Openbare Aanbesteding. Openbare Verkooping, G G. PL L. Utrechtsch Wagentje. Betuwsche Meikersen, TE HUUR aangeboden! Hotelgids VALKENBURG (Limburg) NIEUW!!! Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENT! ÈN. irl BOOMVRUCHTEN. Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. BDZ. A.J.PCLAK.BS» Buigzaam Staaldraadtouw. SPIRITUS STRIJKIJZER. IJZER DER TOEKOMST. de comité's voor het nationaal huldeblijk aan generaal Van Heutsz, onder leiding van den heer J. H. Solkesz, bleek, dat een be drag van f 41,834 ingekomen was. De beide comité's werden daarna door generaal Snij der? onder dankzegging ontbonden ver klaard. De nieuwe commissaris en het hoofd bestuur voor het fonds werden geïnstalleerd en de gelden aan het hoofdbestuur overge dragen. De tinimerliedenstaking te Winschoten. De timmerlieden te Win schoten hebben, op advies van een invloed rijk persoon te Winschoten, zich tot de pa troons gewend met het verzoek om op 1 Jan. 1906 het uurloon van 16 op 18 cent te willen brengen. De patroons hebben afwijzend op het verzoek beschikt en besloten den strijd voort te zetten. De internationale effecten diefstal. De kellner Hooft, die wegens heling van effecten, afkomstig van diefstal ten nadeele van een advocaat te Parijs, door liet gerechtshof te 's Gravenhage tot 2 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft van die veroordeelitig cassatie aangeteekend. In de strafzaak tegen den pater J. Z., te Merkelbeek, gedetineerd, beschuldigd van misdrijf togen de zeden, heeft do rechtbank te Maastricht een onderzoek bevolen naar den geestestoestand van beklaagde. Een internationale zakken rol 1 o r s b e n d e. Reeds herhaaldelijk is ge bleken dat de spoorwegstations eu treinen tusschen Roosendaal en Rotterdam als ope- raticveld werden gebruikt door zakkenrol lers. Om die reden wordt sedert eeaigen tijd door speciale treinreehercheurs toezicht ge houden. Hoe nuttig die maatregel is, mocht Donderdagavond blijken. Even voorbij Roo sendaal werd door twee rechercheurs in den trein op heeterdaad betrapt een Spanjaard, di© poogde eene mede-reiziger te rollen. Ter stond werd de hand op hem gelegd en de verdachte gevankelijk naar Dordrecht over gebracht, om daar aan den commissaris van politie te worden overgegeven. Het vermoeden bestond echter dat de gear resteerde niet alleen werkte, maar 1 hoor de tot een internationale bende, en al spoe dig bleek dan ok dat nog twee verdachte personen, een heer en een dame, den trein hier hadden verlaten en de stad waren inge gaan. Dadelijk werden pogingen in het werk gestold om ook dit tweetal op te sporen, mot het. gevolg, dat zij aan het spoorwegstation werde aangehouden, op liet oogenblik dat zij daar terugkeerden om onze stad weer te verlaten. Het bleken een Fransche heer eu een Belgische dame te zijn, die zich voortdurend in de nabijheid van den gearresteerde had den opgehouden en dus vermoedelijk d'ens medeplichtigen zijn. Ook zij werden naar het politiebureau gebracht en in verhoor ge nomen. Gisteren voormiddag werd het drietal t.< e beschikking van den officier van justi tie te Dordrecht gesteld, die hen onder be hoorlijk geleide naar Breda deed overbren gen, om daar ter beschikking te worden ge steld van zijn ambtgenoot, onder wiens res sort de poging tot zakkenrollerij -eeoleegd was. D. Ct. L ij k gevonden. In het gras aan do Persoonshaven te Rotterdam is Zaterdagmor gen het lijik gevonden van den schipper A. S., van het aakschip Dankbaarheid, liggende aan de Persoonshaven W.z., aldaar. Men ver moedt dat de man door de warmte in elkaar gezakt en overleden is. Het lijk is aan boord gebracht. N. R. Ct. Het onweer van Vrifdag. Op tal van plaatsen is de bliksem in geslagen. Te IJsselmond sloeg de bliksem in den molen van den heer A. Goud. Diens vrouw, die voor het raam zat, werd getrof fen en bleef terstond op de plaats dood. Slechts enkele steenen in het kozijn waren ontzet. Te Woerden werd de watermolen van den polder Kamerik-Mijzijde door den blik sem getroffen en al zeer spoedig in asch ge legd. De spuit der gemeente Kamerik kon geen hulp bieden, daar omstreeks denzelfden tijd in de kom der gemeente de bliksem een hooiberg trof. Ei- was reeds een vrij aan zienlijke boeveelheid hooi in, maar met groote inspanning en ook dank de wind richting is het gelukt de hofstede zelf, die ook al begon te branden, te behouden. Te Halsteren is de bliksem ingeslagen op de woonstede van den heer C. de Wit. Een schuur, wagenhuis en circa 150 kippen kwa men in vlammen om. Te Benningbroek-Sybecarspel sloeg de bliksem in het stationsgebouw, zonder echter veel schade aan te richten. In heel Ken nemer land (zoo meldt men uit Haarlem) is het on weder gisterenmiddag van 4 uur tot laat in den naoht niet van de lucht geweest. Tegen 5 uur dreven boven Santpoort-dorp een drietal buien tegen elkander in. De lucht zag toen pikzwart. Na hun vereeniging boven de kweekerij van Galesloot dreven zij de zeezijde op en begon het zachtjes te rege nen op de eene plaats, doch ontlastte zich een eindje verder een bui, waaruit ook hagel- steenon te voorschijn kwamen, wel niet zoo groot als de traditioneele duiveneieren, doch die in ieder geval nog de grootte hadden van spreeuweneieren. Tot een uur of acht klaarde het toen iet wat op, doch toen pakten zich in het zuiden de wolken weer opeen en toen het te 9 uur stikdonker was, hebben wiji tot een uur of één toe een schouwspel gehad om nooit te vergeten. Het weerlicht was geen oogenblik Ook boven Tiel en omstreken woedde Vrijdagavond het onweder hevig. Voor zoo ver bekend, zijn hoofdzakelijk boomen ge troffen. Te Zoel<%i sloeg de bliksem in de woning van C. Pluijm en veroorzaakte brand, welke echter door de buren gebluschfc werd. Te Dreumel sloeg de bliksem in de wo ning van den kleermaker Van Rooij, welke met den inboedel verbrandde. In de Ooij, bij Nijmegen, is een paard door den bliksem doodgeslagen. De begelei der, een landbouwer, werd bewusteloos go- vonden. Men vreest voor zijn leven. Opmer kelijk was, dat de kleeren van den man langs de naden vaneengescheurd waren. Onweer. Te Breda ontstond Vriji- dag aan den Sluissingel brand en werd een vrouw door den bliksem gedood. Gedurende liet onweder dat zich Vrij dagavond boven Rotterdam ontlastte, brak het Ned. stoomschip Tromp aan oaal 13 in de Maashaven gemeerd liggende aan vier staaldraad- en vier manilla-trossen van al de bevestigingen los en ging aan het drijven. Iets verder op lag een Rijnschip. Met een roeiboot langszijde waren twee man De Tromp werd in de richting van het Rijnschip voortgedreven. Een der roeiers zag het ge vaar en sprong op het Rijnschip over. Do andere, Brusse genaamd, die zijn boot wild© redden, moest dit met den dood bekoopen. De boot werd verbrijzeld tusschen het Rijn schip en de Tromp. Brusse geraakte zóó bekneld, dat zijn hoofd werd afgeklemd. De Tromp kwam met nog zes andere vaartuigen m aanvaring, alvorens het sleepboot en ge lukte het schip weer vast te maken. Verder is ten gevolge van het weer een stuurman van een aan de boeien liggend stoomschip, die zich over liet zetten in een roeiboot, daarmede omgeslagen en verdronken. Te Baarle-Na-ssau is een vrouw te mid den van haar gezin door den bliksem gedood. Nabij eon baanwachterswoning te Grondsveld is een kind van 7 jaar door den bliksem gedood. School- en Kerknieuws. Het navolgende adres is, gesteund door ruim 400 kerkvoogd yen uit alle oorden des lands, aan de Synode der Ned. Herv Kerk verzonden ,,In de vergadering van kerkvoogden, ^etiou- den te Alkmaar den 3>len Juni 1904, werd ten J opzichte van het op 13 en 14 Augustus oJ3 voorloopig aangenomen Algemeen Reglement j op de Organisatie van het beheer der kerkelijke goederen in de Ned. Herv. Kerk. de volgende motie aangenomen ,,,.De Vergadering van Kerkvoogden in de I provincie Noord-Holland, gehouden te Alk maar den 3den Juni 1904, Overtuigddat de Synode niet de bevoegd- heid heeft, een reglement op de organisatie van het Beheer der Kerkelijke goederen en fondsen van de Nederlandsche Hervormde kerken in Nederland in werking te stellen van oordeel dat, wanneer toch door de Sy node eene poging wordt gewaagd, om het thans voorgestelde reglement van kracht te verkla ren, in den boezem der Kerk een strijd zal ont staan, vinniger dan ooit, heilloos voor het I ro- testantisme, vreugde brengend in het kamp der tegenstanders bereid, zich aan het thans bestaand, in ±869 geschapen toezicht, te blijven onderwerpen maar niet geneigd zich naar de voorschriften van een, door de Synode gecreëerd reglement, te gedragen. Besluitaan de Synode in overweging te geven, liet thans voorgestelde Reglement p het Beheer in te trekken, en nimmermeer strijd te verwekken met te trachten, door eenigen maatregel, welken dan ook, invloed uit te oele- nen op de thans bestaande regeling van liet Beheer der Kerkelijke goederen en fondsen.'"" Deze motie wera door honderden Kerkvoog dijen onderstaeund. Gelukkig is dit reglement toen niet vastge steld, maar reeds 22 Augustus 1904 werd door uw college opnieuw een voorloopig Joglement aangenomen. Ondergeteekenden, die de vergadering v 3 Juni 1904 hadden belegd, ;.chten het thans niet noodig weder zoodanige vergadering bijeen te roepen, daar toch de meening ..trent de be voegdheid van uw college in deze niet is gewij- terwijl bij alle kerkvoogdijen, die toen hun stem en steun aan de motie gaven, het plan blijft bestaan om zich niet. te gedragen i.aar de voorschriften van een door uwe Synode gecre- eerd reglement op het beheer. Krachtig dringen zij er op aan, dat uw colle het op 22 Augustus 1904 voorloopig aangeno men reglement zal intrekken en verder, zoo als ook de kerkvoogden in Groningen vragen, de beheersquaestie zal laten rusten." Van de 36 classen hebben zich in zake de synodale voorstellen verklaard Voor punt I, 32 voor, 4 tegen. Voor punt II, 36 voor. Voor punt III, 17 voor, 18 tegen, 1 nam dit voorstel niet in overweging. In zake de reorganisatie verklaarden -h t'J classen in beginsel vóór het concept-Slotemaker de Bruine en Blanson Henkemans 5«r tegen. De anderen spraken zich niet uit. 8 classen verklaarden zich tegen een toot ie van afkeuring der houding van het prov. kerk bestuur van Friesland in zake dr. Ballier de overige spraken zich niet uit. 22 classen waren voor scheiding van het pre dikantsambt en hel lidmaatschap van een geerend college als Kamor of Staten, 4 er tegen de andere spraken zich niet uit. In de Woensdag gehouden classicale ia- gatlering te Groningen lu-bben 26 zich voor en 26 zich tegen eene motie verklaard, waarbij werd afgekeurd het besluit van het prov. kerkbestuur van Friesland met betrekking tot dr. Louis Bahlcr. Behalve door drie muziekkorpsen, die den zang begeleiden, zal het zangkoor van Heiliger- lee in de pauze een zevental liederen uitvoeren. aDoor den gemeente-veldwachter van De Bilt en don onbezoldigde rijksveldwach ter te Soe9terberg werden Zaterdagmorgen ten 8 uur in de Dorpstraat van De Bilt twee personen, 18 en 19 jaar oud1, gearresteerd, welke Vrijdagnacht inbraak met dief stal pleegden in een in aanbouw zijnd huis onder Soesterberg, gemeente Soest. Be halve het aldaar gestolen timmergereedschap werd ook nog in hun bozit gevonden een vol gens hun bekentenis onder Amersfoort ge stolen palingfuik, waarvan tot dusverre den eigenaar onbekend bleef. Beide personen wei den heden ter beschikking gesteld van Je jus titie te Utrecht, in afwachting van hetgeen verder geschieden zal. Uit- Maartensdijk meldt meni Gisterenavond zijn twee paarden en en veulen van den veehouder J. Spinhoven in de Achterwet-. ring in de weide door den bliksem gedood. De schade wordt gvdukk'g door assurantie gedekt. Hilversum. Mej. E. Ebbeler is be noemd tot directrice van de Arahemsche Kook- en Huishoudschool. Hilversum. De commissie voor den wedstrijd van harmonie- en fanfarekorpsen heeft, wegens het-groot aantal deelnemende vereenigingen, beslóten de derde afdceling te splitsen in twee groepen, al naarmate ze al dan niet reeds oen- prijs hebben verworven. H,ilv(ersum. Gisteren i9 teil hoogte van het Janskerkhof tusschen Laren en Hil versum een passagier der Gooische stoomtram terwijl hij uit de nog in gang zijnde tram sprong, daaronder geraakt, wat het gevolg had, dat hij een wagon over zich heen kreeg en zwaar gewond van onder de tram tq voorschijn werd gehaald. Dadelijik naar de R. K. Ziekenverpleging te Hilversum ver voerd, overleed hij kort daarop. Het bleek te zijn de heer G. van H., wonende Nieuwe Looierstraat te Amsterdam, vader van een groot gezin. Bussum. Het op 12 Juli op Cruijsber- gen te houden zangersfeest zal 's avonds te voren door ds. De Bel worden ingeleid met een bidstond in de Ned. herv. kerk. De zangvereeniging „Looft den Heer" zal alsdan eenige nummers ten gehoore brengen. Barneveld. Zaterdagnacht is de blik sem geslagen in het huis van den metselaar C. ten Hoven. Het dak werd gedeeltelijk vernield. Brand werd niet veroorzaakt. De vriendschappelijke bijeenkomst der leden van de Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde wordt dit jaar te Apel doorn op 8 Augustus a.s. gehouden. De generaal-majoor A. IX Petter heeft het bevel over de 4e divisie infanterie aan vaard. Uitkomsten der exploitatie van de Amersfoortsche tram. Juni 1905. Juni 1904. Meer. Minder. Aantal betalende pas sagiers. 7886 0618 1208 Opbrengst passage. f 586.70 fU27.22* f 59.57* - Diversen. 28.67 87.24* - f 8.57* Totaal opbrengst. 615.37 564.47 50.90 - Per dagkilometer. 11.39* 10.45* 0.94 - In Juni 1905 werden verkocht 1080 dub bele ritbiljetteu en 3916 enkele rit-coupon9, in strooken en boekjes. In 1904 bedroegen deze aantallen reep. 1543 en 1290. De prijsvermindering van de enkele rit- coupons en de invoering der strooken van f 0.25 voor 4 enkele ritten hebben tengevolge gehad, dat door de ingezetenen meer gebruik wordt gemaakt van den tram. De temperatuur van liet water in de Zwemschool op 3 Juli 1905, des ochtends 7 uur, was 72 graden Fahrenheit. Tijdens het onweer, schrok gisteren, middag op den Leusderweg een paard, dat voor een open rijtuig gespannen was, waarin zich een dame en twee kinderen bevonden. Het paard ging op bol, on van de kinderen, een jongen van 8 jaar, werd uit het rijtuig geworpen, waarbij hij zioh nog al niet erg bezeerde. Gelukkig werd het angstige dier spoedig tot staan gebracht en liep alles be ter af clan men aanvankelijk gevreesd had. In een groot aantal classicale vergade ringen is een voorstel aangenomen, strekkende om aan de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk te verzoeken in haar reglement eene bepaling op te nemen, waarbij het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal onvereenigbaar wordt verklaard met het predikambt bij de Her vormde Kerk. Op het Noordelijk Evang. Zendingsfeest, W i dat op Woensdag 28 Juli a. s. te Winschoten plaats heeft, zullen de sprekers de navolgende onderwerpen behandelen ds. Olgema, van Hoogeveen Schapen, die van deze stal niet O jjjnds. Jonker, Utrecht De bekeerinus- van de lucht slechts seconden lang verkeer- geschiedenis van een Japannees ds. Van Dijk, i »- J I van Nieuwolda t Babel en Bethel; ds. Van Noord, van Amsterdam Onze jonge menschen en de zending; ds. Doekes, van HeemseIs I raels hope ds. Schuurman, van Kampen Do I zending en de vrouw ds. Schoemakers, van Alfen a/d. Rijn Maranatha ds. Mense, van J Nieuw-StndskanaalOorlog en zen j£ng ds. Vundcrink, van HoogeveenEen Zendings-^ prikkel. De eerste openingsrede wordt gehouden door prof. Lindeboom, van Kampen de tweede ope niugsrede door dr. Lammerts van Bueren, van Amsterdam de afscheidsrede door ds. Hoek, van Brussel, en de slotrede door ds. Doorn, van Franeker. de men in liet duister, doch dan schoten vaak twee, drio bliksemflitsen tegelijk door de wolkenmassa, soms loodrecht op den grond aan, dan weer zigzagsgewijze de lucht door, elkaar kruisende om dan op het kruis punt een vuurbal te vormen. Van ongelukkeu vernam men tot nu toe alleen, dat de bliksem to even 4 uur insloeg in het stationskoffiehuis te Santpoort-sta tion. Daar sloeg de bliksem een gat in het <jak, versplinterde een balk van eenige deci meters dikte en zocht toen een uitgang door den muur. De Maatschappij voor OCVESTIOD TE 1 's-GRAVENHAGE, Molenstraat 39. bericht, dat de op 1 JuIIh.m. verschijnende coupons harer Pandbrieven van af dieu datum betaalbaar zijn te 'a-Graveubitge bij de Hoeren Lissa Kaxx en ten kantore der Maatschappij te Amsterdam bij de Hoeren H. Oykns Zomen te Utrecht bij de Ulrechtsc/ie Credietbank. en in andere plaatsen bij de bekende Agenten en Correspondenten der Maat schappij. De Directie Mr. D. VAN HOUTEN. Mr. J. D. TEN BRUGGEN CATE De gewone Verkoopingen van BOOM- VBÜCHTEN ten overstaan van den Nota ris ROBBEMOND, te Hameien, zullen ge- honden worden: te Haarzallean in het RrchthBU op DINSDAG 1 A0G0ST0S 1905, des namiddags ten 4 ure te Vleuten bij den Heer G. M. VAN DIJK, op DONÓERDAG 3 AUGUSTUS 1905, des morgens ten 10 ure. Belanghebbende worden beleefd verzocht hunne opgave zoodra mogeljjk in te zenden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Utrecht zijn voornemens op Zaterdag 8 Juli 1005, des namiddags te uur, in het openbaar ten Stadhuize aan te besledeu Het aanleggen van rloleering, bestrating enz. op verschillende plaatsen. Het bestek ligt ter inzage aan het Bureau dor Gemeentewerken Achter Klarenburg, on is aldaar, zoomede ten Stadhuize (afdeoling Financiën) en bij de Boekhandelaren VAN TERVEEN ZOON, te verkrijgen tegen be taling van f 0 25. De Secretaris der Gemeente Utrecht J. BOOL. Utrecht, 22 Juni 1905. Agent te Zeist W. H. A. van der Mersch, Driebergsche weg 13. Notaris Mr. C. NEYTZELL DE WILDE zal op Woensdag 5 Juli 1905voorm. ÏO uur, tegen contante betaling publiek verkoopeu 1 Boormachine, diverse oude Meubels, oude Lantaarnsoud Ijzer-Blik- Touw-Leder-Manden- en Hout werk oude Gordijnen oude Gereed schappen, diverse oude Wagens, oude Kleeden en Matten, eene partij Vaten en Tonnen enz. enz. Te bezichtigen in Hoofd magazijn Utrecht (Mooreelselaan) op Dinsdag 4 Juli a. s.van 10 uur voorm. tot 3 uur nam. en 2 nur vóór aanvang verkoop. Te kooi» gevraagd: Een keurig onderhouden WAGENTJK, tweede hands, met Zijportieren glazon Middenschot, noo- dige ruimteAchterbank met ueerslaand Bankje. Brieven met opgaaf van prijs en waar te bezichtigen, bij den Heer H. DE WIT As suradeur, Boothatraat 14, Utrecht. worden dagelijks aan sollede fabrieken en handelaars tegen dagprijs geleverd door TH. HARTOCH, Export. Haarlem. AiTidïhJÏE Puddhiq! 7cemt per pakje 20CEniPtR3PAKJE5 dubbel gesorteerd, prima kwaliteit, in mandjes van 3 Ko. bruto f 1.25, 5 Ko. bruto kf 1.75, 10 Ko. bruto a 3.10 worden franco ver zonden no ontv. v. postw. of tegen remb. door W. WILLEM8E, Dodewanrd. Leeraar in PIANO en ZANG, Utrechtsche straat, hoek Hellingstraat 36 prSM°' BUI, 1,1 VA,VI". qualiteit. Concur BÓOGERWERFF Co. Kin»drdyjkVlaardinqen. Een Ruim Gebouw met Tuinte zamen 420 M' oppervlakte. Het Gebouw bevat 4 Kamersgemiddeld elk groot t x S M, drie kleinere Kamersallen voorzien van Flinke Kastengroote Keuken en keldervier Privatenbreede Gangen en Trappenbeschoten Zolder met drie Kamers. Gas- en Waterleiding. Alles in zeer goeden staat. Gelegen blf bet Centraalstation te Utrecht. Franco te bevragen bü D P. H VAN OORT, Lange Smeestraat 41, te Utrecht. Verschenen en alom in den Boekhandel verkrijgbaar: Prijs 5 Cent. VOOIDen Rijn, Schwarzwald, Den Harzj ThuringenZwitserlandBelg. Ar dennen Italiaansche Meren met nuttige aanwijzingen betreffende Post, Telegraaf, Tram, eaz. Prfjs 5 Geul. Hotel de l'Empereur. Oudste en meest gerenommeerde groot Familie Hótel Ie Rang met tuin en veranda's. Algemeen bekend voor zijn uitstekende tafel. KLEIJN-ELIAS. Heeft ale voordeden s dadelijk gereed voor 't gebruik, wordt verhit met spiritus, kost in gebruik geen 2 ct. per uur, Kachel of Comfoor onnoodig, dus strijkt men met de warmste dag nog koel. Firma G. C. DARIS, Ijzerwaren, Bouw- en Huishoudelijke Artikelen. Zadelstraat 47, Utrecht. Telof. 69».

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3