RIJWIELEN. Vierkieur- VICHY Dr. GRONEMAN, OUDKERKHOF 16. - JANSDAM UTRECHT, Rleude 12. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN. is tot 22 JULI uit de stad. Boomvruchten. Huizinge, DRIEBERGEN, De vruchten uit diverse Boom- aarden onder Zeist en unnik. Flinke degelijke DIENSTBODE, bekwame Werkmeid, Altijd Je PuDDiriG! AJ.P5LAft.SM Boterfabrieken Nijkerk en Putten, S V. d. MEIJ, Neerlands Beste Fabrikaat. Overal bekroond. Twee jaar garantie. UTRECHT. VICHY-CËLESTINS - VICHY-HOPITAL VICHY-GRANDE-GRILLE PASTILLES, ZOUTEN, COMPRIMÉS VICHY-ÉTAT schappij, dat intusschen ons passeerende op weg naar Vlissingen. in de nabijheid was ge komen, doch later doorstoomde. Inziende dat het overbrengen) der ca. 120 passagiers op deze wijze niet doenbaar was, besloot de commandant onder eigen stoom naar Vlissingen terug te varen. Nu ligt de gevolgtrekking voor de hand: „Wat zou wel het gevolg zijn geweest bij eeni midscheepsche aanvaring bij minder kalme zee?" Hierop durf ik te antwoorden, dat de be- n. -nning van het ss. „Koningin Regentes" te kort zou aijai geschoten om de ca. 120 passa gio rs eigen, bemanning met de booten te redden en dit schip zou thans met man en muis op den bodem der zee liggen. Niet present. Toen Zaterdagmor gen een detachement koloniale troepen uit Harderwijk aou vertrekken, ontbrak de 2e luitenant van het Indische leger H.. die als medegeloide was aangewezen. Men denkt dat hij den avond of den nacht te voren de stad •heimelijk hoeft verlaten, daar hij Vrijdag ziuh nog bij den commandant van het Werf depot bad aangemeld. Bon verboden verloting. Naar wij vernemen, hebben de chef van politie en de wachtmeester der maréchaussees te Win terswijk een bezoek gebracht aan den onder nemer der Winterswijk sche verloting, om hem aan te zeggen dat hij, met het oog op de met 1 Juli in werking getreden wet op de lote rijen, de verdere uitgifte zijner loten moest staken. De reeds verkochte loten zijn daardoor waardeloos geworden en de koopers zijn dien.- tengevolge hun geld kwijt. Voor de onder nemers van dergelijke verlotingen is het thans dan ook een moeielijk geval, vooral indien zo de prijzen voor de verloting reeds hebben aangekocht. Toch dient het publiek er wel attent op gemaakt te worden om geen loten meer te koopen van verlotingen, die volgens de wet niet meer gehouden mogen worden. (N. Arnh. Ct.) Zeerover dreven. Hez bericht over bot gebeurde te Bleskensgraaf met den brie vengaarder v. d. H. blijkt naar aan de N. R. Ct. gemeld wordt zeer overdreven to zijn. Van een moordaanslag schijnt geen sprake geweest te zijn en evenmin dat v. d. H. het bewustzijn had verloren nadat de slag was toegebracht. De moord bij den Duivels berg. De verdediger vau Cherpion uit Luik ia te Nijmegen geweest, om verschillende proefnemingen te doen, alle betrekking heb bende op het drama, dat, naar beweerd wordt, door Cherpion op den Duivelsberg is afgespeeld. Zoo werd in zijne tegenwoordig heid een man gebonden in den vijver op de Hcxentanz geworpen, waaruit hij nu moest trachten te komeu zonder hulp. Ook moest 'bij onderzoeken of er op den bodem van den vijver waterplanten groeiden, terwijl er bo vendien grasplanten meegenomen werden, die langs de rauden stonden. Nauwkeurig werd voorts nagegaan, hoeveel tijd er noodig was om van don vijver naar het nabijgelegen huis van Van don Bogaard te gaan in den gewo nen wandelpas ou ook in don snelloop. Nijan. Ct. Uit het politieblad. Ten na- deelc van de Kon. Pakketvaartmaatschappij to Amsterdam is ontvreemd een brief inhou dende 42ö gulden aan bankpapier, verzonden aan G. van Beynum te Wageningen, welke brief niet op zijn bestemming is aangekomen. Ten nadeelo van Isaac Brand, loopknecht voor het kantoor van den Wesb-Indisohen Maildienst aan de De Ruyterkade te Amster dam, is ontvreemd een zwart gelakt heeren rijwiel. De commissaris van politie in de le 9ectie te Amsterdam' verzoekt aanhouding van P. J. Schoonhoven, loopknecht- en gep. militair, wo nende Haarlemmer Houttuinen 68 to Amster dam. Hii wordt verdacht vaa verduistering van 1000 gulden ten nadeele van zijn patroon. De officier van justitie te Rotterdam ver zoekt de opsporing van Jan Engsl van Gelder, 24 jaar, geboren to Den Helder. Hij wordt verdacht van bedriegelijke bank breuk. Op het hoofdbureau van politie te Rotterdam meldde zich vannacht de sedert 27 Februari j.l. voortvluchtige beheerder H. J. H., van de firma G. J. Kossmölder, Hol- landscho en Duitsche broodbakkerij in do Molensteeg aldaar, verdacht zich ten nadeelo dier firma aan verduistering van ongeveer f 4000, in Nederlandsch bankpapier van f 60, f 40, f 25 en 10, te hebben schuldig ge maakt. Do rechtbank te Rotterdam verleen de tegen den voortvluchtige rechtsingang niet bevel tot gevangenneming. Hij is naar het huis van bewaring overgebracht Van het ver duisterde bedrag was. toen H. J. H. zich bij de politie meldde, geen gulden meer in zijn beeit. Den meesten tijd vertoefde hij in het buitenland. N. R. C. Moord,. Gisterenavond is te Enschedé na eene korte vechtpartij de 32-jarige H. tl., gehuwd en vader van 5 kinderen, door den 19-jarigen H. J. B., uit Sleen, doodgestoken. Do dader is gearresteerd. Goed afgeloopen. In de Laurier straat te Amsterdam is een 5^-jarig meisje in een onbewaakt oogemblik uit het raam der eerste verdieping gevallen. Gelukkig werd hot kind opgevangen door twee voorbij gangers, zoodat alles goed afliep. Onvoorzichtigheid. Donder- c ^middag is te Sratum overleden een zekere B., ten gevolge van een ongeval met zijn rij wiel op j.l. Zondag. Hij had de onvoorzich tigheid begaan zich met zijn rijwiel te laten vastbinden aan een stoomrijwiel om door deze te worden voortgetrokken. In volle vaart zijnde, kwam hij te vallen, wat door den be rijder van het stoomrijwiel niet werd opge merkt en deze sleepte hem in zijn vaart een eindwoegs mode over de straat. Hij schijnt inwendige kneuzingen bekomen te hebben, aan dte> gevolgen waarvan hij nu reeds over leden is. N. Br. Arm knaapje. Onder O-ostburg is een twee-jarig knaapje, dat een ketel koken de thoo over nét lichaampje kreeg, na vreese- lijke pijnen overleden Aanvaringte Rotterdam. Zon- dagmorgen half acht kwam het Engelsche stoomschip „Cassia," komende van Pomaran en bestemd voor de Centrale Guanofabrieken te Kralingsche veer, de mond van de Konings haven te Fyenoord invaren, toen door de sterke strooming de enkele sleepboot die er voor liep, het schip niet in bedwang kon hou den, waardoor het afdreef in de richting van het Prinsenhoofd. De kapitein van de „Cassia" commandeer de fulspeed achteruit, doch de schroef wei gerde. Daarop liet hij het anker vallen, doch ook dit sleepte zonder te grijpen. Met volle vaart liep daarna de „Cassia" in den kop van het Priusenhoofd met zulk een kracht, dat do bewoners in den omtrek door den schok ontwaakten en naar buiten kwamen. Dé zware bazalt kaaimuur scheurde in ver- tikale en horizontale richting ongeveer twee a drie meter in, terwijl de monumentale hard- steopen leuning verzet werd. De schade is zeer aanzienlijk. De „Cassia" zette de reis voort. Het tramongeluk to Eg- mond. Do toestand van utn lijuopzichter, die de vorige week vrij ernstig bij het tram ongeluk te Egmond aan Zee gewond werd, is op het oogenblik bevredigendde stoker is naar zijaie woning te Alkmaar terugge keerd. Ongelukken. Een lange houtwagen geraakte te Nee (N.-H.) van den hoogen wal af en te water, waarbij een 7-jarig jongetje, dat op den last zat, werd gedood. Een kindje van 18 maanden is te Stratum in een emmer met water gevallen en verdron ken. Branden. Door ontploffing van een bus met benzine, waarmaar met lucifers werd gezochit, ontstond Zaterdagavond 8 uur te Amsterdam een felle brand in dt drogisteriji van den heer P. R. in de Tweede Hugo do Grootstraat 15, welke zaak met de eerste en tweede verdieping van het peroeel geheel uit brandde. De heer R. had nog juist tijd zich te redden, terwijl de op het dak gevluchte kinderen der "bovenbewoners door de brand weer werden opgepikt. Behalve de familie van twee hoog waren allen tegen brandschade ver zekerd. Door het broeien van hooi ontstond Zaterdagnacht brand bij H. v. S. te Wamel. De herberg en het woonhuis benevens een hooiberg brandden af. Te Enschedé is Vrijdagavond door onbe kende oodzaak afgebrand een blok van zes woningen aan den Cromhoffsbleekweg. Niets kon worden gered. Alles was verzekerd. Een niet alledaagse h brand- j e. Door zelfontbranding ontstond er Zater dagnacht te Zutphen, omstreeks half twee, brand in het voor hét zuiveringsproces ge bezigde erts, dat in het zuiverhuia dor oude, niet meer in gebruik zijnde gasfabriek, nog opgeborgen was. De geheele stad was om streeks dien tijd vervuld van een lucht, die geleek naar den stank van brandend caout chouc. De brand beduidde op zich zelf niets, maar hij was lastig te blusschen water werd ge geven door de spuit der politie. Onweer. Zaterdagavond omstreeks 5 uur is te Helmond een 20-jarige molenaars knecht door den bliksem getroffen en gedood. De bliksem sloeg ook in een boerderij tus- schen Deurne en Helmond, waardoor brand ontstond. School- en Kerknieuws. Aan de universiteit te Bern promoveerde tot dootor medicinae veterinariae de heer D. J. Ooppen D. Jzn., geboren te 'sGravenhage, op proefschrift getiteldDer Uebergang be- stimmter Stoffe von der Mutter in das Fruciit- wasser und in den Fötus, experinentelier Bei- trag zum Stoff-Austausch wisohen iiutter und Frucht. Examen Hoofdact e. 's-Gravenhage, 21 en 22 Juli. Geëxamineerd 12 mannelijke adspiranten afgewezen 7 toe gelaten 5, te wetenC. Grünstra, J. H. Kop- mels, beiden van Rotterdam A. de Boer, van Anna Paulowna C. F. Zuiderwijk, van Schie dam X. Schinkel, van Gouda Amsterdam, 21 en 22 Juli. Geëxamineerd 13 candidaten. Geslaagd de heerenJ. van Pare ren, F. Haanstra, X. Kampman en J. H. Kok, allen Amsterdam J. G. van Pherlholen, '.Vest- Beomster P. H. Dierdorp. Schellingwoudc. Leeuwarden, 21 en 22 Juli. Geëxamineerd 11 mannelijke candidaten. Opgeroe<pen 12, niet op gekomen één. Geslaagd de heeren H. Smid te Terapelkanaal, J. Toosten te Roswinkel, D. Penning, J. H. Olthof, beiden te Stadskanaal, X. Waterbolk, te Leek, J. H. Doornbosch, te Winschoten. Zwolle, 21 en 22 Juli. Geëxamineerd 12 man nelijke candidaten. Geslaagd de heeren T. A- Gailchorst te Assen, H. Janssonius te Emmen, A. van Kalken te Hilversum, K. Keyl te Wijk bij Duurstede en W. van Veen te Beilen. Arnhem, 21 en 22 Juli. Geëxamineerd 14 mannelijko candidaten. Geslaagd de heeren S. Swart, te Stavoren C. H. van Xoort, te Rhenen W. A. J. teentjes, te Groessen A. X. Merkelbach, te Hilversum P. J. F. Dieho, te Vragender H. Blok te Hierden. Breda, 21 en 22 Juli. Geëxamineerd 15 man nelijke candidaten. Geslaagd de heeren J. M. Schik te Schijndel, J. J.van den Berg te Don gen, Th. Korse te Alfen a/d. Rijn, A. W. van Xieuwland te Vlissingen. J. Bosser6 te 's-Hertogenbosch, A. P. van Roon te Dordrecht A. A. Hoogewerff te Dordrecht. Examens der Xed. Toonkunste- naarsvereeniging. Van de 5 candida ten zijn Zaterdag geslaagd voor Piano (lager onderwijs) de dames R. Roozendaal en W. E. C. Verhaar uit Deventer; <n voor Solozang de dames W. C. Dijkerman, uit 'sGravenhage en A. F. Rietmeijer uit Bussum. De kerkeraad der Xed. Eer-v. kerk te Haaks bergen heeft zich tot de algem. synode gewend met het verzoek het lesluit van het provinciaal kerkbestuur van Friesland in zake den heer L. Bahler, predikant te Oosterwolde, niet goed te keuren. '(„L. Cr.") Algemeene Synode. De vergadering gaat thans over tot de be spreking van de belangen van het fonds tot ver betering der schrale predikants-traktementen. Er wordt besloten twee tot hiertoe genoten toe lagen in te trekken, zeven aanvragen om ver hooging worden afgewezen, twee toelagen wor den in bedrag verminderd, zes aanvragen wor den geweigerd, twee worden toegewezen, een toelage wordt bestendigd, zoodat het bedrag der verleende toelagen is f 8407. Prof. Cannegieter stelt voor aan de Synodale commissie op te dragen te onderzoeken of er maatregelen zijn te nemen tegen den achteruit; gang van dit fonds. (Vad.) Roomsch Katholieke Kerk. Pater Terlaak, van Didam, oud-studei.. van het Bisschopelijk College te Roermond, mis sionaris van -icheut-Sparrendaal, is door tien paus benoemd tot apostolisch prefect, om het Zuidergedeelte der Chineesdhe provincie Kan- Soe tot een afzonderlijk missie-veld in te rich ten. Zaterdag vertrokken, onder begeleiding van pater Meeuwissen, provinciaal der Redempto risten, per ss. „Potsdam" drie zusters Redemp- toristinnen uit het klooster Mariënthal te Wit- tem (L.) naar Canada, om aldaar, in het aarts- diocees Quebec, een nieuwe stichting hunner orde, de eerste in Amerika te beginnen. De drie zusters zijnzuster Hyacintha jiaj- sion, overste van genoemd klooster, welke later xerugkeeren zalzuster Stanisla Lahay, deze beiden uit Aken en zuster Gaibriele "Lutjkx, uit Amsterdam geboortig. De orde der Redemptoristinnen is thans in de meeste landen van Europa verspreid in Xederland telt zij, behalve dat van Mariënthal te Wittem, nog twee andere kloosters een te Velp bij Grave, en een ander te Sam'beek bij Boxmeer. a,In den ouderdom van 65 jaren is gis teren te Utrecht overleden; de heer C. P. L. Yerhoesen, oud-ingenieur, chef van deii'd:enst van weg en werken bij do Ned. Centr. Spoor weg-Maatschappij). aGisteren werd in Buitenkist, te Utrecht de jaaxl. bondsvergadering gehouden van den Nederlandsdhen Post- en Telegraafbond. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer D. A. Kakebeen, van Waalwijk, zijn vreugde uit over de aanneming der supple- toire begrooting. Ifet jaarverslag van den secretaris en de begrooting voor 1905 van het bondsorgaan werden zonder discussie goedgekeurd. Op voorstel van het bondsbestuur wordt de contributie op f 2 per jaar bepaald. Besloten wordt de volgende jaarvergade ring wederom te Utrecht te houden. Naar aanleiding van een rapport tot stichting van een ziekenfonds werd besloten dit punt aan een referendum te onderwer pen. Verschillende wijzigingen in do statuten en het huishoudelijk reglement werden daar na behandeld en aangenomen. Ten slotte deed het hoofdbestuur verslag van een Zaterdag jl. gehouden conferentie met den directeur-generaal der posterijen en telegrafie, en waarop het hoofdbestuur door den directeur-generaal verantwoordelijk werd gesteld voor den inhoud en den schei-pen toon van het bondsorgaan. Apeldoorn. Mej. B. J. Sclireuder, hoofdonderwijzeres alhier, is aan de school van het Medisöh-Paedagogisch instituut te Arnhem tot onderwijzeres benoemd. jggggi N aarden. Zaterdagmiddag, te half drie, brak een felle brand uit. in de St. Anna- straat. Een burgerwoning brandde geheel, en de daarnaast staande gedeeltekjik af. Naast het burgerbrandweerkorps verleenden ook de militairen hulp. Huizen en inboedels wa ren tegen brandschade venzèkerd'. Door den heer majoor, commandant van het le bat. 5e reg. inf., is heden, op de gebruikelijke wijze, de zilveren gesp voor 30- jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den adjudant-onderofficier E. H. Neven. De le luitenant der artillerie H. J. N. Doornbos is benoemd tot kapitein, te Utrecht. De 2e luitenant der cavalerie O.-ï. leger W. Storm van Leeuwen vertrekt op 19 Aug. a. s. per stoomschip „Wilis" naar Oost- Indië, als medegeleidor van een detachement suppletietroepen. De le luitenant-kwartiermeester H. L. C. Mulder van de Graaf is aangewezen om op te treden, als secretaris van de hoofdad- min-'stratie van het nieuw op te richten 4e regiment véld-artillerie. Het plaatselijk departement van het „Nut" ontvangt van liet hoofdbestuur een suibsidie van f 1000, hoofdzakelijk to bestem- anen voor de Fröbelschool. Uitslag van het eindexamen der H. BI scholen in de provincie Utrecht. Geëxamineerd 19 candidaten, afgewezen 2. Groep II. Geslaagd: W. J. Cankrien, L. A. Thole, J. M. van der Veen, P. van Eerden, D. H. van den Bosch en J. H. van Heemskerck Düker, van de H. B. S. te Amersfoort; C.. Ekama, J. Wagenaar, Froukje J. H. Strang van Hees, Joha. C. W. de Boer, Wilha. J. ELlijnsoon, Wobina J. C. de Boer en J. P. van Voorst van Beest, van do Rijks H. B. S. te Utrecht; P. W. van Rees, J. H. de Bmijn, W. Harm- sen, van de gemeente H. B. S. te Utrecht; W. Ritmeester, extraneus. Wijl ontvingen heden de Gids voor de deelnemers aan de 20e alg. vergadering met den daaraan verbonden schietwedstrijd van den Nederlandschen iSlohutterijfcaderibond, eere-voorz. majoor A. M. Tromp van Holst. Het boekje is met zorg bewerkt en keurig gedrukt bij de firma Van der Want en Oo. Wij ontleenen er het volgende aan Zondag, 30 Juli, 1 uur nam., Réunie in De Arendte 2 uur opening van de alg. ver gadering. Na afloop gemeenschappelijke maaltijd en des avonds, te half negen, soiree in de komediezaal vah de sociëteit Amicitia. Maandagvoormiddag, te 8 uur, opening van den schietwedstrijd op de Leusderheide. De beschikbare prijzen zullen van af Don derdag tentoongesteld worden in het sigaren magazijn van den heer T. H. G. Brandsen. De prijsuitdeeling heeft des avonds, te half zeven, in „De Arend" plaats. Aangesloten bij het plaatselijk tele- phoonnet: 126 J. H. Bonnier; 129 T. B. G. Brandsen; 131 Firma van Eb veld132 G. Kamperman; 134 J. Teengs; 135 kapitein J. M. M. Muller; 137 G. Middelburg; 145 J. A. Sehoterman. De temperatuur van het .water in de Zwemschool op 24 Juli_ 1905, des ochtends 7 uur, was 65 graden Fahrenheit. STAATSLOTERIJ. hoogste prijzen «lrr 1. klasse. Trekking van 24 Juli. Prijs t.f 1500No. 17812 Prijs v./ 2000 No. 16288 Prijs v. f 1000 No. 13479 11569 10905 11684 Prjjs y.f 100 No. 10264 18926 17738 De praktijk wordt door de Burger- geneesheeren waargenomen. Agent te Zeist W. H. A. vak der Mbr3ch, Drieborgsche weg 13. Notaris BOSCH VAN OLD-AMELISWEERD» to Utrechtzal verkooplng Tan Boom- vrnchten houden te Werkhovenop Donderdag, 3 Augustus 1905, bij den Heer JOH. VAN LEEUWEN, onmiddellijk na Mr. VAN HEYST; te Odijk, op Dinsdag 8 Augustus 1905, bjj den Hoer H. C. VAN RIJN, 's na middags 1 ure; to Houten ,opVrjjdag 11 Augustus 1905, bjj den Heer H. 80MER, 's middags 12 ure. De Notarissm D. ROBBE- MONDte Harmeien en J. H. I aaaial HUIJBERS te Utrecht, zullen I 211111 kop Vrijdag li Augustus 'ft aas&|j 1905, des morgens ten 11 nre, ri in het Koffiehuis „DE PUTKOP" te Harmolen publiek verkoopen Eene weldoortimmerde waarin do Koffiehuis-affaire is uitgeoefend bevattende ruime Gelagkamer waarin uitkomt de Keukoueen Biljardzaal waarin uitkomt eene Opkamer met twee Bedsteden verder ruime ZoldersKelder en verdere gerieflyk- hedenvoorts eene InriJstalling met Tnigenkast en Stalling voor paarden, Bleekveld en Erf, staande en liggende naby 't Station te Harmeienter grootte van 4 Aren. Aanvaarding bij betaling der koopsom 15 Sept. 1905. Te bezichtigen Dinsdag en Donderdag van iedere weekvan 10 tot 2 ure, en aanwyzing to bekomen bij den Heer H. TIjIIAAR, aan de Putkop. Nadere information geven genoemde No tarissen bokend om zijn schoono omgeving, gezonde ligging en geringe belastingals woonplaats j aanbevolen. TE II IT TB in het Prins Hendrikpark en aan Arnhemscben bovenweg, vlak bij de bo8Schen met vrije wandeling, Villft-s van verschillende afmeting, onder Arch'tect ge bouwd, geschikt voor Zomer- en Winter verblijf- nuurpryzen van f 275 f 700 per jaar. Te bevragen bij den Heer H. B. PAANS Prins Hendrikpark 2. Notaris VOSMAER, ts Zeist, zal op I Woensdag 9 Augustus 1905 s nam. één uur. in het Hotel „Woud en Bergoord", te Driebergen, publiek verkoopen i liefst van buiteneen burgerpot kunnende koken en netjes werkenloon 125tegen 1 Aug. a. s. Br. fr. onder no. 2293Boekh Gebrs. WOLFF, Hilversum. V Mevrouw ROËLL to Baarn vraagt met 1 November eene ook kunnende Strijken. fCEDT PES PAKJE 20CEttT PER 3PAKJES Leveranciers van boter aan 'sRijks Zeemacht Aangesloten bij hot officieel Botercontrólc- station voor Gelderland en Overijssel. Noteering onzer prima gepastenri*eer- tle Koomboter, voorzien van Rijks- en contrólemerk f 1.35 per K.ti. franco. Nijkerk. Dir. uit de fabriek te 's Gravenhage. EIGENDOM VAN O^N FRANSCHEN STAAT Goed den Naam aanduiden Men eisch© op al deze Produkten het Merk VICHY-ÉTAT. F0NG

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 4