Sino>, de kruiser Kazarsky en eenige tor- uedobooten. De vloot wordt gecommandocrd door vice- admiraa' Kricgor. Petersburg.30 Juni. Naar men zegt, is do hier vertoevende opperbevelhebber van de Zwartezee-vloot en havens, admiraal Tsuch- nin, naar Ode&sa vertrokken. Volgens de hier ontvangen berichten moet de kruiser Saratow, van de \frijwillige vloot, ook verbrand zijn in de haven van Odessa. Odessa, SO Juni Gisterennamiddag heeft de begrafenis van den matroos Omeltsjoek plaats gehad. De lijkkist werd door acht ma trozen, kameraden van den overledene, ge dragen. Voorop ging de geestelijkheideene talloozc menigte volgde. Op den weg, dien do stoet nam, was geen politie of gewapende macht te zien. Het lijk werd bijgezet op het militaire kerkhof. Des avonds worden in het stedelijk hos pitaal verscheidene personen binnengebracht, die bij de onlusten van de laatste dagen ge wond zijn. Londen, 30 Juni. De Daily Telegraph be richt uit Odessa, dat een linieschip op de stad vuurt. Er is geen vloot in 't gezicht. Libau29 Juni. Gisterennacht kwamen do matrozen van het plaatselijk commando al hier in opstand Zij braken het arsenaal open, eigenden zich de geweren toe en scho ten g$> do woningen der officieren. Nog in den nacht kreeg de artillerie van het garnizoen bevel naar de haven op te ruk ken. Hedenmorgen werden do kozakken en een regiment infanterio eveneens daarheen gezonden. Petersburg, 30 Juni. De Regeeringsbode spreekt nadrukkelijk tegen het bericht van een correspoudcntiebureau betreffende de schorsing van de vredesonderhandelingen. Die Onderhandelingen gaan zonder vertra ging voort. Gec.i mededeeüng van de Veree- nigde Staten is onbeantwoord gebleven. De voorbijgaando ongesteldheid van den minis ter van buitenlandsche zaken Lamsdorff be lette hem niet zich met de loopeude zaken bezig te houden en had volstrekt geen in vloed opjdeze onderhandelingen. Do betrek kingen met den vertegenwoordiger van de Vercenigde Staten te Petersburg zijn nooit verbroken geweest. Dto Schilezbche Ztg. bericht uit Lodz, dat met zeisen gewapende boeren aanrukken op de stad. De muiters schieten van de daken op do troepen en werpen naar hen met bran dend pek. Ook een groot aantal soldaten zijn gedooo. Volgens een ander bericht uit Lodz, is in do meeste fabrieken het werk hervat; ook het tramverkeer is weer begonnen. Tegen 200 socialisten, die bijeen gekomen waren in een boscli nabij Lodz, stuurde de overheid een eskadron kozakken af. dat- het bosch omsingelde en vuur gaf. 18 personen werden gewend 180 werden aangehouden. De boeren in het district Kowno leggen met geweld beslag op de weidon en paarden der grondeigenaren. Telkens brengen de berichten nieuwe be wijzen van den gevaarlijken staat van gis tin?, waarin de bevolking in verschillende deelen des lands verkeert, on van de re- geeringlooeheid, die er hoersdht. Zoo bericht de Temps uit Konstantinopel, dat de toe stand te Iwanowo afceeds kritieker wordt. Eeno groote panieiWiecft de bewoners be vangen, die door jpet geringste incident in onrust worden gebracht. De bewoners hou den nacht cn dag de wacht over hunne have, want behalve dat de brandewijn winkels zijn geplunderd, eischen de stakers thans van de winkeliers gratis-levering van de koopwaren. Zij trekken in talrijke troepen door de stad, om huh te eischen voor de hongerigen. In sommige streken komen natuurrampen noe de ellende venneerderen. Zoo wordt de provincie Saratow met 'hongersnood bedreigd ten gevolge van het totale gemis van oogst, dat men voorziet. De Nowosti meent te weten, dat eeno eeuw) binneulandsche leening zal werden uitgegeven van lêO millioen roebels. Petersburg, SO Juni. (Petersburg9ch tele graafagentsehap). Krachtens besluit van den militairen raad, wordt het Finlandscho mili- t ...re district ontbonden en het ambt van bevelh.bber der daar aanwezige troepen op geheven. De vestingen en de militaire inrich tingen worden ingelijfd bij het Petersburg- sdhe militaire district. Uit dc in Finland staande troepen wordt hot 22e legerkorps ge vormd. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten De hoofdmacht van de Russische afdee'ing, die in het noordoosten van Korea opereert, is, na eerst voor de Japanners teruggetrokken te rijn, de Toemen weder overgetrokken, en is nol gekampeerd op de hoogten van Itzoe tao-toeng eti Jiën-fang, waar dt Russen pon tonbruggen geslagen hebben over de rivier, en herig rijn niet het opwerpen van stevige verschansingen. Intuasohen blijven dc Japanners noord waarts oprukken hun ruiterij ataat al op 50 IC Af. ten noorden van K won-song. Do uit Oost-Azië gekomen berichten bevat ten voor 't oogenblik niets van belang. Noch van het oorlogstooneel in Mandsjoerije, noch uit Noord-Korea zijn nieuwe berichten van bcteekenis ontvangen. I>o berichten van Ja- panscho zijde houden zich in 't- geheel niet bezig met den werkelijke» toestanom niets te verradenzij bepalen zich tot het uitdrukken van overdreven verwachtingen en voorspellingen, waaruit blijkt hoe de stem ming in Japan is. Do geruchten over een wanhopige» toestand van de Russische strijdkrachten, over hunne insluiting of omtrekking, zijn tot dusver vol strekt niet bevestigd. Daarentegen kan het bcncht over do ontruiming van de voorste Russische beveiligingszênc en het terugtrek ken van do posten dichter bij de eigenlijke weerstands!ijn op waarheid berusten. Waar de hoofdmacht van het Russische leger feitelijk staat, daarover heersoht nog volkomen on zekerheid. Men zegt in de linie Tsjentsjoen Kirin, doch deze opvatting is niet zeer waar schijnlijk, omdat, naar de kaart te oordeelen, tusschen de genoemde plaatsen de omst andig heden van het terrein voor de keuze van eene defensieve stelling niet gunstig zijn. De Rus sische stelling moet öf verder zuidelijk, wel licht in de lijn Fenhuasian-Talianho, öf veel noordelijker, namelijk aan de Midden-Soen- gari liggen. Vermoedelijk zal Linewitsch aan de eerste stelling het Japanscho leger nood zaken zich te ontwikkelen, maar den beslis- 9enden aanval niet afwachten en den terug tocht uitvoeren naar de tot opneming van zijne strijdkrachten voorbereide stelling aan de Soengari. De vooruitgeschoven troepen van dc Rus sen waren tot dusver tamelijk ver voor de verzamelplaats van de hoofdmacht gepos teerd zij zullen dus allengs naar de eigen lijke weerstandslinie teruggetrokken moeten worden, zoodra het oprukken van den vijand zich doet voelen. Een telegram uit Wladiwostok bericht, dat den 27en Juni Japansche oorlogsschepen, naar men meent torpedobooteai, aan den horizont gezien zijn. Londen, 29 Juni. Lloyds heeft een tele gram ontvangen van den kapitein van den Deensche stoomboot ..Prinses Marie", gedag- teekend Batavia 29 Juni, waarin gemeld wordt dat op 22 Juni het schip aangehouden is door de Russische kruiser „Terek". De lading werd als contrabande aangemerkt en het schip in den grond geboord. De beman ning is gered. Kopenhagen, 29 Juni. De Oost-Aziatische Compagnie ontving telegrafisch bericht, dat de kap'te'n en de bemanning van de aan die Maatschappij behoorende stoomer Prinses Mario' te Batavia zijn aangekomen en dat do boot, die op reis was van Europa naar Singapore, Hongkong Shanghai en Yokoha ma, en geen oorlogscontra'baude aan boord had door de Russische hulpkruiser „Tereh" in de Chineesche zee in den grond s geboord. Bijzonderheden ontbreken. Uit Washington wordt aan de „Morning Post" bericht, aait Japam aan president Roose velt- zou hebben te kennen gegeven., dat .het met van plan is do onderhandelingen op de lange baan te schuiven of vele weken te ver spillen met beraadslagingen over punten van ondergeschikt belang. Wanneer Rusland eer- li jik is, zoo heeft. Jr^an met andere woorden verklaard, dan zijn een paar weken voldoende voor de gevolmachtigden om tot overeenstem ming te komen in eene maand kan men het, zelfs bij het meest omzichtige optreden, ge makkelijk eens worden. Japan zal niet dul den dat do onderhandelingen gerekt worden tot het einde van den herfst om dan eerst te zien consla toeren dat men het niet eens kan warden. Allerlei vDr. Tanner, de vermaard© Amerikaan- sclie vaster, d;e twintig jaren geleden veertig dagen zander voedsel bleef, om de physieke mogelijkheid der Bijbelsche veertigdaagsche vasten te bewijzen, en naar wien men wel eens bijzonder magere renpaarden heeft ge noemd, zal thans, naar men uit New-York bericht, een andere opzienbarende proef ne men. De thans 75-jarige man wil nu de phys'eke mogelijkheid van lichamelijke opstanding be wijzen en zich te Attica, in Indiana, levend laten begraven. Op grond van een theorie omtrent radioactieve werking beweert hij, na verloop van dertig dagen lovend uit zijn graf te voorschijn te kunnen kamen. Maar het is twijfelachtig of de overheid de belangwekkende maar „wel wat gewaagde" proefneming zal toelaten. vEen Belgische gravin, Rosalie do Mercy-Argon team is de vrouw* van een die ren temmer geworden. Zij is eerst getrouwd geweest met een Franschen hertog, den her tog van Avaray, maar dat huwelijk was niet geluklog, en negen jaar na de bruiloft kwam het tot echtscheiding. De gravin heeft toen wer een poos in België gewoond, maar later keerde zij terug naar Parijs, waar zij groote belangstelling kreeg voor „kapitein" Jack Bonavita, dierentemmer in den circus Blos- tochk. En toon Bonavita eens door een leeuw gewond werd, raakte het hoofd van de gravin heelemaal op hol. Zij zijn kort ge leden getrouwd en naar Amerika gegaan, waar de dierentemmer nu voorstellingen geeft. vEen uit Warschau gevlucht burger ver haalt het volgende: „Er gingen agenten der geheime politie rond, die overal fluisterend verkondigden, dat de tijd voor Polens bevrijding was ge komen. Zij wisten menigten te verzamelen, brachten die in nauwe straten, waar zij zich niet konden verdedigen, en dan kwamen do Kozakken uit een hinderlaag te voorschijn. Zij h'euwen de menschen in stukken. Het was een ontzettend schouwspel. „Karrenvol verminkte lichamen reden door de straten. „Ik zag hoe aan een Israëlitisch jong meisje door twee Kozakken, wien zij weer stand bood, eerst, de beide armen en daarna het. hoofd werd afgehouwen „Zij waren als door een moordwaanzin be vangen." vIn een kerk in do omstreken van Merse- hurg zouden oen aantal kinderen gedoopt wor den. Onder de doopelingen was ook een jon getje van vier jaar. Toen de dominé aanving het voorhoofd van het kind nat te maken, verweerde het kind zich uit alle macht, roe pende: „Moeder heeft mij al gcwasscheu." Alle aanwezigen lachten en ook de geestelijke kon slechts met moeite den ernst bewaren. De Staatscourant van Vrijdag 30 Juni bevat do volgende Kon. besluiten benoemd bij het wapen der infanterie tot jeneraal-majoor commandant 4e divisie do colonel A. D. Petter, commandant van het 6e reg.; tot kapt. de le luit. op non-activi teit W. F. d'Harvant, van dat wapen, en de le luit. D. Postma, van het reg. grenadiers en jagers, van de Koloniale Reserve, gede tacheerd bij het leger in Ned.-Indië; bij den staf van het wapen tot majoor de kapt A. Buytendijik, van dien staf, werk zaam bij de cadettenschoolL. J. H. Hobbe- ma, adj. van het reg. grenadiers en jagers; bij bet le rog. tot majoor kapt. J. M. F. J. La tour, va:i het regt.grenadiers cn jagers; t^t kapt. dc le luit. N. J. Kooiman, van den staf van het wapen, werkzaam bij den hoofd cursus; J. G. Leverland, van het 8e regt., en J. H. Borel, adj. bij het regt. grenadiers en jagers; tot le luit. de 2e luit. J. K. J. H. Strick van Linschoteü, van het korps; bij liet 2e regt. tot kapt. de le luit. R. B. A. N. de Quay, van het regt. grenadiers en jagers; J. M. O. Ilaak, van het 5 regt., en G. A. do Reeder, van het instructio-bataljontot le> luit. de 2e luit. E. C. J. Moonen, van het korps; bij het 3e reg. tot kapt. de le luit. H. J. E. de Bom-bonadjudant bij het 4e; L. B. van Aaperen, van het korps, en J. N. Brudjn, van den staf; der infanterie, werkzaam bij de Kon. Mil. Academie, bij, het 4e regimemit tot kolonel i de luitenant-kolonel D F, H. Helbach, com- 1 mamiant van het corps; tot le luitenant de 2e luitenant G. W. de Bruijn van het corps bij het 5e regiment tot luitenant-kolonel de majoor P. G. Weiringh van het corps; tot majoor de kapiteins jlir. E. A. Tediug van Berkhout van het regiment grenadiers en jagers en D. W. de Jager van den staf der infanterie, werkzaam bij de Kon. Mil Aca demie; tot kapitein de 1© luitenant J. W. van Henning, van het algemeen depot van discipline en F. Köhlbrugge, commandant der 2e compagnie hospitaalsoldatenbij het 6o tot kolonel, commandant van het corps de luitena-t-kolonel A. E. Roest van Limburg van den staf der infanterie, toegevoegd aan den inspecteur van het wapentot kapitein de le luitenant R. W. vani Wieringen. va»' den staf van het wapen, werkzaam bij de Kon. Mil Academie, L. M. Leezer en A. H. de Balbian Verster, beiden van het corps en W. J. Hasselbach van het 10e regiment; oij het 7e regiment tot luitenant-kolonel de ma joor J. F. N. v. Bunge van liet corps; tot le luitenant de 2e luitenant J. M. v. d. Heydo en O. P. Bennewitz, beiden van het corps. bij het 8e regiment tot kolonel do luite nant-kolonel D. de Ronde Bre6ser, comman dant van het korps; tot luitenant-kolonel de majoor F. H. Don- nor van het korps; tot kapitein do le luitenant H. G. Post, van het korps eii H. J. de Klein, adjudant van het korps; bij het 9e regiment tot luitenant-kolonel do majoor J. Ditmar van liet korps; tot kapitein de le 1 untenants A. Beek vain het 4e-, j. R. van der Moer van don staf van het wapen, werkzaam bij do Cadettenschool, en M. F. Goldenberg, van het 3e regiment, gedetacheerd bij het Kol. Werfdepot; tot le luitenant de 2e luitenant I. J. Fro- ger van het korps- bij het 10e regiment tot kapitein de le luitenant D. J. van Leer, adjudant bij hot 4e regiment; tot le luitenant de 2e luitenant G. W. van Lommei van het korp6; bij het 11e regiment itot kolonel-comman dant van het korps dé luitenantkolonel D. L. Hoogkamer van den generale» staf; tot majoor de kapitein P. P. C. Colette, van den staf der infanterie, adjudant vau den inspecteur van het wapen, en J. van Dolft, van het 4e regiment; tot kap'tein de le luitenants J. H. Al- breoht, van de Normaal-Schietschool, en E. J. van Bel en C. F. Muschart, beiden van de grenadiers en jagers, en S. Gal, van het 2e regiment; tot le luitenant de 2e luitenant B. D. van Erckelens, van het 2e regiment; bij het wapen der artillerie: bij den staf van liet wapen tot kolonel de luitenant-kolonel J. A. D. de Fremery, hoofd der IVdo afdeeling van het departe ment van oorlog; bij het 2e regiment veld-artillcrie tot kolo nel-commandant van het korps de luitenant- kolonel J. D. Wagner, belast met het bevel over dat regiment bij het 3e regiment veldartillerie tot kolo nel-commandant van het korps de luitenant kolonel F. van Hasselt, belast met het bevel over dat regiment; tot luitenantrkolonel de majoor A. W. do Jonge van der Halen, van bet korps; bij het personeel dei' militaire administra tie tot kapitein-kwartiermeester de 1ste lui tenant-kwartiermeester P. J. Ruijgrok van hot 2e regiment veld-artillerie op non-activiteit gesteld de majoor A. Hol land van het 5e regiment infanterie; in rang overgeplaatstbij den generalcn staf de majoors A. L Klerk de Reus van het 5© en W. II. van Terwisga van het 1ste regi ment infanterie, alsmede de kapitein J. L. ten Bosch van het 2e regiment vesting-artil lerie; bij de grenadiers en jagers de kapitein J. G. Kist van den staf der infanterie, werk zaam bij het departement van oorlog: G. Brandsma van liet 3e en H. P. J. M. Bakker van het 6e regiment infanterie en de kapitein bij den generalen staf jhr. G. A. A_ Alting von Geusau, leeraar aan de Hoogere Krijgs school op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen de kapitein-kwartiermeester K. L. Knauf, en hem den rang van majoor ver leend de kapiteins bij den staf der infanterie A. J. Groustra eau H. J. Balfour, beiden bij liet departement van oorlog en zijn deze be noemd respectievelijk tot referendaris en hoofdcommies bi? he t- departement op verzoek eervol ontslagen uit 's lands dienst de O. I. ambtenaar met verlof, mr. E. Rijke, laatstelijk voorzitter van den landraad te Soemenep en de met verlof in Europa aanwezige kapitein der mfamterie O. I. leger C. G. Meorterg b. verdord toi kapitein de le luitenant bij 'het korps mariniers J. van dor Kop. benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en accijnzen te Overschie, A. W. Rohm, ontvanger derzelfde middelen te Tub- bergentot ontvanger der directe belastin gen te Groningen J. H. II. Eelsingh, ontvan ger derzelfde middelen .o Dordrecht; tot ontvanger der directe belastingen en accijn zen te Slochteren, F. S. Boonstra, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen te Coevordentot ontvanger der di recte belastingen, invoerrechten en accijnzen te Tilburg, L Janssen, ontvanger derzelfdc 1 middelen te Bergen op Zoomtot ontvanger der directe belastingen te Rotterdam (2e af deeling) S. J. F. Mirandollc, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Gouda tot ontvanger der directe belastingen en ac cijnzen te Leeuwarden (buitengemeenten), J H. Coolhaas, ontvanger derzelfde middelen te Franekertot ontvanger der directe belas tingen en accijnzen te Grootegast, R. A. Bak ker, ontvanger derzelfde middelen te Bode graven tot ontva ïger der directe belastin gen en accijnzen te Oudewater, J. G. Sijp- kens, ontvanger derzelfde middelen te Eladel tot ontvanger der directe belastingen te Maastricht, G. G. A. Meuwtisen, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Goes; to1 ontvanger der directe belastingen en ac cijnzen te Haarlemmermeer, J. D. Wichmau, ontvanger derzelfdc middelen te Boskoop tot ontvanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Enkhuizen, J. Fok- kens. ontvanger derzelfde middelen té Ternaard; tot ontvanger der directe belas- tingën en accijnzen te Haaksborgen P. II. J- G. van Manen, ontvanger derzelfde middelen te Waardenburg; tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen to Simpelvcld, G. Hemmes, ontvanger derzelfdc middelen te Hontenisse, met intrekking zijner benoeming tot ontvanger dei di recte belastingen en accijnzen te- Lith tot ontvanger der directe belastingen, in voerrechten ©u accijnzen te Texel F. Bruins, ontvanger devzelfde middelen te Makkum tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Noord- welle J. J. Bekaar, ontvanger der dir. bel. invoerr. en acc. te Stavorentot ontvanger der dir. bel. en acc. te Locncn, C. Rambon- net, ontvangev derzelfde middelen te Uithui zen tot ontvanger der invoerr. en acc. te Dordrecht B. Ribbink, ontvanger der dir. bel., en acc. te Sneektot ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Zutphen D. N. Hou- I wing, ontvanger derzelfde middelen te Be verwijktot ontvanger der dir. bel., en acc, te Ylisringen, H. W. Houwink, ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Harderwijk; tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Sappe- meer E. Heumes, ontvanger derzelfde mid delen te Dragtentot ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Middelharnis J. J. Kok, ontvanger der dir. bel. en acc. tc Gel- dermalsem tot ontvanger der dir. bel., in voerr. en acc. te Hontenisse, J. Broeder, ont vanger der dir. bel. en acc. te Heilo; tot ontvanger dor dir. bel, invoerr. en acc. te Grave G. P. J. van Hellemondt, ontvanger der dir. bel. en acc. te Hasselt; tot ontvan ger der dir. bel. en acc. te Beek (Limburg) H. J. de Willigen, ontvanger derzelfde mid delen te Bergumtot ontvanger der dir. bel. en acc. tc Dalfsen H. J. Koning, ont vanger derzelfde middelen te Willemstad tot ontvanger der dir. bal., invoerr. en acc. te Cuijk J. II. F. Claessens, ontvanger der dir. bel. en acc. te Twellotot ontvanger der dir. bel. cn acc. te Hengelo (Gelderland') S. Schimmelpenning, ontvanger, der dir. bel. invoerr. en acc. te Edamen is ingetrokken de gedane benoeming van den ontvanger der dir. bel. cn acc. J. C. Roest te IJsselmon- de, tot ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Mecüemblik, met bevestiging van dien ambtenaar in zijne tegenwoordige betrekking; Ham Majesteit de Koningin heeft op 2' Juni 1905 in plechtig gehoor ontvangen den heer F. L. de la Barra, ter overhandi ging aan Hoogstdezelve van zijne geloofsbrie ven als buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister van de Yereenigde Mexicaan- scïio Staten bij liet, Nodorlandsche Hof. Hare Majosteit heeft bij die gelegenheid tevens m ontvangst genomen de terugroe- pingsbrieven van den heer E. Pardo, die in gelijke hoedanigheid do voorzegde republiek bij Hoogst derzei ver Hof vertegenwoordigde. De rit, die Z K. H. de Prins en de Commissarissen der Heidemaatschappij Maan dag deden, had mede ten doel eene proef bij te wonen bij het ploegen van een heideveld op Meerveld, door een span van 14 ossen en. een van 12 raarden. Voorts werd nog op de Kon. boerderij een van 's Prinsen werkpaarden met veulen in oogenschouw genomen. De hertogin van Albany zal a.s. Zater dagmorgen te 9.40 aan de halte Soestdijk aankomen, om eenigen tijd de gast te zijn van Haar zuster, de Koningin-Moeder. Gisteren keerden Hr. Ms. grootmees teres barones van Hardenbroek en de opper kamerheer baron Van Hardenbroek weder van Het Loo naar de residentie terug. Bij H. M. de Koningin-Moeder op het Paleis Soestdijk heeft gisteren gedineerd bar ron Von Engel, die met 1 Juli a, s. den per soonlijken dienst van Z. K. H. den Prins der Nederlanden zal verlaten, aan, wegens zijne benoeming als dienstdoend kamerheer van Z. K. H. den Groothertog van Mecklen- burg-Schwerin naar Mecklenburg terug te kecren. H. M. de Koningin-Moeder ontving hem in afschei dsau dien tie ter gelegenheid van zijn aanstaand vertrek. Bij H. M. de Koningin-Moeder dinoe- re- heden op het Paleis Soestdijk baron Mol- lerus van Wcstkerke, commissaris der Ko ning1 in de provincie Gelderland, met me vrouw benevens eenige ingezetenen uit de provincie Utrecht en eenige hoofdofficieren va- het garnizoen te Utrecht. Op Zaterdag 1 Juli begeven zich naar het Loo, teneinde dienst te doen bij Hare Majesteit do Koningin, gedurende de maand Juli: jhr. Van den Bosch, kamerheer; kapi tein graaf Du Monceau, adjudant; le luit. baron Van Heemstra, ordonn ansofficior Het gevolg van Hare Majesteit de Koningin bij het bezoek aan Breda op 3 Juli a. s. zal bestaan uit; baronesse Van Harden broek, grootmeesteressebaronesse Schimmel- penninck van der Oye, hofdame; jonikvr. Van Haersona de With, hofdame; luitenant-gene raal graaf Du Monceau, chef van liet mili taire huisbaron Sirtema van Grovestins, grootmeesterbaron Bentiuck, opperstalmees ter; jhr. Snoeck, kamerheer i. b. <1.jhr. Van den Bosch, kamerheer; jhr. Van Geen, parti culier secretaris; kapitein graaf Du Monceau, adjudant; lo luiit. baron Van Heemstra, or- donnanee-officior. Z. K. IIde Prins zal worden vergezeld door jhr. Hooft Graafland, adjudant van Z. De koninklijke trein komt ten 11 u. 55 m. (Amsterd. tijd) te Breda aan en vertrekt van daar ten 6 ij. 1 min. Het ontslag van het minis terie. Gisteren reeds is een buitengewone ministerraad gehouden, waarin besloten is aau H. M. de Koningin het ontslag van het ministerie aan te bieden. Vad. Onteigening. Do St. Ct. nr. 151 be va;, een Kon. besluit, luidende als volgt: Tea behoeve van den spoorweg van Tiel naar Culemborg, zullen, ten algemeenen nutte ten name van de naaml. vennootschap „Stoomtram Tiel-Buren-Culenborg" ter uit voer ng van de wet van 14 Juli 1904. worden onteigend de eigendommen, in de gemeenten Tiel. Wadcnoijen, Zoele», Buren, Beusichem en Culenborg. aangeduid in het plan en de kaarten welke ter inzage van een ieder heb ben gelegen en vermeld zijn op den staat in bovengenoemdo St Ct. opgenomen. De minister van Buitenlandsche Zaken brengt, onder verwijzing naar de mededeo- ling, voorkomende iu do Staatscourant van 29 April 19(M, no. 100, ter kennis van be langhebbenden, dat het met Bulgarije be staande destijds door de Bulgaarsohe regee ring opgezegde handels régime alsnog van. kracht zal zijn tot 1/14 September a. s. In café de Leeuw te 's Gravenhage werd Woensdagavond dc overwinning der vrij zinnigen gevierti in ten uitsluitend voor geest verwanten toegankelijke bijeenkomst, opge luisterd door muziek eener dameskapel, in welke bijeenkomst de gekozene voor deu Haag, benevens mr. Goeman Borgesius, met de hoofdbesturen der Nieuwe Vrijzinnige kiesvereoniging 's-Graven hage en der vrij zinnig-democratische kiesvereeniging, bene vens de jonge liberalen en verschüleude voor mannen der vrijzinnigen aanwezig waren. Onder luid gejubel bracht mr. Limburg de gekozene in district I, een dronk uit op mr. Borgesius, waarna de Jonge Liberalen oen feestelijke ommegang in do zaal deden. Daarua voerde mr. Borgesius het woord, de aanwezigen gelukwcnschcnde met do na zooveel inspanning verkregen overwinning in het land, die aller verwachting overtreft. Al was op 16 Juni reed9 een strooming in de goede richting waar tc nemen, het Ne- derlandsche volk aeeft thans getoond, geen burgertwist te willen, geen regeering die overlevert aan Rc e en Dordt, maar een regeering van heel het volk, die nationale wetten maakt. Mot verblijdende eenheid heeft het Nederlandsche volk dr. Kuyper een „tot hiertoe en niet verder" toegeroepen. - Kuyper had liet Nederlandsche volks karakter zoo aangetast, dat de groote meer derheid heeft gezegd „uit moet het zijn" en het was uit! Hulde bracht spr, aan het platteland, dat het voorbeeld der groote ste den volgde, waarna hij onder groot enthu- siasme de gezondheid dronk van de drie IIaagsche ge k oze ne n Vervolgens nam mevrouw Wynandts Fran- ckenDyserinck het woord, die eveneens onder geestdriftige toejuichingen haar hulde bracht aan de jonge liberalen, waarvan zij verwachte dat zij ook voor de vrouwen in het krijt zoud n treden. Het fecstltil van den avond was: „52/48 hi ha ho!" Leeuwarden. Het Volk schrijft „Dat heb district Leeuwarden voor onze partij verloren zou gaan, zou den lag vóór de herstemming nog door de kenners van don politieleen toestand daar met een ongeloovig hoofdschudden zijn ontkend. De anti-revo- lutionairen hadden hun kiezers vrij gelaten met de boodschap: in geen geval op oen so cialist. De katholieken echter waren minder sterk beïnvloed ten gunste van den libe- ec can- didaat, en algemeen was in het district de overtuiging, dat do overgroo' s meet dorheid van hen Wibaut boven Tliom >011 7."u verkie zen. Op het laatste oogenblik keerde ei© kar.s. De aartsbisschop was tussc.icnK- .1» gi kc- men. Hij beval, Thomson te stennni). Dins dagavond bereikte die boodidi"» de kalho- lieke pastorie van de dorpen, en tot 1:1 deu nacht werd zij voortgegeven naai a'le kanton. De uitslag der stemming wijst daM. ook aan, dat de heer Thomson de gezamenlijke cleri cal© stemmen heeft, gekregen, terwijl ons stemmencijfer werd vermeerderd met dat van een deel der vrijzinnig-democraten, en van esn kleine driehonderd man, grasmaai ers e. d., die van de eerste stembus waren weggebleven. Het spreekt vanzelf, dat wij dit niet be richten om dc katholieke kiezers van hun taktiekverandering op het laatste oogenblik een verwijt te maken wij doelen alleen de feiten mede, z-oals wij ze uit volkomen ver trouwbare bron hebben vernomen. De overwinning. Uit Kampen wordt geseind Do heer Reijne is met deu trein van 8 u. 15 gisterenavond hier aangekomen. Duizen den menschen waren op do been. Bij de aan komst heerschte groote geestdrift, met luider stemme riep men „Leve ReijneIn vijf rijtuigen, waarin de besturen van verschil lende kiesvereenigingen gezeten waren, werd de gekozene van het station gehaald. Men reed langs de IJselkadé en door een deel der stad, steeds vergezeld van oen groote volks menigte, naar de versierde gehoorzaal, dio lang voor den tijd als stampvol was. 't Leek een koninklijke intocht. De avond werd ver der in de gehoorzaal feestelijk doorgebracht. Enk huizen. Te Urk kwamen alle kiezers op, zelfs zieken alleen de 20, die in de Noordzo op een haringlogger zijn, waren verh; derd. De heer Borgesius verkreeg thans 24. de heer Sluis 355 stemmen. Drie booten hadden daartoe de visschers uit IJmui- den, Nieuwediep en Harlingen vervoerd. Goodopgekomen. Slechts 111 twee districten kwamen Woensdag minder kiezers op dan op 16 Juni, nl. in Appingedam, waar 266 van de 7171 en in Iloogczand, waar 439 van de 5477 wegblevenin beide stond do keus tusschen een anti-rev. en een sociaal democraat. IJver. Por stoomboot arriveerden te Harlingen va,11 Vlieland de aannemer der wer ken aan do kust met een twaalftal arbeiders 0111 met do» aansluitende» trein naar Slic- drecht te vertrekken, ten einde aldaar bij de

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2