BINNENLAND. Officieren en welks verschijnen in de haven van Odes-,.1 de aanleiding geweest is tot de vreeselijke ramp. die over de voornaamste handelsstad van Zuid-Ru9land gekomen is, is liet nieuwste en een der grootste schepen van de Zwartezee-vloot. Het «9 meer dan 12.000 ton groot, hoeft eene bemanning van 730 mar. en is bewapend met geschut van het nieuwste model, waaronder vier kanon nen van 30 cM. Men heeft niets tegen de muitende be manning durven ondernemen, vooreerst om dat zi: dreigden in dat geval de stad te zullen bombardeeren en in de tweede plaats omdat men meende, dat de bemanning van andere oorlogsschepen met de muiters ge- meoiit zaak zouden maken. Over de gebeurtenissen in Odessa geeft d«' Er.gilsche pers uitvoerige berichten, in- zondetbeid de Daily Mail, die de ontstelte nis doen uitkomen, welke de overheden be- v'ng toen de Kniaz Potemkin met de roode vlag in top de baai binnen liep. De stad bevond zich, ten gevolge van de rustversto ringen van de stakende arbeiders, in oproer daardoor lette men onder het volk eerst hot rekkelijk weinig op het oorlogsschip. La ter. des Woensdags, werd dat anders. De het pantsersohip vergezellende torpedoboot beo de haven binnen, voer klaar voor het gevocht en met op de kaden gerichte ka nonnen voorbij de voor anker liggende sche nen zij maakte zich meester van de xolen- 1 lsoot Esperance, die eene lading van 2000 t«>n kolen aan boord had, en sleepte haar naar de reede, bij het daar geankerde linie schip Ongeveer tegelijk viel het uit de tele grammen bekende feit van het aan land brengen van den dooden matroos Omeltsjoek voor. >j Londenschc cargadoorsfirma Mac Nabb Roug'or en Co. ontving Donderdagmorgen van haren agent, het volgende bericht: Ern stig oproer. Fort gedeeltelijk afgebrand. Thans heerscht rust. De staat van beleg is afgekondigd. De Central New» berichtte, dat de troepen het bevel tot vuren hadden gehoorzaamd. Uit de laatste dépêches van de Daily Ex press >s het volgende ontleend Alle arbeid Staat stil Opgewonden volksmassa's door trokken Donderdag de straten van de stad en dreigden alles in asch te leggen. De po litie was machteloos, hot garnizoen giooten- doels bezig om de haven te dekken. De rest van do troepen kampeerde onder tenten op de openbare pleinen of in de buurt van de banxen en openbare gebouwen. De brand schade op Woensdagavond wordt op 2,500,000 p. st. geschat. Do aanval op de haven worde Woensdag avond met groote vastberadenheid uitgevoerd. 1 '_'00o oproerlingen braken door de gelederen der troepen heen en staken met fakkek, pe troleum en bommen alle gebouwen op de Pratique-kade aan. Toen liet vuur den op eene groote balkon-stellage rustenden spoor weg bereikt had. die om alle drie havcj? hceu gaat, breidden de vlammen zien snel naar beide zijden 3 K.M. ver uit. Brandeide sjroorwageiis, die met de invallende .tellage naar beneden stortten, deelden den brand med aan daaronder liggende huizen, fabrie ken er. pakhuizen de zeezijde van de st*a was een lange, gloeiend© vuurzee. Gelukxig heerscht* er volkomen windstilte, anders onder.* zou de ge he© le stad afgebrand zijn. Terwii' de brand woedde, hoorde men aan houdend knetterende salvo's. De kozakk u waren met 30 maxims uitgerukt, d;e in htir vuur haast geen pauze lieten invallen. Do stad was Donderdag betrekkelijk rus tig. Een bom werd op de Ekaterin Skia ge worpen en doodde zes kozakken en 12 bur gers; een andere bom, uit een raam gewor pen, ko9tte aan drie mannen hot 'even. Het lijk van den op do Kniaz Potemkin dood geschoten matroos werd dee avonds zonder rustverstoring door de politie of de troepen begraven In den loop van den avond kwam het tot verdere rustverstoringen; het cen trale station ging in vlammen op. Ken transportschip met Russen uit Port Arthur en een ander© Russische stoomboot werder Donderdag namiddag door de Kniaz Potemkin aangehouden; zij moesten twee uren onder hare kanonnen blijven liggen. Om 7 uur 's avonds stoomde het iinioschip twee zeemijlen verder de reede op, maar keerde spoedig naar zijne vroegere 'igplaats terug en vuurde verscheiden schoten af op de voorstad Langeron, waar eene afdeeling ko zakken ligt. Daarna wendde bet, totdat zijne kanonnen het hart van Odessa beheerschten, en loste een blind schot. De stoomboot, die de muiters hadden aangehouden, ging later in vlammen op. 'tie poging om de stadsgevangenis, waar 2000 gevangenen zijn opgesloten, te openen, mislukte Woensdagavond hadden vijf maa non eer aantal groote bommen tegen den buitenmuur gelegd, om de gevangenen te bevrijden. Zij "werden echter tijdig verrast en in hechtenis genomen. A'oersk, I Juli. Gisterenavond beval een officier, die zich in een uit Kiew aangeko men trein bevond, een beschonken soldaat gevangen te nemen.'Toen de soldaat daarop den officier onbeschaamde antwoorden gaf, trok dezen zijn sabel en stak den soldaat overhoop. De volksmenigte, die zich inmid dels verzameld had, wilde den officier te lijf. Het gelukte dozen in zijn wagen te vluchten, die daarop mot steenen on balken gebom bardeerd werd, terwijl de officier verschei dene revolverschoten loste. Slechte mot de grootste moeite gelukte het de familie van den officier uit den wagen te redden. Do menigte begoot don wagen met petroleum en legdo vuur aan; de officier kwam in do vlninmeu om. De gouverneur en do commandant van het garnizoen kwamen toesnellen. Een escadron dragonders dreef do meuigte uiteen. Turkije. De Echo de Paris verneemt dat Hodeida do ©enige belangrijke plaats in Yemen is, die ziel. nog iu Turkseh© handen bevindt. Marokko. Renter's correspondent te Fez seint, dat griaf Tattenbach den 23en door den Sultan in -ehoor ontvangen is, hoewel de Sultan anders Vrijdags nooit audiëntie verleent. Ook wordt het al9 een hijzonder gunst be wij* voor het Duitsclie gezantschap beschouwd. dat de grootvizier den gezant den vorigen dag bi zich te eten. gehad heeft. Op de uitnoodiging tot deelneming aan de Maroklco-eonferen tie heeft Denemarken ge antwoord, dat het zal deelnemen, mits alle betrokken groote mogendheden daar verte genwoordigd zijn. V.reenlgde Staten. Washington, 1 Juli. Staatssecretaris Hay is overleden. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog siju de volgende berichten Tokio, S0 Juni. De Pereswjet is gisteren vlot geworden. Eene dépêche van Havas uit Petersburg bericht: Men zegt hier, dat de toebereidse len voor de vre,.esondcrhaiidelingeu voltooid zijn en dat binnen kort de Russische en Ja- pansche gevolmachtigden zullen kunnen bij- eenkomeu. De volmachten van de gemachtig den zouden ree Is omschreven zijn. De Temps viegt hieraan toe: Onze in lichtingen laten ons toe de juistheid van dit bericht te bevestigen. Allerlei v— Opgewekt door het voorbeeld van Frankrijk, waar reeds een geheele reeks the aters en arena's uit de klassieke oudheid uit het puiu opgegraven en weer in een toestand gebracht zijn, dat er onder den blooten hemel voorstellingen kunnen plaats vinden, schij nen nu ook de Italianen op dit punt wakker te zijn geworden- Te Verona was men weliswaar reeds een halve eeuw geleden begonnen met het bloot leggen yan het oude theater, maar dit ge schiedde op particulier initiatief, en toen de heer Andrea Monga was gestorven, bleef alles weer liggen. Eerst verleden jaar heeft het stedelijk bestuur al de terreinen, met wat er in den loop der eeuwen op gebouwd is, aangekocht. Sedert is hard gewerkt, en men verwacht, reeds in het aanstaande jaar, met. de algeheele vrijlegging van de overblijf selen gereed te komen, om dan aanstonds de restauratie ter hand te nemen. Er bestaat plan, Gabriele d'Annunzio uit te noodigen, voor de feestelijke heropening van het gerestaureerde oud-Romeinsche the ater een drama te schrijven. vEen telegram uit Aden meldt, dat de Eugelsche stoomboot Foyle uit Rangoon, die 13 Juni bij Musjedzjera op een bank was geloopeu, overvallen is door inboorlingen. Een transportschip van het Eugelsche leger ui Voor-Indië is met een afdeeling soldaten van Aden vertrokken om de Foyle te helpen. vHet Eugelsche weekblad Punch deelt, bij wijze van persiflage, het volgende frag- meut inede „uit het dagboek eeuer moderue vrouw" In het park ontmoette 'k zoo'u aar dig kind, dat ik niet kon nalaten, haar eens flink te kussen... Toen ik het kindermeisje vroeg, wie de ouders waren, vernam ik zonderling genoeg dat het mijn eigen doch tertje was. Ik vroeg of ik nog meer kinde ren had, en hoorde dat ik er nog twee be zat, even lief als dit. Vreeselijk aardig t« deuken dat men zulke snoezige kleintjes heeft 1 Ik ga stellig eens naar de kinderka mer die zullen wij toch wel hebben om de anderen ook eens te zien. Ik zal wat speelgoed meenemen ik geloof dat kiade- ren daar nog al van houden maar ik weet niet wat ze zoo al hebben. Misschien is let veiliger, wat chocolaadjes mee te nemen. Apropos, die onaangename man dien ik oen paar dagen geleden in de hal ont moette, blijkt mijn echtgenoot te zijn. Ik was hem heelemaal vergeten. Gisterenavond werd hij mij in den schouwburg gewezen. Vanmiddag de kinderen bezocht. Een heel avontuur geweest. Eerst een heele pcos rondgedwaald. Geen gedachte dat mijn huis zoo groot was. Eindelijk kwam ik terecht in de keuken en vond daar een heel vrien delijk meisje, die aanbood mij de kinder kamer te wijzen. De kinderen waren eerst een beetje schuw, maar weldra war:n wij goede maatjes. Zij wilden weten waar ik woonde en hoe ik heette. Een van hen scheen zich nog te herinneren, dat zij mij een lieelen tijd geleden wel eens in huis ontmoed had zeker toen kinderen nog in de mode waren. Ik kon niet lang blijven, want in Je kinder kamer sch nt men niet. gewend aan sigaret ten. en ik moest naar de club om brigle te spelen Als ik het wat minder druk heb, kom ik zeker eens terug. Alleraardigste kin deren De Staatscourant van Zaterdag 1 Juli 1 vat o. a. de volgende Kon. besluiten benoemd tot notaris in het arrondissement 1. ïsterdam ter standplaats Amsterdam G. Furstner en A. D. Stumphiers, beiden can- didaat-notaris aldaar in het arrondissement Rotterdam ter stand plaats de gemeente riellevoeteluis, J. v. d. Knaap, candidaat-notaris te Gouda; benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau C. R. Winglen, commies ter alge meen© landsdrukkerij bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau jhr. mr. L. E. F. J. von Bön- ninghausen, burgemeester der gemeente Tub- be rgen toegekend de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau in zilver aan F. Veldeckers, meesterknecht in de st oombandfabriek van de firma C. N. v. d. Veer; op vereoek eervol ontslag verleend aan mr. H. W. v. d. Mev als voorzitter der bij Kon. besluit van 26 November 1902 Stbl no. 202 ingestelde plaatselijke commissie, als bedoeld bij artikel 86 der ongevallenwet 1901, welke hare zetel heeft in de gemeente Delft en als zoodanig benoemd mr. W. C. J. A. van Ever- dingen, advocaat en procureur te Delft; benoemd tot staatsraad in buitengewonen dienst mr. W. F. H. von Weckerlin, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister in disponibiliteit te 's Gravenhage; benoemd tot directeur van het. po-t en telegraafkantoor te Medemblik L. J. Hof land thans in geliiko betrekking te G«mert. benoemd tot ridder in de orde van Oranje- 'Nassau, C. R. Mingelen, commies ter Aige- meene Landsdrukkerij goedgekeurd, dat aan R. Cftnnegieter, burge meester der gemeente Finsterwolde, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secreta ris dier gemeente toestemming verleend aan J. W. van der Lee, burgemeester van Aarlandervecn. om lot 1 Aug. 1906 te Alphen en aan P. J. Hemming», ontvanger der gemeente Arnbt-AJmelo, om tot wederopzegging te Stad-Almelo te wonen op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Waspik, aan F. Kamp Azn. bevorderd tot commies der posterijen van de le klasse, C. Rottier. H. H. Dumoulin, J. G. Potjewijd, A. Jonkers jr., 11. Vogel en S. de Witte, allen thans commies der posterijen van de 2e klasse tot commies der posterijen van de 2e klasje, J. P. Baerents. F. K. baron van Dedem, P. J. Kraft en J. Tl. L. Meuffels, allen thans com mies der posterijen van de 3e klasse tot. commies der posterijen en telegraphie van de 3e klasse, M. C. Keukenmeester en 1. Ema nuel, beiden thans commies der posterijen en telegraphie van de 4e klasse tot commies der posterijen van de 3e klasse, W. A. H. Gelderman, thans commies der pos terijen van de 4e klasse tot commies üer posterijen en telegraphie van de 3e klasse, C. Gilhuys, W. F. Dnont, E. M. J. van der Ven en J. S. van Juchem, allen thans commies der posterijou en telegraphie van de 4e klasse. Heft Ministerie. Men verneemt met de meeste besliste zekerheid, dat na den uitslag der Kamer verkiezingen de ministers nog niet in minis terraad zijn bijeen geweest, ook niet in bui tengewone vergadering. Gisteren vergaderde do ministerraad als ge woonlijk iederen Vrijdag. Ook wanneer het Kabinet zijn ontslag aan H. M. indient, waartoe nog niet besloten is, zal het tijdstip van intreden van den demis- sionairen toestand van het ministerie nog van omstandigheden afhangen. Een nieuw kabinet. Omtrent een eventueel© oplossing van de te verwachten Kabinet-crisis, doet volgeus de „N. Arnh. Ct." in Den Haag het gerucht de rondte, dat in parlementaire kringen als vermoedelijke kabinetsformeerder genoemd wordt baron Sweerts de Landas Wyborgh, burgemeester van 's Gravenhage. Het komende ministerie. Het Nieuwsblad van het Noorden heeft zich ge wend tot den heer J. H. A. Schaper, lid der Tweede Kamer voor Appingedara, die als zijn meen ing te kennen gaf, dat nu een voor uitstrevend ministerie, gevormd door de Unie-Liberalen, met- steun van de vrijz.-dem., soc.-dem. en de vooruitstrevenden onder de rechterzijde, veel kans van slagen zou heb ben in het afwerken van die wetten welke gerekend kunnen worden te liggen in het ge bied der neutrale zone. Dat de soc. dem. partij aan de regeerings- tafel een plaats zou gaan innemen achtte de heer S. hoogst onwaarschijnlijk. De houding der partij, die geen compromis heeft geslo ten vóór de verkiezingen, geeft haar nu ook vrijheid om zelfstandig te blijven staan. Tot de neutral© zone rekende de heer S. te bohooren het Arbeidscontract, dat van 2 regeeringen afkomstig is, de Ziekteverzeke ringswet, de administratieve rechtspraak, de Ongevallenwet voor den landbouw en de vis- schers en vooral de pensioneering van staats wege niet misschien een bijdrage der best be taalde arbeiders. De aangenomen Onderwijswet in te trek ken, zou volgeus den heer Schaper niet gaan wel haar aan te vullen met toezicht op de bijzondere scholen dat. er waarborgen voor goed onderwijs worden gegeven, kosteloos on derwijs. uitbreiding van den- verplichten schooltijd. Voor een vooruitstrevend kabinet, reken de de heer Schaper op een meerderheid als men er van roomsch-katholieke zijde een 10- tal en van anti-rev. zijde een 8-tal democra ten bij krijgt. Een kabinet, uit conservatieve of zelfs oud- liberalp elementen achtte hij minder waar schijnlijk dan dit. Te afgetreden Amerikaansche gezant bij ons Hof de heer Stanford Newel, die ge durende 8 jaren te 's Gravenhage geaccredi teerd was, heeft gisterenmiddag per Kol land- sche spoor ten 3.24 met zijne echtgenoot© de Residentie voor goed verlaten. De lieer en mevrouw Newel blijven nog tot het einde van Juli te Brussel, waarna uit Rotterdam de overtocht naar Amerika wordt ondernomen. Zij werden in het station uitgeleide gedaan door den minister van Ruitenlandsche zaken jhr mr Van Weedie en den chef van diens kabinet, mr. J. P. graaf Van Limburg Sti- rumde gezanten of zaakgelastigden van Spanje, Portugal, Duitschland, Japan, België, den secretaris der Amerikaansclu legatie, den heer Garrett.den secretaris der Fransclie le gatie graaf de Ségur d'Agnessaujhr. Róell, le secretaris van het Internationale Bureau van het Hof van Arbitrage en voorts eenige dames, o. a. de echtgenoot© van den Duitschen gezant, barones von Schlözer en hoeren uit de hooge kringen dezer stad. Mevrouw Newel, die zichtoaar zeer onder den indruk was van het afscheid, kreeg ver scheidene fraaie bloemstukken. De nieuw benoemde gezant van de Unie, de heer David Jane Hill, wordt morgen of overmorgen in de residentie verwacht. De graaf Brevern de la Gardie, le secretaris der Russische legatie bij ons Hof en mevrouw de gravin Brevern de la Gardie zijn te Scheveningen aangekomen om er het sei zoen te verblijven en hebben intrek genomen r» het Palace-hotel. In het- district Sneek loopt het gerucht, dat mr. Okma bedanken zal om daar de ver kiezing van dr. Kuyper mogelijk te maken. Nu zeer waarschijnlijk de heer Goe man Borgesius voor Zutphen zal bedanken, worden t© Haarlem pogingen gedaan om den heer Lieftinck, die te Franeker gevallen is, candidaat te stellen. Naar de O. Haarl. Ct.. verneemt, heeft de heer mr. H. Goeman Borgesius, te Zut phen en Enkhuizen tot lid van de Tweede Kamer gekozen, voor laastgenoemd district geopteerd. Bij de gisteren te Winschoten gehou den herstemming voor de Prov. Staten in bet district Winschoten werden uitgebracht 3427 geldige stemmen. Gekozen werd d« heer H. Ebels, landbouwer te Nieuw Beert-a uiet 2071 stemmen; d© lieer H. J. Wiohers. te Winschoten had 1356 stemmen. Verder is gisteren tot lid der Prov. Staten van Noordholland in het kiesdistrict Zaan dam met 3254 stemmen gekozen de hier D. van Leijden, te Krommenie (lib.) De heer G. C. Kamphuijs, alhier (r.-k.) verkreeg 1299 stemmen. Adjunct-ingenieur der ma rine. De minister van marine brengt ter kennis, dat met ingang vara» 1 September 1905, drie plaatsen ata adjunct-ingenieur der marine op eene jaarwedde van f 1500 worden open gesteld. Candida/ten. die op dien datum hun 28e jaa.- nog niet zij» ingetreden en in het - ezit zij-u van de diploma's van scheepsbouwkundig en werktuigkundig ingenieur, worden opgeroepen om vóór of op 1 Augustsus 1906 een veraoex schrift op gezegeld papier aam den minister in te d'enen. Nadere bijzonderheden bevat de Staatscou rant no. 150. De „Evertseu" te Hamburg. De correspondent van het Hbld. te Ham burg schrijft vau 27 Juni: Nadat de commandant Swaan gisteren nog offieieele bezoeken gebracht had aan den 1. burgemeester van Hamburg, dr. Möuokeberg en aan den generaal-majoor Von der Groe- beu, te Altona, plaatsvervangend comman dant van het 9de Arinecorps, werd heden morgen het burgemeester bezoek aan boord beantwoord, door den Senaats-syndicus doc tor Hagedorn. Ook verscheen hedenmorgen de heer J. J. B. Heemskerk aan boord, om commandant en officieren te iuviteeren tegen morgen avond op een afternoon tea in zijn woning welke uitnoodiging door den commandant gaarne aangenomen werd. Hedenmiddag waren de leden der ,,Hol- landsche Club' met hunne dames gasten aan boord van de „Evertseu". Na een allerhar telijkste ontvangst, werd door de gasten het geheele schip bezichtigd, onder leiding der officieren. Dbarna vond een reünie plaats in de kajut der officieren en werden allerlei ververschingen aangeboden. Men bleef in de aangenaamste stemming eenige uurtjes bijeen, waarna de voorzitter, de beer Jacob Willing, dank zeide namens bestuur en le den. Nadat de gasten per stoombarkas-boot aan wal waren gebracht, werd een bezoek ge bracht ooor generaal-majoor Von der Groe- ben, plaatsvervangend commandant van het 9de arméeoorps te Altonahij werd met militaire eer door den commandant ontvan gen en weder uitgeleide gedaan. Vanavond zijn de officieren de gasten van de collega's van het Wandsbecker huzaren- regiment „Koningin Wilbelmina" op 't offi- cieercasino te Wandsbeck, en morgen wordt laatstgenoemden een diner aangeboden boord van de „Evertseu". Ook vindt morgen nog de mailcoachtocr d'oor de officieren, uit- genoodigd door den waarnemenden vice-con- eul Brill, plaats. Aan het diner door den generaal-consul Gléickman Zondagmiddag bij Pforte gege ven, waren aanwezig de dochter van dien consgl, commandant Swaan, de le officier De Leur, de vice-consul Soramer en de heer Brill. De correspondent van het Hbld. te Ham burg meldt nog: Donderdagmorgen te half acht verliet de „Evertsen" de Hamburgsche haven. Woensdagavond, gedurende het diner, dat de commandant van de „Evert-sen" den offi cieren v an het Wandsbecker huzarenregi- ment aanbood, speelde een muziekcorps lus tige wijzen en het electrisohe zoeklicht w'erp zijn verblindende stralen over de haven en den waterkant, hetgeen de aandacht van dui zenden belangstellenden trok. De Hamburger bladen zijn alle vol lof over het optreden der bemanning. De Hamb. Correspondent schrijft o. a.„Alles ist sich dariiber einig, dass die Hollandischen Kriegsschiffs-Seeleut© hier in Hamburg einen sehr günstigen Eindruck liinterlassen haben. Sie haben sich überall taktvoll be nommen". Het kamp bijl Laren gedu rende de a. s. groote vacantie. Op 1 Augustus a. s. zal onder leiding van een offic er, wien een officier van gezondheid is toegevoegd, voor leerlingen bij bovenge- noe d onderwijs, de gelegenheid worden opengesteld om, gedurende 26 dagen, een af zonderlijk voor hen ingericht kamp te be trekkeu op de heide bij Larenberg in bet Gooi. Om hieraan te kunnen deelnemen, moet men met günstigen uitslag examen hebben oedaan voor de vierde of eene hoogere klas se ai een hoogere burgerschool of gymna sium. op anderen grond vrijgesteld zijn van het toelatingsexamen voor liet reservekader, dan wei met günstigen uitslag bet adnussie- examen daarvoor hebben afgelegd. Aan het einde van den kamptijd wordt aan hen, die zulks verlangen en blijkens ge houden onderzoek daarvoor in aanmerking komen, bet getuigschrift uitgereikt noodig voor de verbintenis bij het reservekader der infanterie, vesting-artillerie of genie. Het biiwoncr. van het kamp sluit dus niet in de verplichting tot een verbintenis bij het re servekader. De hier verkregen lichamelijke vaardigheid, militaire geoefendheid en die in het schiifschieten kunnen tevens dienen als een gedeeltelijke voorbereiding voor de exa» mens voor vierinaander of een keuze van wapen en garnizoen. Zijne Excellentie de minister van oorlog biedt aan dus hen die niet tijdig aan het voorbereidend militair onderricht deelna men, de gelegenheid hun verzuim door het betrekken van dit kamp geheel of gedeelte lijk in te halen. Hier wordt binnen een maand datgene be reikt waarvoor andera, buiten de schooluren, een gebeelen winfcer-oursus van minstens 4 uur per week bij het voorbereidende militair onderricht noodig is. Tegelijkertijd leert men het militaire leven eenigszins kennen, is dus later bij liet iu dienst komen baan wijs. Bovendien werkt een verblijf onder de ge ©even omstandigheden, :n een van de ge zondste en schoonste streken van ons land, versterkend op lichaam en karakter en ver- frisschend op den geest. De oefeningen 'bestaan in hoofdzaak uit gymnastiek, militaire exercitiën en schijf schieten. De voeding is geregeld als volgt: 's Morgens liet ontbijt, afwisselend be slaande uit gort, havermout, brood met kaas en thee of soap met vleesch 's Middags (omstreeks 124 uur) brood met kaas en koffie; 's Namiddags (omstreeks 54 uur) het mid- dammaal, bestaande uit vleesch, groenten en aardappelen. 's Avonds thee (indien gewenscht met brood.) Voci het beoefenen van open-lucht-spel bestaat gelegenheid. Een uniform wordt tot het bijwonen van het kamp niet vereischt. Omtrent bet niedenemen van k eed'ng enz vindt men op bijlage B de noodde aan- wijzingen. De contributie bedraagt f 22, die bij aan komst in liet kamp gestort moet worden. Wanneer zich van een school een groep leerlingen tot bijwoning van het kamp aan meldt, wordt deze naar keuze, afzonderlijk in een tent ondergebracht. Eveneens wordt d keuze vau tentgenooten, binnen de per ken van het aantal plaatsen dat in iedere tent beschikbaar is, vrijgelaten. Zij, die aan het kamp wen sche n deel te nemen, moeten hun voornemen daartoe vóór 23 Juli a.s. schriftelijk en onder nauwkeu rige opgave van hun adres hebben medege deeld aan den heer luitenant-generaal, in specteur der infanterie te 's Gravenhage. Daarbii moet worden overgelegd een bewijs, afgegeven door het betrokken hoofd van oi.derwij (c.q. voorzitter van een examen commissie) waaruit blijkt, dat voldaan is aan den eisch in de tweede alinea hierboven ver meld Van den heer W. H. Leembruggen, te Leiden, heeft de Rijkscommissie tot het op maken en uitgeven van een inventaris en eene beschrijving van de Nederlandsche monumen ten van geschiedenis en kunst eene belang rijke verzameling topografische prenten ten geschenke ontvangen. De collectie bestaat uit ruim 350 stuks, meest uit de zeventiende en achttiende eeuw, nl. 34 plattegronden en profielen der stad Leiden, 25 gezichten in die stad, 73 afbeel dingen van burgerlijke opeaibare gebouwen al daar, 43 van kerken, kloosters en liefdadige gestichten, 15 vau academiegebouwen en 16 van grafmonumenten in Leidsche kerken. Daarenboven omvat zij 120 afbeeldingen van dorpen, kasteeleu enz. in de provincie Zuid holland en 26 van verschillende plaatsen en gebouwen in Nederland. Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot afgevaardigden van Nederland, ter con ferentie tot herziening der internationale overeenkomst omtrent het goederenvervoer per spoorweg, welke op 4 Juli aanstaande te Bern zal bijeenkomen, de heeren G. Rijper- man, lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdienstenmr. A J. M. Bake, in specteur iu algemeenen dienst bij de maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwe gen mr. P. Elias, chef van de afdeeling „'"oéderentarieven" bij de Hollandsehe IJze ren Spoorweg-Maatschappij. Tot gemeente-ontvanger te Hoorn is benoemd de heer Clarion, gemeente-secreta ris en ontvanger te Bennebroek. De heer Kernkamp te Utrecht, die onlangs buiten de voordracht en bij loting benoemd was, had de benoeming eerst aanvaard, doch later zich verplicht gezien te moeten bedan ken. Met 1 Juli is als secretaris van den Vrij- zinnig-Democratischen Bond afgetreden dr. D. van Embden. Tot zijn opvolger is door het. bestuur benoemd mr. C. J. M. Wilde. Gedenk te eken Peter Ar te d i. In tegenwoordigheid van prof. Einar Lönnberg, voorzitter van de Koninklijke Zweedsche Academie van Wetenschappen de heeren Bromo, consul-generaal van Zwe den in Nederland; Grüner, Zweedsob vice- consul prof. De Bus9y, lector magnificus der Amst. Universiteit; drs. hoogleeraren Max Weber en Ritzema Bos; het bestuur van het Kon. Zool. Genootschap „Natura Art-s Magistra"het uitvoerend comité van de biologische tentoonstelling en vele belang stellenden, is Woensdagmorgen te Amsterdam in den tuin van Artis, achter het Aquarium, een gedenkteeken onthuld voor den beken den Zweedschen ichthyoloog Peter Artedi. De directeur van Artis, dr. Kerbert, schetste in breede trekken de groote weten schappelijke verdiensten van Artedi en legde vooral den nadruk op de vriendschap, die hem met Linnaeus verbond, terwijjl hiji deed uitkomen hoe die twee geleerden elkaar tot telkens nieuw onderzoek inspireerden. Prof. Lönnberg onthulde daarop het mo nument, dat hij aan het Kon. Zoöl. Gen. met eenige welgekozen woorden aanbood. Het 'be staat uit een steen van gepolijst graniet, dra gend in gouden letters de woorden Peter Artedi Suecus Iohthyologorum princeps Piëtatis causa. M on urnen turn fecit Reeia Acadèmia Scientiarum Suecica. Namens studenten van de universiteit te Upsala (waar Artedi studeerde) legde de heer Bromo een krans aan den voet van het. monument, nadat de voorzitter van het be stuur van Artis, de heer Bleuker, het in naam van het Kon. Zoöl. Gen. had aan vaard. Donderdag is te Groningen onder zeer groote belangstelling een huwelijk voltrok ken en ofschoon wij geen Ameiïkaansch blad zijn, meenen wij toch wel melding te mogen maken van dit feit. Die belangstelling trof Julia Culp, die met deu heer Erich Morten in het huwelijk trad. Op de Groote Markt stond een dichte me nigte belangstellenden en nieuwsgierigen, menschen uit alle standen en rangei men

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2