STUIVERSZEEP. BETKE's CACAO Particulier Kapitaal Christel. Internaat WilhelmlnaZeist. Hotal de Lille et d'Albion, Kiezers in District 8, Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Begeving - Leen. Afgesneden Rozen. ADVERTENTIÈN. Openbare Aanbesteding. American-Vruchtenpuddlng. Brillen en Pince-nez, Brillea op voorschrift van E.H. Doctoren bij W. F. A. GROENHUIZEN De Steenwijker Siroopiabriek 3 pr. fijne Wollen Het bestuur van de Kiesvereeniging „Amersfoort". Medisch-Pedapttisclie InricbliDc voor achterlijke en zennwacht kinderen. j. roppes Jzn Directeur. a f L- f 0.55 f 0,25 per '|s K.G. F" W. Schötfcelndreiër, Utrecht. Mr. C. Tetrode, Assen. Kap1-. J. van Toorencnbergen, Amsterdam. Prof. dr. J. J. P. Valeton Jr., Utrecht. G. H. Voorhoeve, Rotterdam. Prof. dr. H. Wefers Bettinik, Utrecht. Bij hen kunnen zich nui alle leden der Nederduitsohe Hervormde Kerk, die het met bovenstaand adres eens zijn, aanfluiten, door vóór 21 Juli a. s. hun naamkaartje met adres toe te zenden aan den heer Fr. W. Schöttelndreiër, Maliesingel 45, Utredht. Deze namen worden dan onder het adrea geplaatst. Met het oog op den korten beschikbaren tijd worden echter geen lijsten ter ondertee- keuing gelegd of aangeboden. aBij die op 13 Juli te Utrecht gehouden gewone driemaandelijksche vergadering van de leden der Utrechtse he Provinciale Veree- niging van Burgemeesters en Gemeente-se cretarissen, werden o.a. besproken de navol gende vragen: le. „Is het gemeentebestuur bevoegd den legger der wegen aan te vullen of daarin verandering te brengen, ook dan- wanneer de onderhoudsplichtige in gebreke blijft do bij art. 13 van het reglement op de wegen voorgeschreven opgave te doen?" Do inleider van de bespreking van deze vraag deelt mede dat toepassing van bet re glement op het onderhoud en. gebruik der wegen in de provincie Utrecht hem aanlei ding had gegeven tot het stellen an deze vraag. Volgens art. 6 van bedoeld reglement, zijn de gemeentebesturen verplicht do leg gers der wegen in hunne gemeente op te ma ken. Deze leggers, vastgesteld met in acht neming van het bepaalde in de volgende ar tikelen, blijven volgens art. 12 den grondslag uitmaken van ieders verplichtingen. Maar somtijds komt het beschrevene in de leggers niet meer overeen met de werke lijkheid. Wel bepaalt art. 13 de verplichtin gen van den nieuwen onderhoudsplichtigen eigenaar in geval van eigendoms-overgang en bevat art. 80 een strafbepaling tegen niet naleving van die voorschriften, maar niet tegenstaande dit komt het meermalen voor dat nieuwe eigenaars verzuimen aangifte te doen van den eigendomsovergang; het ge meentebestuur blijft dus onkundig van dien overgang tot deze door toevallige omstandig heden aan het licht komt. Zijn Burg. en Wetli. dan volgens art. 13 van het reglement bevoegd den legger der wegen dienovereen komstig aan te vullen, naar zijne meening niet en zijn zij nog verplicht de in genoemd art. bedoelde opgave af te wachten. Bij, de hierop gevolgde bespreking werden verschillende middelen aangegeven om te trachten de moeielijkheden te ontgaan en de in verzuim gebleven eigenaars alsnog tot aan gifte te bewegen, maar bleek toch de grootc meerderheid der aanwezige leden van oor deel te zij,n, dat geen verandering in dien legger mogelijk is zonder voorafgaande aan gifte van den eigenaar. 2e. „Waaraan ontleenen de Provinciale State,n de bevoegdheid tot opneming in het reglement op de wegen van de voorschriften gegeven bij art. 5bis?" D© inleider deelde mede, diat, toen in eene gemeente voor eenigen tijd het vooruitzicht bestond, dat art. 5bis van het reglement op de wegen zou moeten worden toegepast, er twijfel ontstond of de bepaling van het twee de lid van dat artikel, door den rechter wel verbindend zou worden verklaard. Do provinciale wet mist eene bepaling, dat onder de. uitvoering van de reglementen en verordeningen dier Staten de bevoegdheid be hoort tot het op kosten dei' nalatigen doen wegnemen, beletten of verrichten van het geen in strijd met die reglementen en veror deningen wordt gesteld, ondernomen of na gelaten eene bevoegdheid als in art. 180 der gemeentewet voor B. en W. is omschre ven. Dat het echter do „edoeling van den wetgever wel geweest is aan Prov. Staten deze bevoegdheid te geven, blijkt o.a. uit het gestelde in de mean, van toel. op art. 180 gemeentewet. Echter wordt tegenwoordig meer dan vroeger erkend, dat men alleen dan de bedoeling van den wetgever mag in aanmerking nemen, wanneer de letter van de wet geen oplossing biedt of tot verschil lende uitleggingen gereede aanleiding geeft, en naar de letter van de wet hebben z. i. de Prov. Staten niet de bevoegdheid tot op neming in de verordening van een voorschrift tot uitvoering ten koste van nalatigen, om dat die bevoegdheid eenvoudig nergens wordt toegekend. Intusschen rijst ten opzichte van art. 5bis eene andere quaestie. Volgens art. 142 der provinciale wet houden de bepalingen van prov. reglementen en verordeningen van rechtswege op te gelden, z-oodra omtrent het daarin geregelde onderwerp door een wet of algemeenen maatregel van bestuur voor schriften werden gegeven Het komt hem nu voor, dat door het bepaalde in de wet van 10 Nov. 1900 (Stbl. no. 176), houdende alg> meene regels omtrent het waterstaatsbestuur, o.a. in de artt. 38 en 42 van die wet voor zien is in hegeen art. 5bis van het wegen reglement heeft geregeld, zoodat genoemd artikel volgens art. 142 der provinciale wet van rechtswege is komen te vervallen en dus ook om deze reden uitvoering ten koste van nalatigen van onderhoudswerken aan wegen, alleen krachtens de waterstaatswet van 1900 door God. Staten en niet ingevolge het we- genreglement door andere schouw voerende besturen kan worden bevolen. Na eenige discussie wordt de vraag als volgt gesteld: „Hebben de Provinciale Sta ten de bevoegdheid tot opneming in liet re glement op de wegen van de voorschriften gegeven bij art. 5bis?" en wordt de vraag, aldius gesteld, door de vergadering ontken nend beantwoord. 3e. Kan zonder medewerking van den Raad tot aanstelling van een nieuwen veld wachter worden overgegaan, indien met toe passing van art. 212 der gemeentewet de daarvoor noodige gelden op de gemeentebe- grooting zijn gebracht?" Volgens den inleider van de vraag, zijn ge schillen omtrent het uittrekken op de gemeen tebegrooting van een meer of minder hoog bedrag voor bezoldiging van politiepersoneel nagenoeg' even oud als de gemeentewet zelf Vooral in de laatste jaren zijni zij dikwijls voorgekomen en heblien niet altijd tot gelijiki oplossingen geleid. Zoo wees hij op het Kon besluit van 2 Juli 1901. De burgemeester van Appeltern achtte verhooging van de jaarwed den der veldwachters noodzakelijk, doch de Raad weigerde de benoodigdo gelden op begrooting beschikbaar te stellen, waarop Gedep. Staten de begrootiugspost verhoogde:: met gebruikmaking van ant. 212 gemeentewet Dit besluit van Ged. Staten werd echter bij genoemd Kon. besluit vernietigd op grom o. m. dat bij art. 191 der gemeentewet we' de regeling van bezoldiging van een comnus I saris van politie, maar niet die van een veld wachter aan den raad is onttrokken en er ook geen andere wetsbepaling bestaat, die met betrekking tot- de veldwachters een uitzonde ï-ing maakt op den regel, vervat in art. 13i dier wet, volgens welken de Raad de bezakt ging van alle plaatselijke ambtenaren en be dienden regelt. Van een andere opvatting was het Kon besluit van 30 Mei 1902. Gedep. Staten van Noord-Holland hadden op de begrooüng der gemeente Krommenie een bedrag uitgetrok ken voor aanstelling van een tweeden veld wach/ter. Deze verliooging werd in beroep ge handihaafd. In den laatsteu tijd wordt ook wol re wi'ze gevolgd, om tot !•-.•: wonschte resultaat te geraken. Zoo zijn o. bij Kon. besluiten van 13 April en 4 Juli 1904 en 3 April 1905 gehandhaafd besluiten van Ged. Staten van Zuid-Holland en Gelder land tot. onthouding van goedkeuring aau gA meentebegrootingenomdat daarop geen vol doenden post voor bezoldiging van politie personeel yas uitgetrokken. Ter beantwoording nu van de gestelde vraag, meent inleider dat. dit autkennena moet zijn. Indion den gemeenteraad voet bij stuik houdt, is men nog even ver van de aa stelling verwijderd, al staan de gelden ook op de begrooting. De begrooting is slechts eea raming, waaraan nimmer het karakter kan worden toegekend van regeling van bezold" ging als bedoeld in art. 136. Alvorens tot aanstelling van een nieuwen veldiwachter re kunnen overgaan, moet volgens art. 136 g* meenitewet bij besluit van den Raad, de l zoldiging worden vastgesteld. Na eenige discussie verklaarde de vergade ring eenstemmig het gevoelen van den iulea der te deelen. 4. „Is d© gemeenteraad bevoegd een secre taris voor een bepaalden tijd te benoemen Naar het oordeel van den inleider is het antwoord op dezo vraag reeds gegeven. In eene gemeente in de provincie Groningen, is de burgemeester door den Raad tot secretaris benoemd, maar is die benoeming slechts ge daan voor den tijd van 6 jaar, en toch :s op dit besluit de koininiklij)ke goedkeuring ver kregen. Het komt hem echter voor dat, dooi de benoeming voor een bepaalden tijd, de gun stige bepalingen van het gewijzigde art. 9 der gemeentewet worden ontdoken en de titu laris daardoor feitelijk evenmin gewaarborgd 's tegen will keurig ontslag als voor de wetï- wijiziging, en dat mitsdien naar de bede-ding van de wet een aanstelling voor een bepaal den tijd onwettig is. Door een der leden wordt opgemerkt dat de door den inleider bedoelde Kon. goedkeu ring niet betrof de benoeming voor zes jaar, maar de benoeming van d©n burgemeester tol secretaris. Verder wordt opgemerkt dat wel is waa- bij missive van den minister vani binnen!, zaken van Januari 1852, is te kennen gegeven dat de raad, des ver k i ezon de den secret voor een zeker aantal jaren kan. benoemen, doch dat dit een beslissing1 is van voor de wijziging van art. 95. Na nog eenige discussie werd de vraag door de meerderheid der vergadering ontkennend beantwoord. Blaar n. Van gemeentewege zal op den verjaardag van H. M. do Koningin-Moeder (2 Augustus) nabij de Naald van Waterloo een vuurwerk worden ontstokende Ko ninklijke familie zal tot bijwoning daarvan worden uitgenoodigd. Russum. Op 31 Oct. en 1 November zal alhier de algemeene jaarvergadering van den Nederlanidschen Protestantenbond worden gehouden. Eëre-vooradlÖter zal zijn de heer A. L. W. Seijffardt, oud-minister van Oorlog. Bussum. Alhier zijb opgericht de Ghr. Zangvereoniging voor gemengd koor ,,Soli Deo Gloria" en het mannenkoor „Kunst na Arbeid", beide onder directie van den heer Anton Steenman. Nunspeet. In de algemeene vergade ring van leden der veroeniging „Eigen Hulp" is besloten de volgende algemeene vergadering alhier te heulden. Misschien zullen er nog zijn, die zeggen „dat' zo er niets van geweten hebben". De temperatuur van het water in de Nieuwe Amorsfoortsdhe Bad- en Zwemin richting was op 18 Juli 1905, des ochtends 7 uur, 67 graden Fahrenheit. Door den heer v. I., wonenkle in 't Piantsoen alhier, werd gisterenavond, nadat hij eenige dagen uit de stad was geweest, bij zijn thuiskomst ontdekt, dat. in zijn huis was ingebroken zonder dat echter iets ont vreemd was. Door de politie werd onmiddel lijk een nauwkeurig onderzoek ingesteld, wtaarbij bleek, dat een glasruit in de voor deur was ingeslagen, waardoor het mogelijk werd de deur van binnen te openen. Ver ondersteld wordt, dat de dienstbode de deur heeft dicht getrokken zonder deze in het slot te hebben gedraaid. Bij den buurman v. A werd de toestand even zoo bevonden, doch daar was de deur wèl in het slot ge draaid en kon deze deihalve niet geopend worden. Het voortgezet onderzoek beeft aan 't licht gebracht, dat een tot dusver nog on bekende knaap van ongeveer 12 laar. door nieuwsgierigheid gddreven, zich toegang tot het buis heeft weten te versohaffen, alles eens goed heeft opgenomen en ten slotte met een der klokken heeft gespeeld, een werkje dat sommige kinderen gaarne schij nen te doen. Burgerlijke stand. Geboren: Jannetje, d. van G. van de Kraats en H. van Beekhoven; Dirk Louis, van J. van Putten en G. Eller; Petro- nella Jacoba, d. van G. J. J. Nieuborg en D. H RampermanWilhelmus Jozepb, z. van J. Bun ui k en I. J. Blom; Hendrik Jan, van H. J. van Barreveld en C. van dei' Heijden. Ondertrouwd: S. Koek en J. Geij- tenbeek. Overleden: Bernard Koeslag, oud 16 Maria Kruyff, oud 79 j., wed. van G. A. de Roohemont. Posterijen. Lijst van onbekende brieven enz. over de lstè helft van Jul' 1905. Brieven: Mej. A. J. Rengelink, Amsterdam. Rennig Veenhuizen, Edam. Briefkaarten: Van Gorkom II. Koenen, Mej. Sóhanne, Amsterdam, v. Engelen, Amersfoort. J. Korle, Baarn. K. Bal, Breda. J. Talons, Groningen. Mej. Menning, Utrecht. Burgemeester on Wethouders van Franc- keradeelProvisoren van het Iloere God- frled-i- of St. Juli», en daarmede ver- bonden Meer. Gerrita ©i"Klein Leen onder Bied en Burgwerd roepen bij deze op togen Woeuftriag den 6 September 11)05. 'a voormiddags ten 91.'« ure, iu het Gemeentehuis van Frauekern- deel (Martonahuis) to Franekor 1. Jongelieden, afstammelingen van Collatoren van voorschreven Leenen die don leeftijd van minstons veertien jaren bereikt hebben en voer eene begeving iu aanmorking wenschon te komentot deelneming aan het volgens art. 9 van het Leenrcglement voor geschreven vergelijkend Examen, waarvoor zij zich veerden dagen vooraf McliriCfeliJk bij Provisoren behooren aan te meldenonder overlegging, volgens art. 14, van oeno geboorte- acte en een bewijs van goed gedrag af te geven door Docenten of gevestigde openbare of bijzondere Ondei wijzers van wio zij onder wijs hebben genoten of genieten 2. De Collatoreu van voornoemde Leenen, tot bijwoning van het Examen, en om na afloop daarvan, in persoon of bij behoorlijke gelegaliseerde procuratio te stem men één Beneficiantovoreenkomstig de bepalingen van het Reglement. Franeker den 15 Juli 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd: A. DRAISMA DE VRIES Burgemeester. T. DE HOOP, Secretaris. beschikbaar ais le en 2o Hypotheek, voor huizen, schepen en landerijen, alsmedo voor bouwcredioton (op teekening), rente van ai 4 (spoedig te plaatsen, geen tusschon- porsonon) Brieven fr. No. 265 C, Adr.-Bur. 11EIDMANN, Torenstraat 37, den Haag. in de nieuwste prachtsoorten A 2 cent per stuk. Belangstellenden wordon beleefd uitge noodigd de in vollen bloei staande rozen- culturou te komen bezichtigen. J. A It BI AG Amersfoortsche Straatweg De Bilt Kromme Nieuwe Gracht 46, Utrecht Koopt en verkoopt Effecten Coupons i Biiltenlaudscb Geld en Bank papier sluit prolongatiën tegon den koers van den dag en opent rekeniug- onraiit met rentevergoeding a 3 pet. Neemt gelden depót voor 3 maanden vast A 3V* pet.. met 14 dagen opzegging a 3 h 2i/s voor één maand tegon de geno teerde prolongatie-rente depot op langer termijn tegen nader overeen te komen conditiën, hare Spaarkas a 3 Belast zich met het in bewaring nemen van waarden in hare brandvrije inrichting. De Directie J. J. VAN ASCH VAN WIJCK G. J. W. HOOFT. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS dor Gemeente Utrecht zijn voornemens op Zater dag den 228ltn Juii 11)05, des namiddags te 2 uur, in het openbaar ten Stad- huize aan te besteden Het sioopen van zeven woningen aan de Blee- kerskade en het uitvoe ren van eenige werk zaamheden in de Leid- sche dwarsstraat en Bleekerskade. Het bestek ligt ter inzage aan het Bureau der Gemeentewerken, Achter Klarenburg, en is aldaar, zoomede ten Stadhuizc (ufdeelïng Financiën) en bij de Boekhandelaren VAN TER VEEN ZOON, te verkrijgen tegen betaling van 0.25. Do perceelen zijn te bezichtigen op Donder dag ou Vrijdag 20 en 21 Juli 1905, des voormiddags van 9 tot 12 uur. De Secretaris der Gemeente Utrecht ENKLAAR, 1. s. Utrecht, 13 Juli 1905. Uitslnitend voor de fijne tnfel. Verkrijgb. in alle goede comestibleszaken. 12 verschil), smaken. 20 ct p. pakket. A. J. POLAK, Fabrikant, Groningen. In Goud, Doublé, Zilver, Nikkel en Staal. Reparatie- en Slijpinrichting voor brillen InstrumentmakerLangstraat 12 te STEEN WIJK, levert de bekende Kandij Keuken- en andere donkere Siropen, waaronder ook de eenigszins licht gekleurde Ameri- kaanSChetegen concurreerende prijzen. Vraagt prijsopgave met monsters. Goed Ingevoerde Agenten gevraagd bij H.H. Grossiers en Kruideniers. gebreide Ileeren Sokken 1.65, 6 pr. 3. Lange Dameskousen 3 pr. f 2.10, 6 pr. ƒ3.90 franco. Kleur Jaeger, JBeige, grijs of zwart. Lengte van den voet in cM. opgeven 8. v. p. WollndnMtrle te Aijeusieek. Nederlandsch OPERETTE-GEZELSCHAP Directie: A. SAALBOBN. Woensdag 19 en Donderdag 20 Juli. LiCUEV I LACHE S OptroJou van Uw. W. BUDERMAN -Va» Dijk in hare glansrollen. Gevraagde Voorstelling DE VICE ADMIRAAL. Groote Weener Operette in 3 bedrijven en een Voorspel van F. ZELL en R. GENEE Muziek van CARL MILLöCKER. (In lVeenen en te Amsterdam meer dan ÏOOO maal met uitbundig Lachsucces opgevoerd.) Serallite, Mevr. W. BUDERMANv. Dijk. De Vlce-Amlraal, do Heer S. VAN DER STAPPEN. Pantooen Matroosde Heer J. GROOTVELD. Hilda, Mej. A PERSOONS. Don Mirobolantedo Hear JANSSENS, I Komiek van het Stedelijk Theatre te Gent on a.m. Het Voorspel spoelt op het schip „De Uuadeloupe". Aanvang half acht nur. Pr ij 7e: der Plaatsen: Balcon 1.75. .ilies le .amph. f 1.50. 1 - Ziy logo f 1.25. Baignoires cm 2e Arnph. f 1. Parterre f 0.75; 3e Arnph. en 2e Zijloge f 0.50. Ie Arnph. en Gaanderij f 0.30. Plaatsbespreking Gedurondo de Kermis dagelijks plaatsbespreking van 10—12 en van 13 uur. Aandeelhouders hebben het recht om gedurende de Kermis een dag to voren de verlangd wordende plaatsen op te geven. De staf van het nieuw op te richten re giment huzaren zal reeds met Sept. a. s. al hier in garnizoen komen. De bij het 4e en lie reg. inf. overge plaatste le luitenants L. J. de Wolf en E. J. C. baron van Hardenbroek van Ammer- stol, zijn ingedeeld resp. te Delft en te Nij megen. De reserve-le luitenant E. Hottinga, van het 5e reg. inf., is voor den tijd van drie weken onder de wapens gekomen tot bij woning van pradtische oefeningen. Programma van het concert op Don derdag 20 Juli a. s., door het stafmuzaek- kerps van het 5e regiment infanterie (direc teur de heer G. Bikkers) te geven op het terras van de soa'eteit Amicdtia. 1. „High Society", Two Steps, Slteele; 2. Ouverture „Isaibella", Suppé; 3. „Tout Pa ris", Valse, Waldteufel4. Grande Fantaisie sur des motifs de 1'opéra La Muette de Por- fcici", Auber; 5. Ouverture „La Bohémien ne", De Balfe 6. Ballet de coppélia a. Leut et Valseb. Danso de fête et Valse des heu- res; c. Ozardasd. Galop, Délibes; 7. „Die Miih'le im SahwarawaM", Eilenberg; 8. Fan taisie aus dor Oper „Tannhauser", Wagner. Naar we vernemen heeft het bestuur van Ajmicitia, ten behoeve van niet-lddeu don volgenden maatregel genomenBij wijze van proef bij de oonoerteu zullen tegen den prijs van 1 oent buiten hot terrein der so ciëteit programma's te verkrijgen zijn. Van af Vrijdag (den dag der opening) tot heden morgen 11 uur, werd do poppen- tentoonstelling bezxxiht door 162 personen. De moeito en de kosten zijn, als gewoonlijk bij dergelijke ondernemingen in Amersfoort, slecht beloond. ïW stemt morgen WOENSDAG, als één man op "9| J. C. Rolandus Hagedoorn, den eenigen Vrijzinnigen Candidaat. Geopend Sept. 1900. Rustige ligging ah. Zusterplein. Ruime Kamers. Groote Tuin. Niet meer dan vüflien internen worden opgenomen. Ten behoeve der om liggende plaatsen warden ook half-internen toegelaten. Prospectus en opgave van adressen by PREMIEVEv DEELING. Ie Trekking heeft plaats gehad en de Uitslag is ter Perse. I Binnen enkele dagen ontvangt elke deelnemer een uitslag, vermeldende de namon I dor winners, Franco per Post toegezonden, terwijl de prijzen por postwissel worden overgemaakt. Vereenig de Zeepfabrieken ROTTERDAM. 298 rnc St.-Honor naby de Plaee VomdémeParUa. Oonfortabel, reheel en al modern. Toezending van hit tarief op aanvrage HEHBI iBADlE, Eigenaar. RA ,GT merk „AMERIKA" in gedec. bussen. |10 ftlaafNCliappij lot Exploitatie vau Bctkc'M Ilolluudgclie Cacaofabriek, Amsterdam.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3