BINNENLAND. Denemarken zal waarschijnlijk ditmaal gun- Miger gestemd zijn, omdat do 'evens voor waarden op do ton oosten van Pororioo go- legen eilanden zeor treurig zijn on waar schijnlijk nog zullen verergeren. Oe oorlog in Oost-AziS. Van den oorlog njn de volgende berichten Tokio, 28 Juli. Officieel wordt bericht: Dc laatste Russische troepenmacht op Sacha- lin is zestig mijlen ten zuidoosten van. Alexan drowsk afgesneden en zal zich weldra moeten, overgeven. Daardoor zullen de Japaiuiers meester zijn van het geheele eiland. Het sla- gen van de expeditie is te Tokio eene groote reden van vreugde. Admiraal Kataoka meldt, dat van Alexan dre wsk aan oe 8iberiscne kust (zestig mijlen ten noordwesten vau Alexa»drowsk op Sacha. lii>) uit vier tukken geschut op het Japan- sche oskam: w r<l gevuurd. De Russische kanonnen werden spoedig tot zwijgen gebracht, waarbij een magazijn ontplofte en de stad in brand geraakte. Er zijn in het uiterste oosten van Rusland twee plaatsen, die Alexandrowsk heeteii. De ecne is gelegen aan de westkust van het eiland Sachaiin on is nu door de Japanners ingenomen; de andere ligt aau den tegen overgelegen kust van het vasteland, aan do Castr sbaai. Ook op die plaats hebben de Japanners het oog. In verband met het be richt der landing op den 24en Juli van Ja- pansche troepen in de Castrkebaai, zal het bericht der inneming van de op het vasteland gelegen stad Alexandrowsk wel niet lang meer uitblijven. Castries-baai is de naam van den inham aau de westzijde van de Tartaarsahe Golf, aan dc Oostkust van de Russisch-Aziatische Kustprovincie, op 51 graden 28 N B. en 140 graden 40' O.L. van Greenwich. Ofschoon de baai vijf maanden van het jaar dichtgevroren is, heelt zij toch belang als marine- en ban- delsstation van de Russen, die daarom op die plaats den post Alexandrowsk, welke nu mede in banden van de Japanners gevallen is, heb ben gesticht. Alexandrowsk heeft een goede have, magazijnen en een hospitaal. It.:.3 noordelijker, waar de Amoer in zee uitloopt, ligt do nog belangrijker plaats Nikolajewsk. Vermoedelijk hoeft de jongste beweging van de Japanners tot doel, zich meester te maken van den waterweg van den Amoer, om daarlangs troepen naar het bin nenland te vervoeren. De Amoer is een van de belangrijkste wa terwegen van Azie. Hij is bevaarbaar van Ni kolajewsk tot Stretenak, welke plaats vele maanden lang het eindstation is geweest van den Xranssiborisohcn spoorweg, zoodat een troepenmacht, die de rivier op wordt gezon den, do verbindingslijn van het Russische leger in Mandsjoenjo ernstig zou kunnen be dreigen. Een flottielje van 120 Russische stoom boo ten vaart op den Amoer heen en weer en heeft groote voorraden voor het leger van generaal Linewitsch aangevoerd. De zijrivieren, do L-esoeri, die leidt naar de streek aohter Wla- diwostok, en de Soengari, waaraan Charbin ligt, zijn ook bovaarbaar \oor vaartuigen van niet te grooten diepgang. De Japanners zou den dus voorraden en troepen in drie %*er- schillende richtingen tot op grooten afstand kunnen vervoeren, wanneer de mond van de rivier iu hun boeit is. Do bezetting van den benedenloop van den Amoer kan, ais de oorlog nog langer duurt, het voorspel worden van oen krachtige her nieuwing van den veldtocht tegen generaal Linewitsch. Zevenduizend Koreanen, oio op de Hawai- eilanden wonen, hebben den geestelijke Yoon afgezonden, om hun wenschen kenbaar te maken aan de vredesonderliandelaars. - j hopen vaoi den Japansohen gedelegeerde do toezegging te verkrijgen, dat Japan voorne mens is aan Korea de onafhankelijkheid weer te geven. Bij do Japanschc legatie te 's Gravenhage is bet volgende telegram uit Tokio omtvan gen „Uit het kamp op Sachalin wordt bericht Den 24en heeft een detachement den vijand nabij hot eerste voorwerk verdreven en be zette 't. een linie, die zich uitstrekt van Polo- win ka tot het tweedo voorwerk. Do vijande lijke macht bestond uit een bataljon infan terie, eonigc vrijwilligers en ongeveer acht veldstukke n L-. v ii d vluchtte in wanorde naar Lonikov. Voor dat gevecht werd een nader detachement, onder dekking van tor pedojagers, naar de pier van Alexandrov ge zonden. die de vijand trachtte in brand te steken. Het detachement, slaagde er in, bezit te nemen van de plaats terwijl zij nog niet in brand cesteken was, waarbij de vijand- herhaaldelijk werd teruggeslagen. Ook Mugati word door onze troepen bezet, die den vijand verdreven, gesteund door torpedo's. Na 3 ure namiddags bezette een detache ment de horde-limc. terwijl een ander naar Alexandrov oprukte. Laatstgenoemd detache merot versloeg den vijand en slaagde er in, de stad Alexandrov te bezetten. 's Avonds 7.15. De vijand bood toen op nieuw tegenstand uit het oostelijk van do stad gelegen reduit en van de hoogten ten noordoosten van de stad. In den vroegen mor gen van den- 25en hervatten wij den aanval en drongen den vijand terug naar No- vomschoclowskv. Denzelfden dag vel Done in onze handen. Done en Alexandrov ontkwa men aan den strijd. Wij maakten 200 gevan genen." Do toebereidselen, die de Amerikaansche rogeering heeft, gemaakt voor de ontvangst en het verblijf van de Russische en Japansche vrcde?credcloeecrden. zijn voltooid Do gedele geerden zijn te Portsmouth de gasten van den staat New Hampshire. De unie richt op hare kosten do vcrgaderlocalen in. De schepen Mayflower en Dolphin met de Russische en Japansche gasten worden don 5en Augustus verwacht. De ve rederingen zullen gehouden worden iu het nieuw gebouwde marine-arsenaal, de „General Stores Ruilding". Do gedelegeerden zullen wonen te Newcastle, in het Went worth- hotel, of wel op de prachtige regeeringsiach- toii. die voor den gelieelen duur van hun verblijf in Portsmouth tot- hunne beschikking worden ee^teld. De zetel van de conferentiën, het marine-arsenaal, is het grootste gdbouw vau de oorlogshaven. Het is een vuurvast ge bouw van vier verdiepingen, 202 voet- lang en 82 voet breed. Het is gelegen op een eiland in de Piscataque-rievier, bijna onmiddellijk aan den oceaan. De vertrekken voor de ver gaderingen bevinden zioh in de tweede ver dieping van het gebouw en worden thans an der toezicht van den vice-staatssecretaris Peiree gemeubeld. Van het eiland heeft men een prachtig gezicht op den breeden mond van de rivier, die dc grensscheiding is tus schen de staten Maine en New Hampshire en de haven van Portsmouth vormt. De beide rivieroevers vormen een schilderachtig land schap en zijn ten deele met vriendelijke vil la's en hoeven bedekt. De ligging van de Navy Yard biedt alle voordeelen van een koel zomerverblijf, hetgeen van belang is met het oog op de vreeselijko hitte, die overal ;n het la«d neerscht. De toegang tot het gebouw is zonder bijzondere vergunning aan iremand. geoorloofd, zoodat de onderhandelaars zich geheel ongestoord aan hunne taak zullen kun nen wijden. I Een beneht van Reuter uit New-York j gunning verleend tot het aannemen van de ,1 i-...iiiceiKie on<Iers< hoidineen m de orde van meldt, dat de mededeelingen, volgens welke Japan voornemens zou zijn den eisch van de oorlogsschadevergoedmg op 200 millioen p st. te bepalen, volstrekt ndet officieel zijn. Veeleer zijn die mededeelingen als louter ver moedens te beschouwen. A:ew-Tork, 28 Juli. De secretaris van baron Komoera verklaart, dat bij de ontvangst van den Japansohen vredosouderhandelaar door ^resident Roosevelt geene vragen van belang j jetreffende de onderhandelingen werden aan geroerd. Baron Komoera zeide gasteren„Ik verzeker u, dat president Roosevelt niet- vroeg om een wapenstilstand." Allerlei vVan Dover uit zijn Woensdag op nieuw twee pogingen gedaan om het Kanaal over te zwemmen en beide zijn mislukt. De zwemmer Ilea ton ging 's morgens kwart vóór achten te water en de zwemster Miss Kellermann had een paar minuten vóór hem den tocht aanvaard. Maar beiden moesten de onderneming opgeven. Miss Kellermann om 1 uur 10 en Heaton om 2 uur 45. Na kapitein Webb, een jaar of twaalf ge leden, heeft tot dusverre niemand opnieuw dat waagstuk volbracht. vTwee Hongaren hebben gewed, dat zij met een pagaai-vaartuig in dertig dagen oe geheele „schoone blauwe Donau'' zullen af varen, van het Schwarzwald af tot aau den Sulinarmonding toe een weg van 2860 kilometer. vEen Antwerpenaar heeft een proef genomen met het uitzenden van een zwaluw onder postduiven. Een zwaluw, toevallig door hem gevangen, werd gemerkt medegegeven niet de postdui ven, welke aan den wedstrijd te Compiègne zouden deelnemen. Die zwaluw werd tegelijk met de postdui ven losgelaten. Zij) vloog terstond weg 'n Noordelijke richting, terwijl de duiven nog naar hunnen weg zochten, en zij kwam om 8.24 min. te Antwerpen aan, terwijl de eerste postduiven daar pas om 11 uur 30 m>n. kwamen. De zwaluw legde den afstand van 235 kilo meter af in 1 uur 7 minuten, dat is met een snelheid van 3455 M. per minuut en de grootste snelheid der postduiven was 922 me ter per minuut. vEen gruwelijk drama is Donderdag gebeurd te Beveren bij Oudenaarde. Ben jongeling, Remi De Brabant, zoon van een spoorwegwerkman, heeft zijne moeder met eene schup bijna doodgeslagen. Twist had aanleiding gegeven tot dit ijselijk schelm stuk. Na zijne misdaad heeft hij zich in de gen darmerie gevangen gegeven. Door den onder zoeksrechter ondervnaagd, verklaarde hij, niet geweten te hebben wat hij deed. Een later bericht meldt dat de moeder in den namiddag overleden is. TL. v. Antw. Londen, 28 Juli. Het- heden morgen ver melde ongeluk had plaats op het stationster rein van den Lancashire-Yorkshire spoorweg bij Liverpool aan de Mersey. vUit Oberaudorf, in Tyrol wordt be riekt, dat de eigenaar van het Brunstein- hotel op een tocht door het gebergte in >en afgrond gestort en om het leven gekomen is, vOp de kermis te Blairgourie, in Schotland, is gedurende de voorstelling een leeuwin uit een beestenspel ontsnapt. De toeschouwers snelden heen in wilden haast, waarbij verscheidenen onder den voet geraakten, zonder echter ernstig letsel te bekomen Buiten vluchtten de menscben naar alle. zijden in winkels en huizen voor het wilde dier, dat ruim een kwartier rond liep en ten slotte werd neergeveld. Bij het schieten op de leeuwin werden twee menschen gekwetst. vWandelende mieren. Uit het dagboek van een zending-leeraar in den Kongostaat Weet gij, hoeveel tijd een trein wandelende mieren noodig heeft om voorbij te marcheeren? Woensdagochtend vroeg trok een trein van deze insecten dwars over een al Jee weg op het zending-station. Donderdag op hetzelfde uur ging de trein nog voort en heden (Vrijdag) 10 uur marcheeren ze nog steeds. Ik heb getracht na te gaan, hoeveel er iu een minuut voorbij trokken, maar dat lukte niet. zoo groot, was hun aantal en bui- ne snelheid. Terwijll kleinen onder hen, de arbeiders, met droge stukjes blad en hout bepakt- marcheerden, vormden de grooten, de soldaten, een dichte haag om den trein. vTen dienste van schouwburg- en con cert-bezoekers bevat een Duitsch blad de vol gende. gedeeltelijk nogal ondeugende „On schuldige opmerkingen' „Neem alleen bij mooi weer oen rijtuig naar den schouwburg; anders staan er niet genoog menschen voor de deur, die u kunnen zien uitstappen. Geef uw boos humeur met uw overjas do garderobe af. Hebt- ge 's middags slecht gegeten, dan kunnen- de optredende kunste naars daar niets aan doen. Wantrouw iederen kapelmeester, van wien uw vrouw zegt dat hij mooie harden heeft Jk moet do muzikanten zien- spelenDat bcteckent in goed Hollandsch „Ik wil mijn kennissen in ae zaal laten zien, dat ik er óók ben". Als ge uw stalles-stoel met veel geraas naar omlaag klapt, klem dan tegelijkertijd de ja pon van uw buurdame vast. Tot de volgende entr'acte moet zij dan- stilzitten of zij wil of niet. Lees nooit den tekst mee, als er liederen voorgedragen worden, waarvan de woorden, van Goethe of van Schiller zijn. Men zou u an ders zonder reden voor literarisch onontwik keld houden. De Staatscourant van Zaterdag 29 Jjli 1905 bevat- de volgende Kon. besluiten: eervol ontheven van zijne betrekking als regeeringseomissaris bij de in 1904 te St. Louis gehouden wereldtentoonstelling, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten G. II. ten Broek, vice-consul der Ne de-rlanden te St. Louis en is hij benoemd to^ ridder in de oi-de van Oranje Nassau. 1 op het daartoe door hen gedaan verzoek, ver dunning verleend tot het aannemen van de vol gende onderscheidingen in de orde van het Legioen van Eer. hun door den President der Fransche Republiek geschonken, als: a. aan mr. A. E. Elias. secretaris-generaal bij het Departement van Koloniën, de versier selen van commandeur, en b. aan J. Th. Viehoff, administrateur bij ge noemd Departement, de versierselen van offi cier. Z. K. H. de Prins is gisteren me/- een gezelschap van 10 lieeren, onder wie de jager- meester op Het Loo, de heer Loudon, ter jacht geweest op het landgoed van den Huize ter Horsit en gebruikte met hen aldaar het déjeuner. De Prins is 's middags te 6 ure weder naar Het Loo it-eruggekeerd. Door het bestuur der Maatschappij van Weldadigheid zijn aan H. M. de Ko ningin ten geschenke aangeboden een Jersey koe en een Jer9ey-kalf van gekruist ras. Beide dieren zijn reeds toegezonden en wer den door H. M. met belangstelling bezich tigd. Dr Kuyper. Naar de Standaard ver neemt, is er geen sprake van, dat dr. Kuyper nu reeds zijn voorgenomen reis zou onderne men. Van medische zijde is hem een reeds te lanig uitgestelde kuur in een Duitsdhe bad plaats voorgeschreven, waartoe hem als mi nister de tijd ontbrak, en die hij nu hoe osr ilioe beter denkt aan te vangen. AJs de op lossing der crisis zioh nog lang laat wachten, zo-u vertrek, hangende de crisis, zelfs nood zakelijk kunnen worden. Heel duidelijk is de mededeeling niet merkt het Vad. op. Eerst wordt gezegd, dat dr. Kuyper nu nog niet- gaat en aan het slot, dat hij wel eens zou kunnen gaan nog voor de crisis was geëindigd, terwijll hij dus nog minister is. Een feit moet, volgens laatstgenoemd blad intusschen zijn, dat dr. Kuyper voorbereid: i- gen heeft getroffen, om dezer dagen reeds op reds te kunnen gaan. Naai' men verneemt zal de vice admi raal Tadema, afgetreden commandant- der zeemacht in Nod.-Indië, thans met verlof hier te lande, binnenkort den zeedienst ver laten. Het Centrum deelt mede, dat tot alge meen secretaris van de Katholieke Sociale Actie is benoemd mr. P. J. M. Aalberse, te Le'deu. Tot algemeen adviseur is benoemd prof. J D. J. Aengenent, hoogleer aar aan het Groot-Seminarie te Warmond. Althans gedurende de eerste jaren zal het centraa bureau gevestigd worden Leiden. Reeds is de voorbereiding er van in vollen £ang. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche zaken is met ingang van 1 Augustus a.s. benoemd tot amanuensis aan de Rijks hoogere burgerschool te Alkmaar, G. Duif Jr., te Wageningen. Te 's Gravenhage zijn overleden twee oud-O.-I. hoofdambtenaren, te weten de liee ren L. C. A. F. Lange, gepens. resident van Soerabaya en J. Kndphorst, gepens. resident van Probolingo. De heer Lange was o. a. ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en comman deur in de orde van den Witten Olifant van Siam. De begrafenis van beide overledenen zal plaats hebben op morgen 12 uur op Oud Eik en Duinen. Een eigen aar dig incident heeft zich te Uitgeest voorgedaan bij de opvoering van „Boefje', tooneelstuk, door Fians Hart getrokken uit het werk „Boef je" van Brusse. In hot derde bedrijf, dat „Boefje" in de gevangenis doet zien zoekt deze kracht in het- gebed en roept daartoe de hulp van de Heilige Maagd Maria in. Dit moment gaf aan eenige katholieken, die deze passage blijkbaar niet begrepen, aanleiding tot een fluit-manifestatie en een zich ver wijderen uit den Schouwburg. Nadat en der aanwezigen, daar de directie eerst meen de dat de manifestatie van anti-katholieken uitging, hiertegen opgekomen was on het publiek duidelijk had gemaakt wat de zuive- ro strekking van „Boefje" was en dat de kal1 olieken geen enkele reden hadden in deze passage zoo op te treden, stond een ka- holiok onderwijzer op, die openlijk spijt be tuigde, dat zulk een incident plaats vond, nog wel van den kant zijner geloofsgenoo- ten. De directie heeft- zich den volgenden mor gen direct naar de geestelijkheid begeven, die in dé gewraakte passage evenmin reden voor dit optreden kon vinden. N. R. Ct D heer Gustave van Kalcken, te Haar lem, heeft, in de kerk te Naarden een muur schildering ontdekt, voorstellenden den H.' Cchristoffel met het Kindje Jezus en een Hollandsch landschap tot achtergrond. Mon \ermocdt, dat hot uit de school is van Oost- zsnen (Tijd.) - Zuiderzoeexpeditie. Dr. M. C. Dekhuyzen doet 'het volgende kort verslag publioeeren van de werkzaamheden der Zui- derzee-exped i tie De oriënteeringstocht heeft 1316 Juli volgens het- programma plaats geihad: 13 Juli van Utrecht vertrokken, 14 van Am sterdam. Op den eersten dag (14 Juli) werd langs den Zuid wal naar Urk gestoomdop den tweeden naar Harlingen, nadat op de Steile Bank wat gevisch was; op den derden over Enkhuizen naar Amsterdam terug. Aan boord warendr. M. C. Dekhuyzen (algemeen leiding en physiologie), de gepens. j luit. ter zee le klasse H. de Booy (navigatie), J dr. I. D. van der Plaats en dr. L. T. van J Italië (hydrografie, ohemie), dr. H. F. Nier- strasz (zoölogie), dr. K. W. T. Hunger (bo tanie), mr. H. A. Lorentz, de heer B. J. C. I te Hennepe, med. vet. cand., terwijl de heer I W. van Piggelen als amanuensis fungeerde, j Er zijn 1416 Juli 42 watermonsters on derzocht op „Chloor"-temperatuur, soortge lijk gewicht en geleidingsvermogen voor elec- tncite:t, eene methode, die door Van der Plaats het eerst voor de snelle beoordeeling van grachtwater enz. is toegepast. Later, op den eersten tocht van het syste matisch onderzoek van de Zuiderzee, zijn ook 35 vriespuntbepalingen van Zuiderzeowater gedaan, waarvan het „chloor" naderhand ge- titreerd werd. Er is 6 malen gevisbht en er zijn eenige monsters van plankton genomen (zwevende microscopische planten en dieren, welke direct of indirect het voedsel der eco nomisch belangrijke visschen leveren). De stoomboot Amsterdam en de instru menten voldeden in hot algemeen goedhet bleek zeer wel mogelijk, op zee te titreeren, vriespunten te bepalen en bet geleidiugsver- mogen te meten, zelfs bij ruwe zee; maar het is een zware dienst. Het, door zwevende kleideeltjes, troebele Zuiderzeewater blijkt zeer eigenaardige af- ijkingen te vertoonen van het water van de Oostzee. Het zoete water, hetwelk in de Zui derzee het zoute verdunt, is heel wat anders, dan dat, wat zich in de Oostzee uitstort, na grootendecls over granietbodem te zijn ge vloeid. De nauwkeurige studie van de anomalieën van het Zuiderzeewater kan de oplossing van het hydrografische Zuiderzeevraagstuk moge lijk maken, weliswaar ten koste van veel ar beid. De eerste week van het stelselmatig onder soek kon slechts vijf dagen omvatten: 17 21 Juli. Zij was gewijd aan het mengings- ge-bied van het IJselwater met het zoute: tusschen den Kamper Ketel, Schokland en de Lemmer. Aan boord kwamen te Amster dam de heeren De Beaufort, zoöl. cand., Klerk de Reus, Eykman en Vermeer, candi- daton-veearts, en Teije de Jong, semi-arts, terwijl dr. Van Itallie ons tijdelijk moest verlaten. De heeren Klerk do Reus en Eykman heb ben tal van ornithologische waarnemingen gedaan, de heer De Jong maakte menige fotografische opname. Zooveel doenlijk wer den alle deelnemers in verschillende werk zaamheden getraind. 17 Juli. Arasterdam-Kampen, 26 water monsters, met de kleine kor gevisch vcor den mond van het Keteldiep, 3 plankton monsters. Mooi weer. 18 Juli: Kampen-Schokland. Regen en sterke wind. 2 water-, 5 planktonmonsters. Op de noordelijke helft van Schokland fauna en flora verzameld. Overnacht in de haven van Emmeloord (noordpunt van het eiland). 19 Juli: Twee lieeren gaan op een Volen- dammer botter met den lcwaklcuil visschen tusschen Emmeloord en Elburg, drie heeren gaan fauna en flora op Schokland waarne- men, de overigen varen heen en weer tus schen de Lemmer en Emmeloord47 water-, 17 planktonmonstei*9 worden bij verschillend getij genomen. 20 JuliMooi weer. Gevisch met de groote en de kleine kor van de Lemmer naar Blok- zijl, aldaar binnengeloopen voor aankoop van zoetwater-,,paling" on -„aal", vervolgens hydrografische metingen verricht voor den mond van het Keteldiep. Van 26 watermonsters temperatuur, soort gelijk gewicht, „chloor"- en geleidingsvermo gen bepaald, 20 plankton monsters genomen op nauwkeurig bekende tijden en plaateen. Het vriespunt bepaald het bloed van 5 zoet-water-„alen"0°665, 18 zoetwater-,palingen" 0°676, 3 palingen, in het brakke water vóór Blok zijl gevangen0°.705, 11 botten, tusschen de Lemmer en Kuinre gcvischt0°.645. De zoetwater-aal en -paling waren diep landwaarts in een bun bewaard, omdat deze dieren het geen drie dagen in brak water, dat bij sluisgang binnenkomt, zouden uit houden. volgens den koopman. In dit typische mengingsgebied wisselt het zoutgehalte snel en belangrijkwind en getijden hebben hier ter plaatse grooten in vloed op de mate, waarin het zoete water noordwesrtwaarts, het zoute zuidoostwaarts dringt. Zoo ergens, dan heersdht hier een ruw osmotisch klimaat. Het net bracht (in ongeveer IJ pet. zoutgehalte) weinig visch bo ven 11 botten, 1 voorn, 1 kleinen haring en nog wat garnalen. Voor den mond van den IJssel zijn 42 wa termonsters genomen, waarvan er 19 dade lijk onderzocht en 23 bewaard zijn. Het IJsel water is door zijn zwarte kleur duidelijk te onderscheidon van liet grijsgroene Zuiderzee- water men kan zien hoe liet bij eb noord waarts. bij vloed zuidwaarts zioh afbuigt. 21 Juli: Mooi weer. Onderzoek van den bijna zoet water bevattenden bocht tusschen de Voorst en Kraggenburg: de stoomboot vischte voor den mond van het Zwolsche diep, een roeiboot in de baai, terwijl eenige heeren aan land gingen om op de zoo merk waardige Voorst of „het Gesteente" natu- ralia te verzamelen. Te half vijf naar Amsterdam vertrokken. Er zijn 11 watermonsters onderzocht, 6 maal is plankton genomen. Voor zoover is na te gaan bevestigen de U'tkomsten van deze beid«? tochten hetgeen verwacht werd, en in de brochure „Waarom eene Zuider-Expeditie is uiteengezet. steld) een voorschot toe vau 30 der kos ten, renteloos gedurende 25 jaren en daarna tegen eene rente van 3 Het Kijk ver leende zijui steun door heb toekennen van. een subsidie tot een gelijk bedrag, mits de verken en plannen onder zijne goedkeuring worden uitgevoerd. De raming bedraagt f 220,000. Redding op zee. Men schrijft uit LJmuiden aan de „N. Ct." Het Nederlandsche fregat „Nicolaas Wit- sen bevond zioh op reis van Melbourne (Australië) naar Falmouth (Engeland) toen op 31 December 1.1. op 49 graden leider- breedte eii 168 graden Westerlengte de stuur mansleerling J. C. Joekes tijdens zwaar storm weer overboord sloeg. Gelukkig kreeg de dren keling een der reddingsboeien te pakken. Door de groote vaart van het schip was dit dadelijk een zeer grooten afstand van den drenkeling verwijderd. Eerst beproefde men de groote reddingsboot overboord te zet ten, doch daar dit te lang duurde, besloot men een kleinere boot te gebruiken. Wie ech ter wilde nu zijn leven wagen voor dat van den scheepsmakker? De 2e officier, de heer H. A. Vueihard, sprong het eerst in de sloep, roepende„Komaan jongens, nog twee of drio ongetrouwden hoor; je gaat toch niet dood voor het je tijd is." Dit scheen te helpen, want dadelijk spron gen nog eenigen in de boot, en wel de 3o of ficier F. H. Sohoo en de matrozen F. Mlilier en W. Hildebrand. Na ongeveer een half uur den dood voortdurend onder oogen gezien le hebben, slaagden ze er gelukkig in den dren keling levend aan boord te brengen, waar het natuurlijk niet ontbrak aan gejuich. Hulde aan de redders 1 Het nieuwe postkantoor te Rotterdam. De gezondheidscommissie te Rotterdam heeft aan B. en W. het volgend schrijven gex-icht: De kennisgeving van het plan tot onteige ning ten algemeenen nutte ten behoeve van de it bouw van een post- en telegraafkantoor van perceelen aan den Cool singel naast het Ziektnhuis bracht ons er too een ondeizook ter plaatse in te stellen. Daarbij is ons ge bleken, dat dit plaxx een groot gevaar voor het stedelijk Ziekenhuis zou zijn. Het te lo bouwen terrein is niet groot, zoodat het nieu we gebouw zeker hoog zal worden opgetrok ken. Als gevolg hiervan zal voornamelijk het zuidelijk gedeelte van het Ziekenhuis on bruikbaar worden. Heb toch i-ecds spaarzaxm licht zal veel verminderen; het directe zon licht zal gedurende het grootste gedeelte var den dag met meer in het Ziekenhuis binnen dringen, en daardoor wordt een toestand ge schapen, in welken een Ziekenhuis niet ma[ verkeeren. Eerste eisclien voor een zieken huis zijn toch, dat het gebouw aan alle zijden vrijstaat en dat lucht en licht ruimschoot» van alle kanten kunnen binnendringen. Bo vendien komen de tuin en de barakken vooi besmettelijke ziekten in een allerongunstigst conditie. Ook hier Wederom vermindering van diffuus licht en ondei"scheppen van lie directe zonlicht over het grootste gedeelt» van den dag, en dit op een terrein, al waai door plaatsgebrek de verschillende barakkei al veel te dicht op elkaar zijn gebouwd. He; is toch algemeen, bekend, dat lucht en licht tegenwoordig meer en meer als groote facto ren in den strijd tegen de verschillende ziek ten gewaardeerd worden. Als verder gevolf zullen zoowel liet hoofdgebouw, de barakkei en de tuin bovenmatig vochtig woi'den, wa voor de inrichting tot verpleging van zieke! nn juist «iet zeer gewensoht is. Ten slotti zal een gebouw, waarin dag en nacht oei drukke dienst heerscht, geen aanbevelen» waardige nabuur zijn voor een ziekenhuis waar toch kalmte en rust eerste vereisckter zijn. De plaatsing van het lijkenhuis en sec tielocaal in de onmiddellijke nabijheid vai het op te richten gebouw zal het vei'blijf al daar voor publiek eu ambtenaren min dei aangenaam makenimmers het is bekend ge noeg, dat bij Z.W. wind de lucht in der tuin van wijion dr. Guldenarm somtijds on dragelijk was. Terwijl wij het onzen plichl achten u al onze bezwaren voor het aldaai op te richten post- en telegraafkantoor ken haar te maken, moet ons toch ook de ver zuchting van het hart, dat het gemeentebe stuur deze schoone gelegenheid, om on! stedelijk" Ziekenhu:s uit een al te knellenden band be yerlossen, heeft laten voorbijgaan Waar echter onze oommissie overtuigd is, dal het belang van het Z'ekenhuis u niet min der ter harte gaat dan haar, verzoekt zij v ten zeerste al uw invloed aan te wenden bij bevoiegde autoriteiten, om te voorkomen dal ter aangewezen plaatse oen post- en tele graafkantoor wordt opgericht. Verlof bij de H. IJ. S. M. De di rectie der H. IJ. S. M. heeft bepaald, dat aan ongehuwde ambtenaren e<n beambten 37 maal per jaar vrij vervoer verleend zal wor den voor bezoek aan ouders of voogden, bo vendien wordt 15 maal per jaar vrij vervoer verleend voor willekeurige beeteinmlngen. Ook voor gehuwde ambtenaren en beamb ten «n hun gezinnen is het aantal op 15 bil jetten in plaats van 12 en 10 per jaar be paald. De directie heeft voorts bepaald dat ^et personeel, wanneer 't met verlof jn militaire dienst is, gedurende dien tijd gebruik mag maken van vrij vervoer. Een zeedijk op Ameland. Dé Ingelanden van het waterschap „De Grieën" op Ameland, besloten met algemeene stem men in hunne vergadering van 26 Juli j.l., lot het aangaan van eene geldleening tot een maximum van f 110,000, voor het ma ken van een zeedijk om de zuidzijde van liet waterschap. De provincie zegde in de zomer vergadering 1904 (nadat de commissie van rapporteurs en een groot deel der Staten leden zelf een onderzoek in loco hadden inge- Een 2h ets. concert. Op een avond van deze week heeft Ons Huis in de Rozenstraat te Amsterdam een aardige, maar tevens goed geslaagde proef genomen. Een concert op de plaats, te midden van een com plex van huisjes, van oude verweerde gevel tjes, van verwaarloosde vervallen daken, waarboven de Westertoren nog juist zijn klokken en zijn spits liet zien. Op die plaats kwam men bijeen, daar luis terde men aandachtig in den kalmon, helde ren avond, waarin men «u en dan het ge ritsel van den wind in boompjes van een der tuintjes van de Rozenorachthuisjes hoorde. En de buurtjes van Ons Huis, van Rozen gracht en Rozenstraat, ze zaten op de da ken, voor de ramen, de mannen in bozeroe- nen, de vrouwen in helder witte jak, of keken 't dakvenster uit, als in bewondering voor het ongewone, dat daar, midden in den Jor- daan, een concert werd gegeven. Lampions waren opgehangen, hier en daar

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2