KOLONIËN. BINNENLAND. Yildiz paleis ligt, 0111 daar Vrijdags het mid daggebed to houden. Alleen hij deze gele- gcnheic. verlaat de Sultan zijn paleis. Do godsdienstige voorschriften gebieden hem het Vrijdngsche gebed in eeno moskee te houden, die voor het volk toegankelijk is; wanneer hij daarbij niet verscheen, «J. n zou den do geloovigen meenen, dat hij door ziek te, gevangenschap of dood verhinderd is in de uitoefening van den heiligen plicht. Ook Sultan Abdul Hamid heeft zich naar dezen cisch moeten gedragen, ondanks de gedurigo vrees voor zijn leven, die al zijne handelin gen bestuurd. De wegen van de poort in den 'hooge n muur naar de moskee worden sterk bewaaktonder de weinige Turken, die ach ter de gelederen van do 9oldaten staan, hou den geheim© politic-agenten toezien*ook do v«wandelingen, dio door tusschenkomst van d<> diplomatie vergunning krijgen het voor bijtrekken van den stoet bij te wonen, staan onder bewaking. Ondanks al deze voorzor gen, is nu toch do aanslag, do eerste van dien aard in Konstantinopel, gebeurd. Het gevolg daarvan zal wel zijn, dat de Turkscho geheime politio, dio reeds nu haar storenden invloed op hot openbare leven in hooge mate doet voelen, nog heelwat meer dan vroeger te zeggen zal krijgen. Voor vreemdelingen zal vooraan de toegang 'tot het selamlik wel geheel verboden zijn. Perzië* Tabris, 23 Juli. Uit Urmia worden van den 20. bericht, dat daar J oden vervolgingen hebben plaats gohad. Meer dan 20 winke's zijn vernield, meer dan vijftig personen zijn gewond en één gedood. Do Christenen hoo-^ bon onder de onlusten niet geleden. Oe oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Baror Komoora, minister van buitenland- sche zaken van "Japan, en eerste gemachtigde van Japan voor dc vredesonderhandelingen, is gisteren met do Minnesota te Seattle aan gekomen. Een eigen spoorwegrijluig was door den heer J J. Hill, voorzitter van de Great Northern Spwmij ter beschikking van het Japansche gezantschap gesteld voor de reis over land. De onderhandelaars werden, toen zij voet aan wa' zetten op Amcrik.aa.nsch gebied, door een duizendtal landgonooten begroet, en de burgemeester verwelkomde hen officieel. Komoera heeft eens en vooral besloten, zich niet to laten interviewen, noch over de onderhandelingen, noch over den oorlog. Tegenover oen correspondent van de Touips, dio den eersten govoLmaohtigde van Kusland op dc vredesconferentie in den rrtrein sprak, bevestigde de heer Witte inhoud van het gesprek, dat hij met den correspondent van do Associated Prees ihad gehad. Als zijn indruk van zijn eigen gesprek met den heer Witte vermeldt deze correspondent, dat do Russische staatsman zijne goboele gedachte niet uitsprak en ook niet de gansche vrees, die hem vervult. Hij meent, dat een voorgewool den heer Witte be- heersoht, dat er terstond bij het begin van dc con fc ion tic iets beslissends zal voorkomen, dat met één slag allo hooo op een spoedigen vredo doet verdwijnen. Daarentegen is er reden om te denken, dat als de besprekingen van cenigen duur zijn, zij tot een gunstig resultaat zullen leiden. ,,Aan den Keizer zelf zal in hoogste ressort do beslissing staan", zeido do heer Witte. „Hi zal de rapporten, de modcdeelingcn en mijne indrukken ont vangen hij zal beslissen. Ik zal sleckrs de nauwkeurige instructiën volgen, die ik van Z. M. gekregen hob on d;o ik nog zal ont vangen.'" Uit Weenon wordt aan de Temp3 bericht, dat men daar in de tot oordeelen bevoegde kringen groote waarde hecht aan het ver blijf van den lieer Witte te Parij3, alvorens zich naar Washington in te schepen. Het doel van dit oponthoud sdhijnt te zijn, van liet hoofd der Fransölie regeering, met zijne ervaring op financieel gebied, te vernemen op welke hulp Rusland zal kunnen rekenen van de zijde van het Fransche kapitaal met hot oog op de vredesonderhandelingen. Rus land zal niet weigeren eeno oorlogsschade- vergooding te betalen, en men meent, dat dit zal zijn in dezen vorm, dat het de Ja pansche oorlogslceningen ten zijnen laste neemt. Bovendien zal Frankrijk, zonder zicli ia Ruslnnd9 binnenlandsche aangelegenheden te mengen, wanneer het aan Rusland geld leemt, zedelijke waarborgen aan zijn bondge noot vragen, en die waarborgen zullen zeker Ivcstaan in oonstitutioneele hervormingen, dio den binnenlandschon vrede in Rusland zullen herstellen. De gesprekken van don heer Witte met den president en met den eersten minister der Franscho republiek kunnen dus bijdragen onj het sluiten van vrede met Ja pan te vergemakkelijken en om te bevorde ren, dat rust en vrede torugkeeron in Rus land zelf. De correspondent van de Russkoje Slowo te Goen sjoel in bericht, dat de Japanners brieven doen toekomen aan de voorposten van het Russische leger, waarin gezegd wordt, dat het doelloos is elkaar te vermoor den. omdat do vredo verzekerd is. Allerlei vPrinses Louise van Coburg heeft nu ook harerzijds een eisch van echtscheiding in gediend tegen prins Philip, maar niet bij het Coburgsche Hof, maar door haar Weenschen raadsman bij het Hoogo Gerechtshof aldaar als hoogste autoriteit, omdat, dat Pof het gc- heelo prooce haror meerdorjarigheidsverkla- ring, en ook het opheffen harer curateelo hoeft behandeld, en daarom voor haar in Oostenrijk-Hongarijo bevoegd is. vDo bevolking van het Duitsche Rijk, die blijkeus de jongste volkstelling op 1 Dec. 1900 56.367,000 bedroeg, is thans tot 60 mil- lioen gestegen. In hei eind van hot jaar worm weder een telling gehouden. In het jaar 1816 was de gezamenlijke bevolking 24 8 millioen, in 1870 40.8 millioen. Do 50 millioen werden in 1892 bereikt. vIn „le Siècle" komt oen artikel voor van Iycs Guyot, die daarin zegt,, dat België een oppervlakte heeft van 29.456 vierk. kilo meter en dat in December 1903 zijn bevol- king geschat werd op 6.985.000. Hij bere kent, dat Frankrijk, als het een even groote dichtheid van bevolking had, voor zijn 536.46*1 viork. kilometers 131.866.000 inwo ners zou tellen, terwijl het nu eono bevol king heeft van slechts 40 millioen. vAmbtelijk is New-Orleans besmet ver klaard met gele koorts. Uit Washington zijn deskundigen naar het zuiden vertr kken om verspreiding der gevreesde ziekte zoo moge lijk tegen te gaan. Mississippi, Alabama en Texas hadden reeds te voren quarantaine tegen New-Orleanj* afgekondigd. San Diïgo, 22 Juli. Het is nu bekend, dat 39 personen gedood zijn bij de ontplof fing op do Bennington en 80 gewond, waar van 24 ernstig. 21 personen worden vermist. Het schip is ontredderdhet is mogelijk, dat he« geheel verloren zal zijn. v— Do luchtschipper Maloney is te Santa Klara (Californië) van 3000 voet hoogte uit zijn ballon op den grond gevallen. Het lichaam was een vormelooze massa. 2000 personen woonden den gruwolijken val bij. vDe hitte te New-York neemt eerder toe dan af. Niet alleen to New-York, maar in het heelc gebied van de Rocky Mountains tot den Atlantischen Oceaan. Woensdag weer vijftig dooden. Een hitte trouwens, zooais eergisteren, was sedert 33 jaren niet voorge komen 100 graden Fahrenheit. De hospita len zijn overvol met door een zonnesteek ge troffen menschen. En daarbij staken de transportlui in de ij3-industrie. Zevenhonderd gisteren, waar- schijn tijk zullen vandaag veertienhonderd vol- gen, wegens loonquaesties. vRome wordt sedert eenige dagen door een muskietenplaag bezocht. Ofschoon de ste ken gezonde menschen alleen maar nijdig maken, veroorzaken zij bij zieken en zwak ken aanvallen van bezwijming. *>o doctoren krabben zich achter de ooren van wege dit zondsrling verschijnsel. - v— De Petit Bleu deelt mede, dat onze landgenoot De Hondt, directeur dor Itahaan- s 'ie Opera te 's Gravenhage, bij aankomst te Milaan bij de politie aangifte heeft gedaan, dat hij onderweg door een net gekleed per soon is aangerand en voor een belangrijk be drag beroofd. De roover was in Bazel m den trein gestapt ©n even voor aankomst te Mi laan uit den wagon gesprongen. Twee mede plichtigen hadden den lieer De Hondt neer geworpen, t, -wijl hij ziah tegen zijn aanran der verzette. De Milanecsche politie is or reeds in geslaagd den roover aan te houden, die bleek het hoofd te tijn van een interna tionale bend welke reeds sedert meer dan oen jaar dc grooto apoorwegroutes onveilig maakt. v— Do terechtstelling Vrijdag van den slotenmaker Stanislas Okrtseja, ter dood ver oordeeld wegens het werpen van een bom in het politiebureau in de Warschausche voor stad Praga op 26 Maart j 1., gaf tot een uiterst pijnlijk tooneel aanleiding, daar hot touw brak cn de veroordoolde daarna niet. volgens een oud gebruik, werd losgelaten, maar op nieuw op het schavot geleid. De executie had do twee do maal zonder stoornis p.aats. -© veroordeelde, ofschoon eerst negentien jaar oud, legde grooten moed aan den dag en riep, var do beul hom den strop om den hals deed„Weg met het despotismelove het soialisme!" Een bizonderheid was nog, dat de beul ge maskerd was, uit vrees voor herkenning en wraakneming door Okrtsjejas geestverwan ten. OOST-IN Dl Uit Weltevreden wordt aan De Telegraaf gemeld Een gevangen Boniër verwondde luitenant Kopper licht. Uit Makassar wordt dato 13 Juni aan de Java-Bode geschreven: Do telegrammen zullen u het voornaamste van Zuid-Celebes wel reeds hebben gemeld; ik kan ditmaal dus kort zijn. De voornaamste gebeurtenis was natuur lijk het govecht bij Paré-pa ré De comman dant van ons b;vak, kapitein jhr G. F. Goldman, zag in dat het niet langer >;ng, ons door de brutale Sidenrengers te laten bespotten, dat cr overal om onze stel':ng versterkingen werden opgeworpen -m dat do verbinding met de zee zelfs bedreigd werd. Op een Zndagmorgen rukte de compagnie Goldman als gewoonlijk, uit om -iet trans port vivres van het strand naar het bivak te dekken. Daarin lag niets vreemds en de vijand was er aan gewend, s Morgens vroeg was dc* marine-landingsdivisie van de Assa- han, onder bevel van den luitenant ter zeo 2e klasse A. Bottenheim, in 't bivak ytko- men en daarin achtergebleven met een sec tie Javanen, die onder bevel van den onder luitenant A. Pordon van Makassar als ver sterking was gezonden. Dc compagnie Goldman volgde, aan het strand gekomen, dit een eind weegs m boog daarna af naar het gebergte. Nauwelijks tus- sohen do eerste uitloopers gekomen, gaf een hoornblazer drie stooten en een paar secon den later vloog de eerste 10.5 cM. granaat van de Assalian midden in de voo~>te ben teng, waar zij alles kort en kle:n sloeg Het eeno suikerbrood volgde het andere en ma.xk- to den aanval der Anrboineozen erg gemak kelijk Poland's dapperen, van de eeae Jen teng naar de andere, schoten de nog stand houdende bezetting er uit, maakten een veldteeken van den vijand, een roode vlag met een halve maan en zes sterren, buit en hadden hun taak om 9 uur 's morgens reeds volbracht. Het terrein was schoon, de ben tonga waren opgeruimd, de gebouwen daar binnen verbrand, geen vijand meer te zien. Intusschon was er nog iets anders gebeurd. Een bende van 400 man te voet, voorafge gaan door een 60-tal woeste krijgers te paard bet bivak op den heuvel zwak bezet of ver laten wanende, kwam tegen zeven uur in snellen gang opzetten. Do onder-luitenant Pordon Tiet zijn Javaantjes l'ggen, het ge weer op den ondersten, gewapenden draad van de %-ereperring rustende; do landings divisie er naast, gedeeltelijk den rug dek kend, do stukjes van 3.7 cM. on 7.5 cM. in batterij. Daar kwam de massa aangolven, de rui ters voorop, de speren geveld, de lansen hoog in de lucht. In liet bivak geen beweging. Daxr ging de ru'terbende, onder 'uid ge schreeuw, in ren over130 meter, 100 75flang! daar zat het eerste salvo er in en goed ook. Weg was de ruiterijToen opende de infanterie het vuur op de bende te voet, de granaten van de stukjes der ma rine sloegen er gaten in van meters breedte. Daar kwamen ook nog de suikerbrooden van de Assahan aansuizen. Toen was het uit. Haar dooden en gewonden zooveel mogelijk meesleepend, verdween zij sneller dan zij gekomen was. De bende was maar "en oogen- blik onder vuur geweest, took had zij zeker meer dan 500 dooden en gewonden. Voor de Boni-expeditie. Het Bat. Nbld. schrijft: De afdeeling van hot Roode Kruis te Batavia, heeft, zoodra defini tief tot de expeditie naar Boni besloten was, niet stil gezeten. Zij heeft een groote voor raad verzameld van nuttige artikelen cn ver snaperingen voor de militairen, die to velde zullen trekken. Om een denkbeeld te geven van het werk van het Roode Kruis in dezen, waarbij zich vooral de voorzitter, de secretaris en dc the saurier veel zorg en moeite hebben gegeven, laten wij hier een opgave volgen van de eerste zonding, welke met dc expeditie meegaat bij het eerste vertrek der booten. Dertig kisten appolinai'is, 20 kisten geas sorteerde limonade, 20 dozijn siropen, 2 kis ten Javaansche suiker, 20 doozen chocolade Kwatta tabletten, 38 kistjes amandal- zeep, 80 flesschen eau de cologne Bol- doot, 7500 sigaren, 15 doozen sigarot- ten-papicr, 300 pak Shagg tabak, 300 pak Drayertabak, 11 picol tabak met daon, 600 houten tabakspijpen, 50 pak lucifers, 20 gros pennen, 150 penhouders, 8 gros potlooden, 30 pak schrijfpapier, 1500 enveloppen, 750 postzegels h 5 cents, 3 schaakspelen, 6 do minospelen, 2 belegeringsspelen, 6 dambor den, 6 trictracborden, 360 spel gewone en 360 spel inlandscke kaarten. C 1 e b e s. Aan een onder dagteekening van 17 Juni door de regeering van den gou verneur van Celebes en onderhoorigheden ontvangen telegram, wordt door de Java Ct. het volgende ontleend Gezaghebber Paré Paré seint 15 dezer: kampongs P ré Paré verlaten, toch branden 's nachts huizen af. Niettegenstaande hinder laag patrouilles nu en dan op groote afstand beschoten. 15 dezer dcor verdwaalden vijandelijken kogel in bivak licht gewond een Amboineesch korporaal. 14 dezer bij verken ning en verdrijving vijand uit stelling 1700 meter ten oosten Goenceng Alooppangi niet 1'vensgevaarlijk gewond een Amboineesch fu selier en een inlandsch lichtmatroos. Hinder laag belette verontrusting bivak. Gezond heidstoestand minder gunstig, 20 zieken, meestal malaria. Bij aanlegplaats blijven vol doende woningen huisvesting verwachten com pagnie zesde bataljon. Uit Makassar wordt dato 20 Juni aan het Bal. Nbld. geseind: Uit Paré Paré wordt van 18 Juni gemeld Bij het vorige bericht is vergeten te vermel den, dat eerst tot zuivering van het heuvel- terrein werd overgegaan, nadat de comman dant herhaaldelijk het verzoek had gedaan het volk weg te zenden. De kroonprins is naar Adatoeang, dus naar den radja van Sidengreng gegaan om dezen te sipreken. De resident heeft den radja aanzegging ge daan dat voor en na hot gevecht steeds wo ningen in vlammen opgingen. Het huis. waar de resident indertijd gelogeerd heeft, bij de landingsplaats, verbrandde in den avond van 6 Juni; het huis van kapitein, Wadja(?) pas voor 45 gulden gekocht, den volgenden nacht. Kwaadwilligen staken den llden huizen in kampong Sabbangé in brand. Het kampong hoofd, hadjio Babasie, ontboden, beweerde, dat döor B'oeramie drie dagen geleden ook twee muisjes geroofd waren. De kroonprins zou deze zaken onderzoeken om de schuldi gen te straffen. Van het gevecht, op 12 Juni reeds bericht, wordt nog gemeld, dat een veertigtal ruiters daaraan deelnamen. De versterkingen des vijands bleken luttele vordediigingswaarde te hebben. Bij een verkenning bij oen pisang- tuin troffen onze troepen dwars over den weg een schouderhooge borstwering van 400 me ters lengte. Noordelijk daarvan was een stee- nen borstwering opgeworpen met eon drietal loopgraven, of liever, er stonden borstwerin gen van stoen met daarachter een aarden ter dikte van 2 meter m ter hoogte van 1 meter. Het peloton dat den 12en de kampongs door zocht, deed pogingen om don brand in de woningen te stuiten, doch vruchteloos. Drie maal trof een verdwaalde kogel de patrouille. Heden werd de Assahan uit kampong Sab bangé beschoten. De uitwerking was nihil. Het omliggende heuvel terrein is nu opengekapt en doorzocht. Overal word gepatrouilleerdsoms ging do landingsdivisie mee, zooals den 14en, toen wij vuur kregen van een heuveltop, 1800 meter oostelijk van Genoeng Aloeppange. Toen de commandant om versterking vroeg, was do stelling inmiddels reeds door een an doren troep genomen; wij - hadden daarbij twee gewonden. Den 15en kwam met de Camphuys contro leur Goedhart, die donzolfden dag met de As- •sahan naar de leenvorstcn van Tanette ging. De troop werd onthaald op bier, limonade en sigaren, een geschenk van den kapitein Chi nees te Makasser. Den lGden ging weder een pelotom op ver kenning over de grens tot bij de wachtjxs- fcen des vijands. 's Nachts werden niottegen- staande onze hinderlagen, weder twee huizen in do asch gelegd door lieden van Soeppa, die mot prauwen waren overgestoken. Hedenmorgen werd een drietal prauwen van Soeppa naar Paré Paré verhinderd door to gaan. Heden morgen kwam de Zwaan met resi dent Brugman en controleur Dhomen van Mandhar terug. De resident berichtte, dat Sidenrengers en Boniërs heden- of morgenavond uit het oos ten en zuidoosten et bivak willen aanvallen. De weersgesteldheid is gced. Er zijn twin tig zieken, meest malaria-lijdors. Een Russisch oorlogsschip. Het Bat. Nbl. meldt: De commandant van-den hulpkruiser „Rion" (een Russisch oorlogsschip dat Batavia hoeft aangedivan om kolen te laden) heeft er zich over beklaagd dat het acht volle uren heeft geduurd vóór hij vergunning kon bekomen icolen te laden. Ilij zou niet- nalaten van deze onze langzaamheid rapport te maken. Een laiber bericht, meldt: Do Russische hulpkruiser „Rion" is ver trokken met achterlating van 28 matrozen, die indertijd gedeserteerd zijn. De matrozen zijn thans allen in de eliaanbreo to Tandjong Priok onder dak gebracht, bewaakt door poli tio, een militaire wacht en twee officieren van de „Rion", die op last van den comman dant zijin achtergebleven. Er moeien ook nog twee andere officieren van de „Rion" hier zijn, die te laat aan dc haven kwamen om nog met het schip te kun nen vertrokken. Maar dat is nog niet alleser moeten nog een dertig matrozen hier zijn, die rich tot nu toe woben schuil te houden en waarop de poli tic jacht maakt. Volgens de Java-Bode heeft de com- mandani. van de Rion op heete kolen geze ten, omdat hij wist, dat het bericht van zijn reis van Batavia naar Japan geseind was eu hij er volstrekt- niet zeker 'an was, dat de Rion bij het verlaten van de haven geen Japausch oorlogsschip tegen liet lijf zou loopen. Vandaar zijn haast om weg 'e komen en het. in den steek laten van een deel der bemanning, om maar in den nacht Straat Soenda to kunnen halen. Want do regcering had 's avonds laat nog vergunning verleend om tot Vrijdagmorgen (16 Juni) 7 uur te blijven kolen laden. Toen echter het schip genoeg kolen in zijn bunkers had om de Sey chellen te kunnen halen, is do kapitein met volle kracht weggestoomd; de euveldaden in de Ckmeesohie Zee gepleegd, schenen rijn geweten nogal te bezwaren. Hi1 heeft hier nogal bevreemding gewekt, zegt het blad dat men te Buitenzorg zooveel tijd noodig had om een beslissing te nemen iu een geval, waarin door de neutraliteits- bepalir.gon ten volle is voorzien. Een niet vervolge oorlogsschip van ecu der oorlogvoe rende partijen, onbeschadigd, met gebrek aan kolen wel, zonder do regeering te vragen, had men hier dadelijk kunnen toe staan dat kolen werden ingenomen, voldoen de voor de reis naar de meest nabij zijnde Russische haven, mits dat binnen 24 uur geschiedde. Maar de assistent-resident was, ïxm het schip het anker Het vallen, er op uit met enkele leden van den gemeenteraad cn was niet zoo spoedig te vinden; de ha venmeester nam toen den secretaris van het gewes'. in den arm en deze seinde nog vóór den middag aan de regeering. Eerst 's avonds kwam het antwoord, toen cr geo koelies meer te krijgen waren. Van daar de verlenging van den voorgeschreven termijn welko gemakkelijk had kunnen worden voorkomen. De achtergeblevenen van do Rion. Na overleg met het opperbestuur is door de regeering besloten -de twee achtergebleven offi.ieren van den Russischen hulpkruiser Rion te vergunnen op parool naar Rusland terug te keeren. De manschappen echter, blijven hier onder militair toezicht tot na afloop van den oorlog. Bat. Nbld. Door den Japanner Nagayam a, onlangs van Singgapoer alhier aangekomen, zal in don ChLneeschen kamp een handelshuis worden geopend. Voornamelijk zal het zich bezig hou den met export van suiker en koffie. (Locomotief). De zaak-Van Heutsz. Nog altijd is geen beschikking genomen in de zaak van den assistent-resident P. J. F. van Heutsz, die tegen zijn pensionecring is opgekomen. De Indische regeering wil, naar wij vernomen, de beslissing liever overlaten aam den minister van koloniën, die den heer Van Heutsz redrez beloofd©. In verband hiermede zullen alle stukken, op deze zaak betrekking hebbende, aan den minister gezonden worden. (B. N.) De Staatscourant- van Zondag 23 en Maandag 24 Juli 1905, bevat de volgende Kon. besluiten ljenoemd tot vertegenwoordiger der Neder- landsche regeering bij het in Augustus te Luik te houden 4e Internationale Congres voor de voorthelping van ontslagen gevange nen en de bescherming der jeugd jhr. mr. D. OEngelen, president der rechtbank te Zutphen on dr. J. Th. do Visser te Amster dam; benoemd tot vertegenwoordiger der regee ring op het van 20 tot 22 Augustus te Luik te houden internationaal congres iu zake ver betering van het lot der doofstommen P. Roorda, directeur van het instituut voor doofstommen te Groningen; belast met het gezondheidsonderzoek van uit zee te Den Helder en Texel aankomende schepen J. C. Smits, arts te x-en Helder; eervol ontslagen uit den militairen dienst, de luitenant-kolonel J. R. Boissevain, prov. adjudant in Groningen en Drente, tevens belast met de waareming van de betrekking van oommandant van het 5e landweerdis trict. benoemd bij den provincialen staf tot ma joor de prov. adjudant in Groningen en Drente, de kapitein W. R. H. Wakker van de grenadiers en jagers en voornoemde majoor mede belast mot de betrekking van comman dant in het 5e landweerdistrict benoemd bij de artillerie bij het le regi- meait veld-artillerie tot le luitenant de 2e luitenant J. H. Carsten van het corps; bij het le regiment vesting tot kapitein do le luitenant W. J. N. Doorenbos van het corps; lienoemd bij het Kon. Ned. Mctoorol. In stituut tot observator C. Vos te Ledden Uit Apeldoorn wordt gemeld: Het Koninklijke Echtpaar met de groot hertogin van Mecklenburg en gevolg reden Vrijdag naar Wiessel en woonden het afbran den van heide bij voor de ontginningen. Des avonds brachten zij zonder gevolg een bezoek aan het Aardhuis. Heden dinecren ten Hove do heeren en dames geuoodigdon uit Apeldoorn en omgeving Gisterenmorgen woonde II. M. de Ko ningin met gevolg de godsdienstoefening I ij in de Herv. kork to Apeldoorn, onder het gehoor van ds. C. Hattink. Monument voor H. M. de Ko ningin-Moeder. Wij waren in de ge legenheid een blik t© slaan, voorzioover do betimmering zulks toeliet, op liet monument op het Regentesseplein te 's Gravenhage, en koudon ons overtuigen, dat dit zijn vol tooiing nadert; het gazon om het piëdestal tc-oh wordt reeds aangelegdwanneer om het geheel een ijzeren hik zal zijn geplaatst, zal hot in hooge mate de schoonheid van het plein verhoogen. Piédestal en obelisk zijn van schoono mar mersoorten, stoep en palen van Beicrscli gra niet. Met groote gouden letters zijn de data van hot regentschap benevens de opdracht in het voetstuk gebeiteld. Van de plechtige onthulling van het mo nument vernemen wij nog niets. N. C. „Het Kind van Staat" op Het L o o. Door iemand, die de voorstelling van Schimmels b'storisoh werk ten pale-'zo Het Loo heeft bijgewoond, wordt aan L. en V. daarvan nog het- volgende gemeld De zaal bood, door het groot toilet voor allen, waaronder vele uniformen van mili taire autoriteiten uit de naburige garnizoe nen, een praöhtigen aanblik. H. M. had, om de voorstelling zoo schitterend mogelijk te doen slagen, vergunning gogevon om een splinternieuw decoratief te schilderen, zoo dat ds scènes hij den Prins van Oranje wer den afgespeeld in een prachtige 17e ceuwsclie kamer met eikenhouten lambriseering, waar boven goudleer, geschilderd door den kunst schilder Fabri, uit Rotterdam, naar de aan wijzingen van don artistioken leider van het gezelschap officieren. Voeg daarbij een prach tig antiek gesneden houten meubilair, met goudgeel damast bekleed, een schat- van ge dreven kannen, bekers, schotels in brons, koper, tin, koperen lustres en kronen, ven sters met in lood gezette ruitjes, echte Oranjoportretten aan den wandalles uit den rijken voorraad van liet paleis, mede door den le'der uitgezocht en ge hebt het millieu waarin zich de spelers in schitterende kleoding met gmia-k en zwier bewogen. Door de herhaalde opvoeringen was het samenspel, volgens het oordeel van liet pu bliek, zóó voortreffelijk, dat elk 'déo aan dilettantisme, in do slechte beteekenis van het woord verdween. Zaterdag is te 's Gravenhage aangeko men dc- heer Lammasch, do Oostenrijksche hoogleer aar, die zal optreden als president van het scheidsgerecht bij de behandeling der zaak-Mascale voor het Hof van Arbitrage. De heer II. Hagedorn, bij kon. besluit vau 8 Mei 1905 benoemd tot consul der Ne derlanden te Essen, is in die hoedanigheid door do Duitsche regeering erkend. Aan den heer Hagedorn kan in de Neder- landscho taal geschreven worden. St.-Ct. De twee dochters van den overleden gezant van Ocstenrij k-Hongarije bij ons Hof, de dames Okolicsanyi d'Okolicsna. zijn thans naar haar vaderland teruggekeerd. Aan den trein van het Staatsspoor te 's Hago deed bijna het gehcele corps diplo matique uitgeleide, benevens velen uit de voorname kringen, o. a. de minister van Bui ten lancbche zaken, de oud-minister baron Mei- vil van Lijnden, baron Michaels van Ver- duynen, secretaris-generaal van het Hof van Arbitrage, jhr. Schimmeipenninekkamer heer van H. M. de Koningin-Moeder, enz. St. Ct. no. 170 bevat de volgende be sluiten: Besluit van den 7en Juli 1905, tot voorkoming van gelijktijdig genot van tij delijke uitkeering of rente ingevolge de On gevallenwet 1901 cn pensioen, on dei-stand, wedde of belooning ten laste van de geld middelen van Nederl. Indië, Suriname of Cura^'»; besluit van den 4en Juli 1905, tot vernietiging van liet besluit van Gedepu teerde Staten van Overijjssel van 23 ,Febr. 1905, 4de afdeeling, no. 608/648, waarbij on gegrond is verklaard liet beroep, ingesteld door A. H. Coster te Stad-Almelo, tegen de weigering vau een vergunning voor den kleinhandel in sterken drank; Kesluit van den 4den Juli 1905, tot vernietiging van het besluit van Gedejiuteerde Staten van Utrecht van 16 Februari 1905 no. 2. waarbij ongegrond is verklaard het beroep, ingesteld doo- A Horsman Jr., te Baa.ru, tegen de weigering van een vergunning oor den kleinhandel in sterken drank. De directeur-generaal van de Posterijen en Telegraphic maakt bekend, dat in den avond van 24 Juli uit- Paramaribo een stoom boot vertrekt met telegrammen voor Fransch- Guyana. Admiraal Ellis heeft voor de hem door de Marine aangeboden caudidatuur voor de Tweedi© Kamer bedankt. Hbld. In cene te Zutphen gehouden vergade ring der Centrale Liberale Kicsvereeuiging de heer Lioftinok met 223 stemmen, ter wijl op den heer K. Eland 7 stemmen waren uitgebracht, definitief candidaat gesteld. Men meldt voorts uit Zutphen In dit district wordt van anti-rev., r.-k. en neutrale zijde ijverig gerwerkt, om den heer R. P. J. Tutein Nolthenius te Amsterdam, voorzitter der rijkscomm'ssie voor den mid denstand, candidaat te stellen voor de Tweede Kamer. In 1901 was van diezelfde zijde de heer Nolthenius candidaat tegenover mr. Goeonan Borgesius. Bij do herstemming op 21 Juni van dat jaar verkreeg hij 2481, de heer Bor gesius 2874 stemmen. De centrale liberale kksvoroeniging te Den Helder heeft niet 376 van de 415 stem men mr. Z. van dou Bergh (vrijz dem.), te Amsterdam candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De anti-revolut'onaire kiesvereeniging Vncerland cn Oranje te Don Helder heeft, naar de Std. meldt, besloten met alge>- meene stemmen zich van candidaatstelling voor de a. s. Tweede Kamer-verkiezing to onthouden. Bred'a.. De Residentiebode schrijft; Tot groot leedwezen vian het katholieke kiezerskorps in ons district, heeft onze afge vaardigde mr. L. P. M. H. baron Michids van Verduynon het voornemen te kennen gegeven om ontslag te nemen. Het spreekt van zelf dat nu al aanstonds namen genoemd worde n van man nou, dio voor een eventueel© candidatuur in aanmer king kunnen komen.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2