L*e Voorzitter. In verband niet- deae benoeming, hebben B. en W. voorgesteld heti te machtigen, voor den oursus 190b/1906 door dr. van Schothorst vier uren onderwijs in liet Nederlandach te doen geven. Wordt z. h. o. conform besloten. 4. Benoeming van een leeraar in de na tuurkunde aan het gymnasium en de Hoogere Burgerschool. Oji de aanbeveling zijn geplaatst de heeren C. D. C. Appeldoorn en A. Winter. De heer J orissen. Mitaheer de voorzit ter, is deze benoeming voor eene tijdelijke betrekking'! Ik vraag dat, omdat op den op roepingsbrief staat: „benoeming leeraar ia de natuurkunde", terwijl bijl het vorige punt vermeld stond„benoeming tijdelijk buiten gewoon leeraar in bet Engelsch." Ce Voorzit te r. De aanJbeveiing is ge daan voor eene tijdelijke benoeming, die al leen betreft de Hoogere Burgerschool. De heer Appeldoorn wordt benoemd met 12 stemmen. Op den heer Winter was 1 stem uitgebracht en een briefje was blanco. De Voorzitter. In de voordracht van B. en W. staat verder, dat wordt voorgesteld, voor het geval dat de heer Appeldoorn wordt bouoenid. de vier uren aan het gymnasium, die tot dusver door den heer Winter werden gegeven, op te dragen aan dr. Lui of3. De wet houder van onderwijs stelt echter voor, dat deel van de voordracht aan te houden en eerst machtiging te vragen tot de benoeming van den heer Appeldoorn. Wordt z. h. o. conform besloten. 5. Benoeming van een onderwijzer bij het openbaar lager ouderwijs. De voordracht LuidtCr. A. van Meohelen te Utrecht, C. Appeldoorn te Bameveld en J. H. W. Daamen te Woudenberg. De hoer van Mechelen wordt benoemd met 11 stemmen'. Twee stemmen waren uitge bracht op den heer Appeldoorn en een, op den heer Diaamen. De Voorzatter dankt de commissie voor de genomen moeite. 6. Verzoek van mej. R. C. van Evbergen om eervol ontslag als onderwijzeres bij het lager onderwijs met advies om dat te ver- leenen met ingang van 1 September. Wordt z. h. o. conform besloten. 7. Verzoek van mej. J. C. van der Schroeff om privaatlessen te mogen geven in het gym nastieklokaal der Hoogere Burgerschool met adviezen. B. en W. stellen voor aan mej. J. <JL van der Schroeff tot wederopzegging de gevraagde ver gunning te verleenen, onder dezelfde voor waarde als aan den leeraar Rauh het' gebruik van het lokaal is toegestaan en onder voorbe houd. dat zij zich met- den lieer Rauh over het gebruik van het lokaal zal moeten ver staan De heer Gerritsen. Mijnheer de voor zitter. ik stel voor dit punt to behandelen in eene volgende vergadering, ten einde in middels het advies te kunnen ontvangen van B. en W. op het adres, dat liedeni is ingeko men, en te zien. of B- en W. termen vinden kunnen hetzelfde lokaal in gebruik te geven aan den adressant Snouck. De Voorzitter. Ik kan mededeel en, dat dit voorstel door B'. en W. wordt over genomen. De heer Plomp. Mijnheer de voorzitter, de bedoeling is toch zeker niet bepaald te spreken van hetzelfde lokaal. Do lieer Gerritsen. Neen, een dergelijk lokaal wordt bedoeld. Wordt z. h. o. conform besloten. 8. Voorstel van B. en W. tot uitbetaling van vacature-gelden bij de politie. Het bedrag, dat niot is uitbetaald in den tijd, dat de betrekking van adjunct-inspec teur niet vervuld was, stellen B. en W. voor te verdeelen onder den inspecteur Postkuma ou den hoofdagent de Jager, die de werk zaamheden hebben waargenomen. Wordt 2. h. o. conform besloten. 9. Voorstel van B. en W. tot aanvaarding van eene aan. de gemeente gedane schenking. De Voorzitter. Ik heb mede te deel en, dat. B. en W. het eerst daartoe gedane voor stel intrekken en in overweging geven te ne men het navolgend besluit De Raad der gemeente Amersfoort Gelet op oen voorstel van en W. tot ontbinding van de op den 31. December 1903, krachtens Raadsbesluit van 22 December t v. met den heer mr. H. J. H. baron van Boet zolaer aangegane overeenkomst inzake de stichting en exploitatie van de Barak tot verpleging van lijders aan besmettelijke ziek ten op l»et terrein, kad. bekend gemeente Amersfoort sectie B «o. 1963. Overwegende dat Baron van Boetzelaer voornoemd zich heeft bereid verklaard als schadeloosstelling voor deze ontbinding aan de gemeente in eigendom over te dragen1 bo venbedoelde barak met den gamschen inven taris en het daarnaast gesticht lijkenhuis met een uitweg op den Amhemscheu weg. Bes luit: Burgemeester e»n Wethouders te machtigen •bot het aangaan eener overeenkomst met mr. H. J. H. Baron van Boetzelaer van Ooster hout, strekkende tot ontbinding der krachtens raadsbesluit van 22 December 19Ö3 aange gane overeenkomst van 31 December 1903, onder voorwaarde dat als schadeloosstelling voor deze ontbin ding door Baron van Boetzelaer voornoemd aan de gemeente in eigendom zal worden over gedragen de Barak tot verpleging van lijiders aan besmettelijke ziekten met den gauschen inventaris en het daarnevens gesticht lijken huis, met een uitweg op den. Arnhemschen weg. alles gelegen; op. hot terrein kadastraal bekend gemeente Amersfoort sectie B no. 1963. Wordt z h. o. conform besloten. 10. Voorstel tot wijziging van. jaarwedden van onderwijzend personeel bij het lager on derwijs. Het voorstel strekt tot nadere vaststel-^ ling der jaarwedde van de onderwijzers S. P. Slagter en N. M. Heiligers, die de akte van hoofde n derwij zier hebben verkregen, op f 726 en van de onderwijzeres A. H. van der Nagel, op grond van diensttijd, op f 850. 11. Indiening van de gemeente-rekening over 1904. De rekening bedraagt in. ontvangsten f 592,901,52, in uitgaven f 534,050,68| en sluit met een batig saldo van f 58,850,831. Wordt z. h. o. besloten de rekening tot onderzoek in handen te stellen van eene commissie. 12. De Voorzi ther. Namens B. en W. breng ik nog als spoedeiechend in een voor stel, tot onttrekking van grond op den Hof aai' den openbaren dienst in de dagen van 510 Augustus, ten behoeve van het circus Wilke. dat dan hier voorstellingen zal geven. Ik kan mededeelen, dat daarvoor een staangeld van f 750 wordt betaald. Wordt z. b. o. conform besloten. 13. De heer Gerritsen. Mijnheer de Voorzitter, ik wilde vragen, of het niet noo dig wordt uitbreiding te geven aan de be bouwde kom der gemeente. Er komen eigen aardige gevallen voor in de nieuwe buurten, inzonderheid aan den Berg, die maken, dat het hoog tijd wordt, dat de kom der ge meente wordt uitgebreid. Het komt b.v. voor, dat iemand zijn mestbak of zijn beer put ledigt naast eene particuliere woning, zonder dat daartegen iets kan worden ge daan. Daarover is geklaagd bij den commissaris van politie, maar het ant woord was, dat di.t geschiedde buiten de be bouwde kom der gemeente en dat :eder eige naar daar recht- heeft, om op zijn grond in dat opzicht te doen wat hij wil. Op die wijze kouit men daar, in het be6te deel der ge meente. tot onmogelijke toestanden. Het komt mij voor, dat er met den- meesten spoed een voorstel gedaan moet worden, om aan zulke toestanden een einde te maken. Dat kan alleen geschieden, door de verordening, waarbij dit verboden is, op dat ^eel van de gemeente in toepassing te maken. Ik hoop, oat B. en W. zoo spoedig mogelijk een voor stel daartoe zullen indienen. De Voorzitter. Als ik mij niet vergis, dan behoort het bewoonde gedeelte van den Berg onder de kom. De heer Visser. Alleen wat de bouw verordening betreft, is dat liet geva-l. De Voorzitter. In ieder geval zullen B. en W. de zaak nagaan en. als het blijkt noodig te zijn. een voorstel aan den raad doen tot uitbreiding van de kom. 14. Die heer Gerritsen. Mijnheer de Voorzitter, ik heb nog eene zaak ouder do aandacht te brengen. Ik heb in de dagbla- oeu gezien, dat er eene oproeping gedaan is voor de betrekking van controleer van de gemeente-belastin gen. Mijn eerste indruk, toen ik dat zag, was. dat hiermede een. goede maatregel werd beoogdik heb zelf reeds verscheidene jaren aangedrongen om ir die richting te gaan. Maar er wordt in uitzicht gegeven een salaris van f 800. Nu meen ik, dat een dergelijke ambtenaar, wil hn goed zijn, niet moet zijn een inferieur ambtenaar. Men moet hebben een ambte naar. die geheel op de hoogte van het be lastingwezen is. Dat moet iemand zijn, die iets meer is dan oen gewone lagere ambte naar, dien men voor een salaris van f 800 krijgen kan. ïk zou wel eens willen weten, welke werkkring B. on W. meenen, dat aan dien ambtenaar moet wordon opgedra gen. De Voorzitter. Ik kan -nededeelen, dat de werkkring voor den te benoemen con troleur nog niet in bijzonderheden is aange wezen. In 't algemeen hebben.1 wij, gemeend een controleur te moeten aanstellen en dat dit iemand moet zijn, die het talent bezit om zelf zijn werkkring te scheppen, en in verband hiermede later zijne instructie vast te stellen. De jaarwedde is niet gering. Er hebben zich 43 sollicitanten aangemeld, en daaronder zijn zeer geschikte ambtenaren van elders. Daaruit blijkt, dat de jaarwedde, die aan de betrekking zal worden verbon den., voldoende is. Maar zooals ik reeds op merkte, omtrent den werkkring kan ik nog geen inlichtingen geven. In de instructie zal later geregeld worden, wat volgens de on dervinding wcnscbelijk blijkt. Be heer Gerritsen. Mijnheer de Voor zitter, ik betuig ui dank voor i we inlichtin gen. Maar als de bedoeling is geweest den we? .te volgen, dien ik bij de begrooting heb aangewezen als het middel om te zorgen, dat de gemeente-financdën in goeden doen komen, dan hebben wijj eeu man noodig, die wat presteereu kan. Ik wijs b.v. op het groote verschil1 in. de kohieren van do be drijfsbelasting en de gemeentelijke inkom stenbelasting. 'Zoolang het Rijk ons geen in zage geeft van zijne belastingkohieren, zul len wijl ons zelf moeten helpen. Ik kan mij niet anders voorstellen, dan dat die amb tenaar zich geheel aan zijne taak zal moe ten geven. Nu zal men zeer zeker met een salaris van f 800 komen tot een zeer klein ambtenaar, die m. i. niet opgewassen zal zijn tegen zijne taak en niet in staat zal zijn om te prestee ren wat uoodig is om de inkomsten der gemeente te doen bloeien. Ik hoop, dat C. en W. dat nader iu «overwegi ig zullen nemen De Voorzitter. Ik wil gaarne op mijl nemen, de zaak nogmaals bij B. ~n W. ter sprake te brengen. Maar naar liet aantal sollicitanten te oordeelen, is het salaris niet te gering. De heer Gerritsen. Mijnheer de Voor zitter. als ik eene inferieure betrekking, velke ook. wil vervullen, dan kost. het mij volstrekt geen; moeite daarvoor 100, 200, ja. ?00 sollicitanten te krijgen, gepensioneerde onderofficieren, enz. Maar dat. zijn niet de menscheu. die volgens mijne bedoeling voor de betrekking noodig zijp. De Voorzitter. Ik zal de zaak nog maals in de vergadering van B. en. W. ter sprake brengen. In ieder geval zullen wij trachten een geschikt persoon te verkrijgen. 15. De heer van Duinen. Mijnbeer de Voorzitter ik zou bij het opmaken van de begrooting in overweging willen1 geven daar op een poet uit te trekken, opdat hier in Amersfoort eene gelegenheid worde inge richt. waar men gratis een bad kan nemen, ïk zal niet vragen om een badhuis of iets dergelijks de kosten daarvan zullen te hoog zijn. Maa.r zooals de toestand nu is, gaan de jongelui overal, waar daartoe gelegenheid is en dat is in den omtrek van Amers foort heel weinig het geval te water. Ik zou wenschen, dat door de gemeente eene gelegenheid werd verschaft, waar men1 dat kan doen, zonder aan de eigenaars van lan derijen last te veroorzaken. Ik wil geen voor stel doen, maar ik zou meeneru, dat op het terrein van de oude gasfabriek, met mede werking van de verschillende autoriteiten die daarbij te pas komen, wel eene gelegenheid was te Tnaken, die weinig zou kosten en. aan de vraag zou voldoen. Dat hier volstrekt geen gelegenheid is om gratis te baden, is wel wat gterk. vooral in dezen tijd, nu van de daken gepredikt wordt, dat het nemen; van een bad eene zoo uitstekende zaak is voor het volk, vooral voor hen, die met humne handen moe ten werken. Als daartoe eenigszins gelegen heid was, dan zou ik gaarne willen, dat hier in werd voorzien. De Voorzitter. Bij het opmaken van de begrooting zal die zaak in overweging genomen worden. Van den uitslag' aer over wegingen zal aan den raad mededeeling wor den godaan. De heer van Duinen. Dank u. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Stoomdrukkerij L. E. BOSCH A ZOON.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 6