ling en verhooging van het negende hoofd stuk der Staat sbegrooting voor het dienst jaar 1905. Wet van 7 Juni 1905, houdende vaststel ling van de Rijksbijdrage aan de Carnegie- stichting in de koeten der vestiging van een gebouw ten behoeve van het hof van Arbi trage te 's Gravenhage. Wet van 7 Juni 1905, houdende goedkeu ring van het op 15 Februari 1905 te Londen tusschen Nederland en Groot-Brittannië ge sloten arbitrageverdrag en voorbehoud der bevoegdheid om de in artikel 2 van dat ver drag bedoelde overeenkomsten te sluiten. Wet van 7 Juni 1906, houdende goedkeu ring van het op 6 April 1904 te Parijs tus schen Nederland en Frankrijk gesloten arb'. tr age verdrag en voorbehoud der bevoegdheid oni de overeenkomsten te sluiten, bedoo'd, zoowel in artikel 2 van dat verdrag als in het tweede lid van artikel XI van de op denzelf den dag te sGravcnhago gesloten overeen komst met de Fransche rogeering betreffen de tot stand te brengen kabel verbindingen. Wet van 7 Juni 1905, houdende goedkeu ring van het op 12 Febr. 1904 te Kopenhagen tusschen Nederland en Denemarken gesloten algemeen arbitrageverdrag en voorbehoud der bevoegdheid om do in artikel 2 van dat verdrag bedoelde overeenkomsten te sluiten Wet van 7 Juni 1905, houdende aanvul ling en verhooging van het negende hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1905. Wet van 17 Juni 1905, houdende bepaling betreffende het merken van boter, afkomstig van aangeslotenen bij een onder Rijkstoe- r'cht staand boteroontrólestation. Do minister van Financiën maakt bo- kend, dat ten kantore van den ontvanger der directe belastingen enz. to Hilversum van eon onbekende is ontvangen eene som van f 110, wegens vermeende te weinig betaalde belasting; waarvan f 35 ten behoeve van 8 Rijks schatkist en f 75 ten behoeve van de gemeente Hilversum. De minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist van een onbekende uit Geert ruiden berg is ontvangen f 1.38, ter voldoening van te min boUald successierecht. Leeuwarden. Door de R.-K. kies- vereeniging te Leeuwarden is met 116 tegen 10 stemmen besloten bij de herstemming tus schen de hoeren Thomson en Wibault zich va i aanbeveling te onthouden, maar de kie zers vrij te laten in het uitbrengen van hun stem. Op een door. ecnige katholieke kiezers aldaar aan mr. A&lberse gedane vraag werdl door dezen geantwoord, dat principieel ont houding het bost ware doch dat uit een tac tisch oogpunt ditmaal voor het steunen van den liberaal veel is te zeggen, maar dat in elk geval do R.-K. één lijn trekken en het besluit der kie6vereeniging nakomen moeten. De Chr.-IIist. veroouiging „Groen van Prinsterer" aldaar besloot, den heer Thom son aan te bevelen. Do trokhondon. Het lid der Staten van Noord-Holland, de heer Zur Muhlen dood' in do najaarszitting oen voor stel tot wijziging van het reglement op do wegen, in verband inot de bescherming van don trekhond, en hoewel Ged. Staten blij ven bij hun gevoelen dat de Staten onbevoegd zijn een dusdanig besluit te nemen, doen zij nu toch oon voorstel om in het reglement bepalingen op te nemen, zooals er oenige reeds m Zuid-Holland bestaan, het aan de Staten overlatend of zij daarin willen tre den. Hun voorstel strekt om te bepalendat bet rijden op hondenkarren zal geoorloofd zijn, mits naam en woonplaats van den eige naar in flinke witte lettors achter op do karren zijn geplaatst; dat de honden vóór het voertuig zijn gespannen, bij gebruik van moer dan één nond naast elkander. Met meer dan drie honden mag niet ge reden worden. De honden moeten gemuil korfd zijn. De geleiders mogen niet anders dan zijdelings op de kar zitten on hun hon den niet harder doen loopon dan een paart! in kleine i. geregolden draf. In bebouwde kommen moet stapvoets gereden worden en dienen do geleiders er naast te loopen. Verboden is: Met meer dan één persoon op een zich bewegende hondenkar te zitten aJs trekhonden te gebruikenzieke, kreu pele, gewonde of drachtige 1 ion den, of b -n- den die een geringer schoudermaat heLben dan van 55 cM.een hondenkar te doen ge leiden door personen beneden de 14 jaar; een hondenkar te gebruiken of te doeu ge bruiken die niet voorzien is van steunse's, zóó aangebracht, dat het gewicht der kar op de stilstaande of liggende honden niet drukt; den hond to doen trokken door mid del van den halsband. De Haagsche gemeenteraadszitting .van Maandag werd op de gereserveerde tri bune bijgewoond door den burgemeester van Ncwlark in New-Yersev (Amerika). Zij ving aan met een reeks mededoelingen. Op zijn verzoek werd den gemeentesecretaris toegestaan zich van 10 tot en met 31 Juli e.k. buiten de gemeente te mogen begeven. Door Burgemeester en Wethouders zijn mot ingang van 1 Juli as. voor den tijd van drie jaren benoemd tot armenopzichters P. de Wit en P. Boef Bij den Raad was ingekomen oen voorstel van de hoeren v. d. Kemp c. s., om het Werk liedenreglement in werking te doen treden op 1 October 1905 en inmiddels aan het ar tikel betrekkelijk de verloven uitvoering te geven, voor zoover do eaacben van den dienst dit toelaten. Werd geeteld in handen van B. en W. om advies. In de Zaterdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Nijmegen werd aan een aantal ambtenaren ter secretarie tractemontsvcrhoogingun verleend. IX1 burgemeester stelde voor, do jaarwed den van do inspecteurs wan politie nader t* regelen en wel zóó, dat de inspecteur le klas- so zal bobben een aanvangsjaarweddo van f 1500 en zal kunnen genieten 3 vierjaarlijk- scho verhoogingen van f 100 ieder, en de in specteurs 2e kl. zullen hebben een aanvangs- jdarwedde van f 1000. met 3 vierjaarlijksche verhoogingen van f200, f 100 en f 100. Door de hoeren Dubbelman n, van Haaren Crommelin was voorgesteld eene wijziging van de verordening tot wering van den ver koop van ondeugdelijk vleesch. Hoofdzakelijk strekte hun voorstel om a. voor vleesch, afkomstig van ritueel geslachte en b. voor vleesch van uit nood geslachte die ren, eene bijzondere kenmerkende wijze van stempeling voor te schrijven. De commissie voor de strafverordeningen betwijfelde het, met eon beroep op art. 135 der Gemeentewet, of de raad wel bevoegd zou zijn bedoelde voorschriften vast te stel len eu ook om andere redenen ontried zij -ie aanneming van liet voorstel. Het werd ver worpen. Ingekomen was het bericht van de heeren Kempees en Crommelin, dat zij ontslag na men als gemeenteraadslid. IX voorzitter gaf over hun besluit zijn leedwezen te kennenhij had gehoopt, dat zij nog langen tijd in den raad zouden heb- 1 11 zitting gehad. Ook werd mededeeling gedaan van een schrijven der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, waarbij deze, op grond van do laatste loeraarsbeuoeniing van oor deel, dat zij het vertrouwen van den raad niet had, ontslag nam. De heer van Haaen merkte op, dat het eene misvatting was van de commissie als zou zij niet moer hebben 's raads vertrouwen. Hij stelde voor, burgemeester en wethouders uit te noodigen de commsisio namens den raad te verzoeken op haar besluit terug te komen. De voorzitter gaf te kennen, dat het da- gelijksch bestuur gaarne aan die uitnoodi- ging zou gevolg geven- Het voorstel werd bij acclamie aangenomen. Het bekende .adres van iugezetenen hou- dentio protest tegen de bedoelde leeraarsbe noeming werd voor kennisgeving aangeno men. Zou dat helpen? De raad der ge meente Engwirden hoeft besloten paal en perk te stellen aan het te laat ter vergade ring komen van raadsleden en het te vroeg vertrekken. Komen ze meer dan een half uur to Laat en verlaten zij de vergadering voor de slu;ting. zonder toestemming van den voor zitter, dan kren zij voortaan geen pre sentiegeld. - Amsterdam, 27 Juni. Heden zijn ten stadhuize als candidaat voor den gemeen teraad opgegeven District 1. M. H. G. T. Fiedeldy Dop (vr.- d.), J N. Hendrix, (aftr. kath en J. G van Kuykhof (s.-d.); 2. W. F. Bijvoet Jr. (aftr. lib.), J. Douwes Jr. (a.-r.) en J. A. Fortuyn (s.-d.); 3. Jac. Deen (lib)., A Harmaen Jr. (c h.), Jos. Loopuit (s.-d.), mr. S. van Nierop (aftr. lib.), Henri Polak (aftr. s.-d.) en D Schut (a.-r.); 4. Jos. Loouit (s.-d.), P. Nol- ting (aftr. v.-d.), S. J. Pothuis (s.-d J. F. M Sterck (kath), W. de Vlugt (a.-r.), Jac. Zeehandelaar (aftr. lib.), 5 mr. Z. van den Bergh (aftr. v.-d.), J. N. Hendrix (kath.), H. W. Kehrer (aftr. lib.), J. G van Kuykhof (s.-d,), S J. Pothuis (s.-d.), en D. Schut (a.-r.)6. J. F. Ankersmit (s.-d.), J. a. Fortuyn (s.-d.), F J. A. M. Wierdels (hath.), J. W. IJzerman (aftr. lib.) en J. J. S. R. Zim merman (lib7. Th. F. A. Delprat (lib.), C. Hester (s.-d), II. W Kehrer (lib D. Schut (aftr. a.-r.), J. F. M. Sterck (aftr. kath.) en D Wijnkoop (s.-d.)8. J. Douwes (aftr. a.-r.), A. Harmaen Jr. (aftr. chr.-hist.), Jos. Inge- nohl (v.-d P Nolting (v.-d.), II. H. Woll- ring (s.-d.) en D. Wijnkoop (s.-d.); 9. L. Simons (v.-d.), W. II. Vliegen (s.-d.) ©u F J. A. M. Wierdels (kath.). Arnhem. Officieel zijn candidaat gesteld voor den raad: in district I de aftredende hoeren mr. H. P. de Wilde, dr. H F. Thijs- sen, J. S. F. van Hoogstraten en voorts N. I A. C. Swellengrebel en C. J. Lurrmans; in district TI de aftredende leden H J. Cordes, D. W. P. Wisboom en mr. C. J. baron van Tuyll van Serooskerkeuin districht ITI tie aftredende loden H. Port.heine Jr., S. W. Middelkoop, J. W. A. Zoestbergen, W. P. G. Ilelsdingen en J. N. van Munster. De can- didaten in district II zijn mi gekozen bij enkele candidaatstelling. Nijmegen. In district I zipi voor 3 zetels candidaat gesteld de heeren J. M H. Rief, S Blok, Th. Plet (aftredende leden) en J. van Houwend nge. lm district II voor 3 zetels do heeren M. A. de Rooij, C. A. J van Rosendael. C. van Haare.11 vaftredcnde leden), J. F. D. Bruinsma en J. II. L. H. van Pelt. In d:strict III voor 3 zetels de heeren F. Ph. Thijssen, P. J. F. Damaëls (wethouders) en P. T. H. M. Dobbelmaai, die derhalve zijn gekozen. Do heeicn Van Houweninge, Bruinsma en Van Pelt (de laatel© Iwee zijn leden der commissie van toezicht op het middelbaar oui- wij-- d allen ontslag namen) werden bui ten eenige kiosveieeniging om gesteld tegen over de heeren Plet, de Rooij en van Rosen dael, in verband met de bekende leeraars- benoeming aan de hoogt.re burgerschool. Bodegraven. Tot leden van den ge meenteraad zijn heden bij candidaatstelling herkozen de heeren L. Boer, W. van der Giesen, W. Turkenburg en C. Veelenturf. Slechts êén candidatenlijst was door de verschillende partijen gezamenlijk aangebo den, waarop eendrachtiglijk de namen van liberalen, katholieken, anti-revolutionairen en christel.-historischcn voorkomen. Te '9 Gravcnhage zijn officieel candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den gemeenteraad (periodieke verkiezing) de volgende heeren In district I Dr. D. van Embden, jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot, mr. J. C. L. M. van Gils (aftr W. Havors, L. Hoejenbos, K. ter Laan, W. B van Liefland (aftr.), H. Lubbers, W. A. Schroot (aftr.), J. H. War- neke (aftr). In district II W. J. M. de Bas (aftr.), J. J. L. Bourdrez; A. C. van den Byllaardt, K. ter Laau. mr. A. F. A Leesberg (aftr.), mr J. JE A. Lisman (aftr.), jhr. J. W. J. C. M van Nispen tot Sevenaer, J. A. Sille- vis L.W.Zn., A. Smit (aftr.), L. L. H. de Visser. H. de Wilde (aftr.). In district III: A. G. Bodaan (aftr), J. Bruijne, P. J. van den Burgh (aftr.), A. Hoogenraad (aftr.). J. C. Jansen (aftr.), K. ter Laan, R A. van Sandiok (aftr.). H a a r 1 e m. Heden zijn alhier candidaat gesteld voor den gemeenteraad de heeren J. Winkler, H. v. d. Berg, A. Rinkema. B E. C. Seignette, mr. J. N. J E. Thyssen, W. A. J. van de Kamp. J. J. Groot, L. Modoo, W. L, Schram, V. Loosjes en A. van Roasem, allen aftredend© leden. En verder de heeren A. Di.ksterhuis, J. Koppen, J. J. Joosten en J. Timmer Hei- en Boei cop. G. Bogaard, T. Pcs- selse, A. de Wit Sn., aftr. leden M. de Jong, C. Krok. L e x m o n d. Gestelde candidaien W. van Iperen, aftredend lidA. de Hoop id. T. van Dieren Az G. P. Scherpenzeel. Do heer J. P. Scherpenzeel wenscht niet meer iin aanmerking te komen. L oen en, 27 Juni. Bij de op heden gehouden verkiezing van drie leden van den gemeenteraad zijn caiudidaat gesteld de hee ren mr. E. van Beusekom, P. B. J. Kriise man (aftr. lid), C. Pos (aftr. lid) en E. de Vries. Rottordam. Bij de gisteren plaats gehad hebbende candidaatstelling wegens de periodieke verkiezing voor den gemeente raad ziju als zoodanig opgegeven I11 district I de aftredende leden P. Havo- laar Jzn liberaalP. van der Pols en J. M. Voorhoede, beiden anti-rev., benevens de so ciaal-democraten H. Spiekman en L. M. Hermans. In district II do aftredende leden C. van Dorp, liberaal, en W. H. van Oordt H.W.Azn., chnst.-hist., benevens de heeren L. V. van Rossem, liberaalmr. R. B. Lede- bocr, katholiek, en de sociaal-democraten P. J. Helsdingen, L. Schotting en A. Otte. In district III de drie aftredende liberale leden W. J. Droogleever Fortuyn, mr. C. C. Dutilh en mr. J. H. D. Schenkenberg van Mierop, benevens M. van der Nagel, christ.- hist. In district IV de aftredende leden mr. S. Muller Hz. en J. Verheul Ds., liberaal; P. van Rossom, christ.-hist., benevens de heeren J. W. A. van Gils, kath., en de sociaal-demo craten H. Spiekman, V. H. König en W. Graendijk. In district V de liberale aftredende leden J. Hudig, A. Roberson W.Azn. en mr. S. J. L. van Aalten Jr., benevens de heeren W. Zonhoven, katholiek, en B. Richters Bz„ antir. Wageningen, 27 Juni. Voor de periodieke verkiezing voor den gemeenteraad (4 vacatures) zijn candidaat gesteld de aftre dende leden, de hh. N. A. de Voogt, mr. D. L Leocius de Ridder. J. W. Jochems en A. Looi jen, benevens S. Gorter, sociaal-demo craat. Te Willeskop zijn de aftredende leden J. Hogenboom, F. Kortenoever en Jac. Ver- kley candidaat gesteld, benevens als 4de can- didaat L. van der Neut. Woerden. Hier zijn bij enkele caudi- daatstelling tot raadsleden herkozen de hee ren G. van Eijk, A. J. F Hofman, K Schou ten Hoogendijk en B. van Wijk. Open brief. Dr. J. Th. de Visser heeft een Open Brief gericht tot de heeren dr. A W. Bronsveld, prof. E. H. van Leeu wen. prof. F. F. Daubanton, ds. L. W. Bak huizen van den Brink on ds. T. J. van Molle uitmakende de comnrssie, benoemd in zake het wetsontwerp op het Hooger On derwijs, in een na-vergadering van de Pre dikanten vergadering ten jare 1903. Het is naar aanleiding van een polemiek ever de houding van dr. De Visser, diedezo commissie zou waarschuwen wanneer bet gunstig oogenblik gekomen zou zijn vooreen adresbeweging tegep het wetsontwerp, zoo inderdaad de positie hunner kerk ongunsti ger zou worden. Dit sein werd door dr. De Visser niet ge geven eu hiervoor - troffen hem meermalen verwijten, speciaal van dr. Van Leeuwen te Zundert. In zijn Open Brief nu verklaart hii, dat de benoemde oommissie niets deed doch dat hij daarentegen wel met dr. Vos, ds Hocdemaiker en ds. Lütze, waardoor de bekende vergadering te Utrecht werd be legd, het adres aan de Kamer gezonden heoft en een plan ontwikkeld van reorga nisatie voor de theologische faculteit. Hij spoort nu de commissie aan, ook thans openlijk te spreken. In verband hiermede heeft prof. dr. E. H. van Lei uwen te Velp in een ingezonden stuk aan de bladen o. m. het volgende verklaard 1. dr. De Visser heeft in de bewuste ver gadering van Ned. herv. predikanten, ge houden terstond na de „Predikantenverga- aering" in het voorjaar van 1903, uit eigen beweging beloofd, do toen ad hoe benoemde commissie tijdig te zullen waarschuwen wan neer het oogenblik zou gekomen zijn om een .protestbeweging tegen de toen nog maar aan zeer enkelen bekende Hooger- Ondei wijs-novelle op touw te zetten. Stellig meer dan 100 daar aanwezige pre dikanten, die door de uitnemende door dr. Daubanton gegeven toelichting aanvankelijk op de hoogte gebracht, en, wegens den be raamden, nu helaas, gelukten aanslag tegen, ons Hooger Onderwijs, ten diepste veront waardigd waren, zouden dat kunnen getui gen. 2. dr De Visser heeft zijne belofte niet gehouden, ten gevolge waarvan de benoem de oommissie zelfs nimmer is saamgekomen. Ter. bewijze, dat dr. De Visser zich zeer goed bewust was van zijne nalatigheid, diene het voigeude Nadat in de apoed-vergadering van 22 Maart 1904, waar de voorzitter, ds. Mo- ouette, zijn treffend „laat, te laat!" uitriep, door mij. zonder iemands tegenspraak, ge zegd was, dat dit te wijten was aan dr. De Visser, heeft dr. G. J. Vos, predikant te Amsterdam, in tegenwoordigheid van nog anderen, met vergoelijkende bedoeling voor dr. De Visser mij gezegd, dat deze hem had uitgelegd, om welke roden hij niet gewaar schuwd had, nl. om déze reden, dat in die commissie óók zitting had dr. Bronsveld, met wien hij niets meer wilde te maken hebben Ziedaar de zuivere waarheid, die ik des noods bereid ben, onder eedo te bevestigen. Dr. De Visser 011 het classi caal bestuur. Van den heer E. Bar- ger, voorzitter van het classicaal bestuur der Herv. Gcm. te Amsterdam, ontving het Vaderland het volgende schrijven: In het ochtendblad van het Hbld. lees ik een bericht, overgenomen uit Het Vaderland, alsof door een groep leden van de Ned. Herv. Kerk te Rotterdam tegen dr. J. Th. de Visser een aanklacht zou zijn ingediend bij het Classicaal Bestuur van Amsterdam in zake ziju optreden tegen ds. Van Leeuwen en wegens zijn candidaatstelling voor de Tweede Kanier door Katholieken. Als voorzitter van het genoemde bestuur kan ik u verzekeren dat daar niets van aan is. Noch bij den secretaris dr. P. J. Romijn, noch bij mij is zulk een aanklacht ingeko men. Ik kan niet ontkennen, dat het geheele be richt op mij een wonderlijken indruk maak te Het zal wel behooren tot de gewone ver kiezingsmanoeuvres, waarover niet sterk ge noeg geoordeeld kan worden. Het Vaderland heeft verdere informaties ingewonnen bij zijn berichtgever, die meld de, dat het adres nog niet verzonden was, omdat er nog een aantal hervormden op wenschten te teekenen. Hij deelt verder den inhoud van het adres mede. Do min ster van Waterstaat, Handel en Nijverheid brengt ter kennis van belang hebbenden, dat in de tweede helft der maand September a. s. voor de vervulling der betrekking van adjunct-ingenieur van den waterstaat een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben. Tot dit onderzoek worden toegelaten Ne derlanders, die een voldoend examen als ci- viel-ingenieur hebben afgelegd aan de Poly technische School te Delft, mits zij op 1 Jar nuari 1906 niet ouder zijn dan 28 jaar. Voor nadere bijzonderheden zie men do Staatscourant no. 148. Onder grooten toevloed van belang stellenden uit alle standen der maatschappij, werd gisteren voormiddag op de Algemeene Begraafplaats te 's Graveaihage ter aarde be steld het stoffelijke overschot van dr. G. Th. A. Wolterbeck Muller. Deputatiën uit onderscheidene geneeskun dige kringen enz., o. a. van de afdeeling 's Gra venhage van de Maatschappij tot bevorde ring van de Geneeskunstvan de Vereeni- ging voor koepokinenting en van het Ge neeskundige Gezelschap, stonden aan de groeve geschaard met vele andere belangstel lenden, onder wie tal van doctoren en mili taire geneeskundigen, o. a. de inspecteur van den geneeskundigen dienst bij de landmacht, generaal Binnendijk. Een der familieleden dankte voor de be toonde deelneming. Kon. Academie van Weten schappen. In de vergadering der Konink lijke Academie van Wetenschappen, afdee ling Wis- en Natuurkunde, was ingekomen eene missive van den minister van binneu- landsche zaken, betreffende een subsidie aanvrage van dr. M. C. Dekhuyzen. Blijkens het rapport van de heeren Place en Moll steldt dr. Dekhuyzen zich voor, in de maan den Juli en Augustus een onderzoek in te stellen naar de Flora en Fauna der Zuider zee, ook ten noorden van de lijn Enkhuizen Stavoren, binnengaats. Voor dit onderzoek zal eetue stoomboot moeten worden uitgerust en dit brengt groote kosten mee. Reeds heb ben zich bereid verklaard daarin bij te dra gen het Utreehtsche Genootschap voor kun sten en wetenschappen, Teyler's stichting, de Hollandscbe Maatschappij van wetenschap pen, de Nederlandsche Dierkundige Veree- niging, en eenige vermogende particulieren ten slotte bevalen de heeren Place en Moll met warmte aan deze onderneming van re- geeringswege zoo te steunen dat de uitvoeringervan mogelijk wordt. Besloten werd, aldus de missive van den mi nister te beantwoorden. In de Zaterdag te Middelburg gehou den vergadering van de Rijkspolli 1©-vereen•- ging wërd het voorstel tot viering van het gouden feest van hert. korps der rijksveldwacht daverend toegejuicht. Met machtigmg van het hoofdbestuur zullen voorstellen worden ge daan. D» heer Van Wening, periodiek aftredend, werd eenstemmig tot president nerbenioemd, terwijl warme hulde werd gebracht voor al zijn arbeid ten bate der politie en van de ver eeniging Het vraagstuk„gebruik woningen rijks veldwachters voor dienstzaken" :s aangehou den voor een nader onderzoek. Het „Meetellen van dienstjaren als onbe zoldigd rijksveldwachter voor pensioen" werd billijk geoordeeld. Eveneons zal aangedron gen worden op vol pensioen na dertig dienst jaren voor rijksveldwachters die niet langïr dienst kunnen doen. Wensohelijk werd geachit een voorstel, dat de rijksveldwachters van hunne verbalen slechts summiere inhoude, toezenden aan de burgemeesters en dat die inhoud geheiri blijft. Opnieuw werd de noodzakelijkheid aange toond van de verstrekking van wetten eu voorschriften van rijkswege, waar de drank wet nog steeds niet ter konnas van het korps is gebracht door het Algemeen Politieblad. Na een rede van den heer Haasbroek over ant. 8 Wetboek van Strafvordering, die luide werd toegejuicht, werd nog gesproken over de verplichtende toepassing van vcx*rïchriften m zake wondngtoelage en toelage voor rijwielen, waarna de vergadering werd gesloten. Te 's Gravenhage is, dank zij de onder vonden medewerking van stadgenooten, tot stand gekomen de Verecniging „Hulp in het Huishouden voor de Arbeidersvrouw, ten doel hebbende om aan de arbeidersvrouw tijdens hare ziekte een degelijke hulp in het huis houden te geven, opdat de zorg voor dat huis houden de zieke niet al te zeer zal plagen. De Verecniging bedoelt niet in de eerst© plaats philantropie en zal dus in den regel een bijdrage in de te maken onkosten vragen van het gezin, waarin hulp wordt verleend. Die bijdrage wordt afhankelijk gesteld aan inkomsten en uitgaven van het gezin. Vergadering van do beroeps- visschers op de grootje rivieren. Zaterdagmorgen om 10 uur werd in de Socië teit „Burgerlust" te Nijmegen eene vergade ring gehouden van belanghebbenden bij en belangstellenden in de visschcrij op de groote rivieren. Deze vergadering was bijeengeroepen door een comité van voorbereiding, dat daartoe op een in Mei gehouden vergadering was aan gewezen en werd gepresideerd door den heer Weijde te Loo bij Duiven. Na opening werd liet woord gegeven aan den directeur der Nederlandsche Heidemaatschappij, die in het kort uiteenzette op welke wijze de Ned. Heidemaatschappij de, belangen der Z^et- watervisscherij tracht te bevorderen en wat tot dusverre door haar is verricht, hierbij wijzende op het groote voordeel, dat er ge legen is in eene krachtige organisatie. Spreker wees or hierbij op, dat thans reeds ongeveer 800 beroepsvisscliers bij de hoofdaf- deeling Zoetwatervisscherij der Maatschappij zijn aangesloten, verdeeld over een 15-tal af deel ingen. Toen na deze inleiding de voorzitter de vraag stelde of den riviervisschers aansluiting bij de Heidemaatschappij wensohelijk voor kwam, gaf de vergadering door krachtig ap plaus hiermede haar instemming te kennen staande de vergadering sloten zich reeds een 63-tal leden aan en werd aan het voorloopige comité, aangevuld met eenige leden uit plaat sen, die nog niet in het comité vertegenwoor digd waren, opgedragen pogingen in het werk te stellen tot. het oprichten van afdeelingen, daar waar een voldoend aantal visschers ge vestigd is. Nadat nog de heer Lovink, voorzitter der Nederlandsche Heidemaatschappij te 's Gra venhage, telegrafisch met het genomen be sluit in kennis was gesteld, sloot de voorzit, c 1 met een woord van dank aan de aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid, de vergadering Het bestuur der stichting Oranje Nas sau's Oord ontving van Hare Majesteit de Koningin-Moeder een gift van f 500 als bij drage voor eene bij hert Sanatorium te stich ten kapol. Hert bestuur hoopt langzamerhand do noodigo gelden bijeen te krijgen voor de inrichting eener eenvoudige kapel voor pro- testanteche en roomsch-katholieke godsdienst oefening. Het plan is eene in het Sanatorium bestaande localiteit eenigszins te vergrooten en te verbouwen, zoodra de daarvoor be stemde middelen dit zullen toelaten. De Leidsche feesten. De contra-partij, welke gisteren door de Leidsche burgerij aan het Studentencorps werd aange boden, en bestaande in een concert cm een bal op het schitterend verlichte feestterrein uitmuntend geklaagd. Mislukt. De poging van christelijlke ziide Amsterdam om de slachtoffers der stakin? van 1903 aan een bestaan te helpen, is mislukt. Het „Brokkenwerk", waarvan indertijd in 't Sociaal Weekblad en Eigen Haard een beschrijving heeft gestaan, is met Pinksteren opgeheven. Vijf persoaen, d'e daardoor weder broodeloos werden, kwamen zich bij de Maatschappij De Eendracht aan meld in, om op de sollicitantenlijst geplaatst te worden. Vier waren reeds vroeger, wegens gebrek aan werk, ontslagen. (Tel.) Ter griffie der Haagsche rechtbank is neergelegd de eenige uitdeelingslijst in het faillissement der Mindrineti. De schuldeischcrs, te zamen ten bedrage van f 6207.83, ontvangen 100 hunner vorderin gen de eigenlijke faillissementsonkosten, waaronder niet de kosten der diverse proces sen door den. curator gevoerd, bedragen niet minder dan f 3800. De voor een en ander benoodigde gelden tot een bedrag '-an f 9207.83 zijn betaald door den advocaat mr. J. Kappeyne van de Cappello te Amsterdam, namens een combinatie van belanghebbenden, die tevens de diverse borgkosten betaalden. Met deze procedures tegen den lieer M. C. "erloop staat het thans aldus: de zaak, waar in de heer V. door de rechtbank te 's Graven hage veroordeeld werd tot betaling van f 358.000 is nog in appèl hangende voor het gerechtshof te 's Gravenhageof deze zaak zal worden voortgezet, wanneer het faillisse ment der Mindrineti is geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst, is nog onzeker. De zaak, waarbij mevr. Verloop verzet deed tegen het op haar meubelen, uit kracht van voormeld vonnis gelegd beslag is ge royeerd; mevrouw heeft die meubelen terug gekregen. Dan is nog voor de rechtbank aan hangig het verzet van den heer Verloop tegen het in beslag nemen van zijn huis Banka- plein, op grond van niet in achtneming der daarbij voorgeschreven formaliteiten. Nader wordt gemeld dat het thans aan gevoerde middel, den curtaor de noodige gel den te verschaffen, oon de schuldeischor9 100 uit te betalen, w'èl 11a het verbin dend worden der gedeponeerde uitdeelings lijst het beëindigen van hot faillissement tengevolge lieeft, doch dat de vordering der Maatschappij op den heer Verloop en an dere aansprakelijke personen, wegens het niert-storting op hunne aandeelen, ten volle blijft bestaan. Pogingtotdoodslag. De recht bank te Almelo veroordeelde H. B te En schede wegens poging tot doodslag, gepleegd op F. Pörtner te Enschede tot een gevange nisstraf van 2 jaar. De eisch was 3 jaar. Op afbetaling en nog wat. Een juffrouw te Rotterdam, die op den Dier gaardesingel woont, kocht in een huis op af betaling verschillende goederen en meubels. Nadat zij al ge rui men tijd afbetaald had, bleek haar dat oen g kochte tafel geheel dooi de worm doorgeknaagd was, waarom zij daarvoor een andere tafel verlangde en toen deze niet kwam de verdere afbetaling staak te Een houder van het afbetalingsmagazij 11 zond toen drie knechts, die zich met geweld toegang tot de woning van de juffrouw ver schaften, daar mishandeling en vernieling pleegden en het geleverde meubilair poogden weg te halen, hetgen hun toevallig door de tijdige komst van een politieagent verhin derd werd. Prooosorbaal werd door do po litie van het gebeurde opgemaakt. N. R. Ot. Oude klokken. Bij een antiquair te Haarlem vervoegde zich een paar weken geleden een persoon, die voorgaf uit Fries land te komen, en zeidc in staat te zijn oude Friesche klokken te leveren voor niet te veel geld. Er werden drie oude klokken besteld, en zij kwamen aan. De verpakking was zóó keu rig, dat geen argwaan werd gekoesterd en, daar onder rembours geleverd was, werd be taald. Doch toen met. het uitpakken begon nen werd, bleek de oudheid dor klokken daar uit, dat het niet anders waren dan stukken en brokken, die geheel geen klok vormden en niets waard waren.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2