BINNENLAND. van admiraal Wyschnewstky. vertrokken 28 Juni van S.-bsstopol naar Odessa. Sen tweede afdeeling, Instaande uit de linieschepen „Rostislaw' en „Atinop" volg de den '29. onder bevel van admiraal Krieger. Aangekomen op de reode van Odessa, be val admiraal Krieger, de „Potemkin" zich bij het eskader aan to sluiten. Het ant woord luidde „Wij verzoeken den opperbe velhebber aan boord te komen. Eindelijk voer de „Potemkin", klaar voor het gevecht, met vollen stoom vcx>rbij liet geheele eska der. Het 9chip kwam zco dicht wxirbij. dat men den bevelhebber herkende, oen man met zwaren baard in burgerkleeding. Som migen beweren aan boord zelfs ongeveer 30 personen i» burgerkleeding te hebben gezien. Admiraal Krieger liet het signaal geven „Wij gaan naar Sebastopol". De „Potemkin" antwoordde: „Wij blijven hier." Na ontvangen bevel antwoordde de com mandant Goezewitsj van de „Georgi obje- donoseff", dat de machines defect warén. Op het herlinald bevel„Wij gaan naar Sebastopol", antwoordde de „Pobjedonosef" „Wij blijven hier". Het pantserschip ging naait de „Potemkin" leggen en eindelijk heescli de „Pobjedonoreff" het signaal„Wij wenschen dat de officieren aan lanrl gaan." Dit was het laatste signaal, dat het eskader bij zijn vertrek naar Sebastopol zag. Sebastopol, 2 Juli. Het eskader keerde gis teren terug zonder de oorlogsschepen Georgi Pobjodonos.->eff, Wecha en een torpedoboot Onmiddellijk na aankomst werd aan boord van het admiraalschip Rotislaf. onder voor zitterschap van vice-admiraal Krieger een bespreking gehouden tusschen de admiraals en de scheepsbevelhebbers, waarop het stop zetten der scheepsmachines volgde. Démi officieren en matrozen, die er om ver zochten. word verlof gegeven aan wal te gaan. Gisteren is bevel gegeven aan die matrozen, welke reservisten zijn van de lichtingen van 18861899 een verlof voor twee maanden te geven. Het pantserschip Katharina II, dat tot het oefeningreskader behoort en zich op de reede van Sevastopol bevo.nd, is onttakeld. De stad is rustig. Ode*sti. 2 Juli. Gisterenavond kwam het pantserschip „Georgi Pobjedonossef" de baai binnen en l>egon onderhandelingen met de autoriteiten. Daarbij is het volgende bekend gewordenToen het 9chip Odessa naderde, werden alle officieren te Dofinow aan wal gezet. Na de aankomst te Odessa had het schip zich aangesloten bij de Potemkin, nadat ech ter oneenigheden waren voorgekomen, eischte een deel der bemanning dat men tot het es kader terug zou keeren Deze partij werd hoe langer hoe talrijker en zoo besloot uien eindelijk in onderhande ling te treden met de plaatselijke «autoritei ten. De bemanning stemde gisteren er in toe, flat de Russische vlag weder op de Pobjedon- noseff ge hese hen zou worden. Heden mor^fn leverde zij de sluitstukken van de kanonnen in, zo weigerde echter te landen, maar stelde voor de officieren weder aan l>oord terug te roepen en verklaarde zich bereid aWan hunne bevelen te gehoorzamen. De Pobjedonoseff ligt tot nu toe in de qua rantaine haven. Do Potemkin stak gisteren avond in zee en stuurde in de richting van de Kiimeensche kust. Heden verschenen weder couranten in de stad. maar er heerscht. nog steeds groote op gewondenheid De prefect beval sluiting van liet Krimhotel. uit welks vensters geschoten was. Over de muiterij van de bcmauning der Knias Potemkin werd Zaterdag nog uit Odessa gemeld „Toen de matrozen van het kerkhof terugkeerden naar de haven, werden vier hunner gedood, eon gewond en twee in hechtenis gwiomen de overigen ontsnapten, 's Avonds om half acht vuurde de Potemkin op de stad, een granaat sloeg in een huis bij de kathedraal, maar zonder iemand te kwet sen. een andere granaat kwam in de wijk Moldawauka neer. Vrijdag verliet de Potemkin haar ligplaats en stoomde in de richting van de Langcron- wijk. Op dat oogenblik verschenen vijf pant- serschepen en zevou andere schepen, torpedo- booten en transportschepen. De schepen wis- selden geriiimen tijd vlaggensciuen. Toen stoomde de Potemkin binnen den hal ven cir kel. die door de andere schepen gevormd werd. Een uur later gingen de schepen uit een de Kaatst aangekonienen staken weer in zee, do Potemkin nam haar vroegere plaats op de reede weer in. In de haven kwamen versche troepen aan. die zich opstelden op hot plein voor de hoofdkerk. De stad, die uitgestorven lijkt, wordt weder door troepen bewaakt. Sedert vier dagen staat het geheele verkeer stil. Do correspondent vau de Daily Mail be schrijft uitvoerig de ontmoeting tusschen de Knja.' Potemkin en de andere oorlogs- scliepen. Kort na het aanbreken van den dag. zoo zegt hij. kwamen vijf slagschepen bij Langeron Punt in het gezicht. De Potemkin ging ze dadelijk tegemoet, al seinende. Tot- ieders verbazing wendden de andere oorlogs schepen den steven en verdwenen uit het ge zicht. Om half een keerden ze terug, gevolgd door zc9 torpedobooten. De Po temkin ging er weer heen; zij werkte druk met de vlaggen, maar daar er geen internationale oxlc gebruikt werd was het niet mogelijk er iets van te begrijpen. De Potemkin kreeg blijkbaar geen gunstig ant woord en maakte zich tot het gevecht ge reed. Alle kanonnen waren op de andere schepen gerichtvan de muiters was nie mand te zien behalve één man, die rustig voortging met het schrobben van het dek. Opnieuw wisselden het muiterschip en .het eskader seinen Langzaam stoomde de vloot, voorbij de baai en daarop ging de Potemkin in zee. waarna de vloot zich plotseling naar dat schip wendde. De Potemkin keerde haar cenc zijdo naar tie vloot, de andere naar de stad. Na nog eenigo seinen keerde de Potem kin naar de stad terug en de vloot stoomde weg." Vereenlgde Staten. HXy. (fc Amerikaansche minister van bui- tenlaiidsche zaken, wiens overlijden telegra fisch gemeld is. was in 1838 te balein in In diana geboren. Hij studeerde in de rechten en vestigde zich na zijn promotie als advo caat». In den burgeroorlog verwierf hij den rang van kolonel. Hij werd toen particulier secret«aris van president Lincoln, vervolgens secretaris bij de gezantschappen te Parijs, Madrid en Weenen. Tusschen 1879 en 1881 is hij onder-staatssecretaris geweest. Hay be hoorde dus tot de weinige Amerikaausche di plomaten, die als t ware voor hun vak opge leid zijn. en het was ook natuurlijk dat pre sident McKinley zijn keus op hem vestigde, toen in 1897 de gezantsen'apspost te Londen bezet moest worden. Maar reeds in het volgende jaar moest hij dezen post den aangenaainsten voor een Amerikaansch diplomaat wegens het uit- 1 ken van den oorlog met Spanje verwisse len tegen den zeer moeilijken en vernioeien- den post van staatssecretaris van 1 uitenlaud- sche zaken. Hij hoeft zich toen zeer ingespan nen voor de tot-sland-koming van het ver drag met Engeland, dat het oude Clayton- Bulwerverdrag van 1850 moest vervangen. Bij het nieuwe verdrag, naar Hay en den Brit- sclien gezant I'auncefote genoemd, kreeg de Unie de vrijheid, het Panama-kanaal over te nemen. Hay's gezondheid was reeds geknakt f—i hij de beslommeringen tijdens den oor log in Oost-Azië had door te maken in het voorjaar zocht hij in Europa herstel, maar spoedig na zijn terugkomst in Amerika is hij gestorven. Oe oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog rijn de volgende berichten Petet*burgy 2 Juli. Linjew:tsj seint In de:i ochtend van 29 Juni rukten de Japan ners met kracht op tegen Becha. Onze voor posten trokken terug. Nadat wij versterkin gen hadden gekregen, ging de vij«»nd nog denzclfdeu morgen achterwaarts. De Japar- ners rukten op van Nantsjantsjensi tot Lo- koctsiu en van Joelantsi tot Wahe.ig) Kapitein Klado deelt in de Nowoje Wremja een dagorder mede van admiraal Rodjest- wensky, die ontleend is aain den brief van eeu jongen zeeofficierhij is uitgevaardigd na de vereeniging van zijne vloot met de divi sie van Nebogatow. Na waardeerende woorden over den mot. succes bekroonden tocht van deze divisie, gaat de admiraal aldus voort „Na de vereeniging met het detachement is het eskader niet alleen even sterk als het vijandelijke, maar het heeft zelfs met betrek king tot de linieschepen een zeker overwicht gekregen. De Japanners hebben een grooter aantal snelvarende schepen als wij, maar wij willen hen niet ontloopen en zullen bereiken wat- wij voor hebben, wanneer onze verdienstelijke machine-commando's ook in den strijd kalm en even flink en nauwgezet werken als tot dusaner. Do Japanners hebben veel meer torpedo jagers. verder onderzeesche booten en voor raden van drijvende mijnen, terwijl zij ge oefend zijn in hot uitzetten van die mijnen. Dat zijn echter strijdmiddelen, waartegen men met voorzichtigheid en- waakzaamheid kan op komen men mag geen torpedo-aarival ver zuimen, mag geen drijvend voorwerp en geen uit het water opstekende periscoop onopge merkt laten, mag bij de lichtzoekers niet de tegenwoordigheid van geest verliezen, moet bij de stukken minder opgewonden zijn en beter mikken. Do Japanners heblben iets gewichtigs op ons voorlangdurige ondervinding in den oorlog en eene groote praktijk in het schieten gedurende don slag. Daarop moet men indach tig zijn en zich door hun snel schieten niet tot navolgóng laten verleiden men moet niet in den blinde ach ie tem-, maar naar de resultaten de richting corrigeeren. Slechts onder deze voorwaarden kunnen wij op succes rekeneu, waarom alle officieren en manschapen van dit. bewustzijm. doordrongen moeien zijn. De Japanners zijn grenzen loos gehecht aan hun troon en vaderlandzij verdragen de schande niet en sterven als helden. Maar ook wij hebben- voor den troon van den Allerhoogste gezworen. De Heere God heeft, onze geest gestaald is ons behulpzaam geweest onr.de bezwaren te boven te komen van een tocht, dié tot heden zonder voorbeeld is. God zal ook onzen arm sterken en ons zijn zegen geven, opdat wij het bevel van den monarch vervullen en de bittere schande van Rusland met bloed afwaaschen." De Japansche regeering heeft, volgens de Daily Telegraph, in Engeland nog twee linie- sohepen besteld, waarvan er een een water- verplaataing moet hebben van 19,000 ton. In Washington verluidt, dat er onderhan delingen gaande zijn over een wapenstilstand in Mandsjoerije. Men gelooft, dat hij door Linowitscfc en Oyama zal worden gesloten. Petersburg, 1 Juli. Het Petersburgsche telegraafagentschap verneemt uit geloofwaar dige bron, dat tot gevolmachtigde van de Russische regeering voor de onderhamdelin- g'n met de Japansche gemachtigden te Wash ington benoemd is de Russische gezant te Rome. graaf Moerawjew. De Russische gezant te Washington, baron Roeen. zal aan de be raadslagingen dee 1 neme m Washington, 2 Juli. De vertegenwoordigers van Rusland zullen rijn de hceren Moerawief en vo„ Rosen, die van Japan de minister van buitenlandsche zaken Komoera en <e gezant te Washington Takahira; de moge lijkheid is echter niet buitengesloten dat bei de landen nog eenige vertegenwoordigers aan de benoemden zullen toevoegen. Washington, 2 Juli. President Rooseveldt gaf machtiging om te publiceeren, dat de Russische en Japansche regeeringen hem hadden medegedeeld, dat de benoemde ge volmachtigden zoo spoedig mogelijk na 1 Augustus bijeen zullen komen Aan beide zijden is volmacht gegeven om le onderhandelen en tot het sluiten van een verdrag, dat onderworpen zal worden aan de goedkeuring der respectieve regeeringen. Allerlei vToen Keizer Wilhelm voor eenigen tijd een garde-regiment* inspecteerde, sprak hij met de manschappen, die in het eerste gelid stonden. Hij kwam zoodoende bij een -tevigen boer, die naar den naam André luisterde. Vriendelijk vroeg de Keizer hem. of hij wel wist wie nog meer zoo heette, waarop do soldaat antwoordde: „Jawel, uwe Majesteit," de Noord pool reiziger". Verrast vroeg de Keizer, hoe hij dit wist. „Dat heeft do kapitein gezegd." „Wat heeft de kapitein dan wel van André verteld", vroeg de Keizer verder. „O, niet veel. Uwe Majesteit, hij zei al leen 'k Wou datrie jou had meegenomen De Keizer, die zijn lachen niet kon inhou den, schonk, den grenadier een vijfmarkstuk en zei nog: „Nu, zoo erg zal 't wel niet zijn." vNaar een bericht uit New-York meldt-. zijn er schandelijke dingen in vreband met den aanleg van het Panam«akanaal ontdekt. Het schijnt, dat zeker hooggeplaatste Ameri kaausche personen den bouw opzettelijk heb- ben tegengehouden en vertraagd, alleen op dat zij zelf en andere daarbij geïnteresseerde personen groote winsten ten koste van het publiek konden opstrijken. Thans heet het, dat het kanaal niet met tien jaar, maar eerst in twintig jaar gereed kan zijn. De kosten zul len niet 250 millioen, maar 750 millipea dol lar bedragen. De hoofdingenieur v.an het kanaal, de heer Wallace heeft zijne betrek king opgegeven en is naar de Ver. Staten teruggekeerd, omdat hij zich niet in staat acht de heerschende corruptie te bestrijden. vTe Bougival bij Parijs is een ontaarde moeder van 38 jaar gearresteerd, beschuldigd haar dochtertjes van 11, 5 en 3 jaar mishan deld te hebben. Zij had ook nog een zoontje, waarvan zij zeer veel hield, doeli de drie meisjes moesten het bij haar ontgelden. Vooral de oudste, die moest- letterlijk vcor alles zorgen en kreeg als belooning slaag en nog eens slaag. Soms bond de ontaarde moeder het kind vast en liet het dan op den vloer slapen. De politie werd er in gemengd en trof de meisjes in deerniswaardigèn toestand aan. Do oudste zat vol builen en blauwe plekken. Het arme kind was als versuft. Het scheelde weinig of de verontwaardig de menigte had de moeder in stukken ge scheurd vBij een mijngasontploffing in een ko lenmijn te Makejofka in Rusland, zouden blijkens een telegram uit Jekaterinoslaf 'ïGO menschen om bet leven gekomen zijn. De Staatscourant van Zondag 2 en Maandag 3 Juli 1905 bevat de volgeude Kon. besluiten verleend de gouden oere-medaille Oranje- Nassau aan A. v. d. Sluis Th., geagreëerd onderwijzer iui het huis van bewaring te Zwolle op verzoek eervol ontslagen als hoofdcom mies bij het dept. van justitie Th. A. van Ginkel op verzoek eervol ontslagen als commies bij het kabinet der Koningin E. L. Th. Themps opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Gennep D. Schram te Venlo; benoemd in de commissie van toezicht be doeld in art-. 201 der hooger ond.-wet tot lid en voorz. mr. C. B. Hordijk, oud-gouver neur-generaal van Ned-Indië; tot leden dr. H. W. Bakhuis Rozeboom, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit to Amsterdam, jhr. mr. P. J. v, Beijma, lid der Eerste Kamer, mr. J. H. W. M. v. Id- senga, lid der Tweede Kamer en dr. P. J. F. Vermeulen, lid der Eerste Kamer; op verzoek eervol ontslagen als burgemees ter van Schiebroek A. Verschoor; benoemd tot bureel ambtenaar der arbeids inspectie als 2e klerk, mej. J. W. Lam en mej. W. Jonas; bevorderd tot inspecteur van den geneeskun digen dienst der zeemacht de dirigeerende offi cier van gezondheid der le klasse bij de zee macht G. H. Klosser aan genoemden inspecteur van den genees kundigen dienst der zeemacht eervol ontslag mt den dienst verleend, onder toekenning van pensioen van f 2249 'sjaars bevorderd bij de zeemacht tot dirigeerend officier van gezondheid der lste klasse de dirigeerende officier van gezond heid der 2de klasse dr. J. W. Blanken tot dirigeerend officier van gezondheid der 2de klasse de officier van gezondheid der 1ste klasse dr. J. C. H. H. Maokay tot officier van gezondheid der 1ste klasse de officier van gezondheid der 2de klasse J. H. Stork benoemd tot lid, tevens voorzitter, der com missie van aanneming voor adelborst der 2de klasse, 3de afdeeling, bij het Koninklijk Insti tuut voor de Marino te Willemsoord, de kapi tein ter zee F. C. E. L. Koster, en tot lid dier commissie, de kapitein ter zee G. F. Tijdeman op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als heemraad van het waterschap Mars en Wijth, provincie Noordbrabant, aan J. Hoefnagel, te «Schaik voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij het leger in Nederland, de 1ste luitenant-kwar tiermeester van het leger in Nederl.-Indië, A. Terwiel, met bestemming om op te treden als leeraar aan den Hoofdcursus te Kampen. Hare Majesteit de Koningin heeft 1. benoemd in de Huisorde van Oranje, tot commandeur den heer Von Engel, thesau rier van Z. K. H. den Prins der Nederlan den 2. begiftigd met het Kruis van Verdienste in goud der Huisorde van Oranje W. B. van Steevering, hoffourier. Gisteren voormiddag h.od in de Kon. Kapel vaini het paleis liet. Loo eene godsdienst oefening plaats, geleid door prof. Chantepie de la Saussaye te Leiden. Tegenwoordig waren H. M. de Koningin met H. Dr. gemaal, de liofdignitarissen, het hofpersoneel, benovens genoodigden, Naar men verneemt heeft H. M. de Koning'n gedurende de laatste dagen ten Paleize Het Loo conferenties gehouden met de presidenten van de Eerste en Tweede Kar mor der Staten-Generaal en met den vice- president van den R«aad van State, in ver band met den uitslag der verkiezingen voor de Tweede Kamer. Men meldt uit Apeldoorn Vrijdag werd door H. Ml de Koningin in audiëntie ontvangen de voorzitter der Tweede K arner baron Mackay, iterwijll tevens te paleize aankwamen jhr Van Swinderen, vice-voorzitter van den Raad van State, en ir. Vegelen Van Claerbergen, directeur van et kabinet der Koningin De hertoging van Albany kwam Zater dagmorgen om half elf op Socstdijk aan. werd door de Koningin-Moeder met gevolg van de halte Soestdijk «afgehaald. Majoor Von Biilow-Stolle, die baron Von Engel is opgevolgd als particulier secre taris van Z. K. H. den Prins der Nederlan den, is Zaterdag in het hotel den Ouden Doe len te 's Gravenhage aangekomen. Ald«aar wordt den 8en Juli a. s. verwacht de gezant van Rusland bij ons Hof, de heer Tseharikoff, met familie. Zaterdag begaf zich naar Het Loo de luit. ter zee 2e kl. jhr. Von Mühlen, ten einde dienst te doen als adjudant van Z. K. II. den Prins der Nederlanden. De ministerraad is Vrijdagnamiddag in gewone vergadering bijeengekomen welke raad, de eerste gehouden na den uitslag der verkiezingen, tot omstreeks 7 uur geduurd heeft. De audiëntie van den minister van wa terstaat, handel en nijverheid zal tot nadere aankondiging niet plaats hebben- Naar De Stand, verneemt is reeds door vijf gekozen Kamerleden aan dr. Kuyper het openmaken van een district aangeboden. Het Centrum deelt mede gemachtigd te zijn te verklaren, dat er geen woord waar is van het bericht, dat aan Het Volk werd ver zonden, als zou de aartsbisschop van Utrecht te Leeuwarden tusschenbeide gekomen zijn om den katholieken kiezers te bevelen den heer Thomson te stemmen tegen den heer Wibaut. Noch direct, noch indirect heeft de aartsbis schop zich met eenige verkiezing ingelaten zegt het R.-K. blad. Een Kamer-c uriosu an. In de nieuwe Kamer hebben o.a. zitting een Lim burg, eeu Van Styrum, en buitendien een Van Limburg Stirum. Ongeveer 20 jaar geleden had men daar hetzelfde geval met de leden Brantsen, Zijp en Brantsen van de Zijp. N. v. d. D. Hertogdom of provincie? Ged. Staten vau Limburg hebben rapport uitge»- bracht over het voorstel, door liet lid der Staten, den heer Seijdlitz, gedaan, om bij de vermelding van den naam der provincio Limburg de toevoeging Hertogdom weg te laten. Gedeputeerde Staten stellen zich geen partij, maar laten de beslissing over aan de Provinciale Staten. Rotterdam sche gemeente- r a a d. De gemeenteraad van Rotterdam houdt zich sinds Donderdag bezig met de behandeling der bouwverordening. De be langstelling der raadsleden blijkt echter niet groot te zijn. Toen gisterenmiddag om twee uur de behandeling zou worden voortgezet-, ontbraken er zooveel op het appèl, dat de vergadering tot 3 uur werd geschorst. Op dat uur waren er waarlijk 27 bijleen, zoodat kon worden doorgegaan. Hedenmiddag wordt de zaak voortgezet. De raad der gemeente Wageningen besloot Vrijdag, ter vervanging van de te genwoordige gymnastiekschool, die in ieder opzicht ab onvoldoende moet beschouwd wor den, een nieuwe te bouwen, waaraan mede zullen verbonden worden teekenlocalen. Deze school, die in de onmiddellijke nabijheid der R, H. B. soliool zal worden gebouwd, zal aan het Rijk verhuurd worden tegen 2 der bouwkosten. De kosten worden geraamd op f 20,000. Tevens werd besloten tot het «aangaan eener tijdelijke geldleening, groot f 15,000, rentende 4.1, Naar de N. E. Ct. verneemt, zal de ouderzeesche torpedoboot, in aanbouw bijl de Kon. Mij. de Schelde, Zaterdag 8 dezer te wate. worden gelaten. De technoloog H. J. Belinfante, vroe ger assistent aan de Polytechnische school te Delft, is benoemd tot tweede keurmeester bij de oenlrale magazijnen van militaire klee ding en uitrusting te Amsterdam en treedt met ingang van heden «als zoodanig in functie. Bij beschikking van den minister van binneulandsche zaken van 1 Juli 1905, no. 34964, afdeeling onderwijs, is, voor het tijdvak van 6 Juli tot en met 31 December 1905. benoemd tot assistent bij de bibliotheek van de Teohnische Hoogeschool te Delft H. Jager, thans assistent bij de bibliotheek van de Polytechnische school te Delft. Bij beschikking van den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid zijn be noemd Z. van de Velde, te Scherpenisse, tot buitengewoon opzichter bij de verhooging van <»3U gedeelte omringdijk op Marken en B. Zijl man, tot- buitengewoon opzichter bij de wer ken tot voortzetting van de verbetering van de Maas onder Kuik en Lienden (Noordbra bant) en Ottersum, Mook en Middelaar (Lim burg). Gedenkteeken Peter Ar- tedi. In tegenwoordigheid van prof. Einar Lönnberg, voorzitter van de Koninklijko Zweedsche Academie van Wetenschappen de heeren Bromo, consul-generaal van Zwe den in NederlandGrüner, Zweedsch vice- consul prof. De Bussy, rector magnificus der Amst. Universiteit; drs. hoogleeraren Max Weber en Ritzema- Bos; het bestuur van het Kon. Zoöl. Genootschap „Natura Art:s Magistra" het uitvoerend comité van de biologische tentoonstelling en vele belang stellenden, is Woensdagmorgen te Amsterdam in den tuin van Artis, achter het Aquarium, een gedenkteeken onthuld voor den beken den Zweedschen ichthyoloog Peter Artedi. De directeur van Artis, dr. Kerbert, schetste in brecde trekken de groote weten schappelijke verdiensten van Artedi en legde vooral den nadruk op de vriendschap, die hem met Linnaeus verbond, terwijl hij deed uitkomen hoe die twee geleerden elkaar tot telkens nieuw onderzoek inspireerden. Prof. Lönnberg onthulde daarop het mo nument, dat hij aan het Kon. Zoöl. Gen. met eenige welgekozen woorden aanbood. Het be staat uit een steen van gepolijst graniet, dra gend in gouden letters de woorden Peter Artedi Suecus Tehthyologorum princeps Piëtat-is causa. Monumentum fecit Re»ia Academia Scientiarum Suecica. Namens studenten van de universiteit te Upsala (waar Artedi studeerde) logde de heer Bromo een krans aan den voet van het monument, nadat de voorzitter van liet be stuur van Artis, de heer Beuker, het in naam van het Kon. Zoöl. Gen. had «aan vaard. N«derlandfioh« Juriatenveretniging. De vijf-en-dertigste algemeene vergade ring werd Vrijdag te Haarlem, in de zaal der Hollandsohe Maatschappij van Weten- sohaippen geopend, onder voorzitterschap van mr. J. A. Levy. De voorzitter, de vergjidering openende, wijst er op, hoe magistratuur en balie waar schijnlijk een belangrijke beslissing wacht, t. w. betreffende de invoering van het leeken- element m de rechtspraak. Spr. geeft een uitvoerig overzicht van de moderne Duitsche wetgeving, waaruit blijkt dat zelf da£r de concessie aan het leekenelement ualterst ge ring is. In ons vaderland staat de zaak even eenvoudig als men op de persoonlijke opinie van den ttegenwoordigen minister van justitie «afgaatImmers deze geeft in rijn Memorie van Antwoord op het arbeidscontract te ken nen, dat uitbreiding der leekenrechtspraak afkeuring verdient. In gouvernementeele krin gen schijnt die meening echter niet algemeen. Zoo wordt er in „Ons Program" op gewezen, hoe bij gereformeerde natiën de leeken-recht- spraak herleefde. De minachting voor een be- roepsjurisltenstand voor en tijdens de Refor matio was verdiend. Dialectisch knutselwerk, ragfijn gesponnen onderscheidingen, kortom gansch een stelsel van scholastiek verving da hooge rechtswetenschap. Zoo leefde het- volk met de rechtspraak niet mee. In het. tijdvak der codeficaties denkt men niet aan leeken rechtspraak, al was «aan het denkbeeld van eodeficaltie niet vreemd het streven om de wetten voor het volk meer toegankelijk t« maken. Het Pruisische landrecht was casuïstisch, het Oosteurijkshe wetboek gaf door verwijzing naar analoge toepassing meer der wetenschap den sleutel in handen. Even afkeerig is de Fransche Code van leekenrechtspraak, ter wijl ten slotte het nieuwe Duitsche burger lijke wetboek zelf geen poging tot invoering deed, ondanks liet pleidooi van Bethmann Holweg. Zoo blijkt dat- gereformeerde natiën weinig geestdrift voor het instituut van het leeken-element toonen. Alleen in Frankrijk bestaan de „conseils de prud'hommes", en deze zijn niet juist presby- teriaansch aangelegd. Verdient op zichzelve de zaak dus goedkeuringAls leeken-recht spraak neen! Als leeken-voorlichting ja! Het grondbeginsel waarop het berust, is niet ver te zoeken, en in Engeland ook zui ver begrepen. In Themis' tempel worde liet „judicium rusticum" geschuwd, gelijk in Pla to's Academie niemand die iai- wiskunde niet geschoold was, mocht binnentreden. Na deze zeer toegejuichte rede en afdoening van eenige huishoudelijke bezig heden wordt beraadslaagd over bet onder werp; „Is wettelijke regeling van het z.g. „Collectieve Arbeidscontract' doenlijjk en wenschelijkzoo ja, op welke wijze V' Praead- viezeu zijn uitgebracht door mr. Jb. Willeu- mier. advocaat te Amsterdam, en mr. A. P. L. Nelissen, raadsheer in den Hoogen Raad, te 's Gravenhage. Na een zeer uitvoerige discussie werden in stemming gebracht de volgende vraag punten 1. Behoort in het B. W. als rechtsgeldig te worden erkend de collectieve arbeidsover eenkomst, opgevat als afspraak tusschen een wettelijke erkende werkmansvereen'ging met e,~n patroon (of wettelijk erkende patroons- vereenigiug) omtrent de voorwaarden, waar op gedurende een bepaalden tijd leden der vereeniging met de wederpartij arbeids-over- eenkomsten kunnen aangaan Antwoord bevestigend met 69 tegen 8 stem- mecn. 2. Behoort het rechtsgevolg dier collectieve arbeidsovereenkomst te zijn, dat die vereeni ging in haar vermogen aansprakelijk is voor de nakoming, zoo door haar zelve als door haar individueele leden? Antwoord bevestigend met 7 stemmen tegen. 3. Behoort de rechtsgeldige collectieve ar beidsovereenkomst voor alle deelnemers ten gevolge te hebben verplichte conformiteit in te sluiten individueele arbeidscontracten, op straffe van a. op den overtreder door zijn vereeniging te verhalen boete Antwoord bevestigend met 8 stemmen tegen. b. nietigheid van het afwijkende beding Antwoord ontkennend met groote meerder heid, c. vernietiging daarvan, door zijn vereeni ging uit te lokken. Antwoord bevestigend met groote meerder- hejd. 4. Behoort te worden bepaald dat de collec tieve arbeidsovereenkomst voor den tijd van haar duur haar werking doet gelden ook tegen uitgetreden leden der vereeniging? Antwoord bevestigend met 2 stemmen tegen. 5. Moet ter bevordering van het aangaan van collectieve arbiedsovereenkomsten het verkrijgen van rechtspersoonlijkheid door de vakvereeniging gemakkelijker worden ge maakt? Blijft buiten stemming. 6. Behooren bij den tegenwoordigen stand van oii9 vakevreenigingsleven als echt geldig te worden erkend collectieve arbeidsovereen komsten, die verbindend zullen zijn, ook tegenover arbeiders of patroons, die niet- wa ren betrokken bij zoodanige overeenkomst? Antwoord ontkennend met 6 stemmen voor. De vergadering werd daarna verdaagd tot Zaterdag. Na afloop der vergadering werd een ge zamenlijke rijtoer gemaakt met een twintig tal rijtuigen, naar het landgoed „Water land" van den Haarlemschen burgemeester jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden onder Velsen. Het was jammer, dat de stortregen maakte dat men met dichte rijtuigen moest rijden. Op „Waterland" werden de gasten door jhr. en mevrouw Boreel van Hogelanden ontvan gen. Te Haarlem weergekeerd werd in „De Kroon" een gemeenschappelijke moaltijd ge houden. waarna men zich naar het Bronge bouw begaf waar de Vereeniging tot ver fraaiing van Haarlem en omstreken en tot bevordering van het- vreemdelingenverkeer den juristen een muziekuitvoering aanbood, gegeven door het Haarlemsche muziekcorps, directeur de heer C. P. W. Kriens. Van H eutsz-f on d s. In de Dins dag te Amsterdam gehouden vergadering van

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2