koloniën. "binnenland. tijd in d<» kazernen. Rijzoader goed is de toe stand Irij het eerite leger. TV „Yuzhni-Kuryer" verklaart uit ver trouwbare bron te hebben vernomen, dat ge neraal Stoessol benoemd is tot chef van bet 7do legercorjK, als opvolger van generaal baa-H^n Mel Ier Zakomelsky. De Daily Telegraph vornoenrt uit Washing ton, dat alles reeds geregeld is voo- tie ont vangst der vredeaondorhandelaare door pre sident Roosevelt. Do hoeren zullen uit New- York naar Oyster Bay, dat slechts op een paar uren afsta ruls ligt, niet twee regeer in gs- j.ichton overgebracht worden, eeai paar krui sers gaan mode ter opluistering. Het. marinegebouw, dat voor de bijeenkom sten dor ondorhadelaars is ingericht, zal nog bewaakt worden door een wacht, en alle maatregelen tot geheimhouding van de be- Lraadslagingen zijn genomen. Het is nog niet beraald. waar de hoeren logee ren zullen. Petersburg, 19 Juli. De heer W:ttc. voor zitter van het Russische minister-comité, is heden avond, vergezeld van zijne echtgenoot©, naar het buitenland vertrokken. Bij het afscheid aan het station waren verscheidene leden der regeering cn van den staatsraad, alsmede van do Chineesclie on Koreaanoche gezantschappen aan het sta tion, om hom goede reis te wenscncu Do Russische gevolmachtigde voor de vredes conferentie, do heer Witte, heeft vóór zijn vertrek uit Petersburg een vertegenwoordiger van de Associa I Press ontvangen. Op diens opmerking, dat de wereld do benoeming van Witte tot vredesgovolmachtigde zoodanig op vatte. alsof Rusland vrede wilde tot eiken prijs, antwoordde de minister: „Neen! De Keizer heeft mij tot zijn buitengewonen ge zant benoemd om zekerheid te verkrijgen of het mogelijk is vrede to sluiten. Mijne per soonlijke meening is van ondergeschikt be lang. Ik heb van den Keizer nauwkeurige instruction ontvangen. De eindbeslissing blijft aan hem. De Keizer wensclii den vrede, maar ik vrees zeer, dat do Japansche voorwaarden van dien aard zijn, dat wij niet kunnen ko men tot het sluiten van een verdrag. Ik ver klaar openhartig, dat ik tot de vredespartij behoor en dat ik vóór den oorlog mijn invloed aanwendde t handhaving van den vrede. Daarom ben ik er zeker van, dat, wanneer ik bericht, dat do voorwaarden van Japan onaannemelijk zijn, het Russische volk zich volstrekt aan mijn oordeel zal houden. Rus land is niet. vernietigd. Do onlusten in het binnenland zijn ern-tig, maar de werkelijke befceofeeni van 't geen er gebeurt, wordt in het buitenland niet gesnapt. Rusland kan niet met westelijken maatstaf genieten worden hot gelijkt op oene grooto familie, die door inwendige twisten verscheurd ismaar deze scheuringen zullen overwonnen worden, wan neer hot volk tct het inzicht komt. dat do onschendbaarheid van het land en zijne toe komst in do goschiodonia met gevaar bedreigd worden. Wij doorleven een© grooto tinner, landsche cr: -. die door vele ernstige gebeur tenissen gekenschetst is, en nog vele anderen kunnen one voor do deur staanmaar de crisis zal vorMj .-ran cn Rusland zal weder een der overheers bende state» in het Euro pee che concert- worden. Allerlei vBij Rèichonborg in Duitschland is een ernstig ongeluk gebeurd door oen benzine ontploffing. In een kelder to Gablonz had reu Ixnzinc-ontploffing plaats, do vrouw des huizes en een dienstmeid worden levensge vaarlijk gekwetst. En terwijl men bezig was mot bot blusschen van den brand, door do ontploffing veroorzaakt, ontplofte een nog JJTOotere hoeveelheid benzine, waarbij acht en twintig brandweermannen zware, in som mige gevallen doodelijke, kwetsuren bekwa- mcu. vOmtrent de reeds berichte ramp in do Italiaansche stad Fermo worden de volgende bijzonderheden gemold. Eenige dagen geleden klaagde een van de bladen der stad over den vervallen toestand waarin hot gesticht voor vrouwen on kinde ren verkeerde, cn 't- was alsof dit een som bere voorspelling was. Zondag stortte mot. ontzettend geweld de kapel van het gesticht in, waar juist een godsdienstocfon'ng werd gehouden. Ben aan tal vrouwen en kinderen werden onder 't puin bedolven eu de gowonden slaakten hartven-cheurcnde kreten. Zoo spoedig mogelijk Ixgon men met po gingen om de bedolven te redden. Tweeën dertig vrouwen en tien kinderen worden levend, maar allen gewond, to voorschijn ge naaid. Maar zestien vrouwen en vijftig kin deren vond men dood ouder hot puin van de kerk. vAan den Rijn hebben zware onwedors gewoed, heviger dan bij menschenheugenis zijn voorgekomen Vooral Andernacli, Nou- wied en Linz werden zwaar bezocht. Een aantal fabrieken en grooto schuren stortten in Ook een aantal bruggen zijn bezweken. Boomon werden ontworteld, do wijnbergen vertoonen meter-diepe kloven on van som mige zijn de wijngaarden als weggevaagd. Ook in Opper-Silezië is door storm on hagelslag grooto verwoesting aangericht. vTo Now-York zijn vijftien sterfgeval len voorgekomen tengevolge van do hitte over de honderd menschen vielen met zon- nestook neer. Tien doodon to Brooklyn. OOST-IN Dl D i 19en Juni kwam uit de Gajoe Loeös bericht, dat- de jongere broer van Aman 'n Liinting zich onderwierp. Don Oen Juni werd bij een nachtelijke doorzoeking in Ponggalangan neergelegd een klein bendehoofd met twoe volgelingen. Aan do Deli-Ct. werd d.d. 18 Juni uit Pangkalan Brand an gemeld Overval in do Gajoe Loeös Luitenant Rhemrev on 2 Inlandsehe fuseliers zijn zwaar, 1 Inlandsch© fuselier is licht gewond bij do .crvalling van een bende in Pongalangan (Gajoe Loeös). 3 vijanden zijn gesneuveld. Het Adv.-blad van Atjoh vaoi 24 Juni meldt Een iafantcriepatrouillo ondor deu luite nant van Oorschot overviel bij Toendjang T.ajolandon) kwaadwilligen. Onzerzijds zwaar gewond de fuselier Vene- ma. alg. stamb. no. 50728. .nadere berichten ontbreken. Een maréchausséepatrouillc ondor ser geant llov broek overviel bij Tjot Rambotan in Pidië een 25 man sterke bende, In onze handen violen 15 doodon, waaronder 2 kleine beiule-hoofden. Buitgemaakt werdon 2 Beau- montgeworeu ou blanke wapens. Do officier van gezondheid Van derr Moor zal naar Kooala Simpang vertrokken, ter ver vanging vu zijn ambtgenoot Blankenberg, die naar de Gajoe Loeös gaat om de gewon den af te halen. Oe Boni-expeditie. Nu do laatste Iud:sche berichten tij ding brengen over do definitieve samenstel ling der genoemde expeditie, is het mogelijk ongeveer nauwkeurig aan te geven welke officieren en onder-luitenants aan dien tocht zullen deelnemen. Algemeen bevelhebber kolonel der infan terie C. A. van Loenen. Adjudant van den opperbevelhebber de 'kapitein der infanterie F. C. H. Hirsch- raann. 2de bevelhebber do kolonel dor cavalerie jhr. L. D. C. de Lannoy. Chef van den staf de majoor van den generalen staf A. Kisjes. Adjunct van den staf de kapitein van don generalon staf E. den Dooren de Jong (en wellicht de kapitein der infanterie K. F. E. Gerth van Wijk). Intendant de kapitein-intendant W. J. C. van Fennekom. Infanteriekorpsen 6de bataljon infanterie (eene compagnie Europeanen en drie compagnieën Ambonee- zcn). StafMajoor J. O. A. L. van Benne- kom. Ie luitenant-adjudant A. K. O. Bar- telds, 2e luitenant-kwartiermeester J. K. Zeehuyzen. Officieren bij de comnagnieën ingedeeld Kapiteins; W. C. Pruis, S. L. Blok, L. K. Hamakers en jhr. C. F. Goldman (is reeds te Paré Paré). lo luitenants: II. E. Wempe (reeds te Paré Paré), D. Postma en G. Voute. 2e luitenants: P. A. A. Meyer (is reeds te Paré Paré), D. C. de Groot, J. A. van Hels- d'ngen (is reeds te Paré Paré), J. J. N. van Ree, R. P. R. van Riemsdijk, J. Venema. Onderluitenants: J. H. Muller, G. Wie- land, J. van Rencsse van Duivenbode. 9e bataljon infanterie (een compagnie Europeanen cn drie companieën inlanders). StafMajoor J. Hilderiug, fe luitenant adjudant J M. Beyerinck, le luitenant kwart iormeester H. J. E- Dekker. Officieren hij de compagnieën ingedeeld: KapiteinsB. Riet, H. C. Kerkkamp, E. G. A. Slors en B. Toensma. le luitenants: J. A. van Nieuwland, T. D. Struick. A. C. Hoedt, G. Kepper, E. Fra nssen Herdcrschée. 2e luitenants: G. H. Oosthout, H. Juda on A. Bos. Onderluitenants: J. Keur, P. K. van den Dr'es. J. van der Woord en W. C. do Boer. 19e bataljon infanterie (een compagnie Europeanen en drie compagnieën inlanders). StafMajoor J. L. C. Anten, le luite nant-adjudant G- A. Tideman, le luitenant- kwarfiermecster J. Verboon. Officiereu bij de compagnieën ingedeeld: Kapiteins: A. K. A. Gijsberti Hodenpijl, P. J. do Gmyter, M. van der Vliet en II. A Kooy. le luitenants: J. Prager, H. M. Luchsin- ger, A T. Hoff en J. G. F. van Son. 2e luitenants: M. J. Voskuil, A. de Joode, J. Zijlstra, A. Freudenberg. Onder-luitenants: J. Doorlag, A. M. van Erp en J A. de Lombaerde. Rechterhalf 15e bataljon infanterie (een compagnie Europeanen en een compagnie in landers). Stafluitenant-kolonel J. M. Tummers, le luitenant-adjudant M. de Wilde, 2e luite nant-kwartiermeester H. L. K. M. Schief- fclers. Officieren bij do compagnieën ingedeeld: Kapiteins: W. H. Sahey (is reeds te Tjamba) en II. J. L. Kroon. 1© luitenants: C. B. Dutry van Haafton, P. Schaafsma (is reeds te Tjamba), J. Leyds en F. Oberstadt. 2e luitenants: D. van Sdhreven (is reeds te Tjamba), A. H. J. van Es. Onderluitenants: G. F. Ferwerda en A. Pordon (is reeds to Tjamba). Cavalerio: een escadron (het 2e veldesca- dron). commandant de ritmeester B. Hen driks. Ingedeeld de le luitenants: jhr. T. H. Itöell. II Philippi, J. G. Koopman (de vierde luitenant onbekend). Artillerie: een batterij (vermoedelijk de 2c beigbatterij), commandant do kapitein G. H. Knoop, waarbij ingedeeld de le luite nant A. F. van der Myll Dekker (ovcrigo luitenants onbekend). Genietroepen onbekend. Amibulanoe onbe kend Marine: divisie-oommandant de kapitein ter zoo A. II. Hoekwater. Het eskader bestaat uit de volgende sche pen Ilr. Ms. Hertog Hendrik (comman dant de kapitein-luitenant ter zee P. Schol ten), do Ruvtor (commandant de kapitein ter zoe A. L van der Moolen), Holland (commandant do kapitein ter zee H. P. Net- scher). Zeeland (commandant de kapitein ter zee P. H. Brocx), benovens de flotieljevaaj-- tuigen Assahan (commandant de luitenant tor zoo le klasse W. J. G. Unibgrovo) en de Siboga (luitenant ter zoe 2e klasse P. E. K. Ebbiuge Wubbcn). Verder het politie- en communicatiovaar- tuig Tjantik H (commandant do luitenant ter zoo 2e klasse J. T. C. van Scliieven). Do posten op Celebes zijn als volgt bezet: Op Makasser zelf twee mobiclo colonnes, één van 200 Europeanen, die deel zal uit maken van hot 9e bataljon infanterie, ter wijl van dit korps eone inlandsche compagnie op Maka&ser blijft, de tweed© mobiele co lonne, stork 150 man. waarbij de officieren F. P. M. P. Rerkcljon, kapiteinW. D. Davis, lo luitenant; J. M. Rroe9e en J. J. H. Vink. 2o luitenants. Tomor Koepang 40 man. Menado 75 man met te Roloiiang Mogonda 40 man boven do formatie. Deze dotachementen staan onder bevel rosp. van do lo luitenants J. J. O. Geul en H. J. Voskuil en den onderluite nant K. Jansma. Te Pangkadjcno 1-ggen 188 man onder den kapitein A. C. L. Phaff, de le luite nants W. H. Cassa en J. H. van Temmen. Hier is ingedeeld do officier van gezondheid dr. H. D. Mak van Y.'aay. Te BaJang Nipa zijn eveneens 100 man ge legerd onder kapitein K. J. C. Rijnen en de lc luitenants T. J. C. Mulder en P. II. C. Wdler. Hier is ingedeeld de officier van ge zondheid dr. J. Noordhoak Hegt. Verder ligt op Makasser nog een detaclïe- ment cavalerie ter sterkte van 30 man, on dor den le luitenant E. J. van Riemsdijk. Uit het bovenstaande valt te ontwaren, dat men hot te verwachten verzet niet licht telt.. De nu uitgezonden expeditie is met de reeds in het gewest beschikbare troepen een der sterkste, die ooit uitgezonden werd. Omtrent de aan do expeditie toegevoegde ambulance en genietroepen stonden ons geene gegevens ter beschikking. N. R. Ct. Over den commandant der Toni-expe ditie, kolonel C. A. vaai Loenen, wordt het volgendj gemold „Do kolonel der infanterie C. A. van Loe nen, van het Oost-Indische leger, die aange wezen is als bevelhebber der expeditie tegen Boni, heeft in Indië een belangrijike militaire loopbaan achter zich. Hij, trad op 17-jarigon leeftijd als vrijwil liger in dienst, werd 10 Juli 1875 benoemd t t 2e luitenant bij genoemd wapen en kor ten tijd daarna geplaatst bij het le veld- bataljon te Scerakarta. Dén 29en September 1878 werd hij bevorderd tot le luitenant en 9 Juli 1889 tot kapitein. In laatstgenoemden rang verwierf hiji bij de gevechten te Mela- boeh (Atjell) in Maart 1894 de Militaire Wil lemsorde, welk eoreteckcn hem is toegekend bij Kon. besluit van 30 October 1894, no. 37. Den 24en Mei 1896 werd hij benoemd tot majoor. Zijn bevordering tot luitenant-kolonel ge schiedde den Hen Augustus 1898, in welken rang hij wegens zijn flink optreden als batal jons-commandant op Atjeh, in het volgende jaar werd bevorderd tot ridder 3e klasse van do Milita're Willemsorde. In 1900 is hem bij koninklijk besluit de eeresabel toegekend. Den 7ni Juni 1904 werd hij benoemd tot kolonel en militair commandant van „Suma tra's Westkust. De kolonel is 53 jaar oud. Do tweede bevelhebber van de Boui-expeditie. Kolonel jhr. De Lanoy. door den gouverneur-generaal aan- gewezer. tot tweeden bevelhebber der Boni expeditie is zoo meldt de N. R. Ct. evenain kolonel Van Loenen, een bij het Indische leger zeer goed aangeschreven offi cier In Nederland als volontair in dienst go- treden bij do cavalerie, ging hij als wacht meester over bij liet Indische leger en kwam als zoocanig na eenigeu tijd op de militaire schooi te Meester-Cornelis, om opgeleid te worder tot officier der cavalerie. Maar de toen heerscheude meening, dat cavalerie voor Indië niet noodig was, maakte zijn overgaan bij de infanterie noodzakelijk eu zoo werd hij, tot infanterio-officier ge vormd, op 26 Juli 1882, als nummer één van zajn promotie tot tweede-luitenant be noem <1. Toen de ideeën omtrent de waarde der cavalerie weder gewijzigd waren, ging hiji bij dit corps over. Als ritmeester benoemd tot ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde, verwierf hij in Atjeh ook de eeresabel, werd bij keuze tot majoci benoemd, bevorderd tot ridder 3e kl. en spoedig benoemd tot overste, chef van het wapen. Toen tornde hij op uegen de ideeër van den generalen staf, nam zijn ont slag ei- werd dadelijk benoemd tot adjudant van den gouverneur-generaal. Een der eerste daden van generaal Van Heutsz was den overste weder in activiteit te later, herstellen en nu, tot kolonel be vorderd, is hij aangewezen tot tweede bevel hebber, wat met liet oog op de *ol die de cavalerie bij de expeditie zal te vervullen hebben, zeker niet van belang ontbloot is. De Staatscourant van Donderdag 20 Juli 1905 bevat die voilgenidle KoninMijlko besl ui ten bevorderd tot gezantschapssecretaris le klasse jhr. dr. O. G. W. F. van Vredeinburck cn mr. W. A. Roijaards, nesp. gezantschajis- secnetaris 2e klasse bij het gezantschap te Weenen en bij dat te> Si. Petersburg; benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford, referendaris bij het departement b'nnenlamdsche zaken; op verzoek eervol ontslagen als lid der bij Kon. besluit ingestelde liomoeopatische phar- nïacopoe-coiiunissie I. S. Cohen, apotheker te Rotterdam en benoemd tot lid der commis sie G. H. van der Wal, apotheker te Den Haag. oj) verzoek eervol ontslagen uit den zee dienst do luitenant ter zee 2e klasse C. D. Julius. Het Koninklijke Echtpaar maakt da gelijks flinke rijtoeren met H. Dr. Moedor, o. a. naar Nunspeet, Elspeet, enz. H. M. de Koningin-Moeder wordt a. s. Vrijdag, des morgens to 8 uur, op Soestdijk terug verwacht en zal te 10 uur per auto naar Sloterdijk vertrekken, om van daar uit een bezoek aan Hoofdd.rop te brengen. Naar d© Tel. verneemt, zal het welbe kende kasteel „do Haer," te Haarzuilens, in de maand Augustus met een bezoek van Z. K. H. den Prins der Nederlanden vereerd wor- d n. Hr. Ms. directeur van het Kabinot, jhr. Vegelin van Claerbergen, is gisteren ten paleize Het Loo aangekomen. Do d.d. adjudanten van den Prins verwisselden den dienst, die thans is opge dragen aan jhr. Van Suchtelen van de Hacre, terwijl jhr. Von Mühlcn weder is afgereisd. Hof van arbitrage. Dinsdag 25 dezer zal voor het Hof van Arbitrage te 's Gravenhage een aanvang wor den gemaakt mot de behandeling van het ge schil tusschen Frankrijk en Engeland, betref fende het Sultanaat van Mascate. Als agent voor Frankrijk zal optreden de heer Maurice Herbette, ambassade-secretaris, terwijl de heer Laronoe, Fransch consul, als secretaris dor delegatie zal fungeerem. Voor Engeland is agent de heer Ronald Graham, le secretaris van legatie bij het mi nisterie van buitenlandscho zaken te Londen, terwijl voor dat land optreedt als raadsman do heer W. F. Craies en de delegatie verder zal worden bijgestaan door den heer George A. Mounsey, secretaris der Rritsche legatie te 's Gravenhage. Naar men verneemt is in d!o Dinsldlag ge houden vergadering van den Raad van Be heer van het Hof van Arbitrage namens den Raad onder algemeene instemming in hoogst waardeerende bewoordingen dank uitgespro ken jegens jhr. mr. L. H. Ruyssenners, die door zijne benoeming tot lid van den Raad van Administratie van het Suez-kanaal tot leedwezen van don Raad van Beheer zijn be trekking van secretaris-generaal van het Hof heeft nedergelegd, voor de vele en gewichtige diensten gedurende 4 jaren in laatstgenoemd ambt aan het Arbitrage Hof liewezen en werd tevens eenoarig besloten t jhr. mr. Ruys- senaers het verzoek te richten de functie van secretaris-generaal nog to blijven vervullen, godiurende de behandeling van het bovenbe doelde geschil over het Sultanaat van Mas cate. Baron Michiels van Verduynen zal, na zijne benoeming tot secretaris-generaal bijl het Hof van Arbitrage, welke benoeming met 1 Octo ber a. s. ingaat, de volgende door hem be- kleede openbare betrekkingen nederleggen, t. w. die van lid van de Tweede Kamer voor Breda; lid van het bestuur der Carnegie- stichting; curator van de Technische Hooge- school te Delft-; voorzitter van den Raad van Beroep voor de evnnogens- en bedrijfsbelas ting te 's Gravenhage. De Staatscourant no. 167 bevat een kon. besluit van den leu Juli 1905, tor uit voering van artikel XXI der wet van den 22en Mei 1905, tot wijziging en aanvulling der wet tot regeling van het hooger onder wijs. Do bepalingen van dit K. B. luiden als voigt Art. 1. Zij, die vóór 6 Juli 1905 het in art. 61 der wet van 2 Mei 1863 vermelde examen B met gunstig gevolg hebben afge legd, zijn vrijgesteld van het propadeutisch examen ter verkrijging van heb diploma van rivieï-ingenieur. Art 2. Zij, die vóór 6 Juli 1905 het exa men B, vermeld in art. 62 der wet van 2 Mei 1863, zooals dat gewijzigd is bij de wet van 28 Mei 1901 met gunstig gevolg hebben afgelegd, zijn vrijgesteld van het propadeu tisch examen ter verkrijging van het diplo ma van bouwkundig ingenieur of architect. Art. 3. Zij', die vóór 6 Juli 1905 het in art 63 der wet van 2 Mei 1863 vermeld examen B met gunstig gevolg hebben afge legd, zijn vrijgesteld van het propadeutisch examen ter verkrijging van het diploma van scheepsbouwkundig ingenieur. Art. 4. Zij, die vóór 6 Juli 1905 het in art 64 der wet van 2 Mei 1863 vermeld exa men B met gunstig gevolg hebben afgelegd, zijn vrijgesteld van het propadeutisch exa- meu ter verkrijging van het diploma van werktuigkundig ingenieur. Art. 5. Zij, die vóór 6 Juli 1905 hot in art. 65 der wet van 2 Mei 1863 vermeld exa men B met gunstig gevolg hebben afgelegd, zijn vrijgesteld van het propadeutisch exar men ter verkrijging van 'het diploma van .mijningenieur. Art. 6. Zij, die vóór 6 Juli 1905 het in art. 64 der wet van 2 Mei 1863 vermeld examen B met gunstig gevolg hebben afgelegd, zijm vrijgesteld van het propadeutisch examen ter verkrijging van het diploma van electrotech- nisch ingenieur. Art. 7. Zij, die vóór 6 Juli 1905 het in art. 60 der wet van 2 Mei 1863 vermeld examen of een of meer der in de artikelen 61, 62, 63, 64 en 65 dier wet vermelde examens B en C met gunstig gevolg geheel of gedeelte lijk hebben afgelegd cn zich aan eenig exa men aan de technische lioogeschool wenschen te onderwerpen, kunnen op voorstel van de afdeeling, die het nieuwe examen afneemt, door onzen minister van binnenlandsch© za ken worden vrijgesteld van die vakken, waar in zij reeds op een der voorafgaande examens in gelijike of hoogere mate dan voor het af te leggen examen wordt gevorderd, bewijzen van bekwaamheid hebben gegeven. Men verneemt dat Dinsdagavond te 's Gravenhage een bijeenkomst heeft plaats gehad van oud-liberale Xamerleden, waarbij ook nieuw gekozene tegenwoordig waren. De sociaal-democrat'sche Arbeiderspartij! le Zutfen keefit het niet-herkozen Kamerlid, de» heer Helsdingen, candidaat voor de Twee de Kamer gesteld. De centrale liberale kiesvereenig'ng in het district Meppel ter verkiezing van leden van de Prov. Staten, die tot dusver haar can- didaten meestal zonder stemming zag gekozen, heoft in haar laatste vergadering tot candi daat gekozen de» heer W. Arends, die niet behoord© tot de voorloopige candidaten, of schoon het reglement zegt, dat gestemd moet worden over de voorloopige candidaten, die als zoodanig op do eerste vergadering zijn besproken. De kiesvereeniging Die Westhoek in de ge meente Vledder heeft »aar aanleiding daarvan met algemeen© stemmen de volgende motie aangenomen „De vergadering, gehoord do mededeclingen omtrent het besluit van de Centrale liberale kiesvereeniging in het kiesdistrict Meppel ter verkoizing van leden voor de Prov. Staten, waarbij iemand tot candidaat is gesteld, die niet als voorloopig candidaat was opgegeven. overwegende, dat art. 13 van het reglement voorschrijft, dat in de aangesloten kiesvereeni- gingon moet worden gestemd over (de) voor loopige candidaten-, protesteert tegen de han delwijze van de centrale vergadering; ver zoekt aan het bestuur van de centrale alsnog den wettigen candidaat tot candidaat voor de Provinciale Staten te stellenen besluit, wan neer aan dat verzoek geen gevolg gegeven wordt, dat de kiesvereeniging Do Westhoek zich van aanbeveling van een candidaat zal onthouden." Do onttvredenheid over deze handelwijze dor centrale zal zeker tengevolge hebben, dat cr van liberale zijdo nog con candidaten lijst wordt ingeleverd. De Gemeenteraadsverkiezingen. D 1 f t. De uitslag dor herstemming voor twee leden van den gemeenteraad is: Distrk' I. Uitgebracht 534 geldige stem- n. Hiervan vorkregen c© heeren H. P. Bok, lib. aftr., 401, on O C. Schildt, soc.- dom., 133 stemmen. Gekozen de heer H. P. Bok. District II. Uitgebracht 699 geldige stem men. Hiervan verkregen de heeren J. Nien- hnis, lib. aftr., 549 en C. C. Schild't, soo.- dem., 150 stemmen. Gekozen de heer J. Nienhuis. Enschedé. Bij de gisteren gehouden herstemming zijn gekozen tot raadsleden de heeren H. Ter Kuile Jzn., II. B. Blijdenstean, T. P. Scholten, allen liberaal en H. Voogs- geert, soc.-dem. Rotterdam. Bij de gisteren gehouden hei-stemming voor den gemeenteraad was de uitslag als volgt District IHerkozen P. Havelaar Jzn., lib., 1807 en J. M. Voorhoeve, ,a-r.,Y913 stem men. Gekozen H. Spiekman, soc.-dem., 2078 stemmen. District IIHerkozen C. van Dorp, lib., 2011 stemmen. Gekozen mr. R. B. Ledeboer r.-k., 1891 en mr. A. Slob, a.-r., 1877 stem men. District IV. Herkozenmr. S. Muller Hzn. lib., weth., 1936 en P. van Rosseim, c.-h., 1866 stemmen. Het resultaat van deze hersteinmnig is dus, dat uitgeworpen zijn de afgevaardigde voor d'strict Charlois de heer P. v. d. Pols, a.-r„ en de heer W. H. v. Oordt H.W.Azn., c.-h., waarvoor in de plaats kwamen 1 roomsch- kath. cn 1 soc.-dem. Leeraren der Ned. gymnasiin. De 75ste vergadering van het Genoot schap van leeraren der Ned, gymnasiën is Zondag te Leiden gehouden, onder voorzit terschap van dr. F. L. Abresch, uit Amster dam De vergadering werd bijgewoond door de eere-leden prof. dr. A. G. H. P. van der Eë, dio als eere-voorzitter fungeerde, prof. dr. P. van Geer, en den heer F. de Stoppelaar, be nevens prof. dr. J. van Leeuwen Jr., rector- magnificus der Leidsche universiteit en oud- li'd van het Genootschap, mej. A. C. J. van den Bergh, als afgevaardigde van de Ver- eenig-'ng van leeraren hij het M. O., en den hec C. M. Soeters, als afgevaardigde van het N. O. G. Aan het oudste eerelad, prof. dr. Burger, te Leeuwarden, werd een telegram van har- telijiken groet en eerbiedige hulde gezonden. Uit het jaarverslag bleek, dat het Genoot schap door den dood '-erloor 1 buitengewoon lid, dr. Cattie, door bedanken 1 buitenge woon lid en 2 gewone leden. Heit aantal eereleden bleef 14, dat der buitengewone daalde tot 1, dat der gewone leden steeg van 67 tot 139 een groote vermeerdering, te danken aan de wetsherziening van heit vo rige jaar, de toezending van het weekblad, de circulaire van September 1904 en ook aan de tijdsomstandigheden, waardoor de leer aren aan gymnasiën de noodzakelijkheid van aaneensluiting beginnen te voelen. Het archief van het Genootsdhap is in droevigen toestand, vele allerbelangrijkste stukken zijn zoek geraakt, réden waarom de secretaris de leden, die nog iets, daartoe be- hoorende, onder hun benistiug mochten heb ben, dringend uitnoodigde hem dit te zen den. Ook de bibliotheek is zoogoed als ge heel verdwenen, het onderzoek daarnaar is echter nog niet geheel afgeloopen. De rekening van den penningmeester sluit in ontvangst en uitgaaf met f 424.66, waarbij een nadeelig saldo van f 10.41. Tot eereleden warden benoemd de heeren Th. Nolen en dr. S. R. J. van Sdheviohaven. Voe r de volgende '4 jaren werd tot secreta ris benoemd in de plaats van den aftreden- den secretaris dr. Leendertz: dr. J. Hooy- kaas. conrector van het gymnasium te Zut- phen. Na de pauze deed de voorzitter de mede- deeling dat de beer De Stoppelaar in dien tussdhentijd het vriendelijk aanbod had ge daan om de kleinere drukwerken van het Genootschap gratis door de firma Brill te late", drukken. Dit aanbod weid met dank baar applaus aangenomen. Het weekblad zal als orgaan van het Ge nootschap heb ouden worden. Als plaats voor de volgende vergadering werd Utrecht aangewezen. Na een korte, met groote belangstelling aangehoorde, feestrede van prof. dr. Van den Eë, gaf de secretaris, dr. Leendertz, een sahets van de geschiedenis van het Genoot schap Prof. Van Leeuwen, zijn ingenomenheid uitsprekende, dat hij deze vergadering heeft kunnen bijwonen, bood namens eenige eere leden aan de feestrede van prof. Van den Es en de bijdrage van dr. Leendertz als een feestgave aan het' Genootsdhap te laten druk ken, welk aanbod dankbaar werd aanvaard. Dc- vergadering word daarop gesloten. Aan het eerste jaar-congres der Ver een iging van dansonderwijizers, dat van 24 tot en met 28 Juli te Londen wordt gehouden, zal worden deelgenomen door onze landgenoo- te'i de heerenJac. Koopman te Rotterdam, H. Koopman Sr. te 's Gravenhage, S. Martin te Haarlem, en James Meyer te Arnhem. De „Semaine automobiele doSohéveningu e". Van de gisterenmid dag in de Semaine automobile de Schévenin- guo gehouden wedstrijden van de mechaniciens was de uitslag als volgt Eerste categorie: 100 meter snel achteruit rijden le prijs Paens, met de „Mercédès" ini 13 een vijfde seconden; 2e prijs De Bruijn, met de „Peugeot", in 18 seconden; 3e prijs Sonneveldt, met de „Peugeot", in 19 drie vijide sec. Tweede categorie100 meter, lanzaam rij den (zonder stilhouden)le prijs Otte, met de „Germain", in 7 minuten 52 seoonden; 2e prijs Van der Wegt, met de „Germain", in 7 min.3e prijs Joubert, met de „Renault" in 6 min. 4/5 sec. Hierna werd nog een vermaak-wedstrijd ge houden voor de mechaniciens die in de beide genoemden wedstrijden hadden deelgenomen en wel een wedstrijld in het prijsstoken niets een haak waarmede zr- de verschillende hier voor beschikbaar gestelde prijzen aan een ijze ren ring hangende, moesten afsteken. Het publiek dat gisteren gratis op het ter-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2