BINNENLAND. KOLONIËN. lichte verwoestingen, merkte, volgens een be richt uit y.w-York, de heer Sato aan eenige dagblad-schrijvers op. dat hoogstens Rusland, dat door do besetting van Mandsjoerije aan leiding gegeven heeft tot den oorlog, tot eene schade vergoeding verplicht is. Allerlei vMiss Alice Roosevelt, dochter van den President der Vereonigde Staten, is een jonge dame, die voel uitgaat. Een Amerikaanscho statisticus neeft bere kend. waar mi» Alice in de laatste vijftien, maanden al heen is geweest eu hij komt tot do slotsom, dat zij in dien tijd 403 diners, 350 groote bals, 300 soiree's dansant es, 680 i „five o'clocks teas" heeft bijgewoond, en dat zii 1700 bezoeken heeft afgelegd. Zij heeft voorts in die vijftien maanden 32000 handdrukken gegeven en zes malen is zii bruidsmeisje geweest bij het huwelijk van eeno vriendin. Men moet zekeren eerbied hebben voor het weerstands-vermogen van mejuffrouw Roose velt, die op het oogenblik, naar men woet, weer nieuwe krachten verzamelt voor eene reis naar Japan. Zelfs neemt men aan, dat mejuffrouw Alice al die feesten niet in hun geheel, doch slechts gedeeltelijk medemaakte, dan moeten) het er noodzakelijk toch meer dan één of ver scheidene aaneen zijn geweest op óén dag of een avond, en dat vercischt haast nog meer inspanning. vDe Liverpoolramp heeft plaats gehad op twee-dric mijlen afstands van de plaats der vreeseüjke Waterlooramp van twee jaar gcieden Do gevolgen der botsingen waren, 7ooals wij reeds meldden, verschrikkelijk. In korten tijd waren ambulances van Liver pool Rootle, Southport en andere plaatsen aanwezig, maar- veel hadden zij niet te doen, daar de meeste slachtoffers gedood waren. Het aantal gekwetsten was zeer wring. Een bouwmeester van Liverpool, die zich ij. den trein bevond en de ramp zag aan komen riep zij no medereizigers toe zich op oen grond uit te strekkeu. waardoor velen oi.sodoerd bleven. Na de ramp geraakten aanstonds do pui- n< n van de vernielde wagonsin brand Luide smartkreten weerklonken, maar er was niets aan to doen en 23 personen werden gedood of verbrandden in de puinen. Spoedig waren duizenden menschen op de riants van het onheil. De reizigers, die zich in de andere rijtui gen bevonden, kwamen er bijna met een hevigen schok van af, daar de trein niet ontspoorde. Men kan niet denken hoe het ongeluk gebeurd is. Zij, dio het weten zijn waarschijnlijk allen dood. vDe lijken van de slachtoffers der Far- faóet zijn Vrijdag aangekomen te Marseille. De begrafenisplechtigheden hadden plaats in bet bijzijn van den bisschop van Marseille tti do hcele geestelijkheid, generaals, officie- ix-ii enz Te 10 ure bracht men de lijken naar het station. Do minister van marine lc:dde dei, rouw. Ook de drie overlevenden van do Farfadct waren in den stoot. In het tUtion werd eeno redevoering uitgesproken door den minister. z. r bevoegde zijde, dat bet denkbeeld eenor landing op d'e plek nog zoo dwaas niet was; alleen is het onbegrijpelijk te noemen, dat het plan cm terreinmoeilijk heden moest wor den opgegeven. Was er dan niemand om ons den weg te wijzen' Dat had toch niet behoefd, int er zijn personen genoeg, die met het terrein te Patiro uitstekend bekend zijn. In ieder geval had men niet de fout mogen her halen, door Le Bron de Vexela in 1825 be gaan, toen deze eveneens te Patiro landde en terug moest, omdat hij, ten gevolge van onbekendheid met het terrein, in de moeras sen vastgeloopen was. Patiro is het uitgezochte jachtterrein van den vorst van Boni en bestaat uit zacht gol vend heuvelland; aan de kust liggen evenwel strandmoerassen, waar men in den modder stikt. Het is mogelijk Europeesclie ambtena ren hebben het gedaan de rivier tot 2 a K.M. van de monding op te roeien, waarna men prachtig zacht glooiend terrein bereikt, waar de weg naar de hoofdplaats Watamipone begint. Do vorst beweegt zioh soms op dit terrein met een stoet vaai een 200 ruiters, een bewijs hoe goed die streek te bereizem is, wanneer men slechts de strandmoerassen mijdt." OOST-IN DIÉ. Een officieel telegram uit Boni ontvangen luidt als volgt Heden op 28 dezer heeft te Beoa (noor delijk van Badjowe) een landing onzer troe pen plaats gehad, onder bescherming van fpschutevuur van zoven schepen en gewa pende sUepen. Alle versterkingen te Bena zijn stormenderhand genomen. De uit Lon- :ac opgedrongen vijand werd verdreven het 25v dooden en 9 gewonden 'iggen. De bi vak s weiden bel rok ken op de kuststrook tussohen Bena Lonrea en Badjowe. Het ti» barkeinent werd voortgezet. Do correspondent der Nieuwe CA., te Batavia seinde Zondag: „Do landing te liadjowa is gelukt. Daarbij is gesneuveld 1 officier, terwijl 25 minderen sneuvelden of gekwetst werden. Do vijand verloor 250 dooden." Volgens een door de N. R Ct. ontvangen telegram is de gesneuvelde officier de 2e lui tenant der infanterie F. Pothast. N. R. Ct. teekant bij dit telegram h' t volgende aan „Het slagen der landing te Badjowa maakt het échec goed, hetwelk de expeditie 't zij dan niet ten gevolge van den tegenstand des vijauds, maar van do terreinamstandigheden to Pat.'ro had geleden. De Bomers schijnen zeer ernstige pogingen to hebben gedaan om de landing to beletten 250 dooden. welke aan hun zijde gevallen zijn. wijzen althans op een hardnekkige ver dediging van de versterking, welke opgericht was ter bescherming der kust. Do betrekkelijk zeer geringe venieeen aan onze zijde geleden bij het volvoeren van een zoo moeilijke, gevaarlijke en bezwaarlijke on derneming als het landen op oen door een c'opperen vijand verdedigde kust, bewijzen, dat de weerkracht der Boniers er sedert de expeditie van 1860, en ondanks hun bewape ning met Beaumont- en Wincbester-goweren, niet op is vooruitgegaan. Wellicht wacht ons bij het verder opruk- km naar de op 7 K.M. van Badjowa gelegen hoofdplaats Watampone ernstiger tegenstand. Wij wezen er vroeger reeds op dat oen voor allo wapens te gebruiken weg van Badjowa naar Watampone leidt." Naar aanleiding van de bijzonderheden, door het ook in onze avond-uitgave van gis teren opgenomen regeeringstelegratv gebracht omtrent do landing onze troepen nabij Bad jowa, merkt de N. C nog het volgende op: ..Bena (Bene?) is do noordelijkste van de in een loopende reeks kampongs, welke zich van af Badjowa lang» de kust uitstrekt. Lonrae, van waaruit dc Boniërs kwamen opdringen, is ©ok een dier kampongs, een weinig zuide lijker aan de kust gelogen. Bij vorige expedities hadden de Boniërs lang» dit gcheelc kustgedeelte versterkingen opgericht en thans zal dit wol evenzocr het geval zijn geweest, daar zii natuurlijk niet wisten op welk punt der kust onze aanval tc wachten viel. Omtrent Kaap Patiro, waar do landing onzer troepen mislukte, vernamen wij van De Staatscourant van Dinsdag 1 Aug. 1905 bevat de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslag verleend aan I. van Es, te Stad aan 't Haringvliet, als ge zworene van den. polder Oude&tad, gemeente Stad aan 't Haringvliet (prov. Zuid-Holland); benoemd met ingang van 2 Augustus a. s. tot adjunct-administrateur bij de zeemacht de adspirant-administraiteurs T. A. Appels, A. J. Teljer, C. A. Hauer, H. 0. Gerdes, en D. van Erp Taalman Kip. Men meldt uit Amsterdam aan de N Ct. „Ouder begunstiging van het schoonste zomerweer hebben Hare Majesteit de Koningin en Z- K. H. Prina Hendrik gisteren gevolg gegeven aan het reeds lang voorgenomen plan om het merkwaardige eiland Marken met Hun hoog bezoek te vereeren. Een heerlijk zeetochtje ging aan het bezoek vooraf. Te 10 uur gisterenmorgen nl. begaf bet Koninklijk Echtpaar zioh te Baarn aan boord van een salonboot je der Amsterdamse lie firma Zur Mühlen waarmee de Eeni af de Zuiderzee werd opgestoomd. Drie dames en heeren van het gevolg maakten het uitstapje mee. Na een zeereisje van ruim t -ee uur meerde de boot klokslag 1 uur te Marken. Het vis- scherseiland lag in zijn gewone doen. Van het koninklijk bezoek was niets bekend, zoa dat Koningin en Prins aanvankelijk ganscli ongestoord, gelijk de vele vreemdelingen die het eiland eveneens bezoeken, zich konden be- weg-n Het eerste bezoek gold het bekende jyinkoltjc van P. Broes op de Havendijk, waar p^ntbriefkaarten werden gekocht. Daarna begaf men zioh naar de zg. Kerkbuurt, waar de Koningin ten stad huize officieel door den burgemeester, den heer E. A. de Ridder, werd ontvaügen. Met het incognito was het toen tevens ge daan. Als een vuurtje Kap het nu over bet eiland eu toen stroomde de visschersbe vol king van t n in de Kerkbuurt te samen om de Koningin en de Prins bij dat eerste bezoek aan het eiland te komen begroeten. Achtereenvolgens werden de antieke wo ningen der familie Altona bezocht, waar de vele merkwaardigheiden met- groote aandacht w, rd bezichtigd. De pas opgebouwde hervormde kerk werd daarna bezocht en toen een kijkje genomen in beide scholen, de openbare en de christe lijke school. De kinderen kregen na de laatste bezoeken van den burgemeester, die Hare Majesteit rondgeleidde, vacantia. Tegen balfdrie ging het hoog© gezelschap weer naar de haven terug. Leuk was het te zien hoe de geheele bevolking, maar vooral do kinderen, in de bonte mengeling van hun kleurige pakjes, de hooge bezoekers volgden om uitgeleide te doen. Nu en dan had de eenige veldwachter der gemeente Marken een mociclijke taak om de massa bij de vele vlon dertjes die Hare Majesteit passeeren moest, tegen te houden. Was het Koninklijk ec-ht- naar weer een eindweegs voor, dan modhten do luitjes onder hoerageroep het brugje pas seeren Nadat men zich weer aan boord had be- peven. liep geheel Marken aan de haven samen om wuivend en groetend de vertrekkende stoomboot toe te wuiven. H. M. gekleed in wit flanellen costuura met witten hoed t- witte parasol en Prins Hendrik in burger- tenue groetten de vriendelijke visschorsbevol- o" minzaam terug. Do viachers hieven herhaaldelijk een „Le ven de Koningin en Prims Hendrik!" aan. Nu ging de reis naar Monnikendam, alwaar geschut werd, daar do Koningin de bedoeling had ook mog een bezoek aan Broek in Water land te brengen. Het was echter reeds 4 uur toen men Hier aankwam on men moest van <ïit bezoek afzien. De burgemeester, die met vele zijner luitjes zich aan de grens der ge meente had opgesteld, om do hooge bezoekers af te wachten, betuigde hierover zijn leed wezen. Men stoomde vervolgens verder naar Am sterdam, vanwaar omstreeks zes uur per spoir van het Centraal-stat;on de terugreis werd aanvaard." Het Kon. Echtpaar en Hertogin Mare van Mecklenburg kwamen gisterenavond over Amsterdam met den trein van 6 uur 20 te Baarn terug van de zeereis naar Mar ken. In twee kofrijtuigen werd naar Soest- dijk gereden. Woensdag is ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. do Koningin-Moeder, een diner ten paleize Soeetdijk, voor de leden van het Huis van de Koningin- Moeder en de oudere leden van het Huis van H. M. de Koningin. - Naar het Hbl. verneemt, is H. M. Je Koningin-Moeder uitgenoodigd tot bijwoning van het gedenk toeken te barer eero te ont hullen op het Regentessoploiu te 's Graven hage, doch heeft Zij voor dio uitnoodiging bedankt. Do regelingscommisaio heeft zich gewend tot do Koningin en Prins Hendrik met het zelfde verzoek, doch nog geen antwoord ont vangen. Tevens is aan H. M. overgelaten een datum voor de onthulling vast te stel len. Er bestaat kans dat die zal samenvallen met het bezoek van den Sjah van Perzië aan de residentie. Voorts deelt genoemd blad mede, dat bet niet in de bedoeling van de commissie ligt de onthulling mst groot vertoon te doen plaats hebben. Men denkt over een kinder koor of iets dergelijks. Van de militaire au toriteiten zullen slechts de gouverneur van de Residentie en de korpsoom mandanten uit genoodigd worden. Van militair vertoon is geen sprake. De minister van binnenlandsche za ken, dr. Kuyper, heeft zich gisterenmiddag naar Soesidijk begeven, ter gewone audiën tie bij II. M. de Koningin. De minister van financiën maakt be kend, dat op 29 Juli 1905 bij de betaalmees ters in kas was f 2.420.775.81i, en dat op- douzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas eon voorschot was verstrekt ton bedrage van f 9.953.226.57. De Telegraaf meldt: „Nu dr. Blooker, als lid van de Tweede Kamer gekozen, be danken zal als wethouder voor liet armwezen ©nz„ wordt als zijn opvolger genoemd dr. Joeephus Jitta. Mr. Heemskerk moet zich, naar ons werd medegedeeld, hebben uitgelaten, dat hij niet langer tegelijk wethouder en Kamerlid wenscht te zijn. Weshalve hij bedanken zou als wethouder. In het laatst van Augustus zal de Java-divisie te Vlissingen binnenvallen, waar H. M. de oorlogsschepen zal komen, begroeten. Bij gunstig weer zal H. M. de terugreis van Vlissingen over zee maken tot den Hoek van Holland, en vandaar per spoor weer naar Het Loo terugkeer en. De directeur-generaal der postijen en telegraphic maakt bekend, dat voor het in Augustus a.s. te houden examen voor sur numerair der posterijen en telegraphie 25 plaatsen, waarvan ten hoogste 3 voor onge huwde vrouwelijke candidaten, beschikbaar worden In de Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad, van Arnhem werd o. m. behandeld het voorstel om over te gaan tot den bouw der electrisehe centrale, waarbij verschillende bedenkingen geopperd werden tegen de cijfers van het ontwerp enz. eu vooral gedebatteerd werd over de kwestie openbare of onderhandsche aanbestedingen van gebouwen en installatie. De toezegging, dat de raad over verschillende onderdeelen van het plan toch nog te beslissen zal heb ben, gevoegd bij de verzekering, dat de be- grootingen nog maar een globaal karakter dragen, terwijl het noodzakelijk is op dit oogenblik de zaak aan den gang te brengen, opdat in hot najaar van 1906 de eleotrische centrale gereed zij, deed ton slotte den raad het voorstel goedkeuren, zoodat is besloten 1. te bepalen, dat de electrisehe centrale gebouwd zal worden aan de oostzijde van de stad, uit te voeren overeenkomstig het plan van den electro-techii'schen ingenieur, dat de stroomopwekking en stroom verdeeling zul len plaats hebben volgens liet gelijkstroom- systeem met een verbruiksspanning van 2 x 220 volt, met mogelijkheid om later ook wis selstroom in verafgelegen verbruiksplaatsen te leveren; 2. B. en W. uit te noodigen: a. om voor de uitvoering van het plan, waarvan de kos ten globaal worden geraamd op f 500,000, de noodige maatregelen te nemen; b. om nadere plannen tot vaststelling der tarieven in te dienen. Met 1 Augustus a.s. zijn bij de 's Gra- vonhaagsohe Algemeene Maatschappijl van Verzekering te 's Gravenhage ontslagen mr. J. Nieuwenhuisen als adj.-directeur en F. J. V. Drion als wiskundig adviseur. Heden, 1 Augustus, verlaat na bijna 50-jarige ambtsvervulling de heer E. Ba ren - breek, ingenieur-verificateur van het kadas ter, chef der 5e divisie te Arnhem, 's lands dienst. Hij ia in 1833 te Groningen geboren, werd in 1855 benoemd tot adspirant-land- meter en in '59 tot landmeter van bet kadas ter. In Juli 1877 werd hij bevorderd tot in genieur-verificateur en was als zoodanig ach tereenvolgens werkzaam te Leeuwarden, Am sterdam en Arnhem, overal bemind door zijjn ambtenaren on geprezen door het publiek. De heer Barenbroek, voorzitter der „Ver- eeniging van Ingenieurs-Verificateurs van het Kadaster", is ridder in de arde van den Nederlandschen Leeuw. De algemeen© vergadering van de Ne der landsche Maatschappij voor Tui ïbouw en Plantkunde zal dit jaar op Dinsdag 26 Sep tember as te 's Gravenhage worden gehou den De hoofdbesturen van de Nederl. Zuid- Afrik aan sclic Vereeaiiging van het Algemeene Nederlandscho Verbond en van het Christelijk Nationaal Boeren-Comité hebben het genoe gen, aan de vele vrienden van de Afrikaan der-zaak in Nederland en inzonderheid aan hen, die grootere of kleinere bijdragen heb ben gegeven tot het fonds voor Christelijk Nationaal onderwijs in Trans Oranje, waar voor in het einde van Let vorige jaar de heeren generaal Kritzinger en ds. P. S. van Heerden eene inzameling hier te lande hebben gehou den, het volgende mede te deden lo. dat oud-President Steyn met ds. Van Heerden (generaal Kritzinger was nog niet van zijn reis naar Noord Amerika terugge keerd) is overeengekomen een Centrale oom missie voor Chr. Nat onderwijs in Trans oranje te vormen, om de door de Vrijstaatsche deputatie gecollecteerde gelden overeenkom stig de bedoeling van do gever» te beheerst! 2o. dat tot het zitting nemen in die com missie zijn uitgenoodigdds. Van Heerden, J. D. Kestoll en J. A. du Plewis, de generaals De Wet, Hertzog en Kritzinger en de heeren Abr. Fischer, C. H. Wessels en Brebner, die reeds bijna allen aan die uitnoodiging heb ben gehoor gegeven, terwijl president Steyn zelf ook lid van de commissie zal zijn Go. dat dus het t-oezicht op en de subsi- dieering van de Chr. Nat. scholen in den voorm. Oranje Vrijstaat, die zich niet volgens het onlangs getroffen Vergelijk onder de te genwoordige regeering wenschen te stellen aan een volkomen bevoegde en betrouwbare centrale commissie zijn toevertrouwd, en ein delijk 4o. dat op aanbeveling van het bestuur van het „Fonds ten behoeve van het Hol- landsche Onderwijs in Zuid-Afrika" („School fonds") door de hoofdcommissie voor Chr. Nat. Onderwijs in de Transvaal tot inspec teur van het Chr. Nat. onderwijs daar te lande benoemd is de heer J. K. M. Te Boek horst, oud-ni.pecteur van onderwijs der Z.-A. Republiek, wiens salaris door het „School fonds" zal verstrekt worden. De Rcgcering heeft het Maatsohappe lijke werk van het Leger des Heils erkend door eene toelage te schenken van f 5Ó0, welke moet worden besteed ten behoeve van de Landkolonio van het Leger. De lieer D. van Tol. te 's Gravenhage, heeft een door hem geleek end levensgroot portret van Z. K. H. Prins Hendrik aan het sanatorium Oranje Nassau's Oord geschon ken, en mevrouw K„ bij Arnhem, een som van f 50 voor hot fonds, tot het bouwen van een kapel bij die inrichting. Internationale honden- tentoonstelling. Voor do op 18, 19 en 20 Augustus te 's Gravenhage te houden Intern Hondententoonstelling is het aantal ecre- eu speciale prijzen geklommen tot 161. De Koningin en de Prins en de Commis saris der Koningin in Zuid-Holland, zoomede het Haagsche gemeentebestuur, ,-chonken nedailles. De tentoonstelling belooft groot te worden. De buitenlandsobe inzondingen zijn talrijk. De directeur-generaal der posterijlen eu telegraphie brengt ter* algemeen© kennis, dat de stoomschepen van de Royal Mail Steam Packet Company" in plaats van ..oensdag 2 Augustus e.k. en vervolgens om d© 14 da- gen, op Vrijdag 4 Augustus daaraanvolgen de en verder om de 14 dagen van Southamp ton zullen vertrekken. In verband hiermede zal <to eerstvolgen de verzending van brieven en verdere stuk ken uit Nederland naar Suriname, Saba, St. Eustatius en St. Martin, alsmede naar die landen en koloniën, waarmede, langs den weg van Southampton, door de stoomschepen van genoemde maatschappij eene verbïndiin wordt onderhouden, geschieden op Donder dag 3 Augustus e. k. en verder om de dagen, met den trein van 8.10 m. uit Rot terdiam naar Vlissingen, in aansluiting op den dagdienst van Vlissingen naar Queen- borough. De aandacht van belanghebbenden wordt er voorts op gevestigd, dat de stoomschepen vtan de „Royal Ma*4 Steam Packet Com pany", tc beginnen met de vaart van 18 Augustus k., Martinique, Guadeloupe tn St. Thomas uiet meer aandoen. Naar men verneemt is door den beer W. H. Scheffer, to 's Gravenhage, concessie aan de regeering aangevraagd voor den aan leg van eene electrisehe baan (hetzij een zweef baan dan wel een grondspoor) ter ver binding van den Hoek van HollandTer Heijde, Kijkduin en Scheveningen. AmsterdamRotterdam. In Iet belang van handel en schoep vaart is te Rotterdam eene druk bezochte vergadering gehouden van belanghebbenden, waarin werd besloten tot de oprichting van ene gere gelde beurtvaart tusschen Amsterdam en Rotterdam vioe-versa, met pl. m. 24 ijzeren schepen, speciaal voor dit doeJ gebouwd ingericht, zoo noodig aangevuld met motor booten. De ponten te Velsen. De Velser p>nten hebben thans beide hunne ligplaats in het kanaal verlaten, om eens flink onder handen genomen te worden. De „Velsen" die tot heden geen dienst deed, wordt van zijn al te belemmerend werkende kap bevrijd; de „Kennemerland," die reeds veel proef stoom de, heeft wat herstelling noodig. Hbld. In verband met eene te Amsterdam gehouden vergadering van bestuurders van vi&scherijscholen, waarop ook Scheveningen vertegenwoordigd was, zal worden overge gaan tot oprichting eenier visscherij ondex- wijsvereenigiug. Zeldzame vangst. Te Nieuwen- dij'k zijn door een landbouwer twee prach tig groengevederde zoogenaamde ijsvogels ge vangen. Anders worden deze vogels alleen in den winter, en dan nog zeldzaam, daar gezien. Uit Vriezenveen. In Let dorp Vriezenveen, dat op 16 Mei jl. door brand zoo zwaar werd geteisterd, zijn thans onge veer 175 peroeelen in herbouw. Er zijn onge veer 1000 arbeiders werkzaam. Do bepalin gen dei nieuwe bouw- en woon verordening worden streng gehandhaafd, hetgeen, daar men in Vriezenveen nogal geheont is aan Let oude dikwijls tot gemopper aanleiding geeft. Eene spoedig geëindigde staking. Gisterenmorgen om 11 uur brak op de scheepswerf der finna C. van Rees, te SIiedrecht, oen werkstaking uit. Volgens inlichtingen, die de patroon ons verstrekte, zegt de Dordr. Crt. kunnen wij het volgende mededeelen: Het werkvolk had een bak, die reeds te water gelaten was, aangenomen voor een ze ker bedrag. Dat bedrag was uitbetaald. Om half negen verzocht men den baas te sproken. Men vroeg hem om een extra-bijdrage. Deze had daar evenwel geen ooren naar; volgens zijn oor deel kwam den werklieden geen extra-bij drage toe. Do ijver, waarmede gewerkt was, wettigde de uitreiking van een extra-bijdrage niet. Op de vraag van den patroon„wat scheelt er aan mij? Ben ik niet goed voor jullie? Vloek ik u af?" moet geantwoord zijn„Neen, maar wij willen van de gele genheid pnofiteeren, er is werk genoeg." Bij een vroegere gelegenheid hebben de werklieden wel eens f 300 extra verdiend. Van de 50 werklieden staakten er 30. Op 3 na hebben allen gisterenmiddag het werk hervat. g te ïeden - De timmerliedenstak Winschoten. De stakende timmerlieden te Winschoten hebben den arbeid op de oude voorwaarden hervat. De staking te Enschede. Ai de arbeiders van de spinnerij der firma Jannink en Zonen zijn thans zonder werk. Hun aantal met inbegrip dor stadenden is ongeveer 100. De stakende drelsters hadden psterelaochtend1 een conferentie met dè firma. Haar werd medegedeeld, dat het gewraakte garen ovei een paar dagen wordt afgeschaft; het voorhanden zijnde moet echter volgens overeenkomst, eerst tot een fijnere soort verwerkt worden. Gisterenavond werd go. stem dl over de al of niet hervatten van den arbeid. Aangehouden. In een logement te Rotterdam is aangehouden de paardenslach- tersknecht, die zich ruim een weck geleden te Haarlemmermeer ten huize van den dood graver, een familielid, die hem uit medelij den voer een nacht onderdak verschafte, schuldig maakte aan diefstal van een aantal gouden en zilveren lijfsieraden, waaronder een gouden hoofdkap, een halsketting, ter waarde van f 200, etc. Een gedeelte van liet gesto- lene verpandde hij in de bank van leening te Amsterdam, terwijil een ander gedeelte bij zijn arrestatie in zijn bezit werd gevonden. De man, die in den laatsten tijd zwervende was, is gevankelijk naar Haarlemmermeer overgebracht. N. R. C. Kindermoord. De Ass. Ct. meldt Een ongehuwde, 25-jarige dochter van een zekeren K., te Peeloo, onder Assen, moest moeder worden. D© bevalling geschiedde hei melijk ten huize liaars vaders, bij wien zijl inwoonde, maar in de buurt wekte bet be vreemding, dat van een kind niets werd be speurd. Do rijkspolitie kwam achter de zaak. Do majoor der rijksveldwacht Nijdam en de jachtopziener Kosters, beiden te Assen, stel den een onderzoek in, en vonden gisteren het lijkje van een pasgeboren kind van bet vrouwelijk geslacht een honderd meter achter het huis van K., een meter onder den grond. Vader en dochter werden gehoord en be kenden ten slotte, dat de dochter bevallen was en dat de vader, op verzoek der dochter, het kind, dat leefde, had geworgd en den volgenden morgen had begraven. K. is in hechtenis genomen. Gisterenmiddag had de schouwing van het lijkje plaats dóór de d-octoren De Boer en Jaski. Het stoomtramongevuk te Egmond Men meldt uit Egmond aan Zee dat de politie, nadat het ongeluk met de stoomtram had plaats gehad, onmiddelijk een onderzoek heeft ingesteld. 't Is thans gebleken, dat het ongeluk is toe t© schrijven aan jeugdige ba'-ladigheid. De jongen die er van verdacht •verd, heeft reeds bekend. Verdronken. In de rivier de Dom mel, nabij Gemonde, is een 17-jarige jongen bij het zwemmen verdronken. Te Rijsoord is een C-jarig knaapje te water geraakt en verdronken. Onder zand bedolven. Een 12- jarig knaapje dat Zaterdag namiddag met kameraadjes te Scheveningen in de duinen was gaan spelen, geraakte in een kuil onder afschuivend zand bedolvetn, en is daarbij door verstikking om het leven gekomen. Een te hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. Noodlottige brand te Am- si e r d a m. De 60-jarige kleermaker Pen na nk, die bij den brand aan den Nieuwen- öiik te Amsterdam zoo zwaar werd verwond, is gisterenmorgen in het Binnengasthuis te Amsterdam aan de bekomen brandwonden overleden. Door een vuurtje, waarop de arbeiders hun koffie hadden gereed gemaakt en dat zij niet uitgedoofd hadden, is brand ontstaan in het Klijnland, onder Nieuwe- horne. Er bestaat groot gevaar voor de aan wezige stapels turf. School- en Kerknieuws. Examens H o o g d. taal, M. O.akte 's-Gravenhage, 29 Juli. Toegelaten mej. J. Oosting, van Rotterdam, en de heer H. Huff- nagel, van Roermond. 's-Gravenhage, 31 Juli. Toegelaten de (heeren J. van Hessen, Groningen, en E. P. Zand ijk, Rotterdam. Examens Engolsche taal, M. O. 's-Gravenhage, 29 Juli. Geëxamineerd 6 candidaten A. Geslaagd de dames: J. M. 0. Bouvjr, M. Chambers, beiden van Amsterdam 8. M. Gelpke, -an Arnhem, en G. E. Kor vers- Beukers, van Den Haag. 's-Gravenhage, 31 Juli. Geëxamineerd 3 candidaten voor B en 3 candidaten voor A. Geslaagd voor A de heer R. Klaver, van Amsterdam, en mej. 0. Elsenaar, van Den Haag. Met de andere candidaten wordt het examen voortgezet. Examens Engelsche taal L. O. 's-Gravenhage, 29 Juli. Geëxamineerd 26 candidaten niet opgekomen 1. Geslaagd de damesD. A. Dobbe, LeidenA. C. S. W. Drijber, Apeldoorn E. J. v. Eibergen Santha- gens, Amsterdam J. C. v. Endt, Noderhorst den BergE. d'Engelbronner, Den HaagE. J. Gratama, Den Haag, en C. M. do Groot, Den Haagen de heerenJ. Barkman, Am sterdam A. Kreiken, Rotterdam C. J. Graaf land, Rotterdam W. C. van Gessel, Araster dam A. Eykelboom, Amersfoort D. Dijkstra, Rotterdam. 's-Gravenhage, 31 Juli. Geslaagd de da mes E. J. W. Brinkhorst, Dieren C. A. Holsbergen, Nijkcrk J. A. J. C. v. Hoogstra ten, Teteringen W. E. C. Jerschavek, Gorin- chem iM. C. A. Kleinhoonte, Arnhem M. Kopper, Zutphen E. Korff, Amsterdam A. W. C. Niemeijer, Sneek*en de heeren F. P. J. Eligh, Zwolle R. C. WiUems, Mil. St. Hu bert S. Wiersma, Nijland A. H. v. d. Yen, WeertW. L. Varossieau, Deventer C. v. d. Spek, Amsterdam. Examens Hoofdact e. Amsterdam, 28 en 29 Juli. Geëx. 13 cand. Geslaagd de heeren H. Zanen. D. van Vliet en C. Barneveld, van Amsterdam J. de Vries, van Oosthuizen G. Hellinga, van Haarlem T. Sprey, van Zaandam B. J. de Jongh, van Haarlemmermeer. 's-Gravenhage, 28 en 29 Juli. Geëxami neerd 12 mannel. adBpiranten teruggetrokken 3 j afgewezen 7 toegelaten 2, te wetenW. H. Visser, van Delft, en J. Goedvolk, van Schie dam. Arnhem, 28 en 29 Juli. Geëx. 14 cand. Geslaagd de heeren: J. lan Binsbergen, te Nijmegen H. van dor Jagt, te UtrechtW. F. Kuhlmeijer, te Ederveen 0. A. van Mourik,

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2