commando wui den eersten officier, majoor Kemper. Tot bijwoning van do revue waren alle opp..-r-, hoofd- en verdere officieren van hot garnizoen, landweer on schutterij, alle go- pensioneerde officieren van zee- on land macht en Neêrlandsch-Indisch leger, officie ren op non-activiteit of met verlof, do civiele autoriteiten, voorzit tors van vcreonigingeu. enz. allen met hun dames uitgenoodigd. Na do revue over het ca dotten korps wer den do volgende onderscheidingen door H. M. eigenhandig uitgereikt. liet officierskruis in de Orde van Oranje- Nassau aan kolonel Van Hasselt, komman- dant van het 3e regiment veld-art aan den gep. kolonel dor infanterie Van der Heyde en aan den luitenant-kolonel der infanterie Makkink. Het ridderkruis der Orde van Oranje- Nassau aan de officieren der Academie officier van gewondheid le klasse Bartolothi Rijnders; aan den kapitein der artillerie Van der Voort, Maarschalk, en aan den kapi tein der infanterie Weitzel. De zilveren medaille der Oranje-Nassau- orde aan de onderofficieren der Academie adjudant Van der Singel, sergeant-majoor Van Gameren, sergeant Schrenders, gepens. sergeant Lefel. I)e bronzen medaille aan korporaal Kempe. Do gep. kol. Van der Ileyde is 17 jaren als officier aan de Academie verbonden ge weest, en wol 5 jaren als luitenant en 12 jaren als kapitein-kommandant der compagnie cadetten. De gep. sergeant Lefel, thans 84 jaren oud, telt 45 militaire dienstjaren, waarvan hij er bijna 14 als sergeant aan de Academie doorbracht. In do uitspanningszaal der cadetten had daarna het déjeuner plaats, waaraan behalve de leden der hofhouding nog aanzaten de Commissaris der Koningin, de bevelhebber in de 3e militaire afdeeling, do burgemeester van Breda, do plaatselijke commandant van Bre da, de commandant van het ee re-escorte en de cadet ten-sergeant M. Wins en A. R. F. Van der Mark, resp. oudste van het korpo en vaandeldrager, als vertegenwoordigers van het korps. Na het 2© gerecht kreeg do gouverneur toestemming eenige woorden te spreken. Diens toespraak luidde als volgt: Majesteit, Kon Hoogheid! Ten hoogste erkentelijk, dat Uwe Majest.'t mij wel heeft willen vergunnen op deze plaats eenige woorden te spreken, maak ik daarvan gebruik om Uwe Majesteit en Uwe Konink lijke Hoogheid namens het personeel, dat tot de K. M. A. behoort zeer eerbiedig, maar tevens van ganschor harte dank te betuigen voor den grooten eer, heden aan de K. M. A bewezen. Ongetwijfeld zal deze dag voor deze inrich ting onvergetelijk blijven. Voor hen, wion bet grootc voorrecht ten deel viel zooeven door Uwe Majesteit persoonlijk te worden onderscheiden, is die dag er slechts een, zoo als dio slechts weinigen in het leven worden geschonken. Het moge Uwe Majesteit behagen den hart grondige n dank dien ik uitspreek te aanvaar den. Uwe Majesteit gelieve verzekerd te zijn dat bet streven van allen officieren en leera ren is en blijven zal om de Militaire Aca demie te doen beantwoorden aan het doel, waarvoor zij in het leven werd geroepen, na melijk het- vormen van degelijke officieren van alle wapens voor het Nederlandsche en Ned.-Ind. leger, vano fficieren, die aan rai1'- tair wetenschappelijke kennis, practische bruikbaarheid paren eti die den eed, welke zij bij hun indicnststelling als 2e luitenant zullen afleggen, gedurende hun militaire lo^p baan getrouw tot in den dood gestand zulten doen. Do belangstelling door U. M. en Z. K. H. in onze Academie betoond, zal ons een prikkel te meer zijn om onze gewichtige taak met ijver en toewijding te vervullen. Hot moge mij vergund zijn aan onze ge voelens van dankbaarheid uiting te geven, door het instellen van een dronk op het wel zijn vaai Uwe Majesteit en van Uwe K. II- Leve de KoninginLeve dc Prins der Neder landen. Na een driewerf hoera van do aanwezigen, voerde de stafmuziek van het 6e regiment in fanterie buiten eenige nummers uit. II. M. antwoordde hierop: Generaal Waar het den Prins en mij tot ons groot leedwezen niet mogelijk was de feesten Ier herdenking van het 75-jarige bestaan der K. M. A. bij te wonen, verheugt het ens than* dubbel de inrichting in oogenaoho'i v t-e ne men. waaraan de opleiding van de officieren van het Ned. en N.-I. leger is toe **cr trouw!. Met ingenomenheid en genoegen denk ik nog steeds terug aan do proeven van kunde en lichamelijke vaardigheid tijdens mijn cersle bezoek afgelegd en ook heden heeft zoo we' de houding van het personeel zoowel a's /an het korps cadetten mijn bijzonder tevreden heid weggedragen Het verheugt mij bi' her nieuwing mij te kunnen overtuigen van de voortreffelijke plichtsbetrachting on toewij ding der officieren en leeraren der K. M. A. Een schoone, doch moeilijke taak is voor u allen weggelegd, waar gij de tookomstige leiders van de troepen voor hun toekonv-t moet bekwamen, door reeds op jeugdigen leeftijd in het gemoed van den cadet te vor men. Deze Academie bewijst ons vaderland grooto en gewichtige diensten door de uit muntende troepenaanvoerders, die zij gevormd hebben, getuige het groote aantal officieren, die zich door militaire deugden hebben on derscheiden, waarvan velen zelfs gesierd met het ridderkaiis voor Moed, Beleid en Trouw Moge de aloude tradities van krijgstucht en plichtsbetrachting der K. M. A. onveran derd blijven en krachtig medewerken tot het aankweeken en onderhouden van een goeden militairen geest in het leger. Ik stel dezon heildronk in op den bloei der K M A. Na afloop van hot déjeuner hielden H. M. en Z. K. H. de Prins in een nevenzaal cour, waarna zij zich naar het zijtorrein begaven om dc practische oefeningen dor cadetten bij te wonen. Do practische oefeningen bostonden uit: voor do infanterie gymnastiek, schermen, oefeningen hindernisbaan en tenten opslaan door do cavalerie werd gesprongen, gewors- te ld te paard, de gracht overgetrokken met behulp van drijf zakken (radeau-sacs), de ar tillerie voorde excercit-ies en manoeuvres met vesting en veldgeschut uit; de genie maakte grachtovergangen, deed een water mijn springen, voerde piounieroefeningon uit enz. Na het vertrek van het Vorstelijke Paar, dat onder het gejuich der cadetten plaats had, werd het geheele personeel door den gouverneur hartelijk toegesproken en voor de cadetten Zondagsche dienst gegeven. Het menu voor het diner van dien dag was zeer uitgebreid. Om kwart vóór drie verlieten H. M. en de Prins de K. M. A., oni naar 't Valkenberg te rijden, waar een breede schaar van men- schen stond te wachten om 't -mhullend doek van 't monument door de hand van li. M. te zien vallen. Overal waar H. M. en de Prins zich ver toonden, was 't één jubel, één geestdriftige uiting van vreugde. Aangekomen op bet terrein, waar het ge- denkteeken is opgericht, het wandelpark van Breda, hot Valkenberg, dat vroeger de tuin van het kasteel van Breda was, werden H. M. en de Prins ontvangen door eenige heeren der monumentscommissie, waarna H. M. door jkvr. M. Reigersman een bouquet werd aan geboden en door het Bredas Mannenkoor een wolkonistcantate werd gezongen. De heer R. J. baron van Keppel hield hierna de foestrede. Allereerst riep hij H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins een hartelijk wolkom toe in stad en lande van Breda, de bakermat van ons geliefd Konings huis. Achttien heeren van dit stamhuis zag Breda in den loop der tijden binnen zijn muien en allen, behalve de zoo vroegtijdig en jammerlijk omgekomen Prins Johan Wil lem Friso, werden daar gehuldigd en plech tig werd hen hou en trouw beloofd. Is het dan wel te verwonderen dat in de aloude Baronie een aandrang en behoefte ont stond om naar de mate harer krachten een eenvoudig teeken op te richten als een mijl paal op den weg der eeuwen, ais een dank bare heerinnenng aan onze vroegere Heeren en als een belofte voor de toekomst." Uiit schier alle gemeenten der baronie wer den daarvoor giften ontvangen en zoo werd het monument geplaatst op historisch m grond, het schoone Valkenberg, eertijds het fraaie lustpark onzer Heeren en thans nog de schoon, sto parel aan Breda's stedekroou. Uit naam der commissie aam wier zorgen do uitvoering van d;t gedenkteeken is toever trouwd en wier taak straks ten einde is, richtte Spr. ten slotte tot Hare Majesteit eerbiedig de bede, da'fhet Haro Majesteit be- hago moge het omhullend doek te doeu vallen Op de red^ van den heer Van Keppel antwoordde H. M. de Koningin Het zal mij bijzouder aangenaam zijn ge volg gevende aan uw verzoek dit gedenktee ken to onthullen 't welk herinnert aan de vestiging van mijnen voorzaat Engelbregt van Nassau in liet laud van Breda. Ik zie in de oprichting van dit monument een hernieuwd treffende getuigenis van de gevoelens van aanhankelijkheid van mijn volk voor mijn stamhuis, die mij tot groot er erkentelijkheid stemt Meer dan vijf eeuwen scheiden ous van den dag, waarop de eerste heer van Breda uit het Huis van Nassau zijn blijde inkomst deed in ons vaderland, ee'^won van geluk voor mijn geslacht, omdat zij het samen vluchten met het lief en leed van het vader- landsche volk, waaraan mijn huis zeer ver knocht is. Ook in mij leven de gevoelens die jniju voorvaderen bezielden en het opnieuw gele verde bewijs van de trouw van mijn volk zal mij tot steun strekken bij de vervulling mij ner roeping. Ik onthul dit monument en spreek den wonsch uit, dat liet moge bijdragen tot be vestiging van het verbond van Nederland en Oranje." Mr. M. P. G. van» Dam, voorzit-ter der raonumenits-commissie, droeg vervolgens het monument aan het- gemeentebestuur van Brs da over. De oorkonde, geteekend door H. M., den Prins en de verschillende commissies, werd nu ingemetseld en 't monument bezichtigd, waarop door de Vorstelijke bezoekers weer in dc rijtuigen werd plaats genomeu om een be- zook te gaan brengen aan 't Bagijnenhof, de oudste katholieke instelling van dien aard in ons land, die reeds van 1240 dagteek ent en die zich altijd in de bijzondere gunst van de heeren van Breda heeft mogen verhou- geu. Nadat H. M. en Prins Hendrik aan den ingang door den pastoor van het Bagijnen hof, mgr. v. d. Corput, en de overste moj. Janssen, waren ontvangen, werden zij naar de kapel geleid, welke door hen bezichtigd werd Van het Bagijnenhof ging het naar de Groote Kerk, alwaar do Vorstelijke bezoc- ker9 door de kerkvoogden werden ontvan1 gen eu geleid werden naar de prachtige graf tombe van Engelbrocht I van Nassau en Zijn gemalin Johanna van Polanen. Na de bezichtiging van dit monument moest de tocht alweer voortgezet worden. Ge trouw aan Haar gewoonte om ook de zieken het geluk te schenken hun geliefde Vorstin te mogeu aanschouwen, had II. M. beloofd ook 't Diacouessenhuis met een bezoek te vereeren. Van do kerk ging 't dan ook tusschen een opeen gepakte menigte naar het Diaconessen- huis, waar één der bestuursleden, mevrouw de douairière baronesse v. Hceckeren van Waliën en de directrice, mej. Koomans, de gasten ontvingen en 't kleindochtertje van eerstgenoemde II. M. een bouquet aanbood. Nadat, in de ontvangkamer de overige be stuursleden en mej. L. Schercr, adjunct-di rectrice, dr. Bossers en ds. Loeff waren voor gesteld, werd een bezoek gebracht aan de pa tiënten der 3e klasse, die allen uit de hand van H. M. ten bouquet-je mochten ontvan gen. Na een kort bezoek aan de serre der 2e klasse werdon de hooge gasten uitgeleid door het bestuur en werden de plaatsen in do rij tuigen weer ingenomen om langs een grooten omwe<* ook door de volksbuurten van Breda naar net stadhuis te rijden, waar de thee werd gebruikt Op het stadhuis aangekomen bood de jon gejuffrouw Marietje Ingenhousz aan H. M. oen bouquet aan en word H. M. namens de bewoonsters van het Bagijnenhof do tradi- tionoolo schotel rijstenbrij gebracht, een oud gebruik bij elk bezoek der Vorsten van Oranje aan Brod^, dat door de Bagijntjes steeds in ecre wordt gehouden. Het uur van vertrek begon te naderen. Oud en jong spoedde zich in de richting' van het station om de geliefde gasten nog tot op de laatste oogenblikkeu hartelijk toe te juichen. De cerewacht aan het station werd betrok ken door een deel van het- 6e regiment infan terie, onder commando van den kapitein Ro gier. Voor Haar vertrek deed de Koningin den burgemeester f 1000 ter hand stellen voor de algemeene armen en f 100 voor de politic. Voorts schonk II. M. de Koningin f 100 voor het bediendend personeel der Koninklij ke* Militaire Academie. In Breda was 's avonds de feestvreugde algemeen. Muziek en zang weerklonk, terwijl de schoone avond besloten werd met een wa- tervuurwerk. H. M. de Koningin-Moeder woonde Zondagvoormiddag de godsdienstoefening bij in de kerk te Eemiies-binnen. onder gehoor van dr. Lammerts van Bueren, pred. te Am sterdam. H. M. de Koningin schonk den Japan- schen prins Arisugawa een tegelstuk uit de fabriek „Rozenburg", voorstellende de Vijver berg. Zaterdagavond kwam ten paleize Het Loo baron Van Engel, kamerheer van den regeerend groothertog van Mecklenburg. De hertog van Oldenburg wordt vermoe delijk do volgende week .11 paleize het Loo verwacht. Zondagavond kwam te Vlissingen aan do Kroonprins Constantin van Griekenland, en de Kroonprinses met familie, welke hun reis per nachtboot naar Engeland voortzetten. De vorstelijke personen werden, ontvangen door den consul-generaal van Griekenland, den heer R. Lehmaun, met wien zij zich, evenals met den directeur van de Mij. „Zeeland" ge ruimen tijd onderhield. Men meldt uit 's Gravenhage Met zekerheid kan worden medegedeeld dat de ontslagaanvrage van het ministerie, waar toe jl. Vrijdagavond in de gewone vergadc ring van den ministerraad collectief is beslo ten, thans in handen is van Hare Majesteit de Koningin. Een der kenteekencn van den domis- sionairen toestand van het kabinet is het niet houden door de ministers der wekelijk- sche audiënties bij sommige ministeries met de aankondiging, dat zij tot nader order ge schorst zijn Naar aan de Tijd van ge-woonlijk wèl in gelichte zijde wordt medegedeeld, zou met de samenstelling van een nieuwe Kabinet wor den belast mr. C. Pijnacker Hordijk, oud- gouverneur-generaal van Ned.-Indië. De minister van Staat, baron Mackay, voorzitter van de Tweede Kamer, is uit Arn hem te 's Gravenhage teruggekeerd en legde gisterenmiddag een bezoek af bij minister dr. Kuyper. Naar 1. t Hbld. uit "eer goede bron ver neemt, is dr. 'A. Kuyper na zijn aftreden als Minister beslist voornemens vier jaren zich geheel terug te trekken uit hot openbare leven en rust te nemen. „Ik ga wat reizen en wat leeren," aldus heeft de premier zich uitgedrukt, „en na vier jaren zullen we dan verder zien Naar de Stand, meldt is het aantal aa-n dr. Kuyper aangeboden Kamerzetels reeds tot 6 geklommen. Uit Delft wordt gemeld, dat noch minister Kuyper, noch een zijner ambtgenoo- t»en de plechtige opening der Technische Hoo- geschool zullen bijwonen. De nieuwbenoemde Perzische gezant bij ons Hof, Sadigh UI Mulk, kwam te 's Graven hage aan en maakte gisterenochtend zijn op wachting aan den minister van buitenlandsche zaken. f De minister-resident, de heer Knobel, consul-generaal van Nederland in Perzië te Teheran, is to 's Gravenhage aangekomen. De heer Knobel bracht een bezoek aan den in hotel Paulez afgestapten nieuwbenoemden gezant van Perzië bij ons Hof Alunad Khan Sedigol Molk. Jhr. mr. de Marees van Swinderen. Hr. Ms. ^czant te Washington, is met verlof op reis naar Nederland. De secretaris der Fransche legatie te '9 Gravenhage vertrok gisterenochtend naar Parijs. Dte naar Nederland terugkeerende di visie oorlogsschepen, onder bevel \an schout bij: nacht Snethlage, is tie Mahei op de Seichellen eilanden ten Noorden van Mada gascar aangekomen, om vandaar do reis voort te zetten naar Perim. De commissie van samenwerking tus schen zee- en landmacht is onlangs gereed ge komen met haar verdedigingsplan. De Tweede Kamer-verkiezing in het kiesdistrict Steenwijk zal plaats hebben op 16 Juli, de stemming zoo noodig op 18 Juli, en de herstemming zoo noodig op 25 Juli. (Dit is de verkeizing die moet plaats heb ben doordat de heer Duijmaer van Twist is bevorderd tot kapitein. In zulk een geval moet de bevorderde voor het Kamerlidmaatschap bedanken en wordt proforma een nieuwe ver kiezing uitgeschreven, die me©3tal den bevor derde weer op het kussen brengt. Doch deze verkiezing dient slehcts voor de oude Kamer, die tot September a. s. zitting heeft). B'j de herstemming voor de Tweede Kamer in het 3e district van Den Haag viel het merkwaardige feit te constateeren, dat de liberale candid->at in oen der Schevening- scho stembureaux meer stemmen heeft ver kregen dan de anti-liberaal, iets dat op Sche- veningen tot dusver z;cb nog niet voorge daan had. Haagse lie gemeentezaken. Ter tegemoetkoming aan de bekende afne ming van het bezoek aan de Hoogere Bur gerschool voor meisjes ten voordeele van het bezoek der H. B. S. „voor beide sek sen". stellen B. en W. van den Haag na ampele overweging en na het oordcel van alle betrokken oommissies, zoowel als dat van ouders van leerlingen te hebben verno men. den raad nu voor, de school zóódanig te rcorganiseeren, dat het ouderwijs gedu rende do eerste jaren voor allo leerlingen gelijk zou loopen, doch daarna eene split sing zou plaats hebben in twee richtingen: eens voor haar, die der litterarisch aestlie- tische ontwikkeling als tot dusverre wen- schcn en een andere voor haar, die der wis- j en natuurkundige opleiding de voorkeur geven, ten einde liet eind-examen te kunnen afleggen, waarvoor tot nu toe het bezoeken van de andere H. B. S. noodig was. Ten einde de te groote drukte van het vei keer tusschen de Hollandsche Spoor en het noordelijk deel der stad in het daar voor t* smalle gedeelte van de Wagenstraat, de Spui- en de Vlamingstraat wat af te ieideL. doen B. en W, van 's Gravenhage thans het reeds meermalen als plan geop- perdè voorstel aan den raad een nieuwe straat te maken, loopeude van de Kapels- brug naar -het Buitenhof, nabij het Hotel de Twee Steden, waardoor een ruime ver bindingsweg zou ontstaan: Holl Spoor, Wagenstraat, Amsterdamsche Veerkade, Spui, Buitenhof. Voorts zou een veel betere verbinding met de verder noordwaarts gelegen stads gedeelten verkregen worden door de aanne ming van het tweede verkeersvoorstel van B en W., strekkende tot het maken van de veelbesproken verbinding Buitenhof Lange- Vijverberg in dier voege, dat de verbinding za' loepen over de westzijlde van den hof vijver met behoud van de bestaande gebou wen. In aansluiting (door plantsoenaanleg) met d«, laag gelegen tuinen van de huizen aan die zijde van den hofvijver 's nu een. aan de waterzijde door een muur afgesloten rijweg ontworpenwaardoor volgens B. en W de vijver niet op hinderlijke wijze zal wordm verkleind, in totaal met 27 meter (geheeie lengte van den vijver 271,50 M.). Aan de waterzijde van den weg is een breed met boomen beplant trottoir gedacht De plannen van de maatschappij voor bouwkunst en van de „verfraaiings-commis- sie" worden voornamelijk om de hoogere kosten (onteigening en aanbouw van nieuwe gebouwen) afgekeurd. De kosten worden nu geraamd op f 60000. Die voor de verbindingsweg Kapelsbrug Buitenhof op f 43,500 en voor de daarbij noodige onteigening op f 444,500. In d. Vrijdag gehouden vergadering van den Raad der gemeente Gorinchem was o. a. aan de orde de benoeming van een len geneesheer aan het ziekengasthuis aldaar. En 8-tal sollicitanten dongen naar die be trekking mede. Bij eerste, tweede en derde stemming bekwamen de heeren S. Biegel, 2c geneesheer aan het ziekengasthuis te Gorin chem en C. C. Iliebendaal, le chirurg adsis- tent aan het Onze Lieve Vrouwengasthuis te Amsterdam, telkens 7 stemmen. Bij loting werd beslist dat de heer Hieben- daal de benoemde was. Prof. Kramer schrijft in de N Ct. Van verschillende zijden is mij ter oor ge komen dat men mij beschouwt als een der hoofdpersonen onder de stichters der on langs gevormde Nation aal-historische Partij, en dus ook mij aansprakelijk stelt voor de houding hier in Den Haag voor die nieuwe partij aangenomen bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Ik acht mij verplicht, hoezeer met leed wezen openlijk te verklaren dat ik alleen, in de hoop mede te kunnen werken tot een concentratie van tusscheupartijen, mij heb laten overreden aan een middenpartij onder bovengenoemden naam deel te nemen. Toen kort geleden mij, tot mijn groote verbazing, werd medegedeeld, dat het voornemen be stond -samen te gaan met de fractiën 'der rechterzijde, heb ik mij daartegen, al3 beslist in striid met de beginselen der N. H Partij, aanstonds uitdrukkelijk verzet zij het ook slechts schriftelijk, omdat ik mij met de actieve politiek niet begeer te moeien. Nu dit voornemen niettem;n ten uitvoer gelegd is, stel ik er prijs op openlijk kenbaar te maken, dat ik mij onverwijld geheel en al van de N. H. Partij en van de kiesver- eeniging Vaderland en Koning heb losge maakt en ik hoop daarom dat men mij verder niet meer verantwoordelijk zal ach ten voov hetgeen die partij, 'ndien zij zich nog bij verkiezingen moeite mocht geven, zou kunnen doen. De „Ingenieur" meldt: De civiel-ingcnieur J. E. Inckel, ingenieur bij het technisch bureau van het departement van Koloniën, is met ingang van 1 Juni 1905 verplaatst van Luik naar Dusseldorf. De heer W. B. Steevering, hoffourier van H. M. do Koningin, vierde Zaïterdag zijn 70sten verjaardag, en herdacht tevens den dag waarop hij vóór 50 jaar in dienst trad van het Koninklijke Huis. H. M. de Koningin overhandigde hem per soonlijk, onder aanbieding van gelukwenschen, het Kruis van Verdienste in de huisorde van Oranje, bij welke uitreiking de Prins, de óp per-hofmaarschalk en officianten tegenwoordig waren. Do opper-hofmaarschalk baron Clifford schonk hem een prachtig souvenir met inscrip tie, terwijl de jubilaris van verschillende zij den blijken van belangstelling ontving, o. a. van de leden der hofhouding, ambtenaren, of ficianten em verdere hofbeambten. Zaterdag herdacht de heer J. J Bud- dingr. te Arnhem den dag, waarop hij vóór 50 jaar optrad als hoofd van de fabriek van wis en natuurkundige, meet en weeg werktuigen van de firma Becker en Bud- dingh aldaar. Aan belangstelling in dit gouden jubi leum heeft het niet ontbroken. Do heer Bud- dingh schonk aan elk zijner werklieden eene grooter of kleiner gift in geld. Men meldt uit Gouda: Dr. H. Yssel de Schepper, directeur der koninklijke fabriek, de ..Stearinekaarsenfa- briek-Gouda" te Gouda, vierde Zaterdag zijn 25-jarig jubilé als zoodanig. Den len Juli 1880 als opvolger van den heor A. A. G. van Iter- son, dio wegens hoogen loeftijid werd gepen sioneerd, tot directeur benoemd, werd de Stcarinekaarsenfabriek door den heer Yssel de Schepper steeds vergroot en tot hoogen bloei gebracht. IXoor geheel Gouda werd de jubilaris ge- uldigd en in de eerste plaats door het tal- ijk personeel, zoowel mannen als vrouwen, te lamen een 600- a 700-tal De fabriek was kunstig met vlaggen en groen getooid enx het bedrijf voor dezen dag stop gezet, om allen in de gelegenheid te stellen hun patroon te huldigen. Een. com missie uit de werklieden bood den jubilaris, als huldeblijk, een portret in olieverf op levensgrootte van zijn echtgenoot© aan, ter wijl beambten en kantoorpersoneel eenzelfde portret van don jubilaris aanboden. Een koor van pl. in. 150 zangers en zarage- ressen zong den jubilaris gepaste liederen toe. Zaterdagavond werd het feest voor het ge heele personeel der fabriek voortgezet in de sociëteit Ons Genoegen, opgeluisterd door do muziek van de d.d. schutteiij. Te 's Gravenhage is Zaterdag in den ouderdom van 83 jaren overleden de heer E. de Waal, oud-minister van koloniën, en wel van 1 Juiv 1868 tot 16 Nov. 1870 in het mimisterie-Fock Vóór zijn ministerschap bekleedde de heer Do Waal de betrekking van directeur der middelen en domeinen in Ned.-Indië. Zijne verdiensten jegens den lande werden indertijd erkend door zijne benoeming tot ridder in de orde van den Noderlandsohen Leeuw. De begrafenis is bepaald op Dinsdag a. s. op de algemeene begraafplaats, om 11 uur van het sterfhuis aan de Prns Hendrikstraat. Vrijdag overleed te Arnhem, in den ouderdom van bijna 67 jaar, de heer L. J. N van Essen, lid der Provinciale Staten, oud-lid vau God. Staten van Gelderland en oud-burgemeester van Brummen. Rembrandt aan het Volk. Naar het Nol. v. d. Boekhandel meldt, heelt zien een comité gevormd voor de uit reiking eeuer nationale Remorandt-gave aan het Ncderjanusche volk. Voorzitter in dit comité is de heer prof. C. L. l)ake, hoogieeraar aan de Rijks-acade mie voor beeldende künstsecretaris de heer J. W. Gerhard, ouderwijzer s Gravesande- plein 25, Amsterdam De Rembrandt-gave, welke het comité zich voorstelt te doen uitreiken aau zeer velen onzer minder bedeelde medeburgers, zal be staan uit zes reproducties 111 kleur (ter groot te van 18 x 25 o.M.) opgezet op zwaar kar ton (c.a. 28i bij 35 o.M.) met vergulde om lijning; bierbij komen een korte tekst en beknopte levensbeschrijving van den mees tor, het geheel verzameld is een eeuvoudi- gen omslag, vers.erd met een reproductie naar het bakende geëtst^ zelfportret. De repioducties wordeu in de ateliers van de firma Johannes Enschedé Zonen, te Haarlem, \ervaardigd en geven de kleuren- schoouheid der schilderijen voortreffelijk we der. De kunstenaars iu het comité (met prof. Dake de heere.u A. M. Gorter en Jan Too- lop) zullen de goede uitvoering voortdurend) controleeren. De onderwerpen der platen in de Rem- brandtgave zijn: 1. „De Staalmeesters." 2. „Do Joodsche Bruid 3. „Portret van Eli sabeth Bas." 4. „Simeon iQ den tempel." 5. „Landschap." 6. „Portret van Rembrandt als officier." Bij deze keuze is rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de platen worden inge lijst, 0111 als wandversiering te dienen. De prijs van het geheele album zal één gulden bedragen, doch uitsluitend voor de plaatselijke comité's, te vormen zooveel mo gelijk in elke gemeente, met de bedoeling er geld bijeen te brengen, en de hiervoor aan geschafte Rembrandt-albums te verdeelen, zóó dat bereikt wordt h.etgcen hierboven als doel omschreven staat. Muziekfeest te Deventer. Het feest van het 30-jarig bestaan der Ned. Toonkunstenaarsvereeniging is Zaterdagmid dag geopend met een plechtige ontvangst ten stadhuize, waar bij ontstentenis van den burgemeester, de oudste wethouder, de heer Zaalberg, het bestuur en de talrijke geko- mon leden welkom heette. In een welspre- kende rede werd uiteengezet dat de toon kunst internationaal is, maar dat zij moet geboren worden uit de volksziel. Spr achtte zich gelukkig dat het feest te Deventer werd gevierd, want deze vereeniging kan door haar streven het ideaal van die ware kunst krachtig bevorderen. Hij wensclite het be stuur en de leden geluk niet dit feest en hoopü dat zij seeds in bloei en kracht moge toenemen Mr Viotta dankte voor de treffende en behartigenswaardige woorden over deze kunst gesproken en verheugde zich, dat het feest te Deventer plaats had, de stad waar de beroemde toonkunstenaar Sweelink werd geboren en die zich op zooveel begaafde kun stenaars kan beroemen. De kenspreuk: ..Unis par les sons de la Musique" van het muziekgezelschap, dat meer dan een eeuw" te Deventer bestaan heeft, is ook de keuzo der Toonkunstenaarsvereeniging en Spr. dankte het gemeentebestuur voor de zoo schoono ontvangst en hartelijke gastvrijheid. Feesten te Maastricht. Men schrijft Op handige wijze tracht men in Maastricht te profiteeren van den grooten trek dezen zomer naar Luik en zijn tentoonstelling. Door juist dit jaar grootsche feesten te organiseeren zal men er in slagen duizenden vreemdelingen, die zich nu toch opgemaakt hebben om naar 't zuiden te reizen, voor een of meerdere dagen .naar Maastricht te lok keu. Want de vreemdelingen zullen er tuik op zijn zoo geheel en-passant van een schouw spel te kunnen genieten, wat zoo zelden vooral m ons land geboden wordt. En dit te eer, daar men met opzet de maand Augustus de maand van vacanties en vacantiekaarten gekozen heeft en daarbii nog speciaal een dag, welke voor Maastricht toch reeds een der interessantste is van geheel het jaar: do „hooge" Lieve- Vrouwe-dag nl., waarop in den ochtend de van oudsher vermaarde Lievc-VroUwo-pro- eessie met al haar pracht en praal uittrekt in de op echt Zuidelijken trant - ersierde stra ten, terwijl dan des middags de groote cor tege trekken zal.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2