op een ontvangkantoor met de daar voorkomende werkzaamheden practisch vertrouwd te geraken en dus eene zekere routine bezitten. Deze eisch zal ten minste voorshands niet worden gesteld: ieder candidaat, die met de werkzaamheden van een ontvangkantoor ge noegzaam bekend is, om de onderstelling te wettigen, dat hij spoedig ook de noodige be drevenheid in dat werk zal kunnen krijgen, zal dus voldoende bekwaam worden aange merkt. Aldus bepaalt een resolutie van den minis ter van Financiën van 10 Juni 1.1. Prof. J. C. Kapteijn te Groningen en rijn assistent dr. De Sitter hebben een uit noodiging ontvangen tot bijwoning van de bijeenkomst van de„Brit ish Association for the advancement of science," welke dit jaar in Engelsche Zuid-Afrika worden gehouden. Beide heeren hebben, naar wij vernemen, deze hoogsteervolle uitnoodiging aangenomen. N. Gron. Ct. De lieer J. H. M. van Bonzei, organist en muziekonderwijzer te Leerdam, herdenkt heden, dat hij vijftig jaren geleden tot orga nist der Ned, herv. kerk aldaar werd benoemd. In die vijftig jaren- heeft de heer Van Bonzei grooten invloed gehad op de ontwikkeling van het muzikale leven in zijn woonplaats als leer meester en als dirigent, thans van Kunstliefde en Vriendschap en van de Zangvereeniging Door eendracht sterk. Met nog jeugdig vuur eu ijver vervult hij (bijna zeventiger) nog steeds rijn veie werkzaamheden. (N.v.d.D.) Tot organist aar» de Niet we Kerk op het Spui te 's Gravenhage is door kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente benoemd de heer Leo Mens vara Leiden. Maatschappij van N ij ver heid. De 128e jaarlijksclie algemeene ver gadering der Maatschappij van Nijverheid werd gisteren te Arnhem geopend. Gisteren avond had in het gemeentehuis de plechtige ontvangst van de afgevaardigden plaats. De burgemeester bracht een woord van hulde aan hen, die gezorgd hebben, dat de algemeene vergadering dit jaar te Arnhem plaats heeft, wat, zooals hij verzekert het gemeentebestuur op hoogen prijs stelt. Hij bracht in herinne ring wat te Arnhem op 't gebied van nijver heid gedaan is in de 11 jaren, die verloopen zijn na de laatste algemeene vergaderiug, welke de Maatschappij daar ter stede hield, en in de eerste plaats wel op bet gebouw, waarin men thans bijeen ia Spreker hoopte, dat de 128e algemeene ver gadering vruchten mag dragen en dat de be langrijke punten, welke- behandeld zullen worden, de maatschappij oen schrede naar haar doel zullen brengen. De voorzitter der maatschappij, jhr. C. F. van de Poll, dankte den burgemeester en den raad voor de hartelijke ontvaugst en wensch- te aan Arnhem voorspoed bij de plannen, welke men er voor de toekomst heeft. Daarna begaf men zich naar den schouw burg, waar in den foyer de voorzitter van het departement Arnhem, de heer B. P. do Waal, de afgevaardigden toesprak, waarop de voorzitter der Maatschappij weer antwoordde. In den schouwburg werd daarna met mede werking van verschillende artisten een gezel- ligen avond aan de leden der Maatschappij bereid. Heden morgen te half tien werd de eerste algemeene vergadering gehouden, in de pau ze daarvan noenmaal in Belle-Vue; na af loop der vergadering te 3| uur boottocht naar Westerbouwing, bezoek aan de Duno, op uitnoodiging van den heer J. W. F. Schef- fer, daarna vervolg van den boottocht naar het Lexkesveer en te zeven uur gemeen schappelijke maaltijd op den Wageningschen Berg. Zaterdag 24 Juni wordt te 10 uur de al- gemeente vergadering voortgezet. Na afloop daarvan wordt een rijtoer gedaan van de Buiten-societeil, Ubrechtsch© straatweg, Oos terbeek, Dreyensche weg, Amsterdamsche weg, Lichtenbeek. Groot Warns born, Kem- perborgerweg, Schelmsche weg, Moskowa, Apeldoornsche weg, Sonsbeek. Om half zeven is er feestmaaltijd in Belle-Vue en om 9 uur tot sluiting der feestelijkheden concert in de Buiten-societeit, aangeboden door V. V. V. Een fenix. Ook liet R. N. maakt melding van geruehten over een nieuwe Ned. Opera. Reeds rijn conferenties gehouden en het moet niet onmogelijk zijn, dat de felste dissidenten bij het debacle in December 1902 Orelio, Pauwéls en het echtpaar Coini zich weer zullen scharen onder leiding van hun oud-directeur C. van der Linden." Naar men verneemt werdi de schilderij1 „Winter" van L. W. van „oest op de inter nationale tentoonstelling in het glaspalast te Miinchen aangekocht door d© Beiersche re geering voor de Pinakothek te Miinchen. De Leidsche feesten, 't Was gisteren een kalme dag. Een matinee op het feesterrein en van avond vaux-hall en lal, eveneens op het feestterrein-, en aangeboden door de sociëteit Minerva. Heden heeft een herbal'ng vara de investi tuur plaats, gevolgd door een .cour" van Wil lem III. Onthoudersdag. Te Oranjewoud, op het buitengoed van mr. H. W. de Blocq van Scheltïnga is g-'sterem een veldd'ag ge houden van den Nederlandschen Christelijke n, Geheelomthoudersbond. Het bezoek was niet groot het is verbazend druk voor boer en irfcn >r in den hooitijd, men kan- er geen dag uit. Door het k'e:ne b:zoek werd op later uur "begonnen dan het programma aan gaf. De heer G. Velthuisen Sr., te Haarlem, hield de openingsredeachtereenvolgens tra den daarna op de heerera G. de Wilde, t« Sneek. met het onderwerp: De beschaving der 20ste eeuw, gezien bij liet licht van den BijbelL. J. van Dam, te Leeuwarden, met De Christelijke Geheelonthouding een teekera des tijds; mej. H. W. Crommelin, te Utrecht, met De hoop der toekomstdr. D. J. Aris, te Drachten, met Waarom Christelijke Geheel, onthouding 1 De heer N. N. Posthuma, te Hoorn, 2e voorzitter van den Bond, sprak het slotwoord Een muziekkorps liet zich in de patrzen hoo- ren. De te 's Gravenhage gehouden col lecte ten behoeve van het Fonds ter aan moediging en onderseuning van den gewa penden dienst heeft f 1081.79J opgebracht. Nu kan men zien boe laat het is. Op Urk, w^aari tot "nu toe een openbaar uurwerk ontbrak, is thans in den toren van het nieuwe raadhuis een slaand uurwerk ge plaatst. Nu behoeven in de woningen der ruim 2700 eilandbewoners de klokken alzoo niet meer geregeld te worden naar die van schooL en kerk, welke bijl het aangaan geluid wor den. Den juisten tijd daarvoor vernam men nu en dan op het telephoonkantoor. De malaise in de suiker. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. Ct. Voor de Nederl. suikerindustrie riet dé toestand er allesbehalve rooskleurig uit. Meldden we in ons 'vorige Ochtendblad reeds het stopzetten van do Amstel-suikerroffina- derij, ook van de fabriek van Spakler en Tet terode en van de Weste r-suikerr a f f i n aderi j bereiken ons ongunstige tijdingen. Met halve kracht werkende wordt getracht de perso- neeleu aan den gang te houden, totdat ver meerderde vraag en goede oogst weer ver ademing in het suikerbedrijf zullen brengen. Van de zijde der Wester-suikerraffinaderij vernamen wij hieromtrent nog dat der pro ductie gewoonlijk voor Engeland was be stemd. Thans is er voor Engeland in 't ge heel geen vraag en als gevolg van den mis oogst 1904 is er geen ruw ter bewerking. Voor het stopzetten der Wester wordt niet gevreesd, maar het zal een voortsukkelen blijven tot de nieuwe suakercampagne in October, November a. s. Is de oogst dan goed en rijn de onzichtbare suikervoorraden min of meer uitgeput, dan staat een opleving der suiker-industrie te wachten. Maar van deze voorwaarden is de naa9te toekomst van het bedrijf afhankelijk. Onteigening. De officier van justitie bij de rechtbank te Haarlem con cludeerde Dinsdag tot wijjriging van- den eisch van de Hollandsche Spoorweg-Maat schappij tegen vijf eigenaren van huizen aan 1 t Kennemerplein, welke onteigend moeten worden voor den stationsbouw. De rechtbank doet op 4 Juli a.s. uitspraak. Voor het Haagsche gerechtshof werd behandeld de zaak van den coinmission nair J. Wilkcns, door de-rechtbank te 's Gravenhage tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens verduistering van een hem uit Duitschland toegezonden, doch inderdaad voor een per soon van den zelfden naam te Antwerpen bestemde cheque. Bij het verhoor dat overigens geen nieuwe feiten aam» liet licht braelït, deelde de be-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2