BETKE's CACAO Zomerdekens. Zwarte BESSEN. J. P. FLECK, flotel VELAARS, BAARft, "stadsnieuws. Noodhulp-Werkmeid CHRISTELIJK GYMNASIUM te UTRECHT, DffilHÏK Uil den omtrek. ADVERTENT! ËN. ZOMERDIENST 1905. Werkmeid. f 1. f 0.55 I 0,25 per '|2 K.G. een net Buitenmeisje, [Oldenzaalsche Stoomweverij Mineiaalwaterfabriek Bronzout Pastilles voor Kogelfleschjes. Lijnmarkt 19, Utrecht. Snt. Tel. 1078. Slaap- en Ziekenkamers-Meubileering. BEHANGERIJ. STOFFEERDERIJ. Machinale Stoomzuivering. Desinfectie. Motzuivering. Nederlandsche landbouwers een groot aantal beste tuigpaarden. in dit nummer zullen uit brengen ter eere van liet koninklijke bezoek en tevens als reclame tegenover liet groot aan tal buitenlanders, dat verwacht wordt. Het. programma van 11 Juli vermeldt verder nog a Ben concours voor eenspannen van par ticulieren, waar de beste paarden uit Enge land zijn ingeschreven b concours voor rij paarden, Engelsch volbloed; c. een cours voor tweespannen van binnenlandsche ban delaren d. een cours voor harddravershet bestuur wekt de eigenaars van harddravers in Nederland ten sterkste op, hierin te teonen, dat deze sport de laatste jaren sterk is voor uitgegaan e.n niet alleen snelle paarden voor de baan, maar ook sierlijke tuigpaarden van harddraversafstamming in ons land wórden gefokt. e. Tiet groot springconcours, waarvoor ook een groot aantal buitenlandsche inschrijven wordt verwacht. Ui verband met het vorstelijke bezoek be ginnen dien dag de keuringen zeker uiterlijk om één uur, daar het bestuur zich voorstelt de inschrijvers der volgende dagen, in verschil lende klassen verdeeld, te verzoeken des na middags op een te voren aan hen bekend ge maakt uur, in den ring te willen defileeren. Uit alles maakt het bestuur op, dat het Haagsche Concours Hippique een schitterend begin zal hebben. De cijfers van hetgeen de Schovening- scho vloot te IJinuideu heeft besomd in de afgeloopen trawlvisscherij zijn voor d© log gers f 77,674.16, voor de bommen f 1929.75, totaal al/XK) f 79,603.91. Van af 1 Januari is nu te Scheveningen besomd 627 loggers f 97.153.70, 498 bommen f 51,701.80 en 264 kustvisschers f 6065.10, totaal f 154,910.60. (Het aantal vaartuigen is voor elk vaartuig berekeud naar de lceeren dat. een vaartuig binnenkwam). De totaal besomming der 81loggers is, na aftrek van den stoomtrawler, f 92,733.70 te Scheveningen en f 77,674.16 te IJmuiden, totaal f 170,407.86 f 2103 per logger. De totaal besomming der 59 bommen was te Scheveningen f 51,701.80, te IJmuiden f 1929.75, totaal f 53,631.55, zijinde f 909 per bom. Kratokboonen, In liet Ned Land houwweekblad maken de heeren dr K. H. M. van de Zande en A. Viirtheim de uit komst openbaar van een nader onderzoek der quaestie van de kratokboonen, op Rijles proefstation te Hoorn, door hen ver richt. Onder de verschillende onderzochte partijen boonen waren er, die veel vergif tigde ricinusboonen bevatten, maar ook waar dit n"et het geval was, bleken zelfs gekookte kratokboonen somtijds vergiftigingsver schijnselen te kunnen opwekken. De conclu sie v.ui de 'heeren is: „Allps in aanmerking nemende, meenen wij dus te moeten blijven op het standpunt, door eer onzer reeds vroeger ingenomen, dat de dit jaar geïmporteerde kratokboonen voor de gewone veehouderspractijk zijn een ge vaarlijk voeder. Alleen met bijzondere ken nis van zaken kan het gebruikt worden ook zonder cl'© kan het dikwijls zonder schade worden vervoederd, doch voor oor- rake. welke voor den veehouder niet geheel na te gaan zijn, kan 'het plotseling heftig schadelijk worden en vermoedelijk gevaar opleveren. Wij raden dus in het algemeen den vee houders af deze boonen te koopen en te ver- Een slimme kastelein. Een kastelein te Drcgeham heeft er iels op ge vonden in zijn huis verhuringen te houden zonder zijn bedrijf te staken. De notaris zat in een lokaal, dat geen gemeenschap heeft met de „vergunningslokaliteit/* de oproeper stand voor het opgeschoven raam in het ver trek van den notaris en de gegadigden ston den buiten. Nu en dau werd er pauze gehouden c-u staan verveelt gauw het publiek guig de herberg in, om to kunnenzitten en iets te gebruiken. De kastelein had succes v.au szijne uitvin ding; hij had een goeden dag. De Hoogo Raad deed uitspraak in het cassatieberoep van J. N. Sichterman, com missionair in effecten 4e 's Graven li age, tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld we gens het voortgezet misdrijf vaai verduiste ring. De Hooge Raad achtte ongegrond het cassat'emiddel volgens hetwelk de dagvaar ding nietig zou zijn, omdat er slechte in ten laste was gelegd „toeëigeningzonder meer dere specificatie van de wijze waarop requi rant zich de effecten had toegeëigend. Toe eigen'ng toch van c-en bepaalde zaak op ze kere min of meer bepaalde tijdstippen door een bepaald persoon is een bepaald feit, het welk voldoet aam de aam de dagvaarding in art. 143 Strafvordering gestelde eischen. Wat het tweede cassatiemiddel betreft, volgens hetwelk niet voldoende zou zijn ge motiveerd waarom de requirant in deze niet handelde in zijn beroep als commissionair in effecten, overwoog de Hoogo Raad dat rechtbank en Hof blijkbaar hebben aange nomen dat de requirant niet als zoodanig hamdel de, ter wederlegging van de door den requirant tot staving van zijm goede trouw aangevoelde omstandigheid, dat hij de geïn crimineerde feiten zou hebben gepleegd in zijn beroep van commissionair. Ook het derde cassatiemiddel, den vorm betreffende, ongegrond achtende, verwierp de Hooge Raad het cassatieberoep. Doodslag. Een bewoner van do Lange Leidsclie Dwarsstraat te Amsterdam braelil gister in een twist met een scharen- slivoer, die gezegd werd in ongeoorloofde betrekking met zijn vrouw te staan, dezen twee sneden in hals en nek toe, zoodat de ge- woi dk naar het gasthuis moest, vervoerd worden De dader »s gearresteerd. De „d o o d s 1 a g" t e Tilburg. Om- treil' do vechtpartij to Tilburg meldt men nader dat de politie de overtuiging gekre gen heeft, dat men hier niet met een moord aanslag maar met zelfmoord te doen heeft. l>e B het slachtoffer, heeft een zijner ken nisren, met wien hij ruzie had, willen tref fen deze weerde echter af met het gevolg, dat. bet mes Lk: B. zelf in het onderlijf trof. Aan verbloeding is hij kort daarop gestor ven. De relletjes te Steenwijk. Over de relletjes, die na de eerste verkie zingsuitslag te Steenwijk plaats hadden, schrijft de „Meppeler Ct." nog het volgende: „Onder de mannen, die verdacht, worden gestemd te hebben op den heeir Duymaeir van Twist, werd gerekend een der bakkers. Bij dezen werden dan ook de ruiten »nge- slageu, evenals bij zoovele anderen. Zijn vrouw, bevreesd voor erger, trok naar haar ouders te Wanneperveen, maar hij zelf bleef bij z'n zaak en bezorgde den volgenden mor gen getrouw zijn broodjes bij de klanten. Tot deze laatste behoorde een winkel- vrouwtje. wonende achter de. kerk. Ook haar bloedde het hart, dat de weldoener van Steenwijk, de heer Tromp Meesters, was go- vallen tegenover iemand, die Steenwijk niet kent. en door Steenwijk gekend wordt. Zij zon op wraak. En wat gebeurde? Heel 1 iofjes jiam ze de mand met brood jes hare bolletjes van den „fijnen" bakker aan, maar ;t scheen dat ze nog geen ..projectielen-' genoog had, althans zij In stelde nog zoo'n mand vol, zoo spoedig mo gelijk te leveren. De bakker, verheugd over deze extra bestelling, loopt vliegensvlug naar zijn bakkerij om nog een mand vol te halen, en 't win kei vrouwtje maakte inmiddels alarm, waardoor in een ommezien tallooze buurvrouwen kwamen toeschieten. In oen oogwenk legt ze dezen haar plan de cam pagne voor, hetwelk levendig wordt toege juicht, en in oen ommezien staan alle buur vrouwtjes, ieder gewapend met een bolletje, 't straatje opgesteld Daar kwam de bakker, 't Vrouwtje laat hem binnen, aanvaardt met dankbare blik ken de nieuwe amunitie en geeft het sein tot den algemeenen aanval met de woorden Nu zullen we jouw eens „Duymaer van Twis ten". Dat do harde projectielen hem op vele 7.waren plasregen en hagel, d;e veel schade heeft aangericht aan de te velde staande ge- wassen. i Te Gen deren sloeg de bliksem in de land- bou.wwoning van mej. Verbeek, zonder veel schade te doenzoo ock te Heesbeen bij A. Merks. Te Aalburg werd in de weide een koe en te Wijk een paard gedood. Ook nog op an dere plaatsen werd vee in de weide getrof fen. Een stemmingsmop. Ver bee'd je, dat hier iemand in vier districten gestemd heeft Hoe was dat mogelijk? Had hij dan kaarten van een ander? - Neen. Veel eenvoudiger! De man was. pianostemmer. School- eo Kerknieuws. plaatsen gevoelig troffen, behoeft zeer zeker geen betoog. Hardhandig. Eenige dagen geleden werd te Breda onder hevig verzet een ma» arresteerd, die wegens dronkenschap door politie was aangehouden. Hij had den agent die hem wilde arresteore» met een mes versch'1 lende wonden aan het- hoofd 'toe gebracht en eeini tweeden agent richter met zijn wapen verwond. Thans evenwel is door vijf burgers cm een officier bij de rechtbank een protest ingediend tegen de wijze, waarop de eerste politieagent den arrestant bebande' - de. Het protest vermeldt dat de politieagent den man zoo barbaarseh mishandelde, da het hoewel niet verschoonbaar, dan toch ver klaarbaar is dat de arrestant in blinde woede van zijn mes gebruik maakte. fVan de stelling gevallen. Gisteravond werd te Rotterdam per bran card' naar het ziekenhuis overgebracht de 29-jarige opperman G. D., wonende Frede- ikspaa 10 en werkzaam aan de in aanbouw riinde kerk aau den Boezemsingel, die van een stellinggevallen was en daarbij een schedelbreuk, beuevens meerdere uitwendige kneuzingen 'had bekomen. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleed de ongelukkige gisterochtend 8 uur. Hn laat een weduwe met 4 kinderen ach ter. Maandag had door het onwed^r te Was senaar een droevig .ongeval plaats. Twee gras maaiers uit Hoeven, in dienst van de wed. Kn., in het Oostdorp, schuilden voor heb onweder achter een hooirook. Beiden werden door den bliksem getroffen. Na eenigen tijd kwam een van de twee, die slechts bewuste loos geweest was, weer bij en vond naast zich het lijk van zijn metgezel. De overle dene was de kostwinner van zijn moeder, een weduwe. De andere was sedert kort ge huwd. Men deelde eerst mede, dat de ge spaarde ten gevolge van den bliksemslag ge heel lam was, doch dit is niet zoo. Langza merhand is hij weei' hersteld en zal waar schijnlijk alleen met den schrik vrijikoanen. Maandag is bij liet- hevige onweder, dat lx/ven Haarlem woedde, de bliksem ingesla gen bij den heer Arons, in de Spaarnwouder- straat aldaar. De bliksem ging langs de goot en de afvoerpijp, en werd zoo afgevoerd naar den regenbak. Een eindje verder ging de bliksem bij den heer Schwartz, door de smederij naar den tuin en sloeg in een plas water. Deze was eensklaps verdwenen, maar de modder was naar alle zijden uiteengespat. Aangaande het vreeselijk weder van Maandagmiddag meldt men uit Geldermal- sen nader het volgende Bij menschoniheuigcnis heeft het nooit zoo geregend als bij de donderbui, waarvan we in de avonduitgave van gisteren melding maakten. In een oogenblik stond alles blank van het water. In school A stond het water zoo hoog. dat de kinderen naar huis gestuurd moesten wor den, zoodra de regen ophieldin vele wo ningen liepen de kelders vol water, o. a. bij den rijwielhandelaar en photograaf, den heer v, d. B., die dan ook grootc schade lijdt door heb overtollige water; in bijna alle huizen langs den Lingcdijk stroomde het water vrije lijk binnen. Het pas gelegde riool door het dorp (dat zooveel hoofden heet gemaakt heeft- en zoo- eel belastingbetalers aan het klagen en mopperen bmcht, en dat, daar het op de Linge uitwatert met toestemming der autoriteiten natuurlijk nog heel wat ge schrijf en gewrijf in het leven zal roepen, door personen, die klagen over verontreini ging van „het kleine rivierko"), het riool, zegge we, was. ondanks zijn belangrijken dia meter, niet bij machte liet water te verzwel gen. Te volde schade a a veel koren platgeslagen. De de vruchtboom en valt nogal De Minister ran Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 September a. s. te vervullen is de betrekking van leeraar in de Staatswetenschappen aan de Ityks-hoogere burgerschool met 5jarigen cur us te den Helder. Het ntal wekelijks te geven lesuren bedraagt 4. Mede is dan te vervullen de betrekking van leeraar in de Staathuishoudkunde aan de Rijks- hoogere burgerschool met 5jarigen cursus to Leeuwarden. Het aantal wekelijks te geven les uren bedraagt 4. Zij die voor deze betrekkingen in aanmer king wenschen te komen, gelieven zich vóór 8 Juli e. k. aan te melden bij den inspecteur van liet middelbaar onderwijs, dr. J. Campert, to 's-Gruvenhage, eventueel met opgave van het aantal dienstjaren, door hen als leeraar aan eene hoogere burgerrchool of gymnasium door gebracht. Soe sfeer bi erg. De lo luit. T. L. van Maanen, van het 8e reg. infanterie te Arn hem, wordt van 10 Juli tot 9 Sept. gedeta cheerd bij het regiment genietroepen, dat thans alhier iu de legerplaats gekampeerd is en gedurende eenige weken practische oefe ningen houdt. E e m n e s. De 5e kamer der rechtbank te Amsterdam veroordeelde, overeenkomstig den eisch van het O. M., tot drie jaren gevan genisstraf den 19-jarigen werkman Dirk Let ter van hier, wegens zware mishandeling, den dood teu gevolge hebbende, van den 18- jarigen Jac. Wikkerman uit Laren, op 26 Augustus 1904, ter gelegenheid eener vecht partij, ontstaan tusschen Elemnesser en Ha- renseh© jongens op den straatweg te Laren Van den ten laste gelegden doodslag werd hij vrijgesproken. Barneveld. De doorde schietvereeni- ging dezen zomer alhier te houden wedstrijd bepaald op Woensdag 26 Juli a.s. Barneveld. In de vergadering van de afdeeling Barneveld der G. t). Maatschappij van Landbouw werd tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Zutpheri be noenid de heer R. Heijermans, alhier. Ver der werden tot candidaten voor het Land- bou w-Comité gesteld' de heeren A. W. Schol ten en W. van Spreekens, Het woonhuis van v. V„ waarnaast de kap- berg, zooals we meldden, afbrandde, werd ook door het vuur aangetast. Door het flink optreden van de brandweer bleef dat perceel echter behouden. Onweder. Bij een kort, dodli lievig onwedei. is te Haarlemmermeer de bliksem geslagen in een perceel van den timmerman Heufelaar in de nabijheid van de Cruquius De schoorsteen werd weggeslingerd en aan het dak grootc schade toegebracht. Onder Bierlidt is gisteravond een schuur door den bliksem getroffen en afgebrand. Gisterenmiddag woedde boven de ge- heele streek van t Land van Heusden een hevig onweer, dat vergezeld ging van een - Onze oud-burgemeester, mr. F. D.. jraaf Schimmelpenninck, lid' van Gedepu teerde Staten, is met ingaug van 1 Augustus benoemd tob Commissaris der Koning- iu iu de provincie Utrecht-. Nu mr. F. D. Graaf Schimmelpenninck benoemd is tob commissaris der Koningin, zal iu Augustus een verkiezing voor een lid der piov. staten moeten plaats hebben. Evenals op 16 Juni, had zich gisteren avond vóór ons bureau weer e«-n groote me nigte verzameld, die iu spanning den uitslag van de herstemmingen voor de 2e Kamer stond af te wachten. Toen al vrij spoedig de uitslag van Alk maar afkwam, waar de oud-liberaal Jhr. Mr. van Foreest gekozen was, hoorde men iemand onder het publiek roepen,Vau Alkmaar begint de VictorieEn het bleak werkelijk dat de vrijz. partijen de meerder heid hadden behaald. Van verschillende zijden ontvingen wij te- vredenheidsfcetuigingen voor de door «-.as ge nomen maatregelen, om den uitslag zoo spoe dig mogelijk bekend te maken, waarvoor wij zeer erkentelijk zijn. Een zeer groot aantal leden van de vrijzinnige kiesvereeniging en propaganda- clu!> hield gisterenavond een feestelijke bij eenkomst iu het hotel „De Zwaan", naar aanleiding van den uitslag vau de stemming voor leden vau de Tweede Kamer. De zwarte BesHfn in den Boomgaard van het E. en E. Gasthuis te Wijk bij Duur stedegelegen aan den Zandweg aldaar naa^t den Heer J. D. VAN DER HEIDEN, worden te koop aangeboden „bij den hoek" bij in schrijving. r Inschrijvingabiljotton in te leveren ten kan- l tore van Notaris VAN HEYST, uldaar op I op Itlaaudag 3 Juli e. k. 's middags 12 uur of vroeger. De voorwaarden liggon aldaar ter lez'ng. Dubbel gesorteerde Betuwsche Meikersen in mandjes van 3 K.tt. bro. a f 1 25 en 5 K.G. bi o. a t 1.75, in fraai gedecoreerde luxe verpakking 3 KG. bro. f 1.30, K.G. bro. a f I.S-?, IVane#, verzendt J. GERRITSEN te Andelst, Hofleverancier van li. M. de Koninain. De gemeenteraad zal zeer waarschijn lijk a.s. Dinsdagmiddag vergaderen. 1Wij hadden stellig verwacht lieden do n&tnen te kunnen mededeelen van comman dant en verdere officieren die, in verband met de vorming van de 4e divisie infanterie, overmorgen in functie moeten treden. De Staatscourant bevat tot heden toe ech ter de benoemingen nog niet. Misschien van avond? De heer H. J. v. d. Noordaa is be noemd tol leeraar in de Engelsehe taal en letterkunde aan de HL B. S. en het- Gym nasium te Schiedam. De Amersfoortsche Muziekvereeni- ging, directeur de heer Jochems, geeft mor genavond een concert in de Kiosk tegenover het station. Het volgende programma wordt uitgevoerd 1. Marche militaire, Untrath2. Ouver ture „La Petite Duchesse", F. Ricius; 3. Valse bleue, Aflfred Marqis4. Fantaisie Norma, Bellini5. Marsch, J. II. Kessols 6. Ouverture Bella Rosa7. Wals Pensieri Gentïli, Gr. B. Cosetti; 8. Potpourri No. G. Renaud; 9. Finale. De temperatuur van het water in d« Zwemschool op 29 Juni 1905, des ochtends 7 uur, was 66 graden Fahrenheit. Burgerlijke stand. Geboren: Bernard, z. van J. Koeslag cu E. C. PetersJohanna, d. van G. van de Klashorst eu T. A. de Graaf. Overleden: Hendrik van Nimwegen, oud 72 j., ongeh. Maatschappij tot Exploitatie van Op Z*t«-rdag l Juli a. «ordt «Ie lijn Hardenberg Cocvorden voor het verkeer geopend. In verhand hiermede wordt van af dien datum de dienstregeling van 1 Mei 1905. op de lijn ZWOLLE-HARDENBERG ingetrokken en op bet baanvak Coovorden—Zwolle eene nieuwe Dienstregeling ingevoerd. Zie aankondigingsbiljet. Utrecht, 24 Juni 1905. Mevrouw PAUW v. WIELDREC'HT Wildbaan, Driebergen, zoekt eene om terstond in dienst te treden. RA GT merk „AMERIKA" in gedec. bussen. Muutucbafifiij tol ICxplottafle vau Hi'tbe'M lloltiti'dHClie ('iM'aofabrleti, AiUMierdam. Tegen Aug. biedt ziel» aan als II erhtueld of in een stil gezin als Meid- Alleen, P. G., eu van goede getuigen voor zien. Brieven letter J. S., Boekh. C. VAN HINGSBERGEN, Geldermalsen. KONINKLIJKE voorheen J. II. MOLKEN BOER Jr., Oldenzaal. Levering direot i isrtloulieren iedere hoeveelheid STARK's Tandpasta, !2>'j cents. r%n ruwe «a gebleekte KatMiti, Linen, Pellei, Damast, Kepers, Satmets, gedrukte ea in kleuren geweven JUM- ■Ufo. Z,kin kel, Co- fictie, en. tdtnmntende door soliditeit. Vra.fl Stol», e. Pi-Uac.ura.tl Het EERSTE TOE t.ATINGS-EXAMEN zal dit jaar D.V. worden gehouden op 13 en 14 Juli a. s. Aangiften van hen, die daaraan wenschen deel te nemen, worden met vermelding van de klasse waarvoor toelating wordt verlangdingewacht voor 11 Juli a. 8. De aangiften kan geschieden peranouiyk eiken werkdag aan bet Gym nasiumgebouw (Boothstraat 2) des voormiddags van 11—12 uur, schriftelijk aan "het adres van den Rector, den Heer Or. E. HESSKM, (Utrecht, Poortstraat 24). De Secretaris-Curator Utrecht, Juni 1905. Not. P. A. LENS (Utrecht) Restaurant des Pays-Bas I (Janskerkhof). Tei gelegenheid v d. Wedrennen DINER-CONCERT van 6-8 uur. Donderdag 29 Juni. Zijt ge niet geheel tevreden over Uw Kogelflasch Limonade? Is die niet krachtig? Gebruik dan de MlnerttHlwuter Pastille uit echt bronzout vervaardigd. Hierdoor krijgt het water de smaak van natuurlek Bronwateren blijft het koolzuur langer gehouden. In ieder fleschje werpt men één Pastille. Prijs groothandel f 3.— de 2000 stuks. Monsters franco. „DE VLIJT", Voorschoten. nabU bet bosch en scboone wandelingen. PENSION in diverse prijzen naar ge lang van kamer. u. a.Groote beneaensalon met twee ol drie ln-eenloopende kamers. Aanbevelend. J. J. VEERMAN. Prop.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3