PS0. 37. Tweede Klad. 4de Jaargang. Zaterdag 5 Augustus 1905 KOLONIËN. BINNENLAND. FOORTSCH ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post. - 1./5. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagon. Advertcntiën, medcdcclingen enz., gelieve men vóór 10 unr 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers! VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PKIJ8 DER ADVERi'ENTIÈN i Van 1—5 regels 0.75. Elke regel meer- 0.15. Groote lotters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf boataan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST- I N Dl De gouverneur van Atjeh seinde den len Juli Kapitein Van Dompseler patrouilleerde van 24 Me> tot 29 Juni in Roseb en Samar- hilang. Daarbij zijn gedood vier vijanden en buit gemaakt twee voorlaadgeweren. Luite nant Kramers ,-an Babah-kroeengmanggi pa trouilleerde van 11 tot 19 Juni in Bentoug. Neergelegd werden vijf vijanden. Door pa- trcuille3 in Lam-eu onder leiding van kapi- te'Ti Veltnian werden gedood 11 vijanden en buit gemaakt een boaumontgeweer en een revoiver. Door patrouilles in Ko >ala Bee on der luitenant Hoogers 10 vijanden en buit gemaakt 2 voorladers. Van 4 Juli uit Kota Radja aan het B. N. Een infanterie-patrouille onder luitenant Teiv.ogt stootte in het boven Tiro-rivierge- bied op een tiental visschende vijanden, die werden neergelegd. Onder de lijken werd door Tjoembo-fa- milio een panglima polim berkend, de be ruchte Teungkoe di Tjot Plieug. Bu't gemaakt tjap Teungkoe, twee revol vers. Onzerzijds zwaar gewond korporaal Franke. Uit Kota Radja wordt van 1 Juli aan het B. N. geseind Velschillende patrouilles zijn uitgetrok ken onder luitenant Hoogers in Koeala Béé kapitein Veltnian in Tripa, luitenant Kramers in Beutong en kapitein Van Domp seler in Rosséb e.i Samarkelang. Respectievelijk sneuvelden tien. elf, vijf en vier vijande .1 U't Makassar schriift men van 24 Juni aan het Soer. Hbld. Tot geruststelling van de hier nog steeds „in beroering" zijnde gemoederen, publicee- ren de plaatselijke bladen eene door den radja van Goa uitgevaardigde verordening, woordelijk luidende als volgt: 1. Geen van de Goareezen mag verhuizen naar een ander landwie dit overtreden mocht, wordt zijn huis verbrand en mag niet weer in bet rijk van Goa terugkeeren. 2. De Goareezen mogen niet onder elkaar spreken over hetgeen tus9che Goa en het gouvernement is beslistovertreding hiervan wordt met gevangenis gestraft 3. Alle goederen, ingepakt eai vastgebon den, moeten opengemaakt worden ten teeken dat zij niet zullen worden weggebracht. tweede bepaling vooral en meer in het bijzonder de woorden „over hetgeen tusechen Goa en het gouvernement is beslist" geven te denkon. Er is dan toch blijkbaar iets "beslist tusschen. Goa en het gouvernement. Het gerucht loopt dat de radja van Goa allerlei stukken van correspondentie heeft ge steld in banden van den vice-consul voor En geland bier ter stede, met verzoek eens aan da Britscho regeering te doen weten hoe de Nederlandseh-I.ndisclie regeering een onaflian- kel'iik vorst, die een contract met die regee ring heeft «jesloten, bejegent. Erg veel resul taten zal oe radja niet zien want bedoelde vice-consul stelde naar men vertelt die stukken omriddeilnk in handen van... den gouverneur. Voorts loopt het. gerucht dat officieel aan reizende ambtenaren de raad zou zijn gegeven op hunne reizen de meest mogelijke voorzich tigheid in acht te nemen. bv. zoo min moge lijk bij avond te reizen. De voorzitter van den landraad alhier schijnt zoodanigeu raad niet ontvangen te hebben, want hij begaf zich gisteren met zij,n afd. griffier als gewoonlijk in den namiddag op dienstreis van Maros, Pangkadjene on Segeri, en het is niet aan te nemen dat hij zulk een raad- in den wind zou slaan als hij di?'i gekregen had. Volgens de courant is de controleur van Takalar op weg naar Makassar, terwijl hij in een bendy reed, door Goareezen onaange naam bejegend. De weg, dien hij bereed is gou ver nemen t«ge bied. maar loopt door Goaseh territoir, en de optredende Goareezen stonden aan weerskanten van den weg met outbloote lansen den controleur uitjouwende. De krnik gaat te water, zoolang tot zij breekt. Woensdag jl. vertrokken, te 4 uur 's na middags dc pantserschepen Holland en Zee lanti met den resident Brugman aan boord naar Boni om het ultimatum over te 'bren gen. Het pantserschio De Ru ijler kon eerst tegen 7 uur 't avonds volgen, omdat het- op de reode van Makassar den ankerketting van het s.s. Japara in de schroef had gekregen eu die averij niet spoedig kon worden gerepa reerd. Menig inlander ziet in die averij het bewijs dat de expeditie tegen Boni niet ge schiedt met den wil der goden. Eerst den 4en Juli a. s. wordt de Zwaan te Makassar terugverwacht met bericht of het ultimatum al dan niet is aangenomen. Russische schepen te Batavia. Wij lezen in het Bat. Nbl. van 30 Juni: Gistermorgen kwam te Tandjong Priok aan tie Russische hulpkruiser Terek (ex Maria Thcrisia van de Hamburg-Ame ikalijn), commandant de kapitein ter zee Panfcroff. Het schip meet 7300 ton en heeft 18 officie ren en 493* man aan boord, het i9 bewapend met zestien stukken. De Te nek behoorde tot de vloot van admiraal Rodjostwooski, het et hip komt nu van Cora-baai. J Zooals ons eenige dagen geleden geseind werd. heeft de Terek den 5en dezer het Britsch-Indische stoomschip Ikhona in den grond geboord. Hetzelfde gebeurde, naar thans bekend werd, met het Deen*che schip Princess Marie, de bemanning van dit vaar tuig bevindt zich nog aan boord van de Terek. Door onze autoriteiten was aan den commandant der Terek vergunn'ng verleend om een etmaal in de haven van Tandjong Priok te blijven en 1200 ton kolen in te nemen, waarmede het schip zijn naaste be stemming, Djiboeti, zou kunnen bereiken. Aanstonds nadat de Terek aan Hen kolen- si eiger gemeerd lag, werd de steiger afge zet door een detachement milita<rc n onder een officiei om te voorkomen dat matrozen zouden wegloopen, zooals bij de Rion ge beurde. Toen echter met kolen laden rou worden begonnen bleken er geen koelies te zijn, de aannemen1 ha|d verzuimd daarvoor te zorgen. Dt commandant zette toen zijn equipage aan iict werk, maar toen hedenmorgen het voor bet verblijf in een neutrale haven toegestaan etmaal verstreken was, bleek het .-chip nog niet. meer dan honderd ton kolen te hebben ingenomen. De onmogelijkheid inziende, om daarmede een tweede, neutrale haven te bereiken, deed de commandant aan de auto- riteiten het verzoek om zijm schip te ontwa penen en daaraan werd in den loop van den dag gvolg gegeven. De Russische vlag werd neergehaaldvan het geschut werden de j sluitstukken afgenomen en er bwam een militaire wacht aan boord. Een en ander geschiedde heden middag Iwart over drie in tegenwoordigheid eener commissie, bestaande uit den assistent-resi dent (waarnemend resident), den comman dant van de Siboga, den onderhavenmeester, een hoofdmachinist der marine en Jen com mandant van het bewakings-detaehement, ruet een wacht van zes mariniers. Den commandant werd vergunaing ver leend aan boord te blijven. Officieren en bemanning zullen hier voor 's lands rekening verpleegd worden. De offi cieren kunnen, naar men weet, op parool vrijgelaten worden. De manschappen zullen hier het einde van den oorlog moeten af wachten Met de 40 man van de Rion mee, zullen wij dus ruim vijfhonderd Russen moe ten herbergen. Van iemand die gelegenheid had de Terek te zien, vernamen wij dat dit sahip twee .groote kanonnen voert; een aan den voor- er' het tweede aan den achterstevenen verder veertien stukken licht snelvuurge- schub. Hei, schip heeft overigens alleen de boog noodige veranderingen ondergaan die het noodig had om als hulpkruiser dienst te kunnen doendo inrichting voor de passa giers bijv. is geheel intact gebleven. Overi gens maakt het met zijn hoogen romp en drie schoorsteenen wel indruk, vooral als men gewoon is alleen kleine schepen al9 die van de Paket vaart te Tandjong Priok te zien. Zooals men weet wordt de Terek door Engelsche kruisers gezocht, om van deze rif. mens de Russische regeering, Jen last te ontvangen de jacht op koopvaarders te sta ken en zoo spoedig mogelijk naar Rusland terug te keeren. Misschien heeft dit mede gewerkt tot het verzoek om ontwapening. Den Helder. Bij de gisteren in het district Den Helder gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (vacar ture-C. V. Gerritsen) is gekozen mr. Z. van den Bergh (vrijz.-dem.). Er zijn uitgebracht 6358 geldige stemmen, waarvan op mr. Van den Bergh 3420, op den heer A. P. Staalman (chr.-dom.) 2938. Het aantal kiezers in het district bedraagt 7641. Bij de stemming op 16 Juni zijn er uit gebracht 6096 stemmen, die aldus verdeeld waren: A P. Staalman 2276; L. Adriaanse (antir.) 491 A. II. Gerhard (soc.-dem.) 218; C. V. Gerritsen (vrijz.-dem.) 3111. De strijd in den Held r. Er is fel gestreden om den Kamerzetel, die door het overlijden vau den heer Qerrits?n weer vacant geworden was, nog eer deze ei bezit van had kunnen nemen. Gisteravond schreef Het Vaderland daar over nog het volgende „Do Staalmanianen schijnen niets te ont zien om hun doel te bereiken. Donderdag sprak de heer Staalman zelf voor een eivolle zaal te Den Burg op Tessel. Drie debaters meldden zich aan, maar Staalman weigerde in te gaan op hetgeen hij in rijn orgaan Extra Tijding had geschreven. De vergadering, met gebed geopend, werd zeer rumoerig, zoodat de voorzitter maar beter vond het dankgebed aan het slot weg te laten. Verder wordt ons uit het district gemeld, dat de katholieke kiezers de mededeeling thu t gekregen hebben om vóór 2 uur te gaan stemmen op Staalman, natuurlijk. De pamfletten, d'c rondgezonden worden, zijn van een allooi als wij in den verkiezinga st rijd nog niet gekend hebben. Alle bevatten ze een aansporing om niet te stemmen op den Jood. Het is Jood en nog eens Jood, die moet worden bestreden. Al die Jingen zijn natuurlijk ongeteekend. Zieh'er een staaltje. Het portret van mr. v. d. Bergh wordt verspreid. Nu zeggen ze er o.a van „Spreekt uit die oogen energie en moed? Gii kunt zien, dat mr. Zadok van den Bergh een man is van Oostersch ras, een Is raëliet. Maar spreekt uit dat portret een ernstige wil. doorzettings- en uithoudingsvermogen Is dat de zelfstandige man, die in den strijd gehard is en zal volhouden? Ziedaar één staaltje van bestrijding. Daartegen is een korte circulaire verspreid d"*e dit bevatte „Verachting treffe den man, 'ie om des geloofswille iemand verlaagt. Stemt mr. Z. v d. Bergh." Hel is maar goed, dat gisteren reeds da delijk een beslissing in dezen van „Chris telijke" zijde met zulke lage middelen ge streden strijd gevallen is. Kamerverkiezing Zutphen De S. D. A. P.. afd. Zutphen, heeft besloten bij de a. s. herstemming de caudidatuur van den heer F. Lieftinck krachtig ite steunen. Een weddenschap. Twee heeren. van wie een woonachtig te Leiden, doah uit de omstreken van Appiaigedam afkomstig en daar zeer goed bekend, spraken over de kan sen van de beide candidaten voor de Tweede Kamer, do heeren Schaper en Sybramdy. Bei den varen het eens, dat de heer Schaper op nieuw zou verkozen worden. De een, ©en Hagenaar, was van meening, dat Schaper wel duizend stemmen meer zou behalen dan Sybrandy, maar dit verschil kwam den ander te hoog voor. En daarover gingen de heeren wedden om f 1000. Boven dien werd de bepaling gèmaakt, dat de mijn heer uit Leiden voor elke stem, die Sohaper minder dan de 1000 meer kroeg dan 9ybran- dy f 10 zou moeten terugstaan, doch voor ieder stem, die het verschil meer zou zijn, f 10 boven de f 1000 zou ontvangen. Men kent den uitslag. Do heer Schaper verkreeg 4187, de heer Sybrandy 2818 stem men het verschil was alzoo 1369. De Leide- naar had dus van zijn tegenpartij te ontvan gen f 1000 eu 369 maal f 10, is f 4690 en hij heeft dit sommetje in ontvangst genomen. De andere meneer had tegen de betaling geen beewaarTel. De heer F. G. L. Wutscher, vroeger assistent bij het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie, beeft een verzoek gericht tot de Tweede Kamer, om eene commissie te be noemen, ter onderzoek van eene hem opge legde straf door den directeur-generaal der posterijen en telegrafie, en eene daarmede in verband staande verplaatsing naar Geldrop. Aan een groot aantal klerken, die daar voor in aanmerking kwamen, is de titel van commies-titulair der posterijen en telegrafie niet toegekend kunnen worden, om reden zij niet. aan alle eischen voor die betrekking vol deden. Aan hen, die daarvoor in aanmerking ko men en voor wie er geen andere redenen tot uitsluiting aanwezig zijn, zal de gelegenheid worden gegeven nader hunne-geschikheid voor die betrekking aan te toonen Naar men verneemt, is de uitslag van het dezer dagen gehouden examen van kler ken der posterijen en telegraphie voor den raug van adspirant-cominies, teneinde in de boogere rangen bij den po6t en telegraafdienst te kunnen «vergaan, bepaald ongunstig ge weest. Van de 72 candidaten, die zich voor dit examen aangemeld hadden, konden slechts aan een klein aantal voldoende cijfers worden toegekend. Nog niet de helft van het aantal beschikbaar gestelde plaatsen (40) kon wor den vervuld. Aan het geheel© lagere personeel der posterijen en telegraphie, dat daarvoor in aan merking kwam, zijn thans de bij do supple- toire begrooting toegestane verhoogingen toe gekend. School- en Kerknieuws. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 September e. k! te vervullen is de be trekking van tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de Ilijks-hoogere burgerschool met öjangen cursus te Goes. Het aantal wekelijks te geven lesuren bedraagt 13. Zij die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór 12 Au gustus e. k. aan te melden bij den inspecteur van het ï.iiddolbaar onderwijs, K. ten Bruggen- cate, te 's-Gravenhage, eventueel met opgave van het aantal lesuren door hen als leeraar aan eene hoogere burgerschool of gymnasium door gebracht. Notarieel Staatsexamen 3-Juli—4 Augus tus, te 's-Gravenhage. Geslaagd, eerste gedeelteJ. W. Jalvingh, te Nijmegen; H. T. Borgman, te Alkmaar P. van der Sfeulen, te Schagen B. Grooten- boer, te 's-Gravenhage D. Lodder, te Rotter dam J. van der Veen, te Leeuwarden. Tweede gedeelteA. J. J. Staal, te Grave W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst, te 's-Gravenhage E. H. M. van Koolwijk, te Nij megen. Examen Hoogduitse li (M. O.) 's Gravenhage, 4 Aug. Toegelaten voor akte B de heer P. Voogd, Amsterdam. Afgewezen één mann. candidaat. Examen Engelse li (M. O.) 's-Gravenhage, 4 Aug. Geëxamineerd 4 candidaten voor B. Geslaagd mej. M. C. Borne- raan, van Utrecht. Met 3 candidaten voor B wordt het examen voortgezet. Geëxamineerd 2 candidaten voor A. Geslaagd geen. Examen Engelsch (L. O.). 's-Gravenhage, 4 Aug. Opgeroepen 26 can didaten niet opgekomen 2. Geslaagd de heeren R. Kuiper, Rotterdam H. J. Lans, Rotterdam L. H. J. de Loof, Stratum H. Noorderhoven, Assen C. v. d. Poel, Amsterdam A. Dijksterhuis, "Wester- looP. Scherft, 's-Gravennage P. Schipper, Rotterdam H. v. Schoonneveld, Rotterdam H. C. v. d. Schuur, Rotterdam. Examen Fransch (L. O.). 's-Gravenhage, 4 Aug. Aantal candidaten 28. Toegelaten 23. afgewezen 5. Toegelaten de damesW. J. Siliakus, Den Haag A. S. Paardekooper, Scheveningen A. C. A. Backer en P. M. Lieftinck, Dordrecht A. W. Vermeulen, Amsterdam M. L. C. M. Gompertz, Nijmegen A. P. M. Boers, Zetten mevr. C. M. ter HuizenMuller, Groningen E. Anema. Groningen J. E. van Marken, Wierden M. Bosshardt en M. J. 31. Frackers, Zwolle. Toegelaten de heeren J. R. van der Laan en J. van Westendorp, Den Haag G. J. Boot, RotterdamR. van Gaasbeek, Utrecht F. Blanksma, Amsterdam P. M. A. Harkema en N. de Boer, UtrechtC. 0. Gcerkens, Amster dam G. van Duinen, Nijkerk H. J. Bitter, Amsterdam, en P. Nijdam, Hoogeveen. Akte-examens Handteekenen, L. O. 's-Gravenhage, 4 Aug. Geëxamineerd 14 mannelijke candidaten. Afgewezen 1. Toegelaten 13, n.l. de heeren: P. L. Arts, Den Bosch D. J. Baarslag, Deventer; H. van Batenburg. Leiden G. Batterman, DeventerD. J. van Beek, Doorn J. Beemsterboer, Hilversum J. J. van Blitterswük Jr., Haarlem; K. Blom, DeventerH. J. Broekhoven, Den HaagH. de Bruin, Sn eek J. Bulthuis, Amsterdam J. Burbach, Deventer, en W. L. Bijvank, Rot terdam. D. G. W. Muller Massis, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Groesbeek, boopt den 27. Augustus a. s. den dag te herdenken dat hij vóór 40 jaren te Wichmond de evangelie bediening aanvaardde. Dr. Muller Massis is vervolgens nog werk zaam geweest te Lienden en Hattem. 1 Juli 1874 leidde hij zijn ambt neder. 24 Sept. 187C aanvaardde hij zijn ambt weder te Groesbeek. Algemeene Synode. Nadat de agenda is aangevuld, wordt de behandeling hervat van het verslag der Syno dale Commissie over de zaken, waarin tusscnen- komst werd verzocht. Hierbij komt aan de orde het verslag van het Hooger Onderwijs in de Godgeleerdheid vanwege de Ned. Herv. Kerk. In den cursus 1904/5 te Leiden waren 59 stu denten ingeschreven, van wie 12 voor de eerste maal. Vrij getrouw maakten enkelen gebruik van de kerkelijke bibliotheeek, 12 kerkelijk voorbereidende examens werden gedaan en 10 voorstellen gehouden. Te Utrecht waren 199 ingeschreven, van wie 40 voor het eerst, 37 ker kelijk voorbereidende examens werden afgelegd en 36 voorstellen gehouden. Te Groningen 53 ingeschreven, van wie 11 voor het eerst, 22 kerkelijk voorbereidende examens en 22 voor stellen. Het gedrag der studenten gaf geen reden tot klagen. Het programma der lessen wordt den volgenden cursus. Wegens goedgekeurd voor synodus contracta morgen voortzetting (V«d) Boekbeoordeeling Heb Nieuwe Testament, uitgave van C. Misset, te Doetinchem. In steniznigen en toch zeer mooien band gestoken ziet dit N. T. er keurig uit. Het boek openslaande worden wij, getroffen, door zijn onberispelijke uitvoering. Op glanzend1 kunstdrukpapier geeft het ons een honderd tal platen, voor hot meorendeel vervaardigd naar fotografische opnamen, ter gelegenheid van de reds van den Duitschen Keizer naar Palestina een mooie collectie! Wat den tekst betreft, dienc dat de Statenvertaling is gevolgd, aangeduid warden de parallel plaatsen en boven elk hoofdstuk een korte in houd. De druk is duidelijk, aan het, geheel is do meent mogelijke zorg besteed. Daarbij dient vermeld, dat de prijs slechts f 4.50 ifi de platen alleen zijn liet wtaardEr zullen cr zeker velen zijn, die liever oen nieuwe vertaling hier hadden gevonden, anderen daarentegen willen 9leohts van do oude we ten ik zou zoo zeggen dat toch aan beiden deze uitgave welkom moet. zijn eu 't zal mij allerminst verbazen als ik venjjeean dat in korten tijd een zeer groot aantal exempla ren van dit N. T. zaju geplaatst. Verzorging van bet uiterlijk voorkomen, volgens de nieuwe Ameri- kaansche methoden van dr. Gebhardt, be werkt door dr. Arntzenius, uitgegeven bij J. G. Dalmoijer, te Amsterdam. Een boek van 250 bladz. met tal van il lustraties in den tekst, in zes groote hoofd stukken handelend over allerlei menschel ij ko lichamelijke gebreken, die voor een goed deel to verhelpen zijn, mits men kenne den weg en het middel. Geen moeder mag nalaten in het belang haror kindoren van dit boek ken nis te nemen, 't geeft tal van goede wenken «u raadgevingen, waarmee aij, haar winst, kan doen. Maar feitelijk is het een book dat ieder een te pas komt, gelijk bij het inzien van den „inhoud" al dadelijk duidelijk zal zijn. Heb gaat niet aan hier van, dien inhoud een uit voerig relaas te geven, ieder, wien het eigen belang ter harte gaat en met wien is dit niet het geval en liet belang zijner kin deren, vrage zijn boekhandelaar kennisma king met dezen „huisdokter"! Rij denzelfden uitgever verscheen D e tocht van Overste Van Daalen door de Gajo, Alas en Bataklanden (8 Febr. 23 Juli 1904) door J. O. J. Kempees, adj. van den colonne-commandant. Een boek van klein driehonderd bladz. met vele illustraties. Natuurlijk zal de een meer, de ander minder belang stellen in lec tuur als hier ans wordt geboden, toch is uit de lezing heel wat te lceren, en inzonderheid met het oog op hetgeen ons Indisch leger thans heeft te ondernemen aal het door me nigeen ter hand genomen worden. Wij, die zoover vaoi het terrein van den strijd rijn, zien er uit wat zoo'n strijd beteekent en is. Tevens kan het miKchien dienen als een klein wapentje in den, strijd togen den oor log 1 Paul en Virginie, door Bernardin de St. Pierre, met 34 illustr. van Maurice Le- loir, uitgave van DaLmeijer, te Amsterdam. De bekende liefdestragedie der twee uit noodlottige liefde geborenen, wier leven ver haalt van het geluk dat deugd en natuur den mensck geven. De geschiedenis moge zwijgen van de namen van deze twee menschen, de herinnering aan hun leven leeft nog voort in de namen door het volk aan plaatsen van 1'Ile de Franc© gegeven, een paar vervallen hutten stonden lang nog als getuigen van deze edoLe levens, te wreed geknakt. Altijdi bekoorlijk blijft dit oud verhaal, aantrekke lijk voor jong en oud. In verband! met het onlangs besproken work van dr. J. Voorhoeve „Homoeopathie in de Practijk" vestig ik ditmaal de aandacht op dr. Plantonga's Homoeopathische Geneesmiddelenleer (uitgave J. O. Dalmeijer, te Amsterdam). De schrijver noemt zijn werk een supple ment op alle tot dusver verschenen homoeo pathische handboeken. Zonder hier in be schouwing te treden over de tweeërlei ge neeswijzende allopatische en de homoeopa- tisohe mogen wij hier allen, die voor de laatstgenoemde voelen, wel op dit handboek wijzen. Op de Hoogte, uitgave van de vennoot schap tot exploitatie van het maandschrift van dien naam, Keizersgracht 217, Amster dam. Bij het Ju li-nummer behoort eene repro ductie naar een schilderij van J. H. L. Meijer, op de omslagpagina prijkt een dito van H. Guinier. De inhoud is als altijd rijk aan afwisseling en met zorg gekozen eu be werkt, zoowel wat tekst als illustratie be treft No'vellen und Erzahlungen Gottfried Keller, drei novellen, mit einer Einleitung und erlauternden Bemerkungen voz-schen von M. Eükolenboom, uitgave van P. Noordhoff, te Groningen. In deze Duitsche novellenbibliatheek ver scheen als eerste bundel „Erzahlumgen van P. Rosegger". Nu zijn heb een drietal novellen van Keller, die hier worden gegeven, met eenige aanteekoningon en verklaringen en kort levenaberiaht van den schrijver. Een goed' leesboek voor do school en voorts voor ieder, die in de litteratuur belang stelt en zijn Duitsch aanleeien of onderhouden wil. Van oude t ij den tot heden, ge schiedenis van ons vaderland!, door Jac. Vos, uitgave van P. Noordhoff. Het is reeds de zevende druk, welke van dit leerboek het licht ziet, dat is op zich zelf aanbeveling genoeg voor dit werk. Uit, overon voor de School, voor lecken en ingewijden, door J. B. Meerkerk, uitgave mede van p. Noordhoff, te Gronin gen. Een man van ervaring deelt hier een en ander mede uit een veeljarige praktijk en doet dat zouder eenige pretensie van geleerd heid. Hij schrijft, over allerlei betreffende het onderwijs, dat is volgens Item noch d'rillerij, nOch africhting (menschen zijn nu eenmaal geen k-i boo men). Onder onderwijs verstaat de schrijver het vormen van menschen met eene op eigen onderzoek gegronde overtuiging. Mi; dunkt allen, die geroepen zijn onderwijs te geven, moeten in de eerste plaats dit boekje lezen, en dan, aooals de titel zegt, kan liet- ook gelezen worden door leeken, en bei den zal die lezing nut afwerpen. Beowoelf, No. 41 vuji Nellie's kinder bibliotheek, uitgegeven bij Maaereeuw en Bouten, te Rotterdam. Clara Thomson gaf oen uitvoerige inleiding bij dit ouide helden dicht uit de heidenwereld, waaruit evenwel voor ons Christenen nog zooveel valt te lee- ren omtrent onze wijze van het leven te leven. Onze jongens en meisjes mogen ook daarom wel eens met Beowoelf, een erf stuk je van onze Germaanse he voorouders, konnis maken Bsj den uitg. P. v. Bclkum Az., te Zut phen, verschenen dc elfde afleveringen van de bekende drie tijdschriften voor de jeugd, ..Kinderkamer. Kinderwereld, 't Jonge Volkje", gunstig genoeg bekend om het bui ten vordene aanbeveling te kunnen stellen. F. W. Dr.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1