BINNENLAND. genswaardigen toestand gebracht. De stelling van Linewiterh <s thans gevaarlijker dan die van Koei opat kin gedurende den slag bij Moekdeo. Inzonderheid de veiligheid van den spoorweg baart hem de grootste zorg. Hij ge looft. dat den aannUandeu slag ten doel heeft de afzondering van Wladiwostok te vol tooien. Hij heeft daarom besloten, C bar bin ;e verdedigen wat het ook moge kosten. IX' Temps bericht uit Petersburg, dat het zwijgen van de Russische dagbladcorrespon denten in Mandsjoerije daar den vrijen loop geeft aan verontrustende geruchten. Volgens de inlicht :ngen. die hij uit goede bron ont vangen heeft, is de toestand, zonder wanho pig te zijn. niettemin ernstig bedreigd Wan- "ter namelijk generaal Line wit sch blijft op de lijn GoemjoelinKirin. dan tal hij onver mijdelijk ingesloten worden, want de Japan ners zijn talrijk genoeg om liet gros van zijne «trijdki achten vast te houden en tegel ijk twee van hunne legers, dat van Hasegawa en dat van Nogi. uit te zenden om de Russische flan ken om te trekken. Generaal Nogi trekt thans langs de Liaoho stroomopwaarts en zal, over het Mongoolschc gebied gaande, in twee of drie weken Huaidensian bereiken. Nagenoeg tegelijkertijd zal generaal Hasegawa te Or nofeo aankomen, een punt d«at op 250 K.M- afstand van Huaidensian gelegen is, terwijl tussclieii deze beide plaatsen de Russische stel lingen van Goensjoelin en Kirir «rc!»?c« jiin Generaal Linewit?ch zal generaal Nogi niet kunnen te «re nli ouden, want als hij generaal Kau 1 ban» naar Mongolië zendt, dan zal hij nog slechts de goneraab Koeropatkin en Ba- tianow hebben om het hoofd te b;edeo aan do generaals Okoe. Koeroki Nodzoe en Ka- wamoera, zonder te spreken van generaal Ha segawa. Het Journal de St. Petersburg bericht, dat de zending van admiraal Birilew, die naar Wladiwostok gezonden is als chef van de Russische vloct in den Grooten Oceaan, 1»et inspecteeren van de haivenwerken en de versterkingen in Wladrivoötok en het in stellen van een onderzoek naar den zeeelag in de straat van Korea. Daarna zal hij naar Peten burg terugkeeren. De Nowoje Wremja bevatte onlangs eenige brieven van Russische officieren, die zich bezig h:elden met de oorzaken van de Rus sisch; nederlagen in Mandsjoerije. Daarin werd gezegd„De veertigjarige, baardige ooms dio onder de wapens geroepen zijn, hebben elke militaire houding verloren>n hern u de soldaat geheel ondergegaan. Er zijn onder hen vele zieken, maar nog meer lieden, die hun onder de wapenen als eene onrechtvaardigheid besohouwen en die daar om ontevreden zijn en pruttelen. Die lieden eijn 20 a 30 pet. sterk in onze geledevn. En dit element oefent ongetwijfeld op de iongere manschappen een noodlottigen in vloed uit. Aan het bivakvuur hoor ik voort durend deze „ooms" spreken over de nutte loosheid van den oorlog, verder over hunne armoede en over de onverzorgde kinderen, die zij thuis hebben achtergelaten. Dat is allee zeer droevig." Reuter bericht uit Washington, dat daar in regeeringskringen verluidt, dat er nu on derhandelingen aan den gaaig zijn over het sluiten van een wapenstilstand >n Mand- ajoerie Nu Washington is aangewcecn als de plaats, waar de besprekingen over den vrede zullen worden gehouden, maken de beide oorlog voerende staten hunne toebereidselen om hunne gemachtigden daarheen te zenden. Uit Tokio is bericht, dat. Japan twaalf gemach tigden wil kiezen, die zich den JOen Juni zullen inschepen. Daar de reis van Yokohama naar San Francisca 25 dage» duurt en de spoorwegreis van San Francisco naar New- York vier a vijf dagen vordert, kunnen de Japansche vredesgemachtigden vóór begin Augustus niet ter plaatse zijn. Wie dus mocht hebben gemeend, dat de onderhandelingen te Washington door de daar geaccrediteerde en niet. hunne regeeiingen in telegrafische ge meenschap staando vertegenwoordigers van Rusland en Japan gevoerd zouden worden en dus terstond ecu aanvang zouden kunnen nemen, moet nu daarvan terug zijn gekomen. Het wordt tegengesproken, dat van Rus sische zijde de gezant te Parijs Nelidow als gemachtigde voor de onderhandelingen is aan gewezen. Over de kwestie van den wapenstilstand zijn de mededeelingen tegenstrijdig. Te •vijl uit Washington wordt bericht, dat de onder handelingen over een wapenstilstand reeds begonnen zijn, wordt dit in Tokio betwist n liovendien werd er bijgevoegd, dat even*'»eele onderhandelingen op den loop van de oorlogs gebeurtenissen geen invloed zullen uitoefe nen. De aandacht verdient ook de volgende verklaring van Neratow, den adjunct van graaf Lamsdorff. die door den Petersburg- sohen correspondent van hot Journal wordt overgebracht„Er wordt geen wap;usüi- stand gesloten en de operation van do beide legers worden voortgezet, alsof er niets veran derd is. Wanneer de Russen een belangrijk voordeel behalen, dan zullen de Japanners na tuurlijk minder eischen stellen. Worden wij echter op nieuw geslagen, dan zal er als het slechts een verloren 9lag ia, niets aan onze hou ding veranderen Indien er echter een groote ramp voor ons op het vasteland mocht voor vallen, dan zullen wij den oorlog tot het uiterste voor de overwinning vaan Rusland voeren, den oorlog tot de absolute overwin ning van Rusland" Er valt dus niet op een wapenstilstand te rekenen. Wanneer daarover toch onderhandeld wordt, dan mag men aan nemen, dat dit zeer langzaam gebeurt, cm den oorlog tijd te laten tot eene nieuwe beslissing. Allerlei v— De Wereldvredebond heeft aan den heer Carnegie 6 miilioen pond sterling ge- vraagd, ten behoeve van een duurzaam 'n- ternationaal verbond tusschep de Vereenig - cie Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitschlaud. De heer Carnegie heeft zich bereid ver klaard, als Fraukrijk, DuiUckland eu Groot- Brittanmë het plan goedkeuren, aan elke dier Mogendheden 2 millioen pond sterling te geven voor het vestig van eene Caroc giestichtiug te Parijs. Eroden en Berlijn. v— Het vieesolijke ongeluk dat do „20th Century Limked" bij Mentor ia overkomen, schijnt aan boo&aardig opzet geweten te moe ten worden. Deze trein tusschen New-York en Chicago was de snelste „op de lange baan" van de heele wereld. Drie kwartier van ie voren was een sneltrein zonder bezwaar over denzelfden wissel bij Mentor gereden. Dade lijk na het ongeluk ontdekte men dat de wis sel was vastgezet, aoodait elke trein dio voor bijkwam, van de hoofdlijn op het doode spóor moest loopen. De locomotief werd ;n een sloot geslingerd, een gedeelte vai» den trein te pletter geslagen hoven op de locomotief en do wrakhoop ging grootendeels in vlammen op. De verschrikkin gen werden verdubeld door dien brand De trein was stampvol, zoo goed als alle plaatsen waren bij zijn vertrek uit Chicago bezet. Hij was over tijd en 'iep met een vaart van tusschen de 95 eu 110 K.M. om het. op onthoud in te halen. De meeste van de gered den waren zoo verdoofd door den schok dat- zij hun naam en woonplaats niet konden op geven. Een oogenblik nadat de trein vast was ge- loopen, sprong de ketel met- vervaarlijk ge weld. en de heete uitetroomende stoom maak te hot voor de in de wagens ingeknelde rei zigers, die gespaard bleven, onmogelijk, om naar buiten te gaan. Het was een donkere nacht-, maar de vlammen gaven genoeg licht-, om bij te werken. De gekwetsten werden, in eon. ambulance* re in gezet en naar een hospi taal gebracht. Het aantal slachtoffers is 24 dooden en meer dan 40 gekwetsten Twee bruidspartije" in den itrein, die naar New-York gingen, ble ven ongedeerd. vTe Aarlen wierp eene vrouw, wier stoof niet goed branden wilde, petrool in de stoof. De vlam sloeg nu langs onder uit, de stoof vloog in stukken, de kleeren der vrouw vat ten vuur en hare drie kinderen, die mee in dc. kamer waren, klampten zich weenend aan hare klcerea vast. Tot overmaat van ramp had de vrouw nog den petroolstoop in de hand, en deze, welke ook brandde, deed het brandende vocht op de kleeren der kinderen stroooien. Zonder te weten wat zij deed, nam zij het jongste kind op en liep er mee naar buiten, gevolgd door de twee anderen, die eveneens wandelende fakkels geleken. Op het vreeselijk hulpgeroep snelden de buren toe en deze doofden de vlammen uit. De moeder bezweek echter weldra aan de bekomen wonden. De twee jongste kinderen ondergingen hetzelfde lot en het oudste zal, indien het blijft leven, toch stellig het ge zicht kwijt zijn. Hbld. v. Antw. De Staatscourant van Zaterdag 24 Juni 1905, bevat de volgende Kon. besluiten: eervol ontslagen uit den zeedienst de luite nant ter zee le klasse J. Loke; benoemd bij den geneeskundigen dienst der landmacht tot officier van gezondheid 2e klasse de burgergeneeskundige arts G. P. Wijnmalen benoemd tot commies der post- en telegra fie 4o klasse A. Plautiuga en H. Menalda, thans surnumerair posterijen en telegrafie eervol van het beheer ontheven de direc teur van het post- en telegraafkantoor te 's Graveeande, J. L. Storm benoemd tot lid van den raad van bestuur der kolonie Suriname, het buitengewoon lid van dat college dr H D. Benjamins, inspec teur van het onderwijs aldaar; benoemd tot agent generaal in do ko lonie Suriname C. v. Brummelen, districts commissaris van Nickerre en waarn. ageut- geo. in de kolonie op baar verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen mevr, A. M. de Graaff, geb. van Santwijk en mej. H. S. G. Buyst, laatstelijk resp. onderw. 2e klasse en hulp-ond. bij het openb. Europ. lager ond. in Ned.-Indië, bei den thans met verlof -in Europa ter zake van hun gedrag bij de krijgsver richtingen op Ceram, gedurende het 2e semes ter 1904 zullen eervol worden vermeld bij afz. dagorder :n Nederland de onder-luit. I. Kuiper, de sergt. M. P. Siegers en de fuse lier A. J. Heinze. allen van het wapen der inf.. do luit ter tee 2© kl. G. Dimbar en de sedert overloden off. v. gez. 2e kl. dr. J. B. van Leemt. Matinee op het Loo. Gisteren middag had in het Koninklijk park ten par leize het Loo de aangekondigde matinee plaats Tegen drie uur kwamen de genoodigden, ongeveer een 200-tal dames en hoeren, ver schillende autoriteiten en vele officieren uit de omliggende garnizoenen ten palciae aan. Zii werden ontvangen door den dienstdoen- den kamerheer en begaven zich naar de Oranje laan -n den z.g. Kooingstuin. Spoedig vertoonde H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Prins en gevolg zioli te midden hunner gasten, zich met velen hunner korter of langer tijd onder houdende. Verschillende buffetten waren opgericht, waar verver9chingen werden aangeboden. De muziek van het 8e regiment infanterie uit Arnhem voerde gedurende de reünie een zeer mooi programma uit. Tegen vijf uur verliet H. M. de Koningin met den Pnn9 en het gevolg het pa>rk en vertrokken de gasten weder naar hunne resp. woonplaatsen. Naar wij vernemen zal H. M. de Ko ningin-Moeder a.3. Maandag de gewon© jaar lijkse he gardenpartij geven, waarop in den regel een groot aantal burger- en militaire autoriteiten, ambtenaren en officieren uit deze gemeente genoodigd worden De opper-ceremoniemeester maakt be kend. dat het Hof, ingevolge dc bevelen van II M. de Koningin, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van drie dagen, in gaande op Zaterdag 24 Juni 1905. wegens het overlijden van den Aartshertog Josef van Oostenrijk. M.-Ct. IX gewone audiëntie van den minister van justitie zal Woensdag 28 Juni e. k. niet plaats hebben. Een groot aantal inwoners uit Ben- nekom heeft aan H. M. de Koningin ver zocht om goed te vinden en te bewerken, dat de gemccut© Ede wordt gesplitst in twee afzonderlijke gemeenten en wel Ede en Ben- nokom. Wetten. De Staatscourant no. 146 bevat de volgende wetten Wet vau 5 Juni 1905, houdende verklaring van het algemeen nut der onteigening ten be hoeve van een li ave u spoorweg naar den Rech ter Maasoever te Rotterdam en van de wijzi ging van den overgang van den spoorweg AmsterdamRotterdam over de Delfthaven- sche Schie Wet van 5 Juni 1905. tot verhooging en aanvulling van het. negende hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1905. Wet van 17 Juni 1905, tot wijziging, «aan vulling eu verheoging van het vierde hoofd stuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1905. Wet van 5 Juni 1905, houdende nadere Rijksbijdrage aan het polderdistrict. Tieler- waard voor de verhooging van het Waal dijken, in verband met de afsluiting der Heerewaardensche overlateu. *- - In de ledenvergadering der vereeni ging „De Middenstand" te 's Gravenhage is besloten, na stemming tusschen de hoeren Krap en Limburg, de candidatuur van den heer Joh. Krap in district I aan te bevelen, evenzoo de candidatuur in district III van dr W C. A. baron van Vredemburch. In de vergadering van afgevaardigden der Liberale Kiesvereonigingen in het dis trict Appingedam, die bij eerste stemming den vrijen liberaal mr. Ter Spill hadden ge steld, is met. algemeene stemmen besloten het aftredende lid den heer Schaper tegenover den kcrkelijken candidaat Sybrandy bij de herstemming te steunen. Men meldt uit Enschedé In de Donderdagavond gehouden vergade ring der Liberale K'esvereeniging is bespro ken de houding der liberalen bijl de herstem ming voor de Tweede Kamer. Na langdurige discussie heeft de druk be zochte vergadering met overgroot© meerder heid van stemmen de volgende motie van den heer J. B. Blijdenstein W.Jzn. aange nomen De libeiale kiesvereeniging te En schedé, in aanmerking nemende de houding der S. D. A. P. tegenover de liberalen, die in herstemming kernen, houdt de beslissing om trent hare houding bij de hei-stemming aan tot een volgende vergadering. Kampen. De Friesch Christelij'k- Historischen zullen bij de herstemming prof. Noordtzij steunen. Het bestuur van den. Nederlandsen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercuiius" te Rotterdam, ontving, naar aan leiding rijner de vorige week gepubliceerde circulaire nog een schrijven van den heer jhr. mr, J. Roëll. Deze meldde, dat- hij de circulaire, waarvan hij in de bladen gelezen had, door uitstedig- heid niet zelf ontvangen had, doch dat z. i. de positie van de handels- en kantoorbedien den wettelijke bescherming behoefde. Van J,- familie van den heer mr. W. van der Vlugfc werd mededeeling ontvangen dat deze heer d-oor ongesteldheid verhinderd was de vraag te beantwoorden. De heer D. de Klerk zond een schrijven, waarin hiii zonder verklaring voor zijne late beantwoording, een in hoofd zaak "bevestigend antwoord gaf op de gestelde vraag. De S. D. A. P. te Le:den heeft besloten zich bij de herstemming tusschen professor Van der Vlugt en dr. Den Houter te ont houden. De Vereeniging tot beoefening van Overijselsah Regt en Geschiedenis heeft het volgende adres gezonden aan de Staten van Overijssel Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen het bestuur van de Vereeniging tot Be oefening van Overijselsch Regt. en Geschis de nis; dat het geval zich dikwijls voordoet, dat voorwerpen van archaologische waarde, als grafzerken, doopvonten, en dergelijke, door veronachtzaming en misbruik onherstelbaar beschadigd worden en daardoor reddeloos ver loren gaan dat hot zeer wensohelijk zou zijn, dat di' voorwerpen met het oog op hun kunst- oi historische waarde behouden bleven dat dit zou kunnen gescheiden door 1-un een betere plaats aan te wijeen, hetzij met of zonder verandering van eigenaar. Daar aan een en ander echter kosten ver bonden zijn, vraagt het beetuur geldelijk;» steun der provincie. Gedep. Staten stemmen met het verzoek in en stellen aan de Staten voor jaarlijks een bijdrage van f 150 voor dit doel beschikbaar te stellen. De Amsterdam sche gemeen teraad is nu sinds Woensdag bezig met de behandeling der bouwverordening. Bij de beraadslagingen werden o. m. amen dementen ingediend welke de strekking had den do hygiënische belangen te bevorderen.. Zoo waren er o. a. amendementenstrekken de om het slapen in sousterrains tegen te gaan en het hebben van alcoven en van bedsteden te verbieden. Het laatst© al'een voor de huizen in de nieuwe stad. Van de alcoven en de bedsteden toonden vooral de heeren Tak en Henri Polak zich besliste vijanden, en van hen waren de amen dementen dan ook afkomstig, Deze amende menten werden aangenomen. De behandeling wordt heden middag voort gezet. Te gemeenteraad van Haarlem besloot, dat voor den hoofdelijken omslag voor 1905 4 pet. zal worden geheven. Om de noodge f 421.488 bijeen te krijgen, zal f 10.537.200 van het f 15.852.700 beschre ven inkomen met bovengenoemd percentage worden belast. Elect rische tram in Twents. In de vergadering van den Raad van Hen ge loo was van de Twentsche electrische tramweg- maatschappij. die ten doel heeft den aanleg van een electrise Ren tr&mweg van Glancrbrug via Enschedé, Hengeloo, Borne naar Almeloo. een schrijven ontvangen, dat men voornemens is allereerst uit te voeren den aanleg van GlanerbrugEnschedé en daarvoor een toe zegging van subsidieering door het Rijk heeft ontvangen. Thans heefit men zich gericht tot de Provinciale Staten, met verzoek ook van provincieweg© den voor tramwegen gebruike- ijken steun te willen verlecnen voor dat weg gedeelte. Hij verzoekt thans den Raad tot de Provinciale Staten het verzoek te willen richten op bedoeld adres zoo spoedig mogelijk goedgunstig ito beschikken. De Raad besloot, alvorens aan dit vet zoek te voldoen, nadere inlichtingen te verzoeke». Voor de benoeming van een directeur der burgeravondschool met voortgezet ten cursus te Vlaardingen, wordt uit dc 7 sollici tanten door B. en W. dier gemeente alleen aanbevolen de heer M. Sirag Jzu adsistent aan de Polvtechmsche School te Delft. Naar men verneemt zijni ten aanzien: der gemeenteraadsverkiezingen der rechtscL; groepen te 's Gravenhage voornemens alle af tredenden weder te candideeren, docb alleen voor het geval de vrijzinuigen dit ook doen Mochten dezen één of meer rechtsche leden uitwerpen, dan zullen de christelijke partijen daartegenover ook vrijzinnige leden van haar caudidatenlijst afvoeren. De minister van justitie maakt, onder verwijzing naar den aJgemeenen maatregel van bestuur van 15 Juni 1905 (Staatsblad no. 207) bekend, dat. eerlang zullen ziju te vervullen de betrekkingen van secretaris ij de ten getale van 2 te Amsterdam en te Rot terdam en ten getale van i te Gravenhage, Leiden, Arnhem, 's Hertogenbosch, Utrecht, Breda, Tilburg, Leeuwarden, Haarlem, Zut- plieu, Groningen, Middelburg, Roermond, Dordrecht, Alkmaar, Zwolle, Maastricht, Almelo, Assen, Tiel, Heerenveen, Winscho ten en Zierikzee te vestigen voogdijraden. Aan de betrekking is verbonden een sa laris van f 600 tot f 1200 naar gelang van den vermoedelijken omvang van het werk bij den eenen en den anderen voogdijraad. Sollicitanten gelieven zich vóór 10 Juli a.s. bij gezegeld adres te wenden tot H. M. de Koningin, onder overlegging van stuk ken, welke tot aanbevling kunnen strekken. De minister van Justitie brengt ter ken nis dat eerlang a. zal zijn te vervullen de betrekking van geneesheer aan de gevangenissen te Gronin gen en de tuchtschool voor knapen te Haren (bij Groningen), aan welke betrekking ver bonden is eene bezoldiging van ten minste f 2000 en ten hoogste f 2500 'sjaars; b zal zijn te voorzien in den geneeskundi gen dienst aan de tuchtschool voor knapen te Nijmegen en aan de tuchtschool voor meisjes te Zeist, waarmede zal worden be last. een geneesheer tegen eene vergoeding voor eerstgenoemd gesticht van f 1200 en voor laatstgenoemd gesticht van f 1000 's jaars. Bekendheid met en ervaring op het ge bied der psychiatrie is voor de sub a genoem- do betrekking vereischte on strekt voor de sub vermelde titulairiseen tot aanbeve'" De taak v,an de geneesheeren omvat de behandeling van de aan het gesticht ver bonden ambtenaren (eventueel met- gezin). Sollicitanten hebben zich vóór 1 Juli bij gezegeld adres te wenden tot den minister van Justitie, onder overlegging van stukken welke tot aanbeveling strekken. De minister van justitie brengt ter ken nis, dat eerlang aan de tuchtscholen voor jongens te Haren (bijl Groningen) en te Nij megen moet wordën vervuld de betrekking van directeur en aan de tuchtschool voor meisjes te Zeist die van diroetrice. De benoeming geschiedt aanvankelijk tij delijk op proef, waarop na verloop van 1 jaar de vaste aanstelling kan volgen. Aan de betrekking van directeur is ver bonden een salaris van ten minste f 2400 u ten hoogste f 2800, benevens het genot van vrije ambtswoning en vrije geneeskundige be handle! ing, ook van het gezin aan die van directrice een salaris van ten minste f 1700 en ten hoogste f2100, met vrije inwoning en voeding. Veneischten zijn, behalve onberispelijk ze delijk en maatschappelijk gedrag, algemeene ontwikkeling, beschaving en geschiktheid om gezag uit te oefenen over beambten en ver pleegden en paedagogische bekwaamheid. De eebtgenoote (huisbestuurster) van den directeur lieeft. zich met algemeen toezicht op de gestichtshuishoudirtg te belasten. Sollicitanten naar voormelde betrekkin? hebben zich vóór 1 Juli e.k. bij gezegeld adres te wenden tot H M. de Koningin, on der overlegging van geboorte-akte, getuig schrift van zedelijk gedrag, geneeskundig attest van goede gezondheid en van diplo ma's en verdere stukken die tot aanbeveling kunnen strekken. De minister van Justitie brengt ter kennis, dat eerlang aan de tuchtscholen moe ben worden aangesteld aan d'e voor jongens te Haren (bij Gro ningen) en te Nijmegen, respectievelijk één hoofdonderwijzer op eene jaarwedde van ten minste f 1700 en ten hoogste f 2000; één onderwijzer lsten rang op eene jaar wedde van ten minste f 1200 en ten hoogste f 1400; twee onderwijzers op eene jaarwedde van ten minste f 800 en ten hoogste f 950; één tuinman-portier op eene jaarwedde van ten minste f 500 en ten hoogste f 600; aan die voor meisjes te Zeist; één hoofdonderwijzeres op eene jaarwedde van ten minste f 1200 en ten hoogste f 1500; één onderwijzeres lsten rang op eene jaar wedde van ten minste f 900 en ten hoogste f 1100; t—onderwijzeressen op eene jaarwedde van ten minste f 700 en ten hoogste f 850; één tuinman-portier op eene jaarwedde van ten minste f 500 en ten hoogste f 600. Aan de betrekkingen van hoofdonderwij zer en tuinman-portier is tevens het genot van vrije woning verbonden, aan die van onderwijzer lsten rang, onderwijzeres lsten rang, onderwijzer en onderwijzeres het genot van inwoning of vergoeding bij gemis daar van, terwijl met het genot van inwoning dat van kostelooze voeding gepaard gaat. Alle bovengenoemde betrekkingen govens tevens aanspraak op vrije geneeskundige behande ling- Algemeen vereischten zijnonberispelijk zedelijk en maatschappelijk gedrag, paedago gische bekwaamheid of aanlog en geschikt heid om met jeugdige personen om te gaan. Daarenboven wordt gevorderd voor benoem baarheid tot hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres: behalve het bezit der hoofdakte, geschikt heid om gezag over volwassenen uit te oefe nen cn bekendheid met administratie, ter wijl het bezit van andere akten of diploma's tot aanbeveling kan strekken onderwijzer of onderwijzeres lsten rang: het bezit der hoofdakte en van eene r kte handteekenen of gymnastiek, of een diploma voor slöjd of muziek, of, voor de laatstge noemde, van eene akte nuttige of fr laie handwerken onderwijzer of onderwijzeres behalve de bevoegdhe;d tot het geven van lager onderwijs, het bezit van een der e /en ge noemde akten of diploma's; tuinman-portier kennis van tuinbouw en geschiktheid die kennis ook aan anderen mede te deelen. De leeftijdsgrenzen, om voor eene bf noe- ming in aanmerking te kunnen komen, ijn voor hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres ten minste 30 en ten hoogste 45 jaar, voor onderwijzer en onderwijzeres ten minst» 23 en ten hoogste 35 jaar, voor tuinman-po'"tier ten minste 23 en ten hoogste 35 jaar. De benoeming in bovenvermelde betrek kingen geschiedt aanvankelijk tijd»-lijik, waarop na verloop va.n één jaar de vaste aan stelling kan volgen. Sollicitanten naar bedoelde betrekkingen hebben zich vóór 8 Juli a. s. bij gez geld eigenhandig geschreven en ondertee kend adres, met uitdrukkelijke vermelding van de begeerde betrekking, te wenden tot den mi nister vati Justitie, onder overlegging van geboorte-akte, getuigschrift van zedelijk" ge drag, geneeskundig attest van goede ge ond- 'neid en diploma's en verdere stukken d» 3 tot aanbeveling kunnen strekken. Naar men verneemt is de het r F. Wirtr op zijn venzoek onthoven va.i de betrekking van directeur vam het Oi anje- ■hofccl en pachter van bet restaurant van dit hotel te Scheveningen, welke betrel king "hij bot nu toe vervulde, en i9 de diiectie aLsnu opgedragen aan deoi heer H. A. j 'uhr, tevens directeur van de andere hotels aan •den zeekant te Scheveningen. Te Diuitsburg is gisteren overled< a de Nederlaudsche consul Julius Plate. Vad. Ten huize van zijne familie te '^Gra venhage, waar hij tijdelijk vertoefde, is op 34-jarigen leeftijd overleden de heer W. de Geus, arts te Cothen, in Utercht. De begrafenis zal Maandag a.s. te Gra venhage plaats hebben op (oud) „E k-en- Duinen" Neerboaoh. Dinsdagavond is het 42e jaarfeest aan de weesinrichting Neerbosch geopend met» een bidstond onder leiding van ds. J. D. van Arkel, uit EUekom. De eigenlijke feestdag was Woensdag. Toen werd de feestrede gehouden door ds. A. Voor hoeve, uit Amsterdam. Daarna riep de direc teur der weesinrichting de naar Neerbosch opgekomen oud-weezen en wieezemvrirnden. het welkom toe, waarbij hij wees op do be- teekenis vam den jaarlijkschen feestdag voor de bevolking der inrichting. In zijn jaarverslag brengt de (fintoteui1 hulde aan den heer G. Jakobs, adjunct-di recteur, die de inrichting, waar zijn arbeid niet, vruchteloos was, verliet. Negen verpleegden overleden. Drie jou- gens werden weggejaagd, drie anderen, die wegliepen, werden niet teruggenomen Be halve degenen, die naar hunne familie t ?rug- keerden, verlieten 42 de inrichting, die nu als dienstbode of ambachtsman hun eigen koet verdienen. Over het algemeen is de directeur tevre den over degenen, die door hem in eenij e be trekking zijn geplaatst. In het geheel verlieten een 80-tal ver] leeg den de inrichting, doch evenveel werde i op- geuomen, zoodat de inrichitng op 31 blaart 1905 nog 411 kinderen telde van zeer ver schillenden leeftijd. Er zijn er, die s'apen in de wieg en ook die onder de waj enen staan. Het bestuur besloot tot de volle pension- neering van allen, die op 65-jarigen le -ftijd 40 jaren te Neerbosch werkzaam war -n. Ü3. A. Voorhoeve, die als bestuurslid veel voor de inrichting deed, besloot uit het be stuur te treden. Ook lierinnerde d© dire "beur aan het verscheiden van den eere-voorz tter, den heer G Ypenburg, aan wiens nage laoh- tenis hij hulde bracht. De nationale collecte heeft dit jaar f 9604.58 opgebracht. Aan giften werd ont vangen f 30.948.94£, met een groote hoi veel heid goederen en aan legaten f 12.629.57. De inkomsten bedroegen in het g heel f92.280.52i. De uitgaven inliepen f77.88 5.87| Donderdag was het feest voor de wee zen te Neerbosch en hadden volksspelen, -ang- en muziekuitvoeringen plaats, waarbij h« t al lerprettigst onder het jonge volkje toegii g en ook de grooten genoegen schenen te hebben. Dien dag werd ook de algemeene jaarver gadering der Vereeniging gehouden ii. de Koninginnezaal, welke te 11 uur des mor geus begon en door den voorzitter, ds. 'ijn- acker Hordijk werd geopend met. een b irte- lijk welkom en installatie der nieuwe leden, de heeren Lievegoed en Sohagen uit Utr cht, als vertegenwoordigers der Neerl. We zen- bond Voorts werden nog 13 nieuwe leden voor gesteld en aangenomen en als bestuurslid herkozen de heer E. J. Griffijn, uit Arn'iem, gekozen in de vacature van ds. A. Voorh- eve, de heer A. D. de Manez Oijens, uit Amter- dam en als nieuw bestuurslid de heer I.. J. A C. Snellengrebel, uit Arnhem. Het staat, volgens Het Vad., vr'jwel vast, dat de Wagner-Voreeniging te Am «ter- dam ook in de volgende jaren Parsifal zal opvoeren, met het oog op de ontzag ijke kosten, die men zich voor het monk vren heeft moeten getroosten. Een echte Stradivarius ont dekt? De N. Gr. Ct. vertelt, dat men bij een schoenmaker te Sijke een oude viool hoeft, ontdekt, die in den resonansbodem de bij musici welbekende inscriptie van den ouden Italiaanschen vioolmaker Antonius Stradiva rius bevat: „Antonius Stradivarius, Creino- nensis Faciebat, Anno 1717, A S." Door aankoop op eon verkooping in een naburig dorp kwam de schoenmakersfan ilie in het bezit van het kostbare instrument, van welks eigenlijke waarde niemand in de fami lie tot dusverre eenig idee had. De Leidsche feesten. Do fe^st- week spoedib ten e linde. G'storen werd een herhaling gegeven van de plechtigheid) der 'in vestituur van den hertog van Brunswijk als

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2